Jaki hosting wybrać pod SEO? 10 ważnych zasad

jaki hosting wybrac pod seo

Wybierając hosting dla swojej witryny, należy mieć na uwadze, że ma to również bardzo duży wpływ na wyniki SEO. Zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu strony internetowej? Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 ważnych czynników, którymi warto się kierować, wybierając dostawcę usług hostingowych.

 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jaki hosting www wybrać?

Hosting to nic innego, jak wydzielona przestrzeń w sieci, która pozwala na dzielenie się wybranymi zasobami. Chcąc przekazywać określone treści innym użytkownikom, musisz mieć zapewnioną przestrzeń, dzięki której te zasoby będą przekazywane w sposób sprawny i czytelny. To właśnie dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jaki hosting wybrać. Wpływa on na wiele aspektów działania strony, w tym na jej szybkość, spójność, bezpieczeństwo, a także skuteczność pozycjonowania strony. Jeżeli wybierasz hosting pod SEO, skup się na tym, by wspierał i usprawniał prowadzone przez Ciebie działania.

Przygotowaliśmy dziesięć aspektów, które powinieneś zweryfikować, przed ostatecznym wyborem hostingu.

 

Lokalizacja serwera

Lokalizacja, w której znajduje się wybrany serwer www, ma duży wpływ na rankingi SEO. Jeżeli korzystasz z VPS, serwera dedykowanego lub hostingu współdzielonego, Twoja witryna jest zlokalizowana na fizycznym serwerze w centrum danych. W takim razie, jak wybrać dobry hosting, by jego lokalizacja pozytywnie wpływała na SEO? Ważne jest, by dobierać lokalizację serwera do targetowanej grupy odbiorców. Jeżeli planujesz docierać w większości do klientów z Wielkiej Brytanii, wybierz serwer z UK, natomiast, gdy Twoim targetem są konsumenci z Polski, wybierz polski serwer. Odległa lokalizacja serwera wpłynęłaby negatywnie na czas ładowania się strony. Dodatkowo, niespójność między lokalizacją serwera a prowadzoną działalnością, mogłaby generować zastrzeżenia ze strony botów Google, co miałoby negatywne przełożenie na wyniki SEO.

 

Wysoka dostępność hostingu

Jeżeli na liście Twoich priorytetów wysoko plasuje się pozycjonowanie, hosting powinien gwarantować wysoką dostępność strony dla użytkowników. Im dłuższy przestój strony, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zrezygnuje z wizyty. Wybierz taki hosting, który zapewnia około 99,9% gwarancji dostępności. Taki wynik pozwala na 1,44 minuty przestoju w ciągu dnia, co z kolei daje 8,8 godziny przestoju w skali roku. Wiele osób kusi oferta hostingów zapewniających 100% dostępu strony, bez żadnych przestojów. Miej jednak na uwadze, że brak przestojów w pracy hostingu nie jest możliwy. Można jednak go zminimalizować i to właśnie tym, by ten czas był możliwie jak najkrótszy, powinniśmy się kierować przy wyborze.

 

Profesjonalny zespół wsparcia hostingu

Decydując się na jakikolwiek hosting www, należy pamiętać, że nawet na najlepszym serwerze mogą się pojawić jakieś nieprzewidziane problemy. Dobry hosting będzie wyróżniać dostępność profesjonalnego wsparcia technicznego - bezpłatnego i w szerokim zakresie godzinowym, najlepiej w systemie 24-godzinnym. Sprawdź również, jaka forma kontaktu jest oferowana przez hosting. Kontakt telefoniczny, mailowy, czy też przez chat online? Coraz więcej dostawców usług hostingowych oferuje wsparcie przez media społecznościowe, na przykład na Twitterze.

 

Krótki czas ładowania witryny

Szybkość działania strony jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na SEO, dlatego wybierając hosting, sprawdź, jaki zapewnia średni czas ładowania stron. Bardzo ważne jest, by wybrać hosting, który może się już pochwalić dostarczaniem odpowiedniej prędkości innym stronom. Jeżeli Twoja strona będzie się długo ładować, wszystkie inne działania optymalizacyjne nie będą przynosić żadnych skutków. Co więcej, zbyt długi czas buforowania może sprawić, że użytkownicy nie będą mogli uzyskać dostępu do strony, wskutek czego witryna może zostać tymczasowo usunięta z wyników wyszukiwania.

 

Nie wiesz jaki hosting wybrać dla swojej strony?

 

Zapewniane przez hosting funkcje bezpieczeństwa

Aby wybrać dobry hosting pod SEO, należy również zwrócić uwagę na dostępne funkcje bezpieczeństwa. W dużym stopniu wpływa to na wydajność witryny - musisz mieć pewność, że dane Twojej strony są bezpieczne i nie staną się celem ataku hakerskiego. Jest to szczególnie istotne, gdy jest to witryna transakcyjna, gdzie są przetwarzane wrażliwe dane Twoich klientów. Jednymi z podstawowych zabezpieczeń, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając hosting są kompatybilność z HTTPS i dostępność bezpłatnych certyfikatów SSL. Warto tu podkreślić, że HTTPS jest jednym z czynników wpływających na wyniki pozycjonowania strony internetowej. Wybierając hosting www, zwróć uwagę, by dostawca zapewniał regularne aktualizacje zabezpieczeń i usuwanie ewentualnych luk w kodzie. Sprawdź również, czy jest wyłączone korzystanie z protokołu FTP przez nieznanych użytkowników.

W naszym artykule dowiesz się więcej o tym, jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej.

 

Dostępne miejsce na dysku

Odpowiedź na pytanie, jak wybrać hosting, należy również oprzeć o kwestię docelowego przeznaczenia strony. Jest spora różnica między potrzebami, które ma blog, a na przykład sklep internetowy. Jest to istotne, chociażby ze względu na potrzebną ilość miejsca na dysku. Wiele hostingów jest przygotowywanych z myślą o treściach blogowych, które nie wymagają zbyt wiele miejsca w systemie. Jeżeli planujesz prowadzić sprzedaż internetową, sprawdź, ile miejsca na dysku, jest dostępne w oferowanym pakiecie. Pamiętaj, że niedostosowana przestrzeń na dysku do rzeczywistych potrzeb strony, może skutkować spowolnieniem działania witryny.

Dodatkowo warto się również upewnić, że oferta od danego dostawcy hostingu jest elastyczna. Bardzo możliwe, że na skutek rozwoju działalności, pierwotnie wybrana oferta okaże się niewystarczająca. Z czasem może się okazać, że konieczne będzie przejście na własny serwer dedykowany. Upewnij się, że będziesz mógł zrealizować takie przejście, jednocześnie korzystając z usług tego samego dostawcy, co pierwotnie.

 

Czas przechowywania kopii zapasowych

Jednymi ze skutecznych sposobów zapobiegania przestojom witryny i zapewnienia jej płynnego działania są funkcjonalne narzędzia pamięci podręcznej. Chcąc wybrać dobry hosting www, warto sprawdzić, jak często są tam wykonywane automatyczne kopie zapasowe i jak długi jest okres ich przechowywania. To rozwiązanie jest szczególnie ważne na wypadek ewentualnego włamania hakerskiego - dane witryny będą zapisane. Zweryfikuj również, czy za realizację kopii zapasowych dostawca pobiera dodatkową opłatę. Staraj się znaleźć takiego dostawcę hostingu, który zapewni Ci regularne tworzenie automatycznych kopii zapasowych za darmo i zapewni pomoc w przypadku problemów z naruszeniem bezpieczeństwa.

 

Dodatkowe wsparcie SEO

Poza podstawowymi możliwościami zapewnianymi przez hosting www warto się również zorientować, jakie dodatkowe korzyści zyskasz, decydując się na ofertę danego dostawcy. Jest wiele dodatkowych możliwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na efekty pozycjonowania strony internetowej. Warto zwrócić na przykład na to, czy hosting oferuje wykorzystanie wtyczek SEO lub, czy jest kompatybilny z zewnętrznymi wtyczkami SEO. Dowiedz się również, czy są one dostępne za dodatkową opłatą, czy są darmowe. Wśród polecanych wtyczek wymienia się między innymi:

  • Elementor;
  • Jetpack;
  • Optinmonster;
  • Akismet;
  • Yoast.

Pomogą Ci one stworzyć przyjazną SEO, użyteczną stronę internetową.

Przykładowe wykorzystanie wtyczki Yoast.

 

Sprawdź naszą listę najlepszych, darmowych narzędzi SEO!

 

Hosting zintegrowany z wybranym systemem CMS

Warto mieć na uwadze to, żeby wybrać taki hosting, który dobrze się integruje z systemem CMS, który planujesz używać. Może masz wybrany system, który już znasz i któremu ufasz lub wybrałeś ten system, którego obsługi jesteś w stanie szybko się nauczyć? Upewnij się, że dany hosting będzie dobrze współpracował z tym CMS’em. Możliwość bezproblemowego tworzenia angażujących treści to bardzo ważny element skutecznej strategii SEO. Aktualnie, zdecydowana większość dostępnych hostingów pozwala na wykorzystanie narzędzi do tworzenia treści typu „przeciągnij i upuść”, co znacząco ułatwia pracę nad stroną.

 

Opinie i recenzje hostingu www

Osobom, które nie wiedzą, jaki hosting www wybrać pod SEO, polecamy również zapoznanie się z recenzjami użytkowników. Mogą one dostarczyć wielu przydatnych informacji i pomóc przy wyborze. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że większość osób, które decydują się na opublikowanie recenzji, robi to pod wpływem impulsu wynikającego z jakiegoś nieprzyjemnego doświadczenia. Niewielu zadowolonych użytkowników dzieli się tak chętnie swoją opinią o usługodawcy. Warto także sprawdzać zestawienia polecanych hostingów, które są przygotowywane przez zaufane, profesjonalne platformy lub zapoznać się z opinią specjalistów w tej dziedzinie. Dobrym rozwiązaniem może się również okazać wykorzystanie okresu testowego danego hostingu i samodzielne zweryfikowanie, czy spełnia on założone wymagania. Taki test może trwać na przykład tydzień lub dwa, ten okres da wystarczająco dużo informacji, by podjąć odpowiednią decyzję.

 

Jak hosting wpływa na SEO?

Aby optymalizacja witryny była skuteczna, musi mieć dobre podstawy w postaci sprawnie działającego serwera. Wybór hostingu jest ważny dla pozycjonowania ze względu na to, że wpływa na tak kluczowe aspekty, jak:

  • Szybkość działania strony - jednym z ważniejszych czynników wpływających na skuteczność pozycjonowania jest czas ładowania strony. Wolno działające strony nie tylko tracą potencjalnych klientów, ale także ryzykują karą od Google.
  • Czas pracy witryny - jest to czynnik, który wskazuje, przez jaki czas jest dostępna jest Twoja strona dla użytkowników, a jak często ma przestój w działaniu. Zbyt częste przestoje sprawiają, że treść często nie jest dostępna dla użytkowników, co zwiększa wskaźnik odrzuceń, a zmniejsza wskaźnik konwersji. Takie działanie to również informacja dla robotów Google, że Twoja witryna działa w prawidłowy, płynny sposób.

 

Chcesz wypozycjonować swoją nową stronę?

 

Jak wybrać dobry hosting pod SEO? Podsumowanie

Dobry hosting to jeden z podstawowych elementów, o które należy zadbać przed rozpoczęciem procesu pozycjonowania. Jego zadaniem jest w tym wypadku zapewnienie skutecznego osiągnięcie zakładanych efektów SEO poprzez wspomaganie szybkości i funkcjonalności witryny. Wybierając hosting według powyższych wskazówek bez wątpienia znajdziesz odpowiednie rozwiązanie dla Twojej strony www.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jaki hosting wybrać pod SEO? 10 ważnych zasad

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 112 głosów

UDOSTĘPNIJ