Jak działa reklama Google Ads? Poznaj tajniki aukcji reklamowych Google

Jak dziala reklama Google Ads Poznaj tajniki aukcji reklamowych Google
Spis treści

• Co to jest aukcja Google Ads i jak działa?

• Od czego zależą wyniki aukcji Google Ads?

• Jak wziąć udział w aukcji (licytacji) Google?

• Ranking reklamy Google Ads - co to jest i jak działa?

• Dlaczego powinieneś dbać o ranking reklamy?

• Maksymalna i rzeczywista stawka CPC a ranking reklamy

• Wynik jakości a ranking reklamy

• Inne czynniki wpływające na ranking reklamy

• Jak poprawić ranking reklamy bez podnoszenia stawek?

Za każdym razem, gdy użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę słowo kluczowe, Google decyduje, czy na dane zapytanie wyświetlić reklamy, a jeśli tak, to czyje to będą reklamy i w jakiej kolejności je zaprezentować. Jest to tzw. aukcja Google Ads, a proces ten jest uruchamiany przy każdym wyszukiwaniu w Google na świecie. By osiągnąć satysfakcjonujące efekty reklamowe za pośrednictwem Google Ads, warto dowiedzieć się, jak działa Google Ads (Adwords) oraz od czego zależy ranking reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest aukcja Google Ads i jak działa?

Czym jest aukcja Google Ads i jak działa? Jest to działanie dokonywane przez algorytmy Google za każdym razem, gdy jakikolwiek użytkownik wpisuje frazę w okno wyszukiwarki lub odwiedza witrynę zrzeszoną w sieci reklamowej Google. W trakcie tego procesie, określanego mianem aukcji Google Ads, algorytmy decydując:

 • czy w ogóle wyświetlić reklamy,
 • czyje reklamy wyświetlić i w jakiej kolejności.

Teoretycznie z punkt widzenia Google najbardziej opłacalnym działaniem byłoby prezentowanie na wysokich pozycjach tych firm, które za reklamę zapłaciły najwięcej. W praktyce jednak głównym celem wyszukiwarki Google jest zapewnienie użytkownikom jak najbardziej wartościowych i trafnych wyników. Dlatego też na pozycję reklamy wpływa nie tylko zadeklarowana stawka za kliknięcie, ale także m.in. wynik jakości reklamy. Jeśli na wysokich pozycjach znajdowałyby się firmy z nieadekwatnym przekazem reklamowym, zniechęceni użytkownicy przestaliby ostatecznie korzystać z wyszukiwarki Google, a ta nie zarabiałaby w ogóle, ponieważ firmy wycofałyby się z reklamy. Dlatego też efekty aukcji Google Ads są kompromisem pomiędzy aspiracjami finansowymi Google a spełnianiem potrzeb użytkowników.

Jak dokładnie wygląda proces przeprowadzania aukcji w Google Ads?

 1. Gdy użytkownik wpisze hasło w okno wyszukiwania, system Google znajduje wszystkie reklamy kierowane na dane słowo kluczowe.
 2. Spośród wszystkich reklam na daną frazę Google wyklucza te, które np. naruszają zasady Google lub są kierowane na inny kraj.
 3. Spośród pozostałych reklam Google wybiera te najbardziej trafne, które mają najwyższy ranking reklamy.

Wygląd wyników wyszukiwania dynamicznie się zmienia. Obecnie reklamy wyświetlane są zarówno nad wynikami organicznymi, jak i pod nimi. Jeśli stron spełniających kryteria rankingu reklamy jest dużo, płatne reklamy mogą wyświetlać się nie tylko na pierwszej, ale i na kolejnych stronach w SERP.

Płatne wyniki wyszukiwania widoczne nad wynikami organicznymi

Płatne wyniki w sieci wyszukiwania widoczne pod wynikami organicznymi


Od czego zależą wyniki aukcji Google Ads?

Już wiemy czym są aukcje Google Ads i jak działają. Sprawdźmy także, jakie elementy wpływają na to, że konkretne reklamy znajdują się w płatnych wynikach wyszukiwania w określonej kolejności. Czynniki, które Google bierze pod uwagę w procesie określania rankingu reklamy w aukcji Google Ads, obejmują:

 • stawka za kliknięcie - jest zadeklarowana przez Ciebie w procesie przygotowywania kampanii maksymalna stawka (kwota), jaką jesteś w stanie zapłacić za określone działanie użytkownika (np. kliknięcie, wyświetlenie filmu, konwersja) - zazwyczaj realna płatność za działanie jest niższa od kwoty zadeklarowanej, ale nie może być wyższa;
 • wynik jakości reklamy - Google ocenia (w skali od 1 do 10) jakość i trafność Twojej reklamy, słów kluczowych oraz strony docelowej, na którą prowadzisz użytkowników - jest to jeden z elementów, który wpływa na ranking Twojej reklamy;
 • oczekiwany wpływ rozszerzeń i innych formatów reklam na efekty reklamy - Google za darmo udostępnia możliwość dodawania rozszerzeń do reklam - są to dodatkowe informacje zawarte w treści reklamy (np. linki do podstron, lokalizacja, numer telefonu); Google szacuje, jak rozszerzenia i inne zastosowane przez Ciebie formaty mogą wpłynąć na efekty reklamowe - jeśli wpływ ten według Google jest duży, Twoja reklama może mieć wyższą pozycję od konkurencji, nawet jeśli zadeklarowałeś niższą stawkę.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Jak wziąć udział w aukcji (licytacji) Google?

Twoja strona bierze udział w akcji Google za każdym razem, gdy użytkownik wpisze w okno wyszukiwania słowo kluczowe, na które kierujesz swoje reklamy. W zależności od zadeklarowanego kosztu kliknięcia oraz jakości i trafności reklamy, Twoja reklama zostanie zakwalifikowana do wyświetlenia bądź nie.


Ranking reklamy Google Ads - co to jest i jak działa?

Czym jest ranking reklamy>? To mechanizm systemu Google Ads, który pozwala ocenić, czy dana strona spełnia wymagania do wyświetlenia w odpowiedzi na dane zapytanie, a jeśli tak, to na jakiej pozycji. Strona o najwyższym rankingu reklamy znajdzie się na pozycji numer 1 w SERPach, strona o drugim rankingu reklamy będzie druga itd. Jeśli witryna lub aplikacja nie spełniają wymogów, nie znajdą się w rankingu reklamy, a reklama nie zostanie wyświetlona w wynikach.

Jak obliczyć ranking reklamy? Ranking reklamy oblicza się według wzoru: Max.stawka CPC X wynik jakości + ewentualne dodatkowe elementy wpływające na ranking, takie jak:

 • wpływ rozszerzeń i formatów reklam,
 • progi rankingu reklamy,
 • kontekst wyszukiwania,
 • konkurencyjność aukcji.

Ze względu na to, że ranking reklamy zależy od co najmniej kilku czynników, samo podniesienie maksymalnej stawki CPC nie musi wiązać się z lepszym rankingiem.


Dlaczego powinieneś dbać o ranking reklamy?

Dlaczego istotne jest, by poprawiać ranking reklamy i dbać o niego? Ponieważ Google ustala minimalne progi rankingu reklamy, które trzeba spełnić, by w ogóle Twoja reklama mogła się wyświetlić. Jeśli deklarowana stawka za kliknięcia oraz jakość reklamy są niskie, Twoja reklama w ogóle się nie wyświetli, a Ty nie dotrzesz do docelowych odbiorców. Co więcej, im wyższy ranking reklamy i jej pozycja, tym (teoretycznie) wyższy współczynnik CTR. Im więcej kliknięć zbierze dana reklama, tym Google uzna ją za bardziej wartościową i trafną. Wszystko dlatego, że kliknięcia są odbierane przez system Google jako głosy poparcia dla reklamy.


Jak działa Google Ads? Maksymalna i rzeczywista stawka CPC a ranking reklamy

CPC to maksymalna stawka, jaką jesteś w stanie zapłacić za kliknięcie w reklamę. Jest to najpopularniejszy model rozliczenia w reklamach Google Ads, zwłaszcza w reklamach w sieci wyszukiwania. Stawkę za kliknięcie określasz w procesie optymalizacji i tworzenia kampanii. Stawka może dotyczyć pojedynczego słowa kluczowego lub grupy reklam. Oprócz maksymalnego CPC istnieje jeszcze rzeczywisty CPC. Jest to ostateczna, realna kwota, jaką ponosisz za kliknięcie. Często jest ona niższa od kwoty zadeklarowanej, ale nie może być od niej wyższa.

W jaki sposób obliczany jest rzeczywisty koszt reklamy? Według wyliczeń serwisu Search Engine Land wzór wygląda następująco:
Rzeczywisty CPC = (ranking reklamy reklamodawcy poniżej Twojej reklamy/Twój Wynik Jakości) + 0,01 USD
Oznacza to, że koszt Twojej reklamy będzie o 0,01 USD droższy od maksymalnego kosztu zadeklarowanego przez reklamodawcę znajdującego się bezpośrednio pod Twoją reklamą w rankingu reklamy.


Wynik jakości a ranking reklamy

Jednym z elementów, które Google bierze pod uwagę podczas aukcji w procesie ustalania rankingu reklamy, jest wynik jakości reklamy. Jest to ocena reklamy, słów kluczowych i strony docelowej pod kątem trafności i użyteczności dla użytkownika. Więcej o wyniku jakości pisaliśmy w artykule “Jak poprawić wynik jakości Google Ads? 10 skutecznych metod”.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Trzy czynniki, które określają wynik jakości, obejmują:

 • przewidywany CTR,
 • jakość strony docelowej,
 • trafność reklamy.

Każdy z tych trzech elementów otrzymuje ocenę średnią, powyżej średniej lub poniżej średniej. Jeśli chociaż jeden ze składników ma ocenę średnią lub poniżej średniej, oznacza to, że wynik jakości można poprawić. Lepszy wynik jakości może skutkować wyższą pozycją reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania.


Przewidywany CTR a ranking reklamy

Oczekiwany CTR to przewidywany współczynnik klikalności reklamy (liczba kliknięć w reklamę w stosunku do jej wyświetleń).


Trafność reklamy a ranking reklamy

Wynik jakości reklamy zależy także od trafności tekstu reklamy w stosunku do zapytania użytkownika. Sprawdź, jak pisać skuteczne teksty reklamowe na potrzeby Google Ads.


Jakość strony docelowej a ranking reklamy

Wynik jakości zależy także od jakości strony docelowej, czyli jej użyteczności dla użytkownika i trafności w stosunku do zapytania. Sprawdź, jak tworzyć konwertujące strony docelowe w Google Ads.


Inne czynniki wpływające na ranking reklamy

Oprócz wyniku jakości i deklarowanej stawki CPC na ranking reklamy wpływają także inne elementy, takie jak:

 • przewidywana skuteczność rozszerzeń reklam,
 • progi rankingu reklamy, czyli minimalne wartości rankingu, które reklama musi osiągnąć, by zostać wyświetlona w SERP,
 • kontekst wyszukiwania - pora dnia, lokalizacja użytkownika, urządzenie, z którego korzysta użytkownik,

Próg rankingu reklamy zależy od:

 • jakości reklamy - reklamy niższe jakości muszą spełniać wyższe wymagania w zakresie progów rankingu reklamy;
 • pozycji reklamy - reklamy, które pojawiają się wyżej w SERPach, będą miały wyższy próg, niż te, które są wyświetlane poniżej wyników organicznych;
 • sygnałów i atrybutów użytkownika - progi mogą się różnić w zależności od lokalizacji użytkownika, czy urządzenia, z którego korzysta;
 • tematu i charakteru wyszukiwania - progi reklamowe w niektórych branżach mogą być wyższe niż w innych (np. reklamy w branży finansowej będą mieć wyższe wymagania niż reklama kursu tanecznego).


Jak poprawić ranking reklamy bez podnoszenia stawek?

Podnoszenie stawek za kliknięcie, by poprawić ranking reklamy, jest drogą donikąd, ponieważ w dłuższej perspektywie nie podnosi Twojego ROI (zwrotu z inwestycji). Co zatem możesz zrobić, by poprawić pozycję i ranking reklamy? Pamiętaj o optymalizacji reklamy pod kątem wyniku jakości.


1. Użyj wyszukiwanych haseł jako słów kluczowych

Sprawdź na koncie Google Ads, jakie hasła powodują wyświetlanie Twojej reklamy. Znajdziesz je w raporcie “Wyszukiwane hasła”. Jeśli frazy te są powiązane z Twoją ofertą, dodaj je do swojej kampanii i kieruj na nie swoją reklamę.


2. Popracuj nad trafnością reklamy

Większa trafność reklamy również może zaowocować lepszym rankingiem oraz wynikiem jakości. Jak nad nią pracować?

 • Umieść w treści reklamy, nagłówku oraz opisie słowa kluczowe.
 • Dodaj słowo kluczowe w adresie URL strony docelowej, na który kierujesz użytkownika.
 • Dodaj skuteczne CTA oraz informacje, które mogą zachęcić użytkownika do kliknięcia.
 • Dodaj dowody zaufania społecznego.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


3. Skorzystaj z Google Keyword Plannera

Jak poprawić ranking reklamy? Poszukaj nowych słów kluczowych, które mają niewielką konkurencję w Google, są często wyszukiwane i mają relatywnie niskie średnie stawki za kliknięcie. Znajdziesz w narzędziu Google Keyword Planner.

Narzędzie Google Keyword Planner


4. Zadbaj o komfort użytkownika na stronie docelowej

By poprawić pozycję reklamy, warto popracować nad wynikiem jakości poprzez optymalizację strony docelowej. W tym celu:

 • dostosuj landing page;y do urządzeń mobilnych,
 • popraw szybkość stron docelowych,
 • usuń główną nawigację na stronach docelowych,
 • zadbaj o czytelność i przydatność treści na landing page’ach,
 • umieść na stronie tylko te informacje, których użytkownik naprawdę szuka,
 • unikaj wykorzystywania strony głównej w ramach strony docelowej Google Ads.

Przykładowe strony docelowej dla kampanii Google Ads


Podsumowanie

By wziąć udział w aukcji Google Ads, Twoja reklama musi spełnić określone wymagania. przede wszystkim musi być zgodna z zasadami Google. Wykluczone są na przykład reklamy usług prawniczych. Co więcej, by osiągnąć wysoki ranking reklamy oraz znaleźć się na wysokich pozycjach, musisz zapewnić dużą trafność reklam i stron docelowych, a także zadbać o dobry współczynnik CTR. W tym celu najpierw poznaj mechanizm działania aukcji Google Ads, a następnie popraw wynik jakości. Dopiero w ostatnim etapie pomyśl nad podniesieniem stawki za kliknięcie. Rozważ także reklamę na inne, mniej konkurencyjne słowa kluczowe.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów 

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak działa reklama Google Ads? Poznaj tajniki aukcji reklamowych Google

Średnia ocen użytkowników4.92 na podstawie 139 głosów

UDOSTĘPNIJ