Jak wykorzystać GA4 do analizy Google Ads? Połączenie kont i wskazówki optymalizacji

jak polaczyc google analytics z google ads
Spis treści

• Dlaczego powinnaś/powinieneś połączyć Google Ads z Google Analytics 4?

• Jak połączyć Google Ads z Google Analytics 4?

• Jak wykorzystać dane z Google Analytics 4 przy kampanii Google Ads?

• Podsumowanie

Połączenie konta Google Ads z usługą Google Analytics 4 to bardzo dobre rozwiązanie dla osób działających w sieci, a szczególnie dla branży e-commerce. Pozwoli Ci to na obserwację pełnego procesu postępowania klienta i optymalizację własnych działań pod tym kątem. Dowiesz się na przykład, gdzie użytkownicy najczęściej wchodzą w interakcję z Twoimi reklamami, a także sprawdzisz, jak realizują wyznaczone przez Ciebie cele.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego powinnaś/powinieneś połączyć Google Ads z Google Analytics 4? 

Google Analytics 4 (GA4) to nowa, rozbudowana wersja wcześniej znanej usługi Universal Analytics, która została wdrożona w 2019 roku. Aktualnie Google pozwala przedsiębiorcom na wybór, z której wersji narzędzia korzystają. Jednak do 2023 roku konieczne będzie korzystanie wyłącznie z nowej wersji. Warto już teraz nauczyć się korzystać z GA4 i dostosować swoją działalność do zmian zachodzących w internecie. Pozwoli Ci to na sprawniejsze zarządzanie swoim biznesem w przyszłości. 

Jeśli jeszcze nie wdrożyłeś/wdrożyłaś Google Analytics 4, przeczytaj najpierw poniższe artykuły: 

Ponadto łącząc Google Analytics 4 ze swoim kontem Google Ads, będziesz mógł/mogła: 

 • Weryfikować skuteczność swoich kampanii Google Ads w Google Analytics,
 • Uzyskać dostęp do nowych wymiarów Google Ads w raporcie Pozyskiwanie użytkowników,
 • Importować konwersje na konto Google Ads, a następnie używać ich do raportowania i ustalania stawek, 
 • Tworzyć grupy odbiorców za pomocą danych z Google Analytics i ulepszać swoją strategię remarketingową w Google Ads

Rozpoczęcie kampanii Google Ads bez połączenia konta z Google Analytics mija się z celem. Jeśli tego nie zrealizujesz, automatycznie pozbawiasz się statystyk dotyczących skuteczności działania kampanii. W panelu Google Ads możesz co prawda sprawdzić liczbę wyświetleń reklamy, a także liczbę kliknięć, czy też dane o współczynniku konwersji. Jednak w Google Analytics 4 znajdziesz dużo bardziej szczegółowe informacje, które sprawią, że możesz jeszcze lepiej zrozumieć swoich potencjalnych klientów i skuteczniej do nich docierać. GA4 pozwala na uzyskanie dostępu do takich informacji, jak to, w jaki sposób zachowują się na stronie użytkownicy, którzy trafili na nią dzięki kampanii, ile spędzili tam czasu, ile odwiedzili podstron, w jakich godzinach najczęściej przebywali na stronie. W ten sposób zweryfikujesz, czy Twoja kampania przynosi oczekiwane rezultaty, czy jednak wymaga optymalizacji.


Jak połączyć Google Ads z Google Analytics 4? 

 1. Zaloguj się do swojego konta w Google Ads
 2. W prawym górnym rogu znajdziesz ikonę ikonę narzędzia Google Ads - kliknij w nią.
 3. W sekcji „Konfiguracja” kliknij Połączone konta.
 4. W sekcji „Od Google” odszukaj „Google Analytics (GA4)”, a potem kliknij Szczegóły. 
 5. Kliknij Połącz. 
 6. Jeśli chcesz zaimportować dane witryny z połączonej usługi Google Analytics 4, kliknij Aktywuj w „Dane z aplikacji i witryny”. 
 7. W oknie potwierdzenia kliknij Aktywuj.

Uwaga! Pamiętaj, że aby uzyskać dostęp do wszystkich importowanych danych musisz mieć podłączone do Google Analytics konto menedżera. Jeśli zostanie ono odłączone, nowe dane nie będą już dostępne, jednak nadal będą dla Ciebie widoczne wcześniej  udostępnione dane.

Chcesz sprawdzić widoczność swojej strony?


Jak wykorzystać dane z Google Analytics 4 przy kampanii Google Ads?

Abyś mógł/mogła przy kampanii Google Ads wykorzystywać efektywnie dane, które znajdują się w Google Analytics, nie wystarczy samo połączenie kont. Musisz również wiedzieć, jak korzystać z dostępnych narzędzi i na co zwracać uwagę w panelu. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań.


Pomiar zaawansowany w Google Analytics 4 

Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest włączenie Pomiaru zaawansowanego w panelu GA4. Możesz to zrobić poprzez przejście do części administracja w Google Analytics 4, a następnie do sekcji strumienie danych. Następnie upewnij się, że funkcja Pomiar zaawansowany jest włączona. Pamiętaj również, że możesz tam samodzielnie określić, które elementy mają być mierzone. Do wyboru masz dostępne: 

 • Wyświetlenia stron, 
 • Przewinięcia,
 • Kliknięcia przychodzące,
 • Wyszukiwanie w witrynie, 
 • Interakcje z filmem, 
 • Pobrania pliku. 

Włączanie funkcji pomiar zaawansowany w Google Analytics 4. 

Wybierz te elementy, które są związane z Twoim celem biznesowym. Wiedza, którą pozyskasz z tych pomiarów, pozwoli Ci jeszcze lepiej zrozumieć działania Twoich odbiorców sieci.


Konfigurowanie konwersji w Google Analytics 4 

Jeżeli skonfigurowałeś/aś cele konwersji w Universal Analytics, możesz sprawnie przenieść je do GA4 w panelu narzędzia. Natomiast jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś/zrobiłaś, musisz wykorzystać teraz Menedżer tagów Google i  skonfigurować niestandardowy tag HTML, aby móc przekazać określone cele konwersji do warstwy danych. 

Raporty w Google Analytics 4 są generowane na podstawie zdarzeń, które użytkownicy wywołują poprzez wybrane interakcje ze stroną internetową lub aplikacją. Aby zmierzyć konwersję musisz wybrać najważniejszego dla Twojego biznesu zdarzenia i oznaczyć, je jako zdarzenia konwersji. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy zostały one poprawnie skonfigurowane. Po 24 godzinach upewnij się, czy dane są dostępne i czy zostały poprawnie przypisane do źródła ruchu. 

Chcesz realizować skuteczne kampanie Google Ads?

Rejestrowanie i analizowanie konwersji z pomocą Google Analytics 4 pomoże Ci zbudować skuteczniejszą strategię marketingu internetowego - będziesz wiedzieć, jak skonfigurowana kampania Google Ads pozytywnie wpływa na proces decyzyjny odbiorców i zachęca ich do zrealizowania konwersji.  

Chcesz dowiedzieć się więcej o współczynniku konwersji? Sprawdź nasze artykuły: 


Statystyki zaangażowania użytkowników w Google Analytics 4

Jedną z głównych różnic pomiędzy Google Analytics 4 a Universal Analytics jest sposób mierzenie zaangażowania użytkownika na stronie. Aktualnie statystyki zaangażowania mogą liczyć więcej niż jedną sesję. W GA4 za sesję zaangażowaną jest liczona sesja, w której użytkownik zrealizuje jedną z poniższych czynności: 

 • spędzi w aplikacji lub na stronie co najmniej 10 sekund,
 • wyświetli minimum 2 ekrany / 2 strony,
 • dokona konwersji.

Informacje o zaangażowaniu użytkowników pozwolą Ci zrozumieć, jaką skuteczność przynoszą Twoje kampanie realizowane w Google Ads.


Dane o użytkowniku w Google Analytics 4

W Google Analytics 4 masz dostęp do szerokiej bazy informacji o osobach, które odwiedzają Twoją stronę internetową. Wiedza na ten temat może Ci pomóc lepiej kierować swoją kampanią reklamową w Google Ads. Wszystkie dane demograficzne dotyczące użytkowników są dostępne w GA4 w sekcji Użytkownik w raporcie Dane demograficzne. Możesz tam sprawdzić na przykład: 

 • Płeć odbiorców, 
 • Wiek odbiorców, 
 • Lokalizację, 
 • Język, którym posługują się użytkownicy,
 • Zainteresowania.

Struktura wieku obiorców witryny w Google Analytics 4. 

Nie wiesz, jak takie informacje wykorzystać w swojej kampanii Google Ads? Każdy z tych elementów przekłada się na formę treści, którą preferują Twoi odbiorcy. Chodzi nie tylko o wybór stosowanych zaimków, czy też wybrany język. Powinnaś/powinieneś skupić się także na stylu treści, który stosujesz w swoich reklamach w Google. Do kobiet będą lepiej przemawiać treści, które odwołują się do emocji i/lub działają na wyobraźnię. Natomiast do mężczyzn skuteczniej trafią treści, które są bogate w informacje techniczne. Z kolei wiek Twoich odbiorców wpływa także na to, na jakich urządzeniach będą odbierać Twoje treści. Jeśli celujesz w młodych użytkowników sieci, musisz mieć świadomość tego, że zdecydowanie częściej wykorzystują oni urządzenia mobilne. Nieco inaczej ta kwestia wygląda w przypadku starszych odbiorców. Warto zapoznać się z aktualnymi statystykami dotyczącymi tego tematu. 

Chcesz skuteczniej wykorzystywać dane dotyczące swoich użytkowników? Sprawdź poniższe artykuły: 

Szukasz skutecznej strategii marketingowej dla swojego sklepu?


Analiza zachowań użytkowników na stronie w Google Analytics 4

Bardzo ważnymi informacjami, które możesz pozyskać w Google Analytics 4, są dane dotyczące tego, jak zachowują się Twoi użytkownicy na stronie i w jaki sposób wchodzą z nią w interakcję. Przyjrzyj się raportowi Utrzymanie, a szczególnie występującej w nim sekcji Strony i ekrany.  Aby zoptymalizować swoją kampanię Google Ads możesz wykorzystać następujące dane: 

 • czas przebywania użytkownika na stronie,
 • współczynnik zaangażowania sesje zaangażowane,
 • stosunek nowych do powracających użytkowników,
 • wyświetlenia i wyświetlenia na użytkownika,
 • średni czas zaangażowania

Raport strony i ekrany w Google Analytics 4. 

Takie informacje mogą Ci pomóc zrozumieć, czy treść na stronie i Twoja oferta jest interesująca dla osób, które zdecydowały się kliknąć w reklamę. Może obietnica zastosowana w kampanii Google Ads nie pokrywa się z tym, co użytkownicy znajdują na Twojej stronie? To będzie generować większy współczynnik odrzuceń witryny. W Google Analytics 4 współczynnik odrzuceń jest określany przez procent sesji, które nie zostały zdefiniowane, jako sesje zaangażowane. W związku z tym, jeśli użytkownik zdecyduje się wejść na stronę internetową, ale nie wykona działania i będzie na niej przez 5 sekund, sesja zostanie uznana jako sesja odrzucona.


Jak wykorzystać GA4 do analizy Google Ads? Połączenie kont i wskazówki optymalizacji. Podsumowanie

Google Analytics 4 to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w marketingu internetowym, jeśli chodzi o analizę swoich wyników i ich optymalizację. Jeśli będziesz obserwować odpowiednie aspekty i następnie przekładać je na swoje działania, możesz znacząco poprawić skuteczność kampanii reklamowej w Google Ads, zwiększyć widoczność swojej strony w sieci, a także wpłynąć na zwiększenie poziomu sprzedaży.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać GA4 do analizy Google Ads? Połączenie kont i wskazówki optymalizacji

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ