Co musisz wiedzieć o pozycjonowaniu stron za granicą?

co musisz wiedziec o pozycjonowaniu za granica
Spis treści

• Jak oszacować swoje szanse na zagranicznym rynku?

• Jak zdobyć klientów za granicą?

• Strategia pozycjonowania strony za granicą krok po kroku

• Jak przygotować swoją stronę pod pozycjonowanie za granicą?

• Podsumowanie

Widzisz potencjał w wejściu na rynek zagraniczny? W takim wypadku koniecznie musisz zadbać o widoczność swojej strony w sieci. Pozycjonowanie zagraniczne stawia przed sobą wiele wyzwań, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie rynku i zaplanowanie strategii, którą będzie się konsekwentnie podążać. Sprawdź nasze wskazówki w tym temacie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak oszacować swoje szanse na zagranicznym rynku?

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jeśli chcesz wejść na zagraniczny rynek, jest realne oszacowanie swoich możliwości. Czy w danym kraju masz już jakichkolwiek odbiorców? Czy ktoś będzie zainteresowany Twoją ofertą? Aby poznać odpowiedzi na te pytania powinieneś/powinnaś zrealizować audyt SEO za granicą. Jego wykonanie mogą Ci ułatwić takie narzędzia, jak na przykład Google Analytics, Ahrefs, Searchmetrics.

Aby sprawdzić pozycję swojej strony internetowej za granicą możesz przejść do swojego konta w Google Analytics, a następnie do Użytkownik -> Dane demograficzne -> Szczegółowe dane demograficzne. Będzie tam dostępna informacja dotycząca tego, skąd pochodzą Twoi użytkownicy oraz w jakim stopniu angażują się w treści na Twojej stronie internetowej.

Przykładowy raport Google Analytics dotyczący zaangażowania na stronie użytkowników z różnych krajów.

Z kolei w Ahrefs możesz przeanalizować widoczność swojej strony internetowej na rynku zagranicznym w różnych aspektach: średni ruch organiczny, średnia wartość ruchu organicznego, organiczne słowa kluczowe, średni płatny ruch, średni koszt płatnego ruchu, płatne słowa kluczowe. Aby uzyskać te informacje musisz przejść do zakładki Site Explorer, a następnie przy “Udział ruchu według kraju” kliknąć “Porównaj najlepsze 5 na wykresie”.

Dane w Ahrefs dotyczące widoczności strony na rynku zagranicznym.

Kolejnym polecanym narzędziem jest Searchmetrics. Z łatwością uzyskasz tam dane o widoczności w różnych krajach. Co ciekawe, możesz w tym narzędziu filtrować frazy kluczowe (np. otrzymująć tylko frazy w formie pytań) oraz linki (pod względem liczby, kraju itp.).


Widoczność strony internetowej za granicą według narzędzia Searchmetrics.

Twoja strona potrzebuje audytu SEO?


Jak zdobyć klientów za granicą?

Wiesz, że znacząca część osób odwiedzających Twoją witrynę, pochodzi z innych krajów i chciałbyś/chciałabyś skuteczniej przekonać ich do konwersji? Być może przyszedł dla Ciebie idealny czas na rozpoczęcie działań na rynku międzynarodowym - będzie to jednak wymagało od Ciebie wprowadzenia pewnych zmian w witrynie, aby zapewnić lepsze doświadczenia użytkownikom, którzy posługują się innym językiem. Priorytetowo musisz się skupić na międzynarodowym SEO - zoptymalizuj witrynę pod kątem różnych krajów i języków.

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową, która będzie dostosowana do międzynarodowego rynku, musisz wziąć pod uwagę trzy aspekty:

  1. Określenie docelowego kraju i/lub regionu, korzystając z odpowiedniej struktury adresów URL (kierowanie na kraj).
  2. Ustalenie, na jakie języki kierowane są Twoje strony za pomocą tagów językowych (targetowanie na język).
  3. Tworzenie treści i zarządzanie nią w językach twojej grupy docelowej.

Czasami ofertę trudno jest przypisać do konkretnego kraju lub języka. Załóżmy na przykład, że właściciel firmy produkującej koszulki z zabawnymi hiszpańskimi nadrukami chce lepiej wykorzystać SEO. Czy reklamę w sieci powinien skierować tylko na Hiszpanię? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla niego skierowanie reklamy na język, a nie lokalizację - wówczas dotrze nie tylko do użytkowników z Hiszpanii, ale np. również z Meksyku.


Strategia pozycjonowania strony za granicą krok po kroku

Pozycjonowanie samo w sobie wymaga dużego zaangażowania i wiedzy, a pozycjonowanie strony za granicą jest jeszcze trudniejsze. Przed Tobą rodzi się jeszcze większa konkurencja, dlatego konieczne jest przygotowanie szczegółowej, przemyślanej strategii działania lub nawiązanie z doświadczoną agencją SEO, która zadba o Twoje pozycje w SEO za granicą.

Planujesz pozycjonowanie za granicą?


Krok 1. Przeanalizuj swoją konkurencję za granicą

Zanim wjedziesz na rynek zagraniczny, musisz sprawdzić, z kim Ci przychodzi konkurować. Określ swoich największych konkurentów w branży w danej lokalizacji lub dla danego języka, a następnie przeanalizuj ich widoczność w sieci, wybór fraz, na które się pozycjonują i profil linków zwrotnych. Możesz w tym celu wykorzystać takie narzędzia, jak Ahrefs lub SurferSEO.

Więcej o tym, jak przeprowadzić analizę konkurencji, dowiesz się z naszego artykułu:
Jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO? Sprawdzamy frazy i linki konkurencji.


Krok 2. Poznaj swoich odbiorców z zagranicy

Poświęć czas na analizę zachowań swoich odbiorców w internecie, znajdziesz tam bardzo dużo wskazówek dotyczących realizacji strategii SEO. Sprawdź nie tylko wyszukiwane przez nich frazy, ale również to, z jakich przeglądarek i wyszukiwarek korzystają, czy częściej korzystają z urządzeń mobilnych czy też stacjonarnych itp. Sprawdź również informacje dotyczące waluty i strefy czasowej. Ważne są także różnice kulturowe, które mogą wpływać na tworzenie projektu strony oraz treści. W różnych częściach świata można się spotkać z innym podejściem do kwestii takich jak kolor, układ i styl, poczucie humoru.

Mogą Ci w tym pomóc poniższe artykuły:
Jaka wyszukiwarka internetowa jest najpopularniejsza? Zobacz TOP5 na świecie!
Jak analizować grupę docelową w e-commerce? Wykorzystaj dane demograficzne


Krok 3. Dobór słów kluczowych dla SEO za granicą

Wyszukiwanie słów kluczowych dopasowuj do kraju i języka, który Cię interesuje. W narzędziach, które odpowiadają za sprawdzanie wyszukiwalności fraz możesz określić lokalizację, która Cię interesuje. Polecamy Ci korzystanie z takich narzędzi, jak na przykład Ahrefs, Senuto lub Ubersuggest. Warto na początku pozycjonowania strony za granicą skupiać się na frazach z długim ogonem - mają one zwykle mniejszy poziom wyszukiwania, ale są łatwiejsze do wypozycjonowania i skuteczniej przekładają się na zwiększenie współczynnika konwersji.

Funkcja wyboru kraju przy wyszukiwaniu słów kluczowych w narzędziu Senuto.


Jak przygotować swoją stronę pod pozycjonowanie za granicą?

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest odpowiednia optymalizacja techniczna swojej strony internetowej, aby była dobrze widoczna. Przygotowanie witryny pod zagraniczne pozycjonowanie obejmuje nieco więcej elementów niż standardowa strategia SEO.

Na początku upewnij się, że Twoja strona spełnia poniższe wymagania, a następnie przyjrzyj się kolejnym aspektom, o które należy zadbać:
Co to jest techniczne SEO? Kompleksowy przewodnik po technicznej optymalizacji stron

Chcesz, żeby Twój sklep stał się widoczny w Google?


Struktury adresów URL dla witryn międzynarodowych

W przypadku pozycjonowania międzynarodowego możesz wybrać różnorodne struktury adresów URL, aby były dostosowane do określonego kraju. Wybierz jedną z następujących opcji:

ccTLD — to adresy URL zakończone dwuliterowymi kodami, które wskazują wyszukiwarkom dla jakiej lokalizacji jest przygotowana treść witryny. Dla Polski jest to na przykład skrót “pl”, a dla Islandii jest to “is”. Warto jednak pamiętać, że niektóre kody krajów mają też inne przeznaczenie - na przykład kod przypisany do Libii (.ly) jest także traktowany przez Google jako ogólny adres URL. To rozwiązanie pozwoli Ci względnie szybko zwiększyć widoczność lokalną, ale jest najtańszym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz przejść z ofertą do kilku krajów.
Przykład: www.example.is

Subdomena - to adres internetowy, który jest utworzony w ramach domeny głównej, ale w nowej części jest przedstawiona część w innym języku. Subdomeny są przystępniejsze pod kątem finansowym niż ccTLD, ale nie gwarantują tak dobrego zasięgu w wyszukiwarkach internetowych.
Przykład: www.pl.example.com

Podkatalog — umiędzynarodowiona zawartość strony jest umieszczana w określonym podkatalogu domeny głównej.
Przykład: www.example.com/pl

gTLD z parametrami językowymi – jest to forma domeny ogólnej (zakończone np. jako .com, .net, .org), której adres URL jest wzbogacony o odpowiedni parametr określający docelowy język.
Przykład: www.example.com/?lang=en-us

Inna domena - treść dla zagranicznych odbiorców może być przedstawiona na zupełnie nowej domenie niż ta, której używasz w swoim rodzimym kraju.
Przykład: twoexamples.com


Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, dlatego bardzo ważne jest szczegółowe przeanalizowanie, które rozwiązanie przyniesie Ci najwięcej korzyści. Warto w tym celu skontaktować się ze specjalistą. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania może Ci pomóc ten artykuł:
Sklep w domenie czy w subdomenie? Co jest lepsze dla e-commerce?


Wybór odpowiedniego serwera

Przy pozycjonowaniu strony za granicą bardzo ważny jest również serwer, z którego będziesz korzystać - ma on wpływ na Twoją pozycję w rankingu Google. Im bardziej odległy serwer, tym Twoja strona będzie wolniej działać, a to ma znaczący wpływ na doświadczenia użytkownika. Wybierając serwer dla swojej witryny, skup się na serwerach dostępnych w kraju, w którym chcesz się pozycjonować.

Szukasz reklamy z natychmiastowymi efektami?


Zapewnienie poprawnej implementacji hreflang

Pozycjonowanie zagraniczne ma na celu przekazanie algorytmowi wyszukiwarki Google informacji do kogo kierujesz swoje treści. Dlatego warto, żebyś przy użyciu metatagów hreflang lub językowych wskazał/a, które języki wykorzystujesz w swojej strategii.

Przykład: <link rel="alternatywny" href="http://example.com/fr" hreflang="fr-fr"/>

Powyższy metatag hreflang informuje Google, że na stronie występuje alternatywna treść w języku francuskim.

Pamiętaj, że przy implementacji hreflang nie warto korzystać z tłumaczeń maszynowych, ze względu na to, że nie są one wystarczająco dokładne. Skorzystaj ze wsparcia profesjonalisty. Nie przekierowuj automatycznie użytkownika na inny język wyłącznie na podstawie lokalizacji - to, że ktoś mieszka w Niemczech nie oznacza, że jego/jej ojczystym językiem jest niemiecki i chce się nim posługiwać przy realizacji zamówienia. Staraj się również unikać używania plików cookie do wyświetlania różnych wersji językowych strony.


Co musisz wiedzieć o pozycjonowaniu stron za granicą? Podsumowanie

Pozycjonowanie strony za granicą może Ci przynieść świetne wyniki w postaci zwiększenia współczynnika konwersji. Ważne jest jednak przy tym nie tylko odpowiednie przygotowanie strony, ale również dobre oszacowanie swoich możliwości i wybranie takiego rynku, na którym będziesz mieć szansę na dotarcie do odpowiednich odbiorców i wyróżnienie się na tle konkurencji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co musisz wiedzieć o pozycjonowaniu stron za granicą?

Średnia ocen użytkowników4.84 na podstawie 103 głosów

UDOSTĘPNIJ