12 trików, jak przekształcić czytelników bloga w Twoich klientów

Jak przeksztalcic czytelnikow bloga w Twoich klientow
Spis treści

• Lead magnets - jakie elementy bloga mogą pomóc Ci generować leady?

• 12 technik generowania leadów z ruchu na Twoim blogu

• Podsumowanie

Blogowanie stało się w dzisiejszych czasach popularnym narzędziem dla firm, które chcą dotrzeć do swoich klientów za pośrednictwem internetu. Publikowanie wartościowych treści na blogu przyciąga potencjalnych klientów, którzy szukają odpowiedzi na pytania związane z daną branżą lub produktem. Jednak sama publikacja treści na blogu nie jest wystarczająca. Aby przekształcić czytelników bloga w Twoich klientów, trzeba wdrożyć odpowiednie strategie marketingowe. Zobacz, jak możesz tworzyć swój blog, aby zachęcał klientów do wykonania konwersji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Lead magnets - jakie elementy bloga mogą pomóc Ci generować leady?

Lead magnets to elementy znajdujące się na stronie, które mają przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i zachęcić ich do podania swoich danych kontaktowych w zamian za wartościową treść lub korzyści. Ich celem jest pozyskanie leadów (potencjalnych klientów) i umożliwienie firmom kontaktu z nimi w przyszłości.

Lead magnets mogą występować w różnych formach, ale zawsze mają taki sam cel — zmotywować użytkownika do wykonania działania. Najpopularniejsze z nich to:

 • E-booki z cennymi informacjami na tematy związane z branżą, w której specjalizuje się firma.
 • Białe księgi lub raporty, które zawierają szczegółowe informacje na temat danego produktu lub usługi.
 • Checklisty, które pomagają klientom w spójnym i kompletnym realizowaniu działań.
 • Webinary lub podcasty, które dostarczają wartościowej wiedzy.
 • Kursy lub szkolenia online, które pomagają klientom zdobyć wiedzę lub umiejętności.
 • Rabaty lub kupony na produkty lub usługi oferowane przez firmę.

Lead magnets są skutecznym sposobem na pozyskanie leadów i budowanie listy potencjalnych klientów. Dostęp do każdego z tych elementów odbiorcy otrzymują po podaniu swojego adresu mailowego, dzięki czemu firmy mają możliwość nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami i zachęcenia ich do skorzystania z oferty.


12 technik generowania leadów z ruchu na Twoim blogu

Generowanie dużego ruchu na blogu jest bardzo cenne, lecz nie wystarczy, by osiągnąć sukces — ważne jest, aby ten ruch przemienił się w klientów i zapewnił firmie korzyści. Dlatego warto zastanowić się, jak zamienić ruch na blogu w leady i skutecznie wykorzystać go w celu zwiększenia sprzedaży. Zobacz nasze sprawdzone wskazówki, zaczynając od prostych działań, które można wprowadzić już dzisiaj, po bardziej zaawansowane strategie, które pozwolą Ci wykorzystać potencjał Twojego bloga i skonwertować go w cenne leady dla Twojego biznesu.


1. Poznaj swoją grupę odbiorców

To właśnie Twoi odbiorcy określają tematykę i styl pisania, które mają największą szansę na przekształcenie ruchu na blogu w cenne leady dla Twojej marki. Każda grupa docelowa charakteryzuje się unikalnymi potrzebami i zainteresowaniami. W związku z tym, aby skutecznie dotrzeć do swoich odbiorców, konieczne jest dostosowanie sposobu przekazu i języka używanego w komunikacji. Na przykład, jeśli Twoją grupą docelową są młodzi ludzie interesujący się robotyką, konieczne będzie poruszanie innych tematów i używanie innego języka niż w przypadku, gdy Twoimi odbiorcami są dojrzałe kobiety pasjonujące się literaturą.

Może wydawać się to oczywiste, ale zdarza się, że firmy popełniają błędy, tworząc treści, które przemawiają do nich, a nie do ich odbiorców. W przypadku gdy Twoją grupą docelową są właściciele małych lokalnych firm, którzy chcą zwiększyć swoją widoczność online i offline, nie pisz o tym, jak stać się ekspertem w dziedzinie marketingu. Twoi potencjalni klienci chcą wiedzieć, jakie korzyści odniosą dzięki współpracy z Tobą i jak Twój produkt czy usługa wpłynie na ich biznes. Często techniczne szczegóły nie są dla nich interesujące.

Oczywiście treści branżowe także mają swoją wartość, tylko trzeba zachować między nimi odpowiednie proporcje. Dobrej jakości, branżowe treści pomogą Ci zdobyć zaufanie odbiorców i zbudować swoją pozycję jako autorytet w swojej dziedzinie. Jednakże, kiedy chcesz przekształcić czytelników w klientów, musisz tworzyć treści, które są dla nich użyteczne.


2. Wybieraj tematy blogowe, które rozwiązują problemy odbiorców

Najskuteczniejsze tematy blogowe, które przekładają się na konwersje, to te, które odpowiadają na pytania lub pomagają rozwiązać problemy klientów. Możesz skierować treści do odwiedzających, którzy chcą:

 • zwiększyć swoje zarobki,
 • poprawić jakość obsługi klienta,
 • zwiększyć zasięgi swojej firmy,
 • poprawić wyniki sprzedaży.

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju branży, w której specjalizuje się Twoja firma, oraz grupy docelowej. Aby sprawdzić o co najczęściej pytają Twoi odbiorcy i jakie tematy interesują ich najbardziej, warto skorzystać z narzędzi typu Answer the Public, Google Trends czy Buzzsumo.

Wyniki wyszukiwania w narzędziu Answer the Public.

Tematy oparte na rozwiązaniu jakiegoś problemu dają dużą możliwość zdobycia potencjalnych klientów, ponieważ docierają do osób, które szukają sposobu na swój problem i są gotowe do zakupu lub skorzystania z usługi. Ważne jest jednak, by nie udzielać im pełnych odpowiedzi. Powinieneś zapewnić szczegółowe wskazówki dotyczące rozwiązania danego problemu, ale jednocześnie zostawić miejsce na wezwania do działania, które zachęcają odwiedzających do podjęcia dalszych kroków, takich jak zakup, pobranie bezpłatnego materiału, zapisanie się do newslettera lub dołączenie do listy mailingowej. Poprzez artykuł możesz pobudzić ciekawość swoich odbiorców, którzy chętnie dowiedzą się więcej i będą bardziej skorzy do udostępnienia swoich danych kontaktowych. Zobacz, jak szukać inspiracji do tworzenia treści w internecie.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Dostosuj swój content do etapu ścieżki zakupowej klienta

Klienci przechodzą przez kilka etapów ścieżki zakupowej, zanim podejmą ostateczną decyzję. Zwykle postępują zgodnie ze schematem, tzw. lejka zakupowego, który składa się z następujących elementów:

 • Świadomość – w tym etapie potencjalny klient dowiaduje się o istnieniu marki, produktu lub usługi. Może to wynikać z działań marketingowych firmy, takich jak reklama, artykuł na blogu czy polecenie od znajomych.
 • Zainteresowanie – klient zaczyna interesować się ofertą marki lub produktu. Szuka dodatkowych informacji, czyta recenzje, ogląda prezentacje produktów, a wszystko po to, aby lepiej poznać ofertę.
 • Rozważanie – w tym etapie klient rozważa różne opcje i porównuje produkty lub usługi, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie.
 • Zakup – klient podejmuje decyzję o zakupie i dokonuje transakcji.
 • Lojalność – w ostatnim etapie klienci, którzy są zadowoleni z zakupu i doświadczenia związanego z marką, mogą stać się lojalni i polecać markę swoim znajomym. Lojalność klienta jest kluczowa dla utrzymania długoterminowych relacji i zwiększenia szans na powtórny zakup.

Jeśli Twoim celem jest generowanie sprzedaży za pomocą treści blogowych, musisz skupić się na konsumentach, którzy są na etapie początkowym. Twoim zadaniem jest dostarczenie informacji i odpowiedzi na pytania, które nurtują ich przed podjęciem decyzji zakupowej. Treści powinny być przekonujące i budować zaufanie do marki, aż do momentu, kiedy potencjalny klient będzie gotowy do zakupu. Dlatego zadbaj o to, by teksty umieszczane na blogu były wyczerpujące i obszerne — to pozwoli Ci na zdobycie zaufania czytelników oraz pokazanie im, że masz produkt lub usługę, która spełni ich potrzeby. Dowiedz się, jak dopasować content marketing do ścieżki zakupowej klienta.


4. Dostosuj format do użytkowników, którzy skanują tekst

Coraz więcej użytkowników skanuje teksty w poszukiwaniu potrzebnych im informacji, ponieważ zwyczajnie nie mają czasu na przeczytanie całego artykułu. Z myślą o takich osobach zastosuj kilka technik, dzięki którym możesz zwrócić uwagę czytelników oraz szybko i skutecznie zmotywować ich do konwersji:

 • Stosuj nagłówki do każdego z akapitów.
 • Zawieraj w tekście wypunktowania.
 • Wybierz czcionkę i rozmiar, które są czytelne (to szczególnie ważne na urządzeniach mobilnych).
 • Stosuj wyboldowania, zwracając uwagę użytkownika na najważniejsze informacje.
 • Używaj elementów graficznych takich jak zdjęcia, grafiki, infografiki itp.
 • Zadbaj o dostępność treści na mobile.

Użytkownik czytający tekst o przejrzystej strukturze może łatwo ocenić, czy znajdują się tam przydatne dla niego informacje i zdecydować, czy chce dowiedzieć się więcej o działaniach firmy.


5. Wykorzystuj emocje w treściach blogowych

Decyzje, które podejmujemy na co dzień, włącznie z tymi dotyczącymi zakupów, są zazwyczaj kierowane przez nasze emocje. Chociaż na początku cyklu zakupowego działamy racjonalnie, mamy pewne wyobrażenie na temat tego, czego szukamy i ile chcemy na to wydać, to ostatecznie nasze emocje mają kluczowy wpływ na końcową decyzję. Aby przekształcić czytelników bloga w klientów, trzeba to wykorzystać i tworzyć treści, które przekonają ich do zakupu. Jak to osiągnąć?

 • Stosuj język, który wywołuje pozytywne emocje u Twoich czytelników: Zawsze pamiętaj, że Twoje treści mają pomagać użytkownikom, więc stosuj prosty język, który trafi do wszystkich. Staraj się, by teksty były zrozumiałe na tyle, by odbiorcy nie byli zakłopotani i musieli szukać odpowiedzi gdzieś indziej. Dodatkowo warto też zwracać się do klienta bezpośrednio „na Ty”, ma on wtedy wrażenie, że artykuł jest napisany właśnie dla niego i wzbudza to bardzo pozytywne odczucia.
 • Buduj pozytywny wizerunek i relacje z czytelnikami: Możesz to zrobić właśnie za pomocą bloga — pisząc treści, które są użyteczne i wartościowe dla klientów, budujesz z nimi relację, ponieważ odpowiadasz na ich potrzeby i pomagasz rozwiązać ich problemy. Klienci przywiązują się do firm, z którymi nawiązały dobrą relację i z chęcią dokonują ponownych zakupów.
 • Przewiduj obawy swoich czytelników: W swoich treściach poruszaj tematy, które mogą budzić obawy Twoich potencjalnych klientów i od razu przedstawiaj im rozwiązanie. Przekazuj informacje jasno i konkretnie, aby każdy czytelnik wiedział, czego może spodziewać się podczas współpracy z Twoją firmą. To pozwoli mu poczuć się bezpiecznie.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


6. Dołącz do bloga społeczny dowód słuszności

Społeczny dowód słuszności to technika marketingowa, polegająca na wykorzystaniu pozytywnych rekomendacji, opinii i recenzji od innych osób, aby zwiększyć zaufanie i przekonanie potencjalnych klientów do danego produktu lub usługi. Aby wykorzystać społeczny dowód słuszności do generowania leadów z bloga, należy umieścić pisemne opinie od klientów o swoich produktach lub usługach w treści artykułu blogowego. Pamiętaj jednak, aby przedstawiać je w naturalny sposób, tak aby pasowały do treści i dopełniały przekazywane przez Ciebie informacje. Ważne jest również, aby zaznaczyć, że opinia została napisana przez rzeczywistego klienta lub eksperta w danej dziedzinie, co dodatkowo zwiększy wiarygodność Twojej firmy.

Przykładowy dowód słuszności umieszczony w treści artykułu.


7. Zastosuj technikę poczucia pilności

Technika poczucia pilności to strategia, której celem jest wywołanie w użytkownikach poczucia, że muszą działać szybko, aby nie przegapić ważnej okazji lub korzyści. Odczuwanie presji może skłonić czytelnika do podjęcia działania, które w innym przypadku odłożyłby na później lub w ogóle by go nie podjął. Aby skutecznie wykorzystać technikę poczucia pilności w pozyskiwaniu klientów z bloga, warto skupić się na używaniu stwierdzeń, które wywołają w czytelniku poczucie, że może przegapić ważną okazję lub stracić cenną korzyść. Świetnym sposobem na zastosowanie tej techniki są nagłówki i tytuły artykułów. Zobacz przykłady:

 • Pozycjonowanie sklepu. Zobacz, jak szybko możesz osiągnąć pożądane wyniki!
 • Sprawdź, ile możesz stracić, nie reklamując swojej firmy w sieci.
 • 15 błędów, przez które Twoja firma nie zarabia.
 • Zobacz najnowsze technologie, które pomogą Ci rozwinąć biznes!

W treści Twoich artykułów powinny znajdować się odpowiedzi na przedstawione zagadnienia i propozycja Twojej usługi lub produktu, który może pomóc użytkownikom rozwiązać problem. Pamiętaj, aby wspominać o swojej ofercie w sposób naturalny, umieszczaj linki w formie anchorów, które są częścią treści, i subtelne CTA, które motywują do działania.


8. Użyj remarketingu

Remarketing to skuteczna strategia marketingowa, umożliwiająca dotarcie do osób, które odwiedziły Twojego bloga, ale nie wykonały żadnej konwersji. Dzięki remarketingowi możesz tworzyć reklamy, które wyświetlają się użytkownikom podczas przeglądania inny witryn internetowych. Jest to doskonały sposób na przypomnienie użytkownikom o Twojej marce i zachęcenie ich do powrotu na stronę. Aby uruchomić remarketing na swojej stronie internetowej, możesz użyć systemu Google Ads i tam utworzyć reklamę. Zwiększa to szansę na zainteresowanie potencjalnego klienta i zmotywowanie go do wykonania konwersji. Dowiedz się więcej o korzyściach, jakie przynosi remarketing.


9. Stosuj konkretne i naturalne CTA

Stosowanie konkretnych i naturalnych CTA na Twoim blogu jest kluczem do przekształcania odwiedzających w potencjalnych klientów. Twoje CTA powinny być jasne i wyraźne, aby nie było wątpliwości, co chcesz, aby użytkownicy zrobili po przeczytaniu Twojego artykułu. Najlepiej, aby były one dostosowane do treści i naturalnie wpisywały się w przepływ tekstu. Pamiętaj również, aby umieszczać CTA w odpowiednich miejscach na stronie, tak aby były dobrze widoczne dla czytelników. Przetestuj różne warianty CTA, aby sprawdzić, które najlepiej działają na Twoją grupę docelową — skuteczność swoich działań możesz łatwo sprawdzić przy pomocy narzędzia Google Analytics 4.

Przykładowe zastosowanie CTA na blogu.


10. Zaproponuj ekskluzywny content w zamian za rejestrację w serwisie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania leadów jest oferowanie dodatkowych, atrakcyjnych treści w zamian za rejestrację w serwisie. W ten sposób możesz zbudować bazę potencjalnych klientów, którzy są zainteresowani Twoją branżą i chcą poznać więcej szczegółów. Możesz zaproponować bezpłatny ebook, raport, kurs online, bądź inny materiał, który stanowi wartościową informację dla Twojej grupy docelowej. Warto zadbać o to, aby content był odpowiednio dopasowany do artykułu, z którego korzystał użytkownik, dzięki czemu jego wartość będzie jeszcze większa.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


11. Zaproponuj bezpłatny dostęp do materiałów uzupełniających temat artykułu

Część z Twoich czytelników, po przeczytaniu artykułu, będzie chciała uzupełnić i pogłębić swoją wiedzę. Daje Ci to możliwość zmotywowania ich do wykonania konwersji, np. poprzez zaoferowanie treści uzupełniających, takich jak e-booki, infografiki, poradniki, czy check-listy. Użytkownicy chętnie pobierają tego typu materiały, co zwiększa Twoją bazę potencjalnych klientów. Umieść CTA zachęcające do pobrania materiałów w widocznym miejscu w Twoim poście i na stronie głównej bloga. Aby zwiększyć skuteczność tej metody, upewnij się, że oferowane materiały są wartościowe i zachęcą do skorzystania z Twojej oferty. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z liczbą CTA i nie narzucać się z ofertą, ponieważ może to zniechęcić potencjalnych klientów i obniżyć Twoją wiarygodność. Na jednej stronie powinieneś umieścić jedno wyraźne CTA wskazujące użytkownikowi, co może zrobić i jaki cel może osiągnąć.


12. Zachęć do subskrypcji newslettera

Subskrypcja newslettera to podstawowy sposób generowania leadów, który z powodzeniem wykorzystują właściciele stron internetowych. Jeśli Twoja treść jest wartościowa, odwiedzający będą chętnie subskrybować Twoje regularne aktualizacje. Jednak, aby ułatwić im ten proces, warto użyć prostych i sprawdzonych elementów — możesz umieścić statyczną belkę z przyciskiem „zapisz się” na górze swojego bloga lub wykorzystać okienka pop-up, które zachęcą do subskrypcji. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z liczbą CTA i reklam. Zbyt duża ilość wyskakujących okienek i wezwań do działania może spowodować negatywne odczucia u odwiedzających i zniechęcić ich do pozostania na stronie.


Jak przekształcić czytelników bloga w Twoich klientów? Podsumowanie

Przekształcenie czytelników bloga w klientów to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Publikowanie wartościowych treści na blogu to tylko jeden z elementów, który przyciąga potencjalnych klientów. Aby zwiększyć sprzedaż i budować lojalność, trzeba wykorzystać odpowiednie techniki marketingowe, takie jak społeczny dowód słuszności, remarketing czy zastosowanie poczucia pilności. Pamiętaj, że każdy biznes ma swoje indywidualne potrzeby, a strategie marketingowe powinny być dostosowane do tych wymagań. Ważne jest, aby stale monitorować wyniki i dostosowywać swoje działania do zmieniających się potrzeb klientów. Tylko w ten sposób można osiągnąć sukces w biznesie i zwiększyć swoją sprzedaż.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
12 trików, jak przekształcić czytelników bloga w Twoich klientów

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ