12 skutecznych sposobów budowania obecności marki online

12 skutecznych sposobow budowania obecnosci marki online
Spis treści

• Dlaczego obecność marki online jest tak ważna?

• 12 sposobów budowania obecności marki w internecie

• Podsumowanie

We współczesnych czasach nawet najstarsze pokolenia codziennie korzystają z internetu, dlatego budowanie obecności marki online jest niezbędne dla każdego przedsiębiorstwa, które chce odnieść sukces. Dzięki dostępności różnych narzędzi i platform budowanie obecności marki w sieci jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź kilka skutecznych sposobów budowania obecności marki online, od pozycjonowania w wyszukiwarkach, przez bardziej techniczne działania, aż po wykorzystania mediów społecznościowych i wiele innych.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego obecność marki online jest tak ważna?

Czym w ogóle jest obecność marki online? Można ją zdefiniować na trzy sposoby, patrząc z różnych perspektyw — przedsiębiorcy, internetu i klientów. Dla Ciebie, jako właściciela marki, obecność online to wszystkie działania, które podejmujesz w różnych kanałach, oraz treści przez Ciebie tworzone. Natomiast w Internecie obecność marki jest równa jej pozycji, np. w wyszukiwarce i mediach społecznościowych oraz odpowiada świadomości wśród docelowych klientów. Z kolei dla klientów jest to obraz całej Twojej działalności — jak inni postrzegają Twoją firmę i jak oceniają usługi lub produkty, czy chcą je kupować i z nich korzystać lub współpracować z Twoją firmą. Podsumowując, na obecność Twojej marki online składa się jej widoczność, reputacja i wiarygodność.

Dlaczego obecność marki online jest tak ważna?

  • Co najmniej 97% użytkowników szuka w internecie lokalnych sklepów i firm — dzięki widoczności Twojej marki online mogą Cię zauważyć i skorzystać z oferty (https://www.comparehare.co.uk/97-of-consumers-search-for-local-businesses/).
  • Większość użytkowników, przed skorzystaniem ze sklepu lub usług firmy, najpierw wyszukuje w internecie informacje na temat tej działalności, więc jeśli potencjalni klienci nie znajdą Cię w sieci, raczej nie skorzystają z Twoich usług (https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/consumer-trends/store-visit-after-online-research-data/).
  • Mając silną pozycję w internecie i dobrze zbudowaną widoczność, wzbudzasz w użytkownikach zaufanie. Firma wyświetlająca się wysoko w wynikach wyszukiwania Google jest dla nich bardziej wiarygodna.
  • Bycie widocznym zwiększa Twoją sprzedaż — statystycznie klient potrzebuje 7 interakcji z firmą, zanim zdecyduje się na usługę czy produkt, więc jeśli Twoja reklama pojawi się w wielu kanałach, przyspieszy to podjęcie decyzji zakupowej (https://www.krusecontrolinc.com/rule-of-7-how-social-media-crushes-old-school-marketing-2021/).


12 sposobów budowania obecności marki w internecie


1. Jak wykorzystać stronę internetową do budowy obecności marki w sieci?

Zastanawiasz się nad tym, jak zwiększyć widoczność marki w sieci? Najpierw zacznij od stworzenia jakościowej strony internetowej. Twoja strona powinna być nowoczesna, przyjemna wizualnie i co najważniejsze użyteczna. Dla klienta ważne jest, by mógł szybko i sprawnie znaleźć to, czego szuka. Zadbaj też o to, by na stronie znalazły się wszystkie ważne informacje o firmie — dokładnie opisana oferta, dane kontaktowe oraz dostępne formy komunikacji, np. formularz kontaktowy lub numer telefonu do działu obsługi klienta. Warto też stworzyć stronę O nas, w której możesz opisać misję firmy, historię powstania, przedstawić pracowników i opisać korzyści, które mogłyby zachęcić do skorzystania z oferty. Jeśli chcesz mieć profesjonalną i wartościową stronę, która będzie odpowiadała na oczekiwania klientów, zdecyduj się na usługę eksperta w tej dziedzinie. Tworzenie witryny internetowej samodzielnie jest bardzo czasochłonne i skomplikowane, a niekoniecznie przynosi oczekiwane efekty. Chcą zbudować wysoką widoczność i obecność marki online, postaw na dobrą witrynę internetową.

Zobacz przykłady dwóch stron, które reprezentują całkiem inną jakość. Pierwsza z nich jest nowoczesna i przyjemna dla oka, natomiast druga prawdopodobnie nie była aktualizowana przez dłuższy czas i niestety wygląda mało atrakcyjnie.

Strona dostosowana do wymagań współczesnych klientów.

Witryna nieaktualizowana przez dłuższy czas.


2. Jak zwiększyć widoczność marki w sieci za pomocą SEO?

SEO to jedna z najlepszych strategii budowania obecności marki online, którą powinien zastosować każdy rozwijający się biznes. Pozycjonowanie stron internetowych pozwala osiągnąć wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania i pokazać się szerokiemu gronu odbiorców. SEO można podzielić na dwie kategorie:

  • SEO on-site - wszelkie działania wykonywane w witrynie, głównie jest to tworzenie treści bogatej w słowa kluczowe, praca nad linkami wewnętrznymi i kwestiami technicznymi, takimi jak szybkość ładowania strony, użyteczność struktury, czy optymalizacja mobilna.
  • SEO off-site - są to wszystkie działania podjęte poza witryną, czyli budowa profilu linków przychodzących oraz dbanie o autorytet marki w internecie, np. udostępniając informacje o niej w katalogach biznesowych.

Dzięki pozycjonowaniu możesz pokazać się swoim potencjalnym klientom, zbudować widoczność w wyszukiwarce Google, a co za tym idzie zwiększyć ruch na stronie oraz sprzedaż. By działania SEO były jak najbardziej efektywne, najlepiej jest skorzystać z usług specjalisty lub agencji SEO — możesz mieć wtedy pewność, że potencjał Twojej strony zostanie w pełni wykorzystany!

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Skorzystaj z reklamy w Google Ads i zbuduj dobrą widoczność marki online

Google Ads to płatne reklamy, które mogą wyświetlać się w wielu miejscach i różnych formatach. Kampania reklamowa w Google Ads daje natychmiastowe efekty i pozwala na bardzo skuteczne budowanie obecności marki online. Zobacz najbardziej popularne usługi Google Ads wybierane przez przedsiębiorców:

  • Reklama w sieci wyszukiwania — dzięki niej Twoja strona może znaleźć się na najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Tworząc reklamę w Google Ads, należy odpowiednio dobrać słowa kluczowe, ponieważ na ich podstawie Google wyświetli użytkownikom wyniki z Twoją stroną.
  • Kampania w sieci reklamowej — Google posiada bardzo rozbudowaną sieć stron partnerskich, na których wyświetla reklamy. Możesz skorzystać z takiej opcji i pokazać swoją reklamę użytkownikom korzystającym ze stron powiązanych z Twoją branżą. To naprawdę skuteczny sposób na budowę świadomości marki online.
  • Reklama produktowa — jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, możesz wypromować swoje produkty w sekcji Google Zakupy. Dzięki temu klienci mogą zobaczyć zdjęcie i najważniejsze informacje o produkcie, co przyspiesza podjęcie decyzji zakupowej. Połączenie tych działań z SEO i kampanią w sieci wyszukiwania sprawi, że możesz być obecny nawet w trzech różnych miejscach w wyszukiwarce Google.
  • Kampania reklamowa w serwisie YouTube — swoje reklamy możesz też wyświetlać w serwisie YouTube, dzięki czemu masz możliwość dotrzeć do niezliczonej liczby odbiorców na co dzień korzystających z tej platformy.
  • Remarketing — jest to skuteczna strategia, która pozwala na wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy już kiedyś odwiedzili Twoja stronę, ale z jakiegoś powodu zrezygnowali i opuścili witrynę.

Google daje też możliwość kierowania reklam do konkretnej grupy odbiorców, np. na podstawie ich wieku, płci czy zainteresowań. Dzięki temu możesz docierać do osób, które faktycznie są zainteresowane Twoimi usługami lub produktami.

Reklama tekstowa w sieci wyszukiwania.

Reklama produktowa w wynikach wyszukiwania.


4. Zbuduj obecność i widoczność marki za pomocą bloga

Prowadzenie bloga daje przedsiębiorcom możliwość zbudowania obecność swojej marki w internecie oraz umocnienia pozycji jako eksperta w branży. Zawierając w tekstach odpowiednią liczbę słów kluczowych związanych z Twoją branżą, możesz wypozycjonować stronę wysoko w SERPach. Zobacz kilka wskazówek, jak pisać artykuły blogowe:

  • Poruszaj tematy, które faktycznie interesują Twoją społeczność, i twórz teksty, które są dla nich użyteczne.
  • Używaj słów kluczowych w sposób naturalny.
  • Stosuj język korzyści i wykorzystuj teksty do subtelnego reklamowania swoich usług.
  • Zadbaj o to, by teksty były przejrzyste — używaj nagłówków, akapitów, wypunktowań i boldowania.
  • Pisz chwytliwe nagłówki, które zachęcą użytkownika do kliknięcia w artykuł.
  • Twórz skuteczne CTA. Zobacz, jak to robić!
  • Publikuj artykuły regularnie.
  • Skup się na dostarczaniu wiedzy i wartości użytkownikom — twórz teksty edukacyjne w formie poradnikowej, np. 5 sposobów na… lub 5 pomysłów na…, a także zestawienia i wartościowe case studies.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Buduj obecność marki w mediach społecznościowych

Kolejną skuteczną metodą promocji marki w internecie jest prowadzenie mediów społecznościowych. Nie musisz być aktywny na wszystkich portalach, zbadaj swoją grupę odbiorców i wybierz social media, z których korzystają najczęściej — może to być Facebook, Instagram, Twitter, TikTok czy LinkedIn, a nawet Pinterest. Niezależnie od tego, który z kanałów wybierzesz, najważniejsze jest, by być tam aktywnym i publikować posty regularnie. Warto też wprowadzić różnorodność i poza standardowymi postami tworzyć treści w formie filmów i infografik. Zachęcaj swoich odbiorców do interakcji i pracuj nad tym, aby stworzyć z nimi więź, np. w postach pytaj ich o zdanie i odpowiadaj na komentarze.

Zobacz, jakie media społecznościowe były najpopularniejsze w styczniu 2022 roku:

Najpopularniejsze media społecznościowe w 2022 roku.


6. Buduj wizerunek eksperta w sieci

Jednym z elementów obecności marki online jest budowa wizerunku eksperta w branży. Nie jest to wprawdzie czynnik rankingowy Google, ale mimo to wyrobienie wizerunku eksperta może pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie Twoją firmą i jej usługami lub produktami. Jak skutecznie zbudować obecność marki online w tym zakresie?

  • Twórz viralowe treści, które będą chętnie udostępniane przez użytkowników, np. w mediach społecznościowych.
  • Dziel się wiedzą — twórz treści poradnikowe i edukacyjne i publikuj je na blogu zupełnie za darmo. Skuteczne w budowaniu obecności wizerunku marki online będą z pewnością case studies, zestawienia i raporty.
  • Rozważ stworzenie własnego podcastu.
  • Bierz udział w konferencjach branżowych jako prelegent.


7. Stwórz profil firmy w Google i zadbaj o obecność swojej marki online

Doskonałym sposobem na zaznaczenie obecności swojej marki online jest stworzenie profilu firmy w Google. Jest to bezpłatna opcja, a założenie takiego profilu jest bardzo proste. Dzięki niemu masz możliwość wyświetlić się w mapach Google i tzw. local packu. Profil firmy w Google zawiera wszystkie najważniejsze informacje o Twojej firmie, takie jak adres, numer telefonu, godziny otwarcia czy zdjęcia związane z działalnością. W efekcie, jeśli użytkownik znajdujący się w pobliżu będzie szukał informacji o Twojej firmie lub produktach czy usługach, które oferujesz, z dużym prawdopodobieństwem natrafi na profil Twojej firmy w wyszukiwarce.

Profil firmy w Google.


8. Jak budować widoczność marki w sieci za pomocą reklamy w mediach społecznościowych?

Oprócz samego prowadzenia mediów społecznościowych do budowy obecności marki w sieci możesz też wykorzystać płatną reklamę na tych portalach. Widoczność Twojej marki będzie jeszcze większa, kiedy Twoi potencjalni klienci zobaczą ją na swoim ulubionym portalu społecznościowym. Aktualnie praktycznie wszystkie najbardziej popularne serwisy dają możliwość promowania. Zarówno Facebook i Instagram, jak i nawet TikTok oraz LinkedIn dają możliwość reklamowania swojego biznesu i proponują wiele różnych formatów, oraz dodatkowych funkcji. Możesz tworzyć reklamy w formie postów, Reels (na Instagramie) i Stories , filmów wideo czy artykułów sponsorowanych. Większość z portali oferuje też możliwość kierowania reklam do konkretnego grona odbiorców tak, jak w przypadku Google Ads.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


9. Jak budować obecność marki w internecie za pomocą e-mail marketingu?

E-mail marketing to kolejna skuteczna metoda budowania obecności marki online. Poprzez regularne wysyłanie e-maili do subskrybentów można zwiększać świadomość marki, budować lojalność i zaangażowanie, a także generować ruch oraz sprzedaż. Najpierw jednak trzeba zbudować bazę odbiorców. Jak to zrobić? Użyj wezwania do działania (CTA), które zachęci użytkowników do zapisania się na Twój newsletter. Informacja o newsletterze może być elementem Twojej strony lub wyskakiwać użytkownikom po wejściu na stronę, jako pop up. By zwiększyć liczbę zapisanych osób, zaoferuj im coś w zamian za zapis, np. zniżkę, darmowy e-book. Tworząc treści dla subskrybentów, możesz przygotowywać bardziej spersonalizowane treści, jednocześnie informując odbiorców o promocjach, nowinkach w Twojej branży czy nowych usługach.

Przykładowy pop up z propozycją zapisania się na newsletter.


10. Wpisy gościnne — sposób na zbudowanie obecności marki online

Szukając skutecznej metody promocji marki online, warto zdecydować się na wpisy gościnne. Poprzez publikowanie artykułów na innych stronach internetowych, można dotrzeć do szerszego grona nowych odbiorców i zwiększyć swoją widoczność w sieci. Dzięki wpisom gościnnym można również uzyskać wartościowe linki przychodzące do swojej strony, co znacząco przyczynia się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Ponadto wpisy gościnne pozwalają na pokazanie swojej eksperckiej wiedzy i przedstawienie siebie jako autorytetu w danej dziedzinie. Wpisy gościnne to same korzyści!


11. Budowanie marki online za pomocą UX

Działania związane z User Experience (UX) są niezwykle istotne w procesie budowania widoczności marki online. Pozytywne doświadczenie użytkownika na stronie internetowej przyciąga i zatrzymuje go na dłużej, co zwiększa szansę na skuteczną komunikację i sprzedaż. Działania UX zapewniają łatwą i intuicyjną nawigację, szybkie ładowanie strony oraz estetyczny i przyjazny dla oka projekt witryny. Warto pamiętać, że użytkownicy szybko tracą cierpliwość i opuszczają strony, które są dla nich nieprzyjazne, dlatego tak ważne jest, aby działania UX były na najwyższym poziomie.

Co możesz zrobić, by poprawić doświadczenie użytkowników na swojej stronie?

  • Zadbaj o szybkość ładowania się strony.
  • Zoptymalizuj witrynę pod kątem urządzeń mobilnych.
  • Dodaj do strony wyszukiwarkę wewnętrzną i możliwość filtrowania wyników.
  • Jeśli jesteś właścicielem sklepu online, to daj swoim klientom możliwość zakupów bez rejestracji.
  • Zoptymalizuj CTA znajdujące się na stronie, tak aby były, jak najbardziej jasne i konkretne.
  • Zadbaj o to, by treści na stronie były przejrzyste i wygodne do czytania dla użytkowników.
  • Uprość formularze kontaktowe, tak aby klient nie musiał wypełniać zbyt dużej ilości pól.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


12. Budowanie marki online a analiza wyników

Analiza wyników jest kluczowym elementem w procesie budowania widoczności marki online. Pozwala na określenie skuteczności prowadzonych działań marketingowych i umożliwia ulepszanie strategii, tak aby była ona bardziej efektywna. Za pomocą narzędzi analitycznych, np. Google Analytics 4, możesz monitorować ruch na stronie internetowej, sprawdzić liczbę wygenerowanych leadów, a także zidentyfikować działania przynoszące największe korzyści i optymalizować budżet. Dzięki temu nie marnujesz czasu i budżetu na działania nieprzynoszące oczekiwanych rezultatów.

Dowiedz się więcej o analizie w marketingu internetowym:


12 skutecznych sposobów budowania obecności marki online. Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, posiadanie silnej obecności marki online jest kluczowe dla sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Media społecznościowe, pozycjonowanie w wyszukiwarkach, content marketing to tylko kilka z wielu skutecznych sposobów na budowanie widoczności marki w Internecie. Przedsiębiorstwa powinny dostosować swoje działania do branży i celów biznesowych, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Poprzez odpowiednie wykorzystanie tych narzędzi, firmy mogą zwiększyć swoją widoczność, budować relacje z klientami i rozwijać swoją markę.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
12 skutecznych sposobów budowania obecności marki online

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 118 głosów

UDOSTĘPNIJ