Co to jest status 301?

status 301

Status 301 to pojęcie nieodłącznie związane z dziedziną marketingu internetowego, a w szczególności z optymalizacją wyników wyszukiwania (SEO). Jest to kluczowy mechanizm, który może wpłynąć na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania oraz na doświadczenie użytkowników. 

Definicja statusu 301

Status 301, zwany również przekierowaniem 301, to jeden z kodów odpowiedzi HTTP, który informuje przeglądarki internetowe oraz roboty wyszukiwarek o trwałej zmianie adresu URL danej strony internetowej. Innymi słowy, status 301 informuje, że stara strona została przeniesiona na nowy adres i od tej chwili przekierowuje użytkowników oraz roboty wyszukiwarek na ten nowy adres. Jest to tzw. "przekierowanie trwałe," co oznacza, że nowy adres jest teraz uważany za główny, a stary adres jest przekierowywany.

 

Jak działa status 301?

Działanie statusu 301 jest stosunkowo proste. Kiedy przeglądarka internetowa lub robot wyszukiwarki napotyka status 301 na stronie, rejestruje, że dany adres URL został trwale przeniesiony na inny. W efekcie, każde żądanie dotyczące starego adresu jest automatycznie przekierowywane na nowy adres. Oznacza to, że użytkownicy, którzy klikają na link do starej strony, są automatycznie kierowani na nową stronę.

Dla robotów wyszukiwarek, status 301 informuje, że dana strona została przeniesiona na nowy adres i zachowuje wartość SEO (taką jak "link juice") z poprzedniego adresu na nowy. To ma kluczowe znaczenie, aby nie stracić wartości SEO w wynikach wyszukiwania.

 

Główne Zastosowania statusu 301 w SEO i marketingu internetowym

 1. Poprawa doświadczenia użytkownika
  Przekierowania 301 pomagają w utrzymaniu pozytywnego doświadczenia użytkownika. Zamiast prezentować użytkownikom błąd 404 (strona nie znaleziona), przekierowanie przekierowuje ich na aktualną stronę. To eliminuje frustrację użytkowników i zachęca do dalszego przeglądania witryny.
 2. Przekierowanie ruchu i mocy SEO
  W dziedzinie SEO status 301 ma kluczowe znaczenie. Pozwala na przeniesienie ruchu z poprzednich stron na nowe adresy, co jest szczególnie przydatne w przypadku zmiany struktury witryny lub przeniesienia na nową domenę. Ponadto, przekierowanie 301 przenosi wartość SEO, taką jak "link juice," z poprzedniego adresu na nowy. To oznacza, że strony przeniesione za pomocą statusu 301 zachowują swoje pozycje w wynikach wyszukiwania.
 3. Rozwiązywanie problemów związanych z zawartością i strukturą witryny
  Status 301 może być również wykorzystywany do rozwiązywania problemów związanych z zawartością i strukturą witryny. Na przykład, jeśli dana strona jest mało efektywna i nie przynosi wartości użytkownikom, można ją przenieść lub scalić z inną stroną, a następnie użyć statusu 301 do przekierowania ruchu na nową stronę. To pomaga w utrzymaniu klarownej i efektywnej struktury witryny.
 4. Adaptacja zmieniających się potrzeb i strategii
  W miarę jak witryna ewoluuje, mogą pojawić się potrzeby zmiany adresów URL lub struktury witryny. Status 301 pozwala na elastyczność i dostosowanie się do zmieniających się strategii marketingowych i biznesowych.

Przekierowanie 301 to niezwykle użyteczne narzędzie w dziedzinie marketingu internetowego. Dzięki niemu można poprawić doświadczenie użytkownika, utrzymać wartość SEO i dostosowywać strategię witryny do zmieniających się potrzeb. Warto opanować tę technikę i włączyć ją do swojej strategii SEO i marketingowej.

 

Status 301 a migracje witryn

Migracja witryny to proces przenoszenia całej witryny internetowej na nową domenę lub nową strukturę URL. Jest to istotne wydarzenie w życiu witryny, które może znacząco wpłynąć na widoczność w wynikach wyszukiwania oraz doświadczenie użytkowników. Status 301 odgrywa kluczową rolę w procesie migracji witryn.

Podczas migracji witryn, przekierowania 301 są wykorzystywane do kierowania ruchu z poprzednich adresów URL na nowe. To zapewnia, że użytkownicy, którzy wciąż korzystają z linków do starych stron, automatycznie trafiają na nowe adresy. Jednak proces migracji witryn wymaga starannego planowania i monitorowania, ponieważ błędy mogą prowadzić do utraty ruchu i pozycji w wynikach wyszukiwania. Dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertami SEO lub specjalistami ds. migracji witryn, aby upewnić się, że proces przebiega sprawnie i bez komplikacji.

 

Jak tworzyć skuteczne przekierowania 301

Aby wykorzystać status 301 w sposób skuteczny, istnieją pewne kluczowe zasady, które warto wziąć pod uwagę:

 • Dokładne przekierowanie

Upewnij się, że przekierowanie 301 jest dokładne i kieruje użytkowników oraz roboty wyszukiwarek na odpowiednią nową stronę. Błędne przekierowania mogą prowadzić do problemów z SEO i użytkownikiem.

 • Utrzymanie struktury strony

Podczas przenoszenia stron lub zmiany struktury witryny, staraj się zachować spójność. Jeśli to możliwe, utrzymuj podobne treści i hierarchię na nowej stronie.

 • Aktualizacja wewnętrznych łączy

Jeśli na swojej witrynie posiadasz wewnętrzne łącza prowadzące do starych stron, zaktualizuj je, aby wskazywały na nowe adresy URL.

 • Monitorowanie wyników

Regularnie monitoruj wyniki swoich przekierowań 301. Sprawdź, czy nie ma problemów z indeksacją nowych stron oraz czy ruch na starych stronach faktycznie przenosi się na nowe adresy.

 • Rozwiązywanie Błędów

Jeśli napotkasz błędy lub problemy z przekierowaniami 301, reaguj szybko. Rozwiązywanie problemów na bieżąco pomaga utrzymać witrynę w dobrej kondycji.

 

Podsumowanie

Status 301, czyli przekierowanie 301, to kluczowe narzędzie w marketingu internetowym i SEO. Pozwala na utrzymanie pozytywnego doświadczenia użytkownika, przenoszenie ruchu i wartości SEO, a także dostosowanie witryny do zmieniających się potrzeb. Opanowanie tej techniki i jej skuteczne wykorzystanie może znacząco przyczynić się do sukcesu w dziedzinie marketingu online.

Warto pamiętać, że status 301 jest tylko jednym z wielu aspektów SEO i marketingu internetowego. Skuteczna strategia wymaga również innych działań, takich jak optymalizacja treści, budowa linków czy monitorowanie wyników. Dlatego warto inwestować czas i zasoby w rozwijanie pełnej strategii online, która uwzględnia różnorodne aspekty działalności w Internecie.

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Adrianna Nowak
Adrianna Nowak Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest status 301?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ