Świadomość marki w pozycjonowaniu. Sprawdź jej znaczenie!

swiadomosc marki w pozycjonowaniu
Spis treści

• Jakie są główne filary SEO?

• Dlaczego świadomość marki powinna być uznawana za piąty filar SEO?

• Jak stworzyć strategię SEO budującą świadomość marki?

• Jaką rolę w brand awareness pełnią hasła brandowe?

• Jak zwiększyć liczbę wyszukiwań brandowych dla Twojej marki?

• Podsumowanie

Wiele osób wykorzystuje pozycjonowanie stron internetowych wyłącznie w celu dotarcia do konwertującego użytkownika, pomijając przy tym pozostałe etapy lejka sprzedażowego. W rzeczywistości trudno jest przekonać do zakupu osobę, która nie zna marki. Dobra strategia SEO powinna się wiązać z budowaniem świadomości marki w pozycjonowaniu, aby mogła docelowo wspierać sprzedaż.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie są główne filary SEO? 

Na strategię pozycjonowania stron internetowych składa się bardzo wiele elementów, ale można je posegregować w cztery główne filary. Niestety, brakuje w nich elementu, który podkreślałby, jak ważne jest budowanie świadomości. Dlatego nie dziwi nas to, jak wielu przedsiębiorców, którzy samodzielnie zajmują się SEO, nie zdaje sobie sprawy z istotności tego aspektu.


1. Słowa kluczowe i treść 

Większość osób się zgodzi, że jako podstawę strategii SEO uznaje się odpowiedni dobór słów kluczowych i optymalizację treści na stronie internetowej. Przygotowana treść musi być nie tylko nasycona frazami, ale również wyróżniać się wysoką jakością i merytorycznością.


2. SEO techniczne

Kolejnym, bardzo ważnym, aspektem skutecznej strategii jest techniczna optymalizacja strony. Wiąże się to m.in. z zadbaniem o przejrzysty układ strony, intuicyjne poruszanie się po niej, wysoki poziom dostosowania do UX oraz szybkość ładowania.


3. On-site SEO

Pozostałe elementy, które należą do optymalizacji strony internetowej, wchodzą w obszar on-site SEO. Obejmują one np. dane strukturalne schema, meta title, meta description, tekst alternatywny obrazu, nawigację witryny. Ich celem jest optymalizacja, która pozwoli szybciej zrozumieć treść witryny i strukturę strony robotom wyszukiwarek i odwiedzającym.


4. Off-site SEO

Przy pozycjonowaniu strony internetowej ważne są również działania podejmowane poza witryną - ich zadaniem jest przedstawienie strony jako godnej zaufania i jakościowej. Wiąże się to przede wszystkim z pozyskiwaniem back linków i dbałością o ich ilość i jakość.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


Dlaczego świadomość marki powinna być uznawana za piąty filar SEO?

Jednym z głównych celów wdrażania strategii pozycjonowania strony internetowej jest zwiększenie widoczności firmy w internecie. Dlaczego brand awareness i SEO powinny iść ze sobą w parze!

Optymalizacja SEO może mieć bezpośrednie przełożenie na zwiększenie świadomości marki, dlatego musisz zadbać o to, z jakimi skojarzeniami zostawisz swoich potencjalnych odbiorców. Będzie Cię satysfakcjonować sama rozpoznawalność nazwy firmy? Nie powinna. Brand awareness powinno wiązać się z rozpoznawaniem oferty, branży, wartości, jakości i osobowości firmy.

Dbając o to, w jaki sposób jest zapamiętywana Twoja marka, wspierasz jednocześnie swoją strategię SEO. Im popularniejsza jest marka, im więcej informacji potrafią powiązać z nią użytkownicy, tym chętniej jej temat poruszany jest w sieci i jest ona częściej wyszukiwana w Google. To bardzo ważna informacja dla algorytmu Google! 

W dodatku znane marki przyciągają znacznie więcej kliknięć w wynikach wyszukiwania niż te marki, które są nierozpoznawalne. Użytkownicy sieci mają tendencję do przekonania, że duże, znane marki wiążą się z wyższą jakością i niezawodnością. Właśnie dlatego strategia SEO i brand awareness powinny się ze sobą wiązać. Zdobycie wyższych pozycji w Google daje marce większy rozgłos na rynku, a zwiększenie świadomości marki pomaga wzmocnić jej pozycję w "oczach" algorytmu Google.


Jak stworzyć strategię SEO budującą świadomość marki?

Dobrze stworzona strategia SEO już sama w sobie powinna wpływać na zwiększenie świadomości marki w sieci. Dlatego pierwszą wskazówką, by stworzyć skuteczną strategię SEO skoncentrowaną na świadomości marki, jest przestrzeganie podstawowych, polecanych praktyk pozycjonowania stron

Wyżej wymieniane przez nas filary pozycjonowania dadzą Ci podstawę do budowania świadomości. Odpowiednio przygotowane treści zaangażują czytelników i dadzą możliwość budowania wizerunku eksperta w branży. Techniczne SEO zwiększy pozytywne doświadczenia z użytkowania strony, dzięki czemu marka będzie lepiej kojarzona. Optymalizacja on-site SEO zwiększy Twoją szansę na dotarcie do osób, które są realnie zainteresowane Twoją ofertą. Z kolei Off-site SEO pokaże algorytmowi Google i innym użytkownikom, że inne witryny polecają Twoje treści i że Twoja marka jest liderem w branży. Załóżmy więc, że Twoja strategia SEO spełnia podstawowe wymagania - co możesz zrobić więcej? 

O tym, jak powinna wyglądać dobrze zrealizowana strategia SEO, dowiesz się z naszych artykułów: 


Skup się na zrozumieniu odbiorcy i dopasuj do niego treści 

Pozycjonowanie strony internetowej bez znajomości swojej grupy docelowej jest pozbawione sensu. Musisz wiedzieć do kogo chcesz dotrzeć - sprawdź, czego Twoi odbiorcy szukają w sieci, jakie wartości są dla nich ważne, w jaki sposób korzystają z internetu. Skupienie się na zrozumieniu odbiorcy pozwoli Ci na wzmocnienie z nim więzi. 

Nie wiesz, jak określić swoją grupę docelową? Te artykuły mogą Ci pomóc: 

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną

Wykorzystuj SEO do mówienia o swojej marce

Dobrze realizowany brand awareness odróżni Twoją marki od innych. Jak może Ci w tym pomóc SEO? Skoncentruj się na tym, w jaki sposób tworzysz treści. Jaki mają one charakter? Jeśli są to wyłącznie ogólne treści poradnikowe - wprowadź zmiany. Zwiększ ilość treści, które mówią o Twojej marce i zwiększają zaufanie odbiorców. Teksty SEO to miejsce, gdzie możesz podkreślić swoją wiedzę i swoje doświadczenie. Opowiadaj historie, podawaj przykłady, przedstawiaj case studies, rozmawiaj o wyciągniętych lekcjach, zastanawiaj się nad porażkami i sukcesami firmy, wykorzystuj dowody społeczne. 

Potrzebujesz wskazówek dotyczących tworzenia treści łączących SEO i brand awareness? Te artykuły Ci pomogą: 


Zdobywaj linki zwrotne ze stron zgodnych z Twoim wizerunkiem

W SEO liczy się zarówno ilość, jak i jakość pozyskiwanych linków zewnętrznych. Jeśli koncentrujesz się na budowaniu świadomości marki, musisz zwracać uwagę nie tylko na to, by Twoje backlinki pochodziły z silnych stron, ale również na to, żeby można je było powiązać z Twoją marką w aspekcie tematyki i reprezentowanych wartości. Jeśli decydujesz się na wpisy gościnne, upewniaj się, że osoba, z którą będziesz współpracować, wpisuje się w wizerunek Twojej marki. Potencjalnych partnerów, gości wybieraj w przemyślany sposób, rób dokładny research. 

Chcesz dowiedzieć się, jak zdobywać tego typu linki? W naszym artykule znajdziesz szereg wskazówek: 


Zoptymalizuj meta tytuł i meta description 

Pamiętaj, że pierwsze, co widzi Twój odbiorca w sieci to właśnie meta description i meta title. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne i wpływa na to, czy użytkownik Cię zapamięta. Meta tagi to nie tylko miejsce pod optymalizację SEO, możesz je również wykorzystać do budowania świadomości marki. Możesz tam umieścić dowód społeczny, na przykład liczbę zadowolonych klientów, liczbę zrealizowanych współprac, średnią ocenę Twoich usług, liczbę lat działalności na rynku itp. 

Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, jak przyciągać uwagę odbiorcy w wynikach wyszukiwania:


Jaką rolę w brand awareness pełnią hasła brandowe?

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że użytkownicy trafiają z wyszukiwarki na Twoją stronę na trzy sposoby: 

  • szukają rozwiązania problemu, nie znają Twojej marki, ale klikają w link prowadzący do Twojej strony, 
  • widząc wiele wyników w Google, celowo klikają w link do Twojej witryny, bo ją znają i ufają oferowanej przez Ciebie jakości, 
  • celowo wyszukują w Google Twoją firmę, bo cenią Twoją markę. 

Ostatni z tych sposobów możemy określić jako markowy ruch wyszukiwania. Pojawia się on wtedy, gdy potencjalny klient zamiast wpisać w wyszukiwarce Google frazę "agencja seo poznań", wpisze frazę "agencja widoczni". Odzwierciedla to poziom zainteresowania konkretną marką i ma świetne przełożenie na wyższy współczynnik konwersji. Ruch z wyszukiwań brandowych wiąże się najczęściej z ostatnimi etapami ścieżki zakupowej klienta, dlatego warto dążyć do zwiększenia ich liczby. Im częściej są wyszukiwane przez użytkowników frazy związane z Twoim brandem, tym lepszą świadomość marki masz wypracowaną. 

Wizualizacja etapów ścieżki klienta w Google.


Jak zwiększyć liczbę wyszukiwań brandowych dla Twojej marki? 

Frazy brandowe mają dwie ważne cechy. Przede wszystkim bardzo trudno jest je zdobyć, bo swoimi działaniami musisz wygenerować w odbiorcach przywiązanie do marki. Jednak zaletą jest to, że będą one zawsze związane z Twoją firmą, więc nie musisz konkurować z innymi markami o widoczność na nie. Nawet jeśli inni będą reklamować się na Twoje frazy markowe, Google doskonale poradzi sobie z identyfikacją, kogo te hasła dotyczą. 

Martwi Cię to, że konkurencja promuje się na Twoje hasła brandowe? Sprawdź nasz artykuł: 

Chcesz zadbać o widoczność swojej strony w Google?

Krótko mówiąc, ruch z fraz brandowych wynika ze świadomości i zainteresowania daną marką. Aby zwiększyć wykorzystanie takich fraz, musisz podnieść autorytet swojej marki i zdobyć zaufanie odbiorców. Poza pozycjonowaniem skupionym na budowaniu świadomości, możesz wykorzystać inne formy marketingu internetowego. 

  • Retargeting - to sposób dotarcia do ludzi, którzy z jakiegoś powodu zrezygnowali z konwersji w Twojej witrynie i zachęcenie ich do powrotu. W tym celu wykorzystywane jest śledzenie zachowań użytkowników przez pliki cookie. Retargeting może być realizowany za pomocą Google Ads czy też Facebook Ads.

Dowiedz się więcej: 

 

  • Influencer Marketing - zdecydowanie częściej to ludzie, a nie marki wzbudzają zaufanie. Według raportu z 2019 roku, aż 80% konsumentów kupiło coś dzięki poleceniu od influencera (źródło: https://go.rakutenmarketing.com/hubfs/docs/2019%20Influencer%20Marketing%20Report%20-%20Rakuten%20Marketing.pdf). Współpraca z wpływową osobą z Twojej branży lub z grupą mikro-influencerów pomoże Ci zdobyć zaufanie wśród odpowiedniej grupy docelowej. 

Poznaj strategię skutecznej współpracy z influencerami: 

 

  • Opinie klientów - według przeprowadzonych badań, użytkownicy ufają opiniom w internecie tak samo jak opiniom rodziny i znajomych (źródło: https://www.business2community.com/online-marketing/need-know-customer-reviews-website-01991969). Wykorzystaj tę wiedzę i udowodnij swoim odbiorcom, że Twoja marka jest godna zaufania. 

Dowiedz się więcej:

Potrzebujesz więcej wskazówek dotyczących budowania pozytywnego wizerunku firmy? Sprawdź te artykuły: 


Świadomość marki w pozycjonowaniu. Sprawdź jej znaczenie! Podsumowanie 

Wzbogacenie swojej strategii pozycjonowania o budowanie świadomości marki pomoże Ci osiągać lepsze wyniki biznesowe. W ten sposób możesz podnieść zaufanie klientów do marki, organiczny współczynnik CTR, a także skuteczność strategii SEO, co docelowo przełoży się również na wyższy współczynnik konwersji. 

 

Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Świadomość marki w pozycjonowaniu. Sprawdź jej znaczenie!

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 97 głosów

UDOSTĘPNIJ