Analiza konkurencji w SEO. Jak wykonać ją poprawnie?

Analiza konkurencji w SEO
Spis treści

• Dlaczego analiza konkurencji w SEO jest ważna?

• Jak wykonać analizę konkurencji w SEO?

• Jakich narzędzi użyć do analizy konkurencji w SEO?

• Podsumowanie

Uzyskanie pierwszych pozycji w wynikach wyszukiwania Google to często trudne zadanie, ale zrozumienie strategii konkurencji może dostarczyć Ci cennych wskazówek. Dzięki takiej wiedzy możesz stworzyć własną taktykę, która zapewni Ci wysoką widoczność i regularny przypływ nowych klientów. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić analizę konkurencji w SEO, odkrywając kluczowe narzędzia oraz skuteczne strategie!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego analiza konkurencji w SEO jest ważna?

Analiza konkurencji w dziedzinie SEO to niezbędnik w procesie doskonalenia strategii pozycjonowania swojej strony. Dlaczego przeprowadzanie analizy konkurencji jest tak ważne? Zobacz kilka istotnych powodów:

 • Nauka na podstawie działań konkurentów - analiza konkurencji pozwala zrozumieć, co działa w branży i jakie strategie przynoszą najlepsze rezultaty. To inspiruje do adaptacji skutecznych rozwiązań dla własnej strony.
 • Identyfikacja nisz - analiza konkurentów pomaga odnaleźć nowe obszary, w których możesz się wyróżnić, oraz odkryć nowe sposoby rozwoju biznesu.
 • Poznanie nowych trendów - środowisko SEO jest dynamiczne, a preferencje użytkowników szybko się zmieniają. Analiza konkurencji pozwala na dostosowanie strategii do bieżących trendów.
 • Rozpoznanie mocnych i słabych stron konkurencji - analiza pozwala również zweryfikować słabości i atuty konkurencji, oraz uniknąć błędów, które już popełniły inne firmy w Twojej branży.
 • Wybór wartościowych słów kluczowych - analiza fraz używanych przez konkurencję pomaga skoncentrować się na słowach kluczowych, które przynoszą najlepsze wyniki.
 • Udoskonalenie link buildingu - analiza linków zwrotnych konkurencji pozwala zidentyfikować wartościowe źródła pozyskiwania odnośników.

Sprawdź, jak możesz ulepszyć swoje działania SEO:


Jak wykonać analizę konkurencji w SEO?

Analiza konkurencji pod kątem SEO to kluczowy krok w zbudowaniu efektywnej strategii pozycjonowania! Pozwala ona uzyskać głębszy wgląd w metody rywali oraz wyznaczyć właściwy kierunek dla własnych działań. Sprawdź, jak poprawnie przeprowadzić analizę konkurencji w SEO krok po kroku.


Zidentyfikuj swoich konkurentów

Na początku analizy należy znaleźć bezpośrednich konkurentów. Jeżeli klient od lat działa w branży, jest to łatwiejsze, ponieważ sam wie, z kim konkuruje. W przypadku dopiero rozwijających się biznesów dobrze jest po prostu rozeznać się w branży i sprawdzić, kto jest liderem. Jak to zrobić? Rozpocznij od wyszukiwarki Google, wpisując nazwę usługi, asortyment + sklep lub - w przypadku działalności lokalnej - asortyment/nazwę usługi + sklep + nazwa miasta. Strony internetowe, które będą na najwyższych pozycjach w SERP to Twoi konkurenci! Drugim sposobem jest użycie specjalistycznych narzędzi takich jak Ahrefs czy Senuto, które oferują funkcję analizy konkurencji. Opiszemy je szerzej w kolejnej części artykułu.

Po zidentyfikowaniu konkurentów warto utworzyć listę, która zawiera nazwy stron oraz ich adresy URL. Dzięki temu będziesz mógł śledzić ich działania w przyszłości i być na bieżąco z wprowadzanymi ulepszeniami.


Przeanalizuj słowa kluczowe konkurencji

Research słów kluczowych, na które pozycjonuje się konkurencja to obowiązkowy etap analizy pod kątem SEO. Wiedza na temat tych fraz pozwoli Ci udoskonalić swoją strategię, odkryć nowe możliwości i zwiększyć efektywność swoich działań SEO. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas tej analizy:

 • Narzędzia do analizy słów kluczowych - wykorzystaj profesjonalne narzędzia do badania słów kluczowych, takie jak Ahrefs, czy Senuto. Te platformy oferują szczegółowe dane na temat fraz używanych przez konkurencję (możesz sprawdzić m.in. ich popularność, konkurencyjność i ruch, jaki generują).
 • Analiza słów kluczowych konkurencji - poświęć czas na dokładną analizę słów kluczowych, które są wykorzystywane przez konkurencyjne strony internetowe. Skup się zarówno na ogólnych słowach kluczowych, jak i bardziej szczegółowych frazach long tail.
 • Konkurencyjność słów kluczowych - oceń konkurencyjność słów kluczowych, które wydają się być najważniejsze dla konkurencji. Czy są to frazy, na które trudno wypozycjonować stronę? Czy może istnieją słowa kluczowe o niższej konkurencji, które mogą przynieść równie wartościowy ruch?
 • Postaraj się znaleźć nisze lub frazy long tail, które mogą dać Ci przewagę.
 • Przegląd wyników organicznych - przeprowadź analizę organicznych wyników wyszukiwania. Sprawdź, które strony konkurencji osiągają najwyższe pozycje i jakie słowa kluczowe są tam wykorzystywane.

Takie działanie daje przede wszystkim ogromną wiedzę, którą następnie należy uporządkować i na tej podstawie wyznaczyć strategię content marketingu. Analiza konkurencji pod względem fraz to wiele nowych pomysłów na teksty, które są bardzo ważną częścią działań pozycjonujących.


Przeanalizuj treści tworzone przez konkurencję

Jakość i wartość treści jest bardzo ważna dla dzisiejszych internautów, a więc zrozumienie strategii content marketingu Twoich rywali może być nieocenione. Oto kilka kroków, które warto podjąć, aby dogłębnie przeanalizować treści publikowane przez konkurencję:

 • Sprawdź rodzaj treści - zaczynając od podstaw, zidentyfikuj rodzaj treści, jaką publikuje konkurencja. Czy to artykuły, blogi, filmy, infografiki, czy może inne formaty? Określenie tych szczegółów może pomóc w zrozumieniu, co przyciąga uwagę ich odbiorców.
 • Przeanalizuj tematykę treści - przeglądaj treści konkurencyjnych firm i analizuj, na jakich tematach skupiają się najczęściej. Czy dotyczą one najważniejszych kwestii w branży? Czy wpisują się w aktualne trendy i potrzeby użytkowników? To pomoże w zrozumieniu, jakie treści są popularne i wartościowe dla Twojej grupy docelowej.
 • Oceń jakość treści tworzonych przez konkurencję - sprawdź, czy są one rzetelne, wartościowe i merytoryczne, czy może wydają się być powierzchowne i niskiej jakości? Staraj się zidentyfikować, co sprawia, że treści konkurencji przyciągają czytelników.
 • Zwróć uwagę na słowa kluczowe - sprawdź, jakie słowa kluczowe są wykorzystywane w treściach konkurencji. Czy koncentrują się na tych samych frazach, które są ważne dla Twojej branży? Czy może pochodzą do wyboru fraz w całkiem inny sposób?
 • Przeanalizuj częstotliwość publikacji - zastanów się, z jaką częstotliwością konkurencja dodaje treść na swoją stronę. Regularność publikacji może wpływać na pozycje w wynikach wyszukiwania i angażowanie odbiorców.
 • Obserwuj interakcje i udostępnienia - monitoruj, jakie treści konkurencji są najczęściej komentowane, udostępniane w mediach społecznościowych i generują najwięcej interakcji. To może dostarczyć wskazówek dotyczących tematów i form treści, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Przeanalizuj linki zwrotne konkurencyjnych firm

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem podczas analizy konkurencji w SEO jest sprawdzenie ich profilu linków zwrotnych. Linki zwrotne, zwane również backlinkami, odgrywają istotną rolę w określaniu pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Zobacz, jak możesz przeprowadzić skuteczną analizę linków konkurencji:

 • Narzędzia do analizy linków - wykorzystaj narzędzia do analizy linków zwrotnych, takie jak Ahrefs, czy SEMrush. Te platformy dostarczą ci szczegółowych informacji na temat linków prowadzących do stron konkurencji, w tym ich źródeł i jakości.
 • Źródła linków - przeanalizuj źródła, z których konkurencyjne strony zdobywają linki. Czy pochodzą one z renomowanych witryn branżowych, mediów, czy może z blogów lub forów? Zweryfikowanie źródeł linków może pomóc ci w identyfikacji potencjalnych partnerów do pozyskiwania odnośników.
 • Jakość linków - sprawdź, czy konkurencja posiada linki zwrotne o wysokiej wartości, czy może większość z nich to linki niskiej jakości? Linki z wiarygodnych i autorytatywnych stron mają większy wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • Anchor text - sprawdź, jakie anchor texty (klikalne treści linków) są wykorzystywane w linkach zwrotnych do stron konkurencji. To może pomóc zidentyfikować, na jakie frazy konkurencja stawia w swojej strategii link buildingu.

Sprawdź, jak pozyskiwać linki przychodzące do Twojej strony internetowej:


Sprawdź stan optymalizacji technicznej stron konkurencji

Analiza stanu optymalizacji technicznej stron konkurencji to istotna część analizy konkurencji w obszarze SEO. Optymalizacja techniczna ma kluczowe znaczenie dla wydajności strony i jej widoczności w wynikach wyszukiwania, więc zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę. Sprawdź, jak przeprowadzić tego rodzaju analizę:

 • Struktura URL - zacznij od sprawdzenia, jak zbudowane są adresy URL na stronach konkurencji. Czy są one czytelne, krótkie i opisowe, czy może są długie i zawierają nadmiar niepotrzebnych parametrów?
 • Nawigacja - przeanalizuj nawigację na stronach konkurencji. Czy jest ona intuicyjna i łatwa w obsłudze?
 • Prędkość ładowania - zbadaj, jak szybko ładują się strony konkurencyjne. Narzędzia do pomiaru prędkości, takie jak Google PageSpeed Insights, mogą dostarczyć Ci cennych informacji.
 • Mobilność - sprawdź, czy strony konkurencji są responsywne i dostosowane do urządzeń mobilnych.
 • Meta tagi - przeanalizuj meta tagi na stronach konkurencji. Czy są one zgodne z najlepszymi praktykami SEO? Sprawdź, jakich title i description używają.

Analiza optymalizacji technicznej konkurencyjnych stron pozwoli zidentyfikować obszary, które można poprawić w swojej strategii SEO. Jeśli konkurencja popełnia błędy lub pomija kluczowe elementy, może to stworzyć okazję do zdobycia przewagi i poprawy swojej widoczności w wynikach wyszukiwania.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Monitoruj aktywność konkurencyjnych firm w mediach społecznościowych

Obecność online odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości marki i komunikacji z klientami, dlatego podczas analizy konkurencji warto sprawdzić też ich aktywność w social mediach. Zobacz, dlaczego warto poświęcić uwagę temu aspektowi i jak zrobić to skutecznie:

 • Śledzenie trendów i strategii - obserwując, jakie treści publikują konkurencyjne firmy na swoich profilach społecznościowych, możesz dowiedzieć się, jakie tematy i trendy obecnie dominują w branży. To pozwala dostosować swoją strategię do zmieniających się preferencji odbiorców.
 • Badanie zaangażowania - analizowanie interakcji użytkowników z treściami konkurencji, takimi jak komentarze, lajki czy udostępnienia, może dostarczyć informacji na temat skuteczności ich działań. Jeśli widzisz, że konkurencja osiąga znaczący poziom zaangażowania, możesz wnioskować, że stosują dobrą strategię społecznościową.
 • Analiza publikacji - przeanalizuj częstotliwość publikacji konkurencji oraz rodzaj treści, jakie zamieszczają. Czy skupiają się na promocji produktów, dostarczaniu wartościowych treści edukacyjnych czy budowaniu relacji z klientami? To pomaga zrozumieć, jakie cele przyświecają konkurencji w mediach społecznościowych. Sprawdź, co to jest Social Media Optimization i jak wspiera pozycjonowanie?
 • Zbieranie inspiracji - niech konkurencja będzie źródłem inspiracji, a nie naśladowania. Oceniając, co działa w ich przypadku, możesz dostosować te pomysły do własnej strategii i wyróżnić się na tle konkurencji.

Monitorowanie aktywności konkurencji w mediach społecznościowych to nie tylko szansa na dostosowanie własnych działań do zmieniającego się otoczenia online, ale także sposób na wyprzedzenie rywali i budowanie silnej obecności w sieci. To cenne źródło informacji, które powinno być integralną częścią strategii marketingowej każdej firmy.


Jakich narzędzi użyć do analizy konkurencji w SEO?

Skuteczna analiza konkurencji w obszarze SEO opiera się na wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Dzięki nim możliwe jest zebranie precyzyjnych danych oraz uzyskanie wglądu w strategie i działania konkurentów. Poznaj narzędzia, które mogą być wykorzystane do przeprowadzenia efektywnej analizy konkurencji w SEO:


Senuto

Senuto to źródło cennych danych, które umożliwiają dokładną analizę i doskonalenie dotychczasowych działań w obszarze marketingu online, a także stanowią solidne wsparcie w procesie strategicznego planowania przyszłych kampanii. Platforma ta udostępnia zestaw narzędzi nie tylko specjalistom SEO, ale także ekspertom ds. e-commerce, marketingowcom, copywriterom i każdemu, kto dąży do skutecznego pozyskiwania ruchu z wyszukiwarki Google.

W zakładce Konkurencja narzędzia Senuto, pod sekcją Analiza widoczności, istnieje możliwość znalezienia sugerowanych konkurentów na podstawie wspólnych fraz kluczowych. Pamiętaj, że narzędzie tylko sugeruje, nie jest to Twoja rzeczywista konkurencja. Niemniej jednak wyniki pozwolą Ci ocenić swoją pozycję w porównaniu do innych firm działających w Twojej branży. Generowany raport przedstawia dane w postaci wykresu i tabeli, które zawierają kluczowe informacje dotyczące witryn konkurujących z Twoją stroną w wynikach wyszukiwania Google.

Widok narzędzia Senuto.


Surfer SEO

Surfer SEO to polskie narzędzie optymalizacyjne, które również zapewnia możliwość przeprowadzenia analizy konkurencji w organicznych wynikach wyszukiwania. Wystarczy wpisać interesującą frazę w wyszukiwarkę, a narzędzie automatycznie przeanalizuje dziesięć najlepszych wyników. Wyniki zostaną przedstawione wraz z oceną zawartości na stronie, ilością linków prowadzących do witryny oraz ich jakością. To narzędzie dostarcza kompleksowych informacji, które pozwalają zrozumieć, jak konkurencja radzi sobie w danym obszarze i jakie elementy przyczyniają się do ich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Widok narzędzia Surfer SEO.


Ahrefs

Jak wykorzystać narzędzie Ahrefs do identyfikacji konkurencji? W zakładce Keyword Explorer wystarczy wybrać kraj zainteresowania, wpisać dowolną frazę i otworzyć raport Przegląd. Następnie, przechodząc do sekcji Wyniki organiczne, otrzymasz listę domen konkurencyjnych. Dzięki temu prostemu procesowi uzyskasz wykaz znaczących rywali w Twojej branży, bez potrzeby angażowania się w czasochłonną analizę wyników wyszukiwania Google. To narzędzie umożliwia szybkie i efektywne wyodrębnienie konkurentów, co pozwala lepiej zrozumieć strukturę rynku i dostosować swoją strategię do otaczającej konkurencji.

Widok narzędzia Ahrefs.


Semstorm

Jak wyszukać konkurencję przy użyciu narzędzia Semstorm? W zakładce Konkurenci, dostępnej w ramach raportu Analiza stron, znajdziesz przydatne narzędzie do analizy konkurencji. Za jego pomocą można łatwo określić, które witryny pojawiają się w organicznych wynikach wyszukiwania na tych samych słowach kluczowych, co Twoja strona. Wystarczy, że wpiszesz adres swojej witryny, a tabela dostarczy Ci listę firm, które według narzędzia mogą stanowić Twoją konkurencję. Ten prosty krok pozwala błyskawicznie zidentyfikować potencjalnych rywali w oparciu o analizę wspólnych słów kluczowych.

Widok narzędzia Semstorm.


Analiza konkurencji w SEO. Jak wykonać ją poprawnie? Podsumowanie

Przeprowadzenie skutecznej analizy konkurencji w obszarze SEO stanowi klucz do osiągnięcia znacznie lepszych wyników w wynikach wyszukiwania. Poprzez identyfikację strategii konkurentów, analizę ich treści, słów kluczowych, optymalizacji strony oraz linków zwrotnych, możesz dostosować własne działania i zdobyć przewagę na rynku. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi, takich jak SENUTO, Surfer, Ahrefs i SEMSTORM, znacząco ułatwia przeprowadzenie kompleksowej analizy i podejmowanie świadomych decyzji w obszarze SEO. Dzięki temu możesz skoncentrować się na skutecznych strategiach, które pozwolą Twojej witrynie osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć większy ruch z internetu.

Dlaczego analiza konkurencji w SEO jest ważna?
Down arrow

Analiza konkurencji w SEO pozwala zrozumieć, jakie strategie wykorzystują inne witryny w celu poprawy swojej widoczności w wynikach wyszukiwania. To umożliwia dostosowanie własnych działań do sprawdzonych praktyk, uniknięcie błędów innych firm i osiągnięcie lepszych wyników w pozycjonowaniu.

Jakie są kluczowe kroki w analizie konkurencji SEO?
Down arrow

Podczas analizy konkurencji najpierw należy ją zidentyfikować, następnie przeanalizować ich strategii SEO, skupiając się na słowach kluczowych, optymalizacji technicznej, linkach zwrotnych oraz publikowanej treści. Warto również przeanalizować aktywność konkurencji w mediach społecznościowych.

Jakie narzędzia są przydatne do analizy konkurencji w SEO?
Down arrow

Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w analizie konkurencji w SEO. Przykładowe z nich to Ahrefs, Senuto, SurferSEO, czy Semstorm. Każde z tych narzędzi ma własne unikalne funkcje, które z pewnością będą pomocne w tym procesie.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Analiza konkurencji w SEO. Jak wykonać ją poprawnie?

Średnia ocen użytkowników3.99 na podstawie 136 głosów

UDOSTĘPNIJ