Jak określić grupę docelową? Kluczowe wskazówki i narzędzia
• Co to jest grupa docelowa?
• Co to jest segmentacja grupy docelowej?
• Jakie dane są potrzebne do określenia grupy docelowej?
• Jak wykorzystać Google Analytics 4 do analizy grupy docelowej?
• Jak wykorzystać dane z Menedżera Reklam do analizy grupy docelowej?
• Jak wykorzystać dane o konkurencji do analizy grupy docelowej?
• Jak wykorzystać raporty statystyczne do analizy grupy docelowej?
• Jak wykorzystać alerty Google do analizy grupy docelowej?
• Jak wykorzystać uzyskane dane do stworzenia opisu grupy docelowej?
• Jak przetestować swoją grupę docelową?
• Podsumowanie
Określenie grupy docelowej to kluczowy krok w planowaniu strategii marketingowej. Bez poznania swoich potencjalnych klientów trudno jest dotrzeć z odpowiednim przekazem i ofertą do tych, którzy są najbardziej zainteresowani twoimi produktami lub usługami. Zdefiniowanie grupy docelowej pozwala ukierunkować swoje działania, zoptymalizować budżet i zwiększyć skuteczność kampanii marketingowych.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Co to jest grupa docelowa?
Grupa docelowa to określona kategoria odbiorców, którą wybiera się jako cel swoich działań marketingowych. Są to osoby, które najbardziej prawdopodobnie zainteresują się Twoimi produktami lub usługami i łączy je kilka wspólnych cech, takich jak np. wiek, płeć, poziom dochodów i zachowania zakupowe. Celem jest skierowanie reklamy i oferty produktów do właściwej grupy odbiorców, aby jak najlepiej trafić do ich potrzeb i preferencji, co może prowadzić do wzrostu sprzedaży i lojalności klientów.
Chociaż określenie grupy docelowej można zaczynać od szerokiego spojrzenia na odbiorców (np. próby dotarcia do młodych dorosłych), to polecamy być bardzo precyzyjnym w określaniu swojego rynku docelowego. Dzięki temu możesz lepiej personalizować swoje treści i skuteczniej wpływać na decyzje odbiorców - im więcej szczegółowych informacji na ich temat posiadasz, tym lepiej. Najprawdopodobniej niektóre osoby spoza Twojej grupy docelowej będą decydować się na zakup Twoich produktów, ale Ty nie musisz przepalać budżetu na marketing skierowany do osób, które znacznie trudniej przekonać do takiej konwersji.
Co ważne, Twój rynek docelowy powinien opierać się na solidnych badaniach, a nie na przypuszczeniach. Musisz skupić się na ludziach, którzy rzeczywiście są zainteresowani Twoimi produktami, nawet jeśli nie są to osoby, do których miał pierwotnie dotrzeć Twój przekaz. Wiele osób się myli, gdy próbuje intuicyjnie określić swoja grupę docelową! O tym, jak przeprowadzić takie badania, dowiesz się z dalszej części artykułu.
Dodatkowy miesiąc SEO za 1 zł!
Podpisz umowę na usługę pozycjonowania na 12 miesięcy, a 13. miesiąc otrzymasz za symboliczną złotówkę. To najlepsza okazja, by w pełni wykorzystać potencjał swojej strony.
Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły tej promocji.
Wyślij zapytanie
Co to jest segmentacja grupy docelowej?
Segmentacja rynku docelowego to proces podziału rynku na mniejsze, bardziej zdefiniowane grupy, co umożliwia tworzenie jeszcze celniejszej komunikacji marketingowej dla każdej grupy. Założeniem segmentacji jest stworzenie bardziej spersonalizowanego i trafnego przekazu marketingowego dla każdej grupy, co pozwala firmie na bardziej efektywne wykorzystanie swoich zasobów i osiągnięcie lepszych wyników. Segmentacja umożliwia również firmie dostosowanie swoich produktów i usług do potrzeb i wymagań poszczególnych grup klientów, co w rezultacie może zwiększyć ich lojalność i zaangażowanie.
Świetnym przykładem segmentacji grupy docelowej będzie działanie firmy Impossible Foods, która ma w swojej ofercie roślinne burgery. O dziwo, wegetarianie stanowią tylko 10% ich bazy klientów (https://www.businesswire.com/news/home/20210406005298/en/Impossible-Foods-Launches-First-National-Advertising-Campaign-We-Are-Meat). Wegetarianie i mięsożercy mają różne powody, dla których jedzą roślinne burgery i oczekują różnych rzeczy z tego doświadczenia. Segmentacja rynku docelowego sprawiła, że firma może docierać do różnych odbiorców z odpowiednio dostosowanym do nich przekazem.
Reklama Impossible Foods skierowana do grupy osób jedzącej mięso
Jakie dane są potrzebne do określenia grupy docelowej?
Najważniejszą zasadą w procesie określenia grupy docelowej jest to, że im więcej informacji posiadasz tym lepiej. Twoim celem powinno być dokładne zrozumienie nie tylko potrzeb Twoich odbiorców, ale również ich oczekiwań, zachowań konsumenckich, a nawet poznanie ich sposobu życia. Poniżej przedstawiamy Ci listę elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas analizy grupy docelowej. Pamiętaj jednak, że nie jest to lista kompletna - dokładna lista danych poddawanych analizie zawsze zależy od konkretnego biznesu.
- Wiek,
- język,
- lokalizacja,
- dochody,
- sposób wydawania pieniędzy,
- wzorce zakupowe,
- pragnienia i potrzeby,
- zainteresowania,
- etap życia,
- preferowane kanały komunikacji,
- cele i wartości.
Jeśli prowadzisz działalność B2B, dane, którymi się będziesz posługiwać, będą wyglądać nieco inaczej. W takim przypadku ważne jest, aby zebrać informacje m.in. na temat tego, jak duże mają być firmy, które chcesz by zostały Twoimi klientami oraz informacje na temat stanowiska osób, które podejmują decyzje zakupowe. Do kogo musisz skierować swój przekaz? Czy jest to prezes, dyrektor ds. technologii, czy może menedżer marketingu?
Działasz w marketingu B2B? Ten artykuł może Ci pomóc:
Jak wykorzystać Google Analytics 4 do analizy grupy docelowej?
Jednym z podstawowych narzędzi do analizy grupy docelowej w internecie jest Google Analytics 4, który zbiera i analizuje dane, skupiając się na zdarzeniach (a nie na sesjach, jak to było wcześniej). Z GA4 możesz pozyskać:
- dane demograficzne (wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania),
- dane o technologiach wykorzystywanych przez użytkowników,
- dane o zachowaniach użytkowników i sposobach interakcji ze stroną.
Jak pozyskać takie dane? Przejdź do swojego konta Google Analytics 4 i przyjrzyj się dokładnie następującym raportom.
- Podstawowe dane demograficzne (wiek, płeć, lokalizacja itp.) użytkowników znajdziesz w raporcie Użytkownik > Dane demograficzne
Struktura wieku w Google Analytics 4
- W raporcie Użytkownik w GA4 znajdziesz informacje o zainteresowaniach Twoich odbiorców.
Informacje o zainteresowaniach odbiorców w Google Analytics 4
- Natomiast informacje o kanale, z którego pochodzą użytkownicy znajdziesz w raporcie Pozyskanie > Pozyskiwanie ruchu.
- Z kolei w raporcie Utrzymanie warto odwiedzić np. sekcje Strony i ekrany, poznasz tam na przykład czas przebywania na stronie, współczynnik zaangażowania sesje zaangażowane, stosunek nowych do powracających użytkowników, wyświetlenia i wyświetlenia na użytkownika, średni czas zaangażowania.
Raport strony i ekrany w GA4
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach analizy grupowej docelowej GA4:
Jak wykorzystać dane z Menedżera Reklam do analizy grupy docelowej?
Jeśli działasz na Facebook Ads, możesz uzyskać szeroki dostęp do danych o swojej grupie docelowej. W tym celu przejdź na stronę https://www.facebook.com/adsmanager/, wówczas wyświetli Ci się podstawowy raport, który obejmuje szereg informacji o Twoim zestawie reklamowym i jego skuteczności. Twoim celem jednak powinna być analiza danych demograficznych i ich przełożenia na efekt reklamy - dzięki temu grupa docelowa kampanii reklamowej będzie jeszcze bardziej adekwatna. Aby znaleźć ten raport, przejdź do Raporty -> Wszystkie -> Dane demograficzne.
Analiza grupy docelowej na podstawie wieku i płci
Chcesz lepiej wykorzystywać dane statystyczne z Facebook Ads? Sprawdź nasze wskazówki:
- Audyt Facebook Ads - jak sprawdzić skuteczność reklamy na Facebooku?
- Jak używać Meta Business Suite? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli nie prowadzisz reklam w Facebook Ads, ale prowadzisz swoje profile w sposób organiczny, możesz również uzyskać informacje dotyczące grupy docelowej, przechodząc do Pulpitu Profesjonalnego, a następnie klikając w Grupa odbiorców. Sprawdzisz tam wiek, płeć i lokalizację (z podziałem na miasta i kraje) Twoich odbiorców.
Grupa odbiorców w narzędziu Pulpit profesjonalny
Jak wykorzystać dane o konkurencji do analizy grupy docelowej?
Analiza danych o konkurencji może być użyteczna do zrozumienia potrzeb i preferencji grupy docelowej - w końcu staracie się dotrzeć do podobnych odbiorców. Gdy dowiesz się, do kogo kieruje swoje treści konkurencja, możesz skuteczniej znaleźć niszę dla siebie. Co więcej, śledzenie działań, takich jak ich marketing, oferty i strategie cenowe, może pomóc w określeniu, co jest atrakcyjne dla Twojej grupy docelowej i jakie wymagania musisz spełnić.
Aby dowiedzieć się, do jakiej grupy docelowej kieruje swoje treści Twoja konkurencja, sprawdź przede wszystkim:
- meta title i meta description,
- stronę główną,
- zakładkę "O nas" (jak się określają, jaką mają ofertę, czym się wyróżniają?),
- strategię tworzenia kategorii produktowych,
- główne sekcje bloga,
- główny format treści,
- sposób konstruowania CTA,
- słowa kluczowe, na które budują widoczność (wykorzystaj do tego np. Senuto),
- z kim podejmują współpracę.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach Twojej konkurencji, sprawdź nasze wpisy:
- Kompleksowy przewodnik po analizie treści na stronie konkurencji. Jak to zrobić?
- Jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO? Sprawdzamy frazy i linki konkurencji.
Jak wykorzystać raporty statystyczne do analizy grupy docelowej?
Analizę potrzeb grupy docelowej można przeprowadzić również dzięki badaniom i ankietom opracowanym przez instytucje zajmujące się badaniem opinii publicznej, przydatne mogą być np. coroczne raporty "E-commerce w Polsce" przeprowadzony przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej lub "Digital Global Overview Report" realizowany przez We Are Social oraz Hootsuite. Raport "E-commerce w Polsce" zawiera obszerne informacje na temat zachowań i preferencji użytkowników w internecie. Dzięki niemu można poznać, czy użytkownicy z grupy docelowej robią zakupy online, jakie urządzenia najczęściej wykorzystują do przeglądania stron internetowych, jakie metody płatności preferują oraz jak często robią zakupy w internecie. Z kolei Digital Global Overview Report to raport, który analizuje sytuację w zakresie digital marketingu i użytkowania mediów cyfrowych na świecie. Raport zawiera szczegółowe informacje na temat trendów i zachowań konsumentów w zakresie używania urządzeń mobilnych, mediów społecznościowych, e-commerce, reklamy cyfrowej itp.
Raport “E-commerce w Polsce” przeprowadzony przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej
Jak wykorzystać alerty Google do analizy grupy docelowej?
Pamiętaj, że analiza grupy docelowej powinna być trwałym procesem. Musisz analizować trendy i zmiany potrzeb Twoich odbiorców. W tym celu świetnie mogą się sprawdzić alerty od Google. Wystarczy wybrać interesujące Cię tematy, a będziesz otrzymywać powiadomienia o nowych treściach na swoją skrzynkę e-mail. Samodzielnie ustawiasz częstotliwość, liczbę, źródła i język wiadomości. Dzięki temu analiza potrzeb klientów na rynku online będzie łatwiejsza - zawsze będziesz wiedzieć, co jest popularne w Twojej branży. To szczególnie ważne przy optymalizacji charakterystyki grupy docelowej, takie zmiany musisz regularnie wprowadzać, aby być na bieżąco z oczekiwaniami odbiorców.
Narzędzie Google Alert
Jak wykorzystać uzyskane dane do stworzenia opisu grupy docelowej?
Po zebraniu i analizie danych następnym krokiem jest stworzenie opisu grupy docelowej, który będzie uwzględniał wszystkie ważne cechy i informacje uzyskane z analizy danych. Powinien on być podstawą Twoich działań marketingowych, dlatego zadbaj o to, był możliwie najbardziej szczegółowy. W tym celu warto odpowiedzieć na poniższe pytania.
- Kim są Twoi docelowi odbiorcy?
- W jakim są wieku?
- Jakiej są płci?
- Gdzie mieszkają?
- Jakie są ich dochody?
- W jaki sposób dokonują zakupów?
- Na jakim są etapie życia?
- Jakie są ich zainteresowania?
- Jakie są ich cele i wartości życiowe?
- Jakie są ich największe trudności, problemy lub pragnienia?
- Gdzie szukają informacji w Internecie?
- Jakie korzyści możesz im zaoferować?
- Czego unikają i co generuje w nich negatywne odczucia?
- Komu ufają?
Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby swoich odbiorców? Stwórz personę klienta:
Jak przetestować swoją grupę docelową?
Jeśli masz już określoną grupę odbiorców, ale nie masz pewności, czy jest ona w pełni skuteczna - przetestuj ją, zanim zdecydujesz się ją w pełni wykorzystać w swojej strategii marketingowej. Możesz w tym celu skorzystać z kampanii testowej w Google Ads. Pomoże Ci to zweryfikować, czy przewidywania i założenia dotyczące Twojego produktu i określonej dla niego grupy docelowej mają zastosowanie w rzeczywistości. Odpowiednio przygotowana kampania testowa dostarczy Ci przybliżone dane na temat popularności produktu wśród odbiorców. Dowiesz się między innymi, ile osób kliknęło w reklamę i dokonasz wstępnej oceny, czy taka forma działania będzie dla Ciebie opłacalna.
Dowiedz się, jak stworzyć kampanię Google Ads:
Jak zidentyfikować grupę docelową? Podsumowanie
Określanie grupy docelowej jest ciągłym procesem. Rynki i potrzeby klientów się zmieniają, więc warto regularnie monitorować i aktualizować informacje o grupie docelowej. To pozwoli Twojej firmie dostosować swoją strategię marketingową do rynku i sprawić, że przekaz będzie zawsze trafny i odpowiedni dla grupy docelowej. Podejście zorientowane na klienta i zrozumienie jego potrzeb jest kluczem do sukcesu w dzisiejszym wymagającym rynku.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 90 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.