19 najważniejszych wskaźników Google Analytics 4 do efektywnej analizy strony

Co Google Analytics 4 mowi o Twojej stronie
Spis treści

• 19 danych z Google Analytics 4, które powinieneś znać

• Liczba użytkowników w czasie rzeczywistym

• Wiek użytkowników

• Płeć użytkowników

• Lokalizacja użytkowników

• Język użytkowników

• Nowi a powracający użytkownicy

• Strony i ekrany

• Kategoria urządzenia

• Sekwencje ścieżki klienta

• Zachowanie użytkowników

• Cykl życia użytkownika

• Pozyskiwanie ruchu

• Sesje w Google Analytics 4

• Zdarzenia w Google Analytics 4

• Współczynnik odrzuceń

• Strony wejścia i wyjścia

• Konwersje

• Zakupy e-commerce

• Porzucone koszyki

• 19 najważniejszych wskaźników Google Analytics 4 do efektywnej analizy strony. Podsumowanie

Analiza strony internetowej może pomóc Ci wprowadzać zmiany i optymalizować elementy witryny, by zwiększać jej efektywność i rozwijać swoją działalność. Do tego potrzebne są dane, które pozwolą Ci wyciągnąć wnioski i zaplanować strategię działania. W tym miejscu pojawia się narzędzie Google Analytics 4, który nie tylko dostarczy Ci informacje dotyczących działania Twojej witryny, ale także pozwoli Ci poznać zachowania i preferencje Twoich odbiorców. Chcesz dowiedzieć się jakie metryki pokazuje nowa wersja Google Analytics, i poznać sposoby wykorzystania tych informacji? Odkryj razem z nami 19 najważniejszych danych analitycznych, które Google Analytics 4 przekazuje na temat Twojej strony. 

Pobierz bezpłatnie

Gubisz się w GA4? Pobierz nasz poradnik i zobacz, jakie to proste!

Stworzyliśmy poradnik dla każdego, w którym w prosty sposób omawiamy najważniejsze zmiany i nowości w Google Analytics. Pokazujemy m.in. jak w GA4 wygląda:

 • analiza ruchu na stronie
 • śledzenie konwersji
 • badanie skuteczności treści
 • weryfikacja efektywności marketingu internetowego i wiele innych.

Z nami poznasz wszystkie najważniejsze raporty i zobaczysz, ja je modyfikować, aby zyskać cenne dane.

Pobierz

ebook-ga4

 


19 danych z Google Analytics 4, które powinieneś znać

Google Analytics 4 (wcześniej Universal Analytics) to potężne narzędzie, które oferuje wiele możliwości gromadzenia informacji o użytkownikach i ich zachowaniach online. W tym artykule przedstawimy Ci 19 istotnych danych, które powinieneś znać, aby w pełni wykorzystać potencjał GA4 i rozwijać swoją witrynę internetową:


Liczba użytkowników w czasie rzeczywistym

Liczba użytkowników w Google Analytics 4 to dane, które informują o ilości internautów odwiedzających Twoją witrynę w danym momencie. Dzięki takim informacjom możesz z łatwością ocenić skuteczność swoich działań marketingowych — jeśli statystyki odpowiadają Twoim oczekiwaniom, oznacza to, że Twoja strategia jest prawidłowa i przynosi pozytywne efekty. Natomiast jeśli liczba użytkowników jest niższa, niż oczekiwałeś, warto przeanalizować swoje taktyki, aby sprawdzić, co może być problemem w docieraniu do odpowiedniej grupy docelowej. Mała popularność strony może wiązać się z wieloma kwestiami — negatywnymi opiniami w internecie, działaniem strony docelowej czy po prostu nieodpowiednio dopasowanym przekazem reklamowym. Aby dowiedzieć się więcej i odkryć, w czym tkwi problem, należy przeanalizować więcej parametrów i danych, które opiszemy w dalszej części artykułu.

Dane dotyczące aktywnych użytkowników w GA4.


Wiek użytkowników

Dane dotyczące wieku użytkowników w Google Analytics 4 są niezwykle cenne, ponieważ pozwalają Ci lepiej zrozumieć demografię Twoich odbiorców. Na podstawie tych informacji możesz dostosować swoje strategie marketingowe i treści, aby lepiej trafiać do konkretnej społeczności i grupy wiekowej. Struktura wieku Twoich odbiorców może być również użyteczna do identyfikowania nowych możliwości rynkowych. Jeśli zauważysz, że istnieje niewykorzystany segment wiekowy, który wykazuje względnie wysokie zainteresowanie Twoją witryną, możesz rozważyć dostosowanie swojej oferty i strategii, aby skuteczniej docierać do tej grupy i zwiększać swoją bazę klientów.

Struktura wieku użytkowników w GA 4.

Struktura wieku użytkowników w GA 4.


Płeć użytkowników

Struktura płci użytkowników w GA4 jest kolejną istotną metryką, która umożliwia lepsze dostosowanie swoich działań reklamowych do grupy docelowej. Te dane pozwalają na identyfikację różnic i preferencji między płciami, co może mieć istotny wpływ na tworzenie efektywnych treści i komunikatów marketingowych. Jeśli te dane pokrywają się z Twoimi oczekiwaniami, np. prowadząc sklep motoryzacyjny, w większości docierasz do mężczyzn, to znaczy, że Twoje taktyki są odpowiednio dobrane i możesz je kontynuować. Natomiast jeśli docierasz z przekazem do innej grupy, niż zakładała Twoja strategia, to prawdopodobnie Twoje działania są nieprawidłowo dopasowane do preferencji danej grupy płciowej, co skutkuje mniejszym zaangażowaniem i niską liczbą zainteresowanych użytkowników.

Struktura płci użytkowników w GA4.

Struktura płci użytkowników w GA4.


Lokalizacja użytkowników

Google Analytics 4 zbiera również informacje o lokalizacji geograficznej użytkowników, co umożliwia dostosowanie działań promocyjnych i treści do konkretnych regionów. Dzięki danym lokalizacyjnym możesz:

 • Zidentyfikować dochodowe obszary, w których witryna jest popularna oraz dostosować przekaz i treści do preferencji tych lokalizacji. Skupienie zasobów marketingowych na tych obszarach, może przynieść większy sukces dla Twojego biznesu.
 • Odkryć nowe możliwości rynkowe — koncentrując wysiłki na obszarach o potencjale wzrostu, można dotrzeć do nowych grup klientów.
 • Ocenić skuteczność prowadzonych kampanii lokalnych i optymalizować poszczególnych elementy reklamy.

Dane dotyczące lokalizacji użytkowników w GA4.


Język użytkowników

Analiza struktury języków w Google Analytics 4 jest bardzo przydatna, ponieważ umożliwia dostosowanie treści, komunikacji i strategii promocyjnych do języka preferowanego przez użytkowników. Dane językowe dostarczają również informacji o potrzebach odbiorców pochodzących z innych krajów. Jeśli zauważysz duże zainteresowanie użytkowników posługujących się innym językiem, niż docelowy Twojej witryny, możesz rozważyć dostosowanie treści i dostępności witryny w tym konkretnym języku. To otwiera kolejne możliwości dotarcia do nowych odbiorców i rozszerzenia bazy klientów.

Dane dotyczące języka w GA4.


Nowi a powracający użytkownicy

Google Analytics 4 oferuje bardzo przydatny podział użytkowników na dwie grupy — nowych i powracających. Nowi użytkownicy to ci, którzy pierwszy raz trafiają na Twoją witrynę, podczas gdy powracający użytkownicy to ci, którzy odwiedzali Twoją witrynę w ciągu ostatnich dwóch lat.

Przybycie nowych odwiedzających może być wynikiem skutecznej kampanii marketingowej, popularnych treści czy większej rozpoznawalności marki. Pozwala to też zidentyfikować najskuteczniejsze kanały, które są źródłem ruchu nowych zainteresowanych. Natomiast powracający użytkownicy dostarczają cennych wskazówek dotyczących popularnych stron na Twojej witrynie i wartościowych treści, które przyciągają ich uwagę. Te informacje możesz wykorzystać do optymalizacji i personalizacji strategii content marketingu, aby treści lepiej odpowiadały potrzebom i zainteresowaniom zarówno nowych, jak i powracających użytkowników.

Nowi i powracający użytkownicy w narzędziu GA4.


Strony i ekrany

Raport Strony i ekrany w Google Analytics 4 dostarcza informacji na temat najpopularniejszych stron w Twojej witrynie lub najczęściej odwiedzanych sekcji Twojej aplikacji. W raporcie znajdują się dane takie jak liczba konwersji, średni czas zaangażowania użytkownika na stronie, łączne przychody z zakupów czy liczba wyświetlonych stron i ekranów aplikacji.

Dzięki raportowi Strony i ekrany możesz dowiedzieć się jakie treści i taktyki przynoszą najwięcej konwersji oraz zainteresowania ze strony odbiorców. Dodatkowo możesz przeanalizować jakie interakcje podejmują użytkownicy z Twoją stroną lub aplikacją. oraz ocenić skuteczność dotychczasowych działań promocyjnych. Sprawdź, jak analizować użytkownika w Google Analytics 4.

Raport w GA4 dotyczący stron odwiedzanych przez użytkowników.


Kategoria urządzenia

W wersji Google Analytics 4 możesz także sprawdzić kategorie urządzeń, z których korzystają Twoi odbiorcy podczas aktywności na stronie internetowej. Wykres ten przedstawia 3 kategorie urządzeń - „desktop” (komputery), „mobile” (urządzenia mobilne) i „tablet” (tablety). Dzięki analizie tych danych możesz zidentyfikować, które urządzenie jest najpopularniejsze wśród Twojej grupy odbiorców i zoptymalizować swoje działania pod tym kątem. Ponadto możesz ocenić, czy Twoja witryna jest przyjazna dla użytkowników korzystających z różnych typów urządzeń, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia im pozytywnego doświadczenia ze stroną. Dowiedz się, jak zoptymalizować stronę pod kątem użytkowników mobilnych.

Kategorie urządzeń stosowanych przez użytkowników w narzędziu GA4.


Sekwencje ścieżki klienta

Wraz z pojawieniem się Google Analytics 4 pojawiła się też funkcja Eksplorowanie, która umożliwia analizowanie zachowań pojedynczych użytkowników na stronie. Pozwala to na bardziej indywidualne spojrzenie na ścieżkę klienta oraz zastosowanie spersonalizowanych działań marketingowych. Eksplorowanie oferuje kilka szablonów analiz, dzięki którym możesz przeprowadzić badanie różnych parametrów.

W tym artykule pojawi się kilka istotnych danych, które możesz uzyskać dzięki Eksploracji, a pierwszym z nich są Sekwencje ścieżki klienta. Dzięki analizie sekwencji ścieżek możesz dowiedzieć się, jakie strony są najpopularniejsze wśród użytkowników oraz jak zachowują się oni podczas wyjątkowych zdarzeń na stronie. Dzięki tej analizie możesz też wykryć ewentualne zapętlenia w zachowaniu użytkowników, które mogą wskazywać na problemy ze stroną oraz dowiedzieć się, jak konkretne zdarzenia wpływają na interakcje użytkowników ze stroną. Wszystko to pomoże Ci ulepszyć Twoją witrynę internetową i dopasować ją do wymagań współczesnych użytkowników.

Eksploracja sekwencji ścieżki klienta w narzędziu GA4.


Zachowanie użytkowników

Dzięki eksploratorowi zachowań użytkowników w Google Analytics 4 masz możliwość skoncentrować się na działaniach konkretnych grup użytkowników, zarówno tych, korzystających z aplikacji mobilnej, jak i tych, którzy używają standardowej witryny internetowej. Poznanie zachowań użytkowników ma ogromne znaczenie, gdy chcesz pracować nad personalizacją doświadczeń lub zidentyfikować konkretne schematy, według których poruszają się odbiorcy. Przykładowo, możesz przeanalizować zachowanie klientów o wysokiej średniej wartości zamówień lub znaleźć miejsce, w którym inny użytkownik miał trudności związane z dokończeniem transakcji. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć działania podejmowane przez użytkowników na Twojej stronie i optymalizować problematyczne elementy w witrynie, co w rezultacie przyczyni się do poprawy ich doświadczenia.

Eksploracja zachowań użytkowników na stronie w GA4.

Sprawdź więcej sposobów na poprawę doświadczenia użytkownika:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Cykl życia użytkownika

Kolejnym z zastosowań eksploracji w Google Analytics 4 jest analiza Cyklu życia użytkownika. Metoda ta dostarcza bardzo przydatne dane, takie jak:

 • Najbardziej dochodowe źródła/środki/kampanie w porównaniu do przychodów wygenerowanych w określonym miesiącu.
 • Aktywne kampanie, które przyciągają jakościowych użytkowników, przejawiających chęć zakupu i mniejsze prawdopodobieństwo rezygnacji.
 • Jednostkowe dane odnoszące się do konsumentów, takie jak ich ostatnie zakupy lub częstotliwość korzystania z aplikacji w przeciągu ostatniego miesiąca.

Dodatkowo ta metoda generuje też prognozy, na przykład dotyczące prawdopodobieństwa zakupu w aplikacji mobilnej lub rezygnacji z finalizacji transakcji.

Eksploracja cyklu życia użytkownika w GA4.


Pozyskiwanie ruchu

Raport Pozyskiwanie ruchu w nowym GA4 prezentuje różnorodne informacje dotyczące źródeł ruchu, które generują nowe sesje. Są to m.in.:

 • Średni czas zaangażowania na sesję, czyli statystyczny czas spędzony przez użytkowników na Twojej witrynie lub w aplikacji podczas każdej wizyty.
 • Konwersje, czyli liczba dokonanych przez użytkowników zdarzeń konwersji, takich jak dokonanie zakupu lub rejestracja na stronie.

Ponadto raport zawiera informacje o sesjach z zaangażowaniem, czyli takich, które trwają co najmniej 10 sekund lub w których wystąpiło przynajmniej jedno zdarzenie konwersji albo dwa wyświetlenia strony, lub ekranu (w aplikacji). Raport dostarcza również dane dotyczące współczynnika zaangażowania, liczby zdarzeń wykonanych przez użytkowników oraz kilku innych parametrów. Dzięki tym informacjom możesz dokładnie zbadać, skąd pochodzi ruch na Twojej witrynie i w jaki sposób użytkownicy angażują się w zawartość Twojej strony. Zobacz, jak zwiększyć zaangażowanie użytkowników na stronie.

Raport dotyczący źródeł pozyskiwania ruchu w narzędziu GA4.

Zobacz, jak możesz zwiększyć ruch na swojej stronie:


Sesje w Google Analytics 4

Sesja w GA4 jest definiowana jako czas, w którym użytkownik aktywnie korzystał z aplikacji lub strony. Google Analytics 4 dostarcza różnorodne typy danych dotyczących sesji, takie jak Sesje, Sesje z zaangażowaniem i Sesje z zaangażowaniem na użytkownika. Znajdziesz je w różnych raportach, np. Pozyskiwanie użytkowników ogółem czy Zaangażowanie ogółem. Wspomniane wcześniej narzędzie - Eksploracje - również dostarcza szczegółowych informacji na temat sesji. Dzięki temu masz możliwość lepszego zrozumienia sposobu interakcji użytkowników z Twoją witryną lub aplikacją, co pozwala na skuteczną optymalizację User Experience oraz odpowiednie dostosowanie witryny do potrzeb użytkowników.

Dane w Google Analytics 4 dotyczące sesji na stronie internetowej.


Zdarzenia w Google Analytics 4

Raport Zdarzenia w Google Analytics 4 przekazuje dane dotyczące liczby osób, które spowodowały konkretne zdarzenia (inaczej konwersje) oraz dochodów, jakie generują. Zawiera on parametry takie jak:

 • Liczba zdarzeń, czyli ile razy użytkownicy wywołali dane zdarzenie.
 • Liczba zdarzeń na użytkownika, czyli średnia liczba zdarzeń, które wywołują poszczególni użytkownicy.
 • Łączne przychody, czyli suma ogólnego przychodu generowanego przez wszystkie zdarzenia, takie jak zakupy, subskrypcje czy przychody z reklam.
 • Całkowita liczba unikalnych użytkowników, którzy wywołali jakiekolwiek zdarzenie.

Dane dotyczące zdarzeń w narzędziu GA4.


Współczynnik odrzuceń

W Google Analytics 4 współczynnik odrzuceń mierzy odsetek wizyt na stronie lub sesji, podczas których użytkownicy nie podejmują żadnych interakcji. Wysokie wartości tego wskaźnika wskazują na szybkie opuszczanie witryny przez użytkowników. Dokładniej, odrzucenie w narzędziu Google Analytics, jest określane jako odwrotność współczynnika zaangażowania. Jest to sesja, która trwa mniej niż 10 sekund, nie kończy się żadnym zdarzeniem lub przejściem na inne strony. Jeśli zauważysz wysoki współczynnik odrzuceń, należy popracować nad sposobami zatrzymania odwiedzających na Twojej stronie. Sprawdź, jak skutecznie możesz zatrzymać użytkowników na stronie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Strony wejścia i wyjścia

Informacje dotyczące stron wejścia i wyjścia w Google Analytics 4 są niezwykle przydatne dla optymalizacji witryny lub aplikacji. Pozwalają one zidentyfikować strony lub ekrany, które wymagają dalszej pracy w celu zwiększenia ich trafności i użyteczności. Strony wejścia, pokazują strony, które użytkownik wyświetlił jako pierwsze, podczas wizyty w Twojej witrynie. Natomiast strony wyjścia to strony, z których użytkownik zdecydował się wyjść z witryny. Aby uzyskać te informacje, wystarczy sprawdzić raporty dotyczące stron wejścia i wyjścia, które są dostępne w sekcji Eksplorowanie.

Strony wejścia w narzędziu GA4.

Strony wyjścia w narzędziu GA4.


Konwersje

Konwersje w Google Analytics 4 odzwierciedlają istotne działania użytkowników, takie jak zakupy w sklepie internetowym czy subskrypcje newslettera, które są ważne dla Twojej firmy. Aby mierzyć konwersje w Google Analytics, należy utworzyć zdarzenia lub zdefiniować istotne interakcje użytkowników i oznaczyć je jako konwersje.

Konwersje mają duże znaczenie z kilku powodów. Pozwalają generować raporty dotyczące pozyskiwania, zaangażowania i reklam, które pomagają śledzić kluczowe działania dla Twojej firmy. Możesz też importować dane o konwersjach do Google Ads, aby ustalać stawki lub wykorzystać je do inteligentnego określania stawek i optymalizacji kampanii. Ponadto możliwe jest też łączenie danych o konwersjach z informacjami z innych kanałów reklamowych, aby analizować ścieżkę konwersji i przypisywać udział w konwersjach. Ostatecznie, wykorzystując dane o konwersjach, można tworzyć listy odbiorców, którzy jeszcze nie dokonali konwersji, i wyświetlać im reklamy poprzez remarketing w Google Ads.

Raport dotyczący konwersji w GA4.


Zakupy e-commerce

Raport Zakupy e-commerce w Google Analytics 4 dostarcza dane o produktach znajdujących się w ofercie Twojego sklepu online. W raporcie znajdziesz informacje dotyczące:

 • Całkowitej wartości przychodu ze sprzedanych produktów, bez uwzględnienia podatków i kosztów dostawy.
 • Całkowitej liczby produktów dodanych przez użytkowników do koszyka.
 • Liczby produktów, które użytkownicy ostatecznie zakupili.
 • Liczby produktów, które zostały wyświetlone użytkownikom.

Te dane umożliwiają lepsze zrozumienie sprzedaży, analizę wydajności poszczególnych produktów oraz śledzenie zachowań użytkowników na stronie sklepu e-commerce.

Raport Zakupy e-commerce w narzędziu GA4.


Porzucone koszyki

Za pomocą raportu Zakupy e-commerce, możesz także analizować informacje dotyczące porzuconych koszyków. Aby lepiej zrozumieć te dane i śledzić zachowanie użytkowników w procesie płatności, możesz skorzystać z różnych dostępnych w Google Analytics metod Eksploracji. Możesz tworzyć ścieżki, które pokazują, na którym etapie użytkownicy rezygnują z dokonania zakupu. Na przykład, jeśli duża liczba użytkowników rezygnuje na pierwszym etapie, gdzie wymagane jest logowanie, warto rozważyć dodanie możliwości zakupów bez rejestracji lub umożliwić logowania za pomocą konta Google, lub mediów społecznościowych. Wysoki odsetek porzuceń na dowolnym etapie może również wskazywać na problemy techniczne, np. długi czas wczytywania strony lub niedziałający przycisk. Analiza danych dotyczących porzuconych koszyków pomoże Ci zidentyfikować potencjalne problemy i zoptymalizować proces płatności, co przyczyni się do zwiększenia konwersji i efektywności Twojego sklepu e-commerce.

Dane z GA4 dotyczące procesu płatności.


19 najważniejszych wskaźników Google Analytics 4 do efektywnej analizy strony. Podsumowanie

Co Google Analytics 4 mówi o Twojej stronie? To pytanie, na które odpowiedź kryje się w kluczowych danych dostarczanych przez GA4. Dzięki nim masz możliwość zgłębienia się w parametry dotyczące funkcjonowania Twojej witryny lub aplikacji internetowej. Od liczby odwiedzających i ich demografii, po zachowania użytkowników, konwersje i efektywność kampanii marketingowych - GA4 oferuje cały wachlarz danych, które pomogą Ci lepiej zrozumieć swoją grupę docelową i podejmować trafne decyzje. To nieocenione narzędzie, które umożliwia ciągłe doskonalenie i budowanie Twojej obecności online. 

Czym jest Google Analytics 4?
Down arrow

Google Analytics 4 (GA4) to najnowsza wersja narzędzia analitycznego firmy Google. Jest to platforma analizy danych, która pozwala monitorować i raportować różne statystyki dotyczące strony internetowej.

Jak zintegrować Google Analytics 4 z moją stroną internetową?
Down arrow

Aby zintegrować Google Analytics 4 z Twoją stroną internetową, musisz dodać kod śledzenia GA4 na każdej stronie swojej witryny. Możesz znaleźć ten kod w panelu GA4, a następnie wkleić go przed zamknięciem tagu </head> na każdej stronie.

Jakie dane udostępnia Google Analytics 4 na temat mojej strony internetowej?
Down arrow

Google Analytics 4 dostarcza różnorodne dane na temat Twojej strony, w tym informacje o liczbie odwiedzin, źródłach ruchu, zachowaniu użytkowników, konwersjach, czasie spędzonym na stronie i wiele innych.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
19 najważniejszych wskaźników Google Analytics 4 do efektywnej analizy strony

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 141 głosów

UDOSTĘPNIJ