13 najczęstszych błędów w kampaniach Google Ads - jak ich uniknąć?

13 najczestszych bledow w kampaniach Google Ads jak ich uniknac
Spis treści

• Kierujesz reklamy tekstowe jednocześnie na sieć wyszukiwania oraz sieć reklamową

• Nie reklamujesz się na swoją frazę brandową

• Zdajesz się w 100% na automatyzację kampanii

• Pomijasz wykluczające słowa kluczowe

• Nie przeprowadzasz dokładnego researchu słów kluczowych

• Nie korzystasz z Planera słowa kluczowych

• Wybierasz jeden typ dopasowania słów kluczowych

• Nie optymalizujesz kampanii pod kątem konwersji

• Nie testujesz różnych strategii ustalania stawek

• Nie korzystasz z rozszerzeń reklam

• Nie testujesz różnych treści reklamy i nie korzystasz z reklam elastycznych

• Kierujesz reklamy na wszystkie urządzenia i lokalizacje

• Nie tworzysz dedykowanych stron docelowych dla poszczególnych grup reklam

• Podsumowanie

Google Ads (AdWords) może być niezwykle skuteczną metodą pozyskiwania klientów oraz generowania sprzedaży online w Twoim sklepie lub firmie. Efektywność kampanii Google Ads zależy jednak od prawidłowego optymalizowania kampanii. Wielu właścicieli firm, którzy decydują się na samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads (AdWords) popełnia błędy, które sprawiają, że nie wykorzystują pełnego potencjału tego kanału reklamowego. Jakie błędy są najczęstsze w kampaniach Google Ads i jak ich uniknąć?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

1. Kierujesz reklamy tekstowe jednocześnie na sieć wyszukiwania oraz sieć reklamową

Prowadzisz kampanię, której celem jest wzrost sprzedaży, ale nie widzisz efektów? Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads, być może popełniłeś jeden z popularnych błędów. Jaki? Prowadzisz w tym samym czasie reklamę tekstową w wynikach wyszukiwania oraz w sieci reklamowej. Reklama w sieci reklamowej ma niższy współczynnik konwersji niż w sieci wyszukiwania, dlatego trzeba ostrożniej nią zarządzać. Reklama tekstowa w sieci reklamowej może być kierowana na odbiorców (w ramach remarketingu) i wówczas ma bardzo wysoką skuteczność. Wykorzystując ją, masz większą szansę na dotarcie do użytkowników, którzy aktywnie szukają Twoich usług lub produktów.

 

Wybór typu kampanii Google Ads - w przypadku kampanii sprzedażowej wyłącz kampanię w sieci reklamowej, pozostawiając kampanię w wynikach wyszukiwania

[section id="25732"]

 

2. Nie reklamujesz się na swoją frazę brandową

Nie tworzysz grupy reklam ze swoimi frazami brandowymi? To błąd, który często zdarza się przy samodzielnym prowadzeniu kampanii Google Ads. Dlaczego powinieneś zaplanować kampanię na frazy brandowe? Ponieważ:

 • są one tańsze od innych, bardziej ogólnych słów kluczowych,
 • taka strategia pozwala zdominować płatne i bezpłatne wyniki wyszukiwania na hasła zawierające nazwę marki,
 • możesz wykorzystać reklamę na słowo brandowe, by ogłosić zmiany, np. wprowadzenie nowego produktu, zmianę siedziby czy otwarcie nowego oddziału/punktu sprzedaży,
 • jeśli tego nie zrobisz, może to zrobić konkurencja. Chyba nie chcesz, by na słowa kluczowe z nazwą Twojej marki reklamowały się tylko konkurencyjne firmy?

 

3. Zdajesz się w 100% na automatyzację kampanii

Jednym z błędów, który popełniają osoby pocątkujące, prowadzące kampanię Google Ads samodzielnie, jest nadmierne korzystanie z automatyzacji. Automatyczne ustawienia, owszem, są wygodne i mogą być skuteczne, ale nie oznacza to, że za Ciebie poprowadzą kampanię i będą ją na bieżąco optymalizować. Przykładem może być automatyczne ustalanie stawek za kliknięcia. Może być ono skuteczne w pewnych okresach, ponieważ pozwoli Ci korzystać z ogromnej bazy danych Google, ale stosowane cały czas może spowodować, że stracisz kontrolę nad budżetem.

 

4. Pomijasz wykluczające słowa kluczowe

Prowadzisz kampanię Google Ads samodzielnie i nie tworzysz listy wykluczających fraz? To błąd, który może mieć duży wpływ na efektywność Twoich kampanii.

Czym są wykluczające słowa kluczowe? To frazy, które:

 • w ogóle nie są powiązane z Twoją ofertą,
 • teoretycznie są powiązane z Twoją ofertą, ale mogą wprowadzać klienta w błąd.

Przykłady?

 • Fraza “tanie zabawki dla dzieci” nie będzie pasowała do sklepu oferującego zabawki wykonane tylko z naturalnych materiałów. Prowadząc kampanię dla takiego sklepu, warto dodać taką frazę do listy słów wykluczających. Wówczas Twoja reklama nie będzie brała udziału w aukcji.
 • Fraza “tłumaczenia przysięgłe + język” może powodować wyświetlanie się Twojej reklamy na tłumaczenia języków, których nie masz w swojej ofercie - należy je wykluczyć.
 • Reklama najmu nieruchomości może się wyświetlać również na frazy sugerujące zakup - należy je wykluczyć, by nie marnować potencjału i środków finansowych.

Jeśli nie dodajesz wykluczających słów kluczowych w swojej kampanii, marnujesz jej potencjał i środki na frazy, które są niedopasowane do oferty. Dodając te słowa do listy słów wykluczających, możesz wykorzystać więcej środków na innych frazach, generujących konwersje.

Jak znaleźć wykluczające frazy? Regularnie przeglądaj w panelu Google Ads raport “Wyszukiwane hasła” w zakładce Słowa kluczowe. W ten sposób dowiesz się, na jakie frazy wyświetla się Twoja reklama. Jeśli któraś z nich nie pasuje do profilu Twojej działalności lub jest nieskuteczna, dodaj tę frazę do listy słów wykluczających

 

5. Nie przeprowadzasz dokładnego researchu słów kluczowych

Samodzielna optymalizacja kampanii Google Ads powinna rozpoczynać się od dokładnej analizy słów kluczowych i ich potencjału sprzedażowego. Jeśli pomijasz research fraz kluczowych, popełniasz błąd, które może Cię sporo kosztować. W jaki sposób wybierać frazy kluczowe w kampaniach Google Ads (AdWords) i na co zwrócić uwagę?

 • Wybieraj frazy sprzedażowe, a nie poradnikowe - reklamy powinny trafiać do użytkowników, którzy są zainteresowani inwestycją w konkretny produkt lub usługę, a nie dot tych, którzy dopiero szukają jego zalet.
 • Szukaj fraz sprzedażowych z długiego ogona, czyli takich, które składają się z kilku słów, są mniej konkurencyjne, ale dobrze oddają intencje zakupowe klienta, np. zegarek sportowy + marka + model.
 • Unikaj reklamowania się na frazy ogólne, np. takie jak sukienki damskie czy buty damskie - reklama będzie droga ze względu na dużą konkurencję i prawdopodobnie mało skuteczna.
 • Nie stosuj zbyt dużej liczby słów kluczowych w jednej grupie reklam - frazy powinny być jak najbardziej szczegółowe, powiązane z daną kategorią produktową i z Twoją ofertą.

Przeczytaj nasz artykuł, w którym dokładnie wyjaśniamy, czym są frazy long tail.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

6. Nie korzystasz z Planera słowa kluczowych

Google Keyword Planner to darmowe narzędzie od Google, dzięki któremu znajdziesz słowa kluczowe do swojej kampanii w Google Ads. Jeśli prowadzisz kampanię samodzielnie i nie wykorzystujesz potencjału Keyword Plannera, prawdopodobnie tracisz potencjalne dochody. Dlaczego? Ponieważ fraza sukienki damskie wydaje się potencjalnie właściwa. Ale po wpisaniu jej w Keyword Plannera okazuje się, że jest bardzo popularna, ale także bardzo konkurencyjna. Oznacza to, że pojedyncze kliknięcie będzie drogie, a uzyskanie wysokiej pozycji w płatnych wynikach może być trudne. Narzędzie Google Keyword Planner podpowie Ci jednak, jakie inne frazy, popularne, ale mniej konkurencyjne, możesz wykorzystać w swojej kampanii. Jeśli z niego nie korzystasz, marnujesz potencjał kampanii i tracisz środki na reklamę, nie generując konwersji. Sprawdź, jak wykorzystać potencjał Keyword Plannera w poszukiwaniu fraz kluczowych dla kampanii Google Ads i pozycjonowania.

Narzędzie Planer słów kluczowych pozwala znaleźć słowa kluczowe podobne do wybranej przez Ciebie frazy i przefiltrować wg różnych kryteriów, np. konkurencyjności

 

7. Wybierasz jeden typ dopasowania słów kluczowych

W systemie Google Ads istnieją 4 typy dopasowań słów kluczowych. Określają one, na jakie hasła wyświetli się Twoja reklama. Używasz tylko jednego typu dopasowania, na przykład ścisłego? To błąd optymalizacyjny, który może kosztować Cię utratę potencjalnych klientów. Jeśli prowadzisz kampanię Google Ads (AdWords) samodzielnie, powinieneś przetestować różne rozwiązania w zakresie typów dopasowań. W ten sposób będziesz mógł sprawdzić, jakie efekty generuje reklama przy każdym z nich. Przykład? Jeśli zauważysz, że reklama w dopasowaniu przybliżonym wyświetla się na hasła słabo powiązane z ofertą, możesz zmienić typ dopasowania na przybliżone z modyfikatorem. Typy rozszerzeń omówiliśmy dokładniej w artykule Kampania Google Ads krok po kroku.

Typy dopsowań słów kluczowych, źródło: Support Google

 

8. Nie optymalizujesz kampanii pod kątem konwersji

Optymalizacja kampanii Google Ads to nie tylko wybór odpowiednich słów kluczowych, ale także optymalizacja współczynnika konwersji. Jeśli pomijasz ten element procesu przygotowania kampanii, prawdopodobnie tracisz wielu klientów.
Jak śledzić konwersje w swojej kampanii? W panelu Google Ads przejdź do raportu Ustawienia >Pomiary >Konwersje. Dodaj wszystkie działania użytkowników, które prowadzą do konwersji (np. złożenie zamówienie, przesłanie formularza kontaktowego, zapis do newslettera, pobranie materiału - ebooka, aplikacji). Po dodaniu zdarzeń powodujących konwersję przeanalizuj:

 • ile kosztuje pojedyncze kliknięcie,
 • które słowa kluczowe generują konwersje, a które nie.
 • jaki jest współczynnik konwersji, czyli ile osób dokonuje konwersji w stosunku do wszystkich osób klikających w reklamę.

Na tej podstawie możesz wyeliminować frazy kluczowe, które nie generują konwersji i podnieść stawki na słowach, które są najbardziej skuteczne. Warto również zastanowić się, co zrobić, by obniżyć koszty kliknięcia w reklamę. Skuteczne sposoby przedstawiliśmy w jednym z naszych artykułów.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

9. Nie testujesz różnych strategii ustalania stawek

System Google Ads oferuje różne strategie ustalania stawek. Jeśli wybierasz tylko jedną z nich, zupełnie ignorując pozostałe, samodzielne prowadzenie kampanii może skończyć się fiaskiem. Warto testować różne strategie ustalania stawek i sprawdzić, która z nich przynosi najlepsze efekty.

Najpopularniejsze jest ręczne ustalanie stawek, ale możesz skorzystać z także z inteligentnych rozwiązań obejmujących:

 • ulepszone CPC,
 • optymalizację stawek w celu maksymalizowania liczby kliknięć,
 • optymalizację stawek w celu maksymalizacji konwersji w założonym budżecie,
 • optymalizację stawek, by maksymalizować ROAS (przychody),
 • optymalizację stawek w celu wzrostu wartości konwersji.

Ulepszone CPC oraz optymalizacja w celu maksymalizowania liczby kliknięć sprawdzą się wówczas, gdy chcesz testować kampanię przez tydzień lub dwa. Jeśli zależy Ci na dużej kontroli nad budżetem, zdecyduj się na ręczne ustalanie stawek. Jeśli chcesz zmaksymalizować przychody wybierz strategię ustalania stawek skupioną na maksymalizowaniu ROAS oraz konwersji.

 

10. Nie korzystasz z rozszerzeń reklam

Czym są rozszerzenia reklam Google Ads? Są to dodatkowe informacje zawarte w treści reklamy, które mogą:

 • poprawić widoczność Twojej reklamy w płatnych wynikach,
 • zwiększyć współczynnik klikalność CTR.

Rozszerzenia umożliwiają klientowi m.in. szybki kontakt telefoniczny z Twoją firmą czy też sprawdzenie jej lokalizacji bezpośrednio w treści reklamy.

Reklama Google Ads z rozszerzeniem informującym o lokalizacji punktu usługowego

 

Reklama z rozszerzeniem zawierającym linki do określonych [podstron

 

Reklama z rozszerzeniem umożliwiającym bezpośredni kontakt za pomocą formularza

 

Samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads powinno uwzględniać również dodawanie rozszerzeń. Jeśli pomijasz rozszerzenia, tracisz potencjalny większy ruch, który mogłaby przynieść reklama. Poprzez rozszerzenie możesz kierować użytkowników do konkretnych podstron w Twojej witrynie, zachęcić ich do kontaktu (telefonicznego lub poprzez formularz), a także przekazać informacje o swojej lokalizacji.

Pamiętaj, że to Google decyduje, jakie rozszerzenia zostaną wybrane i do jakich reklam. Powinieneś jednak regularnie przeglądać kartę rozszerzeń, sprawdzać ich skuteczność i rezygnować z tych, które nie generują konwersji (np. formularz kontaktowy nie jest wypełniany).

 

11. Nie testujesz różnych treści reklamy i nie korzystasz z reklam elastycznych

Samodzielne prowadzenie oraz optymalizacja kampanii Google Ads powinny uwzględniać również testowanie różnych treści reklamy. Jeśli masz tylko jedną wersję, popełniasz błąd i nie wiesz tak naprawdę, czy reklama jest tak skuteczna, jak mogłaby być.

By przetestować efekty, powinieneś stworzyć co najmniej 2-3 wersje tej samej reklamy, które różnią się między sobą:

 • treścią nagłówka,
 • tekstem reklamy.

Jeśli reklama jest napisana językiem niedostosowanym do odbiorcy, może przynosić mniej konwersji. Jeśli stworzysz różne wersje reklam, masz szansę przeprowadzić testy i sprawdzić, która z nich jest bardziej efektywna

Jeśli chcesz przetestować wiele treści reklamy, skorzystaj z reklam elastycznych. Wystarczy, że wprowadzisz różne wersje tekstów reklamy oraz nagłówków, a Google samodzielnie połączy je ze sobą w różne konfiguracje w taki sposób, by przynosiły jak najlepszy efekt.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

12. Kierujesz reklamy na wszystkie urządzenia i lokalizacje

Optymalizacja kampanii Google Ads obejmuje również wybór odpowiedniej formy kierowania reklam na użytkowników, urządzenia oraz lokalizacje. Jeśli Twoje reklamy wyświetlają się wszystkim użytkownikom na wszystkich urządzeniach, prawdopodobnie marnujesz ich potencjał. Jak zatem wykorzystać kierowanie reklam do własnych celów i poprawić współczynnik konwersji w Google Ads?

Jeśli prowadzisz lokalną firmę, powinieneś wykorzystać kierowanie reklam na lokalizację użytkownika. Twoja restauracja powinna przyciągać użytkowników znajdujących się w okolicy, a nie w sąsiednim województwie czy na drugim końcu Polski. Dlatego też przy tworzeniu reklamy wybierz obszar, na którym powinna się ona wyświetlać. Może być to konkretne miasto. Jeśli masz oddziały wypożyczalni samochodów zlokalizowane w różnych miastach Polski, stwórz odrębną grupę reklam dla każdego z nich i kieruj reklamy na konkretny obszar - na przykład danego miasta. Nie ma sensu kierować reklamy na całą Polskę, ponieważ nie wygenerujesz w ten sposób większej liczby konwersji. Co więcej, jeśli reklama Twojego oddziału w jednym mieście jest tańsza niż w innym, możesz z jednej zrezygnować i pozostałe środki wykorzystać na tańszą bądź skuteczniejszą kampanię. Więcej o możliwościach kampanii Google Ads na lokalnym rynku znajdziesz w artykule Google Ads dla lokalnych firm.

Kierowanie reklam obejmuje również wybór urządzeń, na których ma się wyświetlać reklama. Domyślne ustawienia obejmują wyświetlanie na urządzeniach desktop oraz mobilnych, jednak jeśli okaże się, że niektóre urządzenia generują kliknięcia bez konwersji możesz je wyłączyć. Co więcej, jeśli Twoja strona jest odwiedzana przez nastolatków i młodych dorosłych, prawdopodobnie niewiele kliknięć i konwersji będzie pochodziło z komputerów stacjonarnych - również możesz je wyłączyć, skupiając się na reklamie na urządzenia mobilne. Jeśli tego nie zrobisz, tracisz pieniądze i potencjał reklamy Google Ads.

 

13. Nie tworzysz dedykowanych stron docelowych dla poszczególnych grup reklam

Użytkownik po kliknięciu w reklamę zostaje przeniesiony na stronę główną Twojego sklepu? To jeden z błędów podczas samodzielnego tworzenia i optymalizacji kampanii, który może kosztować Cię wiele konwersji i wiązać się z nikim wynikiem jakości reklam, co wpłynie na całe konto i na koszty.. Użytkownik w ten sposób nie znajdzie produktu lub usługi, których szuka i prawdopodobnie, zniechęcony, opuści Twoją stronę. Dlatego też każda grupa reklam powinna mieć unikalną stronę docelową, która:

 • jest dopasowana do treści reklamy i słowa kluczowego,
 • zawiera wszystkie informacje istotne dla użytkownika,
 • zawiera tylko produkty z danej kategorii, wyszukiwanej przez użytkownika (lub konkretny produkt, którego szukał, z informacją o cenie, sposobie i kosztach dostawy, z opisem itp.).

 

Przykład strony docelowej

 

Podsumowanie

Prowadzenie efektywnej kampanii reklamowej Google Ads wymaga czasu, cierpliwości oraz licznych testów. Jeśli jednak dobrze optymalizujesz kampanię na samym początku, a następnie będziesz na bieżąco weryfikował jej efekty i wprowadzał zmiany, masz dużą szansę uniknięcia najczęstszych błędów i osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w postaci pozyskania nowych klientów, zwiększenia ruchu oraz sprzedaży. Sprawdź, jak sprawdzić skuteczność marketingu internetowego.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
13 najczęstszych błędów w kampaniach Google Ads - jak ich uniknąć?

Średnia ocen użytkowników3.17 na podstawie 201 głosów

UDOSTĘPNIJ