Sklep w domenie czy w subdomenie? Co jest lepsze dla e-commerce?

sklep w domenie czy w subdomenie

Jeżeli planujesz poszerzyć zakres swojej internetowej działalności i otworzyć sklep, stoisz przed trudnym wyborem: założyć sklep w domenie czy subdomenie. W tym artykule pomożemy Ci znaleźć takie rozwiązanie, które będzie najlepiej dopasowane do Twoich planów biznesowych.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jak wybrać odpowiednią platformę dla sklepu internetowego?

Zasadniczo dla e-commerce najczęściej poleca się stworzenie sklepu online w domenie. W większości przypadków jest to lepsze rozwiązanie, ale jest kilka wyjątków, gdzie lepiej jest rozważyć sklep w subdomenie. Można się spotkać z opiniami, gdzie stanowczo odradza się wykorzystania subdomeny dla e-commerce. Warto jednak podkreślić, że subdomena raczej nie stworzy problemów, jeżeli będzie dobrze zrealizowana. Ważne jest jednak, żeby pamiętać, że należy wówczas bazować na subdomenie istniejącej już domeny głównej firmy, a nie na zewnętrznej, ogólnodostępnej domenie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto się zastanowić, co jest dla Ciebie najważniejsze pod kątem biznesowym. Zdecydowana większość inwestorów odpowiada - wysoka sprzedaż. Co jednak będzie lepsze pod kątem bezpieczeństwa, pozycjonowania sklepu internetowego, świadomości marki i sprzedaży międzynarodowej? Domena czy subdomena? Przeanalizowaliśmy każdy z tych aspektów.

Dowiedz się również:

 

Czym jest domena?

Domena to mówiąc najprościej indywidualny, niepowtarzalny adres internetowy przypisany do danej firmy/organizacji/osoby. Na przykład firma o nazwie XYZ może posiadać stronę internetową o nazwie xyz.com lub xyz.pl. Jeśli nie wiesz, jak wybrać nazwę domeny dla swojej strony internetowej, koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym mówimy również o tym, jaki wpływ na pozycjonowanie ma nazwa domeny.

 

Czym jest subdomena?

Subdomena to witryna, która jest wydzielona od pozostałej części strony głównej, ale jednocześnie nie wymaga kreowania całkowicie nowego adresu URL. Mimo częściowego podobieństwa w nazwie witryny, subdomena działa niczym niezależna witryna. Zakładając więc, że domena firmy to xyz.pl, to subdomena może brzmieć: xyz.sklep.pl. Według Google subdomena, pod kątem technicznym, jest traktowana jako osobny byt. Jednak w momencie, gdy automaty Google zauważą, że pod subdomeną znajduje się dalsza część witryny, wówczas mogą to uwzględnić przy ocenie strony pod domeną.

Sprawdź, na jakiej platformie warto założyć sklep internetowy:

 

Subdomena czy domena dla sklepu? Wybór pod kątem wymagań technicznych

Platforma do sprzedaży internetowej musi spełniać szereg wymagań technicznych. Należy zadbać o to, by miała wbudowany koszyk zakupowy, zapewnione odpowiednie zabezpieczenia (w tym kod SSL), konieczne jest również posiadanie wsparcia obsługi kart płatniczych. Ze względu na powyższe wymogi zdarza się (choć nie często), że łatwiejszym rozwiązaniem okazuje się zakodowanie i uruchomienie sklepu internetowego w subdomenie. Jeżeli masz jednak możliwość skorzystania ze wsparcia profesjonalnych programistów, stworzenie sklepu w domenie głównej, nie powinno być problemem. Warto też pamiętać, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo strony, a wyższy poziom ochrony danych zapewnia domena.

 

Subdomena czy domena dla sklepu? Wybór pod kątem świadomości marki

Celem założenia sklepu internetowego jest skuteczna sprzedaż swojej oferty, a silnie zbudowana świadomość marki może znacząco przyspieszyć ten proces. Twoja aktualna witryna nietransakcyjna może zawierać ważne informacje, które przekonują klienta do zapoznania się z ofertą i ostatecznie przekładają się na świetną konwersję. Zdarza się, że to właśnie witryna nietransakcyjna jest głównym źródłem wiedzy o firmie, dlatego wiele osób nie chce tworzyć dodatkowej treści w tym samym temacie na nowej stronie. Warto także zorientować się, czy istniejąca witryna nietransakcyjna firmy ma silne rankingi organiczne. Jej dobra pozycja to ważny czynnik w procesie docierania do grupy zdobytych już klientów. Nie chcąc tracić klientów zdobytych w ten sposób, warto stworzyć sklep w domenie. Jeżeli jednak zamierzasz prowadzić sklep, który różni się ofertą od treści domeny głównej, rozważ założenie sklepu w subdomenie.

Dowiedz się wiedzieć więcej o tym, jak budować zaufanie w e-commerce i zwiększyć sprzedaż.

 

Subdomena czy domena dla sklepu? Wybór pod kątem SEO

Możliwości związane z pozycjonowaniem strony są niezwykle istotne pod kątem sprzedaży internetowej. Czy w takim przypadku jako platformę e-commerce lepiej jest wybrać subdomenę czy domenę? Rozważmy oba rozwiązania.

Na korzyść subdomeny bez wątpienia przemawia to, że w przypadku, gdy domena główna jest dobrze oceniana przez Google, to może przyspieszyć proces pozycjonowania subdomeny. Warunkiem jest oczywiście to, że była ona poprawnie skonfigurowana, posiadała odpowiednią hierarchię stron, linkowanie itp. Jednocześnie należy pamiętać, że subdomena jest traktowana jako osobny, nowy byt, więc nawet jeśli siła autorytetu domeny głównej przyspiesza pozycjonowanie sklepu internetowego, to budowanie pozycji subdomeny zaczyna się niemal od zera.

Dodatkowo, poszerzenie witryny nietransakcyjnej o tysiące produktów może spowolnić jej działanie. Ryzykiem jest również często pojawiający się problem ze zduplikowaną treścią na platformach e-commerce. Niestety, na niekorzyść subdomeny przemawia również to, że osłabia się w ten sposób siłę linku zwrotnego i ogranicza się możliwość wzrostu autorytetu domeny głównej. Z reguły założenie sklepu w domenie jest lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim domena jest bezpieczniejsza, co znacząco wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania. W dodatku stworzenie sklepu internetowego w nowej domenie pozwala na uzyskanie dwóch wyników w TOP 10 - domeny strony firmowej oraz domeny sklepu. W przypadku subdomen jest to raczej niemożliwe, Google łatwo połączy subdomenę ze stroną główną.

 

Planujesz pozycjonowanie strony internetowej?

 

Subdomena czy domena dla sklepu? Wybór pod kątem międzynarodowej sprzedaży

Jeżeli planujesz prowadzić sprzedaż na rynkach międzynarodowych, może przemyśleć zdecydowanie się na subdomenę. Dlaczego? Na domenie głównej mogą istnieć przekierowania, które wymagają zaawansowanej znajomości SEO i innych komponentów, ich konfiguracja może być bardzo czasochłonna. Twoja domena może być również podzielona już na poziomie lokalnym, co dodatkowo przemawia za wykorzystaniem subdomeny w przypadku międzynarodowej sprzedaży. Platforma, na której użytkownicy będą mogli dowolnie filtrować treść pod względem lokalizacji, języka, waluty itp. może być dla nich wygodniejsza, a także łatwiejsza w obsłudze dla Ciebie. Dodatkowo wpływa to na SEO lepiej niż w przypadku realizacji strony e-commerce osobno dla każdej lokalizacji.

 

Kiedy zdecydować się na domenę w e-commerce?

Specjaliści z zasady najczęściej polecają zakładanie sklepu w domenie, dlatego skorzystaj z tego rozwiązania, jeśli tylko jest to możliwe. Pod wieloma względami wybór między domeną a subdomeną nie będzie stanowił aż tak dużej różnicy, bo Google jest w stanie skutecznie rozpoznać, czy stworzona strona jest dla właściciela osobnym tworem czy też pełni uzupełnienie istniejącej treści. Jednak biorąc pod uwagę samo pozycjonowanie sklepu internetowego, zdecydowanie lepiej jest się zdecydować na domenę główną. Bez wątpienia korzyści, które płyną z prowadzenia sklepu w subdomenie nie są tak wartościowe, jak w przypadku prowadzenia go w domenie.

Zalety sklepu w domenie:

 • Sklep zyskuje siłę SEO domeny głównej.
 • Nowe treści dodatkowo wzmacniają widoczność domeny głównej.
 • Korzystanie ze zgromadzonej już grupy odbiorców.
 • Spójność z główną marką.

Wady sklepu w domenie:

 • Ewentualne kary od Google będą miały przełożenie na całą stronę.
 • Ryzyko kanibalizacji treści przy nieprzemyślanych działaniach

 

Kiedy zdecydować się na subdomenę w e-commerce?

Sklep w subdomenie to rozwiązanie dla osób, których strona nietransakcyjna ma ugruntowaną, silną pozycję pod kątem SEO i pod kątem rozpoznawalności wśród klientów. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji i nie masz do dyspozycji doświadczonego, profesjonalnego zespołu programistów, być może subdomena będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Subdomena dla e-commerce to także dobre rozwiązanie dla firm, które ze swoją ofertą starają się dotrzeć do różnych lokalizacji, z różnymi językami oraz tagami hreflang. Realizacja sklepu w subdomenie sprawdzi się również, gdy planujesz przeprowadzenie niestandardowych testów z zakresu preferencji i ścieżek użytkownika.

Kto jeszcze powinien rozważyć subdomenę dla sklepu? Osoby, które prowadzą małą firmę, a sprzedaż internetową będą prowadzić za pośrednictwem platformy innej firmy. To tanie rozwiązanie, dlatego może być atrakcyjne dla mniejszych przedsiębiorców. Należy mieć jednak na uwadze, że korzystając z zewnętrznej platformy, nie osiągnie się dobrych wyników SEO. Niestety, takie witryny nie radzą sobie dobrze z pozycjonowaniem.

 

Chcesz dotrzeć no nowych klientów?

 

Zalety sklepu w subdomenie:

 • Możliwość bazowania na tych samych słowach kluczowych, co domena główna, bez ryzyka kanibalizacji treści.
 • Pojawienie się kar od Google nie będzie miało dużego wpływu na pozycję domeny głównej.
 • Autorytet domeny głównej może przyspieszyć proces pozycjonowania.
 • Dobre miejsce do prowadzenia biznesu o odmiennym charakterze niż na stronie głównej.

Wady sklepu w subdomenie:

 • Mniejsze możliwości pozycjonowania strony.
 • Treści z subdomeny i domeny są traktowane osobno, więc czasami istnieje konieczność stworzenia dwóch tekstów w tym samym temacie.
 • Siła SEO subdomeny jest budowana niemal od zera.
 • Konieczność pozycjonowania dwóch stron jednocześnie.

 

Sklep w domenie czy w subdomenie? Podsumowanie

Wchodząc na rynek e-commerce, kwestia wyboru między subdomeną i domeną, może się wydawać jedną z najistotniejszych decyzji do podjęcia. Celem jest stworzenie miejsca, które będzie przystępne dla użytkowników i przystępne w procesie budowania dobrej pozycji SEO. Docelowo najlepiej jest decydować się na założenie sklepu w domenie głównej, a wyjątkowych przypadkach rozważyć wykorzystanie subdomeny. Zalety domeny dla e-commerce zdecydowanie przeważają nad plusami subdomeny.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Sklep w domenie czy w subdomenie? Co jest lepsze dla e-commerce?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ