Jak poprawić wynik jakości Google Ads? 11 skutecznych metod

Jak poprawic wynik jakosci Google Ads 10 skutecznych metod
Spis treści

• Wynik jakości Google Ads - co to jest?

• Rodzaje wyników jakości reklamy

• Wynik jakości Google Ads a trafność wyników wyszukiwania

• Dlaczego warto optymalizować i poprawiać wynik jakości Google Ads?

• Jak poprawić wynik jakości Google Ads?

Jeśli chcesz skutecznie reklamować swoją firmę za pomocą Google Ads, musisz nabyć wiedzę na temat wyniku jakości Google Ads. Wszystko dlatego, że od wyniku jakości zależą koszty, jak i efektywność Twoich reklam. Tak jak Twoja sytuacja zawodowa i zarobki wpływają na Twoją zdolność kredytową, tak wynik jakości Google Ads wpływa na skuteczność kampanii oraz Twoje wydatki. Sprawdźmy, czym dokładnie jest wynik jakości w Google Ads oraz jak i po co go poprawiać.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Wynik jakości Google Ads - co to jest?

Czym jest wynik jakości Google Ads? To ogólna ocena Twojej reklamy, słów kluczowych i stron docelowych dokonywana przez Google. Wynik jakości jest prezentowany w skali od 1 do 10 - 1 oznacza niski wynik jakości, a 10 najwyższy. W systemie Google Ads dostępny jest wynik jakości na poziomie słowa kluczowego. Możesz go znaleźć w raporcie słów kluczowych. Wynik jakości jako narzędzie diagnostyczne stanowi cenną wskazówkę w zakresie przydatności Twoich reklam dla użytkowników, którym się one wyświetlają w odpowiedzi na dane słowo kluczowe. Im wyższy wynik jakości, tym Twoja reklama jest bardziej trafna od reklam konkurencyjnych reklamodawców.

Wynik jakości Google Ads zależy od:

 • przewidywanego współczynnika CTR dla reklamy (prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie w reklamę po jej wyświetleniu),
 • trafności reklamy (stopień, w jakim treść Twojej reklamy odpowiada intencji użytkownika),
 • jakości strony docelowej (jak trafna i użyteczna jest strona, na którą kierujesz użytkowników),
 • historycznych wyników reklamowych na koncie Google Ads.

Jak oblicza się wynik jakości reklamy? Dla każdego z powyższych trzech elementów dokonywana jest ocena: powyżej średniej, średnia, poniżej średniej. Twoja reklama jest porównywana z reklamami innych reklamodawców wyświetlanych na te same słowa kluczowe w ciągu ostatnich 90 dni. Jeśli choćby jeden z elementów został oceniony jako średni albo poniżej średniej, z pewnością możliwa jest optymalizacja i poprawa wyniku jakości.


Rodzaje wyników jakości reklamy

Podstawowy wynik jakości reklamy określany jest na poziomie słowa kluczowego. Możesz go znaleźć w sekcji Słowa kluczowe na swoim koncie Google Ads. Istnieje jednak także kilka innych wyników jakości, które wpływają na ogólną skuteczność swoich reklam. Omówimy je poniżej.


Wynik jakości na poziomie konta Google Ads

Wynik jakości na poziomie konta Google Ads premiuje konta z długą historią i odnosi się do historycznej skuteczności wszystkich Twoich reklam oraz słów kluczowych na koncie. By poprawić wynik jakości na poziomie konta, wstrzymaj reklamę na słowa kluczowe o niskim współczynniku konwersji i niewielu kliknięciach.


Wynik jakości grupy reklam

Poprawa struktury grupy reklam może wpłynąć pozytywnie na wynik jakości na poziomie grupy reklam oraz na poziomie słów kluczowych. Wynik jakości grupy reklam to średni wynik jakości dla słów kluczowych, które się w niej znajdują.


Wynik jakości na poziomie reklamy

Na wynik jakości słowa kluczowego wpływa także współczynnik klikalności różnych reklam znajdujących się w danej grupie. Jeśli w grupach reklam znajdują się reklamy o niskim współczynniku CTR, może to wpływać na wynik jakości na poziomie słowa kluczowego.


Wynik jakości w sieci reklamowej

Wynik jakości w sieci reklamowej opiera się na nieco innych czynnikach niż w przypadku w sieci wyszukiwania. W procesie oceny Google weźmie pod uwagę historyczną skuteczność twojej reklamy w witrynie, w której chcesz się reklamować, oraz w witrynach podobnych. Czynniki wpływające na wynik jakości zależą od tego, jaki rodzaj określania stawek wybierzesz:

 • Jeśli wybierzesz model rozliczenia CPM (za 1000 wyświetleń), wynik jakości opiera się na jakości strony docelowej,
 • Jeśli wybierzesz model rozliczenia CPC - za kliknięcie - czynnikami określającymi wynik jakości będą historyczny CTR reklamy i jakość strony docelowej.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Wynik jakości Google Ads a trafność wyników wyszukiwania

Głównym celem wyszukiwarki Google jest zapewnienie użytkownikom wartościowych wyników, dopasowanych do treści ich zapytania. W ten trend wpisuje się także ocena reklam pod kątem wyniku jakości. Wysoki wynik jakości oznacza, że:

 • treść reklamy jest dostosowana do zapytania użytkownika,
 • treść strony docelowej jest dostosowana do treści zapytania,
 • zawartość strony docelowej pokrywa się z treścią reklamy.


Dlaczego warto optymalizować i poprawiać wynik jakości Google Ads?

Dlaczego powinieneś pracować nad wynikiem jakości reklamy? Ponieważ ma on bezpośrednie przełożenie na efektywność Twoich kampanii oraz Twoje przychody. Poprzez optymalizację wyniku jakości:

 • możesz zwiększyć zwrot z inwestycji, ponieważ wyższy wynik jakości to niższy koszt konwersji,
 • obniżasz koszty kampanii - im wyższy wynik jakości, tym niższy koszt pojedynczego kliknięcia,
 • zwiększasz trafność reklam, co może skłonić więcej osób do kliknięcia i zwiększa współczynnik CTR,
 • poprawiasz pozycję Twojej reklamy - im lepszy wynik jakości, tym wyżej znajduje się Twoja reklama w płatnych wynikach wyszukiwania.


Jak poprawić wynik jakości Google Ads?

Istnieje szereg skutecznych sposobów, by poprawić wynik jakości w kampaniach Google Ads. Sprawdź, jak optymalizować wynik jakości za pomocą treści reklam, badania słów kluczowych oraz optymalizacji stron docelowych.


Optymalizacja wyniku jakości Google Ads. 1. Przeprowadź dogłębne badanie słów kluczowych

Trafne słowa kluczowe mogą widocznie i skutecznie zwiększyć wynik jakości i poprawić efektywność reklam Google Ads. Jak poszukiwać fraz na potrzeby kampanii Google Ads?

 • Wykorzystaj dane z kampanii SEO - dodaj do reklamy słowa kluczowe long tail o charakterze sprzedażowym.
 • Skorzystaj z narzędzi Google Keyword Planner, Ahrefs czy Senuto do poszukiwania fraz.
 • Sprawdź raport Wyszukiwane hasła. Znajdziesz w nim frazy użytkowników, które spowodowały wyświetlenie Twoich reklam. W zależności od wybranych typów dopasowań słów kluczowych wyszukiwane hasła mogą się różnić od fraz, na które kierujesz swoje reklamy.
 • Wykorzystaj różne typy dopasowań słów kluczowych - dla każdego z typów utwórz odrębną grupę reklam. Unikaj korzystania z tylko jednego typu dopasowań, na przykład dopasowania ścisłego - to może ograniczać liczbę wyświetleń Twojej reklamy.

Narzędzie Google Keyword Planner pozwoli Ci znaleźć najlepsze słowa kluczowe do kampanii reklamowej w Google


Jak optymalizować wynik jakości? 2. Określ priorytetowe słowa kluczowe

W procesie tworzenia reklam i opracowywania listy słów kluczowych weź pod uwagę trafność słów oraz intencje wyszukiwania użytkowników. Jeśli użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę hasło “czerwone szpilki rozmiar 36 bezpłatna dostawa”, oczekuje, że w treści reklamy zobaczy informację o bezpłatnej dostawie, a na stronie docelowej znajdzie wyłącznie czerwone szpilki.


Jak poprawić wynik jakości Google Ads? 3. Upewnij się, że słowa kluczowe pasują do treści reklamy i stron docelowych

Jednym z założeń Google Ads jest oferowanie spójnego i trafnego przekazu reklamowego. Dlatego też musisz zadbać, by słowa kluczowe, na które kierujesz swój przekaz, treść reklamy i treść strony docelowej były ze sobą spójne. W tym celu:

 • tworząc treść reklamy i stronę docelową, pamiętaj o zamiarze wyszukiwania użytkownika,
 • dla każdej grupy reklam utwórz odrębną stronę docelową,
 • umieść w tytule strony docelowej słowo kluczowe, na które się promujesz,
 • umieść w treści reklamy słowa kluczowe, na które się reklamujesz,
 • umieść słowo kluczowe w adresie URL, na który kierujesz odbiorców.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Jak poprawić wynik jakości? 4. Dodaj wykluczające słowa kluczowe

Słowa kluczowe, na które wyświetla się Twoja reklama, a na które nie chcesz się reklamować, mogą przepalać Twój budżet i powodować spadek wyniku jakości reklamy. Dlatego też stale analizuj raport wyszukiwanych hasłe i sprawdzaj, jakie frazy kluczowe powodują wyświetlenie się Twoich reklam. Jeśli w zestawieniu znajdą się frazy, na które nie chcesz się reklamować, dodaj je do listy słów wykluczających. Ta strategia sprawdza się w sytuacjach, gdy oferujesz produkty luksusowe - wówczas do listy słów wykluczających dodaj wszystkie frazy z hasłem “tanie”, “darmowe” itp.

Wykluczające słowa kluczowe na koncie Google Ads


Wynik jakości Google Ads - jak poprawić? 5. Popraw strukturę konta i kampanii

Na wynik jakości Google Ads może wpływać także struktura kampanii oraz struktura całego konta. Warto nad nimi popracować, by zapewnić lepszą skuteczność. W tym celu:

 • pogrupuj słowa kluczowe tematycznie - dla każdej z grup tematycznych utwórz odrębną grupę reklam (w reklamie sklepu zoologicznego mogą być to na przykład karmy dla kociąt, pokarm dla rybek itp.),
 • grupy tematyczne możesz podzielić na podgrupy (np. według marek produktów),
 • dla każdej z grupy i podgrup utwórz treść reklamy i stronę docelową,
 • w strukturze konta Google Ads powinieneś odzwierciedlić strukturę kategorii na stronie internetowej.

Dowiedz się, jak zoptymalizować strukturę konta Google Ads, by zwiększyć skuteczność działań.


Optymalizacja wyniku jakości Google Ads. 6. Wykorzystaj rozszerzenia

Jednym ze sposobów na poprawę wyniku jakości reklamy Google Ads jest poprawa współczynnika CTR. Co możesz zrobić, by go powiększyć? Wykorzystaj rozszerzenia reklam. Są to dodatkowe elementy umieszczane w treści reklamy, które mogą zwiększyć liczbę kliknięć o kilka procent. Dostępne rozszerzenia obejmują m.in.:

 • lokalizację,
 • linki do podstron,
 • kontakt.

Rozszerzenie reklamy z linkami do podstron

 

Reklama z rozszerzeniem lokalizacji


Jak optymalizować wynik jakości Google Ads? 7. Zadbaj o tekst reklamy

Treść reklamy o jeden z elementów, który bezpośrednio wpływa na wynik jakości reklamy w Google Ads. Co możesz zrobić, by poprawić go poprzez teksty reklam?

 • Uwzględnij najskuteczniejsze słowa kluczowe z danej grupy reklam w nagłówku, adresie URL strony docelowej i opisie reklamy - dzięki temu możesz poprawić współczynnik CTR i zwiększyć trafność.
 • Umieść w treści reklamy dowody społecznościowe (np. Zaufało nam 1000 klientów, 10 000 pobrań itp.).
 • Dodaj do treści reklamy call to action, czyli zwrot do użytkownika, który zachęci go do działania. Na przykład: Skorzystaj z darmowej dostawy.
 • Poinformuj o ofercie ograniczonej czasowo: Na przykład: 10% rabatu tylko przez 24 godziny!

Sprawdź nasze wskazówki, jak tworzyć chwytliwe teksty reklamowe w Google Ads.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Jak zoptymalizować wynik jakości? 8. Zadbaj o trafność strony docelowej

Treść na stronie docelowej musi być spójna zarówno z treścią reklamy, jak i zapytania użytkownika. Dlatego też:

 • dla każdej grupy reklam utwórz odrębny landing page,
 • umieść na stronie docelowej frazę kluczową, na którą się reklamujesz,
 • zadbaj, by treść strony docelowej wiązała się z obietnicą zawartą w reklamie,
 • zoptymalizuj nagłówki na stronie docelowej, a także tytuł i opis,
 • zadbaj o przydatne i oryginalne treści,
 • popraw czytelność treści - zastosuj bold wypunktowania, obrazy itp.,
 • unikaj linkowania wewnętrznego na stronie docelowej,
 • unikaj wykorzystywania jako stron docelowych strony głównej czy strony kategorii - przygotuj spersonalizowany przekaz,
 • dodaj video do strony docelowe,
 • umieść na stronie tylko te informacje, których użytkownik naprawdę szuka.

Dowiedz się więcej o optymalizacji stron docelowych w Google Ads pod kątem generowania konwersji.


Poprawa wyniku jakości. 9. Zadbaj o UX strony docelowej

Wielu reklamodawców dba o zawartość strony docelowej w procesie optymalizacji kampanii Google Ads, ale zapomina o optymalizacji UX (User experience). To duży błąd. Struktura landing page'a jest równie ważna, jak i treść. Co możesz zrobić, by poprawić UX strony docelowej?

 • Popracuj nad szybkością działania strony.
 • Usuń główną nawigację ze strony docelowej w reklamach Google Ads.
 • Zadbaj o czytelność i dobrą strukturę treści.
 • Dopasuj treść strony docelowej do intencji wyszukiwania użytkownika.
 • Zadbaj, by strona docelowa działała prawidłowo na urządzeniach mobilnych.
 • Utwórz jedno wezwanie do działania na stronie docelowej, by zachęcić użytkownika do konwersji.


Jak poprawić wynik jakości reklamy? 10. Popraw prędkość strony

Nawet najlepsza strona docelowa w Google Ads nie przyniesie konwersji, jeśli będzie ładować się przez 10 sekund. Dlatego też musisz zadbać o:

 • wybór odpowiedniej firmy hostingowej, która zapewni potrzebną wydajność,
 • korzystanie z pamięci podręcznej,
 • wykorzystywanie nowoczesnych formatów plików graficznych - JPG i JPEG,
 • wykorzystanie sieci rozproszonych serwerów CDN do generowania treści,
 • ograniczenie wykorzystywania JavaScript i kodu HTML,
 • wyeliminowanie dużych plików,
 • usunięcie niepotrzebnych przekierowań.

Dzięki narzędziu PageSpeed Insights możesz poprawić szybkość pojedynczej strony docelowej


Jak poprawić wynik jakości reklamy? 11. Uruchom dynamiczne reklamy w wyszukiwarce

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce ze względu na wysoką trafność mogą znacząco poprawić wynik jakości reklamy. Są to reklamy dostępne w sieci wyszukiwania, w których reklamy nie są kierowane na słowa kluczowe, ale na treść strony internetowej. System samodzielnie, na podstawie dostępnych treści, dopasowuje dostępne treści do haseł wpisywanych przez użytkowników wyszukiwarce Google. W ten sam, automatyczny sposób, tworzone są także nagłówki reklam i strony docelowe. Gwarantuje to wysoki poziom skuteczności i może podnieść także wynik jakości reklamy.


Podsumowanie

Wynik jakości reklamy Google Ads to istotny aspekt optymalizacji kampanii oraz poprawy ich skuteczności. Im wyższy wynik jakości, tym lepsza pozycja reklamy, niższe koszty i lepsze efekty. Zadbaj o treści reklam, przeprowadź wnikliwe bdanie słów kluczowych zoptymalizuj strony docelowe i popraw współczynnik CTR, a poprawisz także wynik jakości reklamy i efektywność działań reklamowych na koncie Google Ads.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak poprawić wynik jakości Google Ads? 11 skutecznych metod

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 114 głosów

UDOSTĘPNIJ