Wyszukiwarka Google i jej algorytm - statystyki

Wyszukiwarka Google i jej algorytm statystyki
Spis treści

• Co wiemy o wyszukiwarce Google? Statystyki

• Statystyki zachowań użytkowników w wyszukiwarce Google?

• Czynniki rankingowe w pozycjonowaniu - statystyki

• Czynniki rankingowe w lokalnym SEO - statystyki

• Podsumowanie

Algorytm Google dla wielu osób pozostaje tajemnicą, a pełne informacje na jego temat mają tylko wysoko postawieni pracownicy Google. Specjaliści SEO poznają jednak tajniki działania algorytmu i wyszukiwarki Google w praktyce i za pomocą licznych badań. Co o algorytmie Google, czynnikach rankingowych i wyszukiwarce mówią statystyki? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co wiemy o wyszukiwarce Google? Statystyki

Co o wyszukiwarce Google mówią statystyki i badania? Sprawdźmy, jak prezentuje się wyszukiwarka Google na tle innych, podobnych witryn, i co o niej wiemy.


1. Google jest najczęściej odwiedzaną witryną na świecie

Tylko w jednym miesiącu wyszukiwarka Google jest odwiedzana niemal 90 miliardów razy! To czyni z niej najpopularniejszą witrynę internetową na świecie. Za nią plasują się platformy, takie jak YouTube, Facebook, Twitter i Instagram. Dokładne statystyki odwiedzin wyszukiwarki prezentowane przez Google wyglądają następująco:

 • w sierpniu 2022 Google odnotowało 87,3 miliarda wizyt,
 • we wrześniu 2022 Google odnotowało 84,7 miliarda wizyt,
 • w październiku 2022 Google odnotowało 87 miliardów wizyt.

Liczba stron na wizytę wynosi 8,75, współczynnik odrzuceń ok. 28%, a średni czas spędzony w witrynie Google około 11 minut (wszystkie dane: 2022, https://www.similarweb.com/website/google.com/#demographics).

Najpopularniejsze strony internetowe w październiku 2022

źródło: https://www.similarweb.com/top-websites/

Strona internetowa Średni czas przebywania na stronie Liczba stron odwiedzonych przez jednego użytkownika Współczynnik odrzuceń
1. Google 00:11:05 8.67 28.44%
2. YouTube 00:21:19 12.29 19.95%
3. Facebook 00:09:44 8.6 32.84%
4. Twitter 00:11:03 10.49 31.52%
5. Instagram 00:07:38 10.85 34.50%

[section id="35385"]


2. Struktura demograficzna użytkowników Google

Jak wygląda struktura demograficzna użytkowników Google? Takie dane również są udostępniane w sieci. Wynika z nich, że:

58,72% użytkowników Google to mężczyźni, a 41,28% to kobiety,
najwięcej użytkowników Google jest w wieku 25-34 lata (30%).

Struktura płci użytkowników Google, źródło: https://www.similarweb.com/website/google.com/#demographics

Struktura wieku użytkowników Google, źródło: https://www.similarweb.com/website/google.com/#demographics


3. Google to najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie - odnotowuje 92,7% wszystkich wyszukiwań (2022, https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share). Na drugim miejscu plasuje się wyszukiwarka Bing, generująca zaledwie 2,78% wyszukiwań. To oznacza tylko jedno: nie możesz pomijać w wyszukiwarki Google w swojej strategii marketingowej, co więcej, powinna ona być podstawą Twoich działań. Dlatego też warto zainwestować w pozycjonowanie stron i pozycjonowanie sklepów. Jeszcze większe znaczenie wyszukiwarka Google ma na urządzeniach mobilnych - według danych Statcounter jej udział w rynku wynosi ponad 94% (2021, https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share/mobile/worldwide).

Rynek wyszukiwarek internetowych, źródło: https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share


4. Google codziennie przetwarza 8,5 miliarda zapytań

8,5 miliarda - tyle wyszukiwań każdego dnia przetwarza wyszukiwarka Google. Daje to 99 000 zapytań na sekundę. Na początku istnienia Google, w 1998 roku było to zaledwie 10 tysięcy wyszukiwań dziennie, ale w 2000 roku Google przetwarzała 18 milionów zapytań w ciągu każdego dnia (https://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/ i https://www.internetlivestats.com/one-second/#google-band).


5. 16-20% zapytań to wyszukiwania unikalne

Istnieją zapytania w Google, które nigdy wcześniej nie były wyszukiwane. Co ciekawe, takie unikalne zapytania stanowią pomiędzy 16 a 20% wszystkich zapytań w wyszukiwarce Google (https://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/).

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


6. Ponad 54% wyszukiwań w Google to zapytania mobilne

Urządzenia mobilne rosną w siłę. W 2022 roku ponad 59% zapytań w Google pochodziło z urządzeń mobilnych. Na drugim miejscu znajdują się desktopy z wynikiem 38,93%. Wyszukiwania z tabletów stanowią jedynie 1,99% zapytań (2021-22, https://gs.statcounter.com/platform-market-share/desktop-mobile-tablet). Oznacza to, że wartość urządzeń mobilnych będzie wzrastać, dlatego powinieneś zainwestować w optymalizację mobilną witryn.

Zapytania w Google według typu urządzenia w czasie październik 2021-październik 2022, źródło: https://gs.statcounter.com/platform-market-share/desktop-mobile-tablet


7. Ponad 65% wyszukiwań kończy się bez kliknięcia

Zero-click searches to zapytania w Google, które nie prowadzą do kliknięcia jakiegokolwiek linku wyświetlonego w wynikach wyszukiwania - płatny czy bezpłatny. Takie wyszukiwania w 2020 roku stanowiły niemal 65% wszystkich wyszukiwań w Google (2020, https://sparktoro.com/blog/google-in-2020-from-everyones-search-engine-to-everyones-competitor/). Co to oznacza dla właścicieli firm? Że powinni zadbać o dopasowanie zawartości strony do intencji użytkownika, a ponadto wdrożyć atrakcyjne opisy strony, które zachęcą użytkowników do kliknięcia linku i wyświetlenia Twojej strony. Dowiedz się więcej:

Typy kliknięć w wyszukiwarce Google źródło: https://sparktoro.com/blog/google-in-2020-from-everyones-search-engine-to-everyones-competitor/


8. Użytkownicy korzystają z wyszukiwarki Google kilka razy dziennie

Nawet 3 albo 4 razy dziennie użytkownicy aktywnie korzystają z wyszukiwarki Google. Te statystyki i dane o Google wskazują, jak ważny jest marketing internetowy dla małych firm oraz szeroko zakrojone działania dla dużych przedsiębiorstw (2022, https://www.internetlivestats.com/one-second/#google-band).


9. Indeks Google zawiera od 50 do 65 miliardów aktywnych stron internetowych

Google ma zdecydowanie największą kolekcję zindeksowanych stron internetowych, obejmującą od 50 do 65 miliardów stron internetowych (https://www.worldwidewebsize.com/). Jednak to blednie w porównaniu z całym indeksem wyszukiwarki Google, który zawiera setki miliardów stron internetowych, miliony książek z głównych bibliotek, dane ze źródeł publicznych, a nawet czasy podróży z agencji transportowych. Ma ponad 100 miliardów gigabajtów. Masowość Google, choć przytłaczająca, zapewnia potężną drogę do marketingu. Jego najważniejszą zaletą dla firm jest ogromny potencjalny ruch, który można uzyskać, budując witrynę internetową, która zapewnia dobre wrażenia użytkownika i jest zgodna z najlepszymi praktykami Google dotyczącymi marketingu w wyszukiwarkach (SEM).

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


10. Tylko 17% witryn zajmuje pozycję zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym

Dane z Google pokazują, że tylko 17% witryn odnotowuje tę samą pozycję w wynikach organicznych na desktopach oraz w organicznych wynikach mobilnych (2022, https://www.semrush.com/blog/mobile-vs-desktop/). To tylko jedna z kilku statystyk wyszukiwania Google wskazujących na ogromną potrzebę optymalizacji witryn dla wszystkich typów urządzeń, w tym urządzeń mobilnych.


Statystyki zachowań użytkowników w wyszukiwarce Google?

Jak użytkownicy zachowują się w wyszukiwarce Google? Sprawdźmy, co na temat przyzwyczajeń odbiorców mówią statystyki i badania.


11. Całkowita liczba wyszukiwań w Google rośnie o 10-15% rocznie

Zanim Google stał się gigantem wyszukiwarek, którym jest dzisiaj, obsługiwał 10 000 zapytań dziennie w pierwszym roku wprowadzenia na rynek w 1998 roku. Odpowiada to liczbie zapytań Google na sekundę w 2006 roku. W następnym roku liczba ta wzrosła do 3,5. milionów zapytań dziennie. Rok później wzrosła pięciokrotnie do 18 milionów wyszukiwań na całym świecie. Tempo wzrostu liczby wyszukiwań zaczęło zwalniać, począwszy od 2010 roku. Jednak mimo to rokrocznie wyszukiwarka Google generuje wzrost liczby wyszukiwań o 10-15%. To dużo jak na wyszukiwarkę, która i tak obsługuje miliardy zapytań w ciągu zaledwie 24 godzin (https://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/).


12. Średni czas pierwszego kliknięcia w Google to 14,6 sekundy

Nowe badanie zachowań użytkowników przeprowadzone przez Backlinko pokazało, w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcje z Google. Okazało się, że średni czas potrzebny użytkownikowi wyszukiwarki Google na kliknięcia w link wynosi 14,6 sekundy. Specjaliści Backlinko odkryli również, że połowa badanych użytkowników Google kliknęła wynik w ciągu dziewięciu sekund wyszukiwania. Chociaż użytkownicy Google instynktownie klikają w wyniki znajdujące się na najwyższych pozycjach, zachowanie użytkowników może się również zmieniać ze względu na znacznie różniący się układ strony wyników w zależności od zapytania, na przykład wyświetlanie obrazów lub filmów w porównaniu z linkami do stron internetowych. To sprawia, że ważne, by znać układ wyników wyszukiwania i wykorzystać go na swoją korzyść (2022, https://backlinko.com/google-user-behavior).


13. 91% stron internetowych ma zerowy ruch organiczny z Google

W badaniu Ahrefs obejmującym ponad miliard stron internetowych, okazało się, że 90,63% witryn www nie ma żadnego ruchu organicznego z wyszukiwań Google (2020, https://ahrefs.com/blog/search-traffic-study/). Kolejne 5,29% stron ma ruch na poziomie 1-10 wizyt miesięcznie. Jedynie 0,21% wszystkich stron generuje ponad 1000 wizyt organicznych w ciągu miesiąca.

Ruch organiczny na stronach internetowych według badania Ahrefs, źródło danych: https://ahrefs.com/blog/search-traffic-study/


14. Zmiana pozycji w wynikach organicznych może zwiększyć CTR o ponad 30%

Względny współczynnik klikalności (CTR) wzrasta średnio o 32,3% na każdą pozycję, o którą witryna awansuje w wynikach wyszukiwania Google. Wzrost bezwzględnego CTR wynosi średnio 2,8%. Jednak wzrost CTR zależy od zajmowanej wcześniej pozycji i miejsca, które strona zajmie po awansie. Na przykład awans z pozycji 2 na top1 może zwiększyć CTR o 74,5%, podczas gdy zmiana pozycji z 10. na 9. spowoduje wzrost o 11% (2022, https://backlinko.com/google-ctr-stats).

Jak rośnie współczynnik CTR w zależności od zmiany pozycji w Google

źródło danych: https://backlinko.com/google-ctr-stats

Zmiana pozycji Wzrost współczynnika CTR
2 -> 1 74.50%
3 -> 2 43.40%
4 -> 3 31.90%
5 -> 4 32.60%
6 -> 5 29.30%
7 -> 6 23.50%
8 -> 7 20.50%
9 -> 8 23.60%
10 -> 9 11.20%
 


Czynniki rankingowe w pozycjonowaniu - statystyki

Istnieje ponad 200 czynników rankingowych - nie sposób wymienić ich wszystkich, a co dopiero ocenić ich realny wpływ na widoczność i efektywność strategii SEO. Specjaliści z firmy FirstPageSage zdecydowali się jednak przeprowadzić autorskie badanie w tym zakresie. W jaki sposób czynniki rankingowe wpływają na efektywność działań SEO według statystyk? Okazuje się, że:

 • Największy wpływ na efektywność SEO ma stałe publikowanie wartościowych treści. W konkurencyjnych branżach może to oznaczać codzienną publikację poradników, przewodników case studies itp. na blogu. Wartościowe treści w aż 26% wpływają na strategię SEO.
 • Drugim najważniejszym czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu stron i sklepów jest obecność słowa kluczowego w meta title. Jego wpływ na pozycjonowanie strony oceniono na 17%.
 • Trzecim najważniejszym czynnikiem rankingowym w 2022 roku były linki przychodzące, które wpływają na pozycję w Google w 15%.

Pozostałe czynniki rankingowe według badania FirstPageSage, jednej z największych firm SEO w Stanach Zjednoczonych, znajdziesz poniżej - na wykresie.

Wpływ czynników rankingowych na strategię SEO wg FirstPageSage, źródło danych: https://firstpagesage.com/seo-blog/the-google-algorithm-ranking-factors/


Jak zmienia się wpływ czynników rankingowych na SEO? Porównanie statystyk 2022 i 2021

W jaki sposób zmienił się statystyczny wpływ czynników rankingowych na strategię SEO pomiędzy 2022 a 2021 rokiem? Sprawdźmy.

 • Wpływ publikowania wartościowych treści nie zmienił się - jest tak samo ważny w 2021, jak i w 2022 roku.
 • Spadło znaczenie słów kluczowych w meta title z 22 do 17%. Być może ma to związek z praktyką Google, w której prezentuje w wyszukiwarce inny tytuł niż ten określony przez właściciela strony. Pamiętaj jednak, że chociaż znaczenie słowa kluczowego w meta title spadło, to dalej jest on ważnym, a nawet wręcz kluczowym czynnikiem rankingowym i warunkuje widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.
 • Nieznacznie (z 16 do 15%) spadła wartość linków zwrotnych. Oznacza to, że nadal warto efektywnie budować profil linków przychodzących, dbać o jego jakość - pochodzenie linków ze sprawdzonych stron o wysokim autorytecie.
 • Warto budować strukturę strony w oparciu o klastry tematyczne - w ten sposób tworzysz wizerunek eksperta oraz zyskujesz sieć powiązanych treści. Ten czynnik wzrósł nieznacznie - z 12 do 13%.
 • Zaangażowanie użytkowników to czynnik rankingowy, który widocznie zyskał na znaczenie w 2022 roku w stosunku do 2021 - z 5 do 115. Oznacza to, że tworzenie satysfakcjonujących doświadczeń dla odbiorców będzie w 2023 roku jeszcze ważniejsze.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Czynniki rankingowe w lokalnym SEO - statystyki

Które czynniki rankingowe w lokalnym SEO są najważniejsze? Według badania MOZ największe znaczenie mają:

 • dobra optymalizacja profilu firmy w Google (dobrze wybrana kategoria, obecność słów kluczowych w opisie, bliskość użytkownika) - 19%,
 • jakość profilu linków - 17%,
 • czynniki on-page: NAP, słowa kluczowe w title, autorytet domeny itp. - 14%,
 • wzmianki o firmie z zewnętrznych źródeł - 13%,
 • recenzje klientów - 13%,
 • zachowanie użytkowników (np. współczynnik CTR) - 10%,
 • personalizacja przekazu - 10%,
 • sygnały w mediach społecznościowych oraz w Google (zaangażowanie na Facebooku, Twitterze, Instagramie itp.) - 4%.

Czynniki rankingowe w lokalnym SEO według danych MOZ


Statystyki wyszukiwarki i algorytmu Google. Podsumowanie

Twardych danych i faktów o wyszukiwarce Google i jej algorytmie mamy niewiele. Dlatego też specjaliści SEO w zakresie pozycjonowania bazują na własnym doświadczeniu i samodzielnie sprawdzają, jakie działania przynoszą zamierzony efekt, a które niekoniecznie. Nie sposób ocenić realny wpływ czynników rankingowych na efektywności kampanii pozycjonowania, ponieważ proces ten jest złożony. Można jednak posiłkować się badaniami przeprowadzonymi przez specjalistów i weryfikować dane na swojej stronie www.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Wyszukiwarka Google i jej algorytm - statystyki

Średnia ocen użytkowników3.00 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ