Jak założyć sklep internetowy, który sprzedaje? Kompleksowy przewodnik po e-commerce

Jak zalozyc sklep internetowy ktory sprzedaje Kompleksowy przewodnik po e commerce 2021

Sklepów internetowych wciąż przybywa, jednak nie wszystkie odnoszą sprzedażowy sukces. Jeśli jesteś na początku swojej drogi w e-commerce, przeczytaj nasz przewodnik, w którym dowiesz się, jak otworzyć sklep internetowy, jak go promować i co zrobić, by naprawdę zarabiał.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Jaki sklep internetowy wybrać i co sprzedawać?

Zanim w 100% zdecydujesz, że chcesz założyć sklep internetowy, musisz się dobrze zastanowić nad produktami, które chcesz sprzedawać. Sklepów internetowych na rynku jest bardzo dużo, a ich liczba wciąż rośnie, dlatego o wyróżnienie się nie jest łatwo. Przed otwarciem sklepu przeanalizuj rynek i sprawdź:

 • czy inne firmy oferują produkty, które chcesz sprzedawać, a jeśli tak, to w jakich cenach, jaka jest ich pozycja (czy są to duże firmy e-commerce z rozbudowaną ofertą, czy są to znane marki, czy nie),
 • czy jest zainteresowanie oraz popyt na produkty, które masz zamiar sprzedawać w sklepie,
 • czy będziesz w stanie wyprodukować produkt samodzielnie lub znaleźć rzetelnego producenta?

Popularność wyszukiwań produktów i tematów związanych z produktami możesz sprawdzić za pomocą bezpłatnego narzędzia Google Trends. Prześledź także różnego rodzaju raporty o rynku e-commerce, dzięki którym dowiesz się, na jakie produkty jest popyt, a które nie cieszą się popularnością.

Podstawowa analiza konkurencji oraz rynku pozwoli Ci sprawdzić, czy Twój sklep będzie opłacalny.

 

 

Narzędzie Google Trends pozwoli Ci sprawdzić popularność konkretnych tematów w określonym czasie w ciągu roku

 

Jak zrobić sklep internetowy - czego potrzebujesz?

Czego potrzebujesz, by założyć własny sklep internetowy? Poniżej znajdziesz elementy, bez których nie stworzysz własnego e-commerce.

 

Domena

Jest to indywidualny adres Twojego sklepu, który powinien być chwytliwy i łatwy do zapamiętania. Jeśli zamierzasz prowadzić działalność wyłącznie w Polsce, wybierz domenę pl, ale w przypadku zagranicznej sprzedaży lepiej sprawdzi się domena z rozszerzeniem com; możesz ją kupić bezpośrednio u rejestratora (np. za pośrednictwem domeny.pl). Sprawdź, jak wybrać adres domeny.

 

Hosting

Jest to miejsce na serwerze, w którym możesz umieścić swój sklep i przechowywać wszystkie zasoby. Na początku nie musisz kupować najlepszego hostingu - warto go zmienić wówczas, gdy zaczniesz generować większy ruch i będziesz potrzebował większej wydajności. Na początku możesz wybrać hosting współdzielony, który będzie tanim i dobrym rozwiązaniem dla małego e-commerce. Sprawdź więcej wskazówek dotyczących wyboru hostingu dla sklepu internetowego.

 

Certyfikat SSL

Sklep internetowy nie obędzie się bez certyfikatu SSL, czyli specjalnego protokołu, który zapewnia szyfrowanie wrażliwych danych oraz bezpieczeństwo użytkowników podczas dokonywania płatności online. Brak certyfikatu SSL ma niewielki wpływ na pozycjonowanie, ale może skutkować na nieufnością użytkowników wobec Twojego sklepu oraz problemami z jego wyświetleniem.

 

Projekt sklepu

Jeśli chcesz ograniczyć koszty, możesz kupić gotowy projekt sklepu lub wybrać spośród szablonów dostępnych na platformach e-commerce. Jest to dobre i tanie rozwiązanie na początek - w indywidualny projekt zainwestujesz dopiero wtedy, gdy będziesz wiedział, że Twój sklep przynosi dochody. Większość projektów jest dostosowana do urządzeń mobilnych i gotowa do wykorzystania.

Chcesz szybko otworzyć sklep internetowy? Sprawdź nasze wskazówki!

Szukasz efektywnego sposobu promocji w internecie?

Gdzie założyć sklep internetowy? Wybór platformy e-commerce

Platforma e-commerce to specjalne oprogramowanie dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej, za pomocą którego możesz zarządzać sklepem internetowym i obsługiwać zamówienia. Na rynku znajdziesz co najmniej kilkanaście dostępnych rozwiązań. Jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru?

 

Możliwości edycji bez znajomości języków programowania

Jeśli nie masz doświadczenia w e-commerce, ale chcesz sam zarządzać swoim sklepem, musisz wybrać platformę, która oferuje wiele możliwości edycji w samym panelu administracyjnym, bez konieczności ingerowania w kod witryny.

 

Przystosowanie do wymagań pozycjonowania

Pozycja sklepu internetowego w bezpłatnych wynikach wyszukiwania zależy od dostosowania witryny do wymagań Google. Możesz ułatwić sobie optymalizację strony, jeśli wybierzesz platformę przystosowaną do SEO. Ale pamiętaj, że platforma SEO friendly nie oznacza automatycznego uzyskania wysokich pozycji, pozycjonowanie sklepu jest mimo wszystko potrzebną pracą.

 

Możliwości rozbudowy

Jeśli chcesz w przyszłości rozwijać swój sklep, zainwestuj od początku w rozwiązanie, które będzie skalowalne i które będziesz mógł dostosować do rosnących wymagań i większej liczby produktów.

 

Cena

Bezpłatne rozwiązania, takie jak np. wtyczka Woocommerce do stworzenia sklepu na WordPressie, w praktyce wcale nie są darmowe ani tanie. Za wiele rozszerzeń i wtyczek trzeba płacić, a koszty trudno przewidzieć z góry. Bezpłatne rozwiązania to również brak wsparcia technicznego, a jedynie dostęp do forum użytkowników (często tylko po angielsku). Dla osoby, która nie interesuje się samodzielnym rozwojem sklepu, nie jest to najwygodniejsza opcja.

 

Przystosowanie do urządzeń mobilnych

Nowoczesna platforma jest przystosowana do działania na urządzeniach mobilnych - dokonując wyboru, sprawdź, czy tak jest w przypadku Twojej platformy - czy sklep będzie responsywny. Warto zweryfikować, czy panel administracyjny również można obsługiwać za pomocą smartfonów i tabletów.

 

 

Ile kosztuje sklep internetowy?

Już wiesz, co potrzebujesz, by otworzyć sklep internetowy, ale jeszcze nie wiesz, ile to kosztuje. Na początek przygotuj się na następujące koszty:

 • domenę przez pierwszy rok lub nawet 2 lata możesz mieć za darmo, ale przeczytaj dokładnie umowę - być może w perspektywie długoterminowej wcale się to nie opłaca, ponieważ ceny w kolejnych latach będą bardzo wysokie,
 • hosting kupisz już za ok. 100 złotych miesięcznie,

Jeśli zdecydujesz się na bezpłatną platformę e-commerce, koszty założenia sklepu nie będą duże - wyniosą 100-300 złotych miesięcznie w zależności od ceny hostingu i domeny.

Chcesz od razu zacząć zarabiać?

 

Jak przygotować sklep internetowy do sprzedaży?

Jeśli masz już swój sklep internetowy, platformę e-commerce, domenę i hosting, możesz zacząć planować sprzedaż. O jakie elementy powinieneś zadbać, by sklep był przyjazny dla użytkowników?

 

Dodaj kategorie produktowe i produkty w panelu e-commerce

Po uruchomieniu sklepu musisz dodać do niego produkty i usystematyzować je w kategorie, które będą jasne dla użytkowników. Do opracowania nazw kategorii wykorzystaj bezpłatne narzędzie Keyword Planner od Google, dzięki któremu sprawdzisz, jakie frazy związane z konkretną kategorią produktową są wyszukiwane w Google. Uwzględnij popularność fraz przy tworzenia drzewa kategorii. Przykładowe kategorie w sklepie z torebkami mogłyby wyglądać następująco:

 • torebki wg materiału, z którego są zrobione:
  • torebki skórzane
  • torebki filcowe,
  • torebki z eko skóry,
 • torebki wg typu:
  • torebki kopertówki,
  • torebki listonoszki,
  • torebki na ramię,
  • torby turystyczne,
  • torby na laptopa.

Do każdej kategorii produktowej dodaj określone produkty. Możesz przypisać ten sam produkt w kilku kategoriach pod warunkiem, że będzie on miał jeden adres URL - wówczas unikniesz technicznej duplikacji treści. Więcej znajdziesz o niej w artykule o szkodliwości duplikacji treści w witrynie dla pozycjonowania.

Przykład drzewka kategorii w sklepie internetowym

 

Przygotuj opisy kategorii oraz produktów

Zanim uruchomisz sklep internetowy, zadbaj o przygotowanie opisów kategorii produktowych oraz poszczególnych produktów. Pamiętaj o ich unikalności i przydatności dla użytkownika. Oryginalne treści zawierające frazy kluczowe przyciągną uwagę robotów Google, zadbają o pozycję Twojego przyszłego sklepu w organicznych wynikach wyszukiwania i pozwolą zainteresować potencjalnych klientów.

Jakie elementy warto zamieścić w opisach produktów? Są to:

 • dokładna nazwa, model, marka,
 • wyczerpujący i oryginalny opis, uwzględniający potrzeby użytkowników oraz frazy kluczowe,
 • zdjęcia,
 • informacje o kosztach wysyłki i metodzie płatności.

 

Przykładowe karty produktów w sklepie internetowym

Przykład opisu produktu w sklepie internetowym zawierający szereg istotnych dla użytkownika informacji


Wybierz dostawcę płatności

Jak uruchomić sklep internetowy? W tym celu musisz m.in. wybrać metody płatności dostępne w Twoim sklepie. Jeśli zdecydowałeś się na darmową platform e-commerce, prawdopodobnie integracja z częścią systemów płatności będzie płatna. Mimo to warto ponieść ten koszt, ponieważ im szerszy katalog form płatności, tym większa szansa, że użytkownik znajdzie tę, którą preferuje. Obecnie popularne są nie tylko szybkie płatności PayU, PayPal czy Blik, ale także tradycyjne płatności przy odbiorze.

 

Opracuj politykę wysyłkową i wybierz firmę kurierską

By uruchomić sklep internetowy i rozpocząć realizację zamówień, musisz wybrać firmę lub firmy kurierskie, które dostarczą zamówienia do klientów. Im większy katalog dostawców, tym większa szansa, że użytkownik wybierze Twoją ofertę. Pamiętaj o dostawie do automatów paczkowych, która dla wielu osób jest najwygodniejszą formą dostawy. Sprawdź także warunki ubezpieczenia przesyłek. Określ politykę wysyłkową:

 • czy będziesz oferował darmową wysyłkę, a jeśli tak, to od jakiej wartości zamówienia?
 • czy koszt wysyłki będzie taki sam niezależnie od liczby zamówionych produktów?
 • czy zamierzasz wysyłać zamówienia za granicę, czy tylko na terenie Polski?
 • w jakim czasie będziesz realizował zamówienia?

Co zrobić, zanim uruchomisz sklep internetowy?

Przed uruchomieniem sklepu musisz być pewny, że będzie on przyjazny dla użytkownika. Dlatego:

 • sprawdź podłączenie systemów płatności,
 • sprawdź, czy na stronach znajdują się wezwania do działania (CTA),
 • sprawdź działanie przycisków - czy faktycznie przycisk dodania produktu do koszyka powoduje jego dodanie?
 • sprawdź, czy uzupełniłeś wszystkie informacje o produktach (ceny, opisy, modele, marki itp.),
 • sprawdź poprawność wyliczenia podatków w panelu e-commerce,
 • sprawdź przystosowanie witryny do urządzeń mobilnych - za pomocą narzędzie Mobile Friendly Test,
 • sprawdź szybkość strony - za pomocą narzędzia PageSpeed Insights lub GTmetrix,
 • sprawdź działanie kodów rabatowych, kuponów promocyjnych,
 • złóż próbne zamówienie w sklepie zarówno na laptopie, jak i za pośrednictwem telefonu - w ten sposób sprawdzisz, czy wszystko działa prawidłowo,
 • popraw nawigację w witrynie poprzez dodanie kategorii “Ostatnio oglądane”, “Nowe produkty”, “Bestsellery”, “Powiązane produkty”,
 • dodaj wewnętrzną wyszukiwarkę oraz filtrowanie.

Poznaj inne sposoby budowania zaufania w e-commerce.

 

Narzędzia PageSpeed Insights i GTmetrix pozwalają sprawdzić szybkość sklepu przed jego uruchomieniem

Narzędzie Mobile Friendly Test pozwala sprawdzić, czy witryna sklepu jest przystosowana do działania na urządzeniach mobilnych

 

Jak ulepszyć sklep internetowy? Zadbaj o User Experience

User Experience to doświadczenia użytkownika w kontakcie ze stroną. Wpływa na niewiele elementów. By zadbać o dobry odbiór witryny e-commerce przez użytkowników, warto:

 • poprawić szybkość strony,
 • dodać CTA (wezwanie do działania),
 • wdrożyć linkowanie wewnętrzne,
 • wdrożyć up-selling i up-selling, czyli dodać do każdego produktu listę produktów powiązanych i podobnych.

To tylko kilka istotnych działań z zakresu User Experience. Gdy sklep się rozwinie i przyniesie większe dochody, będziesz mógł zainwestować w dalszą optymalizację strony pod kątem UX.

Twój sklep buduje ruch, ale nie zarabia?

 

Jak promować sklep internetowy? SEO, Google Ads i Social Media dla e-commerce

Sklep internetowy nie będzie sprzedawał bez promili. Dlatego też, jeśli masz środki na inwestycję, od początku postaw na reklamę sklepu w sieci. W tym celu zainteresuj się:

 

Podsumowanie

Założenie sklepu internetowego i jego prowadzenie nie jest zadaniem łatwym. Może jednak przynieść wymierne korzyści, pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujesz. W tym celu przeanalizuj rynek, zadbaj o atrakcyjną domenę i bezpieczeństwo. Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, założysz własny sklep internetowy, który naprawdę sprzedaje.

 

 Poznaj hisorie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak założyć sklep internetowy, który sprzedaje? Kompleksowy przewodnik po e-commerce

Średnia ocen użytkowników3.88 na podstawie 106 głosów

UDOSTĘPNIJ