Jak mierzyć skuteczność "trudnych" kanałów marketingowych?

Jak mierzyc skutecznosc trudnych kanalow marketingowych
Spis treści

• Trudne kanały marketingowe - czyli jakie?

• Jak ocenić efektywność działań marketingowych? Trudne kanały marketingowe a ścieżka zakupowa użytkownika

• Jak śledzić efektywność budowy świadomości i wizerunku marki?

• Jak śledzić efektywność działań SEO?

• Jak mierzyć efektywność content marketingu?

• Jak śledzić i mierzyć efektywność marketingu wielokanałowego?

• Podsumowanie

Istnieją kanały marketingowe, których efektywność wcale nie jest łatwa do zmierzenia, a wskaźniki efektywności są ograniczone. Czy to oznacza, że weryfikacja wyników osiąganych za pomocą takich działań jest niemożliwe? Może tak być, ale nie musi. Wystarczy nieco wysiłku, by uczynić niemożliwe trudnym, ale realnym do wykonania. Sprawdźmy, jak mierzyć efektywność marketingu internetowego w trudnych kanałach marketingowych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Trudne kanały marketingowe - czyli jakie?

Które kanały marketingu internetowego można uznać za łatwe do oceny efektywności, a które za trudne? W których kanałach znajdziemy konkretne wskaźniki efektywności, a które mogą sprawiać trudności? Do kanałów marketingowych, których efektywność łatwo ocenić za pomocą wskaźników KPI, należą:

 • kampanie Google Ads dla stron oraz Google Ads dla sklepów,
 • Reklamy Facebook Ads na Facebooku i Instagramie.
 • Reklamy na TikToku.

Warto jednak pamiętać, że to, że dany kanał marketingowy jest teoretycznie łatwy do śledzenia, nie oznacza, że łatwo udowodnić jego wpływ na zwrot z nakładów na reklamę (ROAS). Wielu przedsiębiorców mimo wszystko nie potrafi określić rzeczywistej wydajności konkretnych działań i skupia się na niewłaściwych wskaźnikach.

Które z kanałów marketingowych są trudne do oceny pod kątem efektywności?

 • Pozycjonowanie strony i pozycjonowanie sklepu - ocena efektywności SEO jest trudna, ale nie jest niemożliwa.
 • Content marketing - trudne, ponieważ większość wizyt na stronach internetowych nie generuje konwersji od razu, a pliki cookies nie są niezawodne
 • Działania PRowe i budowa świadomości marki.
 • Marketing wielokanałowy.
 • Wpisy gościnne - niezwykle trudne w ocenie efektywności, ponieważ zazwyczaj nie masz dostępu do danych o ruchu na stronie innej niż własna. Co więcej, nie ma możliwości, by sprawdzić, czy na skutek danej treści odbiorca dokonał zakupu online, a tym bardziej offline.
 • Współpraca z influencerami - trudna, ale jeśli influencer pokazuje statystyki i wskaźniki wydajności, to kanał ten jest możliwy do oceny.

Czy śledzenie efektywności powyższych działań marketingowych jest trudne? Tak. Czy jest niemożliwe? Oczywiście, że nie. Warto jednak cofnąć się do XX wieku i sprawdzić sprzedaż rok do roku. Jeśli ta rośnie, prawdopodobnie działania PRowe, budowa świadomości marki, pozycjonowanie działają, nawet jeśli nie jesteś w stanie przypisać efektów do konkretnego działania. “Trudność” oceny efektywności działań marketingowych właśnie na tym polega - można ocenić ogólną tendencję, ale nie da się do końca ocenić efektywności w skali mikro i przypisać konkretnej taktyki reklamowej do konkretnego działania czy użytkownika.

Sprawdźmy skuteczne sposoby na mierzenie skuteczności i “trudnych” taktyk marketingowych i jakie wskaźniki KPI wziąć pod uwagę.

[section id="35333"]


Jak ocenić efektywność działań marketingowych? Trudne kanały marketingowe a ścieżka zakupowa użytkownika

W jaki sposób oceniać efektywność marketingu na każdym z etapów ścieżki zakupowej klienta? Sprawdźmy.


Efektywność marketingu internetowego na szczycie lejka zakupowego

Użytkownicy na szczycie lejka zakupowego prawdopodobnie słyszeli o Twojej marce w kanale, który trudno zmierzyć. Może być to film na YouTube, podcast, wpis gościnny na zewnętrznej stronie lub usłyszeli o Twojej firmie od kogoś poprzez pocztę pantoflową. Osoby te nie dotarły jeszcze do Twojej witryny, więc w praktyce nie jesteś w stanie zmierzyć ich zaangażowania.

W jaki sposób śledzić działania użytkowników na etapie budowania świadomości? Możesz wykorzystać w tym celu narzędzia do badania PR marki (np. Brand24), śledzić wzmianki o swojej firmie w internecie, w tym w mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak, że w ten sposób zmierzysz i ocenić ogólny trend, nie będziesz w stanie poznać zachowania konkretnego użytkownika.


Efektywność marketingu internetowego na środku lejka zakupowego

Użytkownicy ze środka lejka zakupowego są już świadomi istnienia Twojej marki i poznali swoją potrzeby, prawie na pewno trafią na Twoją stronę z dwóch źródeł:

 • wejść bezpośrednich (wpisują adres Twojej strony w wyszukiwarkę Google)
 • kliknięć w wynikach organicznych na powiązane słowa kluczowe (brandowe frazy kluczowe, frazy powiązane z ofertą).

Oba te kanały pozyskania klienta można śledzić za pomocą Google Analytics oraz Google Search Console. Możesz śledzić zarówno zapytania związane z nazwą Twojej firmy, jak i zapytania niebrandowe, niezawierające nazwy marki, ale powodujące wejście na stronę. Na tym etapie warto także śledzić liczbę subskrybentów, liczbę osób, które reagują na posty organiczne w mediach społecznościowych, liczbę fanów na kontach w mediach społecznościowych. Wiele działań marketingowych, np. budowa świadomości marki, skupia się właśnie na generowaniu tego typu ruchu i zainteresowania.

Zapytania w Google Search Console, które budują widoczność w Google i ruch w witrynie


Efektywność marketingu internetowego na dnie lejka sprzedażowego

Jak śledzić skuteczność działań marketingowych na dnie lejka zakupowego? W tym przypadku KPI są łatwe do określenia i wyliczenia, ponieważ obejmują konkretne, mierzalne i policzalne działania, np.

 • liczbę transakcji w sklepie internetowym,
 • liczbę wypełnionych formularzy kontaktowych,
 • liczbę pobranych e-booków,
 • liczbę subskrybentów mailowych,
 • liczbę osób zarejestrowanych na wydarzenie, webinar itp..

Wniosek: Efektywność marketingu internetowego jest łatwa do zmierzenia na ostatnim etapie ścieżki zakupowej, na którym użytkownik dokonuje konwersji. “Trudne” taktyki marketingowe to te, które wiążą się z budową świadomości i rozpoznawalności i docierają do użytkowników na pierwszym i drugim etapie ścieżki zakupowej. Sprawdźmy, jak je śledzić i mierzyć.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Jak śledzić efektywność budowy świadomości i wizerunku marki?

Jakie wskaźniki marketingowe KPI sprawdzą się do mierzenia efektywności działań, które budują świadomość i wizerunek marki?


1. Śledź ruch bezpośredni

Ruch bezpośredni to ruch pochodzący od użytkowników, którzy wpisali adres Twojej witryny w pasku adresu w Google i w ten sposób trafili na Twoją stronę. Jeśli wskaźnik ten w Google Analytics 4 wysoki, oznacza to, że Twoja marka jest znana docelowym odbiorcom, a budowanie świadomości i wizerunku firmy naprawdę działa. Zwróć także uwagę na współczynnik odrzuceń i zaangażowania - jeśli odbiorca naprawdę jest zainteresowany Twoją ofertą, współczynnik odrzuceń powinien spadać, a współczynnik zaangażowania rosnąć.

Ruch bezpośredni (direct) w Google Analytics 4


2. Śledź ruch odsyłający

Kolejnym ze wskaźników, który warto śledzić w Google Analytics 4, by sprawdzić efektywność budowy marki, jest ruch odsyłający. Sprawdź jego wielkość i upewnij się, że ruch ten jest faktycznie wartościowy. Na przykład odesłania z witryn o niskiej pozycji i niskim ruchu z Google raczej nie będą pożądane.


3. Sprawdź moc profilu linków przychodzących

Linki przychodzące również mogą pomóc w ocenie efektywności działań wizerunkowych Twojej marki. Sprawdzaj efektywność zarówno tych linków, które pozyskujesz w ramach strategii SEO, jak i tych, które budujesz poprzez działania PRowe. Linki te wskazują, że Twoje treści są doceniane przez użytkowników, stanowią dla nich wartość, a Twoja witryna budzi zaufanie odbiorców.


4. Mierz aktywność w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to jeden z najlepszych kanałów do pomiaru świadomości i wizerunku marki. Wskaźniki KPI, które warto śledzić, to:

 • liczba obserwatorów i fanów,
 • liczba komentarzy, udostępnień, polubień.

Im wyższe wartości tych wskaźników, tym świadomość marki jest lepsza. Pamiętaj, że aby zdobywać nowych obserwatorów, musisz być aktywny na swoich kanałach w social mediach, publikować wartościowe i różnorodne treści, które zwiększą zaangażowanie. Szczególnie polecanym typem contentu są treści viralowe, które użytkownicy chętnie udostępniają.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


5. Sprawdź popularność brandowych słów kluczowych

Jak mierzyć efektywność działań marketingowych budujących wizerunek i świadomość marki? Sprawdź popularność brandowych słów kluczowych - Twoich i konkurencji. Brandowe frazy to takie, które zawierają w sobie nazwę marki. Im bardziej popularne są frazy brandowe dla Twojej firmy, tym większa świadomość wśród docelowych odbiorców, którzy faktycznie szukają twojej firmy poprzez jej nazwę. Aby uzyskać lepszy wgląd w dane:

 • uwzględniaj wyszukiwania z literówkami,
 • przechowuj dane o popularności słów brandowych w dłuższym okresie, by móc je ze sobą porównać (na przykład rok do roku).

Sprawdź, co zrobić, gdy konkurencja reklamuje się na Twoje frazy brandowe w Google Ads.

 

Jak śledzić efektywność działań SEO?

Jakie wskaźniki KPI warto śledzić w SEO? Są to m.in.:

 • widoczność (dostępna w Senuto),
 • ruch organiczny z Google (dostępny w Google Analytics 4),
 • kliknięcia, wyświetlenia, współczynnik CTR (dostępne w Google Search Console),
 • ruch na frazy brandowe (dostępny w GA 4),
 • liczba i jakość linków przychodzących (dostępna w Ahrefs),
 • liczba i średnia wartość konwersji (dostępne w Google Analytics 4 i Google Search Console).

Dowiedz się więcej o weryfikacji efektywności kampanii SEO.

Dane o wyświetleniach, kliknięciach i współczynniku CTR dla strony w Google Search Console


Jak mierzyć efektywność content marketingu?

Jak mierzyć efektywność działań marketingowych w marketingu treści? Wskaźniki, które warto wziąć pod uwagę, obejmują:

 • odsłony (dostępne w GA4),
 • liczbę unikalnych użytkowników (dostępną w GA4),
 • stosunek nowych do powracających użytkowników (dostępny w GA4),
 • średnią liczbę stron wyświetlanych podczas jednej sesji (dostępną w GA4),
 • współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń (dostępne w GA4),
 • głębokość przewijania (dostępna w takich narzędziach jak Hotjar),
 • czas na stronie (dostępny w GA4),
 • wpływ na konwersję i zwrot z inwestycji.

Więcej o analizie skuteczności content marketingu znajdziesz w artykule “Jak analizować skuteczność treści na stronie? Poznaj najważniejsze wskaźniki”.

Nowi i powracający użytkownicy w Google Analytics 4


Jak śledzić i mierzyć efektywność marketingu wielokanałowego?

Szczególnie trudna może być ocena skuteczności marketingu wielokanałowego. Wszystko dlatego, że często użytkownik rozpoczyna podróż klienta w jednym kanale, a kończy ją w zupełnie innym, a ponadto po drodze korzysta z jeszcze innych kanałów. Przykład? Użytkownik znajduje produkt na stronie sklepu internetowego, ale decyduje się zamówić go z odbiorem osobistym w sklepie. Po drodze kontaktuje się telefonicznie z obsługą sklepu, aby zadać pytanie. Jak w takiej sytuacji powinno wyglądać mierzenie efektywności działań marketingowych i czy w ogóle jest możliwe? Odpowiadamy:L jest, ale wymaga zaangażowania, uważności i stworzenia konkretnego planu.

Jak mierzyć skuteczność marketingu wielokanałowego?

 • Zdefiniuj swoje cele - zastanów się, co chcesz osiągnąć w marketingu wielokanałowym, w jakim czasie i w jaki sposób. Określ także, jak zdefiniujesz zwrot z inwestycji w marketing. Najlepiej byłoby zawęzić cele do każdego kanału, a dodatkowo ustawić jeden główny cel, do którego masz dążyć za pomocą różnych działań. W ten sposób będziesz mieć możliwość weryfikacji skuteczności konkretnego kanału oraz strategii marketingowej w ogóle.
 • Opieraj dane o model atrybucji - pozwoli Ci on zidentyfikować różne punkty styku na ścieżce konwersji użytkownika, a nie tylko ostatni punkt i kanał. Jest to szczególnie ważne w marketingu wielokanałowym, w którym kilka kanałów może mieć wpływ na decyzję użytkownika o zakupie.
 • Wykorzystaj technologie i narzędzia marketingowe - skuteczna platforma zbierająca wszystkie dane, a także narzędzia do automatyzacji marketingu mogą Ci pomóc w mierzeniu efektywności działań marketingowych ew strategii multichannel.
 • Skup się na danych i wnikliwie je analizuj - w ten sposób możesz zidentyfikować najskuteczniejsze kanały marketingowe, kanały dające najwyższe zwrot z inwestycji, kanały, które pojawiają się na różnych etapach ścieżki zakupowej użytkownika i wpływają na pozyskanie konwersji.
 • Weryfikuj, jak wszystkie działania wspierają pozyskiwanie konwersji i sprzedaży - musisz być w stanie wykazać, że szereg działań pozytywnie wpływa na efektywność strategii marketingowej. Na tym etapie musisz być w stanie przedstawić całościowy przegląd wszystkich kanałów zaangażowanych w strategię marketingową, tym razem koncentrując się na wpływie na ogólną sytuację firmy.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak mierzyć efektywność “ trudnych” działań i kanałów marketingowych? Podsumowanie

Istnieją pewne kanały marketingowe, co do których ocena skuteczności i wpływu na zwrot z inwestycji jest trudniejsza niż w innych kanałach. Nie oznacza to jednak, że ocena efektywność działań marketingowych w takich przypadkach jest niemożliwa. Istnieją narzędzia i wskaźniki, które pozwalają sprawdzić, jak dane działanie przekłada się na ogólną sytuację danej firmy w sieci. Nie zawsze można ocenić wpływ danego kanału na konkretnego użytkownika, jednak jesteś w stanie sprawdzić ogólny trend i zweryfikować, czy jako marka zmierzasz we właściwym kierunku.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak mierzyć skuteczność "trudnych" kanałów marketingowych?

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ