Dlaczego pozycjonowanie się opłaca? Poznaj 7 korzyści z pozycjonowania!

dlaczego pozycjonowanie sie oplaca wyjasniamy widoczni

Pozycjonowanie to obecnie jedna z głównych form skutecznej reklamy w internecie. Jakie są największe zalety SEO i dlaczego warto zdecydować się na pozycjonowanie swojej strony w sieci z dobrą agencją marketingową? Jakie korzyści SEO przyniesie Twojej firmie? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

Chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym? Skontaktuj się z nami!

 

Czym jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) to jeden ze sposobów, przy pomocy których można promować swój biznes w sieci. Istotą SEO są takie działania, dzięki którym Google uzna witrynę za wartościową, przez co będzie pokazywać ją wyżej w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja strony polega na prowadzeniu działań na stronie (on-site) oraz poza nią (off-site). Oprócz tego w SEO niezwykle ważny jest content (treści) na stronie. Im lepsze teksty pojawią się na stronie (zarówno pod względem językowym, jak i merytorycznym), tym Google lepiej oceni całą witrynę.


W tym artykule przedstawiamy zalety SEO, które - mamy nadzieję - rozwieją Twoje wątpliwości w kwestii rozpoczęcia działań pozycjonujących. Poniżej przedstawiamy aż 7 korzyści SEO, które będą miały wpływ na rozwój Twojego biznesu.

 

7 powodów, dla których warto inwestować w SEO

1. Widoczność w Google

98,38 % użytkowników w Polsce korzysta z wyszukiwarki Google (dane z września 2019 roku wg StatCounter). Z tej ogromnej liczby naprawdę znikomy procent wchodzi na drugą stronę wyszukiwarki - właśnie z tego powodu należy zadbać o to, by na konkretne słowa kluczowe Twoja strona znalazła się jak najwyżej. Bo to właśnie przy pomocy wyszukiwarki Google klienci szukają informacji o produktach i usługach. Decydując się na pozycjonowanie zyskujesz możliwość dotarcia do większej grupy odbiorców i skuteczniejsze konwersji, a to bardzo istotne zalety pozycjonowania. 

dlaczego warto seo blog widoczni

 

W skrócie: 

Im wyżej znajdziesz się w Google, tym większa szansa, że potencjalny klient odwiedzi Twoją witrynę. Korzyści z SEO w postaci widoczności przełożą się na większy ruch na stronie.

 

2. SEO to szansa dla małych biznesów

Wypromowanie witryny, na której wcześniej nie były prowadzone żadne działania pozycjonujące, może trwać od 6 miesięcy do nawet kilku lat. Dla niektórych może to wydawać się długim okresem, jednak efekty, które uzyska strona - jeżeli tylko działania będą wykonywane poprawnie - mogą trwać przez lata.

Pozycjonowanie to proces długotrwały - zaprzestanie optymalizacji strony może skutkować spadkiem widoczności, ponieważ Google skupia się na promocji witryn, które są nieustannie rozbudowywane. Oprócz tego pamiętaj, że w przypadku rezygnacji z działań pozycjonujących dajesz konkurencji, która zna zalety SEO, możliwość przegonienia Cię w wynikach wyszukiwania. Regularna inwestycja w SEO daje ogromne korzyści, szczególnie dopiero rozwijającym się biznesom, które nie są w stanie przeznaczać na promocję tak dużych budżetów, jak wielkie korporacje.

W skrócie: 

Przy stałym budżecie budujesz widoczność swojego biznesu w sieci na lata. Korzyści SEO są również takie, że po czasie nie musisz (ale możesz, efekty będą wtedy jeszcze lepsze) zwiększać znacząco budżetu.

 

 

3. SEO to zysk dla firmy

Inwestowanie w pozycjonowanie przy rozsądnym budżecie i zachowaniu ciągłości działań zapewni Ci zwrot z inwestycji. Właśnie dlatego warto rozpocząć współpracę z agencją marketingową, która nie tylko przeprowadzi szczegółowy audyt Twojej strony, ale także zaplanuje działania na kolejne miesiące, żeby nie przepalić Twojego budżetu.

Dobra agencja SEO nie tylko przygotuje dla Ciebie plan, ale także będzie nieustannie monitorować wzrosty na poszczególne słowa kluczowe oraz zadba o poprawę widoczności Twojej strony. Nie zniechęcaj się jednak brakiem efektów po 3 miesiącach - to nie tak, że nie masz żadnej korzyści z SEO. Jak wspominaliśmy w punkcie 2., żeby SEO przyniosło zysk, strona powinna być pozycjonowana przynajmniej pół roku.

 

W skrócie: 

Korzyści i zalety SEO są ogromne, jeżeli chodzi o zarobek firmy. Pozycjonowanie to inwestycja, która po jakimś czasie (zależnym od wielu czynników, np. od branży czy Twojego budżetu) będzie przynosić Ci znaczący zysk przy zachowaniu niskiego budżetu.

 

Chcesz zainwestować w pozycjonowanie strony internetowej? Sprawdź nasz cennik!

 

4. SEO na dłuższą metę jest tańsze

Zalety SEO to także stały budżet i rosnące efekty. Dobrze przygotowana strategia SEO może być tańsza niż inne formy reklamy w internecie. Pierwsze pół roku to głównie inwestycja, która w porównaniu z innymi reklamami PPC może na pierwszy rzut oka wydawać się nieopłacalna. Jeżeli jednak przetrwasz pierwszą fazę, w której głównie inwestujesz, to później docenisz te pozornie nieopłacalne działania pozycjonujące.

W przypadku płatnych metod reklamowych musisz płacić, żeby zobaczyć efekty i ruch na stronie. W przypadku SEO po pierwszej fazie ruch wciąż rośnie (wyszukiwania organiczne) mimo tego samego budżetu. Konwersje z pozycjonowania w przypadku działań długofalowych są po prostu bardziej efektywne. Te zalety pozycjonowania przekonują wielu właścicieli stron internetowych. 

W skrócie: 

Po pewnym czasie ruch organiczny wciąż rośnie przy zachowaniu takiego samego budżetu. Koszty działań pozycjonujących nie rosną drastycznie, jak w przypadku innych form reklamy w sieci. Te zalety SEO pozwolą Ci także na konkretne ustalenie budżetu firmowego na przyszłe miesiące i lata.

 

Łączenie strategii

Zachęcamy do połączenia różnych strategii e-marketingowych.  Szczególną skutecznością pod wpływem konwersji cieszy się połączenie SEO oraz reklam PPC, czyli np. Google AdsGoogle Ads napędza sprzedaż w pierwszej fazie, gdy pozycjonowanie będzie na siebie pracować, a potem będzie wspierać (przy niższym budżecie) ruch organiczny, uzyskany dzięki SEO. Więcej dowiesz się w artykule o łączeniu działań SEO oraz kampanii Google Ads.

 

5. Lokalne SEO przyciągnie na stronę klientów z okolicy

SEO daje także korzyści na rynku lokalnym. Google już od dawna podsuwa użytkownikom wyniki, które bazują na ich geolokalizacji (np. lokalizacji GPS).

Jak to wygląda w praktyce? Wpisujesz w Google “tani fryzjer” lub “dobra cukiernia”, pomijając miasto, a Google na podstawie Twojej lokalizacji podsunie Ci wyniki najbliższych lokali w obecnej okolicy. Większość odpowiedzi na zapytania, które użytkownik kieruje do wyszukiwarki, jest personalizowana. Zalety SEO są różne, jednak dla mniejszych biznesów ta jest jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejsza: pozycjonowanie lokalne jest też tańsze niż pozycjonowanie globalne, a w przypadku niektórych branż jest też o wiele skuteczniejsze. Dobra agencja SEO powie Ci, który rodzaj pozycjonowania będzie najbardziej rentowny dla Twojego biznesu i jakie dokładnie korzyści da Ci SEO.

W skrócie: 

Pozycjonowanie lokalne jest często tańsze i bardziej rentowne dla małych biznesów, które swoją ofertę kierują na rynek lokalny.

 

 

6. SEO pokaże Cię jako eksperta

Jakie są korzyści SEO poza zwiększeniem sprzedaży? Pozycjonowanie zwiększa widoczność strony w internecie, co przekłada się na większe zaufanie klientów do marki. Działania SEO obejmują także content marketing, czyli tworzenie wartościowych z punktu widzenia użytkownika treści.

Im więcej odpowiedzi na swoje pytania znajdzie na Twojej stronie klient, tym szybciej zauważy to Google i wypozycjonuje Cię wyżej. A im wyżej strona jest w Google, tym bardziej możliwe, że chętniej zaufają jej klienci. SEO pomoże Ci osiągnąć wizerunek eksperta w sieci, a także pokaże użytkownikom, że Twoi pracownicy mają dużą wiedzę i nie boją się nią dzielić. Im więcej merytorycznych treści dostarczasz użytkownikom, tym chętniej kupią oni u Ciebie produkt lub zapłacą za usługę, wierząc, że znasz się na tym, co robisz. Zalety SEO to nie tylko wpływ na zwiększenie sprzedaży - to także zwiększenie świadomości marki w oczach Twoich potencjalnych klientów.

W skrócie: 

Im wyżej Twoja firma znajdzie się w Google, tym większe prawdopodobieństwo, że internauci Ci zaufają. A ludzie wolą kupować od ekspertów i zaufanych sprzedawców, niż nieznanych firm.

 

Chcesz wiedzieć jak wygląda proces pozycjonowania strony internetowej?

 

7. SEO to reklama docierająca do konkretnej grupy odbiorców

SEO pozwoli Ci dotrzeć do osób faktycznie zainteresowanych Twoją ofertą. W przypadku np. billboardów czy reklam zewnętrznych, przekaz dociera zarówno do osób, które byłyby zainteresowane zostawieniem u Ciebie pieniędzy, jak i osób, które nigdy z Twoich usług nie skorzystają. Pozycjonowanie pozwala na stworzenie modelowej persony oraz dopasowanie zarówno zapytań, jak i odpowiedzi, do użytkownika, który jest Twoim potencjalnym klientem.

W skrócie: 

Przy dobrze przeprowadzonych działaniach SEO nie musisz się  martwić, że część budżetu dociera do osób, które nie są zainteresowane Twoją ofertą.

 

Jakie są korzyści z pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron internetowych może dać Ci przede wszystkim realny zysk z biznesu - sprzedaż i klientów. Wspinając się po kolejnych pozycjach w wynikach wyszukiwania masz ogromną szansę na dotarcie do większej liczby osób, która chce kupić Twój produkt czy skorzystać z Twoich usług. Im wyżej w Google się znajdziesz, tym większą masz szansę na przyrost zapytań ofertowych. A o to Ci przecież chodzi, prawda?

 

Proces pozycjonowania strony

SEO to proces długofalowy, w który warto zainwestować, o czym zapewniają wszystkie wymione w artykule zalety pozycjonowania. Trudno jednak prowadzić swój biznes samemu - zatrudnianie pracowników, dbanie o zamówienia czy rachunkowość oraz jakość dostarczanych towarów czy usług jest wystarczająco czasochłonne. Dlatego nie należy podejmować decyzji o samodzielnym pozycjonowaniu pochopnie. W agencjach SEO pozycjonowaniem zajmują się zespoły, na które składa się kilka osób.
Są to między innymi pozycjonerzy, opiekunowie klienta czy copywriterzy. Każda osoba jest odpowiedzialna za inny aspekt pozycjonowania, dzięki czemu może w 100% skupić się na wykonywaniu konkretnych działań dla Twojej firmy. Dzięki współpracy z agencją SEO masz szansę znacząco zwiększyć swoje przychody.

 

Oceń ten artykuł:
Dlaczego pozycjonowanie się opłaca? Poznaj 7 korzyści z pozycjonowania!

Średnia ocen użytkowników4.50 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ