Jak obniżyć koszty reklam na Facebooku? 13 skutecznych strategii

Jak obnizyc koszty reklam na Facebooku 13 skutecznych strategii
Spis treści

• Jak obliczane są koszty reklamy na Facebooku?

• Co wpływa na koszt reklamy na Facebooku?

• Jak rozdysponować budżet na reklamę na Facebooku?

• Jak obniżyć koszty reklamy na Facebooku? 13 skutecznych strategii

• Podsumowanie

Aby odnieść sukces w biznesie w dzisiejszych czasach, trzeba wykorzystywać platformy i narzędzia, które pozwolą dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów. Jednym z najpopularniejszych sposobów promocji swojej marki i produktów są reklamy na Facebooku. Niestety, koszty takiej formy reklamy mogą być bardzo wysokie, szczególnie dla małych firm. W tym artykule przedstawimy 13 skutecznych strategii, dzięki którym obniżysz koszty reklam na Facebooku i zwiększysz swoje zyski. Dowiesz się m.in. jakie strategia i narzędzia wykorzystać, aby reklamy były skuteczniejsze, jakie cele wybrać, aby osiągnąć maksymalne korzyści, jak zoptymalizować kampanię reklamową oraz jak korzystać z systemu aukcyjnego, aby płacić mniej za kliknięcia. Czytaj dalej, aby poznać skuteczne sposoby na zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów reklam na Facebooku.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak obliczane są koszty reklamy na Facebooku?

Koszty reklam na Facebooku mogą być ustalane na różne sposoby, w tym na podstawie kosztu za kliknięcie (CPC), kosztu za 1000 wyświetleń (CPM) lub kosztu za osiągnięcie określonego celu (CPA). Aby określić koszt każdego wyświetlenia lub kliknięcia, Facebook wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji oparte na aukcjach w czasie rzeczywistym.

Aby obliczyć ostateczny koszt, bierze pod uwagę takie cechy, jak lokalizacja, zainteresowania, kierowanie reklam a nawet miejsca docelowe reklamy. Marki zapłacą więcej za reklamowanie się użytkownikom z USA niż użytkownikom z Tajlandii. Na koszty reklamy może mieć również wpływ pora roku. Szczyt sezonu zakupowego to okres, w którym koszty reklamy w Facebook Ads mogą znacznie wzrosnąć. .

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest konkurencja. Na Facebooku o tę samą grupę odbiorców konkuruje wiele firm. Ponieważ model aukcyjny faworyzuje tych, którzy płacą najwyższą cenę, zwykle powoduje to wzrost cen dla wszystkich. Zazwyczaj wygrywa ten, kto zaoferował najwyższą cenę, ale są też inne czynniki, które mogą mieć wpływ na miejsce docelowe. Jednym z nich jest trafność i jakość reklamy, ponieważ Facebook chce, by użytkownicy widzieli reklamy dopasowane do ich potrzeb.


Co wpływa na koszt reklamy na Facebooku?

Oprócz samej treści reklamy istnieje kilka elementów, które mogą wpływać na CPC na Facebooku. Są to:

 • Jakość i trafność reklamy - jak ludzie reagują na Twoją reklamę, czy chętnie w nią klikają.
 • Kierowanie reklam - komu wyświetlasz swoje reklamy i czy są one dopasowane do grupy docelowej.
 • Umiejscowienie reklamy - miejsce, w którym wyświetlają się Twoje reklamy na Facebooku – aktualności, pasek boczny, aplikacja mobilna itp.
 • Stopień optymalizacji pod kątem wyświetlania reklam - czy ustawiłeś optymalizację kampanii pod kątem kliknięć, wyświetleń lub dziennego zasięgu wśród unikalnych użytkowników.


Jak rozdysponować budżet na reklamę na Facebooku?

Według wskazówek Social Media Examiner miesięczny budżet na kampanię na Facebooku należy podzielić na trzy typy działań:

 • Budowa zasięgu - to środki przeznaczane na budowanie grupy docelowej. Działania te powinny obejmować 20% środków - na początku przygody z reklamą w mediach społecznościowych możesz zwiększyć wydatki na ten obszar ze względu na to, że Twoim priorytetem jest dotarcie do nowych odbiorców; reklamy w tej kategorii powinny informować potencjalnych klientów o Twoich produktach lub usługach i zachęcać ich do interakcji z Twoją marką. Później użyjesz tych samych odbiorców do budowania portfela potencjalnych klientów i ostatecznie sprzedawania swoich produktów za pomocą kampanii retargetingowych.
 • Promocja oferty - to środki przeznaczane na generowanie konwersji i promowanie produktów; działania te powinny obejmować 60% budżetu.
 • Retargeting - to środki, które powinieneś poświęcić na kampanie skierowane do odbiorców, którzy wcześniej weszli już w interakcję z Twoją marką. Na te kampanie powinieneś poświęcać ok. 20% miesięcznego budżetu. Możesz tę wartość zwiększyć, pod warunkiem że masz stały dopływ nowych odbiorców zainteresowanych Twoimi usługami. W przeciwnym razie grupa do retargetingu może okazać się zbyt mała.

Podział miesięcznego budżetu reklamowego na Facebooku na infografice


Jak obniżyć koszty reklamy na Facebooku? 13 skutecznych strategii

Obniżenie kosztów reklamy na Facebooku to cel wielu reklamodawców - zarówno tych początkujących, którzy mają ograniczony budżet, jak i dużych przedsiębiorstw, które mimo posiadania dużych środków chcą je optymalnie wydawać. Poniżej omówimy 13 strategii, które pozwolą obniżyć koszty reklamy na Facebooku i stworzyć skuteczną kampanię Facebook Ads za niższe pieniądze.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


1. Wybierz odpowiedni cel kampanii na Facebooku

Gdy tworzysz nową kampanię reklamową, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wybrać cel marketingowy. Ten krok jest kluczowy dla optymalizacji kosztów kampanii reklamowej na Facebooku, więc warto się nad nim dobrze zastanowić. Aby mądrze wykorzystać środki na reklamę, dokładnie przemyśl, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz, aby Twoi odbiorcy docelowi poznali Twoją markę, czy chcesz dotrzeć do osób, które są gotowe do zakupu? Każdy cel jest ważny, ponieważ dociera do osób na różmych etapach ścieżki zakupowej.

Istnieją trzy główne etapy klasycznej ścieżki marketingu cyfrowego: Świadomość, Rozważanie i Konwersja. Facebook oferuje różne cele kampanii dla każdego z tych etapów. Kampanie ukierunkowane na zasięg sprawdzą się dla nowych firm, które chcą zbudować swoją pozycję wśród docelowych odbiorców. Jeśli chcesz dotrzeć mających skorzystanie z Twojej oferty, skup się na kampaniach ukierunkowanych na ruch. Jeśli chcesz dotrzeć do odbiorców na ostatnim etapie lejka zakupowego,utwórz kampanie, których celem jest pozyskiwanie konwersji.

Cele reklamowe na Facebooku


2. Precyzyjne określ grupę docelową

Precyzyjne zdefiniowanie grupy docelowej to jeden z kluczowych elementów kampanii reklamowej na Facebooku. Im dokładniej określisz swoją grupę docelową, tym skuteczniej dotrzesz do właściwego odbiorcy, co może realnie przyczynić się do obniżenia kosztów reklamy. Aby precyzyjnie zdefiniować grupę docelową, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek, płeć, lokalizacja geograficzna, zainteresowania, wykształcenie, stan cywilny, sytuacja życiowa, poziom dochodów, styl życia, a nawet preferencje zakupowe. Im więcej informacji masz na temat swojej grupy docelowej, tym łatwiej będzie Ci dopasować treść reklam do jej potrzeb i zwiększyć skuteczność kampanii. Dlatego warto zainwestować czas i zasoby w dokładne poznanie użytkowników przed rozpoczęciem kampanii reklamowej. Warto także pamiętać, że na Facebooku możesz skorzystać z narzędzi do dokładnego określenia grupy docelowej, takich jak Facebook Audience Insights, które pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji na temat Twojej grupy docelowej i optymalizację kampanii reklamowej. Potrzebna dane pozyskasz także w narzędziu Google Analytics 4, które zawiera obszerne raporty na temat użytkowników.


3. Zainstaluj Piksel Facebooka

Facebook Piksel to krótki fragment kodu, który po umieszczeniu w kodzie HTML witryny pozwala śledzić wyniki kampanii, a także uzyskiwać bogate dane o klientach. Piksel może śledzić, kim są Twoi klienci, czy mają dzieci, jakie są ich zainteresowania, styl życia czy historię zakupów. Za pomocą Facebook Piksel jesteś w stanie wdrożyć skuteczny retargeting, a to pozwoli realnie obniżyć koszty reklamy na Facebooku i zwiększyć jej skuteczność. Co więcej, Piksel Facebooka pozwoli Ci śledzić, które kampanie są najskuteczniejsze, a dzięki temu możesz lepiej wydawać środki na reklamę, poświęcając je na te kampanie, które generują najlepsze wyniki.


4. Optymalizuj kierowanie reklam w Facebook Ads

Aby obniżyć koszty CPC w kampanii reklamowej na Facebooku, musisz precyzyjnie kierować reklamy na dobrze wybranych odbiorców. W tym celu, zamiast polega na automatycznych rozwiązaniach, samodzielnie określ lokalizację czy zainteresowania odbiorców, na które chcesz kierować przekaz reklamowy. Jeśli oferujesz usługi tylko na konkretnym, ograniczonym obszarze, nie ma sensu kierowac reklam do odbiorców w innych regionach, ponieważ niepotrzebnie zwiększy to koszty reklamy bez szans na poprawę jej efektywności. Co więcej, kierowanie reklam do szerokiej publiczności owszem, może dać duży zasięg, ale prawdopodobnie nie przyczyni się do poprawy współczynnika klikalności (CTR) oraz współczynnika konwersji. Kierowanie reklam na odbiorców z konkretnych segmentów jest skutecznie jeszcze z innego powodu - sprawia, że konkurujesz z mniejszą liczbą reklamodawców, dzięki czemu koszt za kliknięcie może być niższy. Do obniżenia CPC może przyczynić się także wysoka trafność reklamy wynikająca z ograniczenia wielkości i zawężenia grupy docelowej.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


5. Unikaj nakładających się grup odbiorców

Początkujący reklamodawcy często tworzą wiele reklam Facebook Ads, które niewiele się od siebie różnią. W efekcie reklamy są do siebie bardzo podobne, skierowane do nakładających się odbiorców i konkurują ze sobą. Unikaj takich sytuacji. Tworząc reklamę na Facebooku, zadbaj o to, by reklamy znacząco różniły się od siebie. Możesz w tym celu stworzyć reklamy różnych usług czy produktów.


6. Pomyśl nad atrakcyjną kreacją reklam Facebook Ads

Atrakcyjna kreacja reklamy Facebook Ads, czy to w formie graficznej, czy to wideo, może efektywnie zwiększyć zaangażowanie odbiorców i tym samym obniżyć koszty CPC. Często zdarza się, że użytkownicy scrollują Facebooka, nie zastanawiając się nad tym, czego szukają. Są tym samym przytłoczeni ilością informacji. Jednak atrakcyjna, wyróżniająca się reklama powinna przyciągnąć ich wzrok. By poprawić wizualne efekty kampanii, warto przeprowadzać testy A/B i zastosować różne grafiki, wezwania do działania czy treści reklamy i sprawdzić skuteczność każdej z nich, a ostatecznie wybrać tę wersję, która dała najlepsze efekty w postaci kliknięć czy konwersji.


7. Testuj różne kreacje reklam w Facebook Ads

Zestawy reklam na Facebooku umożliwiają jednoczesne wyświetlanie wielu reklam przy tym samym budżecie. Nawet jeśli znasz swoich odbiorców na wylot, drobne niuanse w wybranym obrazie, treści i wezwaniu do działania mogą odgrywać istotną rolę w wynikach. Dlatego warto korzystać z różnych kombinacji treści, obrazu, wezwania do działania. W ten sposób będziesz w stanie określić trendy i oczekiwania odbiorców i wybrać najskuteczniejszy typ kreacji. Pierwszym elementem, który warto przetestować, jest obraz, a następnie nagłówek i tekst reklamy. Wyłonienie najskuteczniejszych elementów kreacji pozwoli skutecznie obniżyć koszty reklamy na Facebooku.


8. Zoptymalizuj wezwanie do działania

Koszty reklamy na Facebooku zależą m.in. od zaangażowania użytkowników. Im większe zaangażowanie (więcej kliknięć, konwersji), tym niższe wydatki i koszty CPC. Jak poprawić liczbę kliknięć? Zadbaj o skuteczne wezwanie do działania. Jak to zrobić? Świetną techniką jest budowanie napięcia i opowiadanie historii. Pokaż w CTA, że potencjalny klient dzięki Tobie rozwiąże problem, z którym się boryka. Zadbaj także o to, by użytkownik wiedział, co stanie się po kliknięciu. Zastosuj wezwania do działania, takie jak: Pobierz e-book, Skorzystaj z rabatu czy Dowiedz się więcej. Zobacz, jak za pomocą skutecznego CTA możesz zwiększyć liczbę konwersji.


9. Popraw współczynnik CTR reklamy na Facebooku

Im wyższy CTR (stosunek liczby kliknięć reklamy w stosunku do wyświetleń), tym większa trafność reklamy i niższe koszty reklamy w Facebook Ads. Co możesz zrobić, by poprawić CTR?

 • Zadbaj o treść CTA - dla użytkowników, którzy są na końcu ścieżki zakupowej, przycisk “Dowiedz się więcej” może być za mało sugestywny.
 • Popracuj nad treścią reklamy - zastanów się, co może skłonić odbiorcę do kliknięcia. Na przykład pochwal się promocjami czy darmową dostawą oraz pozytywnymi opiniami klientów.

Zobacz, jak poprawić współczynnik CTR w Google Ads. Wiele wskazówek z powodzeniem zastosujesz także w reklamach na Facebooku.


10. Segmentuj kampanie reklamowe Facebook Ads według urządzenia

Stosowanie uniwersalnej strategii reklamowej na Facebooku skierowanej jednocześnie na urządzenia mobilne i stacjonarne nie jest dobrym rozwiązaniem. Znacznie lepiej segmentować kampanie według urządzenia, na które są kierowane. Reklamy na laptopach i smartfinach różnią się od siebie m.in. rozmiarem obrazu. Co więcej, koszty kliknięcia (CPC) są zazwyczaj niższe na urządzeniach mobilnych. Warto to wykorzystać. Być może okaże się, że kampania na mobile jest skuteczniejsza i warto poświęcić na nią więcej środków niż na tę skierowaną na urządzenia stacjonarne.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


11. Zoptymalizuj strony docelowe reklam na Facebooku

Strona docelowa w reklamach na Facebooku jest równie ważna, jak w kampaniach Google Ads. Dobrze zoptymalizowany landing page może przyczynić się do obniżenia kosztu reklamy na Facebooku, ponieważ generuje dużą liczbę konwersji i tym samym zwiększa skuteczność reklamy. Warto zadbać o treść strony docelowej, umieszczenie na niej opinii o produkcie, usłudze czy współpracy, a także dodać atrakcyjne elementy wizualne. Nie zapominaj o optymalizacji czasu ładowania strony - jeśli witryna będzie ładować się zbyt długo, użytkownik może kliknąć w reklamę, ale nie doczekać załadowania się strony docelowej. Wówczas koszty reklamy wzrosną, ale z pewnością nie dadzą oczekiwanych efektów. Sprawdź:


12. Twórz niestandardowe grupy odbiorców w Facebook Ads

Kolejnym ze skutecznym sposobów na to, by obniżyć koszty CPC, jest kierowanie reklam do niestandardowych odbiorców. Metoda, którą warto zastosować, to na przykład budowanie grup niestandardowych odbiorców na podstawie ich zachowań w witrynie. W szczególności warto utworzyć specjalną grupę retargfetingową dla odbiorców, którzy dodali coś do koszyka, ale nie zrealizowali transakcji. Można także kierować reklamy do osób, które mają te same cechy, co nasi dotychczasowi klienci, którzy już zrealizowali zakup. W tej strategii obniżania kosztów reklamy na Facebooku kluczem do sukcesu jest utworzenie wielu podzielonych na segmenty grup, które różnią się tylko nieznacznie. Po ustaleniu idealnego zestawu cech zwiększamy wydatki na reklamę dla każdej grupy, która ma dodatni zwrot z inwestycji. Ograniczamy lub całkowicie eliminujemy wyświetlanie reklam tym grupom, które nie realizują celu.


13. Odśwież kreację reklamy raz w miesiącu

Jedną z pierwszych rzeczy, które możesz zrobić, gdy zauważysz wzrost kosztów reklamy, jest odświeżenie reklamy. Innymi słowy - zastąp obraz nowszą wersją. Algorytm Facebooka ma tendencję do faworyzowania nowych elementów nad starszymi, a świeża kreacja będzie również wyróżniać się w kanałach informacyjnych użytkowników. Błąd, który popełnia wiele firm, polega na tym, że zbyt długo zwlekają z tworzeniem nowych obrazów. Wiele marek czeka, aż koszty reklamy zaczną już rosnąć, zanim zaczną proces zmian. Może to oznaczać, że koszty reklam wzrosną znacznie bardziej niż to konieczne. Zamiast zwlekać, zaprojektuj i przygotuj nowe obrazy lub uruchom je w innym teście. Gdy zauważysz, że koszty reklam zaczynają rosnąć, łatwo będziesz mógł dodać nowe obrazy.

W przypadku większości reklam warto sprawdzać i odświeżać kreację mniej więcej raz w miesiącu. W przypadku reklam z wyższym budżetem możesz pomyśleć o nieco częstszym odświeżaniu tej kreacji.


Jak obniżyć koszty reklam na Facebooku? Podsumowanie

Skuteczna reklama na Facebooku to taka, która generuje wymierne efekty w optymalnym budżecie. Żaden przedsiębiorca nie chce wydawać fortuny na płatną promocję w mediach społecznościowych, ale mimo to warto poświęcić na nią środki. Wszystko dlatego, że istnieją skuteczne sposoby ograniczenia wydatków na reklamę na Facebooku. Odpowiednie targetowanie, wykorzystanie remarketingu, dbanie o atrakcyjną kreację reklamy to tylko niektóre z nich. Poznaj 13 sposobów polecanych przez naszą agencję, dzięki którym stworzysz spójną i skuteczną reklamę w niskim budżecie!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak obniżyć koszty reklam na Facebooku? 13 skutecznych strategii

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 119 głosów

UDOSTĘPNIJ