Jak reklamować lokalną firmę w Google Ads?

Google Ads dla lokalnych firm
Spis treści

• Postaw na reklamy firm lokalnych z pomocą Google Ads

• Dlaczego warto inwestować w reklamy lokalnych firm w Google?

• Wykorzystaj lokalizację Google Ads i postaw na reklamę firm regionalnych

• Wybieraj mniej ogólne frazy

• Stosuj rozszerzenia reklam Google Ads

• Włącz reklamy strony na lokalnym rynku z Google Maps

• Zainwestuj w retargeting w Google Ads

• Dostosuj reklamę Google Ads do urządzeń mobilnych

• Mierz efekty i kontroluj budżet dzięki Google Ads

• Podsumowanie

Kampanie lokalne w Google Ads generują ruch użytkowników i napędzają sprzedaż. Nie wszystkie małe i średnie firmy korzystają jednak z tego kanału marketingowego. Jeśli chcesz wypromować swój biznes, dowiedz się, jak powinna wyglądać reklama lokalnej firmy w Google. To dobry moment, aby wyprzedzić konkurencję. W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dla tych, którzy chcą rozpocząć lub zaktualizować lokalne kampanie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Postaw na reklamy firm lokalnych z pomocą Google Ads

Reklamy dla firm lokalnych Google Ads pomagają w promowaniu produktów i usług w wyszukiwarce Google, na Mapie Google i kanale YouTube. W przypadku wyszukiwarki, reklamy Google Ads mają przewagę nad organicznymi wyszukiwaniami, ponieważ są wyróżnione i lokalizowane na samej górze strony z wynikami zapytań. W naszym poradniku przeprowadziliśmy Cię już przez podstawowy proces tworzenia kampanii reklamowych w Google. Nadszedł czas na optymalizację ustawień pod kątem reklamy dla firmy lokalnej.

Panel logowania na konto Google Ads

 

W świadomości właścicieli małych firm pojawia się błędne przekonanie, że marketing oparty na wyszukiwaniach online jest skuteczny tylko dla firm z dużym budżetem, które mają przyciągnąć społeczność z różnych stron świata. W rzeczywistości reklama lokalnej firmy w Google to duża szansa na rozwój, ponieważ wyszukiwania kierowane na lokalizację co roku rosną o 130% (źródło: https://adespresso.com/blog/google-ads-for-local-businesses-3-smart-ways-to-generate-more-sales/). Ruch lokalny może więc okazać się dla Twojej firmy bardziej wartościowy niż globalni odbiorcy.

[section id="25715"]

 

Google Ads dla lokalnych firm - te liczby Cię zaskoczą!

 

Dlaczego warto inwestować w reklamy lokalnych firm w Google?

Prowadzisz sklep lub restaurację? Oferujesz usługi fryzjerskie lub założyłeś firmę z pomocą drogową? Reklamy firm lokalnych w Google Ads mogą pomóc Ci w dotarciu do najbliższego otoczenia. Kiedy potencjalny klient szuka produktu lub usługi, zwykle zaczyna od włączenia wyszukiwarki Google. Google Ads wyświetla mu odpowiednią reklamę i wpływa na jego decyzję. Jeśli zaczniesz promować swój biznes za pomocą poniższych narzędzi, możesz w krótkim czasie zyskać klientów ze swojego miasta i okolic.

Przykład reklamy tekstowej i produktowej Google Ads w wynikach wyszukiwania

 

Wykorzystaj lokalizację Google Ads i postaw na reklamę firm regionalnych

Jak korzystać z Google Ads lokalnie? Wybierz opcję kierowania reklamy na wybraną okolicę. Możesz zdecydować się na konkretne miasto lub miasto i okolice w odległości wybranego promienia kilometrów. Dzięki zoptymalizowaniu reklamy pod firmę regionalną, nie zmarnujesz budżetu na klientów, którzy nie są z Twojej regionu. Zdobędziesz za to zainteresowanie tych, którzy rzeczywiście szukają Twojej usługi. Warto również kierować kampanie Google Ads po dochodach użytkowników, jednak trzeba zastanowić się nad kryterium kierowania.

Możliwości jest kilka i sposób ich użycia będzie różnił się dla każdego klienta, ponieważ każdy klient jest osobnym, unikalnym projektem. Wykorzystując rozszerzenia lokalizacji możemy zawęzić obszar wyświetlania reklam do np. największych miast (lub wybranej listy miast), dzięki czemu skupimy wyświetlanie reklam w obszarach, którego mieszkańcy charakteryzują się wysoką średnią zarobków. Możemy także skorzystać z zawężenia kierowania pod kątem demografii, a konkretnie dochodu gospodarstwa domowego. Ta opcja jest jednak jeszcze słabo rozwinięta w Polsce i większość zebranych danych o dochodach wpadać będzie do kategorii "Nieznany". Innym sposobem targetowania reklam do najbardziej zamożnych jest odpowiedni dobór słów kluczowych i wykluczeń dla kampanii”.

Jakub Pobiega, specjalista Google Ads

Jeśli chcesz dotrzeć na rynek zagraniczny, w Google Ads możesz kierować reklamę nie tylko na miasta, lecz także na określone kraje. Dzięki kampanii eksportowej kierowanej na Brazylię, Estonię, Rumunię i inne państwa, sprzedaż firmy Protan Elmark wzrosła o 78%. Historia sukcesu Protan Elmark pokazuje, że kampania Google Ads realizowana na rynku zagranicznym, przekłada się na wzmocnienie pozycji i pozyskanie nowych dystrybutorów.

 

Reklama firmy Google Ads? Wybieraj mniej ogólne frazy

Dla wzmocnienia skuteczności reklamy firmy w Google, ukierunkuj szczegółowo słowa kluczowe. Częstym błędem właścicieli firm jest kierowanie reklam na ogólne frazy kluczowe, które z założenia mają przyciągnąć większy ruch. Przy okazji warto wiedzieć, że taki wybór słów generuje wysokie stawki- za zdecydowanie się na najczęściej wpisywane frazy zapłacisz na pewno dużo więcej niż w przypadku haseł zawężających grono odbiorców. Jednak to właśnie w drugiej sytuacji masz większe szanse na wypromowanie biznesu lokalnie. Dlaczego? Wysoka liczba wyszukiwań wcale nie oznacza zwiększonego ruchu i sprzedaży.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Aby kampania lokalna w Google Ads przebiegała skutecznie, najważniejsza jest trafność reklamy i skierowanych na nią fraz. Sprecyzuj swojego odbiorcę i zbadaj aktywność konkurencji, żeby wykorzystać swój budżet maksymalnie trafnie. Przykładowe hasło “Monstera sklep w Poznaniu” może mieć mniej wyszukiwań miesięcznych niż samo hasło “Monstera”. Jednak użytkownicy, którzy wpisują frazę “Monstera” mogą mieć na celu np. uzyskanie wyłącznie informacji na temat uprawy. Ci, którzy wpisują “Monstera sklep w Poznaniu” to osoby wyraźnie zainteresowane zakupem rośliny.

Jeśli nie wiesz jakie słowa kluczowe i wyrażenia mają największy potencjał dla Twojego lokalnego biznesu, skorzystaj z podpowiedzi planera słów kluczowych Google Ads. Poza popularnymi frazami, prawdopodobnie spotkasz się też z takimi, które Cię zaskoczą. Intuicyjnie wyczuwasz, że warto zapłacić za frazę “olejek CBD” w ramach reklamy dla firmy w Google Ads? Planer Google Ads może podpowiedzieć Ci też inne wartościowe sformułowania, na przykład: “olejek cbd na dobry sen” lub “zdrowe produkty z Wielkopolski”.

 

Planer słów kluczowych Google pozwoli Ci znaleźć nowe frazy kluczowe do Twojej lokalnej kampanii w Google Ads

 

Stosuj rozszerzenia reklam Google Ads

W karcie rozszerzeń panelu Google Ads możesz udostępnić dodatkowe informacje, które zachęcą użytkowników do wyboru Twojej usługi. Na wzrost zainteresowania i sprzedaży nie wpłynie to jak dużo ich dodasz, ale jakie konkretnie rozszerzenia wybierzesz. Na początek pomyśl o:

 • lokalizacji - użytkownicy, którzy klikną w lokalizację, zostaną przekierowani do mapy Google, co ułatwi im dotarcie do Twojej firmy,
 • numerze telefonu - udostępniony numer telefonu zachęci do szybkiej komunikacji w przypadku wątpliwości użytkownika - na taką opcję powinny zdecydować się firmy, które mogą odbierać połączenia przychodzące,
 • dynamicznych linkach do podstron - dzięki nim użytkownicy przejdą bezpośrednio z reklamy do strony z poszukiwanym towarem.

W przypadku linków do podstron upewnij się, że zawartość Twojej strony jest zgodna z zamiarem użytkownika. Po kliknięciu reklamy użytkownicy chcą znaleźć dokładnie to, czego oczekiwali podczas wpisywania fraz kluczowych. Wszelkie błędy w tym zakresie spowodują niepotrzebny wzrost współczynnika odrzuceń.

Włącz reklamy strony na lokalnym rynku z Google Maps

Włączone rozszerzenie lokalizacji na koncie Google Ads warto połączyć z ustawieniem (lub aktualizacją) wizytówki Google Moja Firma. Jeśli do tych działań dołożysz jeszcze wspomniane kierowanie na lokalizację poprzez wykorzystywanie odpowiednich słów kluczowych, rozkręcisz reklamę strony na lokalnym rynki i wzmocnisz swoją pozycję. Tak przeprowadzana lokalna reklama firmy w Google Ads nie tylko wyświetla się zainteresowanym użytkownikom, lecz także prowadzi klientów niemal pod same drzwi biura Twojej firmy lub lokalu usługowego. Zwróć uwagę, że wyświetlenia reklamy na mapie Google są możliwe dopiero po utworzeniu reklamy w wyszukiwarce.

 

Zainwestuj w retargeting w Google Ads

Większość użytkowników zna sytuacje, w których po odwiedzeniu strony internetowej danej firmy, reklama tej firmy (lub nawet pojedynczych produktów) wyświetla się na ekranie. Tak dzieje się, kiedy użytkownicy otrzymują plik cookie z kodu umieszczonego na zapleczu strony www. To dodatkowo płatna usługa nazywana retargetingiem - jeśli w nią zainwestujesz, skutecznie przypomnisz swoim potencjalnym klientom o ofercie. Doświadczenia firm pokazują, że częsty kontakt użytkowników z widokiem logo lub nawet samej nazwy marki przekłada się na wzrost sprzedaży.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Dostosuj reklamę Google Ads do urządzeń mobilnych

Reklama Google Ads zadziała lokalnie, jeśli weźmiesz też pod uwagę urządzenia mobilne. Kiedy potencjalni klienci podejmują decyzję o wyborze usługi lub produktu, mogą znajdować się w Twojej okolicy. Wybór kawiarni czy spontaniczne zaplanowanie wejścia do sklepu dokonuje się np. podczas spacerów. Użytkownicy smartfonów wyszukują miejsca znajdujące się w pobliżu. Szukają też informacji na temat godzin otwarcia, dostępności towaru lub numeru telefonu, pod którym za pomocą jednego kliknięcia skontaktują się z zespołem pracowników. W Google Ads można łatwo zoptymalizować reklamę pod urządzenia mobilne, niezależnie od tego, czy chcesz zaproponować użytkownikowi reklamy tekstowe, czy graficzne.

 

Przykład reklamy Google Ads w mapach Google

 

Mierz efekty i kontroluj budżet dzięki Google Ads

Chcesz utworzyć kampanie Ads dla lokalnych biznesów i mieć nad nimi kontrolę? W ofercie Google Ads znajdują się różne opcje śledzenia i pomiarów wyników - i to z bardzo dużą dokładnością. Możesz kontrolować reklamę w Google Analytics i w panelu Google Ads pod kątem na przykład:

 • liczby konwersji,
 • lokalizacji użytkowników,
 • wzrostu sprzedaży,
 • połączeń telefonicznych,
 • rozbudowy świadomości marki,
 • zwrotów z inwestycji (ROI), czyli przychodów reklam w porównaniu z wydatkami na te reklamy,
 • skuteczności wybranych słów kluczowych,
 • współczynnika klikalności nagłówków (CTR).

Jak korzystać z tych danych? Jeśli np. zauważysz lokalizacje, które generują słabe konwersje, możesz usunąć je z listy kierowania. W ten sposób nie zmarnujesz swoich pieniędzy na obszary, które nie przynoszą żadnego zysku. To samo dotyczy zmiany fraz kluczowych. Analizując zasięg i współczynnik CTR, dowiesz się z kolei ilu użytkowników widziało Twoją reklamę i w ten sposób zmierzysz świadomość marki. Monitoruj zebrane dane pod kątem celów, które chcesz osiągnąć.

Pamiętaj, że w Google Ads możesz na bieżąco zmieniać swoje kampanie. Średni czas, po którym wyniki dają rzeczywisty obraz sytuacji, to okres ok. 2-3 miesięcy. Dodatkową zaletą kanału marketingowego Google Ads jest możliwość uruchomienia różnych kampanii reklamowych jednocześnie - tak, aby móc osiągnąć wiele celów.

 

Reklama stron lokalnych. Podsumowanie

Dobrze przemyślana reklama strony lokalnej w Google pomoże w dotarciu do zainteresowanych klientów. Podczas ustawiania kampanii w Google Ads musisz podjąć decyzje dotyczące m.in. wyboru słów kluczowych i rozszerzeń, uruchomienia wizytówki GMF czy inwestycji w retargeting. Każda z tych opcji zoptymalizowana według powyższych wskazówek przekłada się na lokalne zyski. Nie musisz posiadać rozbudowanej wiedzy o Google Ads, żeby wdrożyć je w swoim panelu administracyjnym.

Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Izabela Jułga
Izabela Jułga

Iza jest częścią naszego działu Czarodziejów Słowa Pisanego, czyli Content Marketingu. Podczas przygotowywania unikatowych treści pod SEO, analizuje konkurencję, dostosowuje styl języka do odbiorców i współpracuje ściśle z pozycjonerami. 

Dzięki studiom kulturoznawczym potrafi odnaleźć się w każdej branży. Wszechstronność sprawia, że Iza pisze świetne teksty od tematyki odzieżowej, przez ogrodniczą, po finansową. Jak sama mówi „lubi łączyć słowa, a pisanie pod SEO to jak składanie puzzli. Czasami wielotysięcznych :D ‘’

W swojej pracy najbardziej ceni świadomość oddziaływania na użytkowników i efekt końcowy swojej pracy. Iza uwielbia Czechy i wszystko co z nimi związane, a w czasie wolnym szlifuje język czeski.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować lokalną firmę w Google Ads?

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 119 głosów

UDOSTĘPNIJ