Jak wykorzystać Google Analytics 4 do analizy pozycjonowania?

Jak wykorzystac Google Analytics 4 do analizy pozycjonowania
Spis treści

• Zmiany w GA4 i ich znaczenie w pozycjonowaniu?

• Jak wdrożyć Google Analytics 4?

• Jak wykorzystać GA4 w pozycjonowaniu (SEO)? Raporty do analizy

• Google Analytics 4 w pozycjonowaniu. Wskaźniki do analizy efektywności SEO

• Ruch w Google Analytics 4

• Ruch odsyłający w Google Analytics 4 i strategii SEO

• Ruch bezpośredni w pozycjonowaniu w Google Analytics 4

• Lokalizacja użytkowników w Google Analytics 4

• Nowi i powracający użytkownicy w Google Analytics 4

• Wartość ruchu w Google Analytics 4

• Współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń w Google Analytics 4

• Analiza efektywności treści SEO w Google Analytics

• Segmentacja danych analitycznych w Google Analytics 4

• Wydajność techniczna strony - śledzenie w Google Analytics 4

• Podsumowanie

Google Analytics od zawsze był jednym z najważniejszych i podstawowych narzędzi analitycznych wykorzystywanych w pozycjonowaniu. Obecnie przed jego użytkownikami nowe wyzwanie - wdrożenie się w nowy system zbierania i analizowania danych zaimplementowany przez nową wersję GA w postaci Google Analytics 4. Jak wykorzystać Google Analytics 4 w pozycjonowanie, na jakie wskaźniki i raporty zwrócić uwagę? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Pobierz bezpłatnie

Gubisz się w GA4? Pobierz nasz poradnik i zobacz, jakie to proste!

Stworzyliśmy poradnik dla każdego, w którym w prosty sposób omawiamy najważniejsze zmiany i nowości w Google Analytics. Pokazujemy m.in. jak w GA4 wygląda:

 • analiza ruchu na stronie
 • śledzenie konwersji
 • badanie skuteczności treści
 • weryfikacja efektywności marketingu internetowego i wiele innych.

Z nami poznasz wszystkie najważniejsze raporty i zobaczysz, ja je modyfikować, aby zyskać cenne dane.

Pobierz

ebook-ga4

 


Zmiany w GA4 i ich znaczenie w pozycjonowaniu?

Co zmienia się w Google Analytics 4 w stosunku do Google Analytics Universal i jakie ma znaczenie dla pozycjonowania?

 • śledzenie danych wg zdarzeń, a nie sesji - narzędzie Google Analytics 4 śledzi i grupuje dane wg zdarzeń, a nie sesji (zdarzenia to na przykład odsłona strony, wypełnienie formularza itp.) - daje to lepszy wgląd w sposoby interakcji ze stroną; co więcej, narzędzie łączy zdarzenia generowane na różnych platformach i urządzeniach, co daje pełny wgląd w podróż klienta oraz daje bardziej wiarygodne dane do analizy lejków sprzedażowych;
 • konieczność budowania większego zaufania klientów, by pozyskać dane identyfikacyjne - GA4 zmierza w kierunku zbierania danych bez potrzeby korzystania z plików Cookies - oznacza to, że użytkownik będzie musiał sam przekazać dane konkretnej firmie za pośrednictwem strony www, a to wymaga jego zaufania i więzi z daną marką.


Jak wdrożyć Google Analytics 4?

GA4 to nowa wersja Google Analytics, która już w 2023 roku całkowicie zastąpi dostępną dotychczas wersję Google Analytics Universal. Wdrożenie nowego Analyticsa nie wymaga zaawansowanych umiejętności - jeśli jednak masz problem z obsługa narzędzia, możesz poprosić o wsparcie specjalistę ds. marketingu czy też agencją SEO oraz Google Ads. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z Google Analytics, nie masz się czym martwić - narzędzie zostanie automatycznie wdrożone w nowej wersji GA4. Więcej o dodawaniu Google Analytics na istniejących stronach znajdziesz w artykule “Jak wdrożyć GA4?”. Sprawdź także, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na przejście na Google Analytics 4.

Potrzebujesz wsparcia w promocji Twojej strony?


Jak wykorzystać GA4 w pozycjonowaniu (SEO)? Raporty do analizy

Jakie raporty dostępne w Google Analytics 4 będą przydatne do analizy efektów strategii SEO? Na koncie GA4 znajdziesz zarówno gotowe raporty, przydatne do analizy SEO, jak i możliwość zbierania danych w dodatkowe, własne raporty. Wśród dostępnych wbudowanych raportów, które warto wykorzystać do analizy SEO, znajdują się:

 • raport Czas rzeczywisty, który analizuje zdarzenia generowane przez użytkowników aktualnie aktywnych w witrynie
 • 4 różne raporty - Pozyskiwanie, Zaangażowanie, Generowanie przychodu, Utrzymanie - zebrane w kolekcji Cykl życia - pozwalają poznać aktywność użytkowników na stronie od momentu pozyskania użytkownika aż do dokonania konwersji bądź opuszczenia witryny bez realizacji celu.
  • Raport Pozyskanie obejmuje informacje o nowych i powracających użytkownikach oraz sposobie ich pozyskania (np. medium, źródło czy kampania).
  • Raport Zaangażowanie prezentuje aktywność użytkowników na podstawie liczby zdarzeń, czasu spędzonego w Twojej witrynie oraz liczby przypadków ponownego skorzystania z niej.
  • Raport Generowanie przychodu pomaga poznać przychody, które generujesz za pomocą zakupów w e-commerce, zakupów w aplikacji, subskrypcji i reklam mobilnym.
  • Raport Utrzymanie wskazuje, jak skutecznie udaje Ci się przekształcać nowych użytkowników w powracających, oraz jaki jest odsetek odbiorców, którzy decydują się na ponowne skorzystanie z Twojej oferty.
 • raporty Dane demograficzne oraz Technologie zebrane w kolekcji Użytkownik:
  • Dane demograficzne, jak sama nazwa wskazuje, prezentują podstawowe informacje o odbiorcach, takie jak wiek, płeć, zainteresowania, lokalizacja itp. - dane te pozwalają Ci precyzyjnie określić grupę docelową w Twojej strategii pozycjonowania.
  • Raport Technologie obejmuje informacje o tym, z jakich technologii korzystają użytkownicy (przegląðarka, typ urządzenia itp.).

Raport “Dane demograficzne ogółem w Google Analytics 4”

Raport Technologie w Google Analytics 4, źródło: Google Analytics


Google Analytics 4 w pozycjonowaniu. Wskaźniki do analizy efektywności SEO

Jak wykorzystać Google Analytics 4 i dostępne w nim dane do analizy efektywności pozycjonowania? Poniżej znajdziesz listę wskaźników wraz z omówieniem. więcej o analizie KPI w pozycjonowaniu znajdziesz w artykule Jak sprawdzić SEO strony?

Chcesz poprawić widoczność i ruch na stronie?


Ruch w Google Analytics 4

Dane o ruchu organicznym w Google Analytics 4 znajdziesz w raporcie Pozyskiwanie ruchu w sekcji Pozyskanie. W odpowiedzi narzędzie wyświetli obszerny raport o źródłach ruchu, w którym zaprezentuje także informacje o sesjach i zdarzeniach wygenerowanych za pomocą wyników organicznych. Podobnie jak w Google Analytics Universal możesz wybrać interesujący zakres czasowy bądź kilka zakresów i porównać je ze sobą. W ten sposób sprawdzisz, czy ruch organiczny oraz liczba użytkowników pozyskanych z bezpłatnych wyników Google rosną i czy strategia SEO przynosi oczekiwane efekty. Na jakie parametry zebrane w tabeli warto zwrócić uwagę:

 • sesje zaangażowane, średni czas zaangażowania na sesję z ruchu organicznego,
 • współczynnik konwersji,
 • konwersje i przychody, które najlepiej świadczy o efektywności pozycjonowania, ponieważ weryfikują, czy strategia SEO przekształca się w realne zyski firmy czy sklepu internetowego,

Raport o ruchu w Google Analytics 4


Ruch odsyłający w Google Analytics 4 i strategii SEO

Dlaczego warto śledzić ruch odsyłający i czym on jest? To ruch wygenerowany przez kliknięcia w linki umieszczane w wewnętrznych witrynach, które kierują do twojej witryny. Śledząc ruch odsyłający w GA4, możesz sprawdzić, czy strategia linkowania zewnętrznego przynosi zadowalające efekty. Dane o ruchu odsyłającym znajdziesz w raporcie Pozyskanie w sekcji Pozyskiwanie ruchu. Wybierz wymiar źródło sesji / medium i wpisz hasło “referral” w polu wyszukiwania. Na tej podstawie będziesz mógł ocenić skuteczność konkretnej współpracy w zakresie linków

Ruch odsyłający w GA4 w raporcie Pozyskanie -> Pozyskiwanie ruchu


Ruch bezpośredni w pozycjonowaniu w Google Analytics 4

Ruch bezpośredni to taki, w którym użytkownik wszedł na swoją stronę, wpisując adres Twojej strony w pasku wyszukiwania w swojej przeglądarce internetowej. Dlaczego parametr ten jest ważny dla efektywność strategii SEO? Ponieważ weryfikuje on rozpoznawalność Twojej marki. Im wyższy ruch bezpośredni (oznaczany jako direct w GA4), tym większa świadomość Twojej marki wśród użytkowników i większa efektywność strategii marketingu internetowego. Dane o ruchu bezpośrednim również znajdziesz w sekcji Pozyskanie w raporcie Pozyskiwanie ruchu.

Ruch bezpośredni (direct) w raporcie Pozyskanie -> Pozyskiwanie ruchu w Google Analytics 4


Lokalizacja użytkowników w Google Analytics 4

Dlaczego kraj pochodzenia i lokalizacja użytkowników mogą być ważne w budowanie strategii SEO? jeśli decydujesz się na pozycjonowanie lokalne lub pozycjonowanie międzynarodowe, przeanalizuj te dane. Sprawdź, z jakich krajów i obszarów pochodzą Twoi użytkownicy, a następnie:

 • przygotuj strony lokalne dla konkretnych lokalizacji,
 • opracuj strategię międzynarodowego SEO na wybrane rynki zagraniczne i kraje.

Dowiedz się więcej o pozycjonowaniu na rynku zagraniczne:


Nowi i powracający użytkownicy w Google Analytics 4

Jednym z ważnych parametrów w Google Analytics 4 jest informacja o liczbie nowych i powracających użytkowników. Powracający użytkownicy to tacy, którzy już wcześniej korzystali z twojej witryny. Dlaczego ten parametr jest ważny w ocenie efektywności pozycjonowania? ponieważ wskazuje:

 • czy Twoja witryna dociera do nowych użytkowników za pomocą wyników organicznych,
 • czy ruch generowany z pozycjonowania działa długofalowo i przyciąga użytkowników po raz kolejny.

Chcesz, aby klienci wrócili do Twojego sklepu?

Użytkownicy, którzy wracają do Twojej witryny, są bardzo wartościowi, ponieważ znają i lubią Twoją witrynę, a także mają zaufanie do Twojej marki. Może to skutkować poleceniami Twojej firmy, większym zaangażowaniem, a także większą skłonnością do konwersji. Aby znaleźć informacje o nowych i powracający użytkownikach, przejdź do raportu Utrzymanie. Następnie:

 • Porównaj liczbę nowych i powracających użytkowników - czy liczba tych drugich jest wysoka?
 • Przeanalizuj dane z różnych okresów - ostatnich 7, 30 i 90 dni i porównaj je ze sobą, by sprawdzić, czy zmierzasz we właściwym kierunku.
 • Docelowo rosnąć powinna zarówno liczba nowych, jak i powracający użytkowników.

Liczba nowych i powracających użytkowników w GA4

Możliwość wyboru zakresu czasowego danych w Google Analytics


Wartość ruchu w Google Analytics 4

Weryfikując efektywność SEO w Google Analytics 4, warto także sprawdzić, czy ruch realnie przekłada się na konwersje. Nowa wersja Analytica jest oparta na zdarzeniach, a nie na sesjach, dlatego też możesz samodzielnie skonfigurować pewne zdarzenia jako konwersje. W tym celu przejdź do panelu Konfiguracja i dodaj nowe zdarzenia, oznaczając je jako konwersję bądź nie. Dzięki temu będziesz mógł śledzić, w jaki sposób pozyskiwany ruch przekłada się na realizowanie celów strony lub sklepu. Łącznie możesz śledzić do 30 zdarzeń, a dane na ich temat znajdą się w raporcie Zaangażowanie -> Konwersje.

Dodawanie zdarzeń (konwersji) w Google Analytics 4


Współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń w Google Analytics 4

Współczynnik zaangażowania i współczynnik odrzuceń (wdrożony aktualizacją z lipca 2022) to kolejne ważne parametry, które warto śledzić, oceniając skuteczność pozycjonowania w GA4. Współczynnik zaangażowania określa procent sesji zaangażowanych, czyli takich, które spełniają jeden z 3 warunków:

 • użytkownik spędził na stronie lub w aplikacji co najmniej 10 sekund,
 • użytkownik dokonał konwersji,
 • użytkownik wyświetlił co najmniej 2 ekrany / 2 strony.

Odwrotnością współczynnika zaangażowania jest współczynnik odrzuceń, który w GA4 określa sesje, w których żaden z tych trzech warunków nie został spełniony.

Twoja strona wymaga optymalizacji konwersji?


Analiza efektywności treści SEO w Google Analytics

Jednym z podstawowych elementów pozycjonowania jest tworzenie treści. Sens content marketingu występuje wtedy, gdy użytkownicy faktycznie angażują się w dostępne treści, wyświetlają je, czytają i spędzają czas na stronie, a także gdy treści te zachęcają ich do konwersji. Za pomocą Google Analytics 4 możesz zweryfikować efektywność treści w pozycjonowaniu. Wyświetl raport Strony i ekrany w sekcji Zaangażowanie, a następnie przefiltruj i posortuj dostępne dane według różnych parametrów. W ten sposób odkryjesz:

 • strony, które generują najwięcej wyświetleń w witrynie,
 • strony, które generują największy ruch w witrynie,
 • strony, z których następuje najwięcej konwersji,
 • strony, na których użytkownicy spędzają najwięcej czasu,
 • strony, które odwiedza najwięcej nowych użytkowników.

Na podstawie tych danych możesz zidentyfikować także strony, które wymagają optymalizacji, np. dlatego, że generują mało wyświetleń, niewielki ruch lub mało konwersji. Możesz zastanowić się, co sprawia, że treść nie jest przydatne dla użytkowników i popracować nad zawartością, by zwiększyć zaangażowanie. Warto dodać, że wszystkie dane o skuteczności treści możesz mieć w jednym raporcie. Wystarczy przejść do sekcji Eksplorowanie i utworzyć nową eksplorację.

Raport efektywności treści w Google Analytics 4 dostepny w sekcji Zaangażowanie -> Strony i ekrany


Segmentacja danych analitycznych w Google Analytics 4

Segmentacja danych to podstawa Google Analytics 4. Praktycznie każdą ze stron i każdy z raportów możesz dostosować do swoich potrzeb poprzez ustawienie okresu zbierania danych (zakresu dat), filtrowanie danych według różnych parametrów. Możesz także porównywać dane z różnych okresów, by sprawdzić, czy strategia pozycjonowania strony faktycznie działa i zwiększa ruch na stronie.


Wydajność techniczna strony - śledzenie w Google Analytics 4

W Google Analytics 4 możesz śledzić wydajność techniczną strony. Wejdź w sekcję Użytkownik, a następnie w raport Technologie i przeanalizuj efektywność każdej z nich. Szybko zauważysz, że na jakichś urządzeniach lub w konkretnych przeglądarkach ruch jest niewielki. Może to wynikać zarówno z popularności danej technologii w danym kraju, ale także z problemów technicznych występujących w Twojej witrynie.


Google Analytics 4 w służbie SEO. Podsumowanie

Trudno jest w pełni zrozumieć wyniki SEO, nie wiedząc, jak korzystać z Google Analytics 4. Dotarcie do właściwych danych oraz ich analiza pozwolą Ci sprawdzić, czy podejmujesz właściwe decyzje marketingowe. a także dostosować taktyki reklamowe na każdym etapie ścieżki zakupowej klienta. Podstawą jest jednak wiedza o tym, na jakie raporty zwracać uwagę i jak prawidłowo interpretować dane. Jak wykorzystać Google Analytics 4 do analizy efektywności SEO krok po kroku?

 • Utwórz strategię działań i budowy strategii SEO dla Twojej strony.
 • Sformułuj pytania, które pomogą Ci wyjaśnić, gdzie jesteś.
 • Skonfiguruj raporty GA, które odpowiedzą na Twoje pytania poprzez dane.
 • Mierz i analizuj swoje wyniki.

Wykorzystując dane z GA4 do uzasadnienia swoich działań pod kątem SEO, zbudujesz zaufanie klientów i udowodnisz, że warto zainwestować w pozycjonowanie sklepu lub strony.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać Google Analytics 4 do analizy pozycjonowania?

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 93 głosów

UDOSTĘPNIJ