6 sprawdzonych porad, jak pozycjonować nową stronę

jak pozycjonowac strone widoczni 1

Chcesz, żeby Twoja strona szybko osiągnęła wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania? Zastanawiasz się jak wypozycjonować nową stronę internetową? Przygotowaliśmy sześć porad SEO, które pomogą Ci stworzyć od podstaw witrynę dobrze indeksującą słowa kluczowe.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

1. Wybierz prostą i chwytliwą nazwę dla strony

Dobrze dobrana nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania dla potencjalnych klientów/czytelników. Warto wybrać krótką, prostą frazę, która będzie kojarzyć się klientom z określonym tematem — usługą, produktem, branżą, marką. Ważna jest również unikalność, dlatego warto wcześniej zweryfikować, czy wybrana nazwa nie jest już zajęta lub, czy nie istnieje strona o bliźniaczo podobnej nazwie. Popularnym trendem jest tworzenie nazw domen:

 • w oparciu o nazwę marki,
 • w oparciu o słowo kluczowe.

Domena z nazwą marki to dobre rozwiązanie, gdy chcesz budować jej rozpoznawalność na rynku. Z kolei wykorzystanie słowa kluczowego w nazwie pozwoli na zakomunikowanie potencjalnym odbiorcom oferowanej treści. Należy jednak pamiętać, że użyta w nazwie strony fraza nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie nowej strony — jest to wyłącznie wskazówka dla czytelników. Wybierając nazwę domeny opartą o słowo kluczowe, należy myśleć szeroko. Na przykład firma produkująca sukienki może w przyszłości poszerzyć swój asortyment i sprzedawać również inne ubrania. W związku z tym wykorzystanie słowa kluczowego „sukienki” przy nazwie domeny może się z czasem okazać utrudnieniem w procesie identyfikacji profilu marki.

 

2. Stwórz intuicyjny szkielet nowej strony www

Planując skuteczne pozycjonowanie strony od A do Z, należy zadbać o przyjazną użytkownikom mapę witryny. Kluczowe filary strony należy oprzeć o cele domeny i najważniejsze treści. Przykładowy szkielet może przedstawiać kolejno stronę główną, stronę o firmie, o usługach oraz stronę kontaktową. Struktura powinna mieć kolejność hierarchiczną — od ogółu do szczegółu. Wizualnie przypomina to piramidę potrzeb Maslowa, gdzie od najważniejszego elementu przechodzi się do kolejnych, powiązanych tematycznie. Warto zobaczyć, jak to wygląda na stronie Widoczni.com.


Przykładowy szkielet strony na podstawie strony widoczni.com

 


Z odpowiednio stworzonego szkieletu nowej strony wynika również schemat linkowania wewnętrznego, który jest jednym z najważniejszych składowych pozycjonowania. Linkowanie wewnętrzne ma na celu wyróżnienie istotnych dla witryny stron, poprzez przekierowanie siły wypozycjonowanej już strony na tę, która dopiero jest budowana. Struktura witryny pomaga robotom zrozumieć powiązania pomiędzy stronami oraz ich istotność. Ma to również wpływ na to, jakie słowa kluczowe będą kojarzone z konkretnymi stronami witryny. Więcej na temat tego, jak pozycjonować nową stronę internetową wykorzystując linkowanie wewnętrzne, możecie się dowiedzieć z naszego artykułu "5 powodów, dlaczego link building jest opłacalny".

Chcesz wypozycjonować swoją stronę internetową?

Aby stworzyć dobry szkielet nowej strony, ważne jest dobranie odpowiedniego systemu CMS dla nowej strony. Warto zapoznać się z różnymi możliwościami i dobrać system, który będzie Ci odpowiadał nie tylko pod względem estetycznym, ale będzie również funkcjonalnym. Aby sprawdzić, jak działają witryny stworzone z użyciem wybranego systemu CMS, możesz wykorzystać Google Lighthouse lub Chrome Dev Tools. Przy wyborze systemu warto zwrócić uwagę na ilość luk w zabezpieczeniach Cross-Site Scripting (XSS), mogą one powodować włamania hakerskie na stronę. Dla wybranych CMS’ów możliwy jest również dobór wtyczek, które mogą usprawnić działanie strony i pomóc szybko zaindeksować nową stronę w Google. Wśród podstawowych wtyczek wymienia się:

 • wtyczki antyspamowe,
 • wtyczki bezpieczeństwa,
 • wtyczki SEO,
 • wtyczki formularzy kontaktowych,
 • wtyczki zapisu do newslettera.

Przy wykorzystywaniu wtyczek należy zwrócić uwagę na to, by ich nie powielać. Może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego.

 

3. Zaplanuj treści na nową stronę

Jeżeli chcesz zbudować stronę, która będzie się dobrze pozycjonować, musisz zadbać o jej spójność. Przed rozpoczęciem publikacji określ grupę docelową, a także zdefiniuj jej potrzeby. Treści powinny być przygotowywane z myślą o tych osobach. Może Ci w tym pomóc analiza stron innych firm. Badanie działań konkurencji pomaga zorientować się w trendach i dobrych praktykach. Sprawdź na przykład:

 • Jakie są ich mocne i słabe strony?
 • Jaką grupę docelową obrali?
 • Jak wypada ich strona pod kątem kluczowych wskaźników internetowych?
 • Czy witryna zawiera wewnętrzne uszkodzone linki?
 • Czy wykorzystują zduplikowane opisy i tytuły meta?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci między innymi sprawdzić, czy strona konkurencji ma mocne SEO. Dzięki temu łatwiej Ci będzie określić barierę wejścia do branży, znaleźć idealną dla siebie niszę, a także znajdziesz wskazówki, jak pozycjonować nową stronę samemu.

Pozycjonowanie strony we własnym zakresie należy rozpocząć także od przygotowania głównych treści w oparciu o wybrane słowa kluczowe. Główne strony szkieletu witryny powinny opierać się o najważniejsze frazy, które najlepiej definiują Twoją ofertę. Aby skutecznie dobrać słowa kluczowe, najlepiej jest skorzystać ze sprawdzonych narzędzi jak np. Google Keyword Planner, Ubersuggest, Ahrefs. Sprawdź więcej narzędzi do efektywnego dobierania fraz.

Dobrą praktyką przy tworzeniu nowej strony jest długoterminowe planowanie treści. Przygotuj sobie plan z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Taki harmonogram uzupełnij o planowane daty publikacji, tematy oraz dobrane pod treść słowa kluczowe. Przy tworzeniu kalendarza redakcyjnego może Ci pomóc zapoznanie się z datami najważniejszych wydarzeń branżowych, a także świąt państwowych, które są powiązane w jakiś sposób z Twoją działalnością. Warto też być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z branży, by wiedzieć, co ciekawi potencjalnych odbiorców. 

 

4. Zaplanuj optymalizację SEO dla nowej strony

Jeśli zastanawiasz się, jak wypozycjonować nową stronę internetową, zacznij od wdrożenia dobrych praktyk SEO. Można je podzielić na trzy grupy: optymalizację techniczną, optymalizację offsite oraz optymalizację onsite.

 

Optymalizacja techniczna strony

Optymalizacja techniczna to jeden z fundamentów budowania wysokiej pozycji strony w wyszukiwarce internetowej. Składa się na nią bardzo wiele elementów, a pierwszym krokiem jest weryfikacja m.in.:

 • szybkości ładowania strony,
 • struktury strony,
 • poprawności linków,
 • unikalności treści,
 • bezpieczeństwa witryny,
 • wykorzystania danych strukturalnych,
 • zastosowania tagów hreflang i innych elementów, które nieprawidłowo wdrożone, uniemożliwiają skuteczne pozycjonowanie strony.

Więcej o optymalizacji technicznej możecie się dowiedzieć z naszego artykułu.

 

Optymalizacja on-site

Działania optymalizacyjne, które dzieją się w obrębie samej witryny, są nazywane optymalizacją on-site. Podobnie, jak w przypadku optymalizacji technicznej, na tę również składa się wiele różnorodnych działań. Wśród najważniejszych wymienia się jednak dbanie o wartościową, unikalną treść, umiejętność odpowiadania na potrzeby użytkowników, wykorzystanie słów kluczowych (w odpowiedniej liczbie), wykorzystywanie nagłówków H1-H6. Do optymalizacji on-site zalicza się również pisanie dobrych meta title oraz meta description (sprawdź, jak pisać chwytliwe meta title i meta description). Istotna jest również optymalizacja obrazów wykorzystywanych w tekście. Póki co, algorytmy Google nie potrafią czytać informacji z obrazu, dlatego należy umieszczać ich opis alternatywny w kodzie strony. Niezbędnym elementem jest również wspomniane wcześniej linkowanie wewnętrzne. Więcej o optymalizacji on-site możecie się dowiedzieć z naszego poradnika na blogu.

 

Optymalizacja off-site

Analogicznie do poprzedniego przykładu, optymalizacja off-site, to wszystkie działania obejmujące pozycjonowanie poza samą witryną. Wśród czynników off-site wymienia się między innymi:

 • linkowanie zewnętrzne,
 • prawidłowy profil linków (odpowiednia liczba linków dofollow i nofollow),
 • autorytet, wiek i historia domeny
 • popularność marki w sieci.

Jeśli nie wiesz, jak pozycjonować stronę w Google, koniecznie przeczytaj więcej o najważniejszych czynnikach rankingowych Google (w tym o optymalizacji off-site) w naszym artykule

Zależy Ci na wysokich wynikach konwersji?

 

5. Sprawdzaj statystyki i popularność swojej strony internetowej

Zanim rozpoczniesz działania na swojej stronie, zapoznaj się z podstawowymi narzędziami analitycznymi, które pomogą Ci w przyszłości ocenić efekty SEO. Na początek polecamy Google Analytics. To darmowe narzędzie, które pozwala ocenić ruch na stronie pod różnymi kątami. Sprawdzisz tu, jak wiele osób odwiedza Twoją stronę, skąd pochodzą, jakich kanałów używają, na jakich podstronach pozostają najczęściej, jak ruch na stronie przekłada się do osiągnięcia założonych celów itp. Dane z Google Analytics można dowolnie filtrować i segmentować, dzięki czemu uzyskane informacje są konkretniejsze. Korzystając z Google Analytics, należy koniecznie ustalić konwersje. Celem może być na przykład zapytanie ofertowe, zakup produktu, określona ilość czasu spędzona na stronie, zapisanie się na listę subskrybentów, założenie konta. Założony cel należy określić w panelu, aby móc później mierzyć jego skuteczność. Raport „Konwersje” w Google Analytics przedstawia takie informacje, jak:

 • strona, z której jest realizowany cel,
 • podstrony wspierające konwersję,
 • podstrony, które odwiedził użytkownik przed dokonaniem konwersji,
 • liczba i wartość konwersji, którą przynosi ruch na stronie. 

 

Mierzenie konwersji w Google Analytics


Jeżeli prowadzisz kampanie w Google Ads, połącz to konto z kontem Google Analytics. Wówczas będziesz mógł skuteczniej weryfikować efekty podejmowanych działań. Uzyskasz dzięki temu informacje na przykład o współczynniku odrzuceń, czasie trwania sesji. Aby połączyć Google Ads z Google Analytics musisz:

 1. Wejść na swoje konto w Google Analytics;
 2. Przejść w sekcję Administracja, a następnie Google Ads — łączenie;
 3. Kliknąć „Utwórz nową grupę połączeń”;
 4. Wybrać konto Google Ads, które chcesz połączyć;
 5. Wpisać nazwę grupy połączeń;
 6. Kliknąć „Połącz konta”.

 

Jak połączyć Google Ads z Google Analytics? 

 

W procesie pozycjonowania nowej strony internetowej bardzo ważne jest także sprawdzanie stanu zaindeksowania. Aby witryna pojawiała się w wynikach wyszukiwania, muszą ją zauważyć roboty Google. Po dodaniu treści na stronie proces indeksowania może trwać kilka dni lub nawet kilka tygodni. Należy dążyć do tego, aby wszystkie podstrony były zaindeksowane w Google. Jednym ze sposobów na to, by sprawdzić, czy strona jest zaindeksowana jest wykorzystanie narzędzia Google Search Console. W GSC w raporcie „Stan witryny” znajdziesz informacje o zakresie indeksacji, ewentualnych błędach, a także wskazówki, jak je naprawić. Jeśli dodałeś nową treść na stronę i nie jest ona indeksowana przez algorytmy, w Google Search Console możesz poprosić o indeksowanie. Klikając w button „Poproś o indeksację” wyślesz informacje o nowej treści do robotów Google. Jeżeli brak indeksacji nie wynikał z błędów na stronie, algorytmy rozpoczną analizę Twojej strony.

 

Sprawdzanie stanu zaindeksowania w Google Search Console

 

6. Śledź wiadomości z branży SEO

Ostatni, ale nie mniej istotny, punkt z tej listy to stałe weryfikowanie swoich działań i swojej wiedzy. Zalecane praktyki SEO dynamicznie się zmieniają, należy je obserwować i odpowiednio wdrażać. W tym celu najlepiej jest czytać artykuły zaufanych specjalistów, słuchać podcastów lub zapisać się na branżowy newsletter. Pamiętaj, aby podejmowane działania dostosowywać do wyników wykorzystywanych narzędzi analitycznych, dzięki temu najskuteczniej zoptymalizujesz swoją stronę.

Chcesz wypozycjonować swoją stronę internetową?

 

Jak pozycjonować nową stronę internetową? Podsumowanie

Aby nowa strona www przyniosła zakładane efekty, należy skrupulatnie zaplanować proces jej tworzenia. Na początku sprawdź działania konkurencji, określ grupę docelową, ustal nazwę domeny i dobierz odpowiednią grupę słów kluczowych. Następnie należy zadbać o kwestie techniczne — przejrzysty, intuicyjny szkielet strony, wybór narzędzi analitycznych, zaplanowanie publikacji i wdrożenie zasad SEO. Działając zgodnie z tymi wskazówkami można szybko wypozycjonować nową stronę w Google.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
6 sprawdzonych porad, jak pozycjonować nową stronę

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ