Jak zwiększyć konwersje z bloga? 14 skutecznych strategii

Jak zwiekszyc konwersje z bloga 14 skutecznych strategii
Spis treści

• Dostosuj blog do gruby docelowej

• Zaoferuj darmowe treści do pobrania

• Dodaj dowody zaufania społecznego na blogu

• Zadbaj o CTA na blogu ukierunkowane na konwersje

• Twórz treści, które rozwiązują problemy odbiorców

• Skup się na tematach interesujących dla odbiorców

• Dopasuj treści do intencji i zamiarów użytkowników

• Zadbaj o interaktywność treści na blogu

• Dodaj linki wewnętrzne w treści wpisów blogowych

• Wykorzystaj emocje do budowania konwersji z bloga

• Zastosuj wrażenie pilności do zwiększania liczby konwersji

• Wykorzystaj remarketing do budowania konwersji z bloga

• Opisz wartości i zalety produktu do zwiększania konwersji

• Dziel się na blogu wiedzą o swoich klientach

• Podsumowanie

Założenie bloga to skuteczny, a zarazem prosty sposób na wzrost liczby użytkowników odwiedzających Twoją witrynę. Jeśli jednak masz już swojego bloga, który generuje ruch, być może nie wykorzystujesz go do przekształcania czytelników w klientów. To duży błąd. Treści blogowe mogą znakomicie wspierać konwersje. Sprawdź 14 sposobów, jak zwiększyć konwersję z bloga i sprawić, że czytelnicy zaufają właśnie Twojej marce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


1. Dostosuj blog do gruby docelowej

Jak zwiększyć konwersje z bloga? By to zrobić, musisz wiedzieć, do kogo i dla kogo tak naprawdę piszesz. Określ swoją grupę docelową - przed tworzeniem treści dowiedz się, kim są Twoi odbiorcy - sprawdź ich płeć, wiek, zainteresowania, wykształcenie czy poziom dochodów. Zastanów się, czy są w stanie zapłacić więcej za produkt w zamian za lepszą jakość, czy jednak cena będzie kluczowym wyznacznikiem ich decyzji zakupowych. Nie możesz pisać do wszystkich - to prosta droga do porażki w marketingu internetowym. Przykładowo: blog Shopify skierowany jest do użytkowników, którzy chcą zbudować skuteczny i przyjazny dla użytkownika sklep internetowy. Mogą być to osoby w różnym wieku i różnej płci, ale łączy je cel: stworzenie witryny e-commerce. Najlepszym sposobem, by stworzyć skuteczne treści generujące konwersje, jest przeprowadzenie badania rynku i zrozumienie problemów potencjalnych klientów oraz odpowiedź na ich najczęstsze pytania właśnie poprzez treści. By zyskać zaufanie użytkowników, poinformuj ich, o czym jest Twój blog, na jego stronie głównej, by od razu po tym, jak trafią na stronę, wiedzieli, jakie treści znajdą.

Chcesz poznać potrzeby odbiorców?


2. Zaoferuj darmowe treści do pobrania

Dawanie czegoś wartościowego za darmo teoretycznie może wydawać się sprzeczne z intuicją - w końcu chcesz zarabiać na blogu, a nie tracić. Mimo wszystko zaoferowanie wartościowej treści bez oczekiwania zapłaty to szansa na uzyskanie udostępnień w mediach społecznościowych oraz na wzrost średnich współczynników konwersji. Produkt, który oferujesz, to tzw. lead magnet (magnes na leady), który przyciąga użytkowników. W zamian za udostępnienie treści za darmo możesz zyskać dane użytkowników (np. adres e-mail) i pozostawać z nimi w kontakcie za pomocą newslettera. Przykładowym magnesem na leady mogą być takie treści, jak case studies, poradniki czy zestawienia. Pamiętaj, że treści te powinny mieć wyjątkowo wysoką jakość i przekazywać unikalną wiedzę, której użytkownik nie znajdzie nigdzie indziej. Dzięki takim darmowym treściom możesz pozyskać wiele wartościowych linków przychodzących, a także pozostawać w kontakcie z użytkownikami zapisanymi na listę subskrybentów. Duża liczba linków pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony i pozycjonowanie sklepu, zwiększa autorytet marki i może poprawić ruch na blogu. Co więcej, im więcej zaangażowanych i powracających czytelników bloga, tym więcej potencjalnych klientów i konwersji. Jak zwiększyć liczbę konwersji z bloga? Najpierw należy zbudować grono odbiorców, a potem zacząć sprzedawać im swój produkt.

Oferowanie darmowych treści zwiększa także zaufanie do marki oraz jej wiarygodność. Sprawdź:


3. Dodaj dowody zaufania społecznego na blogu

Dowody zaufania społecznego, takie jak referencje i pozytywne opinie, możesz umieszczać w różnych częściach witryny. Jak zwiększyć kownersje z bloga? Dodaj opinie także na blogu. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz komentarzy pod artykułami blogowymi. Ekspert w branży pochwalił Twój blog? To rekomendacja, którą warto się na nim pochwalić. Kolejnym sposobem na budowanie dowodów zaufania społecznego to:

 • publikacja artykułów gościnnych na poczytnych blogach w danej branży, dzięki czemu zaprezentujesz swoją markę szerokiemu gronu odbiorców,
 • dodanie na blogu logo stron, z którymi współpracujesz w zakresie wymiany artykułów blogowych.

Sekcja opinii i referencji na blogu agencji widoczni


4. Zadbaj o CTA na blogu ukierunkowane na konwersje

Jak zwiększyć współczynnik konwersji poprzez blog? Ważna wskazówka to optymalizacja CTA (wezwań do działania) na blogu. Każdy wpis blogowy powinien zawierać wezwania do działania zachęcające do konwersji - skorzystania z oferty czy też zakupu produktu. Treść bez wezwania do działania jest jak droga prowadząca w ślepy zaułek. Jak zoptymalizować CTA w treściach blogowych?

 • Zadbaj o dopasowanie treści CTA do zawartości wpisu blogowego.
 • Dodaj kilka wezwań do działania, ale pamiętaj, by nie przesadzić.
 • Unikaj jednolitych wezwań do działania we wszystkich wpisach.
 • Zadbaj o jasny i prosty komunikat.
 • Zwracaj się bezpośrednio do użytkownika.
 • Wykorzystaj narzędzia, takie jak Hotjar, i sprawdź, w którym miejscu użytkownicy kończą przewijanie Twoich treści, i dokładnie w tym miejscu umieść CTA.
 • Dodaj CTA w treściach blogowych - na górze, w połowie wpisu i na dole.

Przykład CTA na blogu agencji widoczni


5. Twórz treści, które rozwiązują problemy odbiorców

Jak zwiększyć współczynnik konwersji na stronie lub w sklepie poprzez blog? Wykorzystaj treści do tego, by edukować klientów w zakresie problemów i zagadnień, które rozwiązuje Twoja usługa lub produkt. Taka taktyka zwiększa zaufanie odbiorców i stawia Cię w roli eksperta w danej dziedzinie. Jeśli czytelnicy napotykają problem, o którym wspomniałeś na blogu, w naturalny sposób przypomnę sobie o twojej marce i będą bardziej skłonni do skorzystania właśnie z Twojej oferty. Wykaż się empatią, pokaż, że rozumiesz potrzeby odbiorców. Pamiętaj, że tak naprawdę odbiorcy kupują od ludzi, a nie od firm, dlatego pokaż ludzką twarz swojego biznesu. Jeśli pokażesz, że rozumiesz potrzeby i oczekiwania klientów, sprawiasz, że ci mogą być bardziej skłonni do kupowania produktów i usług, nawet jeśli nie są one reklamowane na blogu.

Chcesz zwiększyć widoczność strony www?


6. Skup się na tematach interesujących dla odbiorców

Jak zwiększyć konwersje z bloga? Pisz o tym, co interesuje Twoich odbiorców. Jeśli prowadzisz warsztat samochodowy i tworzysz treści o ubezpieczeniu auta, być może marnujesz swój potencjał, docierając do osób, które są zainteresowane innymi usługami niż te, które oferujesz. Sprawdź zatem:

 • jakie tematy treści interesują Twoich potencjalnych klientów (np. w narzędziu Answer the Public),
 • przeprowadź badanie słów kluczowych (np. w narzędziach Google Keyword Planner, Senuto, Surfer).
 • jakich fraz kluczowych brakuje w Twoich treściach, które interesują Twoich odbiorców i które wykorzystuje Twoja konkurencja.

Zobacz, jak wybierać słowa kluczowe do pozycjonowania sklepu.

Narzędzie Answer the Public do poszukiwania tematów interesujących użytkowników


7. Dopasuj treści do intencji i zamiarów użytkowników

W przypadku reklam Google Ads wielu reklamodawców dopasowuje treść i zawartość reklamy do zamiary kupujących. Tę samą taktykę warto wykorzystać w tworzeniu treści. Jakie wskazówki można wykorzystać w content marketingu na blogu w praktyce, by zwiększyć liczbę konwersji?

 • Nie bój się wykorzystywać słów kluczowych o mniejszej liczbie wyszukiwań, ale wysokiej intencji zakupowej - tzw. frazy long tail pozwalają skutecznie konkurować z dużymi markami i zwiększają szansę na sprzedaż.
 • Twórz treści dopasowane zarówno do odbiorców znajdujących się na szczycie lejka zakupowego, jak i u jego dołu. Nie oczekuj, że treści skierowane do użytkowników na szczycie lejka przyniosą morze klientów, ale pamiętaj, że mogą zwiększyć Twój autorytet, wesprzeć proces pozyskiwania linków itp.
 • Sprawdź, jak wykorzystać intencję wyszukiwania w SEO dla stron i sklepów internetowych.

Zapytania użytkowników dzielimy na informacyjne, nawigacyjne oraz transakcyjne. Większość wpisów blogowych prawdopodobnie będzie odpowiadać na zapytania informacyjne. Oznacza to, że w odpowiedzi na te zapytania w wyszukiwarce Google będą wyświetlać się blogu, a nie na przykład strony produktowe.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie?


8. Zadbaj o interaktywność treści na blogu

Jak zwiększyć konwersję na stronie i w sklepie poprzez treści blogowe? Możesz to zrobić za pomocą skutecznego CTA oraz linków do powiązanych artykułów, ale to nie jedyny sposób. Skuteczną taktyką jest wdrożenie rozwiązań, które zwiększą zaangażowanie użytkowników na blogu. Mogą to być krótkie quizy podsumowujące wiedzę z przeczytanego artykułu.


9. Dodaj linki wewnętrzne w treści wpisów blogowych

Jak zwiększyć konwersję z bloga? Wykorzystaj linkowanie wewnętrzne. Jest to szczególnie istotne, jeśli w treści bloga wspominasz o produktach, które masz w swoim sklepie. Dodaj na produktach linki wewnętrzne prowadzące do karty produktowej w sklepie internetowym. W ten sposób wesprzesz sprzedaż oraz pozyskiwanie konwersji. Wykorzystaj także następujące wskazówki:

 • Pamiętaj, by linki te pojawiały się w treści w sposób naturalny.
 • Unikaj zwrotów sprzedażowych (takich jak “kup” itp.).
 • Skup się na zaprezentowaniu zalet produktów i korzyści, które one zapewniają.
 • Wybierz tematy postów na blogu, które są ściśle związane z produktami, które sprzedajesz. Jeśli temat jest ściśle dopasowany, łatwo jest w naturalny sposób umieścić swoje produkty w treści artykułu

Sprawdź także:

Przykład linkowania wewnętrznego wewnątrz treści na blogu


10. Wykorzystaj emocje do budowania konwersji z bloga

Użytkownicy w internecie i poza nim często podejmują decyzje zakupowe pod wpływem emocji, nawet jeśli za zakupem stoi pierwotna, rozsądna potrzeba. Możesz wykorzystać tę wiedzę w swojej strategii content marketingowej na blogu:

 • Stosuj frazy i wyrażenia, które wywołują u odbiorców pozytywne emocje.
 • Buduj pozytywne relacje biznesowe z odbiorcami - im lepsze doświadczenia mają z Twoją firma, tym mniejsza szansa, że wybiorą ofertę konkurencji.
 • Zmniejszaj obawy odbiorców, np. poprzez możliwość darmowego zwrotu i szybki zwrot pieniędzy.


11. Zastosuj wrażenie pilności do zwiększania liczby konwersji

Wrażenie pilności często wykorzystuje się na stronach produktowych. Można z powodzeniem przenieść tę strategię także do treści blogowych oraz umieszczonych w nich wezwań do działania. Wystarczy stworzyć ofertę ograniczoną czasowo i umieścić ją w CTA na blogu. Na przykład stwórz e-book, który będzie dostępny do pobrania w formacie PDF tylko dla pierwszych 100 osób, które zapiszą się na listę mailingową. Jak jeszcze stworzyć wrażenie pilności na blogu?

 • Stosuj krótkie i dynamiczne zdania.
 • Pisz krótkie akapity.


12. Wykorzystaj remarketing do budowania konwersji z bloga

Z pewnością istnieje grupa odbiorców, która trafiła na Twojego bloga, ale nie dokonała konwersji bądź nie zaangażowała się w treści. Możesz do niej dotrzeć ponownie za pomocą remarketingu. Dzięki temu zwiększysz szansę na ponowną wizytę na blogu, a być może także na skorzystanie z oferty. Do działań remarketingowych najlepiej wykorzystać remarketing Google Ads.

Chcesz ponownie dotrzeć do odbiorców swojego bloga?


13. Opisz wartości i zalety produktu do zwiększania konwersji

Jak zwiększać konwersję na stronie lub w sklepie za pomocą treści? Pisz językiem korzyści i zaprezentuj odbiorcom, czym wyróżnia się Twój produkt i dlaczego jest im tak potrzebny. W tym celu pochwal się zaletami. W tym celu możesz stworzyć treści porównujące Twój produkt z produktami konkurencji. Nie dość, że skierujesz treści na popularne frazy kluczowe, to także w sposób naturalny zaprezentujesz zalety produktu w stosunku do innych ofert na rynku, a użytkownik doceni Cię za przekazania darmowej wiedzy. Ty zyskasz dzięki temu reklamę produktu, która nie jest nachalna i nie rzuca się w oczy.


14. Dziel się na blogu wiedzą o swoich klientach

Case studies to klucz do sukcesu w pozyskiwaniu konwersji z bloga. Jak możesz je wykorzystać? Regularnie dziel się na blogu informacjami o swoich klientach. Opisz ich historie sukcesu i pokaż, w jaki sposób” i w jakim czasie osiągnęli określone efekty dzięki współpracy z Twoją firmą. W ten sposób pokażesz użytkownikom, jak Twoja usługa może pomóc prawdziwym ludziom i zachęcisz ich do inwestycji bez wywoływania presji i nacisku.


Jak zwiększyć konwersje z bloga? Podsumowanie

Blog to znakomity sposób na wzrost konwersji na stronie internetowej oraz w witrynie sklepu, oczywiście pod warunkiem, że będzie dobrze prowadzony. Zrezygnuj z nachalnego nakłaniania odbiorców do zakupu. W zamian postaw na wartościowe i przydatne treści, edukację oraz poznanie grupy docelowej. W ten sposób zbudujesz zaufanie odbiorców, zaangażowaną grupę użytkowników oraz wizerunek eksperta, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na poziom sprzedaży Twoich usług lub produktów.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zwiększyć konwersje z bloga? 14 skutecznych strategii

Średnia ocen użytkowników4.80 na podstawie 74 głosów

UDOSTĘPNIJ