Dlaczego pozycjonowanie się opłaca? Poznaj 14 korzyści SEO!

dlaczego pozycjonowanie sie oplaca
Spis treści

• Czym jest SEO?

• Pozycjonowanie poprawia widoczność strony w Google

• Pozycjonowanie na dłuższą metę jest tańsze

• Lokalne SEO przyciągnie na stronę klientów z okolicy

• Pozycjonowanie to szansa dla małych biznesów

• Pozycjonowanie buduje wiarygodność marki

• Pozycjonowanie zwiększa zwrot z inwestycji

• Pozycjonowanie pozwala na dotarcie do potencjalnych klientów

• Pozycjonowanie zwiększa wysokiej jakości ruch na stronie

• Pozycjonowanie długofalowo promuje Twoją markę

• Pozycjonowanie zwiększa świadomość marki

• Pozycjonowanie zwiększa sukces Twoich kampanii w Google Ads

• Pozycjonowanie pomaga wyprzedzić konkurentów

• Pozycjonowanie pomaga zachować balans między sprzedażą online i offline

• Pozycjonowanie mierzy Twój sukces rzeczywistymi liczbami

• Podsumowanie

Pozycjonowanie to obecnie jedna z głównych form skutecznej reklamy w internecie. Jakie są największe zalety SEO i dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie swojej strony w sieci? Jakie korzyści SEO przyniesie Twojej firmie? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to jeden ze sposobów, przy pomocy których można promować swój biznes w sieci. Istotą SEO są takie działania, dzięki którym Google uzna witrynę za wartościową, przez co będzie pokazywać ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja strony polega na prowadzeniu działań na stronie (on-site) oraz poza nią (off-site). Nowe spojrzenie na SEO obejmuje również optymalizację User Experience, która wiąże się z zapewnieniem użytkownikom najlepszych doświadczeń z korzystania z witryny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SEO, sprawdź ten artykuł:

W tym artykule przedstawiamy zalety SEO, które - mamy nadzieję - rozwieją Twoje wątpliwości w kwestii rozpoczęcia działań pozycjonujących. Poniżej przedstawiamy aż 14 korzyści SEO, które będą miały wpływ na rozwój Twojego biznesu.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


1. Pozycjonowanie poprawia widoczność strony w Google

Według danych z 2020 roku w Polsce aż 90,89% użytkowników sieci używa wyszukiwarki Google, a na urządzeniach mobilnych odwiedza ją aż 98,62% (https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share#monthly-202101-202112-bar). Z tej ogromnej liczby naprawdę znikomy procent wchodzi na drugą stronę wyszukiwarki - właśnie z tego powodu należy zadbać o to, by na konkretne słowa kluczowe Twoja strona znalazła się jak najwyżej. Decydując się na pozycjonowanie i korzystając z dobrej strategii, masz szansę na to, by Twoja strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania na pierwszych pozycjach w Google. Dzięki temu zyskujesz możliwość dotarcia do większej grupy odbiorców. Im wyżej znajdziesz się w Google, tym większa szansa, że potencjalny klient odwiedzi Twoją witrynę.


2. Pozycjonowanie na dłuższą metę jest tańsze

Korzyści z pozycjonowania to także rosnące efekty przy stałym budżecie. Dobrze przygotowana strategia SEO może być tańsza niż inne formy reklamy w internecie. Pierwsze pół roku pozycjonowania to czas największej inwestycji, ale efekty, które się po niej pojawiają, są zdecydowanie tego warte. Późniejsze prace związane z SEO nie są tak kosztowne, a efekty, które osiąga firma, są coraz lepsze. Im dłużej się pozycjonujesz, tym świadomość Twojej marki jest większa wśród odbiorców, a koszt pozyskania klienta jest zdecydowanie mniejszy. W przypadku metod reklamowych takich jak Facebook Ads czy Google Ads musisz płacić, żeby zobaczyć efekty i ruch na stronie, natomiast w przypadku SEO ruch z wyszukiwań organicznych wciąż rośnie mimo tego samego budżetu.


3. Lokalne SEO przyciągnie na stronę klientów z okolicy

SEO daje także korzyści na rynku lokalnym. Google już od dawna podsuwa użytkownikom wyniki, które bazują na ich geolokalizacji. Jak to wygląda w praktyce? Wpisujesz w Google “tani fryzjer” lub “dobra cukiernia”, pomijając miasto, a Google na podstawie Twojej lokalizacji podsunie Ci wyniki najbliższych lokali w okolicy. Wiele odpowiedzi na zapytania, które użytkownik kieruje do wyszukiwarki, jest personalizowanych i warto to wykorzystać w swojej strategii.

Coraz więcej osób korzysta z sieci za pomocą smartfona. Według danych podawanych przez Eizba 69% Polaków robi zakupy w internecie za pośrednictwem smartfona (https://eizba.pl/wp-content/uploads/2020/06/Raport-e-commerce-2020.pdf, s. 203). Większe wykorzystanie smartfonów sprawia, że rośnie również popularność wyszukiwania lokalnego. Okazuje się, że aż 80 procent wyszukiwań lokalnych prowadzi do konwersji (https://www.webfx.com/blog/marketing/10-stats-you-need-to-know-about-seo/). To bardzo duża szansa na zwiększenie zysku w sklepie!

Co więcej, pozycjonowanie lokalne jest tańsze niż pozycjonowanie globalne, a w przypadku niektórych branż jest też o wiele skuteczniejsze. Dobra agencja SEO powie Ci, który rodzaj pozycjonowania będzie najbardziej rentowny dla Twojego biznesu i jakie dokładnie korzyści da Ci SEO.

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie lokalne? Sprawdź, jak to robić skutecznie:


4. Pozycjonowanie to szansa dla małych biznesów

SEO nie musi być kosztowne! Pozycjonowanie stron internetowych ma tę zaletę, że można je dostosować do budżetu firmy. Jesteś w stanie osiągnąć świetne efekty, nawet jeśli Twoja firma stawia dopiero pierwsze kroki w marketingu internetowym, a Ty nie masz dużych środków finansowych na promocję. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia strategia. Możesz wykorzystać wcześniej wspomniane SEO lokalne, które jest skuteczną, a jednocześnie najtańszą formą pozycjonowania. Polecamy rozwiązaniem jest również zainwestowanie w SEO szerokie, które jest jednak nieco droższe od lokalnego. Polega ono na pozycjonowaniu strony na dużą liczbę fraz powiązanych z ofertą. Warto wówczas wykorzystać frazy long-tail, które są mniej konkurencyjne i łatwiejsze przy pozycjonowaniu, a jednocześnie przyciągają klientów, którzy są na ostatnim etapie procesu zakupowego. Osiągnięcie pozycji w TOP 10 na dużą liczbę słów kluczowych, zwłaszcza fraz long-tail, może przynieść znacznie lepsze efekty niż pozycja TOP1 na jedną, ale bardzo konkurencyjną frazę.

Prowadzisz małą firmę i chcesz ją skutecznie wypromować? Sprawdź nasze pomysły:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


5. Pozycjonowanie buduje wiarygodność marki

Pozycjonowanie zwiększa widoczność strony w internecie, co przekłada się na większe zaufanie klientów do marki. Działania SEO obejmują między innymi content marketing, czyli tworzenie wartościowych dla użytkownika treści, które pozwolą przedstawić Cię jako eksperta w branży. Im więcej odpowiedzi na swoje pytania znajdzie na Twojej stronie klient, tym szybciej zauważy to Google i wypozycjonuje Cię wyżej. Im lepiej widoczna w Google jest Twoja strona, tym prawdopodobieństwo, że odbiorcy jej zaufają, jest większe. SEO pomoże Ci osiągnąć wizerunek eksperta w sieci, a także pokaże użytkownikom, że Twoi pracownicy mają dużą wiedzę i warto im ufać.

Dowiedz się, jak świadomie budować wiarygodność swojej marki:


6. Pozycjonowanie zwiększa zwrot z inwestycji

Działania, które podejmujesz w ramach marketingu internetowego, powinny Ci przynieść jak największy zwrot z inwestycji (ROI). Wówczas możesz mieć pewność, że Twój budżet reklamowy jest prawidłowo rozdysponowany. Cechą charakterystyczną dobrej strategii pozycjonowania stron internetowych jest to, że potrafi ona zapewnić bardzo wysoki zwrot z inwestycji. Widoczność w pierwszych wynikach wyszukiwania Google potrafi znacząco zwiększyć konwersję, a samo wdrożenie SEO jest stosunkowo niedrogie. Głównym kosztem jest podjęcie współpracy z agencją SEO lub, w przypadku działań in-house, zatrudnienie specjalisty SEO i wykupienie dostępu do specjalistycznych narzędzi.

Pozycjonowanie w realny sposób potrafi przyczynić się do zwiększenia przychodów w firmie. Kluczem do sukcesu jest jednak dobra strategia i trwałe zaangażowanie. Na przykładzie historii sukcesów naszych klientów możemy Ci przedstawić możliwe do osiągnięcia wzrostu w różnych branżach - sprawdź poniższe przykłady.

Przykładowy wzrost konwersji u jednego z naszych klientów po wdrożeniu startegii SEO


7. Pozycjonowanie pozwala na dotarcie do potencjalnych klientów

Większość polskich użytkowników sieci korzysta z wyszukiwarki Google, a to dla Ciebie możliwość na dotarcie do bardzo dużej grupy odbiorców. Warunkiem, który musisz spełnić, jest to, by Twoja strona internetowa wyświetlała się w TOP 10 wyników wyszukiwania w Google. Aż 75% użytkowników sieci nie zagląda na dalsze strony wyników i skupia się na pierwszej stronie (https://www.webfx.com/blog/marketing/marketing-stats/).

Zastanawiasz się, do ilu użytkowników możesz dotrzeć, jeśli Twoja strona będzie wyświetlać się w pierwszych wynikach wyszukiwania? Możesz to sprawdzić w prosty sposób. W jednym z narzędzi SEO (za darmo możesz skorzystać np. z Keyword Google Planner lub Ubersuggest) wpisz słowo kluczowe, na które chcesz być widoczny w sieci i sprawdź jego miesięczny poziom wyszukiwania. Dla przykładu fraza "buty do biegania" jest wyszukiwana w ciągu miesiąca średnio 33 tysiące razy. Na taką frazę oczywiście jest bardzo trudno trafić w TOP 10 ze względu na jej wysoką konkurencyjność, ale widoczność na nią pozwala dotrzeć do tysięcy odbiorców miesięcznie. Nawet przy mniej konkurencyjnych frazach możesz znacząco zwiększyć liczbę odbiorców, do których dotrzesz ze swoją ofertą.

Liczba miesięcznych wyszukiwań dla fraz powiązanych z butami do biegania


8. Pozycjonowanie zwiększa wysokiej jakości ruch na stronie

Media tradycyjne potrafią przynieść dużą rozpoznawalność, ale ich wadą jest to, że docierają do przypadkowych odbiorców. Załóżmy, że zapłacisz za reklamę na billboardzie - zobaczy ją wiele osób, ale nie masz wpływu na to, czy będą wśród nich osoby, które są realnie zainteresowane Twoją ofertą. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku pozycjonowania stron internetowych.

SEO pozwala Ci dotrzeć do osób, które już same wyraziły zainteresowanie produktami z Twojej oferty poprzez wpisanie odpowiedniej frazy do wyszukiwarki Google. Docierając do tych osób, masz większą szansę, że ruch, który pojawi się na Twojej witrynie, będzie miał przełożenie na konwersję. Warto również wiedzieć, że pierwsza pozycja w wynikach wyszukiwania Google generuje aż 33 procent całego ruchu związanego z wyszukiwaniem (https://www.searchenginewatch.com/2013/06/20/no-1-position-in-google-gets-33-of-search-traffic-study/). SEO nie tylko zwiększa ruch w witrynie, ale również dba o to, by był on wysokiej jakości i przyniósł Ci potencjalne zyski. Jest to jeden z powodów, dla których aż 89% marketerów uważa, że dzięki SEO mają skuteczną strategię marketingową (https://www.webfx.com/blog/marketing/marketing-stats/).

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


9. Pozycjonowanie długofalowo promuje Twoją markę

Pozycjonowanie stron internetowych wyróżnia to, że pozwala na osiągnięcie długofalowych efektów. Oczekiwanie na pierwsze wyniki SEO wymaga cierpliwości, czasami efekty pojawiają się po trzech miesiącach, a czasami po roku lub w dwóch (w przypadku bardzo konkurencyjnych branż). Jednak dbałość o osiągnięte wyniki pozwoli na zachowanie wysokich pozycji i trwałe korzystanie z benefitów, które oferuje ta strategia. W ten sposób będziesz stale docierać do dużej liczby odbiorców, a świadomość Twojej marki będzie stale wzrastać. Warunkiem długofalowych efektów jest stałe zaangażowanie w strategię. Musisz optymalizować swoje działania i odpowiadać na aktualizacje algorytmów Google i potrzeby swoich odbiorców.

Warto podkreślić, że pierwsze miesiące inwestowania w SEO mogą nie przynieść Ci dużych benefitów. Wynika to faktu, że jest to czas najintensywniejszej nad Twoją stroną, a efekty pozycjonowania pojawiają się, dopiero gdy Google najpierw zauważy wprowadzone zmiany. Warto jednak wykazać się cierpliwością. Im dłużej pozycjonujesz swoją stronę w wyszukiwarce, tym więcej klientów pozyskujesz. Jeśli cena usługi jest stała, a liczba klientów stale rośnie, to koszt pozyskania pojedynczego klienta maleje.

Planujesz tylko czasowo zainwestować w strategię SEO? Dowiedz się, dlaczego to nie jest dobry pomysł:


10. Pozycjonowanie zwiększa świadomość marki

Zanim ktoś zdecyduje się na zakup produktu od wybranej marki, musi mieć do niej zaufanie. Jak je zdobyć? Przede wszystkim musisz sprawić, by potencjalny klient miał świadomość Twojej marki - wiedział o jej istnieniu i potrafił skojarzyć ją z konkretną ofertą, wartościami i cechami charakterystycznymi. Ścieżka zakupowa konsumenta jest wieloetapowa - najpierw szuka rozwiązania swojego problemu, później porównuje różne oferty, a dopiero na końcu decyduje się na konkretny produkt i markę. Jeśli w trakcie tego procesu Twoja firma będzie stale wyświetlać się w wynikach wyszukiwania, zwiększysz świadomość marki w umysłach odbiorców, a także zyskasz ich zaufanie. To szansa na to, by po pokazać odbiorcom, że jesteś kimś więcej niż tylko dostawcą produktu lub usługi.

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie budować świadomość swojej marki? Polecamy Ci ten wpis:


11. Pozycjonowanie zwiększa sukces Twoich kampanii w Google Ads

Chociaż kampania w Google Ads jest strategią płatną, a SEO niepłatną, to świetnie ze sobą współpracują. Łącząc je ze sobą, możesz zmaksymalizować swoje efekty! Obie strategie skupiają się na zwiększeniu obecności marki w wyszukiwarce Google. W przypadku reklamy w Google Ads Twoja witryna będzie się wyświetlać na szczycie wyników wyszukiwania jako reklama płatna, natomiast w przypadku SEO pojawi się w wynikach organicznych. Takie połączenie zwiększa szansę na to, że użytkownicy zapamiętają Twoją witrynę, nabiorą do niej zaufania, klikną w link, a co za tym idzie - zrealizują konwersję.

Ten temat poruszyliśmy szerzej w naszych innych wpisach blogowych:


12. Pozycjonowanie pomaga wyprzedzić konkurentów

Czy wiesz, że aż 80 procent użytkowników polega właśnie na Internecie podczas wyszukania informacji o produkcie (https://www.webfx.com/digital-marketing/learn/why-is-internet-marketing-so-important/)? Inwestując w SEO, dajesz sobie szansę na to, żeby dotrzeć do nich, zanim zrobi to Twoja konkurencja. Pomijając tę strategię, ryzykujesz, że zostaniesz w tyle za innymi przedstawicielami w Twojej branży, a to z kolei może być przyczyną spadku sprzedaży i zmniejszenia ogólnego udziału w rynku. Jeśli już teraz zainwestujesz w pozycjonowanie stron internetowych, będziesz sukcesywnie zwiększać swoją widoczność w Google, to zagwarantujesz sobie przewagę nad innymi firmami. SEO jest niezbędnym elementem skutecznej strategii marketingu internetowego.

Chcesz wiedzieć, jak wyprzedzić konkurencję? Mamy dla Ciebie przygotowane świetne wskazówki:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


13. Pozycjonowanie pomaga zachować balans między sprzedażą online i offline

Nawet jeżeli Twoim głównym źródłem przychodu jest sprzedaż stacjonarna, pozycjonowanie stron internetowych może Ci pomóc zwiększyć sprzedaż. SEO pomoże Ci przyciągnąć lokalnych odbiorców do Twojego stacjonarnego sklepu, a także sprawi, że Twoja marka zacznie być bardziej rozpoznawalna w Google. To świetna podstawa do rozpoczęcia sprzedaży online i rozwoju swojej firmy. Połączenie sprzedaży online i offline to strategia nazywana omnichannel, która pozwala na znaczące zwiększenie zysków. Dzięki takiemu podejściu wychodzisz naprzeciw potrzebom swoich odbiorców - sprzedaż internetowa jest coraz bardziej popularna i nie każdy chce iść do sklepu stacjonarnego, nawet jeśli ma go bardzo blisko. Jeśli nie inwestujesz w pozycjonowanie, zmniejszasz swoją możliwość dotarcia do osób gotowych do zakupu. Twoim konkurentom ułatwia to zdobywanie rynku i budowanie popularności w okolicy i online.

Chcesz dowiedzieć się, jak połączyć w swojej strategii marketingowej działania online i offline? Ten artykuł Ci pomoże:


14. Pozycjonowanie mierzy Twój sukces rzeczywistymi liczbami

To, czy Twoja strategia marketingowa jest skuteczna, musisz oceniać na podstawie realnych liczb - przypuszczenia na niewiele się tutaj zdadzą. Zrozumienie tego, które działania przynoszą największy zwrot z inwestycji, da Ci dużą przewagę. W ten sposób możesz optymalizować swoją strategię i działać jeszcze skuteczniej, bo wiesz, w co inwestować. W przypadku tradycyjnego marketingu trudno jest ocenić, które działanie przyniosło najlepszy efekt. Zupełnie inaczej jest w przypadku marketingu internetowego, a w tym również SEO.

Znaczącą korzyścią pozycjonowania jest to, że możesz stale monitorować postępy swojej strategii oraz efekty, które ona przynosi. Na rynku jest dostępnych wiele świetnych narzędzi, które pozwolą Ci dokonywać analiz marketingowych w czasie rzeczywistym. Możesz weryfikować na przykład źródła wejść, ruch na stronie, współczynnik odrzuceń, konwersje i czas spędzony w witrynie.

Chcesz wiedzieć, jak oceniać skuteczność swojej strategii marketingowej? Mamy dla Ciebie wskazówki!


Dlaczego pozycjonowanie się opłaca? Poznaj 14 korzyści z pozycjonowania! Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych może dać Ci realny zysk w postaci zwiększenia sprzedaży. Wspinając się po kolejnych pozycjach w wynikach wyszukiwania, masz ogromną szansę na dotarcie do większej liczby osób, która chce kupić Twój produkt lub skorzystać z Twoich usług. Im wyżej w Google się znajdziesz, tym masz większą szansę na przyrost zapytań ofertowych. A na tym Ci przecież zależy, prawda?

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Dlaczego pozycjonowanie się opłaca? Poznaj 14 korzyści SEO!

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ