Jak pozycjonować się za granicą? Wszystko, co musisz wiedzieć o międzynarodowym SEO

Jak pozycjonowac sie za granica Wszystko co musisz wiedziec o miedzynarodowym SEO
Spis treści

• Pozycjonowanie międzynarodowe - co to jest?

• SEO międzynarodowe a pozycjonowanie na rynku krajowym

• Czy warto zainwestować w działalność globalną i jak to sprawdzić?

• Jedna witryna czy wiele witryn?

• Struktura witryny w pozycjonowaniu międzynarodowym

• Strategia międzynarodowego SEO krok po kroku

• Analityka internetowa w międzynarodowym pozycjonowaniu

• Profile Google Moja Firma w pozycjonowaniu międzynarodowym

• Podsumowanie

Nie każda witryna może zarabiać na zagranicznych rynkach, ale jeśli Twoja działalność i strona internetowa mają taki potencjał, międzynarodowe SEO może być tym, czego naprawdę potrzebujesz. Dzięki niemu dotrzesz do odpowiednich odbiorców, w odpowiednim języku i z dopasowanymi do potrzeb użytkowników treściami. Poznaj nasz przewodnik o międzynarodowym SEO i sprawdź, jak skutecznie zaplanować pozycjonowanie strony na rynki zagraniczne.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Pozycjonowanie międzynarodowe - co to jest?

Pozycjonowanie międzynarodowe, zwane inaczej międzynarodowym SEO, to proces optymalizacji strony pod kątem użytkowników znajdujących się w różnych krajach i mówiących różnymi językami. Optymalizując stronę pod kątem SEO międzynarodowego, możesz kierować treści do osób na całym świecie. Jak działa pozycjonowanie międzynarodowe? Google stara się dopasować wyniki wyszukiwania do lokalizacji i języka użytkownika. Ponadto dodatkowe elementy, które możesz (i powinieneś) umieścić w kodzie strony pomagają wyszukiwarce zrozumieć, czy Twoja witryna zawiera treści odpowiednie dla osób w danej lokalizacji i mówiących w określonym języku.


SEO międzynarodowe a pozycjonowanie na rynku krajowym

Podstawy międzynarodowego SEO są takie same, jak pozycjonowania skierowanego na rynek krajowy, ponieważ algorytmy działają w podobny sposób niezależnie od kraju. Ewentualne różnice mogą wynikać z językowych aspektów danego kraju. I tak pozycjonowanie stron w Polsce będzie trudniejsze niż pozycjonowanie anglojęzyczne, ponieważ algorytmy lepiej rozumieją język angielski, z polskim miewają trudności. Ostatecznie jednak międzynarodowe SEO opiera się na tych samych podstawach i tej samej wiedzy, co pozycjonowanie krajowe. Co wyróżnia międzynarodowe pozycjonowanie?

 • kierowanie na różne języki,
 • popularność słów kluczowych, która będzie różniła się w zależności od kraju i lokalizacji,
 • popularność wyszukiwarek internetowych (np. w Chinach króluje Baidu, a w Rosji Yandex, a nie Google),
 • lokalna publiczność w każdym państwie czy na każdym terytorium,
 • lokalna konkurencja dla każdego kraju.

Decydując się na inwestycję w międzynarodowe SEO, musisz zadbać o odpowiednią budowę witryn w taki sposób, by nie konkurować sam ze sobą. Jeśli masz witrynę skierowaną na użytkowników z Meksyku, zadbaj, by ta nie wyświetlała się dla użytkowników z Hiszpanii. Pamiętaj także o odpowiednim zastosowaniu tagu Hreflang, by uniknąć problemów z indeksowaniem witryn.


Czy warto zainwestować w działalność globalną i jak to sprawdzić?

Czy międzynarodowe SEO jest dla mnie? Jeśli działasz na terenie lokalnym - w danym kraju, regionie, województwie lub mieście - prawdopodobnie nie. Dlatego zanim w ogóle postawisz na pozycjonowanie stron za granicą, zastanów się, czy działalność globalna faktycznie Ci się opłaca. W tym celu przeprowadź badanie swojej witryny.

 • Sprawdź w Google Analytics, z jakich lokalizacji pochodzi ruch na Twojej stronie. Być może nawet jeśli nie prowadzisz działań SEO za granicą, to jednak i tak jakiś procent ruchu pochodzi z innych krajóœ niż Twój docelowy.
 • Sprawdź w Google Analytics, w jakim języku mówią Twoi użytkownicy.
 • Zweryfikuj, czy twoi konkurencji inwestują w SEO na rynkach zagranicznych.
 • Zapoznaj się z raportami i statystykami o różnych rynkach zagranicznych, np. w raportach McKinsey & Company, raportach Statista.

Pamiętaj także, że międzynarodowe SEO wymaga dużych zasobów ludzkich i finansowych.

Dane o lokalizacji użytkowników znajdziesz w Google Analytics 4 w raporcie Użytkownik > Dane demograficzne

Języki użytkowników w witrynie według Google Analytics 4


Międzynarodowe SEO - przewodnik. Jedna witryna czy wiele witryn?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na wejście na rynki zagraniczne, staje przed dylematem: czy stworzyć jedną, globalną witrynę z różnymi wersjami językowymi, czy też lepiej zaprojektować oddzielne witryny dla każdego kraju docelowego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pozycjonowania oraz doświadczeń użytkowników jest stworzenie odrębnych adresów URL dla każdego kraju. Wszystko dlatego, że:

 • odrębne witryny zapewniają lepszy UX w pozycjonowaniu międzynarodowym,
 • w każdej witrynie masz możliwość zastosowania różnych projektów i różnych treści, dostosowanych do lokalnego rynku,
 • gwarantuję lepsze efekty SEO.

Na początek jednak takie rozwiązanie może być drogie. Jeśli chcesz przetestować, czy działalność w danym kraju się sprawdzi, stwórz na początek jedną witrynę i umieść poszczególne wersje językowe w podkatalogach lub subdomenach.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Struktura witryny w pozycjonowaniu międzynarodowym

Jeśli chcesz zainwestować w działalność na rynkach zagranicznych, masz trzy opcje w zakresie struktury witryny. Obejmują one:

 • witrynę najwyższego poziomu dla danego kraju (ccTLD),
 • subdomeny dla każdego kraju,
 • podkatalogi dla danego kraju.

Poniżej omówimy każdą z tych struktur witryny pod kątem efektywności SEO.


Witryna najwyższego poziomu ccTLD a pozycjonowanie zagraniczne

Ta opcja wymaga od właścicieli stron wykupienia dla każdego kraju lokalnej domeny z kodem najwyższego poziomu. Dla Francji będzie to domena z końcówką .fr, dla Niemiec domena zakończona na .de, a na przykład dla Hiszpani domena z końcówką .es. Jest to dobre rozwiązania, ponieważ sugeruje robotom Google i użytkownikom, dla jakiego kraju przeznaczona jest dana domena. Co więcej, domeny najwyższego poziomu mogą zwiększać zaufanie do strony oraz liczbę kliknięć (CTR) z organicznych wyników wyszukiwania w stosunku do domen niższego poziomu. Jest to najlepszy wybór, jeśli chcesz kierować swoją ofertę na 2, 3 kraje (kraje, a nie języki). Jakie są wady tego rozwiązania?

 • Jeśli chcesz kierować ofertę na więcej niż 3 kraje, koszty zakupu domeny i hostingów mogą być bardzo wysokie. Również działania SEO na 10 domenach jednocześnie to konieczność posiadania ogromnych zasobów finansowych i ludzkich.
 • Budowanie linków dla wielu (np. 10) witryn może być utrudnione i bardzo czasochłonne.


Subdomeny w pozycjonowaniu międzynarodowym

Alternatywą dla różnych domen najwyższego poziomu jest subdomena lokalna, będąca częścią domeny głównej. Adres takiej domeny może wyglądać następująco: https://de.example.com. Rozwiązanie to ma kilka zalet: jest łatwe w konfiguracji, wysyła wyszukiwarce jasną informację o kierowaniu geograficznemu i zapewnia elastyczność hostingu. Powoduje jednak problemy z User Experience i może wzbudzać mniejsze zaufanie wśród użytkowników.


Podkatalogi a międzynarodowe SEO

Podkatalogi w międzynarodowym SEO łączą ze sobą zastosowanie ogólnej nazwy domeny najwyższego poziomu (gTLD) i umieszczenie zawartości dla danego kraju w oddzielnym podkatalogu. Adres takiej domeny będzie wyglądał następująco: www.example.com/de. Rozwiązanie to umożliwia kierowanie nie tylko na poszczególne kraje, ale także na języki. Może być to przydatne na przykład w Szwajcarii. Wówczas adres domeny kierowanej do Szwajcarii na język francuski będzie wyglądał tak: www.example.com/ch-fr. Zalety tego rozwiązania to:

 • duża elastyczność i możliwości rozwoju - jeśli będziesz chciał działać na nowych rynkach, wystarczy dodać nowy katalog,
 • łatwość budowania profilu linków przychodzących,
 • możliwość konfiguracji zawartości podkatalogów (nie wszystkie strony ze strony głównej muszą znajdować się w podkatalogach).


Jaką strukturę witryny wybrać w międzynarodowym SEO?

Struktura witryny zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Jeśli:

 • chcesz kierować ofertę na 2 lub 3 kraje i masz pewność, że nie będziesz się rozwijał na inne rynki - wybierz odrębne domeny najwyższego poziomu dla każdego z krajów,
 • chcesz kierować ofertę na więcej krajów niż 2-3 i dodatkowo na różne języki, postaw na podkatalogi.


Strategia międzynarodowego SEO krok po kroku

Poniżej omówimy poszczególne elementy strategii w międzynarodowym pozycjonowaniu, na które warto zwrócić uwagę.


Ustalenie priorytetów w pozycjonowaniu międzynarodowym

Nie ma efektywnej strategii międzynarodowego SEO bez ustalenia celów i priorytetów. Dlatego na samym początku działań zastanów się:

 • jakie efekty chcesz osiągnąć i w jakim czasie,
 • na jaki rynek docelowy i obszar językowy chcesz kierować swoją ofertę,
 • czy chcesz współpracować z agencją SEO, stworzyć własny dział SEO czy może

Dowiedz się więcej:

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Badanie słów kluczowych w SEO międzynarodowym

Poszczególne strony kierowane na konkretne kraje nie powinny być stuprocentową kopią strony głównej. Tworząc zawartość stron na konkretne kraje zagraniczne, musisz uwzględnić różnice językowe. Strona w języku hiszpańskim skierowana na teren Hiszpanii może nie być tak samo skuteczna na terenie Meksyku. Dlatego też musisz przeprowadzić odrębne badanie słów kluczowych dla każdego kraju. Nie wystarczy, że profesjonalny tłumacz przetłumaczy dane frazy. Istotne jest, by w strategii uwzględnić takie frazy, które użytkownicy faktycznie wykorzystują, przeprowadzając wyszukiwania. Najlepiej współpracować ze specjalistą SEO, dla którego język danej lokalizacji jest językiem ojczystym. Warto także przeprowadzić analizę lokalnej konkurencji w zakresie fraz kluczowych, by sprawdzić, jakich słów używają w swojej strategii SEO. Jak znaleźć frazy popularne w danym kraju? W narzędziach SEO możesz ustawić kraj, dla którego przeprowadzasz wyszukiwanie. Przykładem jest Senuto.

Wybór kraju w badaniu słów kluczowych w Senuto


Optymalizacja techniczna w pozycjonowaniu międzynarodowym stron

Poniżej znajdziesz elementy optymalizacji technicznej strony, które możesz wykorzystać, by przekazać robotom wyszukiwarek, na jaki kraj i język chcesz kierować przekaz.

Tagi Hreflang
Poprzez dodanie tagów Hreflang do adresu URL możesz przekazać robotom Google informację, że chcesz kierować daną zawartość na określoną lokalizację geograficzną i określony język. Tagi te umieszcza się w sekcji <head> strony internetowej. Przykładowy kod html z uwzględnieniem tagu Hreflang wygląda następująco: <link rel=”alternate” href=”https://www.example.com/” hreflang=”en-US” />. Informuje on algorytmy wyszukiwarek, że strona kierowana jest na teren Ameryki i do osób angielskojęzycznych. Do tworzenia tagów Hreflang można użyć narzędzi, a następnie sprawdzić w Google Search Console, czy występują jakieś błędy.

Domyślny tag xdefault
Domyślny znacznik xdefault określa, jaka strona ma być wyświetlona użytkowników, jeśli żaden ze znacznikóœ hreflang nie pasuje dla jego lokalizacji i języka. Załóżmy, że masz wersję witryn dla Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a Twoją stronę chce wyświetlić anglojęzyczny mieszkaniec Australii. Nie masz dedykowanej wersji witryny na Australię, a żadna inna nie pasuje wystarczająco. Wówczas możesz nakazać robotom Google wyświetlanie domyślnej wersji witryny za pomocą tagu xdefault. Umieszcza się go również w sekcji <head>. Będzie on wyglądał następująco: <link rel=”alternate” href=”http://example.com/” hreflang=” x-default” />.

Dane strukturalne
W międzynarodowym pozycjonowaniu warto uwzględnić także dane strukturalne Schema.org. pozwalają one robotom Google lepiej zrozumieć zawartość strony i wyświetlić dodatkowe informacje o stronie bezpośrednio w organicznych wynikach wyszukiwania. Mogą to być m.in.:

 • linki do podstron,
 • informacje o cenie produktu,
 • dodatkowe cechy produktów,
 • opinie o produkcie.

Jak wykorzystać dane strukturalne w międzynarodowym SEO? Każdą lokalną subdomenę, podfolder lub domenę najwyższego poziomu oznacz jako lokalną firmę.

Wynik wyszukiwania z danymi strukturalnymi


Tworzenie treści na potrzeby międzynarodowego pozycjonowanie

Międzynarodowe pozycjonowanie, tak jak SEO na rynku krajowym, nie może obejść się bez treści. W przypadku pozycjonowania stron za granicą szczególnie ważne jest określenie intencji wyszukiwania użytkownika. Pamiętaj także, że intencja użytkownika to coś więcej niż chęć znalezienia treści w danym języku. Użytkownicy chcą uzyskać informacje, które są dla nich przydatne. Nie wystarczy zatem przetłumaczyć treści ze strony głównej. W procesie tworzenia treści uwzględniaj różnice językowe (na przykład między angielskim brytyjskim i amerykańskim), pisz takim językiem, jaki używają Twoi docelowi odbiorcy.


Pozyskiwanie linków w międzynarodowym SEO

Pozyskiwanie linków w międzynarodowym SEO dotyczy także stron kierowanych na różne kraje i lokalizacje. Strony w globalnym SEO kierowane na dane kraje muszą mieć linki przychodzące z witryn z tego samego kraju i obszaru językowego. Jest to sygnał dla wyszukiwarek, że dana strona skierowana jest na dany obszar. W procesie międzynarodowego link buildingu w SEO warto także przeprowadzić ogólną i lokalną analizę konkurencji, by dowiedzieć się, skąd warto pozyskiwać linki do strony głównej oraz do stron kierowanych na konkretne kraje. Analiza konkurencji w SEO międzynarodowym pozwoli Ci także sprawdzić, jakie treści tworzą firmy w danym kraju, jakie przyzwyczajenia mają użytkownicy (np. czy korzystają z katalogów firm, jakie treści preferują itp.).

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


Analityka internetowa w międzynarodowym pozycjonowaniu

By móc analizować efekty międzynarodowego SEO strony, musisz dodać strony do Google Search Console oraz uruchomić Google Analytics. Możesz śledzić efekty osobno dla każdej z witryn, subdomen i każdego z podfolderów zarówno w GSC, jak i w GA. W Google Search Console dodaj każdą subdomenę i domenę osobno. Upewnij się także, że nie występują błędy w zakresie tagów Hreflang.


Profile Google Moja Firma w pozycjonowaniu międzynarodowym

Jeśli Twoja działalność na rynku globalnym wiąże się także z posiadaniem siedzib w różnych krajach, dla każdej z lokalizacji utwórz odrębną wizytówkę Google Moja Firma. W ten sposób dotrzesz do docelowych użytkowników z odpowiednim przekazem - poinformujesz o godzinach otwarcia, lokalizacji, zaprezentujesz zdjęcia danego biura. Dowiedz się więcej o SEO dla wizytówki GMF

Jak wypozycjonować wizytówkę firmy w Google?

Przykładowa wizytówka Google Moja Firma


Podsumowanie

Pozycjonowanie międzynarodowe, zwane inaczej międzynarodowym SEO, bazuje na tych samych podstawach co pozycjonowanie strony na jeden rynek. Istnieje jednak szereg specyficznych elementów, które musisz wziąć pod uwagę, prowadząc działania SEO na rynkach globalnych. Obejmują one m.in. badanie słów kluczowych, techniczne SEO, pozyskiwanie linków czy wybór struktury witryny. Jeśli prawidłowo zoptymalizujesz te elementy, masz szansę na dotarcie do odbiorców w różnych krajach i na różnych obszarach językowych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozycjonować się za granicą? Wszystko, co musisz wiedzieć o międzynarodowym SEO

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 124 głosów

UDOSTĘPNIJ