Google Ads czy Facebook Ads - co wybrać?

Google Ads czy Facebook Ads co wybrac
Spis treści

• Facebook Ads a Google Ads - podobieństwa i różnice

• Co to jest Google Ads?

• Co to jest Facebook Ads?

• Google Ads vs Facebook Ads - różnice

• Reklama Google Ads - zalety

• Zalety reklamy firmy na Facebooku

• Jaką formę reklamy Twojej firmy w internecie wybrać?

• Podsumowanie

Google Ads i Facebook Ads to dwie formy reklamy w internecie, które często są postrzegane przez właścicieli firm jako konkurencyjne. W praktyce jednak można wykorzystywać jednocześnie system reklamowy Google oraz Facebooka. Wszystko dlatego, że reklamy trafiają do różnych użytkowników i kierowane są w odmienny sposób. Zamiast zastanawiać się, czy lepiej wybrać Google Ads czy Facebook Ads, lepiej dowiedz się, jak dopasować rodzaj reklamy do swoich potrzeb, branży, posiadanego budżetu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

Facebook Ads a Google Ads - podobieństwa i różnice

Zanim poznasz korzyści z reklamy Facebook Ads i Google Ads, powinieneś wiedzieć, jak działa każdy z systemów reklamowych.

 

Co to jest Google Ads?

Google Ads to reklama w sieci reklamowej lub w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Jest to najpopularniejsza reklama typu PPC, w której płacisz za kliknięcie. Reklama Google Ads w sieci wyszukiwania skoncentrowana jest na określonych słowach kluczowych, które wybierasz w procesie tworzenia kampanii. Po wpisaniu przez użytkownika określonej frazy Twoja reklama wyświetli się w wynikach wyszukiwania Google, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zoptymalizowana. Reklama w sieci reklamowej wyświetli się na stronach partnerskich Google. Chcesz wiedzieć więcej?

 

Widok panelu logowania Google Ads


[section id="25705"]

 

Co to jest Facebook Ads?

Facebook Ads to reklama w mediach społecznościowych. W przeciwieństwie do Google Ads, reklama Facebook Ads opiera się nie na słowach kluczowych, ale na zainteresowaniach użytkowników oraz ich zachowaniach w internecie. Reklama Facebook Ads może pojawiać się:
na urządzeniach desktop oraz w aplikacji mobilnej,

 • na tablicy użytkownika,
 • w stories,
 • w Marketplace,
 • w wiadomościach w komunikatorze Messenger.

Przykład reklamy na Facebooku

 

Miejsca wyświetlania reklam na Facebooku, źródło: https://www.seerinteractive.com/blog/google-ads-vs-facebook-ads-whats-the-difference/

 

Google Ads vs Facebook Ads - różnice

Google Ads vs Facebook Ads - czym różnią się? System Google Ads dociera do użytkowników, którzy aktywnie szukają określonej usługi lub produktu. W przypadku Facebook Ads reklama trafia do użytkownika, który nie szuka żadnych usług, ale może być nimi zainteresowany (na podstawie odwiedzanych stron w internecie, aktywności w mediach społecznościowych, zainteresowań).

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

Który rodzaj kampanii wybrać? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj zalety Google Ads i Facebook Ads.

Reklama Google Ads - zalety

Dlaczego warto skorzystać z reklamy w Google? Ponieważ ma ona wiele zalet.

 • Google to lider reklamy internetowej, który zapewnia szeroki zasięg i duże grono potencjalnych klientów. Wg badań Similarweb w 2019 roku Google zostało odwiedzone ponad 62 miliardy razy. Co więcej, w ciągu 1 sekundy Google obsługuje nawet 75 000 zapytań.
 • Google umożliwia tworzenie reklam tekstowych, w wynikach wyszukiwania, oraz wizualnych - w sieci reklamowej, która obejmuje 98% stron internetowych.
 • Reklamy Google Ads zapewniają równe szanse różnym firmom - ranking reklam ustalany jest nie tylko na podstawie zadeklarowanej stawki za kliknięcie, ale także na podstawie trafności reklamy. Jeśli zadbasz o wysoką jakość reklamy, możesz obniżyć koszty i uzyskać efektywny sposób promocji w niewielkim budżecie.
 • Google Ads zapewnia wiele formatów reklam - różnorodność to jedna z zalet systemu Google Ads (AdWords). Decydując się na reklamę w
 • Google, możesz wybrać nie tylko reklamę tekstową w wynikach wyszukiwania, ale także reklamę wizualną w sieci reklamowej AdSense, remarketing i remarketing dynamiczny oraz reklamę produktową. Niezależnie od rodzaju działalności, którą prowadzisz, prawdopodobnie znajdziesz format reklamy, który pozwoli Ci dotrzeć do potencjalnych klientów i uatrakcyjnić Twój produkt lub usługę.

 

Przykłady reklam produktowych

 

Przykład reklamy video na YouTube wyświetlanej przed filmem

 

Zalety reklamy firmy na Facebooku

Liczne zalety ma także reklama Facebook Ads. Wśród nich warto wyróżnić:

 • możliwość kierowania reklam do użytkowników wg sytuacji życiowej, w której się znajdują - w ten sposób zwiększasz prawdopodobieństwo, że przekaz trafi do użytkownika, który faktycznie może skorzystać z Twojej oferty,
 • szeroką publiczność - w 2019 roku z Facebooka korzystało ponad 43% Polaków, czyli aż 16 milionów, generując ponad 2 miliardy podstron; pojedynczy użytkownik spędza na Facebooku średnio ponad 4 godziny;
 • dużą atrakcyjność reklam - reklamy firmy na Facebooku, podobnie jak sam portal społecznościowy, mają charakter wizualny - można je uzupełnić o grafikę / video, przyciągając uwagę użytkownika;
 • przystępną cenę - koszty reklamy na Facebooku są niewielkie, jeśli weźmiemy pod uwagę szczegółowość kierowania reklam. Tym samym Facebook Ads to skuteczna reklama Twojej firmy w internecie przy ograniczonym budżecie.

Warto podkreślić, że rodzaj targetowania to jeden z czynników, który różni Google Ads i Facebook Ads. O ile oba systemy umożliwiają kierowanie reklamy do konkretnych użytkowników, o tyle targetowanie Facebook Ads jest znacznie szersze. Umożliwia bowiem kierowanie reklam tylko na konkretną lokalizację, ale także do użytkowników, którzy:

 • są w określonym wieku,
 • znajdują się w określonej życiowej sytuacji, np. są młodymi rodzicami, planują ślub itp.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

Google Ads czy Facebook Ads - Jaką formę reklamy Twojej firmy w internecie wybrać?

Zastanawiasz się, który format reklamy w internecie dla Twojej firmy będzie bardziej odpowiedni? Zapoznaj się z zestawem wskazówek, w których podpowiadamy, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze reklamy na Facebooku oraz w Google Ads.

 

Budżet reklamowy a forma reklamy w internecie

Środki na reklamę to jeden z kluczowych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając formę reklamy w internecie dla Twojej firmy. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, ile możesz zapłacić za pozyskanie pojedynczego klienta. Jeśli Twój budżet wynosi kilkaset złotych, lepszym wyborem będzie Facebook Ads. Przy wyższej kwocie dostępnych środków (minimum 2500 złotych na kliknięcia) możesz zdecydować się na reklamę Google Ads. Jeszcze wyższy budżet reklamowy umożliwia połączenie obu kanałów, by zwiększyć liczbę pozyskanych klientów.

 

Branża i konkurencja na rynku - którą reklamę wybrać?

Istotnym czynnikiem, który może mieć wpływ na efektywność reklamy w Google Ads i Facebook Ads jest rodzaj branży i wielkość konkurencji na rynku. Potencjalną konkurencję w Google Ads możesz sprawdzić za pomocą Planera słów kluczowych Google. Jeśli działasz w branży, w której koszt kliknięcia jest bardzo wysoki (np. finanse), prawdopodobnie lepszą (i tańszą) reklamą Twojej firmy w internecie będzie Facebook Ads.

Zainwestowałeś już w Google Ads? Sprawdź, jak obniżyć koszty reklamy w Google i dowiedz się, jak korzystać z Keyword Plannera w marketingu internetowym.

Narzędzie Google Keyword Planner pozwoli Ci sprawdzić popularność i konkurencyjność konkretnych słów kluczowych na potrzeby reklamy Twojej firmy w Google

 

Twoje cele w marketingu internetowym a reklama Facebook Ads i Google Ads

Szukasz reklamy internetowej, która przyniesie zwrot z inwestycji, pozwoli pozyskać nowych klientów i zwiększyć przychody? Weź pod uwagę swoje cele - zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki kampanii marketingowej. Twoim celem może być budowa świadomości i wizerunku marki lub sprzedaż. W pierwszym przypadku bardziej opłacalna może być reklama w Google Ads, w przypadku zamiaru generowania sprzedaży sukces mogą zagwarantować zarówno reklamy na Facebooku, jak i system Google Ads, pod warunkiem, że koszt kliknięcia nie będzie bardzo wysoki, a Twój budżet wyniesie minimum 2500 złotych na kliknięcia.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Etap podróży klienta w internecie - co wybrać Google Ads czy Facebook Ads?

Google Ads czy Facebook Ads? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, sprawdź najpierw, na jakim etapie ścieżki zakupowej jest potencjalny klient, do którego chcesz dotrzeć. Może się okazać, że obie platformy reklamowe będą Ci przynosiły wymierne korzyści, ale warto je zastosować na różnych etapach zakupowych.

Jeśli zależy Ci na przyciągnięciu użytkowników zorientowanych na zakup, sprawdź możliwości Google Ads. Docierasz wówczas do osób, które faktycznie poszukują Twoich usług. Jeśli Twoim celem jest budowa świadomości i wizerunku marki, możesz zdecydować się zarówno na kampanię budującą ruch w Google Ads, jak i na reklamę Facebook Ads. Jeśli chcesz wybrać najlepszy format reklamy, sprawdź, jak przeanalizować potrzeby użytkownika w internecie.

Unikalność produktu / usługi w kampaniach Google Ads i Facebook Ads

W zależności od tego, jaki produkt lub usługę oferujesz, skuteczniejszym kanałem reklamowym dla Twojej firmy może być Google Ads lub Facebook Ads. Oferujesz mało znany produkt i poszukujesz nowych klientów? Skorzystaj z reklam na Facebooku. Pozwolą Ci one zbudować wizerunek Twojej firmy i reklamować produkt na wstępnym etapie.

Przykładem firmy, która w przeszłości korzystała z reklam na Facebooku ze względu na brak opłacalności Google Ads, jest… Uber. Jeszcze kilka lat temu wspólne przejazdy nie były ani powszechnie znane, ani popularne. Do zbudowania świadomości wśród użytkowników wykorzystano między innymi potencjał reklam na Facebooku.

Jeśli oferujesz produkty lub usługi, które są powszechnie znane wśród użytkowników, połącz kanały reklamowe lub wybierz Google Ads.

Obecnie, gdy większość osób wie, że istnieje możliwość wspólnego podróżowania, a Uber ma swoją pozycję na rynku, dobrym rozwiązaniem może być reklama Google Ads i system reklamowy Facebooka, który pozwoli dotrzeć do nowych użytkowników w konkretnej lokalizacji.

Twoja pozycja na rynku w kontekście wyboru Google Ads i Facebook Ads

Wybierając reklamę dla Twojej firmy w internecie, weź pod uwagę rozpoznawalność Twojej marki. Jeśli dopiero zaczynasz działalność, tak jak Uber kilka lat temu, prawdopodobnie efekty kampanii w Google Ads będą ograniczone, nawet jeśli stworzysz kampanię zorientowaną na ruch. Dlaczego? Ponieważ konkurencyjne firmy wyświetlają swoje reklamy mają znacznie większą renomę i są rozpoznawane przez użytkowników, co sprawi, że ci będą klikać w reklamy konkurencji. Lepszym pomysłem na początek będzie skorzystanie z reklam na Facebooku, a następnie, po zbudowaniu wizerunku na rynku, rozpoczęcie reklamy w Google.

 

Podsumowanie

Zarówno Facebook Ads, jak i Google Ads może przynieść wymierne korzyści, takie jak wzrost dochodów, pozyskanie nowych klientów czy zbudowanie wizerunku marki. Dlatego też nie postrzegaj reklam na Facebooku oraz w Google jako rozwiązań konkurencyjnych. Możesz je z powodzeniem połączyć, ponieważ trafiają one do różnych użytkowników znajdujących się na różnym etapie na ścieżce zakupowej. Wybierając konkretny system reklamowy dla swojej firmy, weź pod uwagę swoją pozycję na rynku, posiadany budżet, branże i cele marketingowe, które chcesz zrealizować. Dopiero zaczynasz sprzedaż online lub oferujesz mało znany produkt? Wybierz Facebook Ads. Działasz na znanym rynku, ale o niewielkiej konkurencji i tanich słowach kluczowych? Postaw na Google Ads.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Google Ads czy Facebook Ads - co wybrać?

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 112 głosów

UDOSTĘPNIJ