Co to są reklamy discovery?

Reklamy Google Discovery wszystko co musisz o nich wiedziec

Reklamy discovery to istotny element współczesnego marketingu internetowego, który umożliwia firmom promowanie swoich produktów lub usług w interaktywny sposób. Czym są reklamy discovery, gdzie można je spotkać oraz jakie strategie wykorzystywane są w ich tworzeniu i efektywnym wykorzystaniu? Sprawdźmy!

 

Co to są reklamy discovery?

Reklamy discovery to forma reklamy internetowej, która pozwala przedsiębiorstwom dotrzeć do swojej publiczności poprzez promowanie treści w sposób, który zachęca użytkowników do odkrywania nowych produktów lub usług. Kluczowym elementem reklam discovery jest fakt, że są one prezentowane w formie naturalnego odkrywania treści przez użytkownika, co może prowadzić do zwiększenia zaangażowania i konwersji.

 

Gdzie można spotkać reklamy discovery?

Reklamy discovery można spotkać na różnych platformach i w różnych kontekstach online. Oto niektóre z głównych miejsc, gdzie można się z nimi zetknąć:

 1. Platformy reklamowe:
  Platformy takie jak Google Ads czy Facebook Ads umożliwiają tworzenie i wyświetlanie reklam discovery. Dzięki temu reklamy te mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania, w treściach sponsorowanych na platformach społecznościowych oraz w różnych miejscach w sieci.
 2. Wyszukiwarki internetowe:
  Reklamy discovery mogą być wyświetlane w wynikach wyszukiwania na popularnych wyszukiwarkach, takich jak Google czy Bing. Są to często reklamy graficzne lub multimedialne, które pasują do treści strony wynikowej.
 3. Media społecznościowe:
  W mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, reklamy discovery mogą przybierać formę sponsorowanych treści, które pojawiają się w feedach użytkowników. Treści te są zazwyczaj dostosowane do zainteresowań i preferencji użytkowników.

 

Jak działają reklamy discovery?

Reklamy discovery działają na zasadzie prezentowania użytkownikom treści, które są dla nich interesujące. Kluczowe elementy działania reklam discovery to:

 • Personalizacja i targetowanie:
  Reklamy discovery są często wyświetlane użytkownikom na podstawie ich zachowań online, preferencji i danych demograficznych. Dzięki temu są bardziej dopasowane do potrzeb i zainteresowań odbiorców.
 • Odkrywanie treści:
  Reklamy discovery prezentowane są w taki sposób, że użytkownicy sami mają możliwość odkrywania treści. Przykładem może być reklama w postaci kafelków lub kart, które użytkownik może przewijać lub kliknąć, aby dowiedzieć się więcej.
 • Pomiar skuteczności:
  Aby ocenić efektywność reklam discovery, stosuje się różne wskaźniki, takie jak wskaźnik kliknięć (CTR), wskaźnik konwersji (CR) czy koszt kliknięcia (CPC). Te metryki pozwalają marketerom ocenić, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty.

 

Zalety i wady reklam discovery

Reklamy discovery mają wiele zalet, które sprawiają, że są atrakcyjnym narzędziem marketingowym. Jednak wiążą się też z pewnymi wyzwaniami. Oto główne punkty w tej kwestii:

Zalety reklam discovery:

 • Więcej informacji:
  Reklamy discovery pozwalają na przedstawienie bardziej szczegółowych informacji o produkcie lub usłudze niż tradycyjne banery reklamowe.
 • Zwiększona świadomość marki:
  Dzięki reklamom discovery firma może budować świadomość marki i przykuwać uwagę użytkowników w bardziej subtelny sposób.

Wady reklam discovery:

 • Możliwość ignorowania:
  Użytkownicy internetu mogą ignorować reklamy discovery, zwłaszcza jeśli nie są one dostatecznie atrakcyjne lub interesujące.
 • Konkurencja:
  W przypadku reklam discovery konkurencja o uwagę użytkowników może być duża, co może wpłynąć na koszty i efektywność kampanii.

 

Tworzenie efektywnych reklam discovery

Aby stworzyć efektywne reklamy discovery, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad:

 • Wybór odpowiednich obrazów i treści:
  Wizualna atrakcyjność reklam discovery ma ogromne znaczenie. Dobrze dobrane obrazy oraz treść przyciągają uwagę i zachęcają do interakcji.
 • Optymalizacja tytułów i opisów reklam:
  Tytuły i opisy reklam discovery powinny być krótkie, zwięzłe i przekonujące. Warto eksperymentować z różnymi wariantami, aby znaleźć najskuteczniejsze komunikaty.
 • Testowanie różnych wariantów:
  A/B testing pozwala na porównywanie różnych wariantów reklam discovery i określenie, która wersja jest bardziej skuteczna. To ważne narzędzie optymalizacyjne.

 

Skuteczne strategie wykorzystywania reklam discovery

Skuteczne wykorzystanie reklam discovery wymaga opracowania strategii, która będzie dostosowana do celów i oczekiwań firmy. Oto kilka skutecznych strategii:

 1. Kampanie remarketingowe:
  Remarketing to strategia polegająca na wyświetlaniu reklam discovery użytkownikom, którzy wcześniej odwiedzili stronę internetową firmy. Dzięki temu można przypominać o swoich produktach lub usługach osobom, które już wykazywały zainteresowanie.
 2. Wykorzystanie reklam discovery w content marketingu:
  Reklamy discovery można integrować z treściami publikowanymi przez firmę na swojej stronie internetowej lub blogu. Dzięki temu można prezentować użytkownikom bardziej szczegółowe informacje i materiały związane z oferowanymi produktami lub usługami.
 3. Personalizacja reklam discovery dla różnych segmentów publiczności:
  Dopasowanie treści reklam do różnych segmentów odbiorców może znacząco zwiększyć efektywność kampanii. Dlatego warto tworzyć różne wersje reklam discovery dla różnych grup docelowych.

 

Trendy w reklamach discovery

Reklamy discovery to dziedzina, która ewoluuje wraz z rozwojem technologii i zmianami w zachowaniach użytkowników. Kilka najważniejszych trendów obejmuje:

 • Nowe technologie i formaty:
  Dynamiczny rozwój technologii pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych i interaktywnych reklam discovery. Na przykład, reklamy w formie historii lub VR zyskują na popularności.
 • Uwzględnienie użytkowników mobilnych:
  Ze względu na rosnącą liczbę użytkowników mobilnych, reklamy discovery muszą być zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Formaty reklam powinny być przystosowane do różnych ekranów.
 • Wpływ zmian w regulacjach prywatności na reklamy discovery:
  Zmiany w regulacjach prywatności, takie jak RODO czy blokowanie śledzenia online, wpłynęły na działanie reklam discovery. Firmy muszą dostosować się do nowych wymogów i szukać innowacyjnych rozwiązań.

 

Przyszłość reklam discovery

Przyszłość reklam discovery będzie zależała od dalszego rozwoju technologii, regulacji prywatności oraz zmieniających się preferencji użytkowników. Jednak reklamy discovery pozostają ważnym narzędziem w arsenale marketerów internetowych, pozwalając na subtelne i angażujące dotarcie do potencjalnych klientów.

 

Podsumowanie

Reklamy discovery stanowią istotny element dzisiejszego marketingu internetowego. Ich zdolność do przyciągania uwagi użytkowników i zachęcania ich do odkrywania nowych treści oraz produktów sprawia, że są one atrakcyjnym narzędziem dla firm. Kluczowymi elementami skutecznych reklam discovery są personalizacja, dobór odpowiednich treści oraz ciągłe dostosowywanie strategii do zmieniających się trendów i preferencji użytkowników. Dzięki tym działaniom reklamy discovery mogą przyczynić się do sukcesu marketingowego przedsiębiorstwa w dynamicznym świecie internetu.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Menadżer Marki w agencji widoczni i trenerka Akademii Widoczni. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci i kontaktem z mediami branżowymi.

Z wykształcenia jest dziennikarką ze specjalnością reklama i promocja. Doświadczenie zdobyte podczas pracy dziennikarki i copywriterki pozwala jej szerzej widzieć tworzony content i lepiej dostosować go pod wymogi użytkowników, jak i Google.

Od 7 lat pracuje w branży marketingu internetowego. Cyklicznie zajmuje się szkoleniem klientów Agencji z zakresu prowadzenia profili na LinkedIn w ramach cyklu “Oko w Oko z Marketingiem Internetowym”.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to są reklamy discovery?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ