Pozycjonowanie sklepów nierozłącznie wiąże się z wdrażaniem optymalizacji na platformie sklepowej. Jedne platformy są doskonale przygotowane do wdrażania zmian optymalizacji technicznej i on-site SEO, inne wymagają ingerencji w kodzie lub szukania innych, często drogich, rozwiązań.
Nasi pozycjonerzy przez lata wypracowali swoje prywatne rankingi platform sklepowych, na których prace optymalizacyjne przebiegają bez zakłóceń i listę platform, których woleliby unikać. Postanowiliśmy więc stworzyć obiektywny ranking platform sklepowych, które są przystosowane do pozycjonowania. Tym samym chcemy pomóc Ci wybrać optymalną dla Ciebie platformę.
Zobacz, jak w naszym rankingu wypadły najpopularniejsze w Polsce platformy e-commerce.
Platformy sklepowe - zestawienie najpopularniejszych
Jakie oprogramowania e-commerce wybraliśmy do rankingu?
Do współpracy przy zestawieniu zaprosiliśmy przedstawicieli trzynastu platform, cieszących się w Polsce największą popularnością. Oto, jak opisują swoje platformy:
PrestaShop jest darmową platformą dla e-sklepów typu open-source. Oznacza to, że zmiany może wprowadzać każdy, dzięki otwartemu silnikowi sklepu. Prestashop może być rozszerzana poprzez instalacje różnych wtyczek. Część z nich jest płatna. Wszystkie podstawowe optymalizacje pod SEO przeprowadzimy korzystając z podstawowych opcji systemu. M.in. linkowanie wewnętrzne, przyjazne URL'e, czy zoptymalizowane metadane.
Woocommece jest bezpłatnym rozszerzeniem dla WordPressa, dzięki czemu na tym najpopularniejszym CMS'ie można także zarządzać sprzedażą. W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o zainstalowaniu na WordPress wtyczki SEO, np. bezpłatną SEO Yoast. Pozwala ona przejść przez proces optymalizacji całej strony i poszczególnych podstron. Podobnie jak poprzednia platforma, WooCommerce posiada silnik sklepu typu open-source, a więc zmiany w systemie może wprowadzać każdy. W porównaniu z innymi platformami, ten moduł dedykowany jest mniejszym sklepom i blogom.
Shoper to najpopularniejsze rozwiązanie do prowadzenia sklepu internetowego w Polsce. Dostarcza wszystko, co niezbędne, do profesjonalnej sprzedaży przez internet: m.in. nowoczesne i bezpieczne płatności, zintegrowane przesyłki i obsługę magazynów. Dla sklepów prowadzone jest też wsparcie w zakresie pozycjonowania – m.in. analiza i optymalizacja treści, analityka konwersji oraz szkolenia i konsultacje SEO.
Shopify jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się platformą sprzedażową na świecie, na silniku której powstało już ponad 800 000 sklepów. Przewaga Shopify polega na jego prostocie (z obsługą panelu z powodzeniem radzą sobie nawet nieanglojęzyczni przedsiębiorcy), olbrzymiej ilości aplikacji (z ich pomocą można dowolnie zmodyfikować sklep przy niskim koszcie - obecnie jest to ponad 3000 aplikacji w 12 głównych kategoriach tematycznych), podążaniu za trendami. Silnik platformy z powodzeniem obsłużyć może kilkadziesiąt wersji językowych w jednym panelu, gwarantując przejrzystość i łatwość wdrożenia. Możliwość swobodnej edycji kodu i wdrażania odpowiednich aplikacji, znacząco ułatwia proces pozycjonowania, czyniąc Shopify systemem podatnym na wszelkie modyfikacje w obrębie SEO.
Platforma e-commerce typu open source, z szerokimi możliwościami personalizacji oraz integracji z wieloma systemami zewnętrznymi. Producent zapewnia, że jest to oprogramowanie gotowe do użycia, a jego funkcjonalność może być wzbogacana dzięki dostępowi do wielu rozszerzeń. Magento umożliwia wprowadzenie większości działań optymalizacyjnych, bez konieczności ingerencji w kod strony. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie.
Sky-Shop.pl to w pełni funkcjonalne, gotowe narzędzie do prowadzenia sklepu internetowego, dropshippingu i handlu na Allegro. Łączy w sobie ponad 1 200 funkcji ułatwiających i automatyzujących sprzedaż. Wyróżnia się łatwością i intuicyjnością obsługi, dzięki czemu z zaawansowanych rozwiązań e-commerce mogą korzystać wszyscy sprzedawcy – bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. Klienci platformy szczególnie cenią dostępne z poziomu panelu administracyjnego rozbudowane funkcje wspomagające pozycjonowanie nowych sklepów internetowych, a także tych przenoszonych od innych usługodawców.
SOTESHOP jest jedną z najbardziej popularnych w Polsce platform ecommerce. Oprogramowanie zostało zaprojektowane dla małych i średnich firm, które chcą sprzedawać w internecie. Platforma SOTESHOP jest dostosowany również do sprzedaży międzynarodowej, dlatego wielu jej klientów działa poza granicami Polski. Pomysłodawcy platformy stawiają na łatwość obsługi programu i jego niezawodność. Niezwykle ważna jest dla nich również estetyka i dbałość o szczegóły. Jak sami piszą: "Tworzymy takie sklepy internetowe, w jakich sami chcielibyśmy kupować".
Oprogramowanie sklepu RedCart zawiera ponad 450 wbudowanych narzędzi, które możesz uruchamiać w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie pozwala rozbudowywać sklep, nie ograniczając rozwoju Twojego e-biznesu. Możesz także zmieniać wizualnie sklep - skorzystać z darmowych szablonów graficznych lub samodzielnie wprowadzać zmiany poprzez edycję plików CSS. Oprogramowanie RedCart wspiera sprzedaż na rynkach zagranicznych oferując integracje z zagranicznymi systemami płatności online, kurierami i pasażami handlowymi. Dodatkowo możesz prowadzić sprzedaż w dowolnej wersji językowej, a produkty oferować w dowolnej walucie.
Jesteśmy jednym z liderów polskiego e-commerce. Na rynku istniejemy od 2000 roku.. IAI dynamicznie rozwija usługi do obsługi sprzedaży internetowej oferowanych na zasadach wynajmu aplikacji (SaaS – Software as a Service). IAI tworzy profesjonalny system do obsługi sklepów oraz hurtowni internetowych – IdoSell Shop. W 2013 roku IAI wprowadziła na rynek całkowicie nową usługę - IdoSell Booking.
Shoplo to platforma, która pomaga małym firmom sprzedawać na całym świecie. Platforma pod kątem możliwości systemu zarządzania treścią bardzo przypomina Shopera. Shoplo wykorzystuje zamknięty silnik sklepu, co oznacza, że wszelkie zmiany w sklepie może wprowadzać samo Shoplo. Samodzielnie można wprowadzać wyłącznie podstawowe zmiany na stronie.
Program do obsługi sklepów internetowych oparty na PHP, MySQL i komponentach HTML. Wywodzi się z OsCommerce, od którego się odłączył jako osobny projekt i poza estetyką odróżnia go długa lista cech. Sklep można dostosować do sprzedaży każdego rodzaju artykułów, działa w wielu językach i walutach.
Platforma do prowadzenia sklepu internetowego na licencji GNU GPL. Nazwa pochodzi od ang. Open Source Commerce. Sklep osCommerce zbudowany jest na tradycyjnym szablonie – nagłówek, trzykolumnowe centrum i stopka, choć spotyka się sklepy oparte na osCommerce odbiegające od tego schematu.
Platforma e-commerce oferowana przez home.pl. Platforma oferuje szerokie możliwości zarządzania sklepem i jest sprzedawana wraz z usługami dodatkowymi, w tym z kompleksowym zarządzaniem sklepem. Plusem jest opieka specjalistów e-commerce. Pod kątem pozycjonowania sklep zawiera wszystkie najważniejsze funkcje.
Co to znaczy platforma przystosowana do pozycjonowania?
Metodologia
Aby kompleksowo zbadać, czy dana platforma jest przystosowana do pozycjonowania, przyjęliśmy szereg wytycznych pozwalających to ocenić. Platforma przystosowana do pozycjonowania to taka, którą w prosty i intuicyjny sposób da się zoptymalizować pod pozycjonowanie. Jeśli któraś z platform nie posiada danej funkcji, nie oznacza to, że sklepu na danej platformie nie można wypozycjonować. W takich sytuacjach staraliśmy się wspólnie z producentami platform wypracować alternatywne rozwiązania dla użytkowników.
Wszystkie 27 wymagań z tabeli zostało opracowanych przez naszych ekspertów SEO, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pozycjonowaniu każdej z wymienionych platform. Uznali, że poniższe funkcje są szczególnie istotne w kontekście pozycjonowania.
Aby jak najbardziej precyzyjnie określić, czy dana platforma posiada daną funkcję, wprowadziliśmy do tabeli trzy statusy: TAK, NIE, CZĘŚCIOWO.
Status częściowo oznacza, że dana platforma posiada daną funkcję, ale istnieją ograniczenia w dostępie do niej.
Dodatkowo w funkcjach oznaczonych TAK i CZĘŚCIOWO rozróżniliśmy dwa poziomy trudności ich wprowadzenia:
* oznacza, że do wprowadzenia danej funkcji potrzebna jest podstawowa wiedza techniczna. Taką funkcję właściciel sklepu jest w stanie wprowadzić samodzielnie
** oznaczają, że do wprowadzenia danej funkcji potrzebna jest zaawansowana wiedza techniczna i umiejętności programistyczne. Tutaj niezbędna będzie pomoc pozycjonera i programisty.
Jak przyznawaliśmy punkty? Za każde TAK przy danej funkcji w tabeli (niezależnie czy z gwiazdką, czy bez) platforma otrzymywała punkt. Aby uzyskać odpowiedź na to, które platformy są najlepiej dostosowane do pozycjonowania sumowaliśmy punkty. Tym samym maksymalnie można było otrzymać 27 punktów. Za częściowe spełnianie kryteriów nie było punktów, tak samo jak za brak spełniania kryteriów.
Platformy sprzedażowe dostosowane pod SEO
Omówienie wskaźników SEO Friendly
1. Możliwość edycji title i description
Z reguły meta tagi generują się automatycznie i nie zawsze są poprawnie zoptymalizowane pod SEO. Dlatego tak ważna jest możliwość ich edycji. Tę funkcję posiadają wszystkie platformy z zestawienia.
2. Struktura URL
Równie ważna jest możliwość edycji adresów URL, tak aby zawierały istotne dla pozycjonowania frazy. Tę możliwość posiadają wszystkie z platform, prócz Shopify.
3. Edycja H1, bez zmiany nazwy strony menu
Zdarza się, że dla lepszego pozycjonowania nagłówek H1 powinien różnić się od nazwy strony menu. Z tego względu tak istotna jest możliwość edycji H1 bez zmiany nazwy strony menu. Z platform z zestawienia tylko SOTE nie posiada tej funkcji. W Redcart taką zmianę może wprowadzić tylko pracownik RedCart. W Prestashop, Shopify i eSklep konieczna jest edycja zaawansowana (np. zmiana w plikach szablonu). Shoper pod tym względem wymaga podstawowej wiedzy technicznej (edycja w html). Funkcję tę najłatwiej wdrożyć na Woocommerce. W Sky-shop nagłówek H1 można modyfikować niezależnie od nazwy kategorii w menu, ale również niezależnie od TITLE strony.
4. Edycja alt zdjęć
Jak najdokładniejsze opisanie zdjęcia za pomocą atrybutu ALT, to także jedno z działań pozycjonowania. Tę funkcję posiadają wszystkie platformy z zestawienia.
5. Automatyczne linki kanoniczne
Linki kanoniczne ułatwiają indeksowanie strony jeśli posiadamy strony z podobnym lub tym samym contentem. W Prestashop, Shoper, eSklep, Sky-Shop, SOTE i Woocommerce funkcja ta dostępna jest dla każdego. W przypadku RedCart zmiana wprowadzana jest przez pracownika Redcart. Shopify nie posiada automatycznych linków kanonicznych.
6. Prowadzenie bloga
Content marketing to jeden z filarów pozycjonowania. Idealną przestrzenią na tworzenie nowych treści jest blog z poradami. Tę funkcję, zarówno płatnie, jak i bezpłatnie udostępniają wszystkie platformy z zestawienia.
7. Automatyczna mapa strony
Sitemapa, czyli mapa strony powinna być generowana automatycznie. Dzięki temu wyszukiwarka jest informowana o każdej drodze do treści na naszej stronie. Tej opcji ze wszystkich platform nie posiada tylko SOTE.
8. Własna domena
Dla SEO bardzo ważne jest, aby sklep internetowy, który powstał na danej platformie posiadał własną unikalną domenę. Ta funkcja dostępna jest na wszystkich platformach z zestawienia.
9. Ręczne ustawienie przekierowań 301
Przekierowania 301 pozwalają przenieść całą moc strony, która zostaje usunięta na inny adres. Dla pozycjonerów to bardzo istotna funkcja. Większość serwisów umożliwia wprowadzenie przekierowań poprzez odpowiednie okno w panelu administratora lub edycję pliku .htaccess. W jednym i drugim przypadku będzie to wymagało chociażby minimalnej wiedzy na temat przekierowań. W Redcart ręczne ustawienie przekierowań 301 wymaga pomocy pracownika RedCart. Funkcja ta nie została jeszcze wprowadzona do Shopify.
10. Edycja pliku robots txt
Pliki robots txt przekazują Googlebotom informacje, które strony i pliki w Twojej witrynie mogą indeksować. Możliwość ich edycji posiadają eSklep, RedCart, Shoper, Sky-Shop i SOTE. W przypadku Woocommerce i Prestashop potrzebna jest edycja plików źródłowych. W Shopify takie zmiany może wprowadzić tylko pracownik Shopify.
11. Recenzje i oceny
Ta funkcja jest istotna nie tylko z punktu SEO, ale także użytkownika, który chce dostać jak najwięcej informacji o danym produkcie. Wszystkie z wymienionych w tabeli platform posiadają możliwość dodawania ocen i recenzji. W przypadku WooCommerce przyda się instalacja wtyczki Customer Reviews.
12. Wewnętrzna wyszukiwarka
Aby użytkownicy mogli szybciej i sprawniej trafić do produktu, którego szukają potrzebna jest funkcjonalna wyszukiwarka wewnętrzna. Na szczęście każda z powyższych platform e-commerce zadbała o ten element.
13. Mobile friendly
Zgodnie z nowym algorytmem Google Mobile First, dobrze zoptymalizowana strona to strona responsywna i dostosowana do urządzeń mobilnych. Ten element zależy głównie od używanego szablonu sklep, na szczęście dla każdej platformy są gotowe responsywne widoki.
14. Wprowadzenie zaawansowanych zmian technicznych
Przy tej funkcji chodzi o to, czy administrator strony ma możliwość wstawienia własnego kodu HTML, JS, CSS lub PHP rozbudowującego dowolny element strony. W Shopify, SOTE, Woocommerce, eSklepie i w Shoperze jest to możliwe, ale potrzebna jest zaawansowana wiedza techniczna. W Sky-Shop i RedCart takie zmiany wprowadzane są do oprogramowania tylko po zgłoszeniu przez klienta. W PrestaShop część zmian można wprowadzić samodzielnie, posiadając podstawową wiedzę techniczną.
15. Prosta i szybka przebudowa struktury
Funkcja ta polega na szybkiej i proste rozbudowie sklepu np. o nową kategorię. Pytanie, czy taka zmiana nie pociągnie z sobą zmiany adresów URL i czy nie trzeba będzie dopinać wszystkich produktów do nowej kategorii ręcznie. Prosta i szybka przebudowa struktury jest możliwa na każdej z powyższych platform.
16. Popularność/ dostępność rozwiązań/ ryzykowność
Każdy z przedstawicieli powyższych platform uznał swoje rozwiązanie za popularne oraz dostępne i przyjazne dla użytkowników. Korzystanie z powyższych platform e-commerce nie wiąże się z poważnym ryzykiem. Naszym zdaniem zawsze należy zachować standardy bezpieczeństwa i być czujnym.
17. Bezpieczeństwo
Sklepy internetowe, ze względu na dane jakie pozostawiają na nich użytkownicy (nr kart bankowych, dane do logowania) powinny być bezpieczne, nie posiadać luk w systemie i być odporne na ataki hakerskie. Wszyscy producenci platform z zestawienia stwierdzili, że ich platformy są bezpieczne.
18. Przystępność obsługi/edycji pod kątem SEO
Aby optymalizacja platformy pod SEO była sprawna i nie wymagała zaawansowanej wiedzy technicznej, platforma powinna posiadać moduły, które dedykowane są specjalnie dla pozycjonowania. Każda z platform z zestawienia zadbała o to.
19. Przystępność danych strukturalnych
Dane strukturalne używa się, by ułatwić Google pobieranie aktualnych informacji o Twoich produktach. Funkcja ich dodawania i dowolnej edycji jest na razie w pełni dostępna na Shoper (z drobnymi ostrzeżeniami, nad którymi aktualnie pracują). PrestaShop i Woocommerce do edycji danych strukturalnych wymagają podstawowej wiedzy technicznej. Shopify również - tutaj można wykorzystać darmową aplikację SEO JSON-LD oraz w łatwy sposób wdrażać breadcrumbs'y z poziomu kodu w sekcji theme.liquid. Na SOTE mamy do nich dostęp w standardzie. Brak jednak bardziej rozszerzonych danych np. localbusines, webpage etc. W Sky-Shop dostępne są podstawowe dane strukturalne. Jeśli ktoś ma problem z brakującymi danymi może je wrzucać za pomocą Google Tag Mangera albo własnego kodu JS. Wymaga to jednak zaawansowanej wiedzy technicznej. Na RedCart takie zmiany mogą być wprowadzane tylko odpłatnie przez pracowników RedCart.
20. Możliwość przypisania jednego produktu do kilku kategorii
Zależnie od asortymentu, jaki oferuje sklep internetowy, może zdarzyć się, że jeden produkt pasuje do kilku kategorii. Opcja przypisania jednego produktu do dowolnej liczby kategorii jest dostępna na każdej z platform.
21. Możliwość przypisania jednej podkategorii w kilku miejscach w menu
Ta funkcja jest w pełni dostępna na Shopify, Woocommerce Sky-Shop i RedCart. PrestaShop do zmian wymaga podstawowej wiedzy technicznej. Na Shoper i SOTE wystarczy edycja w html. Niestety eSklep nie wprowadziło jeszcze tej funkcji.
22. Automatyczne 301 po zmianie adresu URL
Aby nie stracić mocy wypozycjonowanej strony, na której zmieniamy adres URL, konieczne jest ustawienie przekierowania 301. Platformy przyjazne SEO powinny posiadać automatyczne ustawienie przekierowań. Jest tak w przypadku PrestaShop, eSklepu, WooCommerce (po zainstalowaniu Yoast SEO) i Redcart. Shoper i Magento udostępniają tę opcję częściowo (301 nie tworzą się z automatu). Shopify, Sky-Shop i SOTE niestety nie umożliwiają tego.
23. Ustawienie no index w kategoriach, produktach, stronach
Robots noindex uniemożliwia indeksowanie danej podstrony. W skrócie roboty nie umieszczają takiej witryny w indeksie. Na PrestaShop i Woocommerce zrobimy to posiadając podstawową wiedzę techniczną. Sky-Shop daje pełną możliwość ustawiania parametru "noindex" na wybranych podstronach (kategorie, strony produktowe). Dodatkowo system automatycznie dokonuje oznaczania tym parametrem podstron i adresów ULR, które są wynikiem filtrowania i sortowania produktów zgodnie z wytycznymi Google (Klient nie musi tego sam pilnować). Shoper wymaga już zaawansowanej wiedzy (edycja w html). Podobnie jak Shopify - tutaj trzeba modyfikacji kodu na poszczególnych podstronach z poziomu theme.liquid. Na Redcart takie zmiany wprowadzane są przez pracownika Redcart. Magento częściowo umożliwia wprowadzanie takich zmian. Na stronach nie ma już takiej opcji. W SOTE jest możliwość wprowadzić takie rozszerzenie w samym oprogramowaniu, standardowo cała oferta sklepu jest pozycjonowana. eSklep nie posiada takiej funkcji.
24. Dodanie tekstu na kategoriach w dwóch miejscach
Niektóre sklepy internetowe wymagają bardziej dokładnego opisu kategorii. Jest to możliwe poprzez umieszczenie treści w dwóch miejscach np. u góry i na dole strony. Taką możliwość daje Redcart (standardowo nad kategoriami, opcjonalnie również w drugiej lokalizacji, np. pod lista produktów). PrestaShop, Shoper, Shopify i Woocommerce wymagają edycji zaawansowanej (edycja w html). W SOTE można wprowadzić dodatkowy tekst w ramach rozszerzenia. Sky-Shop i eSklep i dają użytkownikom takiej opcji.
25. Certyfikat SSL
Wdrożenie certyfikatu SSL to wymóg konieczny z punktu widzenia SEO i bezpieczeństwa w sieci. Sklepy bez https są na niższych pozycjach w wyszukiwarce, a użytkownicy boją się na nie wchodzić. Wszystkie platformy z naszego zestawienia gwarantują możliwość wprowadzenia certyfikatu SSL.
26. Przyjazna i edytowalna strona 404
Przyjazna strona błędu 404 powinna być edytowalna, tak aby w kreatywny sposób zasugerowała użytkownikowi przejście na poprawną stronę. Na Prestashop i Woocommerce wprowadzimy takie zmiany posiadając podstawowa wiedzę techniczną. Podobnie jak na Shoper (tutaj potrzebna jest zmiana w pliku tpl) i Shopify (z poziomu kodu można edytować sekcję 404.liquid). Na SOTE potrzeba jest ingerencja w kod html. Sky-Shop wprowadził tzw. inteligentne 404 - jeśli brak produktu to wyszukiwarka wyszukuje automatycznie podobne produkty i użytkownik jest przekierowywany. Funkcji tej nie znajdziemy na eSklep i Redart.