Jak wykorzystać SEO w social mediach?

seo w social media sprawdz jak je wykrozystac na swoja korzysc
Spis treści

• Czym jest Social SEO?

• Jak działa social SEO na Facebooku?

• Jak działa algorytm rankingowy Facebooka?

• Jak zadbać o social SEO na Facebooku?

• Jak działa social SEO na Instagramie?

• Jak działa algorytm rankingowy na Instagramie?

• Jak zadbać o social SEO na Instagramie?

• Jak działa social SEO na TikToku?

• Jak działa algorytm rankingowy na TikToku?

• Jak zadbać o social SEO na TikToku?

• Podsumowanie

Social SEO to coraz popularniejsza praktyka, która ma na celu optymalizację treści w social mediach, aby zwiększyć ich widoczność i dotrzeć do większej liczby odbiorców. W erze cyfrowej, kiedy wiele osób korzysta z sieci społecznościowych jako głównego źródła informacji, ważne jest, aby Twoja marka była łatwo dostępna i widoczna w różnych kanałach. W tym artykule omówimy podstawy Social SEO i wyjaśnimy, jak ta praktyka może pomóc w zwiększeniu widoczności marki w mediach społecznościowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest Social SEO?

Social SEO to praktyka dodawania odpowiednich funkcji tekstowych (takich jak podpisy, tekst alternatywny, hashtagi, napisy itp.) do postów na platformach społecznościowych, aby ułatwić użytkownikom odnalezienie tych treści.

Aby dobrze zrozumieć SEO w social mediach, konieczne jest zrozumienie działania tradycyjnego pozycjonowania stron internetowych (Search Engine Optimization). Głównym zadaniem SEO jest poprawa widoczności strony internetowej w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania na kluczowe frazy powiązane z ofertą. Dzięki odpowiedniej strategii pozycjonowania witryna może się pojawiać na pierwszych pozycjach rankingu Google. Na wzór tej strategii zostało opracowane SEO social media.

Chcesz lepiej zrozumieć SEO? Odsyłam Cię do tych artykułów:

Pozycja marki w social mediach wynika z innych algorytmów niż w przypadku tradycyjnego SEO, ale cel jest podobny - zwiększenie widoczności marki wśród odbiorców. Platformy w mediach społecznościowych działają w różny sposób, ale każda z nich ma funkcję wyszukiwania - to, co się wyświetli użytkownikom w takiej wyszukiwarce, zależy głównie od algorytmów i treści znajdujących się na profilach. Odpowiednie zoptymalizowanie profilu m.in pod kątem podpisów zdjęć, tekstów alternatywnych, treści bio, zwiększa prawdopodobieństwo, że odbiorcy trafią właśnie do Ciebie.

Aktualnie użytkownicy sieci bardzo często wykorzystują media społecznościowe do sprawdzenia informacji o markach, poznaniu ich kultury i polityki, a także do znalezienia opinii o ich produktach. Gdy są na początkowym etapie procesu zakupowego, szukają też poleceń firm i produktów. Dbając o SEO, zapewniasz im możliwość trafienia właśnie na Twój profil i skorzystania z Twoich sugestii. Co więcej, wdrożenie do swojej strategii SEO social marketing dbasz również o widoczność swojej marki w wynikach wyszukiwania Google! Jak to działa? Chociaż w przeszłości posty na platformach społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Facebook itp. nie były indeksowane przez Google, teraz pojawiają się one w wynikach wyszukiwania.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien

 


Jak działa social SEO na Facebooku?

SEO na Facebooku to proces optymalizacji strony Facebooka w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania wewnętrznego na platformie. Oznacza to dostosowanie treści, metadanych i innych czynników, które wpływają na wyświetlanie strony w wynikach wyszukiwania wewnętrznego Facebooka. Dzięki odpowiedniej optymalizacji SEO na Facebooku strona może zyskać większą widoczność i dotrzeć do większej liczby potencjalnych odbiorców.


Jak działa algorytm rankingowy Facebooka?

Zanim zaczniesz działać na Facebooku, postaraj się zrozumieć, co wpływa na to, które treści są promowane przez tę platformę. Poniżej możesz zapoznać się z trzema najważniejszymi elementami algorytmu na Facebooku.

 1. Autor_ka publikacji - algorytm będzie sugerował użytkownikom treści od osób, z którymi chętniej wchodzą w interakcję- dotyczy to zarówno treści od znajomych, jak i firm.
 2. Rodzaj treści - algorytm dostarcza odbiorcom taki rodzaj treści, na który najczęściej reagują. Jeśli chętniej wchodzą w interakcje z filmami, zobaczą więcej filmów. Jeśli interesują ich bardziej zdjęcia, zobaczą więcej zdjęć.
 3. Poziom interakcji na profilu - Facebook będzie traktował priorytetowo posty, które cieszą się dużym zaangażowaniem.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak zadbać o social SEO na Facebooku?

Jeśli chcesz zwiększyć widoczność swojej strony na Facebooku, zadbaj w szczególności o cztery poniższe elementy social SEO.

 1. Użyj głównego słowa kluczowego w tytule strony i skróconym adresie URL, a także w sekcji Informacje i w opisie.
 2. Dodaj adres swojej firmy do profilu, aby umożliwić uwzględnienie Twojej strony w wyszukiwaniu lokalnym.
 3. Dołącz odpowiednie słowa kluczowe do swoich postów. Pamiętaj, by używać naturalnego języka, umieszczaj najtrafniejsze słowo kluczowe w dużej liczbie postów i podpisach do zdjęć.
 4. Dołącz tekst alternatywny do zdjęć, aby upewnić się, że platforma rozumie, o czym jest Twój post.

Dowiedz się, jak skutecznie reklamować swoją działalność na Facebooku:


Jak działa social SEO na Instagramie?

Optymalizacja SEO na Instagramie polega na dostosowaniu profilu i udostępnianych treści do wymagań algorytmu, który decyduje o pozycji treści w wynikach wyszukiwania i sugestiach. Celem jest pojawianie się w najbardziej popularnych wynikach wyszukiwania, gdy użytkownicy wpisują określone słowa kluczowe. To może pozwolić dotarcie do bardziej dopasowanych odbiorców, a dzięki temu zyskanie nowych obserwujących. Jednak, aby skutecznie wykonać SEO na Instagramie, trzeba zrobić coś więcej niż tylko dodawać hashtagi i odpowiednio skonstruować nazwę użytkownika.

Wypozycjonowany post na Instagramie na wybrane słowo kluczowe. Źródło: insg.co/en/instagram-seo/


Jak działa algorytm rankingowy na Instagramie?

Chociaż można zauważyć wiele podobieństw między Instagramem, a TikTokiem, to ich algorytm rankingowy zdecydowanie się od siebie różni. Co wpływa na lepszą widoczność treści na Instagramie? Poniżej przedstawiliśmy trzy najważniejsze aspekty.

 1. Związek posta na Instagramie z wyszukiwanym hasłem - Instagram dopasowuje wyniki do wpisanego tekstu, dlatego ważne jest zoptymalizowanie swojego konta za pomocą odpowiednich słów kluczowych. Frazy powinny znajdować się w nazwie użytkownika, nazwie profilu, bio, podpisach, hashtagach itp. Pamiętaj, by zbadać, jakie słowa kluczowe są używane przez osoby, które szukają treści podobnych do Twoich.
 2. Preferencje użytkownika dotyczące treści na Instagramie - Instagram bierze pod uwagę preferencje użytkowników, aby proponować im treści, które ich interesują. Do tego używa informacji o obserwowanych kontach i interakcjach, a także przeglądanych postach. Treści z kont i hashtagów, z którymi użytkownik wchodzi w interakcje, pojawiają się wyżej w wynikach wyszukiwania. Aktywne zaangażowanie w profilu jest odczytywane przez Instagram jako sygnał, że dana treść jest odpowiednia dla użytkownika.
 3. Popularność treści na Instagramie - aby dotrzeć do większej liczby osób, potrzebujesz dużego zaangażowania w swoje treści. Im więcej polubień, komentarzy i udostępnień, tym lepiej. Istotne jest również korzystanie z popularnych hashtagów i lokalizacji, a także posiadanie wielu obserwujących.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak zadbać o social SEO na Instagramie?

Aby skutecznie wypozycjonować swój profil na Instagramie, kieruj się pięcioma poniższymi wskazówkami.

 1. Wykorzystaj słowa kluczowe w bio swojego profilu.
 2. Dodawaj odpowiednie słowa kluczowe i hashtagi w opisie publikowanych treści. Ukrywanie hashtagów w komentarzach nie jest już skuteczne.
 3. Dodaj tekst alternatywny do treści wizualnych. Jego celem jest wsparcie algorytmu Instagrama w zrozumieniu, czego dotyczą Twoje treści - wówczas będzie mógł je wyświetlać w odpowiedzi na odpowiednie wyszukiwania.
 4. Wykorzystuj napisy i umieszczaj tam słowa kluczowe.
 5. Oznacz swoją lokalizację, aby Twoje treści pojawiały się na mapach Instagrama, które działają poniekąd jako lokalna wyszukiwarka marek.
 6. Zachęcaj swoich odbiorców do interakcji poprzez CTA.

Dowiedz się, jak skutecznie reklamować swoją działalność na Instagramie

 

Jak działa social SEO na TikToku?

Social SEO na TikToku to działania mające na celu poprawienie pozycji filmów w wynikach wyszukiwania tej platformy. Tak samo, jak optymalizujesz swoją stronę internetową za pomocą słów kluczowych i analizy, możesz również zastosować podobne taktyki, aby Twoje filmy na TikToku pojawiały się w większej liczbie wyników wyszukiwania. Dlaczego to takie ważne w biznesie? Dane Google pokazują, że 40% młodych ludzi głównie korzysta z TikToka i Instagrama w celu wyszukiwania informacji (https://techcrunch.com/2022/07/12/google-exec-suggests-instagram-and-tiktok-are-eating-into-googles-core-products-search-and-maps/). Ze względu na to, że Google indeksuje treści z mediów społecznościowych, Twoja taktyka SEO na TikToku powinna uwzględniać zarówno optymalizację dla Google, jak i optymalizację dla wyszukiwania na TikToku. Dzięki temu możesz dać swoim filmom szansę na wypromowanie się na wszystkich największych platformach wyszukiwania online.

Jak działa algorytm rankingowy na TikToku?

Aby zgłębić zagadnienie SEO na TikToku, najpierw należy zrozumieć, na czym polega proces oceny treści przez algorytm tej platformy. Istnieje kilka kluczowych elementów, na które zwraca uwagę algorytm TikToka podczas umieszczania filmików w rankingu - przyjrzymy się trzem najważniejszym.

 1. Interakcje użytkownika - dotyczy to wszystkich rodzajów działań, które służą spersonalizowaniu wyświetlanych treści: lajkowanie filmów, ukrywanie nielubianych treści, dodawanie do ulubionych i oglądanie filmów do końca. TikTok bierze pod uwagę te informacje i używa ich do decyzji o tym, jakie filmy powinien pokazywać danemu użytkownikowi.
 2. Informacje zawarte w filmie - takie aspekty jak podpisy, hashtagi, efekty dźwiękowe i muzyka mogą wpłynąć na pozycję filmu w rankingu na TikToku. Algorytm szuka treści, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe w tytułach i opisach, a także tych, które dotyczą popularnych tematów.
 3. Indywidualne ustawienia konta - na wyświetlenia filmu wpływają również wybory językowe, wybór kraju, typ urządzenia mobilnego oraz kategorie zainteresowań, które wybierze użytkownik.

Co nie jest zaliczane do algorytmu TikToka?

Jest jeden bardzo ważny aspekt algorytmu TikToka, który odróżnia go od platform takich jak Instagram. TikTok w swoim algorytmie rankingowym nie bierze pod uwagę liczby obserwujących. Oznacza to, że jeśli tworzysz wartościowe treści, które trafiają do właściwych odbiorców, masz taką samą szansę na znalezienie się w rankingu, co największe gwiazdy TikToka.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

Jak zadbać o social SEO na TikToku?

Jak działać na TikToku zgodnie z zasadami SEO? Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy najważniejsze zasady.

 1. Dodaj słowa kluczowe do swojego profilu na TikToku.
 2. Wypowiedz na głos główne słowo kluczowe w swoim filmie i dodaj nakładkę tekstową na ekranie - mówienie frazy na głos spowoduje, że zostanie ono uwzględnione w automatycznie generowanych napisach, co da Ci więcej korzyści.
 3. Dodaj słowa kluczowe do opisu filmu i hashtagów.

Umieszenie słowa kluczowego w opisie profilu na TikToku. Źródło: https://blog.hootsuite.com/tiktok-seo/

Chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć słowa kluczowe dla swojego filmu? Sprawdź te artykuły:

Dowiedz się, jak skutecznie reklamować swoją działalność na TikToku:

SEO w social media? Sprawdź, jak je wykorzystać na swoją korzyść. Podsumowanie

SEO w mediach społecznościowych to ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy promocji marki i docieraniu do docelowych odbiorców. Optymalizując swoje profile i treści pod kątem wyszukiwarek, możesz zwiększyć swoją widoczność i przyciągnąć więcej obserwujących. Należy jednak pamiętać, że SEO to tylko część większej strategii social media marketingu. Oprócz tego należy także skupić się na budowaniu relacji z odbiorcami, tworzeniu wysokiej jakości treści, które z nimi rezonują, a także na regularnym zachęcaniu ich do podejmowania interakcji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać SEO w social mediach?

Średnia ocen użytkowników4.68 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ