Co to jest Google Discover?

google discover

Google Discover to funkcja oferowana przez wyszukiwarkę Google, która umożliwia użytkownikom odkrywanie nowych treści z różnych dziedzin, takich jak wiadomości, rozrywka, sport, technologia i wiele innych. Działa na zasadzie personalizacji i dostarcza użytkownikom spersonalizowanej listy artykułów i informacji, które odpowiadają ich zainteresowaniom i preferencjom. W tym artykule dowiesz się więcej o Google Discover, jego historii, działaniu, funkcjach i wpływie na optymalizację treści.


Definicja Google Discover

Google Discover to usługą oferowaną przez Google, której celem jest dostarczanie użytkownikom spersonalizowanych i aktualnych treści na podstawie ich zainteresowań i aktywności online. Google Discover wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, aby analizować dane z różnych źródeł, w celu dostarczania treści, które mogą zainteresować danego użytkownika.

Google Discover można znaleźć na ekranie głównym aplikacji Google dla urządzeń mobilnych oraz w przeglądarce mobilnej Google. To interaktywne narzędzie prezentuje użytkownikom zestawienie różnorodnych treści, takich jak artykuły, wiadomości, filmy, blogi, recenzje produktów i wiele innych. Usługa ta stanowi wygodne źródło informacji, umożliwiające użytkownikom dostęp do interesujących treści bez konieczności aktywnego wyszukiwania. Prezentowane treści są wybierane na podstawie analizy preferencji użytkownika, a także aktualności i popularności tematów w danym regionie.


Historia powstania Google Discover

Historia Google Discover rozpoczęła się w maju 2017 roku, kiedy to funkcja została wprowadzona pod nazwą "Google Feed". W początkowej fazie Google Feed prezentował użytkownikom zestawienia aktualności i artykułów na podstawie ich wyszukiwań i interakcji w przeglądarce. W roku 2018 Google Feed zmienił nazwę na "Google Discover" i zyskał nowe funkcje, takie jak możliwość personalizacji preferencji tematycznych i łatwiejszy dostęp do treści multimedialnych. Od tamtej pory Google Discover stało się integralną częścią aplikacji mobilnej i strony głównej wyszukiwarki Google. Dzięki ciągłym uaktualnieniom i doskonaleniu algorytmów, Google Discover stale dostosowuje się do preferencji użytkowników, zapewniając im unikalne i interesujące treści.


Sposób działania Google Discover

Google Discover działa na podstawie szeregu czynników, które mają na celu dostarczenie użytkownikom interesujących treści. Oto kilka kluczowych elementów, które wpływają na sposób działania Google Discover:

 • Aktywność użytkownika - Google analizuje aktywność użytkownika, taką jak kliknięcia, wyszukiwania, odwiedzane strony internetowe i interakcje z treściami, aby lepiej zrozumieć ich preferencje i zainteresowania.
 • Historia wyszukiwania - bada również historię wyszukiwania użytkownika, aby lepiej dopasować treści do ich preferencji.
 • Lokalizacja - Google wykorzystuje informacje o lokalizacji użytkownika, aby dostarczać treści związane z ich regionem i aktualnymi wydarzeniami.
 • Kontekstualne informacje - Google analizuje kontekstowe informacje, takie jak pora roku, święta, trendy i aktualności, aby dostarczać aktualne i interesujące treści.


Algorytmy Google Discover

Google Discover opiera się na zaawansowanych algorytmach, które analizują dane użytkowników i dostarczają spersonalizowane treści. Algorytmy te wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby na bieżąco dostosowywać prezentowane treści do preferencji użytkowników. Google stale doskonali swoje algorytmy, aby zapewnić jak najbardziej trafne i wartościowe treści w ramach Google Discover.


Funkcje Google Discover

Google Discover oferuje szereg funkcji, które mają na celu ułatwić odkrywanie i przeglądanie interesujących treści. Oto kilka ważnych funkcji Google Discover:

 • Spersonalizowane treści - Google Discover dostarcza spersonalizowane treści z różnych dziedzin, takich jak wiadomości, sport, rozrywka, zdrowie, technologia i wiele innych, na podstawie zainteresowań użytkowników.
 • Sugerowane artykuły - na podstawie aktywności użytkownika Google Discover prezentuje sugerowane artykuły, które mogą ich zainteresować. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość odkrywania nowych informacji zgodnie z ich preferencjami.
 • Powiadomienia - Google Discover wysyła powiadomienia o nowych treściach, aktualnościach i innych informacjach zgodnych z zainteresowaniami użytkowników.
 • Personalizacja ustawień - użytkownicy mają możliwość personalizacji ustawień Google Discover, takich jak wybór zainteresowań, kontroli wyświetlanych treści i zarządzania powiadomieniami.


Jak trafić do Google Discover?

Aby treści zostały wyświetlone w Google Discover, muszą spełniać pewne kryteria i być odpowiednio zoptymalizowane. Oto kilka wskazówek, jak trafić do Google Discover:

 1. Wartościowe treści: Treści muszą być wartościowe, interesujące i atrakcyjne dla użytkowników. Ważne jest dostarczanie treści wysokiej jakości, które odpowiadają na potrzeby i zainteresowania użytkowników.
 2. Atrakcyjne tytuły i miniatury: Atrakcyjne tytuły i miniatury obrazków przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają ich do kliknięcia i zapoznania się z treścią.
 3. Treści zoptymalizowane pod kątem SEO: Ważne jest zastosowanie technik optymalizacji treści pod kątem SEO, takich jak odpowiednie używanie słów kluczowych, tagów meta i struktury danych, aby ułatwić indeksowanie treści przez algorytmy Google.
 4. Wysoka jakość dla użytkowników: Google preferuje treści, które są responsywne, szybko się ładować i dostosowują się do różnych urządzeń. Należy zapewnić doskonałą jakość doświadczenia użytkownikom zarówno na stronie internetowej, jak i na urządzeniach mobilnych.


Wpływ Google Discover na SEO

Google Discover może mieć znaczący wpływ na widoczność treści w wyszukiwarce i ruch na stronie internetowej. Dlatego ważne jest zrozumienie, jak zoptymalizować treści pod kątem Google Discover. Kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, to:

 • Jakość treści - Google Discover preferuje treści wysokiej jakości, które są użyteczne, ciekawe i unikalne. Tworzenie wartościowych treści zwiększa szanse na wyświetlanie ich w Google Discover.
 • Optymalizacja obrazów - obrazy są nieodłącznym elementem Google Discover, dlatego nie można zapomnieć o ich optymalizacji. Należy dbać o odpowiednie rozmiary, opisy alt i wysoką jakość obrazków.
 • Używanie tagów i struktury danych - zastosowanie odpowiednich tagów, takich jak tagi tytułu, opisów i nagłówków, oraz struktury danych może pomóc Google w lepszym zrozumieniu treści i jej kontekstu.
 • Popularność i interakcje - im bardziej treść jest popularna i generuje interakcje, takie jak kliknięcia, udostępnienia i komentarze, tym większe są szanse na wyświetlanie jej w Google Discover.


Monitorowanie danych i analiza Google Discover

Monitorowanie wyników i analiza w Google Discover pozwala na lepsze zrozumienie zachowań użytkowników, identyfikację trendów i optymalizację strategii treściowej. Dzięki odpowiednim narzędziom analitycznym oraz śledzeniu kluczowych wskaźników wydajności można skutecznie mierzyć efektywność i osiągać lepsze rezultaty w Google Discover. W analizie danych Google Discover należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • Kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) - istnieje kilka KPI, które można śledzić w celu oceny skuteczności treści w Google Discover. Należą do nich liczba wyświetleń treści, współczynnik klikalności (CTR), współczynnik zaangażowania (engagement rate) oraz współczynnik konwersji, jeśli treść prowadzi do jakiejś akcji.
 • Narzędzia analityczne - Google Analytics oraz Google Search Console są przydatnymi narzędziami do monitorowania wyników treści w Google Discover. Pozwalają one śledzić ruch, zachowania użytkowników, wskaźniki wydajności i wiele innych statystyk, które pomagają zrozumieć efektywność treści.
 • Segmentacja danych - w Google Analytics można zastosować segmentację danych, aby przeanalizować specyficzne dane dotyczące ruchu z Google Discover. Można zbadać, jakie treści przyciągają największą uwagę użytkowników, jakie są trendy, a także identyfikować ewentualne obszary do optymalizacji.
 • Testowanie i optymalizacja - warto przeprowadzać testy i eksperymenty z różnymi rodzajami treści, tytułami, opisami czy grafikami, aby zidentyfikować najbardziej skuteczne elementy. Na podstawie wyników monitorowania i analizy można wprowadzać zmiany, które poprawią efektywność treści w Google Discover.


Podsumowanie

Google Discover to funkcja, która umożliwia użytkownikom odkrywanie nowych treści zgodnych z ich zainteresowaniami. Działa na zasadzie personalizacji i dostarcza spersonalizowanej listy artykułów i informacji na podstawie aktywności użytkownika. Google Discover ma duży wpływ na ruch na stronie internetowej i widoczność treści w wyszukiwarce, dlatego warto zadbać o optymalizację treści pod kątem Google Discover.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Google Discover?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ