Samodzielne pozycjonowanie czy współpraca z agencją SEO? Co wybrać?

samodzielne pozycjonowanie czy wspolpraca z agencja seo
Spis treści

• 5 powodów, dlaczego warto współpracować z agencją SEO

• Jak wygląda współpraca z agencją SEO?

• Samodzielne pozycjonowanie strony - wyzwania i potencjalne zagrożenia

• Jakie kompetencje musisz posiadać, aby samodzielnie pozycjonować stronę?

• Podsumowanie

Pozycjonowanie strony internetowej to niezbędny element skutecznej strategii marketingu internetowego. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy żeby uzyskać wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google, konieczne jest współpracowanie z agencją SEO, czy można jednak samodzielnie pozycjonować stronę i uzyskiwać świetne efekty. Przyjrzyjmy się obu rozwiązaniom - im wadom oraz ich zaletom.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


5 powodów, dlaczego warto współpracować z agencją SEO

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie wymarzonych efektów w SEO, jest podjęcie współpracy ze sprawdzoną, zaufaną agencją, która przejmie za Ciebie odpowiedzialność związaną z przygotowaniem strategii i jej realizacją. Poniżej przedstawiamy pięć powodów, dlaczego outsourcing SEO może być rozwiązaniem dla Ciebie.


Współpracując z agencją SEO, ograniczasz swoje obowiązki

Skuteczne prowadzenie firmy często wymaga działania na wielu frontach jednocześnie - konieczne jest zadbanie o kwestie finansowe, techniczne, marketing, kontakt z klientem itp. W zależności od tego, jaka jest wielkość, a także skład, Twojego zespołu, może się okazać, że nałożenie na nich kolejnego zadania (które wymaga dużego zaangażowania!) będzie zbyt obciążające. SEO wymaga poświęcenia czasu i działania w wielu obszarach jednocześnie, a także wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Współpraca z agencją SEO pozwoli na ograniczenie obowiązków, które spadłyby na Ciebie lub Twoich pracowników i pozwoli wykorzystać zaoszczędzony czas w innych działaniach, na przykład polepszenie obsługi klienta.

O tym, dlaczego pozycjonowanie stron internetowych wymaga trwałego, intensywnego zaangażowania, dowiesz się z naszych artykułów:


Współpracując z agencją SEO ściągasz z siebie odpowiedzialność za efekty

Pozycjonowanie stron internetowych jest częstym powodem frustracji wśród przedsiębiorców, którzy decydują się na samodzielne działania SEO. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest - dlaczego nie ma efektów? Bez odpowiedniej wiedzy trudno jest na to pytanie odpowiedzieć. Czasami wynika to po prostu z faktu, że nie minęło odpowiednio dużo czasu od wdrożenia strategii SEO. Uzyskanie efektów wymaga poświęcenia dużo czasu - czasami trwa to około dwóch, trzech miesięcy, a czasami jest to nawet rok lub dwa. Powodem może być także nieprawidłowe działanie, niedostosowanie się do algorytmu Google, a nawet otrzymanie kary od Google. Potrzeba jednak doświadczenia w tym zakresie, a także specjalistycznej wiedzy, aby wiedzieć, jak zdefiniować taki problem. Decydując się na współpracę z agencją SEO, zrzucasz z siebie tą odpowiedzialność - to specjaliści od SEO są zobowiązani do tego, aby odpowiednio prowadzić Twoją strategię pozycjonowania.

Szacunkowy czas oczekiwania na efekty pozycjonowania strony internetowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat czasu oczekiwania na efekty SEO? Sprawdź nasz artykuł:


Współpracując z agencją SEO, zyskujesz na kontakcie z ekspertami

Aby uzyskać najlepsze efekty SEO, musisz mieć dobrze zoptymalizowaną całą stronę internetową - nie wystarczy sam dobór słów kluczowych. Decydując się na współpracę z agencją SEO, zyskujesz wsparcie całej grupy ekspertów, którzy będą czuwać nad Twoją witryną. Taka grupa ekspertów pomoże Ci zauważyć rzeczy, które mogły zostać pominięte podczas zajmowania się innymi działaniami marketingowymi, sprzedażowymi lub obsługą klienta.

Zastanawiasz się, czy Twoja strona potrzebuje optymalizacji?

W ramach współpracy z agencją widoczni możesz na przykład uzyskać kontakt z takimi ekspertami, jak:

 • specjalista ds. Pozycjonowania,
 • webmaster,
 • specjalista ds. Budowy Profilu Linków,
 • specjalista ds. Content Marketingu,
 • specjalista ds. optymalizacji konwersji,
 • specjalista ds. Obsługi Klienta (czuwa nad przebiegiem kampanii SEO i dostarczaniem Ci bieżących informacji).


Współpracując z agencją SEO, zyskujesz trwałość efektów

Aby strategia pozycjonowania strony była skuteczna, konieczne jest trwałe działanie. Nie możesz nagle zrezygnować z działań SEO i oczekiwać, że uzyskane efekty pozostaną na tym samym poziomie - Twoja widoczność w sieci zdecydowanie spadnie. Wstrzymanie działań SEO jest częstym pomysłem, gdy w firmie wydarza się jakiś niespodziewany problem, który absorbuje uwagę wszystkich pracowników. Gdy decydujesz się na outsourcing SEO, możesz swobodnie skupić się na rozwiązywaniu pojawiających się trudności, a Twoja strona na tym nie ucierpi.

CHCESZ SKUTECZNIE ZWIĘKSZYĆ WIDOCZNOŚĆ SWOJEJ STRONY? SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ SEO


Współpracując z agencją SEO, zwiększasz ROI

Decydując się na współpracę z profesjonalną agencją, inwestujesz w ludzi, optymalizację techniczną, jakościową treść, ale również w profesjonalne pomiary efektywności swojej strategii. Dobra agencja jest w stanie zapewnić Ci zwiększenie widoczności w sieci, a przy tym również wpłynąć na zwiększenie współczynnika konwersji. Specjalista ds. Obsługi Klienta będzie Cię regularnie informował o tym, jak wyglądają postępy związane z przypisaną do Twojej strony strategią. Będziesz mieć jasną informację o tym, czy podejmowana przez Ciebie inwestycja się zwraca, czy też jest dla Ciebie nieopłacalnym rozwiązaniem.

Przeczytaj nasz artykuł i poszerz swoją wiedzę w tym temacie:

Chcesz zwiększyć skuteczność swojej strony?


Jak wygląda współpraca z agencją SEO?

Pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego w profesjonalnej agencji SEO obejmuje wiele etapów. Ważne jest odpowiednie przygotowanie i poznanie konkurencji, a następnie opracowanie skutecznej strategii. W agencji widoczni współpraca przebiega na podstawie poniższych etapów:

 1. Analiza strony, branży i konkurencji.
 2. Audyt SEO i optymalizacja techniczna strony.
 3. Wybór fraz i tworzenie skutecznych treści w pozycjonowaniu.
 4. Budowa profilu linków i pozycjonowanie strony off-site.
 5. Optymalizacja współczynnika konwersji i zwiększenie sprzedaży z pozycjonowania.
 6. Pomiar efektów pozycjonowania i dalsza optymalizacja strony.

W ramach tego typu współpracy możesz mieć pewność, że zostanie zbudowana odpowiednia widoczność Twojej strony, zwiększona liczba odwiedzin witryny oraz zwiększony poziom sprzedaży i zapytań ofertowych.


Samodzielne pozycjonowanie strony - wyzwania i potencjalne zagrożenia

Wiele osób swoją przygodę z SEO zaczyna właśnie od samodzielnego pozycjonowania strony. Rzeczywiście, istnieje sporo firm, które uzyskują satysfakcjonujące efekty, decydując się na zbudowanie wewnętrznego zespołu zajmującego się SEO strony. Jednak samodzielne pozycjonowanie strony wiąże się z wieloma wyzwaniami i potencjalnymi zagrożeniami dla firmy. Chcąc zdecydować się na takie rozwiązanie konieczne jest przygotowanie bardzo szczegółowej strategii i określenie sposobu działania związanego z niżej opisanymi wyzwaniami.


Wysokie koszty samodzielnej realizacji strategii SEO

Bardzo dużo osób błędnie zakłada, że samodzielne pozycjonowanie stron internetowych oznacza dużą oszczędność pieniędzy. W rzeczywistości rzadko jest to zgodne z prawdą. Aby samodzielnie zająć się strategią SEO, musisz opłacić wiele specjalistycznych narzędzi, które są niezbędne do pracy przy pozycjonowaniu, a także zatrudnić osobę, które ma odpowiednią wiedzę do prowadzenia strategii. Często zdecydowanie się na inhouse SEO wiąże się również z opłacaniem kolejnych szkoleń, aby poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Ostateczna kwota wcale nie musi być niższa od tej, którą zainwestowałbyś/zainwestowałabyś we współpracę z zaufaną agencją SEO.

Sprawdź, ile dokładnie kosztuje pozycjonowanie


Ryzyko popełnienia błędów bez wsparcia agencji SEO

Skuteczne zarządzania strategią pozycjonowania wymaga nie tylko ogólnej wiedzy z zakresu SEO, ale również stałego jej weryfikowania i bycia na bieżąco ze zmianami, trendami. Osoba, która nie jest w pełni wgłębiona w ten temat, może nie zauważyć różnych istotnych kwestii, które będą miały znaczący wpływ na efekty widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google.


Konieczność nabycia specjalistycznej wiedzy

Samodzielne pozycjonowanie strony internetowej postawi przed Tobą spore wyzwanie - musisz zdobyć bardzo szeroko rozbudowaną wiedzę dotyczącą SEO i czynników rankingowych Google. Jest to nie tylko bardzo czasochłonne i wymagające dużego zaangażowania, ale również wymagające inwestycji w szkolenia, kursy, książki.

Chcesz dowiedzieć się, jak realizować samodzielne pozycjonowanie stron internetowych? W naszych wpisach znajdziesz wskazówki:


Konieczność poświęcenia dużej części swojego czasu

Aby osiągnąć wymarzone efekty w SEO, konieczne jest poświęcenie na to wiele swojego czasu oraz energii. Wiąże się to na przykład z koniecznością przygotowania całej strategii, zrealizowania optymalizacji technicznej strony, regularnego przygotowywania jakościowej treści na stronę, pozyskiwania silnych linków zewnętrznych, cyklicznego wykonywania audytu itp. Co więcej, strategia SEO wymaga konsekwencji, ciągłości działań - w innym przypadku stracisz swoje efekty. Wygospodarowanie czasu na takie działania często wymaga zrezygnowania z innych działań, którym poświęcasz czas, co może mieć negatywne skutki na działanie Twojej firmy.


Ryzyko stracenia efektów w sytuacji braków kadrowych

Gdy decydujesz się na pozycjonowanie strony samemu, musisz poważnie zastanowić się nad tym, co zrobisz w sytuacji, gdy na przykład nagle stracisz pracownika, który zajmował się SEO lub gdy wydarzy się w firmie sytuacja wymagająca Twojego pełnego zaangażowania i nie będziesz mieć czasu na zajmowanie się pozycjonowaniem. Brak działań w SEO wiąże się z bardzo dużym ryzykiem utraty swoich wypracowanych efektów, bo dla Google jest to informacja, że strona nie jest aktywna i nie warto jej promować. Współpracując z agencją SEO możesz mieć pewność, że Twoja strategia SEO nigdy nie straci na intensywności, a widoczność strony będzie wzrastać.

Chcesz skutecznie zwiększyć widoczność swojej strony?


Jakie kompetencje musisz posiadać, aby samodzielnie pozycjonować stronę?

Jeśli decydujesz się na inhouse SEO musisz mieć wśród swoich pracowników osobę, która doskonale się zna na temacie pozycjonowania stron internetowych. Nie chodzi tu wyłącznie o powierzchowną wiedzę dotyczącą czynników rankingowych, ale zdecydowanie bardziej zaawansowane kwestie, jeśli zależy Ci na osiągnięciu realnych efektów. Wśród kompetencji specjalistów ds. Pozycjonowania wymieniamy między innymi:

 • Umiejętność analizy intencji użytkownika,
 • Posiadanie wiedzy o sposobach pracy serwerów,
 • Rozumienie procesu tworzenia treści,
 • Umiejętność raportowania w pozycjonowaniu,
 • Umiejętność realnego prognozowania efektów,
 • Posiadanie wiedzy o migracji stron internetowych,
 • Posiadanie wiedzy o różnych wyszukiwarkach,
 • Posiadanie wiedzy o SXO i CRO,
 • Znajomość języków programowania,
 • Bycie na bieżąco z trendami.

Sprawdź, jakie podstawowe i zaawansowane umiejętności musisz nabyć, by móc samodzielnie realizować projekty SEO:


Samodzielne pozycjonowanie czy współpraca z agencją SEO? Co wybrać? Podsumowanie

Możesz podjąć się samodzielnego pozycjonowania sklepu lub strony internetowej, wielu przedsiębiorców od tego właśnie zaczyna. Jednak jeżeli Ci zależy na pewnych i trwałych efektach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja we współpracę z doświadczoną agencją SEO.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Samodzielne pozycjonowanie czy współpraca z agencją SEO? Co wybrać?

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 84 głosów

UDOSTĘPNIJ