Data-driven SEO - jak wykorzystywać dane w pozycjonowaniu?

Data driven SEO jak wykorzystywac dane w pozycjonowaniu

Podstawą pozycjonowania jest stałe analizowanie danych i skuteczności działań oraz ich optymalizacja. Tę tendencję potwierdza popularność data-driven SEO, czyli SEO opartego na danych. I chociaż wielu specjalistów ds. pozycjonowania z bogatym doświadczeniem jest w stanie bazować na swojej wiedzy, to jednak i tak wykorzystuje dane i narzędzia analityczne. Czym jest data driven SEO i w jakich obszarach znajduje zastosowanie?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Data-driven SEO - co to jest?

Data-driven SEO to inaczej pozycjonowanie oparte na danych, czyli pozycjonowanie, w którym decyzje  i działania podejmowane są na podstawie twardych danych z narzędzi analitycznych, a nie intuicji czy samego doświadczenia ds. pozycjonowania. Warto pamiętać, że Google do ustalania rankingu wyników organicznych również wykorzystuje twarde dane, dlatego warto planować działania na tej podstawie.

 

Data-driven SEO - jakie obszary pozycjonowania obejmuje?

Podejście data-driven można i warto wykorzystać w wielu elementach strategii pozycjonowania. SEO oparte na danych zastosuj do:

 • badania słów kluczowych, 
 • monitorowania zachowań użytkowników,
 • monitorowania widoczności, 
 • przygotowania treści,
 • lokalnego SEO,
 • monitorowania ruchu,
 • link buildingu,
 • analizy konkurencji.

Poniżej omówimy podejście data-driven SEO w każdym z wymienionych aspektów.

 

Data-driven SEO w badaniu słów kluczowych

Wybór słów kluczowych w pozycjonowaniu to jeden z podstawowych elementów, który ma wpływ na skuteczność kampanii. Do ich wyboru warto wykorzystywać data-driven SEO i dane obejmujące:

 • szacowaną miesięczną liczbę wyszukiwań,
 • sezonowość, czyli wahania popularności słów kluczowych w ciągu roku.

Wybierając słowa kluczowe do pozycjonowania, warto wziąć pod uwagę nie tylko te najpopularniejsze. W przypadku nowych i rozbudowanych witryn sprawdzi się pozycjonowanie szerokie skupione na frazach long tail, o mniejszej liczbie wyszukiwań, które jednak mają większy potencjał w zakresie konwersji. Gdy zdobędziesz wysokie pozycje na słowa kluczowe z długiego ogona, możesz zaplanować działania na frazy o większej szacowanej liczbie wyszukiwań. Fraz do pozycjonowania znajdziesz w takich narzędziach, jak Google Keyword Planner, Senuto, Semstorm i inne.

Wniosek: Data-driven SEO pozwala wybrać frazy, które są opłacalne i faktycznie przyniosą wzrost widoczności, ruchu oraz - w dłuższej perspektywie - sprzedaży. Warto także łączyć podejście data-driven z badania słów kluczowych i monitorowania widoczności. Wówczas sprawdzić, na jakich pozycjach plasujesz się na popularne i opłacalne słowa kluczowe. Jeśli pozycje są niskie, powinieneś podkręcić swoją strategię.

Chcesz wypromować swoją stronę?

 

Data-driven SEO a monitorowanie zachowań użytkowników

Do monitorowania zachowań użytkowników w internecie w ogóle oraz na swoje stronie również możesz wykorzystać data-driven SEO i dane z narzędzi analitycznych. Są to:

 • współczynnik CTR w wynikach organicznych Google,
 • współczynnik konwersji i odrzuceń.
 • czas spędzony na stronie,
 • głębokość przeglądania strony oraz witryny jako całości,
 • liczba stron odwiedzonych w trakcie jednej sesji.

Wszystkie te twarde dane znajdziesz w Google Analytics lub w Google Search Console. Dają Ci one wgląd w sposób zachowania użytkowników i mogą stanowić punkt wyjścia do ewentualnych zmian w strategii pozycjonowania

   Informacje o współczynniku odrzuceń w Google Analytics

 

Średni czas spędzony na stronie w narzędziu Google Analytics

 

Średni CTR dla różnych podstron dostępny w narzędziu Google Search Console

  

Jak monitorować widoczność dzięki podejściu data-driven?

Podejście data-driven w pozycjonowaniu największe odzwierciedlenie znajduje w monitorowaniu widoczności. Nie da się monitorować pozycji w inny sposób niż poprzez:

 • sprawdzenie, na jakiej pozycji znajduje się adres URL w określonym momencie,
 • określenie tendencji wzrostowej lub spadkowej. 

Jeśli pozycje rosną, wiesz, że Twoja strategia SEO działa prawidłowo. Jeśli odnotowuje spadki, dzięki data-driven SEO wiesz, że musisz dokonać zmian w strategii. Nie da się sprawdzić widoczności inaczej, jak poprzez twarde dane z narzędzia Senuto. Intuicja i doświadczenie specjalisty SEO nie mają w tym przypadku znaczenia, ponieważ może się zdarzyć tak, że pozycje teoretycznie powinny rosnąć, ale pewne czynniki, np. działania konkurencji, powodują, że stoją w miejscu. 

 

 Wykres widoczności w Senuto

 
 Wykres prezentujący widoczność

  

Podejście data driven w pozycjonowaniu lokalnym

Podejście data-driven można wykorzystać także w pozycjonowaniu lokalnym. Dane analityczne pozwolą sprawdzić, jaka jest widoczność na rynku lokalnym, a także zweryfikować skuteczność działań w wizytówce Google Moja Firma. Regularnie sprawdzaj:

 • liczbę wyświetleń i kliknięć Twoich postów w wizytówce GMF,
 • liczbę opinii w wizytówce Google Moja Firma,
 • współczynnik CTR dla zapytań lokalnych oraz adresów URL lokalnych podstron.

O opinie warto się postarać, ponieważ większość klientów sama z siebie nie wystawi referencji. Sprawdź, jak aktywnie pozyskiwać opinie w internecie.

 
 Posty widoczne w wizytówce GMF

  

Data driven a SEO a ruch na stronie

Ruch na stronie to jeden z ważniejszych wyznaczników skuteczności działań SEO. By go sprawdzić, nie powinieneś bazować na odczuciach, ale zweryfikować twarde dane, takie jak ruch w Google Analytics. Konkretne liczby, informujące o liczbie użytkowników na stronie w określonym czasie, dają jasny przekaz - działania marketingowe działają albo nie. Warto weryfikować zarówno liczbę nowych, jak i powracających użytkowników, a także sprawdzać statystyki o nich. Dzięki podejściu data-driven sprawdzisz, czy trafiasz do swojej grupy docelowej i określisz, jak możesz poprawić swoją strategię, by lepiej spełniała oczekiwania określonej grupy użytkowników. 

 

Liczba użytkowników (ruch) widoczna jest w narzędziu Google Analytics

  

Współczynnik CTR w podejściu data-driven SEO

Współczynnik CTR to jeden z tych elementów skuteczności w wyszukiwarce, którego nie da się zmierzyć inaczej, jak z zastosowaniem twardych danych. Określa on, jaki procent użytkowników kliknął w link w stosunku do wszystkich wyświetleń witryny w wynikach wyszukiwania. Dane o CTR znajdziesz w Google Search Console zarówno w stosunku do zapytań wpisywanych przez użytkowników, jak i do poszczególnych adresów URL. Dzięki podejściu data-driven możesz przefiltrować dane i znaleźć te strony, które mają dużo wyświetleń, ale mało kliknięć. By poprawić statystyki, możesz zmienić treść title oraz description, które są widoczne w organicznych wynikach wyszukiwania i mogą wpływać na statystyki kliknięć. Więcej o title i description przeczytasz w artykułach:

Rozreklamuj swój sklep internetowy
 

 

Data-driven SEO w link building

Liczba i jakość linków to jeden z głównych wyznaczników jakości witryny w pozycjonowaniu. By sprawdzić przyrost linków, wykorzystaj podejście data-driven SEO i sprawdź dane w narzędziach SEO. Najpierw zweryfikuj w narzędziu Majestic czy Ahrefs, jaki jest obecny profil linków Twojej witryny - ile linków prowadzi do Twojej strony, skąd pochodzą linki i czy ich przyrost jest naturalny. Sprawdź wskaźniki Domain Rating i Ahrefs Rank dla swojej domeny, które określają siłę profilu linków w stosunku do konkurencji.

Warto także przeanalizować profil linków konkurencji - ile linków zewnętrznych mają konkurencyjne witryny? Czy są to linki nofollow czy dofollow? Jakie są treści anchorów? Skąd pochodzą linki? Te dane mogą być dla Ciebie inspiracją do rozbudowy profilu linków i ulepszenia strategii pozycjonowania. Więcej o link buildingu znajdziesz w poniższych artykułach:

 

Data Driven SEO w marketingu treści

Podejście data-driven warto wykorzystać w tworzeniu treści. Ułatwiają to narzędzia SEO, takie jak Surfer, które zawierają specjalny edytor treści. Sugeruje on, w jaki sposób tworzyć treści zgodne z wymaganiami robotów wyszukiwarek. Po wpisaniu frazy kluczowe narzędzie sugeruje następujące elementy treści:

 • słowa kluczowe wraz z liczbą ich wystąpień w treści,
 • sugerowaną długość treści.
 • liczbę nagłówków H2, H3 itd., liczbę akapitów,
 • liczbę linków wewnętrznych 
 • liczbę zdjęć.

Na tej podstawie, dzięki data-driven SEO, możesz stworzyć tekst, który będzie dobrze zoptymalizowany pod kątem pozycjonowania sklepu lub strony. Warto jednak uzupełnić dane o doświadczenie, ponieważ narzędzia nie są doskonałe, zwłaszcza w przypadku tworzenia treści w języku polskim. 

   Content Editor w narzędziu Surfer pomaga tworzyć treści poprzez zastosowanie podejścia data-driven, ale warto go uzupełnić wiedzą i własnym doświadczeniem w pozycjonowaniu i tworzeniu skutecznych treści

  

Analiza konkurencji w podejściu data-driven

Pozycjonowanie oparte o dane można wykorzystać także do analizy konkurencji. Badaniu powinny podlegać:

 • treści na stronach konkurencji (ich liczba, długość, rodzaj, zawartość fraz itp.),
 • profil linków,
 • słowa kluczowe, na które pozycjonuje się dana witryna, 
 • widoczność (liczba fraz w top3, top10, top50),
 • ruch.

W przypadku analizy ruchu na stronach konkurencji musisz mieć świadomość, że narzędzia SEO nie są doskonałe i nie mają dostępu do rzeczywistych danych, dlatego szacują ruch na podstawie popularności słów kluczowych oraz widoczności witryny. Zazwyczaj dane o ruchu są niedoszacowane, jednak mimo to mogą stanowić informację o potencjale SEO w danej branży i na danym rynku.

Chcesz zbudować widoczność w internecie

 

Narzędzia SEO - podstawa pozycjonowania opartego o dane

Podstawę pozycjonowania opartego o dane stanowią narzędzia analityczne dla specjalistów ds. pozycjonowania. Wśród nich znajdują się:

 • Google Analytics do monitoringu ruchu i odbiorców we własnej witrynie,
 • Google Search Console do analizy skuteczności treści, podstawowego monitoringu linków i błędów technicznych,
 • Ahrefs i Majestic SEO do monitoringu linków przychodzących i planowania strategii link buildingu.
 • Senuto do monitorowania widoczności, poszukiwania fraz kluczowych, analizy konkurencji,
 • Surfer do analizy konkurencji pod kątem treści, analizy linków i planowania oraz tworzenia treści,
 • Semstorm do poszukiwania fraz kluczowych, tworzenia treści i monitoringu ruchu oraz widoczności i konkurencji.

Każde z tych narzędzi prezentuje wiele danych przydatnych do data-driven SEO - umożliwiają one skuteczne planowanie działań i sprawiają, że nie działasz “na ślepo”.

 

Podsumowanie

Data-driven SEO to nie opcja, ale konieczność we współczesnym świecie, w którym konkurencja na rynku w każdej branży jest dużą, a firmy walczą o pozycję. Tylko na podstawie twardych danych możesz zaplanować skuteczną i efektywną strategię pozycjonowania i wyciągać trafne wnioski.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów: 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Data-driven SEO - jak wykorzystywać dane w pozycjonowaniu?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ