Ranking platform sklepów internetowych pod kątem dostosowania do pozycjonowania

najlepsze platformy sklepowe widoczni

Pozycjonowanie sklepów nierozłącznie wiąże się z wdrażaniem optymalizacji na platformie sklepowej. Jedne platformy są doskonale przygotowane do wdrażania zmian optymalizacji technicznej i on-site SEO, inne wymagają ingerencji w kodzie lub szukania innych, często drogich, rozwiązań.

Nasi pozycjonerzy przez lata wypracowali swoje prywatne rankingi platform sklepowych, na których prace optymalizacyjne przebiegają bez zakłóceń i listę platform, których woleliby unikać. Postanowiliśmy więc stworzyć obiektywny ranking platform sklepowych, które są przystosowane do pozycjonowania. Tym samym chcemy pomóc Ci wybrać optymalne dla Ciebie oprogramowanie sklepu internetowego.

Zobacz, jak w naszym rankingu wypadły najpopularniejsze w Polsce platformy e-commerce.

 

Zestawienie e-commerce

Największe zestawienie platform e-commerce

Planujesz założyć sklep internetowy i zastanawiasz się jaka platformę e-commerce wybrać? Oto przegląd 10 najpopularniejszych oprogramować dla e-sklepów w Polsce. Sprawdzamy, które z nich wypadają najlepiej pod kątem funkcjonalności SEO oraz dlaczego warto wybrać właśnie je.

Pod uwagę wzięliśmy czynniki takie jak:

 • ogólna liczba wdrożeń
 • kraj pochodzenia
 • typ oprogramowania
 • cenę
 • liczbę sklepów w Polsce
 • dostęp do kodu źródłowego

Ponadto wymieniliśmy po dwa plusy i minusy każdej z platform, aby ułatwić wybór tej najbardziej funkcjonalnej i dostosowanej do swojego biznesu...

Zobacz całe zestawienie
PRZEGLAD Platform ecommerce okladka 1

 

Platformy sklepowe

Funkcje niezbędne w pozycjonowaniu sklepów

Funkcja/ Platforma eSKLEP PrestaShop RedCart Shoper Shopify Sky-Shop Sote WooCommerce Magento
możliwość edycji title TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
możliwość edycji adresów URL TAK TAK TAK TAK NIE TAK TAK TAK TAK
możliwość edycji description TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
edycja H1. bez zmiany nazwy strony w menu TAK* TAK* CZĘŚCIOWO TAK* TAK* TAK NIE TAK TAK*
edycja alt zdjęć TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
linki kanoniczne automatyczne TAK TAK CZĘŚCIOWO TAK NIE TAK TAK TAK TAK
prowadzenie bloga TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
mapa strony automatyczna TAK TAK TAK TAK TAK TAK NIE TAK TAK
własna domena TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
ręczne ustawienie przekierowań 301 TAK TAK* TAK TAK  NIE TAK TAK* TAK TAK*
edycja pliku robots TAK TAK* TAK TAK CZĘŚCIOWO TAK TAK TAK* TAK
recenzje i oceny TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK**
wewnętrzna wyszukiwarka TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
mobile friendly TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
wprowadzenie zaawansowanych zmian technicznych CZĘŚCIOWO** TAK** CZĘŚCIOWO CZĘŚCIOWO** TAK** CZĘŚCIOWO** TAK** TAK** TAK**
prosta i szybka przebudowa struktury TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK*
popularność/dostępność rozwiązań. ryzykowność TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
bezpieczeństwo TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
przystępność edycji/obsługi pod kątem SEO TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
przystępność danych strukturalnych TAK* TAK* CZĘŚCIOWO TAK* TAK* TAK** TAK* TAK* TAK*
przypisanie 1. produktu do kilku kategorii TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
przypisanie 1. podkategorii w kilku miejscach w menu NIE TAK* TAK TAK* TAK TAK TAK* TAK TAK*
automatyczne 301 po zmianie adresu URL TAK TAK TAK CZĘŚCIOWO NIE TAK NIE TAK CZĘŚCIOWO
ustawienie noindex na kategoriach. produktach. stronach TAK** TAK* CZĘŚCIOWO TAK** TAK** TAK CZĘŚCIOWO** TAK* CZĘŚCIOWO
dodanie tekstu na kategoriach w dwóch miejscach TAK** TAK** TAK TAK** TAK** NIE TAK** TAK** TAK**
certyfikat SSL TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
przyjazna i edytowalna strona 404 TAK* TAK* NIE TAK* TAK* CZĘŚCIOWO TAK** TAK* TAK*
PODSUMOWANIE TABELI: 25/27 27/27 21/27 25/27 22/27 24/27 23/27 27/27 25/27

* wymaga podstawowej wiedzy technicznej ** wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej

 

Podsumowanie wyników rankingu

Miejsce    Platforma e-commerce    Wynik punktowy
1. Woocommerce 27/27
1. PrestaShop 27/27
2. Shoper 25/27
2. eSklep 25/27
2. Magento 25/27
3. Sky-Shop 24/27
4. Sote 23/27
5. Shopify 22/27
6. RedCart 21/27

Masz inne doświadczenia z tymi platformami w zakresie pozycjonowania? Skontaktuj się z nami

 

 

Platformy sklepowe - zestawienie najpopularniejszych

Jakie oprogramowania e-commerce wybraliśmy do rankingu?

Do współpracy przy zestawieniu zaprosiliśmy przedstawicieli trzynastu platform, cieszących się w Polsce największą popularnością. Oto, jak opisują swoje platformy:

 

Prestashop

PrestaShop jest darmową platformą dla e-sklepów typu open-source. Oznacza to, że zmiany może wprowadzać każdy, dzięki otwartemu silnikowi sklepu. Prestashop może być rozszerzana poprzez instalacje różnych wtyczek. Część z nich jest płatna. Wszystkie podstawowe optymalizacje pod SEO przeprowadzimy korzystając z podstawowych opcji systemu. M.in. linkowanie wewnętrzne, przyjazne URL'e, czy zoptymalizowane metadane. 

Sprawdź opis platformy PrestaShop Pozycjonowanie PrestaShop

 

WooCommerce

Woocommece jest bezpłatnym rozszerzeniem dla WordPressa, dzięki czemu na tym najpopularniejszym CMS'ie można także zarządzać sprzedażą. W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o zainstalowaniu na WordPress wtyczki SEO, np. bezpłatną SEO Yoast. Pozwala ona przejść przez proces optymalizacji całej strony i poszczególnych podstron. Podobnie jak poprzednia platforma, WooCommerce posiada silnik sklepu typu open-source, a więc zmiany w systemie może wprowadzać każdy. W porównaniu z innymi platformami, ten moduł dedykowany jest mniejszym sklepom i blogom.  

Sprawdź opis wtyczki WooCommerce   Pozycjonowanie WooCommerce

 

Shoper

Shoper to najpopularniejsze rozwiązanie do prowadzenia sklepu internetowego w Polsce. Dostarcza wszystko, co niezbędne, do profesjonalnej sprzedaży przez internet: m.in. nowoczesne i bezpieczne płatności, zintegrowane przesyłki i obsługę magazynów. Dla sklepów prowadzone jest też wsparcie w zakresie pozycjonowania – m.in. analiza i optymalizacja treści, analityka konwersji oraz szkolenia i konsultacje SEO.

Sprawdź opis platformy Shoper   Pozycjonowanie Shoper

 

Shopify (Brand Active - Shopify Polska)

Shopify jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się platformą sprzedażową na świecie, na silniku której powstało już ponad 800 000 sklepów. Przewaga Shopify polega na jego prostocie (z obsługą panelu z powodzeniem radzą sobie nawet nieanglojęzyczni przedsiębiorcy), olbrzymiej ilości aplikacji (z ich pomocą można dowolnie zmodyfikować sklep przy niskim koszcie - obecnie jest to ponad 3000 aplikacji w 12 głównych kategoriach tematycznych), podążaniu za trendami. Silnik platformy z powodzeniem obsłużyć może kilkadziesiąt wersji językowych w jednym panelu, gwarantując przejrzystość i łatwość wdrożenia. Możliwość swobodnej edycji kodu i wdrażania odpowiednich aplikacji, znacząco ułatwia proces pozycjonowania, czyniąc Shopify systemem podatnym na wszelkie modyfikacje w obrębie SEO. 

Sprawdź opis platformy Shopify   Pozycjonowanie Shopify

 

Magento

Platforma e-commerce typu open source, z szerokimi możliwościami personalizacji oraz integracji z wieloma systemami zewnętrznymi. Producent zapewnia, że jest to oprogramowanie gotowe do użycia, a jego funkcjonalność może być wzbogacana dzięki dostępowi do wielu rozszerzeń. Magento umożliwia wprowadzenie większości działań optymalizacyjnych, bez konieczności ingerencji w kod strony. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie.

Sprawdź opis platformy Magento   Pozycjonowanie Magento

 

Sky-Shop

Sky-Shop.pl to w pełni funkcjonalne, gotowe narzędzie do prowadzenia sklepu internetowego, dropshippingu i handlu na Allegro. Łączy w sobie ponad 1 200 funkcji ułatwiających i automatyzujących sprzedaż. Wyróżnia się łatwością i intuicyjnością obsługi, dzięki czemu z zaawansowanych rozwiązań e-commerce mogą korzystać wszyscy sprzedawcy – bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. Klienci platformy szczególnie cenią dostępne z poziomu panelu administracyjnego rozbudowane funkcje wspomagające pozycjonowanie nowych sklepów internetowych, a także tych przenoszonych od innych usługodawców.

Sprawdź opis platformy Sky-Shop   Pozycjonowanie Sky-Shop

 

Sote

SOTESHOP jest jedną z najbardziej popularnych w Polsce platform ecommerce. Oprogramowanie zostało zaprojektowane dla małych i średnich firm, które chcą sprzedawać w internecie. Platforma SOTESHOP jest dostosowany również do sprzedaży międzynarodowej, dlatego wielu jej klientów działa poza granicami Polski. Pomysłodawcy platformy stawiają na łatwość obsługi programu i jego niezawodność. Niezwykle ważna jest dla nich również estetyka i dbałość o szczegóły. Jak sami piszą: "Tworzymy takie sklepy internetowe, w jakich sami chcielibyśmy kupować".

Sprawdź opis platformy SOTESHOP   Pozycjonowanie Sote

 

RedCart

Oprogramowanie sklepu RedCart zawiera ponad 450 wbudowanych narzędzi, które możesz uruchamiać w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie pozwala rozbudowywać sklep, nie ograniczając rozwoju Twojego e-biznesu. Możesz także zmieniać wizualnie sklep - skorzystać z darmowych szablonów graficznych lub samodzielnie wprowadzać zmiany poprzez edycję plików CSS. Oprogramowanie RedCart wspiera sprzedaż na rynkach zagranicznych oferując integracje z zagranicznymi systemami płatności online, kurierami i pasażami handlowymi. Dodatkowo możesz prowadzić sprzedaż w dowolnej wersji językowej, a produkty oferować w dowolnej walucie.  

Sprawdź opis platformy RedCart

 

IAI

Jesteśmy jednym z liderów polskiego e-commerce. Na rynku istniejemy od 2000 roku.. IAI dynamicznie rozwija usługi do obsługi sprzedaży internetowej oferowanych na zasadach wynajmu aplikacji (SaaS – Software as a Service). IAI tworzy profesjonalny system do obsługi sklepów oraz hurtowni internetowych – IdoSell Shop. W 2013 roku IAI wprowadziła na rynek całkowicie nową usługę - IdoSell Booking

Sprawdź opis platformy IdoSell (IAI Shop)   Pozycjonowanie IAI

 

Shoplo

Shoplo to platforma, która pomaga małym firmom sprzedawać na całym świecie. Platforma pod kątem możliwości systemu zarządzania treścią bardzo przypomina Shopera. Shoplo wykorzystuje zamknięty silnik sklepu, co oznacza, że wszelkie zmiany w sklepie może wprowadzać samo Shoplo. Samodzielnie można wprowadzać wyłącznie podstawowe zmiany na stronie.

Sprawdź opis platformy Shoplo Pozycjonowanie Shoplo

 

Zen Cart

Program do obsługi sklepów internetowych oparty na PHP, MySQL i komponentach HTML. Wywodzi się z OsCommerce, od którego się odłączył jako osobny projekt i poza estetyką odróżnia go długa lista cech. Sklep można dostosować do sprzedaży każdego rodzaju artykułów, działa w wielu językach i walutach.  

 

osCommerce

Platforma do prowadzenia sklepu internetowego na licencji GNU GPL. Nazwa pochodzi od ang. Open Source Commerce. Sklep osCommerce zbudowany jest na tradycyjnym szablonie – nagłówek, trzykolumnowe centrum i stopka, choć spotyka się sklepy oparte na osCommerce odbiegające od tego schematu.

Sprawdź opis platformy osCommerce Pozycjonowanie osCommerce

 

eSklep

Platforma e-commerce oferowana przez home.pl. Platforma oferuje szerokie możliwości zarządzania sklepem i jest sprzedawana wraz z usługami dodatkowymi, w tym z kompleksowym zarządzaniem sklepem. Plusem jest opieka specjalistów e-commerce. Pod kątem pozycjonowania sklep zawiera wszystkie najważniejsze funkcje.

Sprawdź opis platformy eSklep

 

Które platformy sprzedażowe wzięły udział w rankingu?

Po rozmowie z właścicielami platform Zencart i osCommerce oraz konsultacjach w zespole, uznaliśmy, że tych dwóch platform nie umieścimy w rankingu. To oprogramowanie do sklepu internetowego od dawna nie było aktualizowane o nowe funkcje, stąd decyzja o rezygnacji z nich. Pozostałe platformy przyjęły zaproszenie, jednak na finalne odpowiedzi od: Shoplo, Magento i IAI cały czas czekamy - przy czym z uwagi na duże doświadczenie z Magento i jego dobre wyniki, zdecydowaliśmy się sami wypełnić tabelę. Tabelę uzupełnimy o każdą z tych trzech platform, jak tylko ich przedstawiciele odeślą nam wyczekiwane informacje lub zmodyfikujemy ją, jeśli Magento zgłosi taką potrzebę.

Większość funkcji powyższych platform jest cały czas w rozbudowie. Jeśli uważasz, że dana funkcja w tabeli została przypisana nieprawidłowo, zgłoś ją poprzez formularz kontaktowy, a my zweryfikujemy i zaktualizujemy informację.

 

Co to znaczy platforma przystosowana do pozycjonowania?

Metodologia

Aby kompleksowo zbadać, czy dane oprogramowanie do sklepu internetowego jest przystosowane do pozycjonowania, przyjęliśmy szereg wytycznych pozwalających to ocenić. Platforma przystosowana do pozycjonowania to taka, którą w prosty i intuicyjny sposób da się zoptymalizować pod pozycjonowanie. Jeśli któraś z platform nie posiada danej funkcji, nie oznacza to, że sklepu na danej platformie nie można wypozycjonować. W takich sytuacjach staraliśmy się wspólnie z producentami platform wypracować alternatywne rozwiązania dla użytkowników. 

Wszystkie 27 wymagań z tabeli zostało opracowanych przez naszych ekspertów SEO, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pozycjonowaniu każdej z wymienionych platform. Uznali, że poniższe funkcje są szczególnie istotne w kontekście pozycjonowania.  

Aby jak najbardziej precyzyjnie określić, czy dana platforma posiada daną funkcję, wprowadziliśmy do tabeli trzy statusy: TAK, NIE, CZĘŚCIOWO.

Status częściowo oznacza, że dana platforma posiada daną funkcję, ale istnieją ograniczenia w dostępie do niej. 

Dodatkowo w funkcjach oznaczonych TAK i CZĘŚCIOWO rozróżniliśmy dwa poziomy trudności ich wprowadzenia:

* oznacza, że do wprowadzenia danej funkcji potrzebna jest podstawowa wiedza techniczna. Taką funkcję właściciel sklepu jest w stanie wprowadzić samodzielnie

** oznaczają, że do wprowadzenia danej funkcji potrzebna jest zaawansowana wiedza techniczna i umiejętności programistyczne. Tutaj niezbędna będzie pomoc pozycjonera i programisty. 

Jak przyznawaliśmy punkty? Za każde TAK przy danej funkcji w tabeli (niezależnie czy z gwiazdką, czy bez) platforma otrzymywała punkt. Aby uzyskać odpowiedź na to, które platformy są najlepiej dostosowane do pozycjonowania sumowaliśmy punkty. Tym samym maksymalnie można było otrzymać 27 punktów. Za częściowe spełnianie kryteriów nie było punktów, tak samo jak za brak spełniania kryteriów.

Jaką platformę e-commerce wybrać? Najlepsze propozycje dla sklepów internetowych Zobacz poradnik

 

 

Platformy sprzedażowe dostosowane pod SEO

Omówienie wskaźników SEO Friendly


1. Możliwość edycji title i description

Z reguły meta tagi generują się automatycznie  i nie zawsze są poprawnie zoptymalizowane pod SEO. Dlatego tak ważna dla oprogramowanie e-commerce jest możliwość ich edycji. Tę funkcję posiadają wszystkie platformy z zestawienia. 

 

2. Struktura URL 

Oprogramowanie sklepów internetowych potrzebuje także możliwości edycji adresów URL, tak aby zawierały istotne dla pozycjonowania frazy. Tę możliwość posiadają wszystkie z platform, prócz Shopify.

 

3. Edycja H1, bez zmiany nazwy strony menu

Zdarza się, że dla lepszego pozycjonowania nagłówek H1 powinien różnić się od nazwy strony menu. Z tego względu tak istotna jest możliwość edycji H1 bez zmiany nazwy strony menu. Analizując każde oprogramowanie sklepu internetowego z zestawienia, tylko SOTE nie posiada tej funkcji. W Redcart taką zmianę może wprowadzić tylko pracownik RedCart. W Prestashop, Shopify i eSklep konieczna jest edycja zaawansowana (np. zmiana w plikach szablonu). Shoper pod tym względem wymaga podstawowej wiedzy technicznej (edycja w html). Funkcję tę najłatwiej wdrożyć na Woocommerce. W Sky-shop nagłówek H1 można modyfikować niezależnie od nazwy kategorii w menu, ale również niezależnie od TITLE strony.

 

4. Edycja alt zdjęć

Jak najdokładniejsze opisanie zdjęcia za pomocą atrybutu ALT, to także jedno z działań pozycjonowania. Takie rozwiązania dla sklepów internetowych posiadają wszystkie platformy z zestawienia.

 

5. Automatyczne linki kanoniczne

Linki kanoniczne ułatwiają indeksowanie strony jeśli posiadamy strony z podobnym lub tym samym contentem. W Prestashop, Shoper, eSklep, Sky-Shop, SOTE i Woocommerce funkcja ta dostępna jest dla każdego. Oprogramowanie do sklepu internetowego RedCart wymaga wprowadzania zmian przez pracownika Redcart. Shopify nie posiada automatycznych linków kanonicznych.

 

6. Prowadzenie bloga 

Content marketing to jeden z filarów pozycjonowania. Idealną przestrzenią na tworzenie nowych treści jest blog z poradami. Tę funkcję, zarówno płatnie, jak i bezpłatnie udostępniają wszystkie platformy z zestawienia.

 

7. Automatyczna mapa strony

Jeśli chodzio o oprogramowanie sklepów internetowych, sitemapa, czyli mapa strony powinna być generowana automatycznie. Dzięki temu wyszukiwarka jest informowana o każdej drodze do treści na naszej stronie. Tej opcji ze wszystkich platform nie posiada tylko SOTE.

 

8. Własna domena

Dla SEO bardzo ważne jest, aby sklep internetowy, który powstał na danej platformie posiadał własną unikalną domenę. Tą funkcję udostępnia każde oprogramowanie e-commerce z zestawienia. 

 

9. Ręczne ustawienie przekierowań 301

Przekierowania 301 pozwalają przenieść całą moc strony, która zostaje usunięta na inny adres. Dla pozycjonerów to bardzo istotna funkcja. Większość serwisów umożliwia wprowadzenie przekierowań poprzez odpowiednie okno w panelu administratora lub edycję pliku .htaccess. W jednym i drugim przypadku będzie to wymagało chociażby minimalnej wiedzy na temat przekierowań. W Redcart ręczne ustawienie przekierowań 301 wymaga pomocy pracownika RedCart. Takie rozwiązania dla sklepów internetowych nie zostały jeszcze wprowadzone do Shopify. 

 

10. Edycja pliku robots txt

Pliki robots txt przekazują Googlebotom informacje, które strony i pliki w Twojej witrynie mogą indeksować. Możliwość ich edycji posiadają eSklep, RedCart, Shoper, Sky-Shop i SOTE. W przypadku Woocommerce i Prestashop potrzebna jest edycja plików źródłowych. W Shopify takie zmiany może wprowadzić tylko pracownik Shopify. 

 

11. Recenzje i oceny

Ta funkcja jest istotna nie tylko z punktu SEO, ale także użytkownika, który chce dostać jak najwięcej informacji o danym produkcie. Każde oprogramowanie sklepu internetowego z wymienionych w tabeli platform posiada możliwość dodawania ocen i recenzji. W przypadku WooCommerce przyda się instalacja wtyczki Customer Reviews.

 

12. Wewnętrzna wyszukiwarka

Aby użytkownicy mogli szybciej i sprawniej trafić do produktu, którego szukają potrzebna jest funkcjonalna wyszukiwarka wewnętrzna. Na szczęście każda z powyższych platform e-commerce zadbała o ten element.

 

13. Mobile friendly

Zgodnie z nowym algorytmem Google Mobile First, dobrze zoptymalizowane oprogramowanie e-commerce to strona responsywna i dostosowana do urządzeń mobilnych. Ten element zależy głównie od używanego szablonu sklep, na szczęście dla każdej platformy są gotowe responsywne widoki. 

 

14. Wprowadzenie zaawansowanych zmian technicznych

Przy tej funkcji chodzi o to, czy administrator strony ma możliwość wstawienia własnego kodu HTML, JS, CSS lub PHP rozbudowującego dowolny element strony. W Shopify, SOTE, Woocommerce, eSklepie i w Shoperze jest to możliwe, ale potrzebna jest zaawansowana wiedza techniczna. W Sky-Shop i RedCart takie zmiany wprowadzane są do oprogramowania tylko po zgłoszeniu przez klienta. W PrestaShop część zmian można wprowadzić samodzielnie, posiadając podstawową wiedzę techniczną.

 

15. Prosta i szybka przebudowa struktury

Funkcja ta polega na szybkiej i proste rozbudowie sklepu np. o nową kategorię. Pytanie, czy taka zmiana nie pociągnie z sobą zmiany adresów URL i czy nie trzeba będzie dopinać wszystkich produktów do nowej kategorii ręcznie. Prostą i szybką przebudowę struktury zapewnia każde wymienione oprogramowanie sklepów internetowych.  

16. Popularność/ dostępność rozwiązań/ ryzykowność

Każdy z przedstawicieli powyższych platform uznał swoje rozwiązanie za popularne oraz dostępne i przyjazne dla użytkowników. Korzystanie z powyższych platform e-commerce nie wiąże się z poważnym ryzykiem. Naszym zdaniem zawsze należy zachować standardy bezpieczeństwa i być czujnym.

 

17. Bezpieczeństwo

Sklepy internetowe, ze względu na dane jakie pozostawiają na nich użytkownicy (nr kart bankowych, dane do logowania) powinny być bezpieczne, nie posiadać luk w systemie i być odporne na ataki hakerskie. Wszyscy producenci platform z zestawienia stwierdzili, że ich platformy są bezpieczne.

 

18. Przystępność obsługi/edycji pod kątem SEO

Aby optymalizacja platformy pod SEO była sprawna i nie wymagała zaawansowanej wiedzy technicznej, platforma powinna posiadać moduły, które dedykowane są specjalnie dla pozycjonowania. Każda z platform z zestawienia zadbała o to.

 

19. Przystępność danych strukturalnych

Dane strukturalne używa się, by ułatwić Google pobieranie aktualnych informacji o Twoich produktach. Funkcja ich dodawania i dowolnej edycji jest na razie w pełni dostępna na Shoper (z drobnymi ostrzeżeniami, nad którymi aktualnie pracują). PrestaShop i Woocommerce do edycji danych strukturalnych wymagają podstawowej wiedzy technicznej. Shopify również - tutaj można wykorzystać darmową aplikację SEO JSON-LD oraz w łatwy sposób wdrażać breadcrumbs'y z poziomu kodu w sekcji theme.liquid. Na SOTE mamy do nich dostęp w standardzie. Brak jednak bardziej rozszerzonych danych np. localbusines, webpage etc. W Sky-Shop dostępne są podstawowe dane strukturalne. Jeśli ktoś ma problem z brakującymi danymi może je wrzucać za pomocą Google Tag Mangera albo własnego kodu JS. Wymaga to jednak zaawansowanej wiedzy technicznej. Na RedCart takie zmiany mogą być wprowadzane tylko odpłatnie przez pracowników RedCart.  

 

20. Możliwość przypisania jednego produktu do kilku kategorii

Zależnie od asortymentu, jaki oferuje sklep internetowy, może zdarzyć się, że jeden produkt pasuje do kilku kategorii. Opcja przypisania jednego produktu do dowolnej liczby kategorii jest dostępna na każdej z platform.  

 

21. Możliwość przypisania jednej podkategorii w kilku miejscach w menu

Ta funkcja jest w pełni dostępna na Shopify, Woocommerce Sky-Shop i RedCart. PrestaShop do zmian wymaga podstawowej wiedzy technicznej. Na Shoper i SOTE wystarczy edycja w html. Niestety eSklep nie wprowadziło jeszcze tej funkcji. 

 

22. Automatyczne 301 po zmianie adresu URL 

Aby nie stracić mocy wypozycjonowanej strony, na której zmieniamy adres URL, konieczne jest ustawienie przekierowania 301. Platformy przyjazne SEO powinny posiadać automatyczne ustawienie przekierowań. Jest tak w przypadku PrestaShop, eSklepu, WooCommerce (po zainstalowaniu Yoast SEO) i Redcart. Shoper i Magento udostępniają tę opcję częściowo (301 nie tworzą się z automatu). Shopify, Sky-Shop i SOTE niestety nie umożliwiają tego.  

 

23. Ustawienie no index w kategoriach, produktach, stronach

Robots noindex uniemożliwia indeksowanie danej podstrony. W skrócie roboty nie umieszczają takiej witryny w indeksie. Na PrestaShop i Woocommerce zrobimy to posiadając podstawową wiedzę techniczną. Sky-Shop daje pełną możliwość ustawiania parametru "noindex" na wybranych podstronach (kategorie, strony produktowe). Dodatkowo system automatycznie dokonuje oznaczania tym parametrem podstron i adresów ULR, które są wynikiem filtrowania i sortowania produktów zgodnie z wytycznymi Google (Klient nie musi tego sam pilnować). Shoper wymaga już zaawansowanej wiedzy (edycja w html). Podobnie jak Shopify - tutaj trzeba modyfikacji kodu na poszczególnych podstronach z poziomu theme.liquid. Na Redcart takie zmiany wprowadzane są przez pracownika Redcart. Magento częściowo umożliwia wprowadzanie takich zmian. Na stronach nie ma już takiej opcji. W SOTE jest możliwość wprowadzić takie rozszerzenie w samym oprogramowaniu, standardowo cała oferta sklepu jest pozycjonowana. eSklep nie posiada takiej funkcji.  

 

24. Dodanie tekstu na kategoriach w dwóch miejscach

Niektóre sklepy internetowe wymagają bardziej dokładnego opisu kategorii. Jest to możliwe poprzez umieszczenie treści w dwóch miejscach np. u góry i na dole strony. Taką możliwość daje Redcart (standardowo nad kategoriami, opcjonalnie również w drugiej lokalizacji, np. pod lista produktów). PrestaShop, Shoper, Shopify i Woocommerce wymagają edycji zaawansowanej (edycja w html). W SOTE można wprowadzić dodatkowy tekst w ramach rozszerzenia. Sky-Shop i eSklep i dają użytkownikom takiej opcji. 

 

25. Certyfikat SSL

Wdrożenie certyfikatu SSL to wymóg konieczny z punktu widzenia SEO i bezpieczeństwa w sieci. Sklepy bez https są na niższych pozycjach w wyszukiwarce, a użytkownicy boją się na nie wchodzić. Wszystkie platformy z naszego zestawienia gwarantują takie rozwiązania dla sklepów internetowych. 

 

26. Przyjazna i edytowalna strona 404

 Przyjazna strona błędu 404 powinna być edytowalna, tak aby w kreatywny sposób zasugerowała użytkownikowi przejście na poprawną stronę. Na Prestashop i Woocommerce wprowadzimy takie zmiany posiadając podstawowa wiedzę techniczną. Podobnie jak na Shoper (tutaj potrzebna jest zmiana w pliku tpl) i Shopify  (z poziomu kodu można edytować sekcję 404.liquid). Na SOTE potrzeba jest ingerencja w kod html. Sky-Shop wprowadził tzw. inteligentne 404 - jeśli brak produktu to wyszukiwarka wyszukuje automatycznie podobne produkty i użytkownik jest przekierowywany. Funkcji tej nie znajdziemy na eSklep i Redart.

 

Podsumowanie

 Analizując tabelę, widzimy, że funkcjami, które były najbardziej problematyczne i wymagają ulepszenia niemal na każdej z platform są:

 • edycja H1, bez zmiany nazwy strony w menu
 • wprowadzenie zaawansowanych zmian technicznych
 • automatyczne 301 po zmianie adresu URL
 • ustawienie noindex na kategoriach, produktach, stronach
 • dodanie tekstu na kategoriach w dwóch miejscach
 • przyjazna i edytowalna strona 404.

Platformy, które spełniają wszystkie wymagania to WooCommerce i PrestaShop. Warto zaznaczyć, że WooCommerce jest właściwie rozszerzeniem funkcji WordPressa. Drugie miejsce zajęły trzy platformy - Magento, Shoper i eSklep z wynikiem 25/27 punktów. Tutaj potrzeba nowych wdrożeń także we wprowadzaniu zaawansowanych zmian technicznych oraz wprowadzenia automatycznych 301 po zmianie adresu URL. Wirtualne "podium" uzupełniła platforma Sky-Shop z 22 na 27 punktów. Czwarte w kolejności jest polskie oprogramowanie SOTE (23/27). Do maksa zabrakło takich funkcji jak: edycja H1, bez zmiany nazwy strony w menu, automatyczna mapa strony, automatyczne 301 po zmianie adresu URL, ustawienie noindex na kategoriach, produktach, stronach. Shopify zdobył 22/27 wymagań. Trzymamy kciuki, aby w niedługim czasie udało się wprowadzić udogodnienia takie jak: możliwość edycji adresów URL, automatyczne linki kanoniczne, ręczne ustawienie przekierowań 301, edycja pliku robots i automatyczne 301 po zmianie adresu URL. Ranking zamyka platforma RedCart, które zdobyły po 21/27 punktów.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy/ jesteś specjalistą SEO/pracujesz w branży e-commerce i Twoje doświadczenia nie pokrywają się z odpowiedziami w tabeli, napisz do nas! Skontaktujemy się z przedstawicielami platform i ponownie zweryfikujemy dostępność danej funkcji. 

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci? Postaw na reklamę w google ads

 

Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Starszy specjalista ds. marketingu internetowego. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci oraz kontaktem z mediami i blogosferą.

Współtworzy bloga agencji Widoczni, na którym znajdziecie rankingu i zestawienia jej autorstwa. Cyklicznie dzieli się także wiedza z czytelnikami magazynów branżowych: Social Media Managera, Nowego Marketingu, czy Marketingu w Praktyce.

Godziny pracy spędzone przed komputerem Adrianna równoważy spędzając czas aktywnie na rowerze, czy rolkach. Jako absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów, jest wielką miłośniczką kina.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Ranking platform sklepów internetowych pod kątem dostosowania do pozycjonowania

Średnia ocen użytkowników4.59 na podstawie 133 głosów

UDOSTĘPNIJ