15 skutecznych strategii marketingowych, które przemawiają do pokolenia Z

15 skutecznych strategii marketingowych ktore przemawiaja do pokolenia Z
Spis treści

• Pokolenie Z, czyli jakie?

• 15 skutecznych strategii marketingowych dla pokolenia Z

• Poznaj grupę docelową z pokolenia Z

• Poznaj styl komunikacji i język pokolenia Z

• Wybierz odpowiednie platformy reklamowe i promocyjne

• Postaw swoje wartości w centrum uwagi

• Twórz treści dopasowane do kanału komunikacji

• Zadbaj o zwięzłe, wizualne treści dla pokolenia Z

• Zainwestuj w promocję wideo dla pokolenia Z

• Zadbaj o autentyczność i przejrzystość odpowiedzialny

• Bądź odpowiedzialny za błędy

• Postaw na influencer marketing

• Stosuj odpowiednie hashtagi w kampaniach do pokolenia Z

• Angażuj pokolenie Z w swoje działania

• Wykorzystaj treści generowane przez użytkowników

• Nie rezygnuj z marketingu wielokanałoweg

• Stwórz atrakcyjną kampanię wyprzedażową

• Podsumowanie

Każde pokolenie ma swoje preferencje i oczekiwania w zakresie komunikatów marketingowych i strategii, które do nich przemawiają. Jedną z najbardziej wymagających grup są przedstawiciele pokolenia Z (inaczej określanych jako Zoomers), którzy stanowią już istotną część rynku i mają coraz większy wpływ na firmy i ich podejście do biznesu oraz kanałów promocji. Sprawdźmy, jakie grupy wiekowe reprezentują pokolenie Z, jakie mają oczekiwania wobec współczesnych firm i jakie strategie warto zastosować, by skutecznie aktywizować odbiorców z generacji Z.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Pokolenie Z, czyli jakie?

Jaką grupę wiekową reprezentuje pokolenie Z? To grupa osób urodzonych w latach 1997-2012 (kolejne pokolenie - osób urodzonych w 2013 roku i później - określa się jako pokolenie Alfa). Pokolenie Zoomers to wyjątkowa grupa wiekowa o dużej sile nabywczej, która stosunkowo mocno różni się od wcześniejszych pokoleń, nawet milenialsów urodzonych w latach 1980-1996. Żartobliwie można by określić pokolenie Z jako to, które nie zna kaset VHS, a na widok kaset magnetofonowych zastanawiało się, co z nimi zrobić. To także pierwsza w historii generacja, która w zasadzie nie zna i nie pamięta życia bez internetu. Najstarsze osoby z tego pokolenia obecnie mogą mieć już swoje dzieci i rodziny bądź planować ślub czy zakup mieszkania. Najmłodsi są jeszcze w szkole podstawowej, ale już za kilka lat, gdy rozpoczną studia będą mogli kształtować rzeczywistość i wpływać na trendy. Co wyróżnia pokolenie Z spośród innych,wcześniejszych generacji?

 • wrażliwość na kwestie społeczne i ekologiczne, w tym nastawienie na zrównoważony rozwój,
 • rozwinięte umiejętności technologiczne i cyfrowe,
 • duże wymagania wobec jakości treści, w tym dostępności treści interaktywnych,
 • duże oczekiwania związane z personalizacją przekazu,
 • niski poziom zaufania wobec marek i instytucji, a jednocześnie nastawienie na transparentność i autentyczność przekazu (https://www.mckinsey.com/~/media/McKinsey/Industries/Consumer%20Packaged%20Goods/Our%20Insights/True%20Gen%20Generation%20Z%20and%20its%20implications%20for%20companies/Generation-Z-and-its-implication-for-companies.pdf)
 • wysoki poziom wykształcenia (chociaż jednak więcej przedstawicieli pokolenia Z zakończyło naukę na szkole średniej niż wśród milenialsów),
 • liberalne poglądy, duża tolerancja,
 • wysokie umiejętności w zakresie analizy danych i poszukiwania informacji,
 • duże przywiązanie i lojalność wobec marek, które wybierają do zakupów czy współpracy (https://cdn.nrf.com/sites/default/files/2018-10/NRF_GenZ%20Brand%20Relationships%20Exec%20Report.pdf),
 • duży wpływ na rodzinę (większość osób z pokolenia Z wciąż mieszka z rodzicami, a to ma wpływ na ich wydatki).


15 skutecznych strategii marketingowych dla pokolenia Z

Jakie strategie marketingowe wykorzystać, by przemówić do świadomości i wyobraźni pokolenia Z? Na jakie kanały marketingowe postawić, by dotrzeć do młodych dorosłych? Sprawdźmy skuteczne strategie promocyjne, które możesz wykorzystać w swoim biznesie, by klienci z pokolenia Z chcieli u CIebie kupować.


1. Poznaj grupę docelową z pokolenia Z

Jak w każdym przypadku, tak i w przypadku marketingu dla pokolenia Z musisz poznać swoją grupę docelową. Nie możesz zbudować strategii promocyjnej na myśleniu: Kieruję swój przekaz do pokolenia Z, to zbyt mało. Musisz poświęcić czas i zasoby, by dogłębnie zrozumieć:

 • kim są Twoi odbiorcy,
 • jakie są ich potrzeby, preferencje i oczekiwania,
 • co lubią robić,
 • co może ich przyciągnąć do marki, a co zdecydowanie odpycha.

Zobacz:


2. Poznaj styl komunikacji i język pokolenia Z

Umiejętność posługiwania się językiem, który jest bliski pokoleniu Z, to podstawa sukcesu w kampaniach marketingowych skierowanych do młodych dorosłych. Jak poznać styl komunikacji generacji Z? Poznaj treści, które tworzy ta grupa odbiorców. Śledź twórców i influencerów z tego pokolenia, aktywnie ich słuchaj - jakie żarty stosują, jaki język wykorzystują - a następnie z sukcesem naśladuj tę stylistykę. Bądź jednak naturalny - nie jesteś w stanie na siłę stosować takiej komunikacji, dlatego daj sobie czas. Chcesz przyspieszyć proces poznawania pokolenia Z? Zatrudnij ich do swojego zespołu!


3. Wybierz odpowiednie platformy reklamowe i promocyjne

Strategia promocyjna skierowana do pokolenia Z przyniesie oczekiwane efekty tylko wówczas, gdy wybierzesz odpowiednią platformę. Musisz być tam, gdzie są członkowie pokolenia Z - w innym przypadku Twoi odbiorcy nigdy nie zobaczą Twojego contentu. Jedno jest pewne - w działaniach marketingowych do generacji Z nie możesz pominąć TikToka - badania portalu Statista z 2021 roku wykazały, że jest to trzecie najpopularniejsze źródło wiedzy o produktach dla kobiet z pokolenia Z. Wyżej uplasowały się tylko rekomendacje rodziny i znajomych, a także doświadczenie, w którym rodzina i znajomi korzystają z konkretnego produktu i są z niego zadowoleni (2021, https://www.statista.com/statistics/1246840/most-influential-advertising-gen-z/). Zaufaniem wśród młodych dorosłych cieszą się też działania na Instagramie, zwłaszcza influencer marketing, a także na YouTube. Jedno jest pewne - w tych kanałach Twoja marka musi zaznaczyć swoją obecność, jeśli chce zachęcić do zakupu osoby z pokolenia Zoomers. Pamiętaj jednak, że wybierając kanał komunikacji dla pokolenia Z, warto również wziąć pod uwagę branżę, w której działasz, oraz cele kampanii marketingowej. Nie ma jednego uniwersalnego kanału komunikacji, który będzie odpowiedni dla każdej firmy i każdej kampanii. Warto więc dokładnie przemyśleć wybór kanału, który najlepiej odpowiada potrzebom i preferencjom docelowej grupy odbiorców.


4. Postaw swoje wartości w centrum uwagi

45% użytkowników z pokolenia Z uważa, że marka, która wydaje się wiarygodna i przejrzysta, motywuje ich do większego zaangażowania. Oznacza to, że dla generacji Z co do zasady ważny jest nie tylko produkt i usługa, ale także firma, z którą podejmują współpracę, oraz wartości, które ona wyznaje. Możesz tę wiedzę wykorzystać, by skutecznie promować swoją markę. Jak to zrobić? Nie tylko promuj produkty czy usługi, ale także wykorzystać storytelling. W ten sposób zaprezentujesz wartości swojej marki i postawisz je w centrum uwagi. Wspierasz działania charytatywne? Bliska jest Ci ekologia i idea zero waste? Stawiasz na zrównoważony rozwój? Pochwal się tym w swoich mediach społecznościowych i na stronie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Twórz treści dopasowane do kanału komunikacji

Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania ani sposobu na tworzenie treści dla pokolenia Z. Wszystko zależy od tego, z jakiego kanału korzystasz Dlatego też dopasowuje styl komunikacji do kanału promocji. Tworząc treści dla odbiorców, weź pod uwagę, z jakiego kanału korzystają. Jeśli planujesz filmik na TikToku, zadbaj o zabawny wydźwięk. Piszesz post na LinkedIn? Na tej platformie profesjonalizm to Twoje drugie imię - nie ma tam miejsca na żarty czy ironię. Zastanów się, czego osoby z pokolenia Z mogą szukać na daje platformie, i daj im to. Przykład? Instagram może stanowić źródło inspiracji i poleceń produktóœ, a TikTok to przede wszystkim przestrzeń do rozrywki i zabawnych komunikatów marketingowych.


6. Zadbaj o zwięzłe, wizualne treści dla pokolenia Z

Pokolenie Z to grupa odbiorców, która szczególnie preferuje możliwość szybkiego zapoznania się z treścią. Badania wykazały, że ich uwaga koncentruje się tylko przez 8 sekund (https://www.thinkwithgoogle.com/_qs/documents/11214/Generation_Z_Turkey__Global.pdf). Oznacza to, że masz tylko 8 sekund na przyciągnięcie wzroku odbiorcy z pokolenia Z. Co więcej, pokolenie Z zauważa i angażuje się w treści, które mają zwięzły przekaz — na przykład memy i krótkie filmy. Bardziej prawdopodobne jest, że będą przyswajać informacje w formacie wizualnym z mniejszą ilością tekstu. Dlatego w marketingu skierowanego do pokolenia Z zawsze używaj krótkich treści, niezależnie od tego, czy są to filmy, tekst czy obrazy. Im szybciej możesz przekazać wiadomość, tym lepiej. Jeśli nagrywasz wideo czy piszesz post na blog, unikaj długich wstępów, przejdź od razu do sedna. Jakie wizualne treści warto wykorzystać w przekazie dla generacji Z?

 • filmy i animacje - te pierwsze wykorzystaj do prezentacji produkt, a te drugie do wizualizacji procesów, nawet tych bardziej skomplikowanych;
 • grafiki i infografiki - to świetny sposób na przekazanie ważnych informacji w sposób przystępny i przyciągający uwagę. Mogą być wykorzystane do prezentacji danych statystycznych, wizualizacji produktów czy wyjaśnienia funkcjonalności. Co więcej, ich przygotowanie jest proste i tanie - do tworzenia infografik możesz skorzystać z gotowych szablonów w programie Canva, który ma bezpłatną wersję;
 • memy - pokolenie Z to generacja wychowana na memach - wykorzystaj to w swojej strategii marketingowej! Za pomocą memów możesz w zabawny sposób zwrócić uwagę na problem i
 • zbudować zaangażowanie Zoomersów;
 • relacje live - popularność mediów społecznościowych, a także pandemia bez wątpienia przyczyniły się do wzrostu popularności transmisji live - możesz je wykorzystać do prowadzenia szkolenia, webinary, a nawet prezentacji produktu z możliwością jego zakupu w trakcie trwania.

Zobacz artykuł o visual content na naszym blogu.


7. Zainwestuj w promocję wideo dla pokolenia Z

Dla pokolenia Z długie treści tekstowe nie są atrakcyjne. Jeśli chcesz je zastąpić, postaw na wideo marketing. Promocja wideo powinna być nie tylko skuteczna, ale i atrakcyjna dla młodych dorosłych, którzy są niecierpliwi i nie chcą zagłę”iać się w treści tekstowe, woląc łatwy przekaz wizualny. Jakie filmy możesz wykorzystać do budowania zaangażowania generacji Z? Są to:

 • krótkie klipy i filmiki na platformach społecznościowych,
  relacje na żywo w mediach społecznościowych (zwłaszcza na Instagramie) - możesz zaprezentować
 • nowe produkty czy pokazać trendy w branży, np. kosmetycznej,
 • twórz krótkie tutoriale, które pozwolą młodym dorosłym nabyć nowe umiejętności czy wiedzę, np.
 • jak przygotować infografikę w Canvie w mniej niż 10 minut,
  rolki na Instagramie i filmiki na TikToku.

Pamiętaj, że pierwsze sekundy Twojego filmu powinny przyciągać uwagę odbiorców z pokolenia Z. Nie zapomnij o kluczowym elemencie, jakim są napisy do filmu. Wielu odbiorców - młodych dorosłych - ogląda filmy w mediach społecznościowych bez dźwięku i oczekuje napisów. Chociaż jest to czasochłonne, to jednak konieczne.


8. Zadbaj o autentyczność i przejrzystość odpowiedzialny

Nic tak nie zniechęca przedstawicieli pokolenia Z jak fałszowanie rzeczywistości. Generacja Z jak nikt wcześniej ceni sobie przejrzystość i autentyczność, a także społeczną odpowiedzialność marek. Musisz być szczery - nie rób nic na siłę i nie oszukuj. Fałszywe informacje o szyciu odzieży w Polsce mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Piszesz o zrównoważonym rozwoju, a sprowadzasz produkt z Chin? W oczach pokolenia Z nie masz szans. Z badań wynika, że członkowie generacji Z co tydzień rezygnują z obserwowania marek w mediach społecznościowych, a nawet je blokują. (https://www.forrester.com/blogs/reaching-gen-z-starts-with-understanding-their-truths/). Oznacza to, że nie boją się zrezygnować z interakcji z konkretną firmą, jeśli wyczują nieczyste intencje. Jak zadbać o autentyczność i przejrzystość? Sprawdź przykłady:

 • Masz sklep z odzieżą? Napisz, gdzie szyjesz swoje produkty i ile to kosztuje. Dobrym sposobem jest zaprezentowane na stronie produktowej dokładnych wyliczeń, które składają się na koszt produktu.
 • Poinformuj klientów, że część dochodu przekazujesz na pomoc fundacjom i organizacjom charytatywnym - powiedz, kogo wspierasz, by potencjalny klient mógł tę informację zweryfikować.
 • Szukasz nowej osoby do zespołu? W działaniach z zakresu employer brandingu pochwal się na stronie swoją kulturą organizacji i pokaż, że cenisz work-life balance i oferujesz sprawiedliwe wynagrodzenia - to bardzo ważne dla pokolenia Z w treściach związanych z poszukiwaniem zatrudnienia.


9. Bądź odpowiedzialny za błędy

Trudno osiągnąć sukces bez popełniania błędów. Wiedzą o tym przedstawiciele-ki pokolenia Z. Doceniają także marki, które otwarcie przyznają się do błędów i biorą za nie odpowiedzialność. Pragną szczerych i pragmatycznych odpowiedzi, które pokażą, co marki robią, aby zapewnić lepsze doświadczenia zamiast udawać, że wszystko jest w porządku. Tym samym pokolenie Z jest bardziej skłonne do wybaczania niż inne, starsze generacje. Młodzi dorośli są w stanie wspierać markę, która oficjalnie przyznała się do błędu, szanując ją za szczerość i otwartą komunikację. Jeśli popełnisz błąd - nie ukrywaj go, przepro i postaraj się zaoferować rozwiązanie oraz rekompensatę.


10. Postaw na influencer marketing

Użytkownicy z pokolenia lubią współpracować z ludźmi, którym ufają. Ponieważ trudno dotrzeć do ich rodziny i znajomych, wykorzystaj influencer marketing. Badania wskazują, że 72% odbiorców z pokolenia Z oraz milenialsów śledzi influencerów w mediach społecznościowych. Wykorzystaj moc ich poleceń! Co więcej, prawie 25% kobiet z pokolenia Z twierdzi, że korzysta z poleceń produktów przez influencerów (źródło danych: https://morningconsult.com/influencer-report-engaging-gen-z-and-millennials/). Jak jednak przygotować skuteczną kampanię influencer marketingu skierowaną do pokolenia Z?

 • Zadbaj o wybór influencera, który cieszy się zaufaniem młodych dorosłych.
 • Pomyśl o współpracy z osobami, które już wcześniej korzystał← z Twoich produktów, kupując je.
 • Szukaj influencerów, którzy mają zaangażowane grono odbiorców - nawet jeśli nie jest duże, kampania może przynieść lepsze efekty niż współpraca z influencerem, który ma duże zasięgi, ale nie cieszy się zaufaniem użytkowników.
 • Pomyśl o współpracy z osobami zaangażowanymi społecznie.


11. Stosuj odpowiednie hashtagi w kampaniach do pokolenia Z

Używanie odpowiednich hashtagów na Instagramie i TikToku odgrywa kluczową rolę w marketingu skierowanym do pokolenia Z. Hashtagi mają wiele zastosowań, w tym:

 • zebranie wszystkich powiązanych postów pod jednym hashtagiem,
 • zachęcanie odbiorców do udziału w tworzeniu konkretnych treści,
 • podnoszenie i szerzenie świadomości na temat sprawy,
 • umożliwienie klientom udostępniania zdjęć i filmów przedstawiających ich samych.

Dzięki utworzeniu unikalnego hashtagu powiązanego z Twoją kampanią czy marką, zwiększasz zasięg, a jednocześnie tworzysz dla użytkowników ekskluzywną przestrzeń do dzielenia się treściami, zapraszając ich do udziału.


12. Angażuj pokolenie Z w swoje działania

Członkowie pokolenia Z chcą nie tylko czuć się odbiorcą Twoich treści, ale ich aktywnym elementem, który wpływa na działania marki. Dlatego też w procesie opracowywania strategii marketingowej zastanów się, jak możesz realnie zaangażować swoich odbiorców. Skuteczne strategie obejmują na przykład:

 • utworzenie grupy dla klientów na Facebooku z konkursami i nagrodami oraz z przestrzenią do dzielenia się wiedzą i wymiany poglądów,
 • tworzenie treści, które zawierają praktyczne wskazówki możliwe do zastosowania tu i teraz (np. tutoriale, poradniki itp.),
 • zapraszaj odbiorców z pokolenia Z za kulisy swojej pracy - pokaż, jak tworzysz swój produkt,
  twórz interaktywne treści, np. quizy, ankiety i konkursy.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


13. Wykorzystaj treści generowane przez użytkowników

Ze względu na zamiłowanie pokolenia Z do autentyczności treści generowane przez użytkowników mogą być jednym z kluczowych elementów wpł←mających na sukces Twojej kampanii promocyjnej. Jak wykorzystać User Generated Content w swoich działaniach?

 • Pokaż opinie o produktach w mediach społecznościowych.
 • Aktywnie pozyskuj opinie i referencje i chwal się nimi w różnych kanałach,zwłaszcza na stronie internetowej.
 • Zadbaj o możliwość dodawania opinii na stronach produktowych i zachęcaj użytkowników do dzielenia się wrażeniami za pośrednictwem swoich kanałów marketingowych.
  Zaangażuj swoich klientów w sesje produktowe - pokaż produkt na prawdziwych modelkach w różnych rozmiarach, współpracuj w tym celu ze swoimi klientami i klientkami.
 • Twórz historie sukcesu, w których znajdą się wypowiedzi Twoich realnych klientów.

Sprawdź:


14. Nie rezygnuj z marketingu wielokanałowego

Pokolenie Z korzysta z wielu różnych źródeł informacji i spędza dużo czasu na różnego rodzaju platformach, dlatego zadbaj, aby Twoja firma docierała do tej grupy w różnych kanałach. Jak opracować strategię marketingu wielokanałowego dla użytkowników z pokolenia Z?

 • Zadbaj o intuicyjną stronę internetową, która będzie działać perfekcyjnie na urządzeniach mobilnych. Pamiętaj, by zsynchronizować dane na różnych urządzeniach, jeśli użytkownik jest zalogowany na swoje konto. Wówczas nie będzie musiał po raz drugi dodawać produktów do koszyka.
 • Stwórz spójną strategię promocyjną w mediach społecznościowych - pokazuj działania z zaplecza firmy i buduj wiarygodność marki.
 • Zadbaj o możliwość darmowego zwrotu towaru poprzez wysyłkę czy zwrot w punktach stacjonarnych, jeśli takie posiadasz.

Dowiedz się więcej:


15. Stwórz atrakcyjną kampanię wyprzedażową

Bądźmy szczerzy - rabaty i promocje przyciągają wszystkie pokolenia. Jednak badania portalu Statista.com, przeprowadzona na amerykańskim rynku w maju 2022 roku, wykazały, że to właśnie atrakcyjne rabaty i zniżki są motorem zainteresowania nową marką w mediach społecznościowych dla użytkowników z pokolenia Z (https://www.statista.com/statistics/1324765/top-factors-driving-gen-z-engagement-new-brands-social-media-us/). Wykorzystaj to i promuj wyprzedaże za pomocą reklamy Facebook Ads na Facebooku i Instagramie, a także TikTok Ads na TikToku.


15 strategii marketingowych, które przemawiają do pokolenia Z. Podsumowanie

Marketing internetowy dla pokolenia Z wymaga innego podejścia niż w przypadku wcześniejszych generacji. Młodzi konsumenci są bardziej skłonni do interakcji z markami, ale oczekują autentyczności i wartości dodanej. Dlatego ważne jest, aby korzystać z wielu kanałów komunikacji, zwłaszcza z tych, które są najpopularniejsze wśród Zoomersów, takich jak Instagram czy TikTok. Warto też inwestować w treści wizualne, które są bardzo ważne dla tej grupy odbiorców. Wideo jest jednym z najskuteczniejszych sposobów promocji wśród pokolenia Z. Pamiętaj także, by zachować spójność w komunikacji i dostosować strategię marketingową do potrzeb i preferencji młodych konsumentów. Dzięki zastosowaniu skutecznych strategii, marki mogą zbudować trwałe relacje z pokoleniem Z i osiągnąć sukces w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
15 skutecznych strategii marketingowych, które przemawiają do pokolenia Z

Średnia ocen użytkowników4.87 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ