Co to jest Social Media Optimization i jak wspiera pozycjonowanie?

Co to jest Social Media Optimization i jak wspiera pozycjonowanie

Samo posiadanie kont w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter i inne, wcale nie oznacza sukcesu. By dotrzeć do użytkowników i zwiększać świadomość swojej marki w internecie, musisz być aktywny i optymalizować swoje działania. W tym celu zainwestuj w Social Media Optimization. Czym jest optymalizacja pod kątem mediów społecznościowych i jak ją połączyć z pozycjonowaniem, by odnieść sprzedażowy sukces?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Social Media Optimization - co to jest?

Social Media Optimization to strategia w marketingu online, której celem jest rozszerzenie zasięgu i świadomości marki w internecie poprzez konta w mediach społecznościowych. Dzięki platformom, takim jak Facebook, LinkedIn, Instagram czy Pinterest, możesz zachęcić użytkowników do zostania Twoimi klientami. By jednak osiągnąć zamierzone cele, nie wystarczy tylko mieć konta w social mediach. Trzeba także opracować skuteczną strategię obecności marki w mediach społecznościowych. Dzięki Social Media Optimization możesz:

 • budować długotrwałe relacje z użytkownikami i klientami poprzez media społecznościowe,
 • budować widoczność w wewnętrznej wyszukiwarce w danym kanale,
 • promować produkty i usługi w kanałach social media,
 • budować zaangażowaną społeczność użytkowników,
 • zwiększać zasięg marki,
 • przyciągać ruch do witryny www,
 • zwiększać kownersje, sprzedaż i przychody,
 • obniżyć całkowity koszt działań marketingowych,
 • wzmocnić efekty pozycjonowania sklepu internetowego czy strony. 

 

Social Media Optimization a pozycjonowanie w wyszukiwarce

Działania z zakresu Social Media Optimization można porównać do pozycjonowania. W przypadku SEO Twoim celem jest optymalizacja witryny w taki sposób, by dotrzeć do jak największej liczby użytkowników z grupy docelowej, obecnych w wyszukiwarce. W Social Media Optimization (SMO) działania skupiają się na lepszej optymalizacji kont w mediach społecznościowych, po to by dotrzeć do większej liczby użytkowników z grupy docelowej. Co więcej, dzięki SMO możesz zachęcić użytkowników do linkowania do Twojej witryny, a liczba linków zwrotnych to jeden z najistotniejszych czynników rankingowych w SEO.

SMO i SEO warto ze sobą połączyć, ponieważ docierają one do użytkowników w różnych kanałach w internecie i mogą przyciągać różnych użytkowników.

Chcesz wypromować swój e-commerce?

 

Jak optymalizować profile w mediach społecznościowych i budować ruch?

By wspierać pozycjonowanie poprzez SMO, musisz zaplanować odpowiednią strategię optymalizacji. Jakie elementy powinieneś wziąć pod uwagę, by budować ruch i wspierać sprzedaż na firmowych kontach w social mediach? Skorzystaj z naszych wskazówek. 

 

1. Zbuduj kompleksowe profile firmowe w mediach społecznościowych

Twoje firmowe profile w mediach społecznościowych powinny zawierać wszystkie istotne informacje. Dlatego też nie rezygnuj z wypełniania ich tylko po to, by wcześniej stworzyć firmowe konto na Facebooku. Chociaż utworzenie profilu na Facebooku czy Instagramie wydaje się dość prostym zadaniem, wielu właścicieli firm popełnia błędy, które mogą wpłynąć na generowany przez kanały społecznościowe ruch. W ramach optymalizacji profilu:

 • uzupełnij konto o wszystkie istotne informacje, takie jak adres, telefon, godziny otwarcia, oferowane usługi oraz adres email,
 • dodaj zdjęcia, zwłaszcza zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle - to pierwszy element profilu widoczny dla użytkownika, dlatego musi przyciągać wzrok; jako zdjęcie główne warto umieścić logo Twojej marki, by od samego początku budować wizerunek firmy i pozytywne skojarzenia;
 • umieść na koncie klikalny link do swojej witryny, by użytkownik mógł odwiedzić ją z poziomu profilu w social mediach;
 • zadbaj o spójną komunikację na różnych kontach w mediach społecznościowych i w firmowej witrynie - stosuj jednolitą nazwę konta, logo, hashtagi, komunikaty i hasła reklamowe.

Najwięcej informacji o firmie możesz umieścić na Facebooku. Na Instagramie i Twitterze możliwości są mniejsze, jednak mimo to postaraj się maksymalnie wykorzystać istniejące limity znaków, by opisać swoją ofertę. Traktuj media społecznościowe jako furtkę do Twoich produktów oraz marki. Zachowaj spójność i wzbudzaj zaangażowanie poprzez jednolite hasła i logo oraz kompleksowe i aktualne informacje.

 

 

 

Konta agencji widoczni w mediach społecznościowych ze spójnym przekazem obejmującym jednolite logo jako zdjęcie główne (profilowe) i takie samo zdjęcie w tle

 

2. Zoptymalizuj profil w mediach społecznościowych pod kątem wyszukiwarki społecznościowej

W każdym z kanałów social mediach znajdziesz wewnętrzną wyszukiwarkę. Warto wykorzystać Social Media Optimization i zoptymalizować profil pod kątem haseł wyszukiwanych przez użytkowników Facebooka, Instagrama i innych kanałów. Możesz to zrobić, przeprowadzając tradycyjną analizę słów kluczowych, np. z zastosowaniem narzędzia Google Keyword Planner. W celu lepszej optymalizacji profilu pod kątem wyszukiwań:

 • umieszczaj słowa kluczowe w treściach postów i hashtagach,
 • uzupełnij treść “O mnie” w każdym z kanałów, uwzględniając frazy kluczowe,
 • upewnij się, że opcje kontaktu z Twoją firmą i dane kontaktowe są spójne we wszystkich kanałach. 

Zbuduj widoczność sklepu internetowego

 

3. Opracuj strategię promocji treści w social mediach

Chcesz budować ruch z mediów społecznościowych na stronie? Wykorzystaj Social Media Optimization i opracuj strategię promocji treści. W tym celu: 

 • ustal stałą częstotliwość i porę publikacji - sprawdź, w których porach Twoi użytkownicy przebywają w mediach społecznościowych i publikuj w tym czasie; przetestuj także częstotliwość publikacji - czy lepsze efekty przynosi publikowanie kilku postów dziennie, czy kilku tygodniowo?
 • określ zasoby, które potrzebujesz, by wypełnić ustalony harmonogram postów (czas pracy, zdjęcia, treści, infografiki, video itp.),.
 • sprawdź, czy możesz publikować te same zasoby w różnych kanałach social mediach - jeśli nie, przystosuj treści do różnych kanałów (rozmiary zdjęć, treści itp.) - do tworzenia zdjęć w odpowiednim rozmiarze możesz wykorzystać narzędzie Pablo by Buffer. Poznaj więcej narzędzi marketingowych dla firm polecanych przez naszą agencję.

Ile postów publikować na każdej z platform? Optymalne liczby to:

 • Facebook: 3-10 postów tygodniowo,
 • Twitter: minimum 5 postów dziennie,
 • LinkedIn: 2-5 postów tygodniowo,
 • Pinterest: 5-10 postów dziennie.

 


Narzędzie Pablo by Buffer pozwala tworzyć grafiki w rozmiarach odpowiednich dla różnych kanałów w mediach społecznościowych

 

4. Optymalizuj pojedyncze posty w mediach społecznościowych

Masz już ogólną strategię treści dla kanałów w mediach społecznościowych? W ramach Social Media Optimization warto także opracować strategię optymalizacji pojedynczych postów. Weź pod uwagę ich rangę - niektóre posty, na przykład takie promujące wywiady z influencerami, będą wymagały większej optymalizacji niż humorystyczne memy. W przypadku najważniejszych postów zadbaj o:

 • dodanie słów kluczowych w opisie postu i hashtagach,
 • dodanie wezwania do działania w treści postu,
 • utrzymuj równowagę w treściach postów pomiędzy promocją a budowaniem marki

 

5. Optymalizuj linki

Optymalizacja linków to jeden z elementów Social Media Optimization, o którym zapomina wiele firm. Niesłusznie, ponieważ optymalizując linki, możesz lepiej weryfikować skuteczność treści. Co warto zrobić w tym celu?

 • dodaj atrybuty UTM do udostępnianych linków, by śledzić liczbę kliknięć,
 • sprawdź, które linki mają najwięcej kliknięć, i określ, jakie treści CTA i opisy stosujesz w najchętniej klikalnych postach,
 • zastanów się, czy kierujesz użytkowników do właściwych stron docelowych w witrynie (pamiętaj: kieruj użytkowników do różnych stron, a nie tylko na stronę główną).

Do optymalizacji linków i dodawania tagów UTM możesz wykorzystać narzędzie SproutSocial.

 

  Funkcja dodawania parametrów UTM w SproutSocial, źródło: sproutsocial.com

 

 Funkcja skracania linków w SproutSocial, źródło: sproutsocial.com

 

6. Twórz treści wizualne

Ściana teksty zabije skuteczność Twoich postów w social mediach szybciej, niż myślisz. Jeśli chcesz przyciągnąć wzrok użytkowników, postaw na elementy wizualne i interaktywne. Do promocji w mediach społecznościowych oraz Social Media Optimization wykorzystaj:

 • grafiki i infografiki z logo i kolorystyką firmy,
 • video,
 • memy,
 • transmisje live.

 

7. Dodaj przyciski do mediów społecznościowych w witrynie

Social Media Optimization to nie tylko działania w kanałach społecznościowych, ale także na stronie internetowej. Zadbaj o to, by w Twojej witrynie znalazły się przyciski - odnośniki do firmowych kanałów w mediach społecznościowych. Najlepiej umieścić je  w nagłówku lub stopce. Na blogu warto także dodać przyciski, które umożliwiają wygenerowanie  linku do konkretnej treści i bezpośrednie udostępnienie go na swoim profilu przez użytkownika. Taki przycisk ułatwia udostępnianie, a to z kolei zwiększa szansę, że użytkownicy faktycznie podzielą się treścią ze swoimi znajomymi czy obserwującymi. Możesz także dodać w witrynie:

 • widgety umożliwiające polubienie lub zaobserowanie Twojego profilu wraz z informacją o liczbie fanów czy obserwujących,
 • systemy komentarzy, takie jak Disquss, które umożliwiają użytkownikom publikowanie komentarzy pod imieniem i nazwiskiem zaimplementowanym z profilu w mediach społecznościowych.

Nie wiesz, jaką formę marketingu internetowego wybrać dla swojej firmy?

 

8. Stosuj recykling treści

Publikacja wartościowych treści do udostępniania w social mediach jest coraz większym wyzwaniem. Nie dziś codziennie tworzyć zachwycających postów przyciągających tysiące użytkowników. Możesz wykorzystywać jednak content, który stworzyłeś wcześniej, i zastosować recykling treści. W ten sposób możesz przekształcić:

 • artykuł na blogu w recenzję video,
 • treść blog w infografikę i udostępnić ją w mediach społecznościowych,
 • wywiad video na treść pisaną,
 • obszerny artykuł lub cykl artykułów o danej tematyce na ebook lub webinar.

Pamiętaj także o ponownym udostępnianiu starych treści w mediach społecznościowych. W ten sposób przypomnisz o nim fanom, którzy są z Tobą dłużej, a także zaprezentujesz go nowym odbiorcom. 

 

9. Zintegruj konta w social mediach z innymi kanałami marketingu online

Sama obecność Twojej firmy w social mediach to nie wszystko. Dlatego też warto zintegrować różne kanały z profilami w mediach społecznościowych. W jaki sposób możesz to zrobić? Dodaj linki do kont społecznościowych:

 • w swojej witrynie.
 • w wiadomościach email od członków zespołu, zwłaszcza obsługi klienta,
 • na stronie z podziękowaniami za kontakt.

 

10. Bądź aktywny w mediach społecznościowych

Wizerunek eksperta możesz budować nie tylko poprzez pozycjonowanie oraz treści blogowe. Wykorzystaj w tym celu kanały społecznościowe:

 • udzielaj się na grupach branżowych na Facebooku i LinkedIn,
 • udostępniaj opinie użytkowników,
 • komentuj wpisy innych osób i firm z branży i bierz udział w merytorycznych dyskusjach,
 • dziel się w social mediach treściami blogowymi, w których znajdują się eksperckie porady.

 

11. Analizuj wyniki Social Media Optimization

Działania zorientowane na Social Media Optimization nie będą skuteczne, jeśli zrezygnujesz z analizy efektów. Na bieżąco musisz sprawdzać, czy udostępniane treści generują wyświetlenia, kliknięcia (ruch w witrynie) i konwersje. W tym celu:

 • na podstawie opracowanych KPI (kluczowe wskaźniki efektywności) zidentyfikuj najskuteczniejsze treści,
 • monitoruj wzmianki o swojej marce w internecie, np. za pomocą narzędzia Brand24,
 • odkryj, czy najbardziej angażujące posty mają jakieś wspólne cechy (np. tematyka),
 • śledź polubienia, komentarze, udostępnienia, retweety, liczbę obserwujących miesiąc do miesiąca i rok do roku - te wskaźniki pozwolą Ci sprawdzić, czy posty zwiększają zaangażowanie.

 

Podsumowanie

Social Media Optimization to jeden ze skutecznych sposobów na wzrost świadomości \twojej marki w internecie. jeśli połączysz działania w mediach społecznościowych z pozycjonowaniem, reklamą Google Ads czy Facebook Ads, dotrzesz do różnych odbiorców, poprawisz widoczność strony oraz zwiększysz ruch w witrynie i liczbę konwersji. 

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Social Media Optimization i jak wspiera pozycjonowanie?

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ