Co to jest projektowanie doświadczeń użytkownika?

projektowanie doswiadczen uzytkownika

Różne aspekty naszego życia coraz mocniej związany jest z technologią, komfort korzystania z aplikacji, stron internetowych czy innych cyfrowych produktów staje się kluczowy. To właśnie w tym kontekście pojęcie "projektowania doświadczeń użytkownika", często określane skrótem UX (od ang. User Experience), zyskuje na znaczeniu.


Projektowanie doświadczeń użytkownika - definicja

Projektowanie doświadczeń użytkownika, znane również jako User Experience Design (UXD lub UX Design), to dyscyplina zajmująca się tworzeniem produktów, systemów czy usług, które zapewniają pozytywne doświadczenia użytkownikom. Poprzez uwzględnienie aspektów, takich jak użyteczność, dostępność i estetyka, projektanci UX skupiają się na tworzeniu interaktywnych doświadczeń spełniających oczekiwania użytkowników.


Dlaczego UX jest ważny?

W dzisiejszych czasach, gdzie technologia cyfrowa jest wszechobecna, a konkurencja na rynku jest ogromna, znaczenie doskonałego UX stało się kluczowe dla sukcesu przedsiębiorstw. Dobrze zaprojektowane doświadczenie użytkownika:

 • Zwiększa satysfakcję klienta: Użytkownik, który łatwo i przyjemnie korzysta z aplikacji lub strony internetowej, jest bardziej skłonny do ponownego skorzystania z oferowanych usług.
 • Podnosi wskaźniki konwersji: Intuicyjny i przyjazny dla użytkownika interfejs może znacząco zwiększyć wskaźniki konwersji, prowadząc do wzrostu sprzedaży i dochodów.
 • Buduje zaufanie: Zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników oraz dostarczanie im wartościowych doświadczeń buduje zaufanie do marki.

 


Proces projektowania UX


Badania i analizy

Projektowanie doświadczeń użytkownika (UX) to nie tylko tworzenie atrakcyjnych interfejsów, ale przede wszystkim dostosowanie ich do potrzeb i oczekiwań użytkowników. Jednym z kluczowych kroków w procesie UX jest przeprowadzenie badań użytkowników, a następnie analiza zebranych danych.

 • Zrozumienie użytkowników: Badania użytkowników pozwalają na lepsze zrozumienie grup docelowych. Poznając ich cele, potrzeby i preferencje, projektanci mogą tworzyć rozwiązania dostosowane do konkretnych użytkowników.
 • Tworzenie personas: Jednym z narzędzi wykorzystywanych w badaniach UX są personas. To fikcyjne reprezentacje użytkowników, które pomagają projektantom lepiej zrozumieć, dla kogo projektują. Tworzenie personas pozwala na spersonalizowanie doświadczeń i dostosowanie interfejsów do różnych grup odbiorców.
 • Analiza zachowań użytkowników: Obserwacja zachowań użytkowników na stronie internetowej lub w aplikacji może dostarczyć cennych informacji. Dzięki narzędziom do analizy ruchu na stronie można dowiedzieć się, które elementy przyciągają uwagę, a które sprawiają problemy. Analiza zachowań pozwala na efektywną optymalizację UX.
 • Zbieranie danych w celu usprawnienia UX: Badania użytkowników dostarczają danych, które są podstawą do wprowadzania usprawnień. Dzięki zebranym informacjom projektanci mogą dostosować interfejs, eliminować bariery, które utrudniają nawigację lub zakup, oraz tworzyć bardziej intuicyjne rozwiązania.


Planowanie struktury i nawigacji

To etap, na którym zależy, czy użytkownicy łatwo odnajdą się w serwisie i będą mogli swobodnie korzystać z oferowanych treści czy usług. Dlaczego planowanie struktury i nawigacji są nieodłącznymi elementami udanego UX?

 • Projektowanie intuicyjnej struktury: Kluczowym celem jest zaprojektowanie struktury, która będzie intuicyjna dla użytkowników. To oznacza, że informacje i sekcje powinny być logicznie poukładane, a nawigacja powinna odzwierciedlać typowe zachowania użytkowników.
 • Tworzenie spójnej nawigacji: Spójna nawigacja jest kluczem do ułatwienia użytkownikom poruszania się po platformie. Menu, przyciski i linki powinny być umieszczone w przewidywalnych miejscach i zachować tę samą strukturę na każdej stronie.
 • Wybór odpowiednich elementów graficznych i interaktywnych: Wygląd i zachowanie elementów graficznych oraz interaktywnych mają duże znaczenie dla UX. Dobry projektant musi wybrać odpowiednie kolory, ikony, przyciski oraz inne elementy, które nie tylko będą estetyczne, ale także funkcjonalne i zrozumiałe dla użytkowników.


Projektowanie Interfejsu Użytkownika (UI)

Interfejs użytkownika czyli to, co użytkownicy widzą i z czym wchodzą w interakcję na platformie, dlatego ma ogromny wpływ na ich odbiór całego serwisu czy aplikacji. Oto aspekty, które są niezwykle ważne w projektowaniu interfejsu użytkownika:

 • Rola interfejsu użytkownika w UX: UI to wizualna strona UX - to, jak witryna czy aplikacja wygląda i działa. Ma bezpośredni wpływ na pierwsze wrażenie użytkownika, a także na jego komfort korzystania z platformy. Dobrze zaprojektowany interfejs może uczynić nawet skomplikowane funkcje intuicyjnymi.
 • Wybór kolorów, czcionek i elementów graficznych: Kolory i czcionki mają znaczenie nie tylko pod kątem estetyki, ale także czytelności i zrozumiałości. Projektant UI musi dbać o spójność kolorów i czcionek, by utrzymać jednolity wygląd. Dodatkowo, elementy graficzne, takie jak ikony czy przyciski, powinny być jasne i zrozumiałe dla użytkowników.
 • Projektowanie responsywności: W dzisiejszych czasach użytkownicy korzystają z różnych urządzeń, od komputerów stacjonarnych po smartfony i tablety. Dlatego ważne jest, aby interfejs był responsywny, czyli dostosowywał się do różnych rozmiarów ekranów. To pozwala na zachowanie spójności i użyteczności platformy niezależnie od urządzenia, na którym jest przeglądana.


Testowanie i optymalizacja

To proces, który ma na celu upewnienie się, że platforma jest intuicyjna, wydajna i spełnia oczekiwania użytkowników. Oto kluczowe aspekty tego etapu:

 • Przeprowadzanie testów użytkownika i zbieranie opinii: Testowanie użytkownika to kluczowy element oceny użyteczności platformy. To proces, podczas którego użytkownicy testują witrynę lub aplikację i udzielają swoich opinii. To pozwala projektantom dowiedzieć się, jak użytkownicy reagują na interfejs, jakie mają trudności i co można poprawić. Opinie użytkowników są cennym źródłem informacji na temat słabych punktów UX.
 • Proces iteracyjny: Wprowadzanie Poprawek na Podstawie Wyników Testów: Po przeprowadzeniu testów użytkownika następuje etap iteracji. To oznacza, że na podstawie zebranych opinii i wyników testów wprowadzane są poprawki w projekcie. To proces ciągły, który ma na celu stopniowe doskonalenie UX. Każda iteracja przynosi usprawnienia i dostosowuje platformę do potrzeb użytkowników.
 • Optymalizacja wydajności i szybkości strony lub aplikacji: Wydajność i szybkość działania platformy mają ogromne znaczenie dla doświadczeń użytkownika. Dłużej ładujące się strony czy aplikacje mogą zniechęcić użytkowników. Dlatego optymalizacja wydajności, zoptymalizowane wczytywanie zasobów i minimalizacja opóźnień są kluczowymi aspektami. Szybka i płynna nawigacja przekłada się na zadowolenie użytkowników.


Narzędzia wspomagające projektowanie UX

Na rynku dostępne są liczne narzędzia wspomagające projektowanie UX. Do najpopularniejszych z nich należą: Sketch, Figma czy Adobe XD, służące do tworzenia projektów i prototypów. Do testowania UX warto wykorzystać narzędzia takie jak Hotjar czy Optimal Workshop, które dostarczają cennych informacji o tym, jak użytkownicy korzystają z produktu.


Podsumowanie

Projektowanie doświadczeń użytkownika stało się kluczowym elementem strategii wielu firm. W dobie cyfrowej transformacji zapewnienie wysokiej jakości UX jest nie tylko oznaką profesjonalizmu, ale przede wszystkim warunkiem sukcesu na rynku.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest projektowanie doświadczeń użytkownika?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ