Co to jest crawler?

crawler

W dzisiejszym świecie internetowym, pojęcie "crawler" jest istotne dla wszystkich posiadaczy stron internetowych. Crawler, znany również jako bot, robot indeksujący, pełzacz lub pająk, to program komputerowy wykorzystywany przez wyszukiwarki internetowe. To dzięki niemu strony są analizowane, aby później mogły trafić do wyników wyszukiwarek użytkowników.


Definicja crawlera

Crawler, zwany także botem wyszukiwarki, pająkiem lub robotem indeksującym, jest programem komputerowym, który skanuje strony internetowe. Jego głównym zadaniem jest skanowanie i gromadzenie informacji o strukturze i zawartości stron internetowych, aby móc je indeksować i prezentować użytkownikom w wynikach wyszukiwania. Jednym z najbardziej znanych crawlerów jest Googlebot, choć istnieje wiele innych botów wykorzystywanych przez różne wyszukiwarki.


Jak działa crawler?

Crawler rozpoczyna proces indeksowania stron internetowych poprzez pobranie strony. Następnie analizuje zawartość strony, sprawdza jej przydatność dla użytkowników oraz poprawność kodu. Na podstawie tych informacji crawler przypisuje stronie odpowiednie miejsce w wynikach wyszukiwania. Istnieje kilka metod skanowania stron internetowych, takich jak:

 1. Main crawl: skanowanie najważniejszych podstron każdej witryny.
 2. Fresh crawl: skanowanie zmian w witrynie, aby zapewnić aktualność treści.
 3. Deep crawl: dokładna analiza strony, w tym kodu, skryptów, linków, zdjęć i treści.


Typy crawlerów

Istnieje wiele różnych rodzajów crawlerów, które różnią się w zależności od zastosowania i celu działania. Wśród popularnych typów crawlerów można wymienić:

 • Ogólne boty wyszukiwarek, takie jak Googlebot, Bingbot czy Yahoo Slurp, które skanują i indeksują strony internetowe dla wyszukiwarek.
 • Crawlery związani z monitoringiem i analityką, takie jak Google Analytics Crawler, które zbierają informacje o użytkownikach i ich zachowaniu na stronie.
 • Crawlery związani z e-commerce, które analizują sklepy internetowe i produkty, takie jak Amazon Crawler czy eBay Crawler.


Znaczenie crawlerów dla SEO

Crawlery odgrywają kluczową rolę w dziedzinie SEO. Dzięki nim wyszukiwarki są w stanie zindeksować witryny i prezentować je w wynikach wyszukiwania. Odpowiednia optymalizacja witryny dla crawlerów może pomóc w poprawie widoczności strony i osiągnięciu lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią strukturę strony, unikalną i wartościową treść, a także optymalizację kodu i linkowanie wewnętrzne.


Crawler a prywatność i bezpieczeństwo

Crawlery mogą mieć pewien wpływ na prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Z jednej strony, poprzez indeksowanie stron, mogą zbierać dane związane z treścią i strukturą witryny. Z drugiej strony, niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla prywatności, zwłaszcza jeśli nieprawidłowo korzystają z danych osobowych. Dlatego ważne jest, aby administratorzy stron internetowych dbali o bezpieczeństwo swoich witryn i chronili prywatne informacje użytkowników.


Optymalizacja witryny dla crawlerów

Aby zapewnić efektywne działanie crawlerów i lepszą widoczność witryny w wynikach wyszukiwania, istnieje kilka najlepszych praktyk optymalizacji dla crawlerów:

 1. Poprawna struktura strony: Upewnij się, że twoja strona ma czytelną i logiczną strukturę, z odpowiednimi nagłówkami, linkami i treściami. Ułatwi to botom wyszukiwarek zrozumienie treści witryny.
 2. Zoptymalizowany plik robots.txt: Plik robots.txt zawiera instrukcje dla crawlerów dotyczące tego, które części witryny powinny być indeksowane, a które powinny być pominięte. Upewnij się, że plik robots.txt jest poprawnie skonfigurowany i nie blokuje istotnych stron.
 3. Unikalne i wartościowe treści: Dostarczaj oryginalne i wartościowe treści na swojej witrynie. Unikaj duplikowania treści, ponieważ może to wpływać na indeksację.
 4. Szybkość ładowania strony: Zoptymalizuj prędkość ładowania strony, ponieważ crawlery preferują szybkie i responsywne witryny.


Najlepsze praktyki korzystania z crawlerów

Przy korzystaniu z crawlerów warto pamiętać o kilku kluczowych praktykach:

 • Używaj odpowiednich uprawnień - upewnij się, że crawler ma odpowiednie uprawnienia do indeksowania stron. Skonfiguruj plik robots.txt i udziel dostępu tylko tym stronami, które mają być indeksowane.
 • Monitoruj i analizuj wyniki crawlerów - regularnie monitoruj i analizuj raporty crawlerów, takie jak raporty błędów i statystyki indeksowania. Pozwoli to na identyfikację potencjalnych problemów i podejmowanie odpowiednich działań naprawczych.
 • Uaktualniaj mapy witryny - regularnie aktualizuj mapy witryny i przekazuj informacje o nowych stronach do crawlerów, aby ułatwić indeksowanie i aktualizację treści.


Podsumowanie

Crawler, czyli robot indeksujący, odgrywa istotną rolę w dziedzinie SEO i indeksacji stron internetowych. Crawlery są wykorzystywani przez wyszukiwarki do gromadzenia informacji o witrynach i ich indeksowania. Odpowiednia optymalizacja witryny dla crawlerów, dbanie o prywatność i bezpieczeństwo, a także korzystanie z najlepszych praktyk pozwalają poprawić widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i osiągnąć lepsze rezultaty SEO. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto dbać o właściwą strukturę witryny, unikalne treści, szybkość ładowania oraz stosować odpowiednie praktyki korzystania z crawlerów

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest crawler?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ