11 taktyk na poprawę wizerunku marki w internecie
• Czym jest świadomość marki i dlaczego jest ważna?
• 11 najlepszych taktyk, dzięki którym zwiększysz świadomość swojej marki w internecie
• Załóż blog firmowy
• Załóż konto w social mediach
• Opowiedz historię o swojej marce - marketing emocjonalny w filmach wideo
• Twórz atrakcyjne infografiki
• Nagrywaj własne podcasty
• Wykorzystaj zasięgi influencerów
• Współpracuj z innymi markami - marketing afiliacyjny
• Wykorzystaj marketing szeptany
• Udzielaj się w społeczności lokalnej
• Gratisy i próbki dla klientów
• Zadbaj o dobry PR
• Podsumowanie
W konkurencyjnym świecie online zwiększenie świadomości marki stanowi kluczowy czynnik determinujący sukces. Wybicie się ponad tłum i dotarcie do szerokiej grupy odbiorców wymaga zastosowania skutecznych taktyk. W niniejszym artykule przedstawimy 11 sprawdzonych strategii, które pomogą Ci zwiększyć świadomość Twojej marki w internecie. Dowiesz się, jak budować trwałe relacje z klientami, zdobywać ich zaufanie i wyróżnić się na rynku online.
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Czym jest świadomość marki i dlaczego jest ważna?
Świadomość marki, tzw. brand awareness, to miara tego, jak dobrze rozpoznawalna jest Twoja marka wśród docelowych odbiorców , włączając w to stopień "świadomości" istnienia Twojej marki. Polega to na rozpoznaniu jej charakterystycznych cech (logo, slogan) oraz na kojarzeniu Twojej marki z daną branżą, ofertą (kategorią produktów lub usług) oraz jakością i osobowością firmy. Popularne marki przyciągają większą uwagę użytkowników w internecie i są częściej wyszukiwane w sieci, co jest również bardzo istotne dla algorytmu Google. Zwiększenie świadomości marki wzmocni jej pozycję w wynikach wyszukiwania i przyczyni się do osiągnięcia lepszych wyników biznesowych. Dlaczego brand awareness ma znaczenie? Duża świadomość marki wpływa na:
- większy prestiż i wartość na tle konkurencji,
- dużą liczbę konwersji,
- budowanie trwałych relacji z klientami,
- wiarygodność i wzrost zaufania wśród odbiorców,
- lojalność wobec marki,
- wyższą pozycję w rankingach.
Rozpoznawalność marki to jeden z kluczowych czynników warunkujących osiągnięcie sukcesu. Możesz oferować wysokiej jakości produkty lub usługi i wciąż nie mieć zainteresowania ze strony klientów. Musisz zrozumieć, że zanim klienci pokochają Twoją markę, muszą się najpierw dowiedzieć o jej istnieniu. Świadomość marki obejmuje również inne wskaźniki, np. duże natężenie ruchu w witrynie oraz liczbę obserwujących w mediach społecznościowych. Dodatkowo powszechnym przekonaniem wśród społeczeństwa jest to, że im większa i bardziej znana marka, tym bardziej niezawodne i wyższej jakości produkty oferuje. Oto kilka przykładów znanych marek i ich cech charakterystycznych:
- Facebook - jedna z największych platform społecznościowych na świecie, marka kojarzona z komunikacją, interakcjami międzyludzkimi i przekazywaniem informacji.
- McDonald's - słynny fast-food, marka kojarzona z ogólnodostępnością, szybkim jedzeniem i przyjemnymi doświadczeniami.
- Apple - najbardziej prestiżowa marka technologiczna, kojarzona z innowacją, luksusem i wysoką jakością produktów.
- Coca-Cola - najpopularniejsza marka napojów gazowanych, która jest kojarzona z radością i orzeźwieniem.
Dowiedz się więcej na temat świadomości marki w pozycjonowaniu. Sprawdź jej znaczenie!
11 najlepszych taktyk, dzięki którym zwiększysz świadomość swojej marki w internecie
Chcesz zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki w internecie? Tych 11 taktyk pozwoli Ci zyskać popularność i osiągnąć zamierzone cele:
1. Załóż blog firmowy
Jednym z efektywniejszych sposobów na zwiększenie świadomości marki w internecie jest stworzenie bloga firmowego i regularne udostępnianie wartościowych treści. Blog to przestrzeń, w której możesz dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i perspektywami związanymi z branżą, w której działasz. Dodatkowo umożliwia budowanie społeczności wokół Twojej marki oraz interakcję z czytelnikami poprzez sekcję komentarzy, w której mogą oni wyrażać swoje opinie i nawiązywać relacje. Udostępniane treści powinny być na tyle angażujące, aby wzbudzić w odbiorcach ciekawość i zainteresowanie, dlatego ważna jest znajomość branży i zrozumienie potrzeb Twojej grupy docelowej. W ramach bloga możesz:
- tworzyć obszerne artykuły,
- pisać poradniki,
- przeprowadzać wywiady,
- udostępniać e-booki,
- dzielić się nowinkami branżowymi.
Dzięki blogowi możesz przyciągać nowych czytelników, co przełoży się na lepsze pozycjonowanie Twojej strony. Dodatkowo udostępnianie wartościowych materiałów do pobrania w zamian za adres e-mail, takich jak e-booki, pozwala budować bazę potencjalnych klientów. Pamiętaj o regularnym udostępnianiu starannie przygotowanych treści, ponieważ dzięki temu zyskasz lojalność klientów. Będą oni regularnie odwiedzać Twój blog i polecać go innym, co wpłynie na Twoją popularność. Troska o jakość treści jest kluczowa, ponieważ to właśnie wysoka jakość przyciąga i utrzymuje zainteresowanie czytelników.
2. Załóż konto w social mediach
Social media są niezbędnym narzędziem marketingowym dla firm, które chcą zwiększyć świadomość swojej marki w internecie i przyciągnąć nowych klientów. Każda sieć ma swoje unikalne cechy i przyciąga określoną grupę społeczną, dlatego ważne jest, aby korzystać z odpowiednich platform społecznościowych i dostosować treści do swojej grupy docelowej (poprzez badanie preferencji i oczekiwań potencjalnych klientów). Oto najpopularniejsze platformy społecznościowe, dzięki którym zwiększysz świadomość swojej marki:
- Facebook jest popularny wśród różnorodnych grup społecznych i oferuje wiele narzędzi reklamowych (płatnych i bezpłatnych), które można wykorzystać do zwiększenia świadomości marki. Możesz udostępniać ciekawe posty, wstawiać zdjęcia, tworzyć relacje, a także organizować konkursy dla obserwujących na Facebooku, np. "Moja ulubiona chwila z naszym produktem/usługą". Dzięki nim zaangażujesz obecnych i potencjalnych klientów i zachęcisz ich do interakcji z marką.
- LinkedIn to platforma dla firm oferujących usługi biznesowe oraz z branży IT. LinkedIn, będący profesjonalną siecią społecznościową, umożliwia budowanie relacji biznesowych, nawiązywanie kontaktów zawodowych i prezentowanie kompetencji w danej branży. W ramach posiadania konta na tej platformie możesz wydawać biuletyn, który stanowi doskonałe narzędzie do informowania o najnowszych wiadomościach i osiągnięciach firmy. Przyczynia się również do budowania zaufania i wiarygodności Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli prowadzisz firmę informatyczną możesz wydać biuletyn pt."Najnowsze trendy w branży IT: Poznaj najważniejsze innowacje i perspektywy".
- Instagram i TikTok będą doskonałym wyborem, jeżeli Twoim celem jest dotarcie do millenialsów i młodych konsumentów, czyli tzw. pokolenia Z. Oba te serwisy są niezwykle popularne wśród tej grupy wiekowej i umożliwiają tworzenie atrakcyjnych treści wizualnych (zdjęcia i wideo).
Biuletyn dla e-commerce z Linkedin Agencji Widoczni.pl
Przeczytaj koniecznie:
- Marketing dla milenialsów. Odkryj strategie, które podbiją serca 30- i 40-latków!
- 15 skutecznych strategii marketingowych, które przemawiają do pokolenia Z
- Wyciągnij więcej z Facebooka! 16 metod optymalizacji kampanii reklamowych
- Reklama na LinkedIn krok po kroku. Jak stworzyć kampanię, która naprawdę działa?
- 8 rzeczy, których powinieneś wystrzegać się w social mediach
- Firmowy marketing na LinkedIn krok po kroku. Jak wykorzystać potencjał platformy na 101%?
3. Opowiedz historię o swojej marce - marketing emocjonalny w filmach wideo
Wideo jest niezwykle skutecznym narzędziem do zwiększania świadomości marki w internecie, dlatego aktywność na platformach takich jak YouTube, pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. W ramach tworzenia i udostępniania interesujących filmów możesz nagrywać:
- samouczki,
- recenzje,
- prezentacje funkcji produktów,
- demonstracje.
Bardzo dobrym sposobem na zdobycie większej rozpoznawalności i stworzenie silnych więzi z marką jest wykorzystanie formy marketingu emocjonalnego w filmach wideo. Taka forma przekazu jeszcze bardziej angażuje widzów poprzez wywoływanie emocji i skojarzeń. Klienci chętnie udostępniają w social mediach tego typu treści, co rozszerza zasięg Twojej firmy i przyczynia się do wzrostu jej popularności. W tym kontekście dobrym przykładem jest platforma Allegro i ich kampanie reklamowe w formie wideo, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród internautów.
Poprzez wykorzystanie odpowiedniej narracji, muzyki i ciekawych historii możesz budować pozytywne doświadczenia wśród klientów i tworzyć więzi między Twoją marką a konsumentami. W ramach wideo z wykorzystaniem strategii marketingu emocjonalnego możesz zrealizować:
- Wideo w formie storytellingu, czyli stworzyć film z interesującą fabułą nawiązującą do Twojej branży, np. w przypadku sklepu sklepu outdoorowego możesz nagrać wideo na temat: "Wędrówka przez dziką przyrodę: Historia naszego założyciela", gdzie opowiesz historię założyciela sklepu ze sprzętem turystycznym, który zainspirowany własnymi przygodami w dzikiej przyrodzie postanowił otworzyć sklep, aby dzielić się swoją pasją z innymi miłośnikami podróży i survivalu.
- Humorystyczne wideo, takie jak "Tajemnice przetrwania w dziczy... czyli jak nie stracić zmysłów na wyprawie!". W tym wideo możesz zaprosić fikcyjnego "eksperta" od survivalu, który zabawnie przedstawi różne absurdalne i niepraktyczne porady na temat przetrwania w dziczy, np. pomysły na budowanie niewygodnych schronień z absurdalnych materiałów.
Dowiedz się więcej:
- Marketing emocjonalny w e-commerce. Jak wykorzystać jego moc?
- Jak wykorzystać storytelling w marketingu i biznesie?
4. Twórz atrakcyjne infografiki
Infografiki to wizualna, nowoczesna forma przedstawienia informacji (utworzona z grafik i tekstu) która jest skutecznym narzędziem marketingowym. Dzięki zastosowaniu obrazów, kolorów i przejrzystego układu informacji, wzbudza zainteresowanie i przyciąga uwagę użytkowników. Internauci mają skłonność do szybkiego przeglądania treści online, a infografiki pozwalają dostarczyć kluczowe informacje w krótkim czasie i w przystępnej formie. Dodatkowo użytkownicy chętnie udostępniają infografiki w swoich mediach społecznościowych, na stronach internetowych czy blogach. To generuje jeszcze większy zasięg i zwiększa popularność Twojej marki w internecie.
Infografika ze strony Widoczni
5. Nagrywaj własne podcasty
Poprzez tworzenie własnego podcastu lub udział w podcastach związanych z Twoją branżą możesz dotrzeć do nowych odbiorców i nawiązać relacje z innymi właścicielami stron internetowych. W podcastach możesz opowiadać o swoich produktach, dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także prowadzić dyskusje na tematy związane z branżą. Dla przykładu, jeśli prowadzisz sklep z zabawkami, możesz stworzyć podcast o nazwie "Kreatywne Przygody: Odkrywaj Świat Zabawek i Twórz Niesamowite Chwile". W tym podcaście możesz poruszyć tematy związane z zabawkami, takie jak trendy w branży, wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich zabawek dla dzieci, rozmowy z ekspertami na temat wpływu zabawek na rozwój najmłodszych, itp. Możesz również zapraszać specjalnych gości, takich jak influencerzy czy projektanci zabawek, aby mogli podzielić się swoimi historiami i perspektywami.
Dzięki regularnemu publikowaniu wartościowych i interesujących odcinków możesz przyciągnąć uwagę rodziców, opiekunów i entuzjastów zabawek, którzy będą regularnie słuchać Twojego podcastu. To pozwoli Ci budować świadomość marki, i zwiększać lojalność klientów. Ponadto, udział w innych podcastach związanych z branżą zabawek jako gość ekspert, pozwoli Ci dotrzeć do nowych słuchaczy i zdobyć linki zwrotne, co przyczyni się do wzrostu pozycji Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
6. Wykorzystaj zasięgi influencerów
W dzisiejszej erze cyfrowej influencerzy i blogerzy mają ogromne zasięgi i wpływ na decyzje zakupowe konsumentów. Nawiązanie tego typu współpracy może znacząco przyczynić się do zwiększenia świadomości Twojej marki w internecie.
Influencer marketing może przynieść Ci nie tylko większą widoczność w sieci, ale także zbudować lojalną społeczność klientów, którzy będą rekomendować Twoje produkty innym użytkownikom.
Pamiętaj żeby współpracować z influencerami, którzy podzielają wartości Twojej marki i są związani z branżą. Przeanalizuj ich profile i wybierz tych, którzy cieszą się dużym powodzeniem wśród internautów i mają z nimi pozytywne relacje. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twoja marka zostanie godnie zareprezentowana i dotrze do odpowiednich odbiorców. W ramach współpracy influencerzy mogą tworzyć recenzje Twoich produktów i promować Twoją firmę na różnych wydarzeniach.
7. Współpracuj z innymi markami - marketing afiliacyjny
Marketing afiliacyjny to nawiązanie pozytywnej współpracy z firmami, które działają w branży związanej z Twoją marką. Polega to na udostępnieniu partnerom atrakcyjnych materiałów promocyjnych, np. banerów reklamowych, kodów rabatowych czy opisów produktów, aby ułatwić im promowanie Twoich produktów. Dzięki unikalnym linkom afiliacyjnym możesz śledzić konwersję generowaną ze współpracy. Monitoruj wyniki i pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniego wynagrodzenia swoim partnerom w zamian za sprzedaż Twoich produktów oraz za zwiększenie świadomości o Twojej marce w internecie.
Przeczytaj koniecznie: co to jest afiliacja?
8. Wykorzystaj marketing szeptany
Marketing szeptany, znany również jako buzz marketing, to skuteczna strategia zwiększania świadomości marki w internecie. Ta forma promocji stawia na wywołanie głośnego “szumu” wokół danej marki, czyli na wywołanie naturalnych i nieprzymusowych rozmów oraz dyskusji na temat produktu lub usługi. Marketing szeptany nie skupia się na bezpośrednim nakłanianiu do zakupu. Zamiast tego, jego głównym zadaniem jest subtelne przedstawienie zalet produktu lub usługi w kontekście prowadzonej dyskusji. Marketing szeptany możesz wykorzystać:
- na branżowych forach dyskusyjnych,
- w grupach na platformach społecznościowych,
- w sekcji komentarzy na blogach i artykułach związanych z Twoją dziedziną.
Marketing szeptany buduje pozytywny wizerunek marki i generuje zainteresowanie w sposób naturalny i autentyczny. Jego najpopularniejsze rodzaje to:
- Casual marketing, który polega na równoległych działaniach wspierających główne zadanie marketingu szeptanego.
- Product seeding, czyli udostępnienie testerów produktu influencerom lub blogerom, którzy recenzując produkt na swoich kanałach marketingowych, rozpromują go i rozpoczną na niego modę.
- Community marketing, czyli promowanie produktów firmy poprzez zaangażowanie się w rozmowy na forach internetowych, itp.
- Trendsetting, który polega na kreowaniu trendów (z wykorzystaniem danego produktu/marki) przy pomocy osób, które są chętnie naśladowane przez konsumentów.
- Brand blogging (może być połączony z trendsettingiem), wykorzystuje sferę blogową do promocji danej marki lub jej produktów/usług.
- Cause marketing, polegający na wspieraniu ważnych kwestii społecznych dla Twojej grupy docelowej, aby zdobyć ich zaufanie i umacniać autorytet marki (np. uprawianie sportu i dbanie o zdrowie psychiczne).
- Evangelist marketing, to kreowanie grupy konsumentów, czyli klientów marki, którzy zadowoleni z jej produktów/ usług, stają się jej ambasadorami i aktywnie promują ją wśród swojego kręgu znajomych i społeczności online. Przykładem może być marka Apple lub Tesla, które dzięki wykorzystaniu buzz marketingu wykreowały swoje społeczności wiernych konsumentów.
- Marketing wirusowy, to tworzenie (często humorystycznych) treści pozbawionych cech reklamy, które są chętnie udostępniane przez użytkowników sieci np. memy, gify.
Przykład marketingu wirusowego. Źródło: Twitter
9. Udzielaj się w społeczności lokalnej
Rozwój świadomości marki na lokalnym rynku to skuteczna strategia, która daje wiele możliwości:
- Współpraca z lokalnymi mediami umożliwia publikację artykułów branżowych, wywiadów oraz ogłoszeń, co przyczynia się nie tylko do zwiększenia rozpoznawalności marki w internecie, ale również do zyskania poparcia wśród mieszkańców Twojego regionu.
- Aktywne uczestnictwo w lokalnych targach i wydarzeniach branżowych pozwala nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami.
- Branie udziału w lokalnych inicjatywach społecznych buduje pozytywny wizerunek firmy jako zaangażowanego członka społeczności.
- Współpraca z lokalnymi influencerami umożliwia dotarcie do jeszcze szerszego grona odbiorców na lokalnym gruncie.
- Uczestnictwo w branżowych konferencjach stanowi doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów z innymi ekspertami w danej dziedzinie. Można wystąpić w roli prelegenta i podzielić się swoją wiedzą, przekazać informacje i wskazówki, a także poszerzyć swoje horyzonty i zbudować wartościowe relacje z innymi uczestnikami.
Dowiedz się więcej:
- Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne? 18 kluczowych powodów
- Jak pozyskiwać opinie w lokalnym SEO?
10. Gratisy i próbki dla klientów
Oferowanie gratisów jest skuteczną strategią w budowaniu świadomości marki w internecie. Klienci, którzy otrzymują bezpłatne próbki, często dzielą się pozytywnymi doświadczeniami na blogach i platformach społecznościowych, co przyczynia się do wzrostu zasięgów i darmowej promocji Twojej marki. Załóżmy, że prowadzisz firmę kosmetyczną i do każdego zamówienia online dołączasz darmowe próbki swoich nowych produktów. Klienci, którzy otrzymają te próbki mogą opublikować ich zdjęcia i podzielić się recenzjami w internecie. To z kolei przyciągnie uwagę innych użytkowników i wygeneruje dodatkowe zainteresowanie Twoją firmą.
Markowe upominki dla klientów są również skutecznym narzędziem w zwiększaniu popularności przedsiębiorstwa w sieci. Kiedy oferujesz unikalne i praktyczne gadżety z logo swojej marki, np. kubki, koszulki, bawełniane torby czy breloki, klient może używać ich na co dzień, a przy okazji eksponować firmę w różnych sytuacjach. Na przykład, gdy klient korzysta z kubka z logo marki w biurze lub nosi koszulkę z logo marki na spacerze, może to wygenerować zainteresowanie otoczenia. Należy mieć jednak na uwadze, aby markowe upominki były dopasowane do oczekiwań i preferencji klientów, aby rzeczywiście przyczyniły się do budowania pozytywnego wizerunku marki.
11. Zadbaj o dobry PR
Public relations (PR), czyli działania mające na celu kreowanie wizerunku firmy i zwiększenia jej świadomości w internecie. Tworzenie interesujących kampanii PR lub nietypowych akcji promocyjnych może przyciągnąć uwagę mediów, dziennikarzy i blogerów, którzy chętnie podzielą się informacjami o Twojej marce w swoich publikacjach na stronach internetowych i w social mediach.
Dla przykładu, kampanią PR dla marki odzieżowej produkującej suknie ślubne może być akcja promocyjna o nazwie "Ślubne Inspiracje: Znajdź swoją wymarzoną suknię". W ramach tej kampanii marka może podjąć współpracę z lokalnymi mediami i blogerkami ślubnymi. Efektem ich współpracy będzie seria artykułów, w których będą poruszane różne tematy związane z sukniami ślubnymi, takie jak trendy w modzie ślubnej, stylizacje dla różnych typów sylwetek oraz prawdziwe historie panien młodych. Dodatkowo marka może zorganizować konkurs na swoim profilu społecznościowym, w którym uczestnicy będą mieli szansę wygrać sesję zdjęciową w sukni ślubnej lub otrzymać atrakcyjne rabaty na zakup sukni. Taki konkurs może wygenerować większe zaangażowanie społeczności online i wpłynąć na duże zainteresowanie marką w internecie.
11 taktyk, dzięki którym zwiększysz świadomość swojej marki w internecie . Podsumowanie.
Zwiększenie świadomości marki w internecie to nie tylko kluczowy element sukcesu, ale także długotrwały proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Dzięki wdrożeniu 11 skutecznych taktyk, które przedstawiliśmy w tym artykule, masz duże szanse na skuteczne wypromowanie Twojej firmy w świecie online.
Świadomość marki, zwana również "brand awareness", to sposób, w jaki Twoja marka jest rozpoznawana i kojarzona przez docelowych odbiorców. Obejmuje to rozpoznawalność znaku firmowego, sloganu oraz powiązanie Twojej marki z konkretną branżą, ofertą produktów lub usług, jakością i wizerunkiem firmy.
Istnieje wiele skutecznych metod budowania zaangażowania klientów wokół marki online. Przede wszystkim warto stawiać na tworzenie wartościowych treści, które będą odpowiadać na potrzeby i zainteresowania klientów. To może obejmować założenie własnej strony internetowej, prowadzenie bloga, publikowanie artykułów, poradników, infografik, wideo i nagrywanie podcastów. itp. Ważne jest również aktywne uczestnictwo w social mediach, udział w wydarzeniach lokalnych, podjęcie współpracy z innymi markami i influencerami, a także dbałość o dobry PR.
Media społecznościowe są doskonałym narzędziem do zwiększania świadomości marki w internecie. Kluczowy jest wybór platform społecznościowych, które są popularne wśród grupy docelowej Twojej marki. Warto regularnie publikować atrakcyjne treści, a także zdjęcia, wideo, infografiki, artykuły, aby angażować Twoją społeczność.
Poznaj historie sukcesu naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie! Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować. Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co