Etyczny marketing w czasach kryzysu. Jak go prowadzić?

Etyczny marketing w czasach kryzysu. Jak go prowadzic
Spis treści

• Kryzysy a marketing internetowy - wzajemny wpływ

• Jak prowadzić etyczny marketing dla firmy w czasach kryzysu?

• Postaw na przekaz dopasowany do sytuacji

• Wykaż się empatią

• Angażuj się w działania charytatywne

• Bądź szczery

• Proponuj konkretne oferty rabatowe

• Zadbaj o treść haseł reklamowych

• Nie kopiuj działań konkurencji

• Unikaj bierności

• Wykorzystaj storytelling

• Nie wstrzymuj działań marketingowych

• Optymalizuj budżet

• Aktywnie działaj w mediach społecznościowych

• Podsumowanie

Kryzys gospodarczy, recesja, wojna czy pandemia - to wydarzenia na skalę europejską lub śœiatową, które mają wpływ na zachowania zakupowe użytkowników i ich oczekiwania wobec marek. Niektóre firmy mogą dążyć do wykorzystania sytuacji i promowania firmy na dotychczasowych warunkach. To błąd. Materiały promocyjne przygotowane w “zwykłych” czasach prawdopodobnie okażą się nieskuteczne. Sprawdźmy, jak prowadzić etyczny marketing dla firmy w czasie kryzysu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Kryzysy a marketing internetowy - wzajemny wpływ

Światowe kryzysy, pandemia, wojna mogą wpłynąć na to, że firmy, z obawy przed negatywnym odbiorem, całkowicie zrezygnują z promowania swoich usług i produktów. Całkowita rezygnacja z działań marketingowych dla firmy jest błędem. Jak użytkownicy mają Cię znaleźć, jeśli nie ma Cię w internecie - wyszukiwarce Google, mediach społecznościowych, Google Moja Firma? Istotne jest jednak, by w czasach kryzysów prowadzić etyczny marketing dla firm. Recesja czy wojna mogą wpływać na zachowania zakupowe klientów, ich preferencje i wybory. Wyrazem zrozumienia sytuacji jest etyczny marketing internetowy. Co on oznacza i jak go prowadzić?


Jak prowadzić etyczny marketing dla firmy w czasach kryzysu?

Etyczny marketing dla firmy to działania promocyjne dopasowane do sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, a także do tego, co dzieje się na świecie. Nie zalecamy całkowitego wstrzymania działań marketingowych i wciskania hamulca. Odpowiednim działaniem, zgodnie z nazewnictwem motoryzacyjnym, pozostaje zmiana biegu.


1. Etyczny marketing dla firm. Postaw na przekaz dopasowany do sytuacji

Wielokrotnie zdarza się, że w przypadku niecodziennej sytuacji kryzysowej specjaliści ds. marketingu nie rewidują zaplanowanych wcześniej działań. To błąd. Przekaz przygotowany w czasie, gdy na świecie jest spokojnie, nie trafi do zmartwionych i niepewnych swojej przyszłości odbiorców. Dlatego też w momencie nastania kryzysu musisz przygotować nowy plan marketingowy, nowe treści i założenia. Zastanów się:

 • jakie hasła promocyjne przygotować na czas kryzysu,
 • jakie treści trafią do odbiorców,
 • jaką politykę cenową i rabatową przyjąć w nowej sytuacji.


2. Etyczny marketing internetowy. Wykaż się empatią

Empatia zawsze powinna być elementem Twojej strategii marketingowej, ale w czasach kryzysu należy szczególnie o nią zadbać. Powinna stanowić podstawę Twoich etycznych działań promocyjnych i marketingowych. Nie możesz pozwolić sobie na utratę odbiorców tylko dlatego, że sprawiasz wrażenie obojętnego na sytuację w kraju i na świecie. Marketing oparty na empatii wykazuje zrozumienie emocjonalnych potrzeb i motywacji klientów oraz zakłada dostosowanie planu do ich spełnienia. W czasie kryzysu dośœiadczasz podobnych emocji jak Twoi klienci. Pokaż solidarność, powiedz, że Ty też odczuwasz skutki recesji i chcesz przejść przez nią razem ze swoimi klientami. Zastanów się, jakich treści sam szukasz w sytuacji, w jakiej się znajdujesz, i zapewnij taki sam content swoim odbiorcom.


3. Jak prowadzić etyczny marketing w czasach kryzysu? Angażuj się w działania charytatywne

W trudnych, kryzysowych sytuacjach wielu ludzie chce pomagać. Możesz wpisać się w tę ideę jako firma i zaangażować w działania charytatywne. Zaproponuj, że w danym dniu określony procent przychodów zostanie przekazany na pomoc ofiarom wojny, kryzysu gospodarczego itp. W ten sposób być może zachęcić do zakupu osoby niezdecydowane, które same chcą pomagać, ale nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. Jeśli odpowiednio wypromujesz akcję, masz szansę na zanotowanie dużej liczby zamówień, znacznie większej niż ta generowana na co dzień.


4. Marketing firmy w czasach kryzysu. Bądź szczery

Szczerość to podstawa etycznego marketingu nie tylko w czasach kryzysu. Jeśli chcesz utrzymać dotychczasowych klientów i ich zainteresowanie, musisz zachować transparentność i otwarcie mówić o sytuacji w Twojej firmie. W ten sposób zbudujesz zaufanie klientów w e-commerce i pokażesz, że zależy Ci na użytkownikach. W jakich sytuacjach warto postawić na szczerość zamiast unikania kontaktu?

 • W przypadku opóźnień w dostawach komponentów i związanych z tym opóźnieniach w realizacji zamówień dla klientów.
 • W przypadku braku możliwości realizacji zamówienia ze względu na sytuację gospodarczą, wojnę itp.
 • W przypadku konieczności podniesienia cen.

Transparentność to także zaprezentowanie klientowi, jakie koszty wiążą się z wytworzeniem danego produktu. Możesz tę taktykę stosować także na co dzień. Na stronie produktowej określ, jakie koszty ponosisz w celu wytworzenia produktu i jakie są Twoje zyski. Zadbaj także o szybki zwrot pieniędzy dla klientów, których zamówień nie możesz zrealizować. Poinformuj klientów również o zmianie cen wysyłki czy zmianie godzin pracy.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


5. Jak prowadzić etyczny marketing? Proponuj konkretne oferty rabatowe

Chęć utrzymania sprzedaży w czasach kryzysu jest naturalnym działaniem każdego sklepu internetowego oraz każdej firmy. By jednak wzbudzić zaufanie użytkowników, musisz postawić na konkretny przekaz. Miej na uwadze, że część klientów zmaga się z problemami finansowymi i może chcieć ograniczać wydatki. Dlatego musisz zachować balans pomiędzy chęcią sprzedaży a informowaniem o promocjach. Możesz zastosować rabaty na określone produkty w określonym czasie, na przykład tydzień masek do włosów w drogerii internetowej oznacza, że w danym tygodniu wszystkie produkty z danej kategorii są tańsze o 10%.


6. Etyczny marketing internetowy dla firmy. Zadbaj o treść haseł reklamowych

Skuteczne hasła reklamowe to Twoja tajna broń w marketingu internetowym firmy w czasach kryzysu. Zadbaj o ich treść w taki sposób, by faktycznie przemawiały do odbiorców. Jak możesz to zrobić w sposób etyczny?

 • Odwołuj się do emocji i uczuć odbiorców.
 • Pokaż solidarność z użytkownikami, np. poprzez hasła “Wspólnie przetrwamy kryzys” itp.

Zadbaj także o inne treści na stronie. Ogranicz content promocyjny do minimum. Skup się na treściach, które są przydatne dla użytkowników, niosą realną wartość i pomagają w podejmowaniu decyzji zakupowych. Wykorzystuj język korzyści i pokaż, jak Twoje produkty lub usługi mogą pomóc odbiorcom w codziennym życiu, biznesie itp.


7. Etyczny marketing internetowy. Nie kopiuj działań konkurencji

Warto znaleźć własną drogę na etyczny marketing internetowy w czasie kryzysu. Możesz inspirować się działaniami konkurencji, ale nie kopiuj ich. Znajdź sposób na dotarcie do swojej grupy docelowej: szukaj unikalnych i skutecznych komunikatów, sprawdzaj, które działania dają wysoką skuteczność, a które są mniej efektywne. Wykorzystaj dane o grupie docelowej, które wcześniej zbierałeś, i na ich podstawie buduj marketing w trakcie wojny, pandemii. Kopiowanie działań konkurencji może budzić niechęć odbiorców i spowodować spadek zainteresowania, ruchu na stronie i sprzedaży. Unikaj także treści frazesów. Bądź konkretny, pokaż, co robi Twoja firma w trudnych czasach i jak wspiera biznes czy działania humanitarne. Dowiedz się więcej o analizie odbiorców:


8. Jak prowadzić etyczny marketing w trakcie kryzysu? Unikaj bierności

Jeśli sytuacja na świecie jest trudna i mówią o niej wszyscy, nie możesz pozostać biernym ani udawać, że nic się nie dzieje i kontynuować wcześniej zaplanowanych działań. Większość konsumentów i partnerów biznesowych zapamiętuje, w jaki sposób konkretne marki postępują w trudnych czasach, dlatego warto to wykorzystać. W tym celu bądź aktywny, mów o sytuacji swojej firmy, wspieraj działania charytatywne i prowadź nienachalny marketing. Takie działania mogą pozytywnie wpłynąć na to, czy w przyszłości klienci ponownie skorzystają z Twoich usług.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


9. Etyczny marketing internetowy dla firm. Wykorzystaj storytelling

Jak przyciągnąć uwagę odbiorców w trudnych czasach? Wykorzystaj storytelling w strategii etycznego marketingu. To sztuka kreatywnego opowiadania historii, która skutecznie przemawia do odbiorców, pozwala postawić się w sytuacji kupujących i przekonać ich do wyboru Twojej firmy. Co więcej, za pomocą opowiadania historii możesz budować i wzmacniać więź odbiorców z marką, a to zaprocentuje zarówno w czasach kryzysu, jak i później, gdy trudne czasy miną. Więcej o storytellingu znajdziesz w artykułach:


10. Jak prowadzić etyczny marketing dla firmy? Nie wstrzymuj działań marketingowych

Wiele firm w czasach kryzysu rezygnuje z działań marketingowych, by obniżać koszty działalności. To powszechny błąd. Dlaczego nie warto go popełniać? Ponieważ rezygnacja z działań marketingowych pociąga za sobą:

 • stratę wcześniej wypracowanych efektów,
 • krok w tył w stosunku do konkurencji, która dalej inwestuje w marketing internetowy,
 • utratę potencjalnych klientów - poprzez marketing internetowy możesz docierać do nowych odbiorców,
 • konieczność zaczynania działań promocyjnych od nowa po zakończeniu kryzysowej sytuacji czy recesji.


11. Jak prowadzić etyczny marketing w czasie kryzysu? Optymalizuj budżet

Nie możesz rezygnować z marketingu w trudnych czasach. Dużo lepszym rozwiązaniem jest optymalizacja wydatków marketingowych. W okresie wojny czy pandemii musisz szczególnie skupić się na tych obszarach marketingu online, które faktycznie działają. W tym celu:

 • regularnie weryfikuj i oceniaj KPI dla działań marketingowych,
 • inwestuj więcej środków w skuteczniejsze działania i ogranicz wydatki na te mniej efektywne,
 • oceniaj, skąd pochodzą Twoi odbiorcy, i skupiaj swoje działania w tych kanałach.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


12. Marketing internetowy dla biznesu w czasach kryzysu. Aktywnie działaj w mediach społecznościowych

Wielu klientów w momencie nastania kryzysu boi się o realizację swoich zamówień i utratę środków z racji niewypłacalności firmy. Jeśli chcesz złagodzić obawy partnerów biznesowych i konsumentów, bądź aktywny w social mediach. W ten sposób będziesz mógł pozostawać w kontakcie z klientami i na bieżąco informować ich o sytuacji w Twojej formie oraz ewentualnych zmianach i problemach. Na bieżąco odpowiadaj także na wiadomości, a w razie potrzeby zadbaj o wdrożenie live chatu na stronie.


Jak prowadzić etyczny marketing w czasach kryzysu? Podsumowanie

Nie ma idealnego rozwiązania na etyczny marketing w trudnych czasach. W momencie wojny za granicą, pandemii czy kryzysu humanitarnego warto pozostać człowiekiem i dopasować strategię działań marketingowych do swojej sytuacji na rynku, branży, w której działasz i produktów lub usług, które oferujesz. Znacznie łatwiej mają matki, które oferują produkty podstawowej potrzeby, znacznie trudniej te, które sprzedają usługi czy produkty premium. Najważniejsze jest jednak, by nie wstrzymywać działań w trudnych czasach, ale przystosować je do nowej, niecodziennej sytuacji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Etyczny marketing w czasach kryzysu. Jak go prowadzić?

Średnia ocen użytkowników4.72 na podstawie 141 głosów

UDOSTĘPNIJ