Jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO? Sprawdzamy frazy i linki konkurencji.

analiza konkurencji w seo

Zastanawiałeś się kiedyś, czym dokładnie jest analiza konkurencji SEO w kwestii fraz kluczowych oraz linków? Część agencji e-marketingowych przed rozpoczęciem działań przeprowadza audyt, w obrębie którego dokonuje analizy SEO najmocniejszych konkurentów dla witryny. Dlaczego? Co to daje? W jaki sposób przeprowadzić taką analizę przy pomocy narzędzi SEO?

 

Analiza konkurencji w SEO - co nam daje?

Analiza konkurencji pod względem SEO to niezwykle ważne działanie. Pozwala między innymi wycenić usługę pozycjonowania witryny, a także oszacować potrzebny wstępny budżet na poszczególne działania pozycjonujące. Wstępny audyt SEO, który jest przeprowadzany przez agencję marketingową na potrzeby sprzedaży, obejmuje kompletną analizę witryny oraz bezpośredniej konkurencji klienta. Dzięki temu sprawdzamy, jakie działania w branży przyniosły widoczne efekty, co pozwala nam porównać je do własnych działań oraz sprawdzać, czy obrana przez nas wcześniej strategia dla danej branży jest skuteczna. Możemy wtedy przygotować długofalową strategię dla firmy, której celem jest generowanie ruchu z organicznych wyszukiwań.


O tym pamiętaj! Analiza konkurencji SEO nie polega na kopiowaniu pomysłów, a na porównaniu ich do własnej strategii! Dzięki niej można wyciągnąć wnioski, przełożyć je na własne działania i spróbować nowych rozwiązań - bezrefleksyjne kopiowanie pomysłów szkodzi zarówno agencji, jak i jej klientom!

 

Jak sprawdzić konkurencję?

Na początku należy znaleźć bezpośrednich konkurentów. Jeżeli klient od lat działa w branży, jest to łatwiejsze, ponieważ sam wie, z kim konkuruje. W przypadku dopiero rozwijających się biznesów dobrze jest po prostu rozeznać się w branży i sprawdzić, kto jest liderem. Można to zrobić przy pomocy wyszukiwarki Google, wpisując nazwę usługi, asortyment + sklep lub - w przypadku działalności lokalnej - asortyment/nazwę usługi + sklep + nazwa miasta. Agencje SEO często korzystają również ze specjalistycznych narzędzi płatnych, które umożliwiają porównanie fraz oraz na analizę źródeł ruchu. Bezpośrednią konkurencję witryny można sprawdzić np. w Ahrefs. Po wpisaniu domeny narzędzie wskaże kilka lub nawet kilkanaście konkurencyjnych stron.

 

Jak sprawdzić linki i frazy konkurencji?

Analiza linków w SEO, podobnie jak analiza słów kluczowych, to jedno z najważniejszych działań podczas przeprowadzania audytu SEO. Dzięki narzędziom SEO można dowiedzieć się, kto jest bezpośrednią konkurencją witryny, a także na które frazy pojawiają się najważniejsi rywale klienta, skąd i dokąd prowadzą linki do ich stron i w jakiej liczbie. Po co jeszcze sprawdza się linki konkurencji i frazy, na które pozycjonują się najwięksi rywale?

 

Szukasz sprawdzonej agencji z dobrymi opiniami? Poznaj naszą!

Analiza fraz

1. Popularność fraz

Analiza konkurencji SEO polega między innymi na przeprowadzeniu tak zwanego keyword research. Jest to nic innego, jak analiza fraz. Dzięki specjalnym narzędziom, jak Surfer czy Ahrefs, można sprawdzić które słowa kluczowe są najbardziej popularne. Podczas analizy konkurencji SEO agencje zwracają także uwagę na to, które frazy są najbardziej ogólne, a także które są najpopularniejsze dla branży. Dzięki temu mogą uzupełnić swoją wcześniej przygotowaną listę głównych fraz.

screen 01

 

2. Dlaczego mnie nie widać - czyli analiza pominiętych fraz

Po przeprowadzeniu analiza konkurencji pod kątem fraz SEO może okazać się, że witryna z długą historią nie pojawia się w ogóle wynikach wyszukiwania na ważne dla niej słowa kluczowe, podczas gdy konkurencja osiąga spektakularne efekty w wyszukiwarce. Dość często ten problem dotyczy fraz z długiego ogona (tak zwany long tail). Analiza fraz SEO pozwala na wyłapanie fraz rozszerzających, a także daje ogromną wiedzę na temat tego, w którym kierunku powinno się planować strategię contentową. Może lepszym pomysłem okaże się rozbudowa bloga? A może wręcz przeciwnie - trzeba postawić na rozwój kategorii oraz produktów? To wszystko można wywnioskować właśnie po przeanalizowaniu fraz u konkurencji z TOP10. Warto także przeprowadzić analizę sugestii Google, w których pojawia się sprawdzana przez nas fraza.

Screen 02

 Nowa funkcjonalność: All questions ideas, źródło: Ahrefs

 

screen 03

 Frazy pojawiające się w zapytaniach w wyszukiwarce, źródło: Ahrefs

 

3. Analiza fraz SEO to kopalnia wiedzy

Takie działanie daje przede wszystkim ogromną wiedzę, którą następnie należy uporządkować i na tej podstawie wyznaczyć strategię content marketingu. Analiza konkurencji pod względem fraz to wiele nowych pomysłów na teksty, które są bardzo ważną częścią działań pozycjonujących.

UWAGA! Nie powinno się skupiać na jednym konkurencie - im więcej witryn zostanie przeanalizowanych, tym więcej fraz można odkryć. Zyska się także większe pole do manewru, żeby łączyć ze sobą poszczególne słowa kluczowe.

Chcesz aby Twoja strona znalazła się wyżej w wynikach wyszukiwania?

Linki

1. Analiza linków pozwala wyznaczyć wstępny budżet


Analiza konkurencji SEO obejmuje także analizę backlinków (linki przychodzące). Pozwala to agencji marketingowej na oszacowanie wstępnego budżetu, który będzie przeznaczony na linki. Całościowy budżet zależy od wielu czynników, takich jak np.: czy strona jest świeża, jak dużą konkurencję ma klient i jak mocna jest ona pod względem działań pozycjonujących, a także jak wielki budżet ma klient na same linki. Tutaj, podobnie jak w całym procesie pozycjonowania, budżety ustala się indywidualnie pod każdego klienta. Analiza linków pozwoli na wyznaczenie części kosztów na same linki. Podobnie jak w przypadku fraz, w analizie linków konkurencji pomoże zarówno Ahrefs, jak i Surfer.

screen 04

 W Surferze wystarczy kliknąć w zakładkę Common backlinks, źródło: Surfer

 

2. Analiza linków pokaże, skąd konkurencja pozyskuje backlinki

Analiza konkurencji pod kątem linków w SEO pozwala także na sprawdzenie, z jakich miejsc pozyskiwane są mocne linki, prowadzące na stronę konkurencji. Oprócz tego umożliwia sprawdzenie liczby linków i jaki jest ich anchor text (treść linka).

Ważna kwestia – kiedyś rzeczywiście liczyła się ilość linków, obecnie jednak stawia się na ich jakość. Linki słabej jakości nie mają zbytniej wartości pozycjonującej. Mało tego, ich zbyt duża liczba może wręcz skutkować utratą pozycji w rankingu Google. Dlatego najlepiej zwracać uwagę wyłącznie na mocne domeny i darować sobie na wstępie odnośniki do podejrzanych witryn.

źródło: Ahrefs

 

3. Gdzie prowadzą backlinki?

To kolejna ważna z punktu widzenia SEO informacja. Dzięki specjalnym narzędziom, jak np. Ahrefs, agencje wiedzą, do których obszarów w obrębie witryn konkurencji prowadzi najwięcej linków. Pozwala to zweryfikować strategię pozycjonowania i wprowadzić do niej ewentualne poprawki. Dodatkowo narzędzie pokaże, które linki mają wartość follow, a które nofollow.

źródło: Ahrefs

 

Analiza konkurencji SEO - czym to robić?

Jeżeli chcesz przeprowadzić taką analizę fraz, to mamy dobrą wiadomość - nie musisz tracić czasu na ręczne wpisywanie słów kluczowych w Google. Automatyzacja w kwestii analizy zarówno linków, jak i fraz, sprawia, że wyszukiwanie powyższych informacji jest dużo prostsze i szybsze. Trzeba tylko wiedzieć jakich narzędzi do tego użyć. Wspominaliśmy wyżej o dwóch - Surfer oraz Ahrefs.

 

Narzędzie do analizy SEO: Surfer

Surfer jest polskim narzędziem, które pomaga w analizie witryn z aż TOP 47 wyników wyszukiwania. Dzięki niemu można przeanalizować różne dane, które znajdują się w poszczególnych elementach w obrębie witryny (cała treść w <body>, title, meta description, pogrubienia, poszczególne paragrafy, opisy ALT obrazów, nagłówki Hx itp.).

Surfer jest niezwykle przydatny podczas analizy konkurencji SEO ze względu na to, że pozwala także na analizę fraz oraz linków. Oferuje także analizę fraz pod kątem long tail, czyli wspomnianego już długiego ogona. Dodatkowo dostarcza cennych informacji na temat linków zewnętrznych. W przypadku analizy konkurencji SEO warto jednak korzystać z więcej niż jednego narzędzia - zyskuje się wtedy szerszy pogląd na to, co robi konkurencja.

screen 07

 źródło: Surfer

 

Narzędzie do analizy SEO: Ahrefs

O Ahrefs mówiło się dawniej w kontekście analizy konkurencji SEO wyłącznie w kwestii linków. Od jakiegoś czasu to narzędzie umożliwia także przeprowadzenie kompletnej analizy - w tym zarówno linków, jak i fraz.

Ahrefs ma możliwość wyboru różnych przeglądarek - nas najbardziej interesuje przeglądarka Google. Za analizę fraz odpowiada moduł Keywords Explorer. Oprócz tego Ahrefs ma funkcję, podobnie jak Surfer, analizy słów z długiego ogona. Narzędzie jest nieustannie rozbudowywane, a dodatkowo przeróżne formy raportów oraz intuicyjny interfejs czynią go niezwykle przyjazną dla użytkownika aplikacją. Więcej na temat używania Ahrefs do optymalizacji treści znajdziesz w naszym artykule “Jak używać Ahrefs do optymalizacji treści pod pozycjonowanie?”.

screen 08

 źródło: Ahrefs

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO? Sprawdzamy frazy i linki konkurencji.

Średnia ocen użytkowników3.51 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ