Marketing emocjonalny w e-commerce. Jak wykorzystać jego moc?

Marketing emocjonalny w ecommerce
Spis treści

• Czym jest marketing emocji w e-commerce i jakie przynosi korzyści?

• Jak wykorzystać moc marketingu emocji w e-commerce? 11 skutecznych sposobów

• Poznanie potrzeb klienta

• Wykorzystanie historii marki

• Personalizacja

• Używanie języka emocjonalnego

• Dostarczanie dodatkowych wartości

• Optymalizacja procesu zakupowego pod kątem UX

• Wykorzystanie kolorów i motywów graficznych

• Filmy i animacje

• Społeczny dowód słuszności

• FOMO i technika poczucia pilności

• Podsumowanie

W dzisiejszych czasach e-commerce stał się jednym z najskuteczniejszych sposobów prowadzenia sprzedaży, a marketing emocji jest coraz częściej stosowaną strategią promocyjną. Połączenie tych dwóch dziedzin może przynieść duże korzyści dla sprzedawców, którzy chcą zwiększyć swoje zyski i zadowolenie klientów. Marketing emocji opiera się na budowaniu pozytywnych doświadczeń wśród klientów i tworzeniu więzi emocjonalnych między marką a konsumentem. W e-commerce jest to szczególnie ważne, ponieważ brak fizycznej interakcji z klientami utrudnia budowanie zaangażowania i lojalności. Dowiedz się więcej o marketingu emocji i sprawdź najlepsze sposoby wykorzystania tej strategii w branży e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest marketing emocji w e-commerce i jakie przynosi korzyści?

Marketing emocji (ang. emotional marketing) w e-commerce to strategia marketingowa, która ma na celu wywoływanie reakcji emocjonalnej u klientów, aby zwiększyć ich zaangażowanie i lojalność wobec marki, co ostatecznie prowadzi do sprzedaży. Mogą to być różne emocje — empatia, radość, smutek, strach — jakiekolwiek odczucia, które skłonią użytkowników do silnej reakcji na reklamę i szybkiego podjęcia działania, np. dokonania zakupu, zapisana się do newslettera czy wypełnienia formularza kontaktowego.

Emocje, które wywołuje reklama czy inne działania marketingowe, pozostają z klientami na dłużej, więc postaraj się wczuć w odbiorcę i sprawić, aby chciał wracać do Twojego sklepu. Emocje pojawiają się w większości komunikatów kierowanych do konsumentów, ale tylko niektóre z nich pozwalają nawiązać mocne więzi z klientami. Przykładem reklam, w których marketing emocjonalny działa idealnie, są wszystkie kampanie świąteczne, które skupiają się na wywołaniu ciepła, nostalgii, empatii czy jedności. Sprawia to, że ludzie przypominają sobie swoje dzieciństwo, myślą o swoich bliskich i nabierają ochoty na zakup produktów związanych ze świętami. Takie kampanie można zobaczyć w wykonaniu portalu Allegro, firmy Coca-Cola czy Jacobs.

 

Świąteczna reklama firmy Jacobs

 

Stosowanie marketingu emocjonalnego przynosi wiele korzyści dla sklepów e-commerce. Oto niektóre zalety stosowania tej strategii:

 • Większa lojalność klientów — klienci, którzy czują się związani z marką na poziomie emocjonalnym, są bardziej skłonni do powrotu i ponownych zakupów.
 • Przewaga nad konkurencją — dzięki marketingowi emocji możesz wyróżnić swój produkt na tle konkurencji. W dzisiejszych czasach wiele firm działa w internecie, oferując podobne produkty czy usługi. Jednakże jeśli firma stosuje odpowiednią strategię, która pozwala wywołać w odbiorcach pozytywne emocje, może łatwiej przyciągnąć uwagę i zainteresowanie potencjalnych klientów.
 • Zwiększenie zasięgu firmy — pozytywne emocje, jakie wywołuje reklama czy kampania marketingowa, często są przekazywane dalej przez klientów w formie rekomendacji czy udostępniania w social media. Taka darmowa reklama może przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć zasięg firmy.

Marketing emocjonalny pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku marki i może przyczynić się do przyciągania nowych klientów oraz utrzymania dotychczasowych, a także zwiększenia sprzedaży i zasięgu firmy. Jednak aby przynosił wspomniane efekty, musi być poparty dokładną analizą grupy docelowej oraz wykorzystywać odpowiednie techniki związane z tym rodzajem marketingu.


Jak wykorzystać moc marketingu emocji w e-commerce? 11 skutecznych sposobów

Marketing emocji jest skutecznym narzędziem, które może pomóc Ci zbudować zaangażowanie i lojalność klientów wobec marki oraz przyczynić się do zwiększenia sprzedaży w e-commerce. Zobacz sprawdzone sposoby na wykorzystanie mocy marketingu emocji, które pozwolą Ci stworzyć pozytywny wizerunek marki i nawiązać pozytywne relacje z odbiorcami.


Poznanie potrzeb klienta w marketingu emocjonalnym

Podstawą wprowadzenia brandingu emocjonalnego jest poznanie swojej grupy docelowej. Bez zrozumienia swoich klientów, ich potrzeb i preferencji, trudno jest wywołać u nich pozytywne emocje. Dlatego, aby wdrożyć konkretne działania promocyjne, ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań rynku i analizy demograficznej. W celu dostosowania strategii do potrzeb i oczekiwań klientów należy wziąć pod uwagę czynniki, takie jak:

 • wiek,
 • płeć,
 • zainteresowania,
 • zachowania zakupowe,
 • status społeczny i wiele innych.

Analiza preferencji swoich odbiorców jest niezwykle ważna — jeśli zastosujesz w swojej reklamie niewłaściwe przesłanie, które zostanie odebrane negatywnie przez konkretną płeć czy grupę wiekową, możesz narazić się na pogorszenie wizerunku i utratę klientów. Klient chce, abyś rozumiał jego problemy i odpowiadał na potrzeby, więc upewnij się, że Twoja decyzja oparta jest na dokładnych badaniach, a nie na przestarzałej wiedzy lub przypuszczeniach. Na przykład częsty błądy jaki popełniają firmy, to współpraca z influencerami, którzy nie są związani w żaden sposób z reklamowanym produktem lub są negatywnie odbierani przez daną grupę docelową. Jeśli Twoimi odbiorcami są młodzi rodzice, to bezsensownym wyborem będzie współpraca z bezdzietnym trenerem fitness. To może wydawać się oczywiste, ale nadal wiele marek popełnia takie błędy. Dokładna analiza grupy odbiorców to klucz do pozytywnej i skutecznej komunikacji z klientem. Dowiedz się więcej na temat analizy grupy docelowej w e-commerce.


Wykorzystanie historii marki do budowy emocji w marketingu

Wykorzystanie historii marki to doskonały sposób na budowanie pozytywnych emocji i więzi z klientami. Dobra historia zainteresuje Twoich klientów i pomoże im zidentyfikować się z Twoją marką. Nawet jeśli nie są oni zainteresowani Twoją historią to sam fakt, że chcesz się tym podzielić, pokazuje Twoje zaangażowanie. W swojej historii możesz odnieść się do pochodzenia firmy, opowiedzieć jak powstała, co było inspiracją czy przedstawić, jakie są Twoje wartości albo pokazać ewolucję, jaką firma przeszła przez ostatnie lata.

Historia marki może być również sposobem na zbudowanie unikalnej tożsamości, która wyróżni ją na tle konkurencji. Oryginalna opowieść sprawi, że klienci Cię zapamiętają, co może skutkować powtórnymi zakupami. Marka, która inspiruje ludzi, zawsze wzbudza pozytywne emocje u kupujących, więc musisz pokazać coś, co wyróżnia Cię wśród swoich rywali, i dbać o dobry wizerunek swojej firmy. Aby nie powielać tradycyjnych sposobów, zamiast sekcji „O nas” na stronie głównej, stwórz sekcję „Nasza historia” lub „Nasza przygoda” możesz też przedstawiać historię marki poprzez kampanie reklamowe, treści w mediach społecznościowych czy w formie ulotki, którą dołączysz do paczek.

Zobacz, jak wykorzystać storytelling w swojej strategii marketingowej:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Personalizacja a emocje w marketingu

Nasze pragnienie troski jest jednym z najbardziej pozytywnych ludzkich emocji, a troszczenie się o swoich klientów jest najlepszym sposobem na nawiązywanie z nimi bliskich relacji. Wiele firm e-commerce dba o doskonałą obsługę klienta, ponieważ wie, jak mocno to wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych. Wspaniała obsługa i troska o klienta to elementy, które składają się na personalizację, czyli indywidualne podejście do klienta. Wykorzystując informacje zdobyte dzięki np. plikom cookies, możesz dowiedzieć się wiele o preferencjach klientów i ich zwyczajach zakupowych. Dzięki temu masz możliwość tworzyć spersonalizowane oferty oraz komunikaty, które będą wyświetlać się im na stronie. Przeprowadzone badania pokazują, że 63% konsumentów oczekuje personalizacji jako standardu oferowanego przez firmy (https://www.businesswire.com/news/home/20190327005062/en/RedPoint-Global-and-Harris-Poll-Survey-Exposes-Gap-Between-Consumer-and-Marketer-Expectations-for-Customer-Experience). Zobacz przykład personalizacji oferty za stronie jednego ze sklepów:

Personalizacja w sklepie internetowym


Używanie języka emocjonalnego w marketingu

Używanie języka emocjonalnego jest kluczowym elementem marketingu emocji w e-commerce. Polega na stosowaniu słów i fraz, które mają na celu pobudzenie emocji u klientów. Jest to szczególnie ważne w branży e-commerce, gdzie konsumenci nie mają możliwości fizycznego zobaczenia i dotknięcia produktu przed dokonaniem zakupu. Język emocjonalny może być stosowany na różne sposoby. Można używać pozytywnych emocji, takich jak radość, ekscytacja, zadowolenie, aby przyciągnąć uwagę klientów i zachęcić ich do zakupów. Można również stosować emocje, takie jak strach czy złość, aby zwrócić uwagę na problem, który marka chce rozwiązać. Ważne jest, aby używać języka emocjonalnego z umiarem i zgodnie z wartościami marki. Zbyt intensywna lub sztuczna emocjonalność może odstraszyć klientów, a nie przyciągnąć ich do marki.


Dostarczanie dodatkowych wartości

Dostarczanie klientom czegoś więcej niż tylko samego produktu lub usługi może być świetnym sposobem na pobudzenie ich emocji i zbudowanie stałej relacji — jeśli dasz klientom coś wartościowego, będą chcieli się odwdzięczyć. Przykładem takich dodatkowych wartości mogą być:

 • darmowe próbki,
 • darmowa dostawa,
 • gwarancja satysfakcji,
 • specjalne rabaty dla lojalnych klientów i wiele innych.

Dostarczanie dodatkowych wartości jest skutecznym sposobem na wywołanie pozytywnych emocji u klientów. Dzięki temu, że marka oferuje coś więcej niż tylko produkt, klienci czują się docenieni i bardziej zaangażowani. W e-commerce, gdzie konkurencyjny rynek jest bardzo rozwinięty, zaspokajanie pragnień grupy docelowej i oferowanie im dodatkowych korzyści, może dać Ci dużą przewagę. Takie marki są bardziej atrakcyjne dla konsumentów i mają większe szanse na pozyskanie i utrzymanie lojalnych klientów.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Optymalizacja procesu zakupowego pod kątem UX

Optymalizacja procesu zakupowego pod kątem UX to jedna z ważniejszych technik marketingu emocji w e-commerce. Polega ona na dostarczaniu klientom jak najlepszych wrażeń związanych z procesem zakupowym, tak aby czuli się komfortowo i byli zadowoleni z zakupów. Dobra jakość UX jest kluczowa dla sukcesu w e-commerce. Użytkownicy oczekują łatwego, intuicyjnego procesu zakupowego, który nie sprawia problemów i jest przyjemny w realizowaniu. Optymalizacja procesu zakupowego pod kątem UX wymaga podejmowania konkretnych działań takich jak:

 • wprowadzenie wielu wygodnych metod płatności,
 • umożliwienie szybkiej i prostej wysyłki,
 • ułatwienie procesu zwrotu oraz reklamacji towarów i usług,
 • udostępnienie czytelnych i przejrzystych informacje na stronie,
 • optymalizacja formularzy kontaktowych,
 • wdrożenie możliwości zakupów bez rejestracji.

Dobre wrażenia związane z procesem zakupowym mogą prowadzić do większej lojalności wobec marki — klienci, którzy kupili produkt raz i byli zadowoleni z całokształtu zakupów w sklepie, prawdopodobnie dokonają kolejnego zakupu. Warto pamiętać, że proces zakupowy to nie tylko transakcja, ale również okazja do budowania relacji z klientami. Optymalizacja procesu zakupowego pod kątem UX zwiększa zaufanie i uwagę klientów, którzy swoje wybory zakupowe uzależniają od emocji, jakie wzbudza w nich marka.

Dowiedz się więcej na temat optymalizacji swojego sklepu pod kątem UX:


Wykorzystanie kolorów i motywów graficznych

Kolory i motywy graficzne mają duży wpływ na sposób, w jaki ludzie postrzegają markę i jej produkty. Na przykład, czerwień i pomarańczowy kojarzą się z energią i entuzjazmem, niebieski z zaufaniem i spokojem, a zieleń z naturą i harmonią. Stosowanie tych kolorów w odpowiedni sposób może pomóc w przyciągnięciu uwagi klientów i zachęceniu ich do zakupów. Motywy graficzne, takie jak zdjęcia, ilustracje czy infografiki, również mają duży wpływ na emocje klientów. Mogą one wywoływać różne uczucia, takie jak radość, ekscytacja czy po prostu zainteresowanie związane z danym produktem, a także wprawić klienta w zachwyt pokazując atuty wyjątkowych produktów. Treści wizualne na stronie powinny być dobrane w sposób, który odpowiada wartościom marki i preferencjom klientów, aby wywołać jak najlepsze odczucia i zachęcić ich do zakupów. Zobacz, jak wykorzystać Visual content w swojej strategii marketingowej.


Filmy i animacje do budowy marketingu emocji

Filmy i animacje pozwalają na tworzenie wizualnych opowieści związanych z marką i produktami. Mogą one pokazywać cechy produktów, sposoby ich użytkowania, a także historię firmy i jej wartości. Dobrej jakości filmy i animacje mogą być szczególnie skuteczne w przypadku produktów, które trudno opisać słowami lub wymagają użycia ich w praktyce. Na przykład, w branży kosmetycznej treści wizualne mogą pokazywać techniki aplikacji produktów, co pozwala na lepsze zrozumienie ich działania i skuteczności. Dzięki filmom i animacjom jesteś w stanie dotrzeć do klientów, którzy nie mają czasu na czytanie długich treści i lepiej przyswajają informacje w formie wizualnej. Dodatkowo filmy są łatwe do udostępnienia w social mediach, co pozwala na zwiększenie zasięgu i popularności marki.

 

Film na kanale Douglas Polska w platformie YouTube


Społeczny dowód słuszności

Zastosowanie na stronie społecznego dowodu słuszności polega ona na wykorzystaniu opinii i rekomendacji innych klientów, aby zachęcić potencjalnych konsumentów do zakupów. Choć klienci często racjonalizują i logicznie podchodzą do decyzji zakupowych, to jeszcze częściej kierują się opiniami innych kupujących. Zastosowanie na stronie społecznego dowodu słuszności może obejmować różne elementy, takie jak opinie klientów, rekomendacje celebrytów lub wyróżnienia i nagrody zdobyte przez markę. Takie elementy są szczególnie ważne w przypadku nowych klientów, którzy nie mieli jeszcze okazji korzystać z produktów danej marki i z chęcią dowiedzą się, jak sprawdziły się innym użytkownikom. Na stronie swojego sklepu możesz także udostępnić zdjęcia pokazujące Twoje produktu dodane przez zadowolonych nabywców — jest to doskonały sposób na zainteresowanie innych Twoją ofertą, ale także pozytywnie wpływa na odczucia autorów tych zdjęć, którzy czują się zauważeni i docenieni.

Społeczny dowód słuszności na stronie internetowej


FOMO i technika poczucia pilności

FOMO (Fear Of Missing Out), czyli strach przed przegapieniem czegoś ważnego, to skuteczna technika marketingu emocji w e-commerce. Polega ona na wywołaniu u klientów poczucia, że muszą szybko działać, aby nie stracić okazji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów wywołania FOMO jest wykorzystanie techniki poczucia pilności, czyli tworzenie sytuacji, w których klienci muszą działać szybko, aby skorzystać z oferty. Technika ta może występować w różnych formach, takich jak ograniczona liczba produktów, wyprzedaż ograniczona czasowo, oferty specjalne lub okazje sezonowe.

Klienci, którzy obawiają się przegapić okazję lub ofertę, są bardziej skłonni do podejmowania szybkich decyzji zakupowych i częściej podejmują ryzyko. W e-commerce technika poczucia pilności może być wykorzystywana na różne sposoby, na przykład poprzez dodanie licznika, który wyświetla, ile czasu pozostało do końca promocji lub informacje o liczbie pozostałych produktów. Ważne jest, aby korzystać z tej techniki z umiarem i zgodnie z wartościami marki, aby uniknąć negatywnego wrażenia u klientów.


Marketing emocji w e-commerce. Jak wykorzystać jego moc? Podsumowanie

Marketing emocji w e-commerce może być bardzo skutecznym narzędziem, jeśli zostanie dobrze wykorzystany. Dzięki przedstawionym powyżej technikom, takim jak personalizacja czy zastosowanie dowodu słuszności, przedsiębiorcy mogą zwiększyć sprzedaż i zadowolenie klientów. Budowanie relacji z użytkownikami to klucz do sukcesu e-commerce, ponieważ to dzięki lojalnym klientom możesz osiągać lepsze wyniki i rozwinąć swój biznes.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Marketing emocjonalny w e-commerce. Jak wykorzystać jego moc?

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ