Jak szukać inspiracji do tworzenia treści w internecie?

Jak szukac inspiracji na tresci do strony internetowej
Spis treści

• Użyj narzędzia Ahrefs i znajdź niszowe tematy korzystne dla SEO

• Skorzystaj z narzędzi - Buzzsumo, Answer the Public, Google Trends

• Śledź media społecznościowe

• YouTube - kopalnia pomysłów na treści

• Zapytaj specjalistów Customer Success, o co najczęściej pytają ich klienci

• Sprawdź sekcję Podobne pytania w wyszukiwarce Google

• Poszukaj inspiracji na treści w case studies w Twojej branży

• Sprawdź, jakich płatnych i organicznych słów kluczowych używa konkurencja

• Znajdź swoją konkurencję w sieci i przeanalizuj treści, które tworzą

• Przywołuj w treściach własne doświadczenia

• Znajdź treści popularne w danym momencie w Twojej branży

• Twórz treści inspirowane Twoimi usługami lub produktami

• Aktualizuj treści, które już znajdują się na stronie

• Skorzystaj z Reddit i Quora i zainspiruj się tym, co piszą użytkownicy

• Słuchaj branżowych podcastów

• Podsumowanie

Jeśli tworzysz treści, na pewno znasz to uczucie, kiedy do głowy nie przychodzi Ci kompletnie żaden interesujący temat. Jest to całkowicie normalne i zdarza się często, ale możesz sobie z tym świetnie poradzić. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych pomysłów na to, jak szukać inspiracji na ciekawe treści i z jakich narzędzi warto skorzystać.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Użyj narzędzia Ahrefs i znajdź niszowe tematy korzystne dla SEO

Wybierając tematy treści, które chcesz napisać, możesz korzystać z najczęściej wyszukiwanych i najpopularniejszych fraz kluczowych, jednak może okazać się, że będą one trudne do wypozycjonowania i nie przyniosą oczekiwanego ruchu.

Najlepiej szukać tematów niszowych, dzięki którym z łatwością osiągniesz dobrą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. By znaleźć takie tematy, warto skorzystać z narzędzia Ahrefs, a dokładnie opcji Content Explorer. Skup się na tych tematach, które mają niską lub średnią konkurencję. Aby szybko znaleźć takie tematy, możesz ustawić filtry, przykładowo nie więcej niż 5 domen odsyłających, ale ruch nie mniejszy niż 1000 odwiedzin miesięcznie. Zobacz jak wygląda takie wyszukiwanie w narzędziu Ahrefs:

Wyszukiwanie inspiracji na treści w narzędziu Ahrefs.

Zostały tam zaznaczone filtry wspominane wcześniej, czyli wyniki mające nie więcej niż 5 linków zewnętrznych i minimalnie 1000 odwiedzin miesięcznie. Taki temat z dużym prawdopodobieństwem pozwoli Ci zdobyć duży ruch użytkowników i osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce.

[section id="35786"]


2. Skorzystaj z narzędzi - Buzzsumo, Answer the Public, Google Trends

Poznaj kilka narzędzi, które świetne sprawdzają się, gdy szukasz tematów na treści, które faktycznie są interesujące dla użytkowników.

  • Buzzsumo

Buzzsumo to platforma, na której możemy znaleźć trendujące treści oraz monitorować popularność i zaangażowanie użytkowników w dany content. Popularność ocenia się na podstawie social mediów, takich jak Facebook. LinkedIn, Twitter czy Pinterest itp. Oprócz wyszukiwania popularnych treści na konkretną frazę czy domenę, możesz też sprawdzić skuteczność treści, którą generuje Twoja konkurencja.

Popularne tematy w narzędziu Buzzsumo

  • Answer the Public

Answer the Public to narzędzie, dzięki któremu możemy sprawdzić, czego użytkownicy szukają w internecie. Po wpisaniu frazy kluczowej wyświetlają się pytania, które użytkownicy zadają najczęściej. Wiedząc, co dokładnie interesuje potencjalnych klientów, możesz stworzyć treści dopasowane do ich potrzeb. Listę tych pytań otrzymujesz w formie graficznej:

Wyniki wyszukiwania w Answear the Public

  • Google Trends

Google Trends to darmowe narzędzie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jakie dokładnie pytania zadają użytkownicy w wyszukiwarce Google. Możemy też zobaczyć, w jakich lokalizacja fraza kluczowa jest bardziej popularna i w jakim czasie użytkownicy szukają danych informacji. Dzięki Google Trends możesz tworzyć treści, które będą generować duży ruch i angażować użytkowników. Narzędzie ma też bardzo przydatną sekcję, w której umieszczone są hasła, które w danym momencie są często wyszukiwane i zyskują na popularności:

Popularne wyszukiwania w Google Trends


3. Śledź media społecznościowe

Social media to miejsce, gdzie możesz znaleźć mnóstwo tematów, które interesują użytkowników. Wystarczy śledzić trendy, które są popularne, i na ich podstawie tworzyć różnego rodzaju treści — tekstowe, w formie video lub graficznej. Pamiętaj o różnorodności, to ona sprawia, że content jest najciekawszy.

Portale, z których warto korzystać, to z pewnością TikTok, Instagram, Facebook oraz LinkedIn i Twitter, tam znajdziesz najświeższe trendy i popularne tematy. Bądź na bieżąco i twórz treści w odpowiedzi na to, co dzieje się w sieci. Jeśli jakiś trend na TikToku staje się coraz bardziej popularny, skorzystaj z niego i nagraj filmik. Z kolei na Instagramie, np. w tym momencie, czyli na początku nowego roku, wszyscy dodają post z podsumowaniem poprzedniego roku czy postanowieniami na następny — zrób to samo! Użytkownicy będą wiedzieli, że jesteś na bieżąco i nie zostajesz w tyle.

Poprzez media społecznościowe można też w łatwy sposób zapytać swoich obserwujących, jakie treści by ich interesowały. Możesz to zrobić w formie posta i poprosić o odpowiedzi w komentarzach albo w formie ankiety lub okienka z odpowiedzią na InstaStory. Zobacz, jak to wygląda w serwisie Instagram:

Ankieta oraz okienko z pytaniem na Instagramie.

Ważne jest też dopasowanie rodzaju platformy społecznościowej do swojej działalności. Szukaj inspiracji w miejscach, z których najczęściej korzysta Twoja grupa docelowa. Przykładowo, jeśli Twoimi odbiorcami jest pokolenie Z, to inspiracji na treści warto szukać na TikToku. Jeśli kierujesz swoją ofertę do przedsiębiorców, to koniecznie śledź LinkedIn. W przypadku konsumentów w średnim wieku (30-40 lat) sprawdzi się Facebook, a w przypadku pokolenia milenialsów — nie wolno zapomnieć o Instagramie. Jeśli prowadzisz działalność w branży kreatywnej, np. florystyka, moda, branża beauty, to warty zainteresowania może być Pinterest.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


4. YouTube - kopalnia pomysłów na treści

Youtuberzy są niezwykle kreatywni, a nagłówki, które tworzą do swoich filmów, są świetną bazą interesujących i chwytliwych treści. Nie musisz szukać tematów bezpośrednio związanych ze swoją branżą, wystarczy się nimi zainspirować. Przykładowo — szukasz ciekawego tematu o pozycjonowaniu stron internetowych, zobacz, jak łatwo możesz przerobić temat z całkiem innej branży, na ten który Cię interesuje:

  • Kupiłem wszystkie gotowe dania z Żabki — zobacz, które wypadło najlepiej! (pierwotny nagłówek).
  • Spróbowałem wszystkich sprawdzonych sposobów na pozycjonowanie strony — zobacz, który jest najlepszy! (po zmodyfikowaniu).

Ten sposób sprawdzi się w przypadku większości tytułów na YouTube, wystarczy znaleźć twórcę, który ma dobre nagłówki, a zyskasz stałe źródło ciekawych inspiracji na treści.


5. Zapytaj specjalistów Customer Success, o co najczęściej pytają ich klienci

Jeśli pracujesz w miejscu, które ma dział obsługi klienta, to jest to świetne źródło tematów na treści użyteczne dla klientów. Wystarczy zapytać specjalistów, którzy mają kontakt z klientem na co dzień, jakie pytanie się powtarzają i jakie kwestie interesują odbiorców najbardziej. Stworzysz bazę pytań, na które możesz obszernie odpowiedzieć w postaci artykułu blogowego czy filmu instruktażowego.


6. Sprawdź sekcję Podobne pytania w wyszukiwarce Google

Świetnym źródłem tematów i inspiracji na treści, które z pewnością zainteresują użytkowników, jest sekcja Podobne pytania w wyszukiwarce Google. Po wpisaniu hasła Google wyświetla Ci pytania wraz z krótkimi odpowiedziami, które są podobne do Twojego wyszukiwania i mogłyby Cię zainteresować. Dzięki temu możesz zobaczyć, o co najczęściej pytają użytkownicy. Przykładowo wpisując hasło pozycjonowanie strony, Google wyświetla takie wyniki:

Sekcja podobne pytania w Google.


7. Poszukaj inspiracji na treści w case studies w Twojej branży

Twoją inspiracją na treści może też być case study opierające się na własnych doświadczeniach lub historii innej firmy. Jeśli pomogłeś swojemu klientowi zwiększyć sprzedaż przy pomocy jakiegoś świetnego narzędzia analitycznego, napisz o tym artykuł pt. Jak skutecznie zwiększyć sprzedaż przy pomocy narzędzia XYZ? Jeśli inny przedsiębiorca opowiada, jak pomógł swojemu klientowi ulepszyć profil na Instagramie, to możesz się tym zainspirować i wyszukać frazy kluczowe o podobnej tematyce, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród użytkowników. Możesz do tego użyć np. Google Keyword Plannera lub Senuto.

Wyniki wyszukiwania na hasło Jak ulepszyć profil na Instagramie?


8. Sprawdź, jakich płatnych i organicznych słów kluczowych używa konkurencja

Jeśli chcesz znaleźć słowa kluczowe, które prawdopodobnie generują duży ruch i konwersje, sprawdź frazy, których używa Twoja konkurencja. Możesz to zrobić przy pomocy narzędzia Ahrefs czy Senuto, wpisując adres URL konkurencji. Wynik pokaże Ci słowa kluczowe, które przynoszą witrynie (bądź konkretnej podstronie) największe korzyści.

Analiza fraz kluczowych konkurencji w narzędziu Senuto


9. Znajdź swoją konkurencję w sieci i przeanalizuj treści, które tworzą

Znajdź w sieci swoją największą konkurencję, np. markę, z którą użytkownicy porównują Twoją firmę. Jeśli taka istnieje, możesz stworzyć treści, które są oparte na porównaniu Marka X vs Marka Y, albo treść w stylu alternatywa dla Marki X. Użytkownicy często szukają informacji na temat firm, porównują je ze sobą i chcą wybrać tę najlepszą, dlatego stworzenie takiego tekstu generuje ruch wysokiej jakości. Jak znaleźć konkurencję? Skorzystaj z wyszukiwarki Google i sprawdź, jakie strony lub sklepy zajmują pozycje w top10. Gdy już odnajdziesz swoją konkurencję, możesz też analizować treści, które tworzą oraz weryfikować jakich słów kluczowych używają. Dzięki takim informacjom możesz pozyskać nowe ciekawe tematy, które interesują użytkowników zainteresowanych branżą.

Dowiedz się więcej o analizie konkurencji:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


10. Przywołuj w treściach własne doświadczenia

Ludzie bardzo lubią czytać o historiach i przygodach innych, dlatego jeśli nie masz pomysłu na ciekawe treści, skorzystaj z własnych doświadczeń. Bardzo dobrym pomysłem na treści są historie opierające się na jakimś problemie, który został rozwiązany. Jest to świetne źródło informacji dla użytkowników i szansa na podzielenie się praktyczną wiedzą z Twojej branży. Zastanów się i przypomnij sobie swoją ostatnią porażkę lub problem, z którym się zmagałeś i w jaki sposób sobie z nim poradziłeś. Opisz wszystkie te doświadczenia i wartościowy tekst jest gotowy!


11. Znajdź treści popularne w danym momencie w Twojej branży

Śledząc media społecznościowe, możesz zdobyć najświeższe informacje z Twojej branży. To tam ludzie poruszają najnowsze tematy i trendy popularne w danym momencie. Jest to doskonałe źródło ciekawych tematów, które możesz wykorzystać, tworząc treści na swoją stronę internetową i które z pewnością przyniosą duży ruch oraz zainteresowanie. Zaobserwuj autorytety ze swojej branży i bądź na bieżąco z tym, co publikują. Jeśli przykładowo działasz w branży marketingowej, warto zaobserwować profile popularnych marketerów, np. Gary’ego Vaynerchuka, Randa Fishkina czy Neil’a Patel’a. Śledź także branżowe blogi, np. Search Engine Journal, Ahrefs, MOZ, Surfer i inne. Znajdziesz tam bardzo dużo nowych i przydatnych informacji ze świata marketingu.

Profil Neila Patela na Twitterze.


12. Twórz treści inspirowane Twoimi usługami lub produktami

Jeśli masz w swojej ofercie bardziej złożoną usługę lub produkt z wieloma funkcjami, opisz je i przedstaw użytkownikom, jak mogą im pomóc. Przykładowo, jeśli sprzedajesz usługę reklamowania firm w social mediach, możesz stworzyć tekst pt. Jak skutecznie reklamować firmę na TikToku? i tam wspomnieć o swojej ofercie. Jednocześnie przekazujesz użytkownikom przydatną wiedzę i promujesz swoje usługi. Taki tekst może wygenerować więcej konwersji i korzystnie wpłynąć na wyniki sprzedażowe.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


13. Aktualizuj treści, które już znajdują się na stronie

Nie musisz opierać swojego contentu tylko na nowych treściach. Jeśli masz teksty, które kiedyś generowały duży ruch, ale straciły na aktualności, warto je rozbudować i unowocześnić. Najlepiej sprawdzają się do tego teksty, takie jak X najlepszych narzędzi do lub X najskuteczniejszych sposobów na. Takie tematy cieszą się dużym zainteresowaniem, a nie wymagają dużo pracy przy aktualizacji. Wystarczy dodać lub usunąć niektóre pozycje i nowy tekst jest gotowy do publikacji!


14. Skorzystaj z Reddit i Quora i zainspiruj się tym, co piszą użytkownicy

Reddit i Quora to serwisy, w których użytkownicy zadają pytania i uzyskują na nie odpowiedzi wśród społeczności tam zebranej. Są to idealne źródła ciekawych tematów, które są popularne w danym momencie. Przykładowo, jeśli jesteś właścicielem firmy oferującej dietę pudełkową, wystarczy tam wpisać hasło dieta pudełkowa lub zdrowe jedzenie, a Reddit czy Quora wyświetlą Ci najczęściej zadawane pytania oraz wątki dotyczące tego tematu. W przypadku Reddit najlepiej jest wpisywać frazy po angielsku, wyników jest wtedy dużo więcej.

Wyniki w Reddit na hasło healty food.


15. Słuchaj branżowych podcastów

Podcasty mogą być inspiracją do tworzenia własnych treści w formie tekstu na bloga czy filmu na YouTube. Są one tworzone przez specjalistów w dziedzinie i poruszają najnowsze tematy w branży oraz opisują doświadczenia specjalistów w praktyce. Podcast stanowi doskonałe źródło użytecznych i interesujących tematów na treści. Najwięcej dobrych podcastów możesz znaleźć na Spotify — wybierz kategorię, która Cię interesuje, i znajdź przydatny dla Ciebie kanał.

Podcasty z kategorii Nauka w serwisie Spotify


Jak szukać inspiracji na treści do strony internetowej? Podsumowanie

Powyższe pomysły z pewnością pomogą Ci odkrywać ciekawe tematy na treści. Najważniejsze jest, by dobrze rozumieć potrzeby swoich klientów i tworzyć materiały, które naprawdę się im przydadzą. Skorzystaj z narzędzi takich jak Ahrefs czy Senuto albo poszukaj inspiracji w social mediach lub wyszukiwarce Google i twórz teksty, które angażują czytelników!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak szukać inspiracji do tworzenia treści w internecie?

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ