Jak wykorzystać SEO semantyczne, by poprawić efekty pozycjonowania?

jak wykorzystywac se semantyczne
Spis treści

• Co to jest semantyczne wyszukiwanie?

• Jak semantyczne wyszukiwanie zostało zaprojektowane przez Google?

• Jak wykorzystać SEO semantyczne, by osiągnąć wyższe pozycje w Google?

• Podsumowanie

Algorytm Google zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni lat, dlatego Twoja strategia pozycjonowania również powinna być regularnie optymalizowana. Jeśli nadal uważasz, że najważniejszym elementem SEO są same słowa kluczowe, to jesteś w dużym błędzie. Dowiedz się, czym jest wyszukiwanie semantyczne i jaki ma wpływ na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest semantyczne wyszukiwanie?

Semantyczne wyszukiwanie to sposób, w jaki wyszukiwarka Google wykorzystuje kontekst i język potoczny, żeby lepiej zrozumieć intencje zapytań użytkowników i dostarczać im odpowiednie treści. Dzięki temu Google nie bazuje wyłącznie na słowach kluczowych, ale bada również poziom zgłębienia tematu w treściach internetowych. Aby lepiej zrozumieć kontekst hasła i zamiar wyszukiwania, Google wykorzystuje uczenie maszynowe. Algorytmy skupiają się na zrozumieniu powodu, dla którego użytkownik czegoś szuka. Czy chce porównać produkty, a może zrealizować zakup? Google wyświetli różne wyniki w zależności od tego, jak zinterpretuje jego intencje.

Dzięki temu, jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarce "Ten, którego imienia nie wolno wymawiać", Google od razu będzie wiedziało, że ma na myśli postać Lorda Voldemorta z serii o Harrym Potterze. Mimo że w wyszukiwanym haśle nie zostało to wspomniane.

Wyniki wyszukiwania Google dla zapytania "Ten którego imienia nie wolno wymawiać".

Wyszukiwanie semantyczne sprawia również, że użytkownikowi wyświetlą się prawidłowe wyniki, nawet jeżeli w wyszukiwarce wpisze błędnie hasło.

Dopasowanie wyników wyszukiwania na podstawie kontekstu, nawet jeśli hasło jest wpisane z błędem.

Wyszukiwanie semantyczne to również powód, dlaczego Google wie, jakie wyniki wyświetlić użytkownikom, kiedy wpisują do wyszukiwarki frazę "restauracje blisko mnie".

Semantyczne SEO to z kolei strategia, która ma na celu pomóc robotom Google lepiej zrozumieć Twoje treści. Polega ona na pisaniu tekstów zoptymalizowanych pod kątem zgłębienia tematów, a nie tylko wykorzystania słów kluczowych. To ważny element strategii pozycjonowania, ponieważ ma wpływ na to, jak często Twoja strona pojawi się w wynikach wyszukiwania.

[section,id=34987]


Jak semantyczne wyszukiwanie zostało zaprojektowane przez Google?

Aktualna forma SEO znacząco różni się od tego, jak pozycjonowanie stron internetowych wyglądało kiedyś. Początkowo algorytm rankingowy Google był znacznie mniej zaawansowany, a jego sposób oceny strony bazował w 100% na analizie znajdujących się na niej słowach kluczowych. Roboty indeksujące szukały określonych słów kluczowych na stronach i w ten sposób określały ich znaczenie i trafność.

Taki sposób analizy sprawiał, że jeśli na wybranej stronie kilkukrotnie pojawiało się wybrane słowo kluczowe, Google automatycznie stwierdzało, że strona jest na pewno powiązana z tą tematyką. Jeśli na całej stronie pojawiała się fraza "sukienki", algorytm zakładał, że dokładnie tego tematu ona dotyczy. Bez względu na to, czy rzeczywiście tak było.

W 2013 roku Google uruchomiło algorytm Hummingbird (znany w Polsce jako Koliber), który znacząco zmienił sposób analizowania treści na stronach internetowych i przedstawiania wyników wyszukiwania. Od tego czasu Google, zamiast patrzeć tylko na słowa kluczowe, bierze również pod uwagę kontekst treści i poziom zgłębienia tematu.

Kolejnym aspektem, który znacząco wpłynął na rozwój semantycznego wyszukiwania, to Knowledge Graph. Jest to szeroko rozbudowana baza wiedzy Google, która pomaga robotom Google lepiej zrozumieć zależności między poszczególnymi pojęciami. Ważne było również pojawienie się RankBrain w 2015 roku. Jest to algorytm uczenia maszynowego, który pozwala Google lepiej interpretować intencje użytkowników przy korzystaniu z wyszukiwarki.

To główne zmiany wprowadzone przez Google, które miały wpływ na ukształtowanie wyszukiwania semantycznego, jednak nie są jedyne. Na przestrzeni lat Google wprowadziło szereg zmian, które sprawiły, że strategia pozycjonowania stron wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Każda z nich miała większy lub mniejszy wpływ na to, jak wygląda teraz SEO semantyczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej o algorytmach Google i ich wpływie na strategię SEO? Sprawdź te artykuły:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak wykorzystać SEO semantyczne, by osiągnąć wyższe pozycje w Google?

Jeśli chcesz, żeby Twoja strona zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, nie możesz się skupiać wyłącznie na słowach kluczowych. SEO semantyczne pozwoli Ci na bardziej zaawansowaną optymalizację swoich treści. Polecane praktyki związane z semantycznym SEO skupiają się przede wszystkim na pogłębieniu tematu swoich treści. Przedstawimy Ci jednak sześć szczegółowych wskazówek, które pomogą Ci wzmocnić strategię pozycjonowania strony internetowej.


Grupowanie słów kluczowych w klastry

Grupowanie słów kluczowych w klastry polega na tworzeniu grup podobnych słów kluczowych, które mają wspólne znaczenie semantyczne. Dzięki temu możesz zwiększyć łączną liczbę słów kluczowych, dla których Twoja treść jest umieszczana w rankingu Google. Wykorzystanie klastrów pomoże Ci również podnieść znaczenie treści.

Przykład grupowania słów kluczowych w klastry. Źródło www.searchenginejournal.com.

Nie skupiaj się na wykorzystaniu pojedynczych słów kluczowych, lecz na tworzeniu klastrów. W ten sposób algorytm będzie potrafił lepiej identyfikować Twoje treści i łączyć je w wynikach wyszukiwania jak na poniższym przykładzie.

Efekt wykorzystania grupowania słów kluczowych w klastry.


Wykorzystywanie klastrów tematycznych

Klastry tematyczne to grupy treści, które są skupione wokół tych samych tematów i pozwalają na wzajemne linkowanie pomiędzy nimi. Budowanie linków opiera się o budowanie silnej "strony filarowej" poprzez hierarchiczne przekazywanie linków między stronami. Przykładową strukturę możesz zobaczyć na grafice. Pamiętaj, że liczba klastrów tematycznych w Twojej witrynie powinna zależeć od produktów lub usług oferowanych przez Twoją markę.

Przykład struktury strony internetowej z wykorzystaniem klastrów, źródło: Hubspot.

Dowiedz się więcej o tworzeniu funkcjonalnych witryn internetowych:


Zwiększenie długości swoich tekstów

Jednym z prostszych sposobów na wzmocnienie semantycznego SEO jest zwiększenie długości tworzonych treści poprzez pogłębienie poruszanego tematu. To bardzo ważne, żeby wydłużeniu treści towarzyszyło bardziej szczegółowe eksplorowanie tematu, a nie samo zwiększenie liczby słów. Długość treści nie jest oficjalnym czynnikiem rankingowym, ale Google docenia teksty, które są kompleksowe i pozwalają użytkownikom znaleźć odpowiedź na ich pytania. Tak zwane "lanie wody" i upychanie dodatkowych słów kluczowych w tekście nie pozwoli Ci osiągnąć wyższych pozycji, a może nawet zaszkodzić widoczni Twojej strony. Skup się na tym, żeby odpowiedzieć na najważniejsze pytania odbiorcy i przedstawić odpowiedzi w sposób najbardziej przystępny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie znaczenie ma długość treści przy pozycjonowaniu strony? Sprawdź nasz artykuł:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Wykorzystywanie synonimów i słów powiązanych

Algorytmy Google świetnie sobie radzą z interpretowaniem powiązań pomiędzy słowami kluczowymi. Wyszukiwanie semantyczne sprawiło, że algorytmy rozumieją synonimy i słowa bliskoznaczne. Ich wykorzystanie w treści to także sygnał dla wyszukiwarki, że piszesz treść dla użytkownika, a nie algorytmu, starasz się stworzyć czytelny i wartościowy content. Co prawda, ich wykorzystanie nie jest uznawane za oficjalny czynnik rankingowy, ale bez wątpienia sprawi, że przygotowana przez Ciebie treść będzie pogłębiona, a SEO semantyczne mocniejsze. Synonimy i frazy powiązane dodawaj do samej treści artykułu, ale również do tytułów stron, meta opisów, nagłówków h1-h6 i alternatywnego tekstu obrazu.


Udzielanie odpowiedzi na pytania wyszukiwane przez użytkowników

Jeśli chcesz dopasować swoją strategię content marketingową do wyszukiwania semantycznego, musisz skupić się na zrozumieniu potrzeb swoich odbiorców. Sprawdź, jakie pytania wpisują do wyszukiwarki Google i postaraj im się udzielić na nie odpowiedzi. Taką analizę możesz przeprowadzić z wykorzystaniem takich narzędzi jak: Google Keyword Planner, Answer The Public, Keywords Explorer by Ahrefs, Senuto, Surfer. Na przykład narzędzie Answer The Public na podstawie jednej frazy wygeneruje dla Ciebie szereg pytań wykorzystywanych przez użytkowników.

Panel narzędzia Answerthepublic.com.

Odpowiadając na ich pytania na swojej stronie internetowej, znacząco poprawisz swoje SEO semantyczne i będziesz mieć możliwość uzyskania wyższych pozycji w wyszukiwarce Google. Wyniki ostatnich badań (https://www.digitalinformationworld.com/2021/08/data-shows-people-also-ask-and-local.html) wskazują, że funkcja Google „People also ask” pojawia się w 48,4% wszystkich wyszukiwanych haseł, często powyżej pierwszej pozycji. Tworząc treści, które są dopasowane do formuły pytań, dajesz sobie szansę, żeby pojawić się wśród tych wyników.

Sekcja "People also ask" w wynikach wyszukiwania Google.


Dodanie danych strukturalnych do strony

Uporządkowane dane strukturalne pozwalają na bezpośrednie przekazanie robotom Google informacji dotyczącej treści na Twojej stronie internetowej. Wyjaśniają funkcje, przekaz, formę produktu itp. Na przykład, gdy używasz danych strukturalnych dotyczących produktów, przekazujesz Google szczegóły takie jak ich typ, wymiary, kolor, rozmiar itp. Wyszukiwarce dużo łatwiej jest interpretować takie treści, co sprawi, że możesz osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Jeśli masz już wdrożone dane strukturalne, ale chcesz sprawdzić, czy Google prawidłowo je odczytuje, skorzystaj z narzędzia od Google Structured Data Testing Tool. Po wpisaniu tam swojego adresu internetowego uzyskasz informację o wdrożonych danych strukturalnych wraz z listą błędów i ostrzeżeń.

Przykład wyników prezentowanych w narzędziu Structured Data Testing Tool.

Dowiedz się więcej o tym, jak prawidłowo dodać dane strukturalne do strony:


Jak wykorzystać SEO semantyczne, by poprawić efekty pozycjonowania? Podsumowanie

Chcąc dopasować swoje działania SEO do wyszukiwania semantycznego, musisz przede wszystkim pamiętać o tym, że nie same słowa kluczowe są najważniejsze, ale kontekst ich wykorzystania. Google docenia treści tworzone z myślą o odbiorcy i jego potrzebach, właśnie tym kieruj się podczas planowania swoich publikacji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać SEO semantyczne, by poprawić efekty pozycjonowania?

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 88 głosów

UDOSTĘPNIJ