Dlaczego moja strona jest niezaindeksowana? Problemy z indeksowaniem.

autor: Michał Borzyszkowski

Niedawno opublikowałeś swoją stronę lub sklep internetowy, ale nie można ich znaleźć w Google nawet na nazwę firmy? Może to oznaczać, że Google nie zaindeksowało Twojej strony internetowej. Co może być powodem i co zrobić, aby strona była dodana do Google?

Dlaczego moja strona nie jest zaindeksowana?

Zobacz wideo

Blokowanie przed indeksowaniem

Twoja strona może nie być zaindeksowana, jeśli została zablokowana przed indeksowaniem. Blokowanie stron przed indeksowaniem jest przydatne, pod warunkiem, że dotyczy tylko tych stron, które w wynikach wyszukiwania nie wnoszą wartości dla użytkownika, np. strona koszyka w sklepie lub strona wyników wyszukiwania wewnętrznego. Problem zaczyna się, gdy z indeksowania wykluczone są wszystkie podstrony albo podstrony szczególnie ważne biznesowo - oferta, produkty, strona główna. Gdzie szukać wskazówek?

  • Metatag robots: w kodzie strony można dodać tag “noindex”, który powinien zapobiegać indeksowaniu strony, sprawdź, czy nie ma tam takiego tagu. Szukaj takiego fragmentu kodu: <meta name="robots" content="noindex" />
  • plik robots.txt: na serwerze można osadzić plik, w którym mówimy robotom Google, jakich stron nie chcemy indeksować; jeśli masz taki plik, zazwyczaj jest dostępny pod adresem witryny /robots.txt. Sprawdź, czy nie zawiera polecenia disallow w stosunku do całej witryny
  • Nagłówek HTTP X-Robots-Tag: można wykluczyć stronę z indeksowania na poziomie serwera. Szukaj takich poleceń jak: X-Robots-Tag: noindex

Jak przyspieszyć i ułatwić robotom indeksowanie strony?

Pierwszym krokiem do poprawnego indeksowania strony jest usunięcie blokad, o których wspominaliśmy powyżej. Następnie warto zadbać o to, by do naszej strony prowadził jakiś link, np. z katalogów teleadresowych. To jednak może być czasochłonne i, w przypadku wielu wartościowych katalogów, kosztować.

Znacznie lepszym pomysłem będzie zgłoszenie strony w Google za pomocą narzędzia Google Search Console. Zgłoszenie strony do zaindeksowania przyspieszy cały proces. A jeszcze lepiej jest dodać w GSC mapę strony. Mapa strony również przyspiesza indeksowanie, ale przede wszystkim wskazuje robotom te najważniejsze do zaindeksowania strony. Dzięki takim krokom strona może pojawić się w Google nawet w ciągu 2-3 dni.

Nie wiesz, czy potrzebujesz pozycjonowania? Chętnie doradzimy :)
Autor
michal
Michał Borzyszkowski

Michał ceni branżę SEO za to, że cały czas się rozwija i dostarcza nowe możliwości. Sam chętnie odkrywa nowe metody na pozycjonowanie stron i trzyma rękę na pulsie, sięgając każdego dnia po zagraniczną prasę i czytając blogi SEO. W pracy nigdy się nie nudzi, a najbardziej motywują go sukcesy klientów.

Jego hobby to gry komputerowe, TV, film, tematyka sci-fi, a latem – jazda na rowerze.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO