Pozycjonowanie czy Google Ads - co wybrać?

6 zasad optymalizacji tresci widoczni blog

Google Ads i pozycjonowanie to dwie formy marketingu internetowego, które pozwalają na skuteczną promocję firmy online. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy wybrać działania SEO, czy kampanie Google Ads w wyszukiwarce. Sprawdźmy, jakie są różnice pomiędzy SEO a Google Ads, którą formę wybrać oraz… czy w ogóle trzeba i warto wybierać między nimi?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Pozycjonowanie i Google Ads - czym są i czym się różnią?

Zarówno pozycjonowanie, jak i Google Ads to formy marketingu internetowego w wyszukiwarce (SEM - Search Engine Marketing). Ich celem jest wypromowanie firmy na rynku, pozyskanie ruchu oraz sprzedaży produktów lub usług. Różnią się one jednak sposobem prezentacji w wynikach wyszukiwania, a także metodami działania. Czym są pozycjonowanie oraz kampanie Google Ads?

Pozycjonowanie to szereg działań, których celem jest uzyskanie wysokich pozycji na słowa kluczowe związane z ofertą  w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Widoczność strony zależy od wielu elementów (istnieje ponad 200 czynników rankingowych), a wśród nich kluczowe są:

 • obecność słów kluczowych,
 • profil linków prowadzących do witryny,
 • optymalizacja techniczna strony,
 • obecność wartościowych treści,
 • sposób działania strony (szybkość, obecność certyfikatu SSL itp., struktura linków wewnętrznych).

Kampanie Google Ads to płatne działania promocyjne w internecie. Adres konkretnej witryny pojawi się w wynikach wyszukiwania lub w witrynie należącej do sieci reklamowej Google tylko wówczas, jeśli reklamodawca zadeklaruje płatność określonej kwoty w zamian za działanie użytkownika (kliknięcie w link, dokonanie konwersji, wyświetlenie materiału video). Kampanie te, jeśli są dobrze zoptymalizowane, dają szybkie efekty, ale generują także dość duże koszty. Sprawdź, ile musisz czekać na efekty kampanii Google Ads. O ile działania SEO skierowane są przede wszystkim na organiczne wyniki wyszukiwania Google oraz Google Maps, o tyle reklamy Google Ads mogą się wyświetlać nie tylko w sieci wyszukiwania, ale także na stronach współpracujących z Google w sieci reklamowej, na mapach Google czy na YouTube i Gmailu, co daje duży zasięg. W przypadku kampanii w sieci wyszukiwania wyniki są oznaczone hasłem “Reklama” i wyświetlają się nad wynikami organicznymi, pod nimi lub obok nich.

 

Wyniki organiczne w Google, które są efektem dobrej strategii pozycjonowania

Wyniki płatne, będące wynikiem reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania 

 

Zalety i wady pozycjonowania

Zarówno pozycjonowanie sklepów i stron, jak i reklamy Google Ads mają swoje wady i zalety. Pozycjonowanie:

 • jest skuteczne i tańsze, ale wymaga cierpliwości - efekty SEO mogą pojawić się po kilku miesiącach, ale także po 2 latach, o czym pisaliśmy w artykule “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”,
 • wymaga kompleksowej wiedzy - bez doświadczenia i umiejętności możesz swojej stronie bardziej zaszkodzić niż pomóc,
 • pozwala uzyskać długofalowe efekty - im dłużej inwestujesz, tym zwrot z inwestycji jest wyższy a koszt pozyskania pojedynczego klienta niższy,
 • buduje zaufanie i wiarygodność marki,
 • generuje stały i równomierny ruch.

 

Jakie są zalety i wady kampanii Google Ads?

 • Dają szybkie, ale krótkotrwałe efekty.
 • Wymagają płatności za działanie użytkownika, które stale rosną.
 • Wymagają stałej optymalizacji i weryfikacji specjalisty pod kątem skuteczności.
 • Zapewniają duże możliwości kierowania na odbiorców, lokalizacje itp.
 • Są przydatne w przypadku krótkotrwałych kampanii, np. przedświątecznych, gdy reklamodawca chce szybko zbudować widoczność, ruch i sprzedaż.
 • Docierają do dużej liczby odbiorców.

 

Google Ads czy SEO - które z nich wybrać?

W określonych sytuacjach przedsiębiorcy skuteczniejsze mogą być kampanie SEO albo kampanie Google Ads. Poniżej znajdziesz kilka popularnych sytuacji wraz z informacją, które działania wybrać.

 

SEO vs Ads, gdy liczysz na szybkie efekty

Zależy Ci na szybkich efektach, zbudowaniu widoczności i ruchu w kilka tygodni lub miesięcy? Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w kampanie Google Ads w sieci wyszukiwania. Dobrze zoptymalizowana kampania może od razu wyświetlać się na kluczowe frazy i generować kliknięcia (ruch) oraz sprzedaż. W przypadku pozycjonowania na efekty musisz czekać, dlatego strategia ta nie sprawdzi się w przypadku krótkotrwałych kampanii. Jeśli chcesz wykorzystać pozycjonowanie do kampanii świątecznych, musisz zaplanować działania z co najmniej półrocznym, a najlepiej rocznym wyprzedzeniem.

Reklama produktowa w sieci wyszukiwania - jedna z najskuteczniejszych kampanii Google Ads dla sklepów online

 

SEO czy Ads a budowanie autorytetu marki

Twoim głównym celem jest budowanie wizerunku eksperta i autorytetu marki? W takim przypadku powinieneś skupić się na działaniach marketingowych, które dadzą stałe i długofalowe efekty. Dlatego też do budowy wizerunku i autorytetu skuteczniejsze będzie pozycjonowanie. Wprawdzie kampanie w sieci reklamowej Google również mogą być skupione na budowie świadomości, jednak ich efektywność jest niewielka (z wyjątkiem remarketingu). 

Chcesz wypromować swoją stronę?

 

Google Ads czy pozycjonowanie a kierowanie na odbiorców

Jeśli Twoim celem jest precyzyjne kierowanie działań marketingowych na odbiorców, lepszym wyborem będzie reklama Google Ads. W procesie przygotowywania i optymalizacji kampanii możesz kierować reklamy:

 • na lokalizacje użytkownika (rozumianą zarówno jako miejsce, w którym użytkownik przebywa na stałe lub czasowo),
 • urządzenia (komputery stacjonarne i laptopy, tablety oraz telewizory),
 • według danych demograficznych (płci, wieku),
 • według zainteresowań użytkowników.

Duże możliwości targetowania sprawiają, że masz pewność, że reklamy dotrą do odbiorców realnie zainteresowanych Twoimi usługami lub produktami. W przypadku pozycjonowania również docierasz do odbiorców zainteresowanych (którzy wpisali określone słowo kluczowe), jednak możliwości targetowania są mniejsze. 

 

Budowanie wiarygodności z SEO czy Google Ads?

Twoim długoterminowym celem jest budowanie wiarygodności wśród użytkowników? Możesz połączyć pozycjonowanie z kampaniami Google Ads, jednak większy nacisk połóż na SEO. Reklama może wydawać się wielu użytkownikom nachalna, podczas gdy wyniki organiczne wydają się bardziej naturalne i wiarygodne. Wszystko dlatego, że wielu użytkowników zdaje sobie sprawę, że ze za reklamę PPC trzeba zapłacić, podczas gdy wysoka pozycja w wynikach bezpłatnych opiera się na autorytecie marki i wysokiej jakości treści i długotrwałej strategii budowania zaufania w internecie. Sprawdź, jak wzbudzać zaufanie w e-commerce i zwiększać sprzedaż

 

Skalowalność - lepsza w pozycjonowaniu czy Google Ads?

Stawiasz pierwsze kroki w biznesie online, ale chcesz mieć możliwość ciągłego rozwoju działań marketingowych w optymalnym budżecie? Wybierz pozycjonowanie. O ile działania SEO z każdym miesiącem przynoszą lepszy zwrot z inwestycji i umożliwiają pozyskanie większej liczby klientów w tym samym budżecie, o tyle kampanie Google Ads do lepszych efektów będą potrzebować wyższych budżetów, ponieważ Google chce zarabiać na reklamach. By jeszcze lepiej wykorzystać atuty pozycjonowania, twórz treści typu evergreen, które nawet kilka lat po publikacji mogą generować wartościowy ruch i stanowić źródło cennej wiedzy dla użytkowników. Więcej o typach treści znajdziesz w artykule Fresh content a pozycjonowanie.

 

Google Ads czy SEO a optymalizacja kosztów 

Chcesz zainwestować w marketing online, ale w optymalnym budżecie? W takiej sytuacji również powinieneś wybrać pozycjonowanie strony lub sklepu internetowego. Dlaczego pozycjonowanie jest tańsze od reklam Google Ads? Ponieważ:

 • w określonym budżecie jesteś w stanie pozyskiwać coraz więcej klientów i budować większy ruch - pozyskanie jednego klienta jest coraz tańsze,
 • możesz rozpocząć od tańszego pozycjonowania lokalnego,
 • reklamy Google Ads są coraz droższe nie tylko ze względu na dużą konkurencję, ale także rosnące stawki,
 • SEO pozwala zwiększać zyski w dłuższej perspektywie,
 • te same efekty w Google Ads będą wymagały znacznie większego budżetu niż działania SEO.

 

Google Ads a pozycjonowanie - tabela

W tabeli przedstawiliśmy porównanie pozycjonowania oraz kampanii Google Ads pod kątem czynników najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorcy

Porównanie pozycjonowania oraz Google Ads

Funkcja Pozycjonowanie Google Ads
Potencjał generowania ruchu Generuje ruch w sposób ciągły Generuje ruch tylko w czasie trwania konkretnej kampanii
Rozmieszczenie Witryny widoczne tylko w organicznych wynikach wyszukiwania i w Local pack Reklamy widoczne w wynikach wyszukiwania oraz witrynach partnerskich Google (YouTube. Gmail. Google Maps i inne)
Koszt kliknięcia Brak Od kilku groszy do kilkudziesięciu złotych. zależny od wyniku jakości reklamy. konkurencyjności. wyników konta
Czas oczekiwania na wyniki Od kilku do kilkunastu miesięcy Od kilku tygodni do kilku miesięcy
Koszty Malejące z każdym miesiącem działań Trudne do określenia. rosnące ze względu na duża konkurencję i chęć zysku Google

 

Pozycjonowanie i Google Ads - synergia działań

Pozycjonowanie i kampanie Google Ads nie wykluczają się wzajemnie. Wręcz przeciwnie - w celu maksymalizacji efektów - widoczności, ruchu oraz sprzedaży - warto połączyć reklamy Google oraz działania SEO. Dlaczego warto i jak to zrobić? Sprawdźmy.

Rozreklamuj swój sklep internetowy

 

Dlaczego pozycjonowanie i Google Ads powinny działać razem?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto połączyć pozycjonowanie i kampanie Google Ads. Znajdziesz je poniżej.

 

 1. Uzyskaj lepszą widoczność w Google, łącząc kampanie Ads i pozycjonowanie

Połączenie pozycjonowania oraz Google Ads sprawia, że link do Twojej witryny może znaleźć się w aż trzech miejscach w wynikach wyszukiwania Google - wynikach organicznych, w reklamie produktowej oraz w tekstowych reklamach Google Ads na to samo słowo kluczowe. W ten sposób kilkakrotnie zwiększasz szansę, że użytkownik kliknie właśnie w Twój link i przejdzie na twoją stronę. Samo pozycjonowanie na to samo słowo kluczowe pozwala wyświetlić zazwyczaj jeden , a maksymalnie dwa linki z tej samej witryny na zapytanie użytkownika.

 

Podział wyników Gogle na reklamy i wyniki organiczne - połączenie SEO i Google Ads sprawia, że Twoja witryna może znaleźć się w trzech różnych miejscach

 

2. Zainwestuj w SEO i Google Ads, by uzyskać więcej danych o słowach kluczowych

Optymalizacja działań SEO oraz Google Ads umożliwia zebranie większej ilości danych dotyczących skuteczności poszczególnych słów kluczowych. Specjaliści SEO oraz Google Ads opiekujący się jedną witryną mogą współpracować, wymieniać doświadczenia i dzielić się wiedzą o skuteczności  działań oraz wykorzystywać ją do dalszej optymalizacji. 

W Planerze słów kluczowych Google znajdziesz zarówno słowa kluczowe na potrzeby kampanii SEO, jak i Ads

 

3. Połącz SEO i Ads, a uzyskasz więcej danych o skuteczności treści

Gdy prowadzisz działania Google Ads, wiesz, które teksty reklam i nagłówki są najbardziej skuteczne. Możesz wykorzystać tę wiedzę do optymalizacji meta danych title i description w pozycjonowaniu. Dlaczego warto? Ponieważ w przypadku Google Ads szybko otrzymujesz informacje o skuteczności, podczas gdy w SEO na efekty trzeba poczekać. Bez informacji z Google Ads możesz stracić kilka cennych miesięcy.

 

4. Dzięki synergii SEO i Ads możesz realizować różne cele biznesowe

Zarówno pozycjonowanie, jak i Google Ads ma na celu wypromowanie twojej firmy w internecie, jednak realizuje to zadanie w inny sposób. O ile działania SEO zakładają długoterminowe efekty i nie nadają się do krótkotrwałych promocji, o tyle Google Ads możesz wykorzystać do wypromowania oferty rabatowej, którą planujesz zorganizować za 2 tygodnie. W ten sposób SEO i Ads się uzupełniają. Nie musisz prowadzić działań Google Ads wcale, jeśli masz ograniczony budżet. Warto wówczas postawić na stałe na pozycjonowanie, a kampani Google Ads uruchamiać od czasu do czasu, na przykład w gorącym okresie sprzedażowym - podczas świąt i w szczycie sezonu na Twoje produkty lub usługi. 

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

 

5. Dzięki Google Ads zmaksymalizujesz efekty SEO

Pozycjonowanie przynosi Ci duży ruch, ale wielu klientów nie realizuje zamówienia w sklepie lub rezygnuje ze skorzystania z usługi? Możesz im o sobie przypomnieć i zmaksymalizować efekty SEO poprzez reklamy remarketingowe Google Ads. Przygotuj kampanię remarketingową na porzucone koszyki. Możesz skorzystać zarówno z remarketingu tradycyjnego, jak i remarketingu dynamicznego, który wyświetla użytkownikowi reklamę dokładnie tego produktu, który wcześniej oglądał w sklepie. 

 

Przykład reklamy remarketingowej (remarketing dynamioczny)

 

Jak wykorzystać potencjał Google Ads i pozycjonowania?

Wiemy już, że warto łączyć pozycjonowanie i Google Ads, a nie wybierać pomiędzy dwoma kanałami. Poniżej przedstawimy, w jaki sposób łączyć strategie, by uzyskać jak najlepsze efekty marketingowe i sprzedażowe.

 

1. Zdominuj wyniki na brandowe słowa kluczowe

Twoja strona wyświetla się w wynikach organicznych na frazy brandowe? To niemal oczywiste. W tym przypadku warto jednak uzupełnić wyniki organiczne poprzez uruchomienie kampanii na brandowe słowa kluczowe. W ten sposób w wynikach płatnych wyświetli się reklama Twojej firmy, a nie konkurencji, co może wzmocnić zaufanie klientów do Twojej firmy i zwiększyć ruch. Strategia ta nie będzie kosztowna, ponieważ stawki za brandowe frazy zazwyczaj nie są wysokie, a może przynieść satysfakcjonujące efekty i zdominować brandowe wyniki w Google. Larry Kim zaleca, by 15% budżetu Google Ads przeznaczyć na hasła brandowe.

 

2. Wykorzystaj dane z wewnętrznej wyszukiwarki do optymalizacji kampanii SEO i Ads

Dużo użytkowników korzysta z wewnętrznej wyszukiwarki w Twojej witrynie? To sygnał, że powinieneś poprawić nawigację. Z drugiej strony warto wykorzystać frazy wpisywane przez użytkowników w witrynie, by zoptymalizować działania SEO oraz reklamy Google Ads. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wyszukiwarce Google użytkownicy będą wpisywać te same frazy. Dołącz je do strategii pozycjonowania i Google Ads.

 

3. Wykorzystaj dane z Google Search Console do optymalizacji kampanii Google Ads

Prowadzisz działania SEO od dłuższego czasu i chcesz zainwestować w Google Ads? Możesz ulepszyć swoją kampanię reklamową, wykorzystując dane o skuteczności treści w witrynie dostępne w Google Search Console. Przejdź do raportu skuteczności i zakładki “Zapytania”. Przefiltruj frazy według liczby wyświetleń oraz kliknięć. Są to słowa kluczowe, które użytkownicy już teraz używają po to, by znaleźć Twoją firmę. Możesz je wykorzystać do kampanii Google Ads.

 

Dane o skuteczności treści w Google Search Console

 

Podsumowanie

Kampanie Google Ads oraz pozycjonowanie nie wpływają na siebie wzajemnie, jednak znakomicie współpracują ze sobą. Jeśli masz duży budżet marketingowy, warto je ze sobą połączyć, by maksymalizować ruch i sprzedaż. Jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, postaw na pozycjonowanie i okazjonalnie inwestuj w reklamy Google Ads, na przykład w reklamę produktową, w okresach wzmożonego ruchu. Nie rezygnuj jednak z pozycjonowania, ponieważ jest to działanie długoterminowe, które przyniesie oczekiwane efekty, pod warunkiem, że będziesz cierpliwy.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie czy Google Ads - co wybrać?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 127 głosów

UDOSTĘPNIJ