Jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe dla pozycjonowania i Google Ads?

jak znalezc konwertujace slowa kluczowe dla pozycjonownaia i google ads
Spis treści

• Jak słowa kluczowe odzwierciedlają intencje użytkowników w sieci?

• Ogólne słowa kluczowe vs. frazy long-tail. Co lepiej konwertuje?

• Na jakich słowach kluczowych się skupić, żeby zwiększyć sprzedaż?

• Gdzie znaleźć konwertujące słowa kluczowe?

• Podsumowanie

Głównym celem większości przedsiębiorców działających w internecie jest zwiększenie sprzedaży. Jednak dotarcie do konwertującego użytkownika nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest dobranie odpowiednich słów kluczowych do strategii pozycjonowania i Google Ads. Na jakich słowach kluczowych się skupić? O tym dowiesz się z naszego artykułu!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak słowa kluczowe odzwierciedlają intencje użytkowników w sieci?

Według danych podawanych przez firmę Econsultancy jedynie 22% firm jest zadowolonych ze swoich współczynników konwersji (https://www.linkedin.com/pulse/why-businesses-satisfied-conversion-rates-ruchika-sharma). Oczywiście, taki wynik może być spowodowany bardzo różnorodnymi czynnikami, jednak jednym z nich z pewnością jest brak zrozumienia zachowań swoich odbiorców. Zanim opracujesz swój plan działania, poświęć czas na zrozumienie, kim rzeczywiście są Twoi konwertujący odbiorcy i czym się różnią od pozostałych użytkowników.

Tak jak wielu jest użytkowników sieci, tak wiele jest powodów wykorzystania wyszukiwarki Google i sposobów wpisywania słów kluczowych. Aby ułatwić analizę zachowań odbiorców, badania opiera się zazwyczaj o uproszczoną wizualizację lejka sprzedażowego. Na potrzeby tego artykułu poddamy analizie trzy etapy lejka - budowanie świadomości, budowanie zainteresowania oraz przekonanie do konwersji. Użytkownicy na każdym z tych etapów mają inne potrzeby, dlatego w inny sposób formułują swoje zapytania w wyszukiwarce.

Uproszczony schemat etapów lejka sprzedażowego

Etap budowania świadomości - na tym etapie klient szuka w sieci rozwiązania jakiegoś problemu, odpowiedzi na pytanie. Hasła, które wtedy są wykorzystywane, mają intencję informacyjną. Użytkownicy nie są gotowi na zakup, chcą poszerzyć swoją wiedzę w wybranym temacie, dlatego Twoim zadaniem jest zbudowanie w nich świadomości istnienia Twojej oferty. Przykładowe frazy na tym etapie to: jak urządzić pokój na poddaszu, co to jest marketing internetowy, co zrobić gdy bolą mnie plecy.

Etap budowania zainteresowania - użytkownicy, którzy znajdują się na tym etapie, są już zdecydowani na zakup produktu, ale nie wybrali jeszcze konkretnego sklepu lub marki. Warto wiedzieć, że 90% osób nie ma wybranej marki i firmy produktu przed rozpoczęciem wyszukiwania (https://www.hyperisland.com/blog/digital-marketing-is-always-evolving-are-you). Na tym etapie użytkownicy często wpisują takie frazy jak: nazwa produktu + opinie, nazwa produktu vs. nazwa produktu. Twoim zadaniem jest dostarczenie mu niezbędnych informacji, przedstawienie atutów swojej oferty i wyróżnienie się na tle innych. Przykładowe frazy na tym etapie to: damskie buty do biegania, plecak turystyczny 50l, druk wizytówek Poznań.

Etap zwiększania konwersji - to moment, w którym użytkownik dokładnie wie, jakiej marki produkt go interesuje. Ma już nawet podjętą decyzję dotyczącą koloru, materiału lub innej cechy produktu. Na tym etapie może wpisywać do wyszukiwarki takie frazy jak "buty nike air jordan 1 low light smoke grey ". W tym przypadku hasła charakteryzuje konkretne opisanie produktu, są to najczęściej frazy long-tail.

Chcesz dowiedzieć się, jak użytkownicy korzystają z wyszukiwarek? Sprawdź statystyki wyszukiwań Google w naszym artykule:

[section id="35640"]


Ogólne słowa kluczowe vs. frazy long-tail. Co lepiej konwertuje?

Wielu przedsiębiorców uważa, że ogólne słowa kluczowe (np. budowa domu, sukienki, sprzęt turystyczny) pomogą im dotrzeć do dużej liczby osób i skutecznie zwiększą konwersję. Takie frazy bez wątpienia pomogą w dotarciu do dużego grona odbiorców, ale ta liczba będzie prawdopodobnie miała nikłe przełożenie na konwersję. W dodatku widoczność strony na te frazy, zarówno w Google Ads, jak i wynikach organicznych, będzie zapewne bardzo kosztowna. Niski wzrost sprzedaży i duży koszt reklamy? To prosty sposób na przepalenie budżetu. Zagłębmy się w ten temat nieco bardziej.

Jeśli w narzędziu SEO porównasz częstotliwość wyszukiwania fraz ogólnych i fraz z długim ogonem, na pewno zauważysz, że te pierwsze są znacznie częściej wpisywane przez odbiorców w Google. Dlaczego w takim razie widoczność na te frazy nie jest gwarancją zwiększenia konwersji? Frazy ogólne są niesprecyzowane i mogą być wpisywane w Google przez użytkowników o różnych potrzebach. Frazę "sukienki" może wykorzystać osoba, która na przykład:

 • szuka eleganckiej sukienki do pracy w kancelarii prawniczej,
 • szuka boho sukienki na wakacje nad morzem,
 • przygotowuje się na wymarzoną randkę.

Każda z tych osób prawdopodobnie spełni swoją potrzebę w innym sklepie, mimo że wykorzystały tę samą frazę. Ogólne słowa są często wykorzystywane na pierwszych etapach drogi konsumenta, kiedy zbiera on inspiracje i identyfikuje własne potrzeby.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak wiele pracy i budżetu wymaga wykorzystanie fraz ogólnych w strategii Google Ads i SEO. W przypadku płatnej kampanii reklamowej ogólne słowa kluczowe charakteryzuje wysoki koszt za kliknięcie ze względu na to, że wiele firm chciałoby być na nie widoczne. Musisz wówczas przeznaczyć duży budżet na reklamę, ale raczej nie uzyskasz dużego wzrostu konwersji. Jest to po prostu nieopłacalne rozwiązanie. Podobnie to wygląda, jeśli chodzi o pozycjonowanie sklepu internetowego. Spróbuj wpisać w Google ogólną frazę związaną z Twoją ofertą, a następnie frazę long-tail i porównaj liczbę wyników. Na przykład na frazę "sukienki" pojawia się aż 30,800,000 wyników. Jeśli jednak wpiszesz frazę "elegancka sukienka z długim rękawem" uzyskasz 7,080,000 wyników. Decydując się na pozycjonowanie swojego sklepu na frazę z długim ogonem, będziesz konkurować ze znacznie mniejszą liczbą stron, przez co szybciej możesz pojawić się w pierwszych wynikach wyszukiwania. Jednocześnie będziesz docierać do osób o sprecyzowanych potrzebach, dzięki czemu masz większą szansę na to, by przekonać ich do konwersji.

Wskaźnik popularności słów kluczowych w narzędziu Google Keyword Planner

Czy to znaczy, że nie warto wykorzystywać ogólnych słów kluczowych w swojej strategii? Czy nie przynoszą one żadnych korzyści? Nie do końca! Ogólne słowa kluczowe są bardzo ważne - w dużej mierze to one wpływają na wizerunek lidera w branży. W ten sposób zwiększasz świadomość marki wśród odbiorców, ludzie łatwiej ją zapamiętują i bardziej jej ufają. To bardzo ważne elementy wpływu na konwersję. Jednak dotarcie do takiego etapu wymaga dużych nakładów pracy, a także wysokich inwestycji finansowych. Nie warto kłaść priorytetu na takie frazy, jeśli dopiero rozkręcasz swój biznes internetowy. Zamiast inwestować we frazy, na które decydują się firmy z budżetem o wysokości 30 000 złotych miesięcznie, zacznij od fraz long-tail, które będą od Ciebie wymagać znacznie mniejszego budżetu, a zapewnią Ci wzrost sprzedaży. Warto również pamiętać, że w przypadku pozycjonowania, widoczność strony na rozbudowane frazy powoli zwiększa również widoczność na frazy ogólne. Jeśli Twój sklep pojawi się w pierwszych wynikach Google na frazę "elegancka sukienka z długim rękawem", to później dużo łatwiej będzie Ci dotrzeć do TOP 10 na frazę "elegancka sukienka". Powodem takiej sytuacji jest to, że Google jest już w stanie zdefiniować Twoją ofertę i widzi zainteresowanie odbiorców Twoimi produktami i treścią.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnicach między frazami ogólnymi a frazami long-tail? Koniecznie sprawdź ten artykuł:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Na jakich słowach kluczowych się skupić, żeby zwiększyć sprzedaż?

Na pewno kusi Cię teraz, aby całą swoją strategię marketingu internetowego oprzeć wyłącznie o konwertujące słowa kluczowe. Wbrew pozorom nie polecamy tego rozwiązania, jeśli zależy Ci na uzyskaniu wzrostu sprzedaży. Dlaczego? Chociaż frazy transakcyjne mogą sugerować stuprocentową chęć zakupu, to w swojej strategii SEO musisz skupić się także na innych frazach. Przypomnij sobie, jak wyglądają intencje użytkowników korzystających z wyszukiwarki Google. Nie możesz od razu przyjść do użytkownika z przekazem "hej, kup coś u mnie!" bez wcześniejszego budowania u niego świadomości marki, zaufania i zainteresowania ofertą. Nawet jeżeli skutecznie dotrzesz do osoby zainteresowanej zakupem, ale nie będzie ona kojarzyła Twojej strony, prawdopodobnie zdecyduje się na ofertę konkurencji.


Chcesz zwiększyć zaufanie odbiorców do Twojego sklepu internetowego? Sprawdź nasze wskazówki:

Skuteczna strategia słów kluczowych w e-commerce polega na dopasowaniu się do każdego z etapów procesu zakupowego klienta. Swoje frazy przygotuj w taki sposób, aby pomogły Ci docierać do użytkownika, który szuka rozwiązania problemu i wskazówek, a także do użytkownika szukającego opinii i porównującego rozwiązania. Następnie możesz się skupić na tym odbiorcy, który jest pewien zakupu.

Chcesz przygotować skuteczną strategię fraz sprzedażowych? Te artykuły mogą Ci w tym pomóc:


Gdzie znaleźć konwertujące słowa kluczowe?

Na rynku jest wiele dostępnych narzędzi, w których możesz znaleźć słowa kluczowe dla swojej strategii. Zależnie od swoich potrzeb możesz wykorzystać bezpłatne narzędzia lub te bardziej rozbudowane, lecz płatne. Jeśli dopiero zaczynasz działalność w internecie, nie musisz inwestować w specjalistyczne narzędzia - rozpocznij od tych bezpłatnych. Na te bardziej rozbudowane możesz zdecydować się z czasem, kiedy zaczniesz rozwijać swoją strategię marketingu internetowego. Poniżej przedstawiamy Ci polecane narzędzia, zarówno płatne, jak i bezpłatne.

Bezpłatne narzędzia do wyszukiwania konwertujących słów kluczowych:

 • Google Keyword Planner,
 • Answer the Public,
 • Ubersuggest,
 • Keywordtool.io.

Propozycje fraz w narzędziu Answer the Public

Świetnym źródłem konwertujących słów kluczowych są także funkcje autouzupełniania w Google, Google „People Also Ask” oraz "Related Searches".

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Sugestie rozbudowy fraz od Google

Sugestie podobnych wyszukiwań w Google


Jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe w Google Keyword Planner?

Potrzebujesz wskazówek, jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe w narzędziu SEO? Pokażemy Ci to na konkretnym przykładzie. Przejdź do panelu Google Keyword Planner i wpisz słowo kluczowe związane z produktem, który chcesz promować.

Wyszukiwanie słów kluczowych w Google Keyword Planner

Narzędzie wyświetli Ci szereg fraz - zarówno ogólnych, jak i rozbudowanych. Staraj się szukać tych, które szczegółowo opisują produkt, frazy long-tail składają się zazwyczaj z minimum trzech słów. Skorzystaj z sugestii sprecyzowania słów kluczowych - Google wyświetla Ci sformułowania, które możesz wpleść do swoich fraz.

Sprecyzowanie słów kluczowych w Google Keyword Planner

Płatne narzędzia do wyszukiwania konwertujących słów kluczowych:

 • Senuto,
 • SEMSTORM,
 • Surfer,
 • Ahrefs.

Propozycje fraz w narzędziu Senuto

Jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe w Senuto?

Płatne narzędzia SEO są bardziej rozbudowane i zdecydowanie ułatwią Ci poszukiwanie rozbudowanych słów kluczowych. Na przykład w narzędziu Senuto po wpisaniu frazy wyświetli Ci się szereg propozycji, które możesz modyfikować z użyciem filtrów. Polecamy wykorzystać filtr, który określa, ile słów ma się znaleźć w haśle.

Filtrowanie sugestii fraz pod kątem liczby słów w Senuto

Chcesz lepiej poznać wymienione narzędzia? Sprawdź nasze zestawienie:


Jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe dla pozycjonowania i Google Ads? Podsumowanie

W dotarciu do użytkownika konwertującego może Ci pomóc wykorzystanie słów kluczowych z długim ogonem. Jednak kluczem do sukcesu przy optymalizacji konwersji jest przygotowanie strategii fraz, które będą docierać do użytkowników na różnych etapach lejka zakupowego. Musisz zbudować świadomość marki i zainteresować swoich odbiorców ofertą, a dopiero później możesz skutecznie przekonać ich do konwersji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak znaleźć konwertujące słowa kluczowe dla pozycjonowania i Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.91 na podstawie 86 głosów

UDOSTĘPNIJ