Jak zacząć sprzedawać w internecie? Pozycjonowanie dla sklepów internetowych.

sprzedaz a pozycjonowanie sklepu widoczni

Aby sprzedawać, trzeba być w Google. A żeby być w Google, trzeba mieć ładny sklep internetowy. Taki tok myślenia nie przyczyni się do wzrostu sprzedaży. To nie atrakcyjny sklep przyciągnie klientów i pozwoli rozwinąć sprzedaż, a pozycjonowanie sklepu w Google. Nie wiesz, jak sprzedawać w internecie? Zobacz, jak pozycjonowanie wpływa na sprzedaż w internecie i zacznij zarabiać na swoim sklepie internetowym.

Chcesz wiedzieć wszystko o pozycjonowaniu sklepu? Zobacz naszą ofertę

Jak pozycjonowanie wpływa na sprzedaż?

Sprzedawanie we własnym sklepie internetowym wydaje się prostym sposobem na zarabianie. Jednak sklepów internetowych jest tak wiele, że samo uruchomienie takiego biznesu jest jak otwarcie budki z lodami na środku oceanu. Raczej nikt przypadkiem i przy okazji do nas nie trafi.

Niezbędna jest inwestycja w marketing internetowy. Do tej pory omawialiśmy jak za pomocą treści i reklam pozyskiwać klientów. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat zależności między SEO a sprzedażą w sklepie internetowym. Dowiesz się,  jak zacząć sprzedawać w internecie. Omówię także kilka aspektów, które warto zrozumieć w kontekście pozycjonowania sklepu.

 

Czytaj także:

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym za pomocą Facebooka?

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym dzięki wartościowym treściom?

 

Pozyskiwanie klientów w internecie

Nie daj się zwieść - nawet najbardziej atrakcyjny sklep internetowy nie jest drogą na skróty do sukcesu w internetowej sprzedaży. Od czegoś jednak trzeba zacząć. Podsumujmy, co jest potrzebne zanim zaczniesz sprzedaż w internecie:

 • sklep internetowy - jeśli wiesz już, co sprzedawać w internecie, musisz wybrać platformę e-commerce, na której wystawisz swoje produkty. Jeśli jeszcze nie wybrałeś, dobrą strategią będzie skonsultowanie z pozycjonerem wyboru platformy e-commerce. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule o platformach SEO friendly. Przed startem sklepu zadbaj także o dostęp do różnych form płatności, dostawy oraz o przejrzysty regulamin korzystania ze sklepu. Chociaż nie masz klientów, przygotuj wszystko tak, jakby już było ich wielu, a nic Cię nie zaskoczy.
 • strategia - jeśli na pytanie, kto jest Twoim klientem odpowiadasz - wszyscy, oznacza to, że prawdopodobnie nie masz takiej wiedzy; poświęć czas i budżet, aby przeanalizować grupę odbiorców i stworzyć persony, unikalną propozycję wartości, misję i wizję i inne elementy strategii. O jaką strategię chodzi? Biznesową, ale również marketingową i strategię sprzedaży. Są ze sobą powiązane, ale mają inne cele. Każda Ci się przyda, abyś mógł wracać do niej i na tej podstawie podejmować ważne decyzje związane z rozwojem sklepu. Strategia jest też niezbędna, jeśli chcesz prowadzić działania z zakresu marketingu internetowego. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zacząć sprzedaż w internecie i osiągnąć odpowiednie rezultaty, zacznij od stworzenia planu działania. 

Jeśli już masz zapewnione zasoby, czas na działania z zakresu pozyskiwania klientów. Jak zacząć sprzedaż w internecie? Jak wykorzystać w tym celu pozycjonowanie sklepu w Google? Pozycjonowanie to nie jest bezpośrednie generowanie sprzedaży, ale tworzenie idealnych warunków ku temu. Dlaczego? SEO dla sklepów daje takie korzyści jak:

 • większa widoczność sklepu w Google - w efekcie pozycjonowania Twój sklep wyświetla się na najważniejsze dla Ciebie frazy, a to oznacza coraz większe szanse na pozyskanie potencjalnego klienta i większy ruch na stronie
 • większy ruch w sklepie - no właśnie, kolejną korzyścią wynikającą z pozycjonowania jest coraz większa liczba potencjalnych klientów w sklepie
 • wyższy współczynnik konwersji - im większy ruch, tym większe szanse na konwersje? Niekoniecznie! Pozycjonowanie sklepu obejmuje także działania, które pozwalają zwiększyć odsetek klientów pośród wszystkich odwiedzających sklep użytkowników.

Żadna z powyższych korzyści nie daje gwarancji wyższej sprzedaży, ale znacząco nas do niej przybliża. Efektywnie prowadzone pozycjonowanie zawsze przekłada się na wyższą sprzedaż, pod warunkiem, że idą za nim: atrakcyjna oferta produktowa, cenowa, sprawna obsługa klienta oraz inne czynniki, które wpływają na decyzję zakupową. Pozycjonowanie daje ruch, ale żeby ten ruch zakończył się sprzedażą należy działania uzupełnić o optymalizację współczynnika konwersji oraz uatrakcyjnienie oferty. Co oznacza w takim razie efektywne pozycjonowanie sklepu? Co zrobić, by maksymalnie skuteczna była Twoja sprzedaż internetowa, jak zacząć? 

 

Pozycjonowanie sklepu - jakie działania obejmuje

Nie wiedząc, jak zacząć sprzedawać w internecie, warto poszerzyć swoją wiedzę z zakresu SEO. Pozycjonowanie sklepu w Google obejmuje wszystkie standardowe obszary pozycjonowania stron takie jak:

 • optymalizacja on-site
 • optymalizacja techniczna
 • optymalizacja linków przychodzących
 • optymalizacja współczynnika konwersji

Jednak w przypadku pozycjonowania sklepu pojawiają się pewne zagadnienia specyficzne tylko dla sklepów. Niektóre elementy standardowej optymalizacji są realizowane w bardziej rozbudowany sposób. Poniżej znajdziesz listę działań, które warto uwzględnić w strategii pozycjonowania sklepu ukierunkowanej na pozskiwanie klientów.

 

1. Rich snippets dla sklepu internetowego

Standardowo w pozycjonowaniu dbamy o title i description. Title dzięki zawartości frazy wpływa na pozycjonowanie, natomiast description ma za zadanie zmotywować użytkownika do odwiedzenia strony. Oba elementy wyświetlają się w Google jako wynik wyszukiwania z linkiem. Jednak można zastosować specjalny kod, który do standardowego wyniku wyszukiwania doda takie informacje, jak: cena, opinie, dostępność produktu w magazynie i wiele innych. Kody do poszczególnych elementów dostępne są na stronie: https://schema.org/Product

Warto wspomnieć, że w przypadku optymalizacji title i description w sklepach wiele platform umożliwia automatyzację. Dzięki temu, przy dodawaniu dużej liczby nowych produktów każdy z nich otrzyma unikalne i spersonalizowane meta dane. To oczywiście nie jest najlepsze rozwiązanie, ale doraźnie będzie lepsze niż brak lub skopiowane title i description dla wszystkich nowych produktów. Warto zaplanować systematyczne optymalizowanie takich automatycznie utworzonych meta danych, szczególnie dla produktów, na których najbardziej nam zależy. 

 

schema pozycjonowanie sklepu widoczni

 

Czytasz ten artykuł i nie rozumiesz niektórych pojęć? Skorzystaj ze słowniczka pojęć SEO

2. Optymalizacja adresów URL w sklepie internetowym

Platformy e-commerce są już coraz lepiej dostosowane do działań SEO, ale wciąż zdarzają się takie, które domyślnie stosują w adresach URL nic nieznaczące ciągi znaków. W pozycjonowaniu sklepu stosowane są adresy URL, które w zrozumiały sposób mówią, na jakiej stronie się znajdujemy. Często adres URL jest zbieżny z tytułem i nagłówkiem <h1> strony, ale jeśli miałby być z tego powodu długi, warto go skrócić. Istnieją różne strategie optymalizacji adresów URL w sklepach internetowych. Mogą pokazywać całą ścieżkę dostępu do strony docelowej z uwzględnieniem wszystkich podkategorii, jak i wyłącznie nazwę strony docelowej. Optymalizacja adresu URL jest nie tylko ważna dla pozycjonowania, ale ma również znaczenie praktyczne dla klienta. Zrozumiałe adresy URL pełnią funkcję nawigacji - już sam URL mówi nam, gdzie się znajdujemy w sklepie. Przykłady poniżej. 

 

Przykłady optymalizacji URLi

 

Przykład 1.

W Zalando zastosowano płaską strukturę adresów URL. Najlepiej to widać, wchodząc ze strony głównej, poprzez wszystkie kategorie, aż do produktu. Wygląda to po kolei tak:

zalando.pl/obuwie
zalando.pl/obuwie-damskie
zalando.pl/obuwie-damskie-kozaki
zalando.pl/hunter-kalosze-black-hu111m00q-q11.html

Jak widzisz, niezależnie od tego, czy jesteś na ogólnej kategorii obuwia czy już na stronie produktu, adres zawsze składa się z dwóch członów: adresu witryny i nazwy bieżącej strony.

Przykład 2.

W sklepie Eobuwie zastosowano strukturę URL, która jest niemal ścieżką dostępu do danej podstrony, ale uwaga - tylko do poziomu podkategorii. Na stronie produktu otrzymamy więc np. taki adres:

https://www.eobuwie.com.pl/meskie/polbuty/sneakersy

Na stronie produktu jednak nie zobaczymy już tego, że produkt należy do kategorii męskie, podkategorii polbuty i jeszcze głębszej podkategorii sneakersy. Wynika to z możliwości przyporządkowania produktu do różnych kategorii. Zastosowanie całego ciągu kategorii z nazwą produktu na końcu, mogłoby być nieskuteczne i narażać nas na duplikację treści.

https://www.eobuwie.com.pl/sneakersy-new-balance-u420mtr-granatowy.html

W każdym razie niezależnie od wyboru strategii adresów URL, w żadnym z opisywanych przykładów nie znajdziemy niezrozumiałych ciągów znaków, więc wybór struktury jest już zależny od specyfiki naszego sklepu, częstotliwości zmian w obrębie struktury sklepu i strategii SEO.

 

3. Strategia słów kluczowych w sklepie internetowym

Słowa kluczowe do kampanii SEO dobierane są zgodnie z ich potencjałem biznesowym, ale i z tym, czy faktycznie użytkownicy stosują takie frazy w Google. Użytkownicy sklepów internetowych to niekoniecznie zdecydowani na zakup klienci. Do takich chcemy trafiać przede wszystkim, ale nie zapominajmy też o tych, którzy znajdują się trochę dalej na ścieżce zakupowej. Dopiero szukają możliwości, rozpoznają rynek, dowiadują się, jakie produkty byłyby dla nich odpowiednie.

W zależności od tego, do których użytkowników chcesz dotrzeć, powinieneś wybrać różnego typu słowa kluczowe. Odzwierciedlające różną świadomość produktową użytkowników i różną znajomość Twojego sklepu. Dzięki takiemu podejściu zwiększasz efektywność pozycjonowania i tym samym - swoje szanse na pozyskanie sprzedaży.

Czytaj także: Jak wybrać słowa kluczowe? Narzędzia.

 

Jakie frazy na kolejnych poziomach lejka sprzedażowego?

 

Potrzeba Świadomość Decyzja Zakup
Jaki rower do pracy? lekki rower miejski damski romet gazela 4 romet gazela 4 poznań sklep rowerowy

 

4. Treści w sklepie internetowym

Pozycjonowanie zakłada optymalizację treści w sklepie internetowym. Częstym problemem właścicieli sklepów jest pytanie: tworzyć treści przyjazne dla Google, czy przyjazne dla użytkownika? Dobra wiadomość jest taka, że te dwa typy “odbiorców” treści wcale się nie wykluczają. Jak to możliwe? Jak sprzedawać w internecie tworząc treści przyjazne użytkownikom i algorytmom? 

Nienaturalne, przesycone słowami kluczowymi treści, dawno odeszły do lamusa. Szczególnie w sklepie internetowym treść to jeden z elementów, które mogą zachęcić lub zniechęcić do zakupu. Nie ma tu więc miejsca na bezwartościowe teksty, stworzone tylko pod pozycjonowanie.

Przy okazji treści warto zatrzymać się jeszcze nad ich różnorodnością. W sklepie niezbędne są opisy produktów i są to z reguły krótkie teksty. Oprócz tego teksty niezbędne są także na stronach kategorii produktowych, o czym często się zapomina. Tymczasem klient często szuka produktów w ogólny sposób, stosując frazy pasujące do całej kategorii, a nie do jednego produktu. Wreszcie mamy teksty poradnikowe, które wyróżnia dłuższa forma i stosowanie fraz typu long-tail, często o charakterze pytania, opisowe, odnoszące się do problemów użytkownika.

Wszystkie treści powinny być tworzone w taki sposób, aby dawały korzyść klientowi - zachęcały do zakupu i pomagały w podjęciu decyzji. Treści w pozycjonowaniu są przy okazji zoptymalizowane i trafiają do właściwego odbiorcy, dając Ci dużą szansę na pozyskanie sprzedaży.

Chcesz wiedzieć wszystko o pozycjonowaniu sklepu? Zobacz naszą ofertę

 

5. Optymalizacja sklepu na urządzenia mobilne

Wiesz już, jak zacząć sprzedaż w internecie, ale jeśli uznałeś, że inwestycja w wygląd i działanie sklepu na smartfonach jest przesadą, przemyśl to jeszcze raz. Użytkownicy Google w jednakowym stopniu korzystają z urządzeń mobilnych i desktopowych. Coraz większy odsetek klientów decyduje się na zakupy na smartfonie. Aby i u siebie zauważyć ten trend, musisz jednak dać odbiorcom sklep prosty w obsłudze na smartfonie, wygodne płatności i zminimalować formularze, najlepiej ograniczając się do imienia, nazwiska, maila i adresu dostawy.

Wróćmy jednak do przewodniego tematu pozycjonowania sklepu. Ze względu na pozycjonowanie optymalizacja sklepu na mobile jest niezbędna. Od niedawna to właśnie wersja mobilna jest sprawdzana przez algorytm Google w pierwszej kolejności i na jej podstawie ustalana jest wartość strony i pozycja w wynikach wyszukiwania.

test mobile widoczni blog

 

6. Struktura sklepu a pozycjonowanie

Dla robota Google przejrzysta struktura podstron Twojego sklepu to podstawa, aby móc przeanalizować i ocenić Twoją stronę. Linkowanie pomiędzy podstronami pokazuje robotowi zależności tematyczne pomiędzy nimi i wskazuje strony najważniejsze.

A dla użytkownika? Przejrzyste menu to podstawa sprawnego dotarcia do produktu. W ramach pozycjonowania prowadzone są często działania z zakresu optymalizacji współczynnika konwersji. Tym samym dodawane są linki np. do powiązanych, podobnych lub uzupełniających produktów na karcie produktu. W tekstach poradnikowych lub na sklepowym blogu dodawane są linki do produktów pasujących do treści. Takie zabiegi są nie tylko dobre dla pozycjonowania, ale przede wszystkim dla sprzedaży. Kierują użytkownika w stronę zakupu.

 

7. Opinie jako czynnik rankingowy?

Od jakiegoś czasu mówi się o prawdopodobnym wpływie opinii na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Nikt nie traktuje opinii jako jednego z najważniejszych czynników rankingowych. Jednak opinie odgrywają dużą rolę w pozyskiwaniu sprzedaży. Klienci korzystają zarówno z opinii w Google, jak i z opinii umieszczonych bezpośrednio pod produktem. Bez względu na to, co sprzedawać w internecie, warto zadbać o oceny od klientów. Pamiętaj, że do wystawienia niepochlebnej opinii klienci są zawsze chętni, a do chwalenia już trzeba ich zmotywować. Wypracuj więc swój system informowania o opiniach, np. w mailu z podziękowaniem za zakupy.

 

8. Lokalne SEO dla sklepu

Chociaż masz sklep internetowy, niewykluczone, że jednocześnie prowadzisz sklep stacjonarny. Jak sprzedawać w internecie i docierać do lokalnych klientów?  Warto wtedy zadbać o jego pozycjonowanie w lokalnych wynikach wyszukiwania. Klienci mogą chcieć kupić produkt online, ale odebrać go stacjonarnie, aby nie czekać na przesyłkę.

W ramach pozycjonowania lokalnego prowadzi się m.in optymalizację strony pod kątem danych teleadresowych. Ten aspekt również jest istotny dla potencjalnego klienta. Jeśli ma dostęp do Twojego adresu, numeru telefonu, ma większą pewność, że nie jesteś sztucznym tworem internetowego oszusta. Za to gdy nie jesteś anonimowy dla Google, robot ma podstawę, aby zaklasyfikować Cię do odpowiedniej lokalizacji. Poza dodaniem danych na stronie, warto zadbać o wizytówkę firmy w Google Moja Firma. Po wpisaniu nazwy sklepu, wizytówka wyświetli się po prawej stronie wyników wyszukiwania. Taki atrakcyjny sposób prezentacji firmy sprawia, że zwiększamy szanse na zdobycie zaufania i zainteresowania klienta. Czy wizytówką coś sprzedaż? To byłoby mocno naciągane stwierdzenie, ale pamiętaj, że może się ona utworzyć automatycznie i prezentować np. zamiast siedziby Twojego sklepu stary barak, który stał tu zanim zbudowałeś swoją siedzibę. Chociażby z potrzeby kontroli wyświetlanych informacji, warto przejąć i zarządzać taką wizytówką.

Podkreślę jeszcze raz, że znaczenia tutaj nie mają Twoje plany, co sprzedawać w internecie. Najważniejsze jesto, że kwestia lokalnego pozycjonowania będzie dotyczyła tylko sklepów internetowych, które mają jednocześnie salon stacjonarny. Jeśli masz tylko magazyn, do którego klient nie może przyjść, nie ma sensu podejmować takich działań ze sprzedażowego punktu widzenia.

google moja firma widoczni

 

9. Czas ładowania się strony

To nie jest najważniejszy czynnik rankingowy, czyli wpływajacy na pozycję strony. Jednak jeśli mówimy o pozycjonowaniu sklepu w kontekście zwiększania sprzedaży - to bardzo ważny aspekt. Klient, który musi za długo czekać na ładowanie się strony, na starcie jest zniechęcony. Jeśli w ogóle doczeka do pełnego załadowania się sklepu.

Na spowolnienie ładowania się sklepu mają wpływ takie aspekty jak:

 • przeładowanie kodu sklepu - upewnij się, że wszystkie scrypty są Ci niezbędne
 • dodawanie na stronę dużych plików, np. dużych zdjęć produktów
 • serwer - sklep internetowy nie powinien korzystać z najtańszego i najmniejszego serwera, zwykle i serwery sprzedawane z platformami e-commerce są niewystarczające - zobacz jak wybrać serwer.

Jak sprawdzić szybkość ładowschemania się Twojego sklepu? Możesz skorzystać z takich narzędzi jak:

Pomiaru dokonaj kilka razy pod rząd, aby mieć pewność, że otrzymasz wyniki najbardziej zbliżone do faktycznego doświadczenia Twoich użytkowników. Inną kwestią jest również sprawdzenie, czy Twoja strona ładuje się szybko także na przeciętnych urządzeniach, które już same w sobie mogą wolniej działać. Warto traktować właśnie takie urządzenia jako punkt odniesienia, a niekonieczne najnowsze iPhone’y.

 

Podsumowanie - jak zacząć sprzedawać w internecie dzięki pozycjonowaniu

Pozycjonowanie sklepów bez troski o użytkownika nie da takiej skuteczności. Dlatego warto w standardowych działaniach SEO uwzględnić także te, które dla widoczności strony nie mają strategicznego znaczenia, ale dla komfortu użytkownika są istotne. W pierwszej kolejności zadbaj o widoczność sklepu w Google, a potem koniecznie zadbaj aspekty SEO, które mają bezpośredni wpływ na sprzedaż i wizerunek sklepu w oczach klienta. Mamy nadzieję, że ten artykuł skutecznie Ci pomógł znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zacząć sprzedawać w internecie. 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zacząć sprzedawać w internecie? Pozycjonowanie dla sklepów internetowych.

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ