7 porad, jak skutecznie rozwijać sklep internetowy i zwiększać sprzedaż

Jak-umocnic-pozycje-sklepu-internetowego-na-rynku-Skuteczne-taktyki.jpg

Nie od dziś wiadomo, że samo posiadanie sklepu internetowego nie gwarantuje sukcesu, ponieważ konkurencja na rynku rośnie z roku na rok. Dlatego też już od kilku lat specjaliści od reklamy online doradzają, jak rozwinąć sklep internetowy i efektywnie zwiększać sprzedaż.

 

Wśród najbardziej popularnych taktyk, które pozwolą rozkręcić sklep online, możemy wyróżnić:

 • działania SEO, czyli optymalizację sklepów internetowych pod algorytmy wyszukiwarek,
 • content marketing, czyli tworzenie merytorycznych treści z zastosowaniem fraz kluczowych,
 • odpowiednią budowę sklepu internetowego pod względem User Experience, czyli doświadczeń użytkowników,
 • personalizację, czyli dostosowanie promocji i wyświetlanych produktów do poprzednich doświadczeń klienta, jego lokalizacji itp.,
 • korzystanie z potencjału mediów społecznościowych,
 • omnichannel, czyli sprzedaż wielokanałową,
 • m-commerce, czyli handel za pośrednictwem urządzeń mobilnych,
 • transparentność działań.

 

1. Rozkręć swój sklep internetowy dzięki strategii SEO

Działania SEO polegają na optymalizacji sklepu internetowego w taki sposób, by był on przyjazny dla robotów wyszukiwarek i wysoko przez nie oceniany. Celem jest poprawa widoczności danej witryny w bezpłatnych (organicznych) wynikach wyszukiwania. Strategia SEO, dzięki której można rozwinąć sklep internetowy, obejmuje zarówno działania wewnątrz witryny (on-site), jak i poza nią (off-site, skupiające się przede wszystkim na pozyskiwaniu wartościowych linków do witryny). W ramach pracy należy poprawić techniczne aspekty budowy strony - wdrożyć przyjazne adresy URL, zoptymalizować meta tagi (tytuły i opisy podstron - title oraz description), a także regularnie rozbudowywać sklep o wartościowe treści zawierające frazy kluczowe z punktu widzenia pozycjonowania. Warto pamiętać, że strategia SEO nie działa tu i teraz - jej efekty  w postaci wzrostu widoczności, a następnie większego ruchu i sprzedaży są długoterminowe. SEO przypomina pracę w rolnictwie - dziś inwestujesz (siejesz ziarno), a jutro zyskujesz (zbierasz plon).

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o strategii SEO dla sklepów internetowych, zapoznaj się z naszymi artykułami:

 

Raport ecommerce Google Analytics

 Przykład raportu E-commerce w narzędziu Google Analytics

 

2. Treści sposobem na systematyczny rozwój sklepu internetowego

Content marketing to jeden z kluczowych elementów pozycjonowania oraz budowania wizerunku sklepu internetowego w sieci. Jak rozwinąć sklep internetowy z jego pomocą? Same treści pisane nie wystarczą - obecnie content obejmuje znacznie więcej działań. Dlaczego warto w niego inwestować? Ponieważ aż 81% użytkowników deklaruje, że przed dokonaniem zakupu poszukuje informacji o produktach - zapoznaje się z opiniami użytkowników oraz recenzjami w internecie. Odpowiednio zaplanowana strategia content marketingowa zakłada, że musisz być wszędzie tam, gdzie znajdują się Twoi potencjalni klienci. Dlatego też w ramach tworzenia treści do sklepu internetowego warto:

 • zaplanować zróżnicowany content obejmujący nie tylko słowo pisane, ale także video - poprzez film o produktach rekompensujesz klientowi brak możliwości zapoznania się z fizycznym produktem przed zakupem; dotyczy to przede wszystkim artykułów RTV i AGD;
 • zadbać o wartościowe, merytoryczne i przydatne opisy produktów oraz kategorii produktowych w sklepie online - mogą one zawierać listę korzyści i funkcji, dzięki której klient dowiaduje się, jaki problem rozwiązuje dany produkt i w czym może pomóc;
 • stosować odpowiednie formatowanie przyciągające wzrok - boldy, listy i wypunktowania, “poradnikowe” nagłówki i intrygujące tytuły (np. “Robot sprzątający - jak może Ci pomóc?”, “5 najnowszych trików w pielęgnacji skóry”);
 • wykorzystywać tzw. User Generated Content, czyli treści tworzone przez użytkowników; w jaki sposób to zrobić? Zachęcaj swoich klientów do dzielenia się inspiracjami i sposobami wykorzystywania produktów z Twojego sklepu, skorzystaj z potencjału recenzji, którym ufa aż 84% użytkowników, i poproś o wystawienie opinii o produktach;
 • zdecydować się na nowoczesne formy przekazu - content to nie tylko treści w sklepie internetowym, ale także relacje na żywo na Instagramie, a nawet e-booki czy webinaria.

Treści w sklepach internetowych dawno przestały ograniczać się do słowa pisanego. Obecnie do promocji produktów wykorzystuje się także infografiki, zdjęcia, a przede wszystkim filmy video. Wszystko dlatego, że według badań 60% użytkowników woli obejrzeć film o produkcie zamiast przeczytać tekst. Dlatego warto publikować filmy na YouTube czy prowadzić profil sklepu internetowego na Instagramie i wykorzystać Stories do promowania produktów, prezentowania kolekcji ubrań czy możliwości i funkcji sprzętów AGD. Te działania pozwolą skutecznie rozwinąć sklep internetowy i poprawić jego widoczność w sieci.

Nie oznacza to jednak, że treści pisane całkowicie umierają - wręcz przeciwnie, wciąż są ważne, ale zmienia się ich struktura. Na znaczeniu zyskują kontekst i semantyka tekstu, a zamieszczone w tekście frazy kluczowe powoli stają się jedynie elementem merytorycznej treści, a nie wyznacznikiem jej wartości.

Warto tworzyć fresh content dla sklepu internetowego, czyli aktualizować stare treści - dotyczy to zwłaszcza artykułów blofowych, ale aktualizować można także opisy kategorii produktowych, zwłaszcza jeśli nasza oferta się zmienia. Opłacalną inwestycją okazuje się także tworzenie treści z wykorzystaniem fraz z długiego ogona, czyli fraz sprzedażowych, złożonych z kilku słów, które zwiększają prawdopodobieństwo konwersji. Zanim zaczniesz tworzyć treści do sklepu, dowiedz się, jak tworzyć opisy w sklepie internetowym pod kątem SEO.

 

Przyklad karty produktu

 Przykład karty produktu w sklepie internetowym

 

3. Intuicyjna budowa sklepu internetowego - skuteczna strategia na rozwój sklepu online

Klienci nie finalizują transakcji albo szybko opuszczają Twój sklep? By rozwinąć sklep internetowy i zwiększyć sprzedaż, warto przeanalizować jego budowę oraz strukturę kategorii i zweryfikować:

 • czy struktura kategorii w sklepie oraz nawigacja są intuicyjne,
 • jakie są doświadczenia użytkownika (User Experience) z Twoim sklepem internetowym - jeśli dana podstrona generuje niewielki ruch lub czas przebywania na stronie jest krótki, być może należy wdrożyć zmiany w nawigacji,
 • czy sklep jest dostosowany do urządzeń mobilnych (za pomocą narzędzia test mobile friendly od Google).

O User Experience na stronie internetowej pisaliśmy już w artykule "UX w pozycjonowaniu". Zajrzyj do niego, jeśli chcesz wiedzieć, jak zoptymalizować sklep zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Poznaj także 6 kroków, które pomogą Ci zoptymalizować proces sprzedaży w sklepie oraz sposoby optymalizacji konwersji w sklepie.

Istotna z punktu widzenia użytkownika jest także rozbudowana wyszukiwarka produktów, umożliwiająca filtrowanie, autouzupełniania czy wybór zakresu wyszukiwania (na przykład tylko w określonej kategorii). Warto także personalizować treści i przedstawiać potencjalnemu klientowi te produkty, które już wcześniej kupił albo oglądał w trakcie poprzedniej wizyty w sklepie, lub podobne do nich (z takich funkcji korzysta m.in. Amazon).

 

Test mobile friendly

 Test mobile friendly pozwala sprawdzić, czy Twój sklep internetowy jest dostosowany do ekranów urządzeń mobilnych.

 

4. Sprzedaż w Social Media sposobem na rozkręcenie sprzedaży w sklepie online

Obecnie kanał Social Media służą nie użytkownikom nie tylko do rozrywki, co daje właścicielom sklepu internetowego wiele możliwości. Jak rozwijać sklep internetowy, wykorzystując media społecznościowe? Przede wszystkim poprzez:

 • prowadzenie płatnych kampanii reklamowe na Facebooku,
 • inwestowanie w posty sponsorowane na Facebooku,
 • stworzenie sklepu na Facebooku,
 • linkowanie do produktów na Instagramie,
 • prezentowanie funkcji i możliwości produktów w formie filmów na stories na Instagramie,
 • publikowanie atrakcyjnych zdjęć produktowych.

Więcej o wykorzystaniu Social Media do generowania sprzedaży w sklepie internetowym pisaliśmy w artykule "Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? cz. 2: Facebook"

 

5. Omnichannel - współczesna droga do rozwoju sklepów internetowych i stacjonarnych

Musisz być wszędzie tam, gdzie znajdują się Twoi potencjalni klienci, czyli zarówno w kanałach online, jak i offline. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na omnichannel, czyli łączenie i synchronizowanie ze sobą różnych kanałów sprzedaży, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Dlaczego warto? Ponieważ sklep internetowy nie daje użytkownikowi możliwości zapoznania się z produktem “na żywo”. Dlatego też ten często decyduje się na jego obejrzenie stacjonarnie, a następnie zakup online. Jak sieci handlowe wdrażają omnichannel i rozwijają sklepy internetowe? Przede wszystkim:

 • równocześnie ze sklepami stacjonarnymi prowadzą sklepy internetowe, (na przykład Lidl),
 • umożliwiają zamówienie produktu online, a odbiór w stacjonarnym punkcie sprzedaży (duże sieciówki z ubraniami, sklepy ze sprzętem RTV i AGD).
 • wdrażają aplikacje mobilne umożliwiające zapoznanie się z ofertą produktów czy skanowanie produktów w sklepie stacjonarnym w celu poznania cen.

 

Wdrożenie sprzedaży wielokanałowej wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami - na przykład synchronizacją danych w zakresie ilości towaru dostępnego w magazynach. W tym celu warto zdecydować się na aplikację webową lub mobilną, która pomoże zarządzać zasobami i koordynować pracę zespołu. Omnichannel zakłada, że sprzedaż internetową należy traktować jako jeden z kanałów, ponieważ klient często zaczyna proces zakupowy w jednym kanale, a kończy w innym. Popularność będą zyskiwać również elastyczne i nowoczesne technologie, które będzie można ulepszać i zmieniać, dostosowując do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. Już teraz sklepy internetowe nie tylko sprzedają, ale przede wszystkim rozwiązują problemy swoich klientów i ten trend będzie się umacniał. Coraz częściej sklepy internetowe będą w tym celu stosowały sztuczną inteligencję i rozwiązania z zakresu internetu rzeczy.

 Dowiedz się, jak wygenerować większe zyski w sklepie internetowym i jakie narzędzia oraz technologie można w tym celu wykorzystać.

 

Omnichannel przykladPrzykład strategii omnichannel jednego ze sklepów online, który umożliwia odebranie towaru w sklepie stacjonarnym.

 

6. Jak rozwijać sklep internetowy? Wykorzystując kanał m-commerce!

M-commerce to gałąź e-commerce obejmująca handel w sklepach internetowych, w którym transakcja finalizowana jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych, przede wszystkim smartfonów oraz ewentualnie tabletów. Eksperci przewidują, że do 2021 roku kanał mobile stanie się głównym segmentem sprzedaży online. Do wzrostu handlu za pośrednictwem urządzeń mobilnych przyczyniają się także działania samych sklepów internetowych, które wdrażają nowoczesne aplikacje mobilne dostępne w przeglądarkach internetowych (Progressive Web Apps) oraz protokoły AMP, które skracają czas ładowania się strony na urządzeniach mobilnych i ułatwiają renderowanie.

Sprawdź, czy Twój sklep internetowy wzbudza zaufanie klientów!

 

Lidl aplikacja screen

 Aplikacja mobilna jednej z sieci handlowych

 

7. Etyczne i transparentne działania - klucz do rozwoju sklepu online

Klienci kupujący online coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na cenę produktu, ale także na etyczne podejście marki do środowiska oraz transparentność działań. Jest to istotne zwłaszcza w sklepach oferujących rękodzieło - ich klienci oczekują określenia, jakie koszty składają się na cenę produktu. Część użytkowników jest w stanie zapłacić nieco więcej za produkt, który powstaje z poszanowaniem dla natury i pakowany jest w materiały przyjazne dla środowiska (papier, a nie plastik). Coraz częściej wybieramy odzież z naturalnych materiałów, produkowaną w Polsce, a nie tę pochodzącą z popularnych sieciówek szyjących w Azji. Do większej świadomości konsumentów i klientów e-commerce przyczynił się także ruch less waste, którego celem jest ograniczenie śmieci i życie w zgodzie z naturą. Możesz wykorzystać te trendy do rozwoju swojego sklepu internetowego, działając etycznie i zapewniając transparentność w kontakcie z klientem,

Po wejściu w życie Rozporządzenia RODO transparentność działań obejmuje również przetwarzanie danych osobowych zgodnie z zasadami rozporządzenia. Klienci chcą być pewni, że ich dane są bezpieczne i nie zostaną wykorzystane w sposób niepożądany. Równie dużo uwagi poświęcają dostępnym w sklepie metodom płatności- części z nich zależy na płatnościach gwarantujących anonimowość (na przykład BLIK).

 

Śledź trendy w e-commerce i rozwijaj sklep internetowy!

Samo posiadanie sklepu online nie wystarczy - prowadząc go, trzeba wiedzieć, jak rozwijać sklep internetowy, by stale zwiększać sprzedaż i zdobywać zainteresowanie nowych użytkowników. W tym celu trzeba zaangażować się w promocję online - samodzielnie lub z pomocą specjalistów od marketingu internetowego. Tylko kompleksowe działania, łączące różne kanały, pozwolą się rozwijać i skupić wokół sklepu grono lojalnych klientów. Jednocześnie warto stale śledzić trendy w e-commerce i wciąż się rozwijać, ponieważ świat handlu online podlega licznym zmianom. Przyszłościowo należy stawiać zarówno na optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek, merytoryczny content marketing, jak i handel w Social Media czy nowoczesne technologie.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
7 porad, jak skutecznie rozwijać sklep internetowy i zwiększać sprzedaż

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 52 głosów

UDOSTĘPNIJ