Sztuczna inteligencja i jej wpływ na Google, SEO i nasze życie

sztuczna inteligencja i jej wplyw na google seo i nasze zycie
Spis treści

• Czym jest sztuczna inteligencja?

• Czy sztuczna inteligencja zagraża człowiekowi?

• Jak Google wykorzystuje sztuczną inteligencję?

• Jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w wyszukiwarce Google?

• Czy sztuczna inteligencja zmieni pozycjonowanie?

• Podsumowanie

Pojawienie się chatu GPT na rynku wznowiło gorące rozmowy o sztucznej inteligencji, jej wykorzystaniu w pracy, a także jej wpływie na codzienność. Część osób się boi negatywnych efektów jej wykorzystania, a inni zafascynowani możliwościami optymistycznie patrzą w przyszłość. Jakich zmian można się spodziewać w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji w marketingu? Nad tym tematem pochylamy się w artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI) to dziedzina informatyki polegająca na tworzeniu algorytmów i systemów mogących wykonywać złożone zadania, które dotychczas wymagały ludzkiej inteligencji do zrealizowania. Takimi zadaniami są na przykład rozumienie języka naturalnego, rozwiązywanie problemów i uczenie się. Celem sztucznej inteligencji jest stworzenie systemów, które mogą działać tak samo dobrze jak ludzie lub nawet lepiej. Aktualnie AI jest już powszechnie stosowane w różnych dziedzinach, takich jak automatyzacja przemysłowa, rozpoznawanie mowy, diagnostyka medyczna, robotyka, bezpieczeństwo i wiele innych.

Pierwsze prace nad sztuczną inteligencją sięgają lat 50 XX wieku. Jako najwcześniejszy, udany program AI uznaje się ten napisany w 1951 roku przez Christophera Stracheya, późniejszego dyrektora Programming Research Group na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jednak dopiero pięć lat później jego praca została oficjalnie określona jako projekt nad sztuczną inteligencją. Termin "Artificial Intelligence" został po raz pierwszy użyty w 1956 roku przez Johna McCarthy'ego, Marvina Minsky'ego, Nathaniela Rochestera i Claude'a Shannona na zorganizowanej przez nich konferencji w Dartmouth College. W ciągu następnych kilku lat prace nad sztuczną inteligencją nabrały rozpędu, a badacze z różnych dziedzin zaczęli pracować nad kolejnymi projektami AI.

[section id="35822"]


Czy sztuczna inteligencja zagraża człowiekowi?

Temat AI niepokoił naukowców, od kiedy się tylko pojawił. Katastroficzne wizje przejęcia świata przez roboty stały się tak powszechne (zarówno w publikacjach naukowych, jak i popkulturze), że teraz wiele osób nie chce rozwoju tej technologii. Badania pokazują, że 34% ludzi boi się sztucznej inteligencji, 24% uważa, że sztuczna inteligencja będzie szkodliwa dla społeczeństwa, a 63% osób martwi się, w jaki sposób ich dane osobowe są wykorzystywane przez firmy (https://towardsdatascience.com/our-impending-self-inflicted-ai-horror-boom-e764a20af456).
Czy słusznie?

W 2014 roku Stephen Hawking w wywiadzie dla BBC powiedział "Wzrost AI może być najgorszą lub najlepszą rzeczą, która zdarzyła się ludzkości". Już wcześniej poruszał on wątek odpowiedniego uregulowania AI, wskazując na to, że może ona stać się zagrożeniem dla ludzkości. Hawking ostrzegał, że inteligentne maszyny mogą przejąć kontrolę nad ludzką rasą, jeśli nie zostaną one odpowiednio zaprogramowane, z uwzględnieniem moralności i etyki. Główne obawy związane są z zastosowaniem głębokiego uczenia maszynowego, które opiera się o zaawansowaną zdolność rozpoznawania twarzy, obiektów, liter, znaków dzięki stworzonym sieciom neuronalnym. Mają one przypominać w działaniu ludzki mózg.

Natomiast z drugiej strony, Sundar Pichai, dyrektor naczelny firmy macierzystej Google, Alphabet, porównał sztuczną inteligencję do nadejścia elektryczności i nazywał jednym z najważniejszych osiągnięć ludzkości. Trudno się nie zgodzić z tym, że to przełomowa sprawa, która może mieć znaczący wpływ na ułatwienie naszej pracy, a także na poprawę komfortu życia i zwiększenie bezpieczeństwa.

A co na ten temat mówi sama sztuczna inteligencja? Zapytaliśmy chatGPT, który bazuje na modelu uczenia maszynowego, o to, czy sztuczna inteligencja zagraża człowiekowi. Poniżej możesz zobaczyć jego odpowiedź.

Odpowiedź chatbota AI na pytanie, czy sztuczna inteligencja zagraża człowiekowi

Trudno jest nie zauważyć, że sztuczna inteligencja jednocześnie przynosi wiele korzyści i budzi wiele zagrożeń. To bardzo duży postęp technologiczny, który już zmienia nasz sposób pracy i bez wątpienia wniesie jeszcze wiele zmian, do których po prostu trzeba się dostosować - nie można powstrzymać postępu nauki. Tak, jak wielu naukowców podkreśla, w pracy nad AI bardzo ważne jest zadbanie o etyczność działań. Już w tym momencie w firmach, które zajmują się sztuczną inteligencją, powstają działy, które są odpowiedzialne za nadzorowanie etyki pracy (np. Ethical AI w Google). Powstały także pierwsze regulacje prawne, które obejmują wykorzystanie AI, a kolejne są w fazie przygotowań.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Jak Google wykorzystuje sztuczną inteligencję?

Ciekawą kwestią jest to, że wiele osób boi się AI, a już korzysta z jej osiągnięć i nawet o tym nie wie. Google już od jakiegoś czasu wykorzystuje sztuczną inteligencję w rozwiązaniach dostarczanych użytkownikom na całym świecie.

Popularny i uwielbiany przez wiele osób Asystent Google jest oparty właśnie na sztucznej inteligencji. To asystent głosowy, który pomaga użytkownikom zarządzać kalendarzem, sprawdzać pogodę, odtwarzać ulubioną muzykę, znajdować pobliskie restauracje itp. Sztuczna inteligencja pomaga Asystentowi wymawiać nazwy kontaktów bez konieczności fizycznego nagrywania głosu, pozwala mu także zrozumieć kontekst wypowiedzi.

Google wykorzystuje AI również w nawigacji. Tryb samochodowy w Mapach Google potrafi oszacować najszybszy możliwy dojazd do wybranej lokalizacji, a także przewidzieć miejsce docelowe na bazie historycznych danych i ostatnich wyszukiwanych haseł. Niedawno do map dodano funkcję Live View, która wykorzystuje miliardy zdjęć Street View, by zrozumieć trasę i dać użytkownikowi wskazówki, jak dotrzeć do celu. Google pomaga również zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, dzięki dostarczaniu wskazówek dotyczących najbardziej ekologicznej trasy na podstawie natężenia ruchu i nachylenia dróg.

Dzięki sztucznej inteligencji Google stworzyła oparty na systemie Android system wykrywania trzęsień ziemi, który jest dostępny w Nowej Zelandii i Grecji. Google wykorzystuje AI do analizy fal generowanych przez trzęsienia ziemi, a następnie wysyła ostrzeżenia do użytkowników na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w wielu projektach Google i najpewniej jej użycie będzie się tylko zwiększać. Jak sami mówią „Naszą misją jest uporządkowanie informacji na świecie i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. Sztuczna inteligencja pomaga nam to robić na nowe, ekscytujące sposoby, rozwiązując problemy naszych użytkowników, klientów i całego świata” (https://www.linkedin.com/pulse/how-does-google-use-artificial-intelligence-ai-bernard-marr/). Co jednak najważniejsze dla marketingowców, Google wykorzystuje sztuczną inteligencję także w przypadku pracy nad swoją wyszukiwarką.


Jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w wyszukiwarce Google?

Jednym z celów Google jest to, żeby zapewnić, jak najlepsze doświadczenia użytkownikom wyszukiwarki. Sztuczna inteligencja w znacznym stopniu pozwala im osiągnąć ten cel, dlatego jej wykorzystanie już teraz jest bardzo zaawansowane, a będzie jeszcze większe. Jak to wpływa na działania marketingowe, SEO i sposób korzystania z wyszukiwarki? Przyjrzymy się tej kwestii bliżej.

W 2015 roku Google wprowadziło swój pierwszy projekt oparty o sztuczną inteligencję - RankBrain. To algorytm uczenia maszynowego, którego celem było ułatwienie rozumienia zapytań w sposób kontekstowy. Dzięki niemu wyszukiwarka potrafi zrozumieć, w jaki sposób wybrane słowa są powiązane z konkretnymi pojęciami, może ona przyjąć skomplikowane zapytanie i lepiej zdefiniować, w jaki sposób zapytanie odnosi się do rzeczywistych pojęć. Gdy algorytm został uruchomiony, jego wykorzystanie ograniczało się do około 15% zapytań, ale teraz jest stosowany przy każdym zapytaniu we wszystkich językach i regionach świata (https://moz.com/learn/seo/google-rankbrain). RankBrain ma wpływ na ranking w wyszukiwaniach Google, dlatego warto dostosowywać treści na stronie do intencji użytkowników.

Kolejny projekt, w którym Google wykorzystuje sztuczną inteligencję, to wprowadzone w 2018 roku dopasowanie neuronowe. Jego zadaniem jest zrozumienie, w jaki sposób zapytania odnoszą się do stron, poprzez analizę wpisanego przez użytkownika hasła i treści na stronach. Dopasowywanie neuronowe w szczególności pomaga Google w uszeregowaniu wyników wyszukiwania i jest częścią algorytmu rankingu. Przy okazji informowania o wykorzystaniu dopasowań neuronowych Daniel Sullivan przyznał w 2018 roku, że AI wykorzystywane jest w 30% wszystkich wyszukiwań (https://www.seroundtable.com/google-neural-matching-27284.html). Aktualnie dopasowywanie neuronowe jest używane w wielu, jeśli nie w większości, zapytaniach we wszystkich językach.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

W 2019 roku pojawił się także BERT - algorytm oparty na sieci neuronowej do wstępnego szkolenia w zakresie przetwarzania języka naturalnego. Jego głównym zadaniem było pomóc Google zrozumieć, w jaki sposób kombinacje słów oznaczają różne znaczenia i intencje. Początkowo był używany tylko w 10% zapytań w języku angielskim, ale jego użycie szybko zostało rozszerzone i obecnie jest używany w większości zapytań we wszystkich językach.

Kolejnym projektem Google, który wykorzystuje AI, jest MUM (Multitask Unified Mode) - został on wprowadzony na rynek w 2021 roku. Pomaga on w rozumieniu języków oraz w ich generowaniu, dzięki czemu może być używany do zrozumienia nowych terminów językowych. MUM nie jest obecnie używany do celów rankingowych w Google, ale obsługuje wszystkie języki i regiony. Warto wiedzieć, że MUM służy do usprawnienia wyszukiwania informacji o szczepionce COVID-19.

Istotne jest, że chociaż każdy z wyżej wymienionych projektów jest osobnym tworem, to często współpracują ze sobą, aby pomóc w uszeregowaniu i zrozumieniu tego samego zapytania. Google wykorzystuje AI również w innych projektach, ale ta czwórka należy do najbardziej rozbudowanych prac.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Google? Sprawdź nasze artykuły:


Czy sztuczna inteligencja zmieni pozycjonowanie?

Sztuczna inteligencja już zdążyła wiele zmienić w SEO, a tych zmian będzie jeszcze więcej. Zamiast pytać o to, czy sztuczna inteligencja zmieni pozycjonowanie stron internetowych, powinniśmy się zapytać, jak szybko to nastąpi - a prawdopodobnie stanie się to szybciej, niż większość osób się spodziewała. Artificial Intelligence będzie miało wpływ między innymi na poniższe elementy SEO.


Tworzenie treści SEO

Pozyskanie treści stworzonej przez sztuczną inteligencję jest dziś bardzo proste i wiele osób kusi jej wykorzystanie. Należy jednak pamiętać, że obecnie niezgodne z zasadami Google jest wykorzystywanie spamerskich treści bez dodatkowej wartości. Można wykorzystywać treści wygenerowane np. przez ChatGPT, ale pod warunkiem, że są one wartościowe i oryginalne. Jednocześnie Google już teraz dobrze sobie radzi z rozpoznawaniem treści tworzonych przez AI, a w przyszłości będzie to robić z jeszcze większą dokładnością. Wówczas tworzenie wysokiej jakości treści przez copywriterów będzie niesamowicie istotne.


Audyt SEO strony internetowej

Sztuczna inteligencja w znaczącym stopniu usprawni także analizowanie wyników SEO. Możemy się spodziewać, że narzędzia będą w stanie przewidywać i ostrzegać o zmianach pozycji w rankingu, co pozwoli na szybsze identyfikowanie problemów i wdrażanie optymalizacji. W przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie przeanalizować stronę internetową i zauważyć wszelkie sygnały ostrzegawcze, które mogą spowodować z czasem nałożenie kary przez Google. Takie przewidywania mogą sprawić, że rankingi SERP będą bardziej spójne i stabilne. Co więcej, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji będą w stanie nie tylko analizować witrynę i identyfikować elementy wymagające poprawy, ale również nadawać im priorytety i automatyzować strategię działania.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Pozyskiwanie linków zwrotnych

W przyszłości pozyskiwanie jakościowych linków zwrotnych może być jeszcze istotniejsze, niż jest teraz. Sztuczna inteligencja prawdopodobnie ułatwi wyszukiwarkom identyfikowanie linków o niskiej jakości i linków spamerskich, co będzie powodowało spadek widoczności stron, które z nich korzystają. AI może być również używane do analizy jakości treści na wybranej stronie internetowej i określenia, jak prawdopodobne jest generowanie przez nią naturalnych, wysokiej jakości linków zwrotnych.


Analiza użytkowników i ich intencji wyszukiwania

AI na podstawie analizy danych użytkowników będzie mogła dostosować treści, a także rekomendacje do ich indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Zdecydowanie zmieni się również wykorzystanie słów kluczowych - będą one bardziej precyzyjne, ponieważ rozumienie języka naturalnego i kontekstu zapytań stale się rozwija. Z tego względu zwiększy się znaczenie SEO semantycznego. Sztuczna inteligencja może w dużym stopniu pomóc analizować dane demograficzne, zachowania online i historię wyszukiwania użytkowników, co pozwoli na lepsze zrozumienie i segmentowanie grupy docelowej. Warto się jednak zastanowić, jak to się będzie miało do postępującej polityki Cookieless - bez wątpienia wielu użytkowników będzie chciało maksymalnie ograniczyć przekazywanie swoich danych do sieci.


Techniczne SEO

AI prawdopodbnie w znacznym stopniu ułatwi Google crawling i indeksowanie stron internetowych - pomoże systemowi lepiej rozumieć i przetwarzać struktury witryn, a także dostarczać dokładniejszych informacji o ich zawartości. Bez wątpienia zwiększy się również znaczenie wyszukiwania głosowego, które jest już ważnym trendem na rynku zachodnim i wciąż zyskuje popularność w Polsce. AI pomoże analizować zapytania, identyfikować słowa kluczowe i rozumieć ich kontekst. Sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do analizy wydajności witryny na urządzeniach mobilnych, a także optymalizacji szybkości ładowania się witryny.


Google Analytics 4

Już teraz Google Analytics 4 (GA4) wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do analizowania danych i generowania automatycznych raportów. GA4 generuje na przykład automatyczne raporty, które pomagają w zrozumieniu danych, a także generuje automatyczne alerty, które informują użytkowników o ważnych zmianach w danych lub wykryciu potencjalnego problemu. W przyszłości te aspekty z pewnością będą się rozwijać. GA4 będzie również tworzyć bardziej spersonalizowane treści i rekomendacje dla użytkowników, na podstawie ich historii interakcji z witryną. System będzie również wykorzystywał AI do lepszego przewidywania przyszłych tendencji i zachowań użytkowników.


Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w marketingu internetowym? Podsumowanie

Sztuczna inteligencja jest już na rynku od kilkudziesięciu lat, ale dopiero teraz jej użycie nabiera prawdziwego rozpędu. Postępu takiej technologii nie da się powstrzymać i konieczne jest to, by umieć się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zamiast bać się nowych rozwiązań, staraj się przekuć je na swoją korzyść - zastanów się, jak AI może Ci pomóc w biznesie i wyprzedź swoją konkurencję.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na Google, SEO i nasze życie

Średnia ocen użytkowników4.96 na podstawie 125 głosów

UDOSTĘPNIJ