Jak prześcignąć konkurencję w SEO w krótkim czasie? Zrób to w 8 krokach!

jak przescignac konkurencje w se wkrotkim czasie
Spis treści

• Krok 1: Zidentyfikuj swoich najsilniejszych konkurentów w wyszukiwarkach

• Jak zidentyfikować swoich konkurentów w SEO?

• Krok 2: Sprawdź, na jakie słowa pozycjonuje się Twoja konkurencja

• Krok 3: Przeanalizuj strategię swoich konkurentów na stronie

• Krok 4: Dowiedz się, jak Twoi konkurenci pozyskują linki zwrotne

• Krok 5: Sprawdź konta konkurencji w mediach społecznościowych i śledź wzmianki

• Krok 6: Przeanalizuj kampanie reklamowe konkurencji

• Krok 7: Stwórz swoją strategię pozycjonowania strony internetowej

• Krok 8: Stale monitoruj wszelkie zmiany, które wprowadzają Twoi konkurenci

• Podsumowanie

Stworzyłeś stronę internetową dla swojego biznesu i boisz się, że osiągnięcie odpowiedniej pozycji w SERP zajmie Ci wieki? Wcale nie musi tak być! Przy dobrze zrealizowanym audycie i odpowiednio opracowanej strategii możesz skutecznie poprawić pozycję strony w Google. Żeby Ci to ułatwić przygotowaliśmy siedem kluczowych elementów, które pozwolą Ci na sprawniejsze zrealizowanie analizy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Krok 1: Zidentyfikuj swoich najsilniejszych konkurentów w wyszukiwarkach

Jeśli chcesz osiągnąć wyniki lepsze niż Twoja konkurencja, musisz wiedzieć z kim Ci przychodzi rywalizować. Brak przeprowadzenia takiej analizy sprawia, że będziesz działać zupełnie po omacku i trudno Ci będzie osiągnąć satysfakcjonujące efekty SEO.

Pamiętaj, żeby nie porównywać swojej początkującej firmy do największych gigantów. Pracujesz w gastronomii? Nie staraj się prześcignąć od razu McDonald's. Prowadzisz sklep internetowy z elektroniką? Nie mierz się z Samsungiem czy też z Apple. Musisz racjonalnie określić konkurencyjne marki, które działają w Twojej branży i prowadzą podobną formę działalności.


Jak zidentyfikować swoich konkurentów w SEO?

Pierwszym, najprostszym sposobem na zidentyfikowanie swoich konkurentów jest burza mózgów w firmie - zapewne doskonale wiesz, jakie firmy działają w Twojej branży. Dodatkowo możesz skorzystać również ze wsparcia wyszukiwarki Google - wpisz w Google nazwę swojej usługi lub kluczowy asortyment i zobacz, kto jest w TOP 10 wyników na wskazane frazy. Aby zidentyfikować swoich konkurentów, możesz również wykorzystać profesjonalne narzędzia SEO, jak na przykład Ahrefs lub Senuto. Po wpisaniu domeny w wyszukiwarce narzędzia otrzymasz kilka lub nawet kilkanaście stron konkurencyjnych firm.

Przykładowa lista konkurencyjnych witryn przedstawiana w narzędziu SENUTO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo realizować analizę konkurencji w SEO, sprawdź nasz artykuł:


Krok 2: Sprawdź, na jakie słowa pozycjonuje się Twoja konkurencja

Gdy już wiesz, kim są Twoi konkurenci, musisz również lepiej poznać ich strategię działania, by wiedzieć, jak wiele pracy będzie od Ciebie wymagało ich prześcignięcie. Przeanalizuj przede wszystkim ilość i popularność fraz, na które jest widoczna firma. W tym celu możesz wykorzystać takie narzędzie jak Senuto. Wystarczy, że przejdziesz do panelu narzędzia, klikniesz w zakładkę Analiza widoczni i dodasz interesujący Cię adres strony internetowej.

Analiza widoczności na frazy strony internetowej agencji widoczni, narzędzie: Ahrefs.

Sprawdź na jakie frazy jest widoczna strona, a także jakie pozycje zajmuje, jaka jest trudność wybranych słów i jaki ruch one generują.

Potrzebujesz wsparcia przy analizie konkurencji?


Krok 3: Przeanalizuj strategię swoich konkurentów na stronie

Analiza konkurencji wymaga również zapoznania się z ich stroną internetową. Ważne jest sprawdzenie struktury witryny, a także ich strategii treści. Tego typu analiza może zająć Ci nieco więcej czasu, ale chcąc lepiej prowadzić swoją optymalizację SEO, warto ją zrealizować. Przy przeprowadzaniu takiej analizy warto mieć wsparcie specjalisty od pozycjonowania, który rozumie zależności w off-site SEO i on-site SEO.

Analizując stronę swojej konkurencji, musisz zwrócić uwagę na poniższe elementy:

 • struktura witryny,
 • nagłówki (szczególnie H1 i H2),
 • kotwice linków,
 • meta opisy i tytuły,
 • atrybuty ALT obrazu,
 • tagi nofollow.

Jeśli zauważysz, że podobne słowa kluczowe są wykorzystywane w wybranych elementach witryny, możesz śmiało założyć, że firma stara się pozycjonować właśnie na te frazy. Sprawdź, jak bardzo konkurencyjne są te słowa i w jakim stopniu są spójne z Twoją ofertą. Następnie zastanów się, czy chcesz, żeby Twoja witryna konkurowała na te same frazy, czy znalazła własną niszę na atrakcyjne, lecz niewykorzystywane przez konkurencję, słowa kluczowe.

Nie tylko frazy będą tutaj ważne, sprawdź również chwytliwość nagłówków i tytułów na stronie. Czy zachęcają one użytkowników do kliknięcia? Czy są przekonujące? Zatrudniając zdolnego, doświadczonego copywritera, możesz osiągnąć w tym aspekcie lepsze efekty.


Krok 4: Dowiedz się, jak Twoi konkurenci pozyskują linki zwrotne

Jakość i liczba linków zwrotnych to bardzo ważny czynnik rankingowy Google – nie możesz go ignorować, jeśli chcesz prześcignąć swoją konkurencję w wynikach wyszukiwania. Wiedza o tym, jak Twoi konkurencji pozyskują linki zwrotne, pozwoli Ci opracować własną strategię. Warto jest pozyskać linki ze stron, które prowadzą do witryny konkurencyjnej, ale także takie linki, które będą Cię odróżniać od ich profilu linków. W ten sposób skutecznie zwiększysz autorytet swojej witryny.

Potrzebujesz skutecznej kampanii seo?

Podczas opracowywania swojej strategii zdobywania back linków musisz pamiętać, że aktualnie nie tylko ilość, ale również jakość pozyskanych linków jest ważna – ma na to wpływ wprowadzony przez Google algorytm Penguin. Z tego względu back linki ze stron o słabej jakości (np. z tzw. farmy linków) lub ze stron niepowiązanych tematycznie z Twoją ofertą, mogą mieć negatywny wpływ na widoczność Twojej witryny.

Aby skutecznie przeanalizować linki konkurencji i opracować strategię dla swojej firmy, działaj zgodnie z poniższymi etapami:

 1. Sprawdź źródła backlinków stron konkurencyjnych.
 2. Przeanalizuj rodzaj oraz jakość ich linków zwrotnych.
 3. Opracuj plan pozyskiwania linków dla swojej strony.
 4. Przeprowadzaj regularne analizy profilu linków na stronach konkurencji.
 5. Przeprowadzaj regularne analizy profilu linków dla swojej witryny.

Na co zwracać uwagę podczas analizy linków zwrotnych? Zalecamy skupienie się na poniższych elementach:

 • ilość linków zwrotnych,
 • źródła linków zwrotnych,
 • liczba unikalnych domen, z których pochodzą linki zwrotne,
 • tekst kotwicy przy linkach,
 • wskaźniki wartości linków w narzędziu (np. Ahrefs Rank),
 • określenie, do których stron prowadzi największa ilość linków zwrotnych,
 • rozkład linków dofollow i nofollow,
 • rodzaje linków (płatne, zdobyte w ramach outreach itp.),
 • sposoby zdobywania linków przez konkurencję,
 • ocena, jak czasochłonne i kosztowne są ich strategie budowania linków.

Więcej o sposobie analizy linków możesz dowiedzieć się z naszego artykułu blogowego:

Pamiętaj, że nie musisz przeprowadzać takiej analizy ręcznie – mogą Ci w tym pomóc specjalne narzędzia. Polecamy Ci wykorzystać Ahrefs, który pomoże Ci również podczas analizy widoczności stron konkurencyjnych.

Analiza linków z wykorzystaniem narzędzia Ahrefs.

Dowiedz się, jak zdobyć skuteczne linki dla swojej witryny i jak poprawić dzięki temu swoją pozycję w Google:


Krok 5: Sprawdź konta konkurencji w mediach społecznościowych i śledź wzmianki

Działania w mediach społecznościowych nie wpływają na pozycje w wynikach wyszukiwania, ale mogą generować dodatkowy ruch w witrynie, dlatego nie powinno się tego bagatelizować. Sprawdź konta swoich konkurentów w mediach społecznościowych i przyjrzyj się szczególnie poziomowi ich aktywności tam, zaangażowania użytkowników w ich treści oraz sprawdź, czy realizują tam płatną kampanię marketingową. Śledź wzmianki w mediach społecznościowych o witrynach konkurencji i regularnie je analizuj.

Narzędzia do analizy mediów społecznościowych możesz znaleźć pod tym linkiem:

Chcesz zwiększyć swoją widoczność w social mediach?


Krok 6: Przeanalizuj kampanie reklamowe konkurencji

Pozycjonowanie stron internetowych ma na celu osiągnięcie wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania Google, dlatego mogłoby się wydawać, że płatne kampanie w wynikach wyszukiwania nie będą miały z SEO nic wspólnego. Jednak ze względu na to, że tego rodzaju kampanie generują dodatkowy ruch na stronie, mogą również przyczynić się do wzrostu widoczności strony internetowej i warto mieć je na uwadze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wpływają na siebie połączenia strategii SEO i Google Ads? Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie:

Analizując realizowane przez konkurencję kampanie Google Ads, zwróć uwagę na poniższe elementy.

 • Tekst reklamy: w jaki sposób Twoja konkurencja próbuje dotrzeć do odbiorcy i skłonić go do kliknięcia? Zwróć uwagę na słowa kluczowe, tytuł i wykorzystywane Call to Action.
 • Strona docelowa: do jakich stron w witrynie konkurencji prowadzi link? Co zobaczy użytkownik tuż po kliknięciu w reklamę? Czy jest to strona zrealizowana zgodnie ze strategią User Experience? Czy jest konkurencyjna i atrakcyjna? Zwróć uwagę na strukturę treści, formularze rejestracyjne, CTA i unikalne propozycje sprzedaży.
 • Kod źródłowy strony docelowej: jeśli znasz się na technologii lub współpracujesz z osobami, które mają specjalistyczną wiedzę z zakresu kodu HTML, możesz przeanalizować kody źródłowe konkurencyjnej witryny. Pomoże Ci to zweryfikować na przykład, czy używają oni retargetingu.


Krok 7: Stwórz swoją strategię pozycjonowania strony internetowej

Masz już szeroką wiedzę na temat tego, w jaki sposób działa Twoje konkurencja w sieci. Teraz Twoim zadaniem jest opracowanie takiego sposobu działania, który pozwoli Ci zdobyć nad nimi przewagę. Część działań Twojej konkurencji musisz powielić (zdobycie części linków, pozycjonowanie na część podobnych słów kluczowych), ale absolutnie nie naśladuj ich całej strategii. Wykonana analiza powinna Ci pomóc znaleźć słabe punkty Twojej konkurencji - w tych aspektach możesz się wyróżnić, a dzięki temu szybko zdobyć wysokie pozycje w Google i prześcignąć konkurencję.

Sprawdź skuteczność swojej strategii pozycjonowania!

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć strategię SEO, te artykuły pomogą Ci ją zaplanować:


Krok 8: Stale monitoruj wszelkie zmiany, które wprowadzają Twoi konkurenci

Przeanalizowanie swojej konkurencji i zaplanowanie własnej strategii pozycjonowania strony internetowej to nie koniec pracy. Musisz stale śledzić, co robi Twoja konkurencja i czy wprowadza jakieś zmiany w swojej strategii, jeśli chcesz by Twoja firma pozostała konkurencyjna pod względem SEO. Zaplanuj sobie cykliczne analizy i co jakiś czas sprawdzaj następujące elementy:

 • pozycja konkurencji w rankingu Google,
 • profil i ilość pozyskiwanych przez konkurencję linków zwrotnych,
 • pojawiające się zmiany w strukturze witryny,
 • zmiany w strategii treści na stronie.

Sprawdzaj również, czy nie zostały wdrożone nowe aktualizacje Google, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na Twoje i konkurencji pozycje w rankingu.


Jak prześcignąć konkurencję w SEO w krótkim czasie? Zrób to w 8 krokach! Podsumowanie

Jeśli nie wiesz, jak poprawić pozycję w Google, a zależy Ci na lepszych efektach SEO niż te osiągane przez inne firmy, musisz doskonale poznać strategię Twoich konkurentów. Dopiero gdy zrozumiesz, w jaki sposób oni działają, możesz podjąć decyzję, jaka strategia może być dla Ciebie najskuteczniejsza. Przeprowadzanie regularnych audytów i analizowanie wyników swoich i konkurencji to podstawa dobrze realizowanej strategii pozycjonowania strony internetowej.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak prześcignąć konkurencję w SEO w krótkim czasie? Zrób to w 8 krokach!

Średnia ocen użytkowników4.95 na podstawie 90 głosów

UDOSTĘPNIJ