Twoja sprzedaż nie zachwyca? Zamów skuteczną strategię digital i nabierz rozpędu w biznesie!
Close
688CE84A-69B3-4183-AAEF-288688AF4E6E mlodziez offline infografika

Uzależnienie od smartfonów wśród młodzieży - badania widoczni.com

Oto infografika przygotowana na podstawie badań widoczni.com. Zobacz, czy młodzież potrafi być i żyć offline:

Projekt DETOKS ONLINE wystartował! Na początek mamy dla Was dane, obrazujące wielomiesięczne badania widoczni.com. Nasi eksperci sprawdzili stan rzeczywisty problemu uzależnienia od internetu wśród młodzieży.

#akademiaWidoczni odwiedzając poznańskie szkoły średnie w ramach akcji "Google skąd Ty to wszystko wiesz", postanowiła jak najowocniej spożytkować kontakt z młodzieżą i dowiedzieć się, jak najwięcej o ich przyzwyczajeniach. Ankiety, jakie przeprowadziliśmy wśród uczniów pozwoliły nam dogłębnie zdefiniować problem nadużywania smartfonów w tej grupie wiekowej.

Ile czasu spędzasz dziennie w internecie?

Uczniowie szkół średnich najczęściej zaznaczali odpowiedź 7-8 godzin. Jednak pojawiały się także tak skrajne odpowiedzi jak 20 godzin. Tylko dwóch ankietowanych przyznało, że w internecie spędza mniej niż 1 godzinę dziennie. Oto, jak plasują się wyniki w przedziałach godzinowych.

Wyniki

Odpowiedzi uczniów
Czas
Ile osób
< 5h
58 uczniów
5 -10h
64 uczniów
11 -15h
23 uczniów
16 -20h
16 uczniów

W jakim celu najczęściej korzystasz ze smartfona?

Jakie się okazuje cele użycia smartfona mogą być przeróżne. My podzieliliśmy je na 4 podstawowe kategorie. Uczniowie mogli zaznaczyć w ankiecie kilka odpowiedzi, z którymi się utożsamiają.

Wyniki

Kategoria pierwsza zatytułowana była "Kontakt z innymi", a więc korzystanie z messengera, smsy, dzwonienie, maile. Tę odpowiedź wybrało najwięcej, bo aż 155 uczniów.

Drugą opcją było "Wyszukiwanie informacji". W tym przypadku mieliśmy na myśli korzystanie w wyszukiwarki Google, Wikipedii, czy portali informacyjnych. Na tę odpowiedź zdecydowało się 144 uczniów.

Trzecią opcją było korzystanie z social mediów, czyli wrzucanie postów lub przeglądanie Instagrama, Facebooka, czy Snapchata. Ta odpowiedź została wybrana przez 151 uczniów.

Kategoria czwarta to "Rozrywka" - słuchanie muzyki, korzystanie z Youtube, platform VOD, oglądanie seriali, czy programów rozrywkowych. A odpowiedź także była bardzo popularna - zaznaczyło ją 154 uczniów.

W jakich sytuacjach odkładasz smarfton?

W czwartym pytaniu z kolei uczniowie mogli podać swoje propozycje sytuacji, w których odkładają smartfony. Odpowiedzią która najczęściej padała to "W czasie snu". Wybrało ją 48 uczniów. 33 uczniów odpowiedziało, że telefon odkłada na lekcjach w szkole (w szczególności na matematyce!). W towarzystwie znajomych (30 odpowiedzi) lub rodziny (18 odpowiedzi) także ankietowani starają się nie używać telefonu. Smartfon okazuje się być też zbędny podczas nauki (zadania domowe, przygotowania do sprawdzianów) - na tę odpowiedź zdecydowało się 21 ankietowanych nastolatków.

Wyniki

Odpowiedzi uczniów
czynność
ile osób
podczas nauki
21 uczniów
przy rodzinie
18 uczniów
w towarzystwie znajomych
30 uczniów
lekcje w szkole
33 uczniów
podczas snu
48 uczniów
podczas rozmowy
15 uczniów
w czasie posiłku
14 uczniów
gdy jestem zajęta/y
13 uczniów
gdy mi się znudzi
11 uczniów
gdy spędzam czas z dziewczyną/chłopakiem
9 uczniów
na ważnych spotkaniach
9 uczniów
kiedy nie wypada
9 uczniów
gdy korzystam z komputera/y
8 uczniów
podczas treningu
7 uczniów
pod prysznicem
6 uczniów
gdy się rozładuje
6 uczniów
w pracy
6 uczniów
w kinie
5 uczniów
gdy sprzątam
4 uczniów

Czy zdarzyło Ci się, że podczas spotkania, ktoś zamiast nawiązać rozmowę korzystał ze smartfona (np. przy stole)?

W odpowiedzi na to pytanie było jednoznaczne wskazanie na TAK. Na tę odpowiedź zdecydowało się 146 osób. Tylko 29 uczniów stwierdziło, że nie spotkało się z taką sytuacją.

Czy Twoi rodzice kontrolują, ile czasu spędzasz ze smarftonem?

Czy młodzież czuje się kontrolowana przez rodziców w zakresie czasu korzystania z internetu? Większość z nich, bo 94% zupełnie nie.

16% przyznało, że ich rodzice kontrolują lub próbują kontrolować to, jak długo czasu spędzają w internecie. Na pytanie kiedy robią to najczęściej ankietowani odpowiedzieli, że:

  • wtedy, kiedy przesadzam i nadużywam telefonu,
  • gdy się uczę/odrabiam zadanie domowe i obok leży smartfon,
  • gdy spędzamy czas razem i korzystam ze smartfona przy nich.

A jakie są Wasze obserwacje? Czy sądzicie, że pokolenie Z ma rzeczywisty problem z nadużywaniem z internetu i smartfonów? Czy można to nazwać uzależnieniem?

cyfrowy detoks widoczni 1
Konkurencja depcze Ci po piętach?

Umów bezpłatne konsultacje z ekspertem digital i wrzuć piąty bieg w biznesie.