Jak nauczyć się pozycjonowania stron w Google?

Jak nauczyc sie pozycjonowania stron w Google
Spis treści

• Jak nauczyć się pozycjonować z kursami SEO?

• Czytaj polskie blogi z wiedzą o SEO

• Śledź polskich ekspertów SEO

• Czytaj anglojęzyczne blogi

• Jak uczyć się technicznego SEO? Polecane blogi

• Obserwuj zagranicznych ekspertów SEO

• Naucz się SEO na YouTubie

• Słuchaj podcastów

• Podsumowanie

Chcesz rozwijać się w SEO, ale nie wiesz, gdzie szukać sprawdzonych informacji i porad dotyczących pozycjonowania stron oraz sklepów internetowych? Jak nauczyć się SEO samodzielnie? Zapoznaj się z naszą listą, w której znajdziesz źródła wiedzy o SEO dla początkujących i zaawansowanych specjalistów w zakresie pozycjonowania. Jakie blogi warto czytać, jakich ekspertów SEO obserwować, jakie kursy warto odbyć, jakie podcasty i kanały na YouTube śledzić i gdzie szukać nowinek dotyczących SEO? Sprawdź, jak nauczyć się pozycjonowania od ekspertów w branży bez wychodzenia z domu!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Jak nauczyć się pozycjonować z kursami SEO?

Jak nauczyć się SEO? Postaw na samodzielną naukę. W internecie znajdziesz co najmniej kilka kursów dla początkujących (darmowych lub płatnych), które pozwolą Ci rozwinąć wiedzę na temat SEO - od czego zacząć optymalizację witryn pod kątem algorytmów wyszukiwarek.

 

Jak nauczyć się pozycjonowania? PapaSEO - polski kurs pozycjonowania

Kurs PapaSEO stworzony przez Grzegorza Strzelca (byłego Head of SEO w TVN i Grupie Onet) to kurs pozycjonowania, wyjaśniający, od czego zacząć pozycjonowanie. Kurs w ostatecznej wersji będzie obejmował 300 odcinków i 70 godzin nagrań. Obecnie możesz kupić dostęp w wersji beta, w którym znajdziesz 17 odcinków i ponad 400 minut nagrań. Z materiałów Grzegorza Strzelca skorzystają nie tylko specjaliści SEO, ale także właściciele firm, menedżerowie, specjaliści ds. content marketingu oraz programiści. Autor planuje rozszerzać kurs o nowe możliwości - na przykład platformę wymiany doświadczeń dla uczestników. Po ukończeniu całego kursu będziesz mógł otrzymać dyplom.

 

Nagrania PapaSEO przygotowane są dla wszystkich. Przekazują, że pozycjonowanie to nie tylko osiągnięcie wysokiej pozycji w Google, dodanie treści i linka, ale cały proces biznesowy, który się z tym wiąże. Wychodzimy z założenia, że ten proces trzeba poznać, zrozumieć i się z nim zaprzyjaźnić, a nikt nie przedstawia tego lepiej niż Grzegorz Strzelec.

Przemysław Michałek, Menadżer ds. Badań i Rozwoju agencji widoczni

 

Kurs PapaSeo to możliwość nauki pozycjonowania w języku polskim od doświadczonego eksperta

[section id="35198"]

 

Jak nauczyć się SEO? Kursy Lexy dla początkujących i średniozaawansowanych pozycjonerów

Chcesz dowiedzieć się, jak zacząć pozycjonowanie w internecie? Skorzystaj z kursów SEO Lexy stworzonych przez Martę Gryszko. Obejmują one m.in. dwa e-booki w formacie PDF, MOBI i EPUB przeznaczone dla początkujących i średniozaawansowanych adeptów pozycjonowania. Łącznie otrzymasz 360 stron sprawdzonej i rzetelnej wiedzy o SEO. W sklepie możesz znaleźć także inne materiały edukacyjne, dzięki którym przeprowadzisz audyt SEO, poznasz ciekawe Case Study i dowiesz się, jak nauczyć się pozycjonowania w praktyce.

Lexy to bardzo dobrze zbudowany kurs przedstawiający najważniejsze zagadnienia z zakresu pozycjonowania bazujący na praktycznych przykładach. Polecam go zarówno osobom, które o SEO wiedzą już co nieco, jak i wszystkim, którzy zaczynają swoją przygodę z branżą. W naszej agencji, dla działu SEO jest to must have, natomiast pozostałe działy agencji również zachęcamy do zapoznania się z kursem.

Przemysław Michałek, Menadżer ds. Badań i Rozwoju agencji widoczni

 

Jak nauczyć się? Podstawy dla copywriterów w kursie Surfera

Pozycjonowanie stron - jak zacząć, będąc specjalistą ds. contentu? Twórcy Surfera, polskiego narzędzia SEO do analizy wyników wyszukiwania, słów kluczowych oraz konkurencji, stworzyli także kurs SEO dla copywriterów - SEO WRITING MASTERCLASS. Zapoznaj się z nim, jeśli tworzysz treści, które mają być przydatne dla pozycjonowania. Kurs pozwoli Ci zgłębić tajniki SEO. Znajdziesz w nim zagadnienia dotyczące:

 • badania słów kluczowych,
 • analizy konkurencji,
 • strategii tworzenia treści,
 • sposobów wykorzystywana słów kluczowych w treściach,
 • optymalizacji istniejących treści,.

Kurs SEO dla copywriterów od Sufrfera obejmuje 27 filmów podzielonych na 3 moduły - po jego ukończeniu otrzymasz certyfikat uczestnictwa. 

 

Gotch SEO Academy dla praktyków

Ze szkoleń Adriana Gotcha prowadzonych w ramach Academia SEO Gotch skorzystało już ponad 3000 praktyków z branży pozycjonowania. Kurs pełen jest merytorycznych wskazówek, dzięki którym unikniesz błędów w strategii pozycjonowania i zastosujesz taktyki, które przynoszą wymierne efekty w postaci wzrostu pozycji. Do kursu dołączone są specjalne listy kontrolne, które pozwolą Ci zaplanować audyt SEO, dobór słów kluczowych, tworzenie treści oraz budowę i architekturę witryny.

 

Jak nauczyć się SEO? Kurs MOZ dla początkujących specjalistów SEO

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się SEO, a dopiero zaczynasz swoją przygodę i chcesz nauczyć się, od czego zacząć pozycjonowanie. Naucz się od najlepszych, skorzystaj z darmowego kursu stworzonego przez MOZ, czyli Randa Fishkina, światowego guru pozycjonowania. Znajdziesz w nim wyjaśnienie podstawowych zagadnień z zakresu pozycjonowania. W trakcie kursu nauczysz się:

 • jak wybierać frazy kluczowe w pozycjonowaniu,
 • jak zacząć SEO i optymalizować treści,
 • jak optymalizować witryny pod SEO,
 • jak budować profil linkowy witryny.

 

Jak nauczyć się pozycjonowania? Czytaj polskie blogi z wiedzą o SEO

Jak nauczyć się SEO? Chcesz poznać podstawy pozycjonowania i zdobyć teoretyczną wiedzę? Na bieżąco śledź polskie blogi o marketingu internetowym, w których znajdziesz również wiedzę na temat SEO - od czego zacząć? Jakie blogi SEO polecamy?

 

Jak nauczyć się SEO? Wybierz Sprawny marketing

Sprawny marketing to nie tylko drukowany magazyn, ale także internetowy portal poświęcony tematyce marketingu online, w którym znajdziesz między innymi treści o pozycjonowaniu. Dzięki niemu dowiesz się, jak zacząć pozycjonowanie strony i sprawnie wejdziesz na wyższy poziom ze swoim biznesem. Czytając je, będziesz mógł uczyć się bezpośrednio od ekspertów w branży i różnych dziedzin pozycjonowania. Treści tworzą m.in.: Marta Gryszko, Szymon Słowik, Jarosław Dudek. Po tej lekturze, nie będziesz więcej zadawał takich pytań, jak: pozycjonowanie stron - jak zacząć? Jak zacząć SEO? Wszystko będzie dla Ciebie jasne. 

 

Jak nauczyć się SEO? Postaw na Marketing w sieci

Marketing w sieci to blog firmy Mayko, poświęcony tematyce marketingu online. Wśród licznych artykułów znajdziesz również treści poświęcone tematyce pozycjonowania stron i sklepów, optymalizacji konwersji oraz analityki internetowej.

 

Jak nauczyć sie SEO z Lexy

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć się SEO i czerpać praktyczną wiedzę od autorki kursów i szkoleń? Śledź blog Lexy Marty Gryszko. Znajdziesz na nim nie tylko dawkę wiedzy o linkowaniu czy tworzeniu treści w pozycjonowaniu, ale także o aspektach optymalizacji technicznej SEO oraz case study, które pozwolą Ci poznać taktyki marketingu w wyszukiwarce praktyce.

 

Jak uczyć się SEO z blogiem Szymona Słowika

Szymon Słowik to specjalista SEO z ponad 10-letnim doświadczeniem, który dzieli się swoją wiedzą zupełnie za darmo na blogu poświęconym zagadnieniu: jak zacząć pozycjonowanie. Obecnie prowadzi własną agencję SEO, regularnie występuje na polskich konferencjach branżowych (np. I Love Marketing) i prowadzi zajęcia ze studentami na warszawskiej AGH.

 

Jak nauczyć się SEO na Zgred.pl?

Jak nauczyć się SEO? Wybierz blog w witrynie zgred.pl, który należy do Pawła Gontarka, eksperta SEO, i istnieje od 2010 roku. Znajdziesz na nim różnego rodzaju treści poświęcone tematyce: jak zacząć pozycjonowanie,  znajdziesz tam wiedzę na temat:

 • audytów SEO,
 • optymalizacji technicznej na stronie,
 • optymalizacji konwersji,
 • rozwoju zawodowego w pozycjonowaniu.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

 

Jak nauczyć się SEO poprzez blog Senuto?

Blog Senuto to pigułka wiedzy o SEO od twórców narzędzia o tej samej nazwie. Autorzy dzielą się na blogu nie tylko sposobami wykorzystania danych z narzędzia, ale także ciekawymi raportami i statystykami. Eksperckie artykuły o marketingu w wyszukiwarce pozwolą Ci rozwinąć się w SEO, a także poznać praktyczne porady od Łukasza Rogali, Szymona Słowika czy Damiana Sałkowskiego, twórcy Senuto.

Senuto to nie tylko kompleksowe narzędzie dla pozycjonerów_ek i osób odpowiedzialnych za optymalizację treści. Twórcy rozwijają także bloga, który sprawdzi się, jeśli szukasz użytecznej wiedzy i praktycznych wskazówek. Artykuły Senuto pozwalają uporządkować iinformacje dotyczące SEO i tworzenia treści, dlatego nadają się dla osób początkujących (i nie tylko). Blog to także świetny punkt wyjścia dla osób, które już zajmują się tworzeniem treści pod SEO, ale nigdy nie poświęciły wystarczająco dużo czasu na podstawy i zrozumienie, czym tak naprawdę jest pozycjonowanie. Z marketingiem internetowym jest podobnie jak z gotowaniem - musisz poznać jego fundament, zrozumieć, co odpowiada za smak potraw. Dopiero wtedy jesteś w stanie tworzyć świadomie i osiągać lepsze efekty.

Agata Stasik, Starsza Specjalistka ds. Content Marketingu w agencji widoczni

 

Jak uczyć się SEO z blogiem Semstorm?

Nawet jeśli nigdy nie słyszałeś o narzędziu Semstorm i nie miałeś możliwości korzystania z niego, to treści jego twórców z pewnością pozwolą Ci na skuteczną naukę pozycjonowania w praktyce. Jak uczyć się SEO? Blog Semstorm obfituje w szereg porad SEO dotyczących:

 • content marketingu,
 • pozycjonowania sklepów,
 • technicznej optymalizacji strony pod kątem SEO.

Na blogu znajdziesz także ciekawe statystyki, infografiki, raporty i tutoriale, dzięki którym będziesz na bieżąco z wydarzeniami w świecie SEO.

„Lekkie pióro" to dziś za mało, by tworzyć skutecznie teksty, które podbiją Internet. Na szczęście są takie strony jak blog Semstrom, na których zawsze można liczyć na garść praktycznych wskazówek, jak pisać teksty przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Po raz pierwszy trafiłam na niego przypadkiem - przyciągnął mnie artykuł: „Jak sobie radzić z pisaniem tekstów, gdy brak weny?". Od tej pory zaglądam częściej. Na blogu Semstorm znajdziesz materiały dotyczące nie tylko content marketingu, ale również SEO, e-commerce, a także najnowsze raporty, infografiki oraz porady, tutoriale i bezpłatne webinary.

Daria Gołębiewska, Specjalistka ds. Content Marketingu w agencji widoczni

 

Śledź polskich ekspertów SEO i ucz się pozycjonowania

Jak uczyć się SEO i pozycjinowania? Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami z branży, obserwuj polskich ekspertów SEO. Korzystając z ich doświadczenia i umiejętności, możesz rozwinąć swoją wiedzę o pozycjonowaniu i dowiedzieć się, co dzieje się w branży SEO. Od teraz będziesz już wiedział, jak zacząć pozycjonowanie strony i nie będziesz musiał zastanawiać się więcej na temat SEO, jak zacząć?

 

Sławomir Czajkowski

Kolejny ze współautorów narzędzia Surfer, który swoją wiedzą o SEO postanowił podzielić się w formie książki, wydając drukowany SEO Playbook. Z pozycjonowaniem związany od 2008 roku = przez ten czas zdążył przygotować i przeprowadzić ponad 500 kampanii marketingowych. Obecnie Sławomir Czajkowski prowadzi własną agencję marketingową Kampanie SEO.

 

Jarosław Dudek

Jarosław Dudek to menadżer SEO w MaxROY.Agency, a jednocześnie prowadzący szkolenia o pozycjonowaniu organizowane przez Sprawny Marketing. Dlaczego warto obserwować profil Jarosława Dudka na LinkedIn? Ponieważ dzieli się informacjami o prowadzonych szkoleniach i (często darmowych) webinarach. Dzięki nim możesz uczyć się pozycjonowania w praktyce, dowiadując się, jak przeprowadzić audyt strony w SEO i jak przeanalizować konkurencję. Na profilu Jarosława Dudka znajdziesz także informacje o bezpłatnych branżowych raportach do pobrania.

 

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek, w społeczności specjalistów SEO, znany jako “Zgred”, pozycjonowaniem zajmuje się od 2005 roku. Jest częstym gościem krajowych konferencji o marketingu online, na przykład znanego cyklu I Love Marketing organizowanego przez Sprawny Marketing. Prowadzi również autorskie szkolenia i konsultacje oraz audyty SEO. Na swoim profilu na LinkedIn dzieli się informacjami o prowadzonych warsztatach i szkoleniach, a także o statystykach, badaniach o pozycjonowaniu.

 

Łukasz Jaworski

Łukasz Jaworski pełni funkcję E-marketing Managera we wrocławskiej agencji LTB. Obserwując jego działalność w internecie, możesz przede wszystkim nauczyć się pozycjonowania stron wielojęzycznych oraz SEO dla stron zagranicznych. Swoją wiedzą o SEO dzieli się nie tylko online, ale także również podczas zajęć ze studentami w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu.

 

Dariusz Jurek

Pozycjonowanie - jak zacząć działania w Google? Chcesz uczyć się pozycjonowania w Google od polskiego specjalisty z zagranicznymi doświadczeniami? Kompleksową i praktyczną wiedzę o SEO zapewnia Dariusz Jurek, który uczestniczył w wielu międzynarodowych szkoleniach z zakresu pozycjonowania (m/in/ w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czechach). Swoimi bogatymi doświadczeniami dzieli się nie tylko na profilu na LinkedIn, ale także podczas zajęć ze studentami - jako wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

Tomasz Niezgoda

Współzałożyciel Surfera, Tomasz Niezgoda, a jednocześnie entuzjasta twardych danych o pozycjonowaniu. Swoją przygodę z SEO zaczynał od samodzielnego pozycjonowania biznesu ojca oraz prowadzenia bloga. Obecnie swoją wiedzą o pozycjonowaniu dzieli się na blogu oraz kanale YouTube Surfera. Jest również autorem jednego z rozdziałów książki SEO Playbook. Rozpoczął także inicjatywę spotkań SEO MeetUP w różnych miastach Polski.

 

Łukasz Rogala

Jeśli chcesz rozwijać się w pozycjonowaniu, koniecznie obserwuj Łukasza Rogalę, właściciela agencji SEO Consulting, który dzieli się wiedzą z zakresu SXO. Na jego profilu na LinkedIn znajdziesz prezentacje z wystąpień na konferencjach branżowych, a także informacje o ciekawych szkoleniach, webinarach, a nawet chatach na Twitterze, z których możesz uczyć się pozycjonowania od ekspertów w branży.

 

Damian Sałkowski

Damian Sałkowski to twórca Senuto, polskiego narzędzia do analizy widoczności w wynikach wyszukiwania oraz poszukiwania fraz kluczowych. Jest aktywny nie tylko na blogu Senuto, ale także na swoim profilu na LinkedIn. Dzieli się ze swoimi obserwującymi ciekawostkami, statystykami i autorskimi raportami i danymi ze świata SEO w ramach cyklu #DataFriday.

 

Szymon Słowik

Koniecznie obserwuj jednego z najbardziej znanych ekspertów w pozycjonowaniu, czyli Szymona Słowika. Obecnie prowadzi własną agencję marketingową, Takaoto w Gliwicach, a w branży SEO działa od 2011 roku. Uczy pozycjonowania w praktyce, prowadząc zajęcia na Collegium da Vinci w Poznaniu (kierunek Nowy marketing) oraz na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (studia podyplomowe na kierunku Marketing internetowy). Często tworzy artykuły dla prasy branżowe i występuje jako prelegent oraz trener na branżowych konferencjach i wydarzeniach, o czym informuje na swoim profilu na LinkedIn.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Michał Suski

Michał Suski to twórca Surfera - jednego z najpopularniejszych polskich narzędzi SEO przeznaczonego również na rynek zagraniczny. Swoją wiedzą o pozycjonowaniu dzieli się nie tylko na blogu Surfera, ale także na koncie na LinkedIn. Pozycjonowanie - od czego zacząć naukę z Michałem Suskim? Zapoznaj się z webinarami i podcastami, w których uczestniczył, a także zagranicznymi materiałami, dzięki którym rozwiniesz wiedzę i nie będziesz musiał wpisywać więcej w Google fraz: SEO - od czego zacząć. 

 

Tomasz Wieliczko

Jeśli zależy Ci na czerpaniu wiedzy o SEO od najlepszych w branży, to z pewnością powinieneś śledzić działalność Tomasza Wieliczko. W branży SEO działa od 2002 roku, wielokrotnie występował na krajowych konferencjach o SEO, np. semKRK czy SilesiaSEM w Katowicach. Na co dzień prowadzi agencję Xann Marketing, a także prowadzi szkolenia dla początkujących i zaawansowanych specjalistów pozycjonowania, a także właścicieli firm. Swoją wiedzą dzieli się również poprzez publikacje w mediach branżowych (np. na blogu WhitePress, marketingbiznes.pl).

 

Łukasz Żelezny

Jeśli chcesz wiedzieć, od czego zacząć pozycjonowania stron w Google, to pamiętaj, że najlepszym źródłem są specjaliści z zagranicznym doświadczeniem. Jednym z nich jest Łukasz Żelezny, który występuje na wielu konferencjach SEO na całym świecie (np. SES London, ClickZ Shanghai China, Marketing Festival w Brnie, Brighton SEO w Brighton, UnGagged w Londynie). Możesz go spotkać również na autorskich warsztatach z zakresu SEO, analityki internetowej i promocji w Social Media. Łukasz prowadzi aktywne konto na Twitterze, chętnie dzieli się wiedzą o trendach i nowinkach w pozycjonowaniu.

 

Jak uczyć się SEO? Czytaj anglojęzyczne blogi

Jak uczyć się SEO? Nic nie zastąpi praktyki w SEO, ale by ją zacząć, powinieneś zdobyć teoretyczną wiedzę z podstaw optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarki Google. Zadajesz sobie pewnie pytania: pozycjonowanie - jak zacząć? W tym celu czytaj blogi o SEO, które zawierają kompleksową wiedzę przedstawioną prostym językiem. Jakie anglojęzyczne blogi o pozycjonowaniu powinien śledzić, by stale się rozwijać, i co możesz w nich znaleźć?

 

Jak uczyć się SEO na blogu Ahrefs?

SEO - jak zacząć i zdobyć niezbędną wiedzę? Chcesz uczyć się pozycjonowania, by rozwijać strategię marketingową i pozyskać nowych klientów? Czytaj blog Ahrefs. Jak twierdzą jego twórcy, zawiera on samouczki, studia przypadków i opinie praktyków oraz ekspertów z branży SEO. Z pewnością zainteresuje Cię jeden z najnowszych artykułów, który podpowiada, jak zacząć karierę w marketingu internetowym. Jeśli zamierzasz pracować w agencji SEO, zapoznaj się również z artykułami wyjaśniającymi działania narzędzia Ahrefs, z którego korzysta wielu polskich specjalistów ds. pozycjonowania w planowaniu link buildingu oraz doborze słów kluczowych.

 

Backlinko - jak nauczyć się SEO?

Naucz się pozycjonowania i poznaj sposoby na dotarcie na szczyt wyników wyszukiwania Google. Takich wskazówek udzieli Ci Brian Dean na blogu Backlinko. Na blogu znajdziesz raporty, analizy, checklisty i przewodniki, dzięki którym ulepszysz swoje działania w pozycjonowaniu niezależnie od posiadanego doświadczenia i stopnia zaawansowania. Przekonaj się, że praktyczna wiedza o SEO jest na wyciągnięcie ręki!

 

cognitiveSEO a nauka pozycjonowania

Pozycjonowanie - jak się go uczyć, by już po chwili być najlepszym? Czytaj, dowiaduj się o SEO. Naucz się najlepszych praktyk w pozycjonowaniu. Poznaj blog cognitiveSEO, w którym znajdziesz wiele artykułów o tematyce technicznego SEO. Poznasz najlepsze praktyki w zakresie tworzenia adresów URL, dowiesz się, dlaczego Twoja strona nie jest zaindeksowana w Google oraz jak wdrożyć i wykorzystywać dane strukturalne na swojej stronie.

Blog cognitibeSEO 

 

Blog Content Marketing Institute a nauka SEO

Specjalista SEO powinien mieć wiedzę także o content marketingu. Tę zapewniają treści zgromadzone na Content Marketing Institute. W witrynie znajdziesz praktyczne porady dotyczące tworzenia różnorodnych treści w SEO: contentu dla podmiotów B2B, treści wizualnych oraz tworzenia wizerunku marki poprzez teksty.

Blog Backlinko prowadzony przez Briana Deana obfituje nie tylko w przewodniki, ale także autorskie analizy i badania 

 

Blog Google dla webmasterów do nauki SEO

Jak uczyć się pozycjonowania? Nauka SEO dla początkujących powinna rozpocząć się od śledzenia bloga dla webmasterów od Google. Znajdziesz w nim sprawdzone wskazówki dotyczące optymalizacji witryny i skutecznych praktyk w SEO. Dlaczego warto korzystać z zawartej w nim wiedzy? Ponieważ masz pewność, że opisywane taktyki są zgodne z wytycznymi dla specjalistów SEO, a także otrzymujesz informację o aktualizacjach algorytmu.

 

Jak uczyć się SEO na blogu Hubspot?

Na blogu HubSpot znajdziesz wiedzę o pozycjonowaniu przedstawioną w przejrzysty sposób. Treści są tworzone w formie przewodników, z których skorzystają przede wszystkim początkujący specjaliści SEO, którzy chcą rozwijać się nie tylko umiejętności praktyczne, ale także teoretyczną wiedzę. W artykułach znajdziesz słowniczek pojęć SEO, a także przydatne szablony, które pomogą Ci stworzyć strategię marketingową, czy przygotować atrakcyjne wpisy na bloga.

Słowniczek SEO dla marketerów na blogu HubSpot 

 

GotchSEO do nauki pozycjonowania

SEO - jak się uczyć i czy warto rozpocząć naukę od warsztatów? Kolejną opcją jest nauka SEO od eksperta prowadzącego szkolenia i warsztaty z zakresu pozycjonowania. Poznaj Natana Gotcha i jego blog GotchSEO, na którym dzieli się praktyczną wiedzą o pozycjonowaniu Znajdziesz w nim case study, przewodniki i przydatne raporty. Jak tworzyć content, który rankuje na wysokich pozycjach? Jak pozyskiwać linki? Na blogu Natana znajdziesz odpowiedź na te pytania i wiele więcej.

Dla osób, którym zależy na praktycznych wskazówkach dotyczących nauki pozycjonowania i rozpoczęcia kariery w SEO, Natan Gotch przygotował specjalny wpis, w którym znajdziesz porady pochodzące aż od 130 ekspertów.

Jak zacząć w SEO? Odpowiada Natan Gotch w wywiadzie z agencją widoczni

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

Blog MOZ

Pozycjonowanie stron - jak się go nauczyć? Następną propozycją jest Blog MOZ. Chcesz nauczyć się podstaw pozycjonowania w Google, a następnie rozwijać swoją wiedzę o technicznym SEO? Taką wiedzę zapewnia blog MOZ. Dzięki niemu poznasz nie tylko aspekty techniczne, ale także dowiesz się, jak dobierać frazy kluczowe w pozycjonowaniu, jak tworzyć wartościowy content i budować strategię link buildingu. Na blogu znajdują się ponad 4000 artykułów - skorzystaj z nich i ucz się pozycjonowania od ekspertów z wieloletnim doświadczeniem.

Blog MOZ 

 

Blog Neila Patela do nauki pozycjonowania

Blog Neila Patela to źródło wiedzy o SEO dla początkujących i zaawansowanych, którzy chcą dowiedzieć się:

 • jak tworzyć treści w SEO (przykładowe artykuły dotyczą liczby linków wewnętrznych w treści, sposobów zarabiania na blogu czy metod tworzenia blogów, które będą generować stałe duży ruch z wyszukiwarki),
 • jak tworzyć strategię link buildingu (przykładowe artykuły dotyczą sposobów znajdowania miejsc do umieszczania backlinków, pozyskiwania wysokiej
 • jakości linków niedużym kosztem),
 • jak zoptymalizować stronę pod kątem technicznym (przykładowy artykuł dotyczy szybkości strony),
 • jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu.

 

Quicksprout do nauki SEO

Quicksprout to kompleksowy blog o SEO, który pozwala nie tylko na naukę pozycjonowania, ale także innych aspektów marketingu internetowego i sprzedaży online. Początkujący z pewnością skorzystają z przewodników, które wyjaśniają, czym jest techniczne SEO i jak optymalizować stronę, jak zarejestrować nazwę domeny, jak stworzyć bloga czy założyć sklep online. Treści podzielone są na różne moduły, np. marketing, e-commerce, SEO, dzięki czemu łatwo znajdziesz interesujący Cię content.

 

Jak uczyć się SEO na blogu SEMrush?

Swój blog o SEO prowadzą również twórcy narzędzia SEMrush. Jak uczyć się SEO dzięki niemu? Znajdziesz w nim artykuły eksperckie dotyczące różnych aspektów pozycjonowania, a także sposoby wykorzystania narzędzia w codziennej pracy specjalisty SEO. Na lekturę zarezerwuj sobie więcej czasu, ponieważ artykuły na blogu SEMrush są bardzo rozbudowane o wypełnione rzetelną wiedzą o SEO.Po zapisaniu do newslettera możesz pobrać także wiele przydatnych e-booków, na przykład o tworzeniu treści przyjaznych dla algorytmów Google i użytkowników.

Blog SEMrush 

 

Jak uczyć się SEO z Search Engine Journal

Search Engine Journal to znakomity blog o SEO dla początkujących adeptów pozycjonowania. Treści publikowane w serwisie omawiają różnorodne zagadnienia. Czytając Search Engine Journal, dowiesz się:

 • jak tworzyć treści w SEO,
 • jak zoptymalizować witrynę pod względem technicznym,
 • jak prowadzić działania z zakresu link buildingu,
 • jak optymalizować konwersję.

Autorzy oferują również informacje o nowinkach z branży oraz przewodniki po SEO dla początkujących i zaawansowanych kompleksowo omawiające rozmaitą tematykę, na przykład sposób działania wyszukiwarek czy pozycjonowanie lokalne.

Blog Search Engine Journal 

 

Search Engine Land

Jeśli chcesz uczyć się pozycjonowania, śledząc zmiany w branży, koniecznie regularnie czytaj blog o SEO Search Engine Land. Znajdziesz na nim informacje o planowanych aktualizacjach w Google, a także rozbudowach i nowościach w narzędziach analitycznych (zwłaszcza Google ANalytics, Google Search Console). Publikacje obejmują również wypowiedzi ekspertów oraz trendy w SEO.

Blog Search Engine Land zawierający newsy i trendy w branży SEO dla początkujących i zaawansowanych pozycjonerów

 

Search Engine Roundtable

Search Engine Roundtable to blog o SEO, który przeznacozny jest dla osób zaawansowanych, które szukają konkretnych informacji o nowinkach w branży, aktualizacjach Google, a także wskazówek związanych ze skutecznym pozycjonwoaniem stron. Artykuły w witrynie są krótkie i treściwe, dlatego ich lektura nie zajmie wiele czasu, a jednocześnie pozwoli Ci rozwijać wiedzę o SEO.

 

Search Engine Watch

Search Engine Watch do nauki SEO to serwis informacyjny zawierający wiadomości o wyszukiwarkach i marketingu internetowym w wyszukiwarce. Został założony już w 1996 roku przez Danny'ego Sullivana. Matt Cutts nazwał Search Engine Watch lekturą obowiązkową dla specjalistów SEO. W witrynie nauczysz się pozycjonowania kompleksowo i znajdziesz treści dotyczące tworzenia contentu, pozycjonowania lokalnego, aspektów technicznych oraz analityki internetowej i optymalizacji konwersji.

Witryna Search Engine Watch to źródło wskazówek prosto od ekspertów SEO 

 

Blog Searchmetrics - jak uczyć się SEO?

Blog Searchmetrics zapewnia wiedzę o pozycjonowaniu oraz contencie w SEO. Autorzy poruszają również zagadnienia aktualizacji algorytmów Google i podpowiadają, co zrobić, by Twoja witryna spełniała oczekiwania wyszukiwarki. Co więcej, na blogu możesz nauczyć się tajników działania narzędzia Searchmetrics wykorzystywanego przez wielu ekspertów SEO.

Sprawdź, jak wykorzystujemy potencjał Google Search Console dzięki Searchmetrics

 

SEO by the Sea do nauki pozycjonowania

SEO by the Sea to blog o pozycjonowaniu przeznaczony dla bardziej zaawansowanych specjalistów w branży, którzy stale chcą się rozwijać, poznawać nowe praktyki i poprawiać pozycje swoich klientów w organicznych wynikach wyszukiwania. Dlaczego warto uczyć się pozycjonowania na blogu SEO by the Sea? Ponieważ znajdziesz na nim ponad 1000 artykułów stworzonych na podstawie oficjalnych dokumentów i wskazówek Google. Blog o SEO prowadzi Bill Slawski, specjalista z doświadczeniem zbieranym od 1996 roku.

 

SEO Hacker a nauka SEO

Jak uczyć się pozycjonowania? SEO Hacker to witryna agencji marketingowej z Filipin, która umożliwia naukę pozycjonowania zarówno początkującym, jak i zaawansowanym specjalistom w branży. Przejrzysta struktura kategorii sprawia, że łatwo odnajdziesz interesujące Cię tematy. O czym możesz poczytać na SEO Hacker? Między innymi o:

 • optymalizacji on-page seo,
 • trikach i wskazówkach dla specjalistów SEO,
 • SEO copywritingu i content marketingu,
 • technicznym SEO,
 • SEP dla wyszukiwań mobilnych,
 • doborze słów kluczowych,
 • link buildingu,
 • optymalizacji konwersji,
 • tworzeniu bloga w kontekście działań SEO.

 

Blog Surfera do nauki SEO

Blog Surfera pisany jest przez Polaków, jednak w języku angielskim. Znajdziesz na nim nie tylko artykuły dotyczące narzędzia, ale także wiele ciekawych statystyk, danych i raportów i case study z branży, które pomogą Ci rozwinąć praktyczną wiedzę o SEO. Skorzystają z niego nie tylko specjaliści ds. pozycjonowania, ale także twórcy treści.

 

Yoast SEO - jak uczyć się pozycjonowania?

Chcesz nauczyć się pozycjonowania na WordPressie, jednym z najpopularniejszych CMS’ów? Nic prostszego - śledź blog Yoast SEO, w którym znajdziesz szereg wskazówek dotyczących optymalizacji stron i sklepów postawionych na WordPress. Dla tych, którzy szukają kompleksowej wiedzy, autorzy przygotowali kompleksowe przewodniki dotyczące optymalizacji struktury witryny, badania słów kluczowych w pozycjonowaniu. Podobne treści kierowane są do początkujących. Na blogu Yoast o SEO przekonasz się, że możesz nauczyć się pozycjonowania samodzielnie. Dowiesz się m.in., czym jest SEO, jak działają wyszukiwarki i czym jest techniczne SEO.

Przewodniki po SEO dla początkujących na blogu Yoast 

 

Blog Webfx

Jak tworzyć współczesny marketing w internecie? Nauczysz się go, czytając blog o SEO Webfx. W artykułach zgromadzono wiedzę o pozycjonowaniu, dzięki której ulepszysz swoją strategię marketingu online. Dlaczego klienci porzucają koszyki i jak możesz zoptymalizować konwersję w sklepie? Dlaczego firma nie wyświetla się w mapach Google i co zrobić, by to zmienić? Dla osób, które chcą rozpocząć karierę w agencji SEO, najciekawszym wpisem będzie z pewnością artykuł opowiadający o zadaniach specjalisty SEO zawierający wskazówki, jak nim zostać i jak się uczyć SEO.

 

Blog WordStream

WordStream to blog o SEO i marketingu internetowym, który pozwoli Ci rozwijać wiedzę o pozycjonowaniu niezależnie od Twojego poziomu. Początkujący z pewnością skorzystają z treści dotyczących tworzenia contentu czy budowy ruchu na stronie, a bardziej zaawansowani odkryją techniczne aspekty SEO.

 

Jak uczyć się technicznego SEO? Polecane blogi

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę w technicznej optymalizacji stron i sklepów internetowych? Jak uczyć się technicznego SEO? Poznaj blogi o pozycjonowaniu, które skupiają się przede wszystkim na aspektach technicznych. Dzięki nim optymalizacja adresów URL, tworzeniu stron produktów czy optymalizacji User Experience (doświadczeń użytkowników). Dowiedz się, czym jest UX i jakie znaczenie ma w pozycjonowaniu stron i sklepów.

 

Blog DeepCrawl

DeepCrawl to narzędzie, dzięki któremu możesz łatwo naprawić błędy techniczne na stronie klienta. Na blogu DeepCrawl autorzy dzielą się wskazówkami dotyczącymi przede wszystkim technicznej optymalizacji witryny. Praktyczne porady pozwolą Ci lepiej zoptymalizować strony kategorii produktowych w sklepie, zadbać o techniczne aspekty stron zbudowanych na różnych CMS’ach (np. WordPress, Wix) i przeprowadzić migrację strony bez szkody dla wyników SEO.

 

Blog Oncrawl

Najnowsze porady, wskazówki i wiadomości dotyczące optymalizacji stron oraz technicznego SEO - tak reklamują swój blog Oncrawl jego autorzy. Nauka SEO w zakresie aspektów technicznych może dotyczyć m.in.:

 • technologii AMP i jej znaczenia dla mobilnego SEO,
 • przeprowadzania audytu Core Web Vitals w witrynie,
 • technicznego SEO dla autorów treści,
 • szybkości strony.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce

 

Blog Screaming Frog a nauka SEO

Screaming Frog to kolejne narzędzie, które usprawnia pracę nad technicznym SEO, którego autorzy postanowili dzielić się swoją wiedzą na autorskim blogu o pozycjonowaniu. Artykuły dotyczą przede wszystkim sposobów praktycznego wykorzystania narzędzia w strategii SEO oraz analizy danych. Jak wykorzystać Screaming Frog do weryfikacji uszkodzonych linków? Jak przeprowadzić analizę konkurencji pod kątem technicznych aspektów strony? Odpowiedź na te pytania znajdziesz właśnie na blogu o SEO Screaming Frog.

Blog Screaming Frog o technicznym SEO 

 

Obserwuj zagranicznych ekspertów SEO, by efektywnie uczyć się pozycjonowania

Nauka pozycjonowania to nie tylko czytanie artykułów blogowych, ale także śledzenie aktywności ekspertów SEO w internecie. Dzięki nim możesz poznać nowinki w branży SEO, a także szkolenia, webinary, w których warto uczestniczyć i podcasty, których warto posłuchać. Wśród specjalistów ds. pozycjonowania, których wyróżniliśmy, znajdują się zarówno web developerzy Google, jak i właściciele agencji SEO, którzy aktywnie działają w internecie.

 

Loren Baker w nauce SEO

Loren Baker, w przeszłości twórca Search Engine Journal, obecnie właściciel agencji digital marketingu - Foundation Digital. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami na Search Engine Journal, a także obejrzeć webinary na Facebooku, w których uczestniczy Loren Baker, obserwuj jego konto na LinkedIn i ucz się pozycjonowania online.

Konto Loren’a Baker’a na LinkedIn 

 

Aleh Barysevich do nauki pozycjonowania

Chcąc uczyć się pozycjonowania od najlepszych światowych ekspertów, powinieneś zwrócić uwagę na Aleha Barysevicha. Wielokrotny prelegent na branżowych wydarzeniach światowego formatu (np. Brighton SEO), a także autor w Search Engine Land, Search Engine Journal i Search Engine Watch. Założyciel SEO PowerSuite - kompleksowego narzędzia do optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek, a także aplikacji Awario do monitoringu marki w Social Media. Na swoim koncie na Twitterze dzieli się nowościami dotyczącymi narzędzia SEO PowerSuite, a także udostępnia artykuły i merytoryczne treści o pozycjonowaniu.

Konto Aleha Barysevicha na Twitterze 

 

Christoph Cemper

Ucz się pozycjonowania stron w Google od specjalisty w zakresie linków, Christopha Cempera, twórcy narzędzi Link Detox oraz Link Research Tool do wykrywania szkodliwych linków w profilu linków zwrotnych oraz kompleksowego rozbudowywania profilu linkowego witryny. Co ciekawe, Cemper w wieku 15 lat sprzedał prawa do swojej pierwszej gry komputerowej.

Konto Christopha Cempera na LinkedIn

 

Andrew Cock-Starkey

Andrew Cock-Starkey - twórca Optimisey, wydarzenia branżowego organizowanego w Cambridge w Anglii dla wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak trafić na szczyt wyników Google. Swoją wiedzą o SEO dzieli się na koncie na Twitterze - udostępnia artykuły o pozycjonowaniu, a także podcasty i video.

Konto Andrew Cock-Starkey’a na LinkedIn 

 

Jon Cooper

Jon Copper zajmuje się link buildingiem w Hyperlynx Media, własnej agencji digital marketingu, a swoimi spostrzeżeniami w zakresie budowania profilu linkowego dzieli się na blogu pointblankseo.com. Warto obserwować go również n Twitterze i uczyć się pozycjonowania poprzez udostępniane case study.

Konto Jona Cooper’a na Twitterze 

 

Brian Dean

Jak uczyć się SEO? Brian Dean, twórca i autor Backlinko, dzieli się wiedzą o SEO nie tylko na blogu, ale także na koncie na Twitterze. Dzięki obserwowaniu Briana Deana, będziesz na bieżąco nie tylko z wpisami (statystykami, raportami itp.) na blogu Backlinko, ale także z przemyśleniami i wnioskami, które wyciąga sam autor. Na jego koncie znajdziesz wpisy ze źródłami do nauki SEO oraz z podcastami, w których Brian Dean sam bierze udział.

Konto Briana Deana na Twitterze 

 

Jak nauczyć się SEO z Randem Fishkinem?

Randa Fishkina specjalistom SEO nie trzeba przedstawiać. Założyciel MOZ oraz twórca narzędzia SparkToro do analizy zachowań użytkowników w internecie, autor książki “Lost&Founder - zagubiony przedsiębiorca”. Konto Randa Fishkina na Twitterze śledzą ponad 442 tysiące osób. Rand dzieli się z użytkownikami ciekawymi statystykami oraz danymi na temat pozycjonowania i tworzy ankiety dla specjalistów SEO.

Rand Fishkin we wspólnym projekcie z Widoczni

 

Greg Gifford

Greg Gifford - prowadzący szkolenia SEO dla początkujących i zaawansowanych specjalistów w pozycjonowaniu, autor na blogach Search Engine Land oraz MOZ, a także prelegent na wielu branżowych wydarzeniach. Specjalizuje się w SEO dla branży motoryzacyjnej oraz w pozycjonowaniu lokalnym. Śledząc jego konto na LinkedIn, możesz nauczyć się pozycjonowania w atrakcyjnej formie video.

Konto Grega Gifforda na LinkedIn

 

Nathan Gotch a nauka SEO

Natan Gotch stale pozostaje w kontakcie ze swoimi obserwującymi na koncie na LinkedIn. Udostępnia na nim przede wszystkim wpisy blogowe oraz nowe filmy na YouTube, dlatego jeśli chcesz uczyć się pozycjonowania poprzez video, warto go obserwować. Natan dzieli się także swoimi spostrzeżeniami na temat branży i zachodzących w niej zamian. Chętnie pozostaje w kontakcie ze specjalistami SEO, odpowiadając na pytania zgromadzone w serwisie Quora.

Konto Nathana Gotch’a na LinkedIn

 

Marie Haynes

Marie Haynes to ekspertka SEO z ponad 10-letnim doświadczeniem, Uczy pozycjonowania nie tylko na Twitterze, ale także na swojej stronie internetowej oraz poprzez przygotowywanie branżowych podcastów. Wraz z zespołem swojej agencji marketingowej przygotowuje cotygodniowy biuletyn SEO, który zawiera wskazówki, porady od ekspertów z całego świata. Jest także autorką treści na blogach MOZ i Search Engine Watch.

Konto Marie Haynes na Twitterze

 

Gary Illyes

Gary Illyes od 2011 roku pracuje jako Webmaster Trends Analyst w Google i odpowiada za poprawę doświadczeń użytkowników korzystających z wyszukiwarki. Regularnie udziela się na blogu forach dla webmasterów, a także na blogu Google Central. Warto obserwować również jego konto na Twitterze, gdzie znajdziesz ciekawe informacje z branży SEO, a także będziesz mógł na bieżąco śledzić publikacje Garry’ego Illyes’a.

Konto Gary’ego Illyes’a na Twitterze

 

Nathan Johns

Jak nauczyć się SEO? Senior Search Quality Analyst Google, Nathan Jones, dba o to, by użytkownicy otrzymywali wysokiej jakości wyniki w wyszukiwarce Zajmuje się optymalizacją współpracy pomiędzy zespołami operacyjnymi, a na Twitterze dzieli się wiedzą o pozycjonowaniu, marketingu w internecie. Występuje jako ekspert w artykułach Search Engine Land i omawia niektóre ważne aktualizacje algorytmu.

Konto Nathana Jones’a na Twitterze

 

Avinash Kaushik

Avinash Kaushik w Polsce znany jest przede wszystkim z książek dotyczącym rozwijania witryn internetowych i ich marketingu. Aktywnie prowadzi jednak również konto na LinkedIn. W publikacjach znajdziesz ciekawe dane statystyczne, które pozwolą Ci poznać tajniki pozycjonowania i digital marketingu.

Konto Avinasha Kaushika na Twitterze

 

Larry Kim

Larry Kim to założyciel WordStream, a także laureat nagrody Search Marketer of the Year wg Search Engine Land oraz US Search Awards. Jeśli chcesz uczyć się marketingu internetowego i pozycjonowania w wyszukiwarce Google, powinieneś obserwować jego aktywność na Twitterze. Na koncie znajdziesz autorskie statystyki i dane dotyczące pozycjonowania oraz artykuły warte przeczytania.

Konto Larry’ego Kima na Twitterze

 

John Mueller - jak uczyć się pozycjonowania?

John Mueller to jedna z najczęściej wypowiadających się osób z Google na temat sposobu działania wyszukiwarki. Od 2007 roku pełni funkcję Senior Webmaster Trends Analyst. Obecnie prowadzi również kanał na YouTube Google Search Central, w którym odpowiada na pytania specjalistów SEO z całego świata.

Konto Johna Muellera na Twitterze

 

Kelvin Newman

Jak uczyć się SEO? Obserwuj Kelvin aNewmana. To pomysłodawca i organizator jednej z największych i najbardziej popularnych konferencji branżowych - Brighton SEO, w której uczestniczą tysiące specjalistów SEO z całego świata. Na koncie Kelvina na LinkedIn znajdziesz wiele prezentacji dotyczących SEO oraz informacje o Brighton SEO. Przeczytaj nasz wywiad z Kelvinem Newmanem o randze i przyszłości konferencji Brighton SEO.

Konto Kelvina Newmana na LinkedIn

 

Neil Patel - jak uczyć się SEO?

Współzałożyciel agencji marketingowej Neil Patel Digital, który współpracował z wieloma znanymi markami (Microsoft, Amazon, Airbnb). Neil Patel, bo o nim mowa, został uznany przez prezydenta Obamę za jednego ze 100 największych przedsiębiorców w wieku poniżej 30 lat. Blog Neila Patela generuje 4 miliony odsłon miesięcznie. Od Neila Patela możesz się uczyć SEO na jego koncie na Twitterze oraz na LinkedIn, gdzie dzieli się swoim doświadczeniem w zakresie link buildingu i udostępnia treści blogowe.

Konto Neila Patela na LinkedIn

 

Wil Reynolds

Wil Reynolds ma ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu kampanii z zakresu digital marketingu, w tym pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarce Google. W 2002 roku założył własną agencję - Seer Interactive. Aktywnie udziela się na LinkedIn, udostępniając wskazówki, ciekawostki i dane o pozycjonowaniu.

Konto Wila Reynoldsa na LinkedIn

 

Curus Shepard

Cyrus Shepard dzieli się swoją wiedzą na blogu MOZ, a także gościnnie na innych witrynach o pozycjonowaniu i marketingu internetowym. Jeśli chcesz uczyć się pozycjonowania lub rozwijać się w SEO, obserwuj jego konto na twitterze. Znajdziesz tam wpisy dotyczące algorytmów Google, tworzenia contentu, analityki internetowej i optymalizacji konwersji. Przeczytaj nasz wywiad z Cyrusem Shepardem przeprowadzony na Marketing Festivalu w Pradze.

Konto Cyrusa Sheparda na Twitterze

 

Oleg Shchegolev

Oleg Shchegolev to twórca SEMrush, kompleksowego narzędzia SEO, z którego korzysta ponad 5 milionów specjalistów SEO z całego świata. Na koncie LinkedIn Shchegoleva znajdziesz case study wykorzystujące SEMrush w realnych kampaniach marketingowych oraz ciekawe infografiki.

Konto Olega Shchegoleva na LinkedIn

 

Barry Schwartz

Barry Schwartz jest bardzo aktywny na Twitterze, dlatego jeśli chcesz uczyć się SEO na bazie jego doświadczeń, zaobserwuj jego konto. Możesz liczyć na regularne informacje o zmianach w wyszukiwarce Google i udostępnianych przez nią narzędziach (np. Google Search Console, Google Maps).

Konto Barry’ego Schwartza na Twitterze

 

Ucz się SEO z Timem Soulo

Chcesz uczyć się pozycjonowania z Timem Soulo? Czytaj blog Ahrefs i obserwuj jego konto na Twitterze. Tim jest szefem marketingu w Ahrefs i odpowiada za ogromny sukces bloga dostępnego na stronie narzędzia. Jak sam pisze, na Twitterze dzieli się wiedzą o skutecznym i etycznym marketingu internetowym.

Konto Tima Soulo na Twitterze

 

Danny Sullivan

Jak uczyć się pozycjonowania? Danny Sullivan to współzałożyciel Search Engine Watch oraz Search Engine Land. Obecnie jest jednym z doradców w Google, który pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć wyszukiwarkę Google, a wyszukiwarce Google lepiej zrozumieć użytkowników i ich zapytania. Prowadzi oficjalny profil Google na Twitterze, na którym udostępnia oficjalne informacje od deweloperów.

Konto Danny’ego Sullivan’a na Twitterze

 

Kaspar Szymanski

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych światowych ekspertów SEO, w latach 2006-2013 pracownik Search Quality Team Google odpowiedzialnego za minimalizację spamu w wynikach wyszukiwania, także w języku polskim. Obecnie Kaspar Szymanski to jeden z właścicieli agencji marketingu internetowego SearchBrothers i ekspert w zakresie usuwania filtrów Google oraz przywracania witryn do indeksu. Informacjami o SEO dzieli się nie tylko na LinkedIn, ale także na Twitterze - udostępnia ciekawostki o pozycjonowaniu z różnych źródeł.

Konto Kaspara Szymanskiego na LinkedIn

 

Marcus Tober

Znasz narzędzie Searchmetrics? Ucz się SEO od jego założyciela, Marcusa Tobera, który z pozycjonowaniem związany jest od 2000 roku. W 2005 roku założył swoją pierwszą agencję SEO, która od 2007 nosi nazwę Searchmetrics. Jest miłośnikiem danych w pozycjonowaniu. W 2016 roku otrzymał tytuł “European Search Personality of the Year” w plebiscycie European Search Awards.

Konto Marcusa Tobera na LinkedIn

 

Fili Wiese

Chcesz rozwijać się w SEO i uczyć pozycjonowania od ekspertów z całego świata? Twoje oczekiwania spełni Fili Wiese, wiodący ekspert SEO z doświadczeniem w pracy w Google jako web developer i członek zespołu Google Search Quality. Brał udział w ponad 100 konferencjach jako prelegent, a na koncie na LinkedIn dzieli się sposobami na zwiększenie ruchu na stronie, zlikwidowanie kar od Google oraz podcastami, w których bierze udział, i wywiadami, których udziela.

Konto Fili’ego Wiese na LinkedIn

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę

 

Naucz się SEO na YouTubie

Darmowym źródłem wiedzy o SEO są również kanały na YouTube poświęcone optymalizacji witryn pod kątem algorytmów wyszukiwarek. Pamiętaj, że filmy na YouTube nie poruszają dogłębnie wskazanych tematów, jednak wskażą Ci kierunek rozwoju i pozwolą być na bieżąco z trendami i nowinkami w branży. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zawsze możesz skorzystać z kursu.

Jak nauczyć się pozycjonować poprzez video? Zapoznaj się z poniższymi kanałami o SEO, dzięki którym wzbogacisz swoją wiedzę i będziesz mógł śledzić zmiany w branży.

 

Kanał Briana Deana do nauki SEO

Celem kanału Backlinko prowadzonego przez Briana Deana jest wyjaśnianie tajników pozycjonowania. Autor omawia liczne case study, w których tłumaczy, w jaki sposób nauczyć się pozycjonowania strony zgodnie z wytycznymi Google. Na kanale znajdziesz kilkadziesiąt filmów wyjaśniających różne zagadnienia SEO, w tym pozycjonowanie filmów na YouTube.


Kanał Briana Deana na YouTube

 

 

Ahrefs TV do nauki pozycjonowania

Swój kanał na YouTube - Ahrefs TV - założyli także twórcy narzędzia i bloga Ahrefs. Jak sami twierdzą, na kanale znajdziesz samouczki SEO, które podpowiadają, jak zwiększyć ruch na stronie i osiągnąć pierwszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Skorzystają z nich zarówno początkujący, jak i zaawansowani specjaliści w zakresie pozycjonowania. Wiele filmów opatrzono napisami, co ułatwia zrozumienie przekazywanych treści.

Kanał Ahrefs TV prowadzą eksperci Ahrefs, jednego z najlepszych narzędzi SEO do analizy profilu linkowego strony

 

 

Kanał Natana Gotcha - jak uczyć się SEO?

Natan Gotch, twórca bloga gotchseo.com i licznych szkoleń, dzieli się swoją wiedzą o pozycjonowaniu również na kanale na YouTube. Znajdziesz na nim tutoriale z napisami dotyczące:

 • doboru słów kluczowych,
 • tworzenia treści w SEO,
 • budowy profilu linkowego i jego znaczenia w pozycjonowaniu,
 • przewidywań dotyczących SEO.

 

kanał na YouTube Natana Gotcha 

 

 

Jak nauczyć się SEO z Google Search Central?

Darmowa wiedza SEO prosto od Google? To możliwe. Odwiedź kanał Google Search Central, który oferuje kompleksową wiedzę o pozycjonowaniu przedstawioną w formie filmów oraz nagrań live, w trakcie których pracownicy Google rozmawiają z webmasterami. W nagraniach występuje m.in. John Mueller, Senior Webmaster Trends Analyst w Google.

 

Jak uczyć się pozycjonowania na kanale MOZ?

Na kanale MOZ na YouTube poświęconym SEO znajdziesz szereg filmów o różnych aspektach pozycjonowania. Koniecznie poznaj cykl #WhiteBoardFriday, w trakcie którego zagadnienia z zakresu pozycjonowania omawiane są na specjalnej, białej tablicy. W nagraniach występuje także wielu ekspertów i twórców treści o pozycjonowaniu, na przykład Greg Gifford z Search Engine Land.

Filmy na kanale MOZ na YouTube

 

 

Surfer na YouTube do nauki SEO

Twórcy narzędzia Surfer dzielą się swoją wiedzą również na kanale YouTube Surfer. Udostępniają zarówno nagrania dotyczące tworzenia treści, jak i webinary On-Page Roast, w trakcie których uczestnicy mogą zadawać pytania. Prelegenci wraz zaproszonymi gośćmi omawiają różnorodne case study z zakresu pozycjonowania. Na podstawie realnych przykładów wyjaśniają dlaczego konkretne strony nie rankują na wysokich pozycjach w Google.

 

Kanał Neila Patela do nauki pozycjonowania

Nauka pozycjonowania obejmuje nie tylko optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek, ale także optymalizację konwersji. Wie o tym Neil Patel, twórca bloga i kanału na YouTube, który dzieli się wiedzą z zakresie marketingu online, by pomóc Ci zwiększyć sprzedaż na Twojej stronie lub w sklepie. Kanał obfituje w merytoryczną wiedzę o digital marketingu, m.in. z zakresu pozycjonowania. Nauka SEO z Neilem Patelem nie zajmuje dużo czasu - wiele nagrań trwa zaledwie 5 minut. Obejmują one różnorodne zagadnienia - od tworzenia treści, przez lokalne SEO, aż po link building.

Nauka SEO możliwa jest także z flmami Neila Patela na YouTube 

 

 

SEMrush i SEMrush Live

SEMrush to nie tylko narzędzie dla pozycjonerów! Jego twórcy postanowili szerzyć wiedzę o SEO na YouTube i dlatego stworzyli dwa kanały - SEMrush oraz SEMrush Live. Na pierwszym z nich znajdziesz krótkie, kilkuminutowe filmiki, dzięki którym będziesz mógł nauczyć się pozycjonowania od ekspertów. Warte uwagi są także lekcje SEO w ramach SEMrush Academy oraz kilkugodzinne nagrania z “maratonów SEO”, w których uczestniczą zagraniczni eksperci z branży pozycjonowania.

Na kanale SEMrush Live znajdziesz transmisje na żywo, w trakcie których eksperci SEO omawiają praktyczne zagadnienia.

Na kanale SEMrush Live na YouTube znajdziesz webinary SEMrush do nauki pozycjonowania 

 

 

Search Engine Journal na YouTube

Search Engine Journal to nie tylko strona internetowa wypełniona wiedzą o SEO, ale także kanał na YouTube. Jeśli chcesz nauczyć się pozycjonowania od ekspertów, zasubskrybuj kanał i otrzymuj powiadomienia o nowych filmach. Na kanale znajdziesz m.in. nagrania z transmisji live “Search Engine Journal Show”, w trakcie których autorzy Search Engine Journal omawiają wiadomości i trendy ze świata SEO.

Kanał Search Engine Journal na YouTube 

 

 

IgniteVisibility

IgniteVisibility to agencja marketingu internetowego z San Diego, która stworzyła kanał na YouTube obejmujący wiedzę z różnych dziedzin marketingu online, w tym także pozycjonowania. Pracownicy agencji szczegółowo omawiają aktualizacje w Google, nowinki w SEO oraz sposoby na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

SMA Marketing

Chcesz uczyć się SEO technicznego i tworzenia treśći? Zapoznaj się z kanałem SMA Marketing. Znajdziesz na nim nagrania wyjaśniające techniczne aspekty SEO, obejmujące m.in.:

 • dane strukturalne,
 • optymalizację treści,
 • wyniki rozszerzone.

 

Josh Bachynski

Tutoriale, eksperymenty, newsy i porady, dzięki którym dowiesz się, jak nauczyć się pozycjonowania - to wszystko znajdziesz na kanale, który prowadzi Josh Bachinsky. Możesz uczestniczyć w transmisjach na żywo lub odtworzyć je w późniejszym terminie. Autor stworzył kilkanascie nagrań, w których omawia techniki white hat i black hat SEO, co może być przydatne dla początkujących pozycjonerów.

 

Conductor a nauka SEO

Conductor to kanał na YouTube prowadzony przez wiodącą agencję SEO o tej samej nazwie. Znajdziesz na nim webinary o pozycjonowaniu oraz wywiady i wystąpienia. Wyjaśniają one podstawowe zagadnienia dotyczące pozycjonowania. By wspierać specjalistów ds. pozycjonowania w czasie pandemii, agencja stworzyła cykl video Conductor Search From Home, które poruszały zagadnienia marketingu internetowego w kontekście pandemii. Uczestniczyli w nich m.in. Rand Fishkin, Greg Gifford, Tim Brown.

Gościem jednego z odcinków Conductor Search from Home był Rand Fishkin 

 

 

Siege Media

Kanał Siege Media na YouTube należy do agencji content marketingowej specjalizującej się w pozycjonowaniu. Na kanale znajdują się firmy o różnorodnej tematyce, dzięki którym będziesz mógł nauczyć się pozycjonowania bez wychodzenia w domu. Materiały przeznaczone są nie tylko dla specjalistów SEO, ale także copywriterów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę.

 

Matthew Woodward - jak uczyć się pozycjonowania?

Jak stworzyć strategię content marketingową? Jak optymalizować stronę produktową? Czym są słowa kluczowe w pozycjonowaniu? To tylko kilka elementów SEO, które możesz poznać, odwiedzając kanał, który prowadzi Matthew Woodward. Treści pozwalają na skuteczną naukę pozycjonowania dla początkujących i średniozaawansowanych - wyjaśniają wiele istotnych kwestii w SEO, zaczynając od tego, czym jest pozycjonowanie, aż po wykonanie audytu linków.

Kanał Matthew Woodwarda na YouTube 

 

 

Optimizely

Optimizely to platforma internetowa umożliwiająca personalizację w witrynach i aplikacjach internetowych. Na kanale YouTube Optimizely pojawiają się nie tylko nagrania dotyczące personalizacji, ale także pozycjonowania. Chcesz uczyć się pozycjonowania, nie poświęcając na naukę kilku godzin dziennie? Z Optimizely to żaden problem - możesz wybrać nagrania trwające kilkadziesiąt lub kilkanaście minut i rozwijać swoją wiedzę każdego dnia.

 

Senuto do nauki SEO

Senuto to jeden z niewielu wartościowych kanałów na YouTube, który udostępnia materiały i nagrania w języku polskim. Oglądając je, nie tylko nauczysz się pozycjonowania, ale także poznasz jedno z najpopularniejszych narzędzi na polskim rynku Senuto, które służy do analizy widoczności oraz poszukiwania słów kluczowych. Jeśli chcesz nauczyć się pozycjonowania, korzystając z wiedzy ekspertów, możesz uczestniczyć w spotkaniach Live i webinarach, w trakcie których twórcy narzędzia rozwiewają wątpliwości dotyczące SEO i odpowiadają na pytania uczestników.

Pozycjonowania możesz nauczyć się także dzięki nagraniom na kanale Senuto na YouTube 

 

 

WP Beginner - WordPress Tutorials

Jak nauczyć się pozycjonowania na WordPressie? Odwiedź kanał na YouTube WP Beginners, który wyjaśnia tajniki tworzenia i optymalizacji stron na platformie WordPress. Jak stworzyć stronę ofertową na platformie WordPress? Jak planować wpisy blogowe? Jak dodać menu i jak pozyskać więcej ruchu ze strony? Na te wszystkie pytania odpowiadają krótkie nagrania z kanału WP Beginners.

 

Matt Diggity do nauki pozycjonowania

Chcesz mieć pewność, że taktyki, których uczysz się w pozycjonowaniu, są skuteczne? Praktyczną wiedzę o SEO w postaci nagrań na YouTubie przekazuje na swoim kanale Matt Diggity. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z optymalizacją witryn pod SEO, czy też jesteś ekspertem, znajdziesz treści, które będą dla Ciebie przydatne i pozwolą Ci na efektywną naukę SEO. Poznasz najlepsze praktyki w SEO w 2021 roku, dowiesz się, jak szybko budować profil linkowy strony i jak szukać słów kluczowych z Google Trends.

 

Yoast

Yoast to popularna wtyczka na WordPressie, która ułatwia pozycjonowanie strony. Jej twórcy zdecydowali się również na uruchomienie kanału na YouTube, na którym dzielą się wskazówkami dotyczącymi optymalizacji witryny pod SEO. Na kanale znajdziesz webinary podsumowujących newsy z branży SEO, a także taktyki, które ułatwią Ci optymalizację techniczną strony z wtyczką Yoast.

Na kanale Yoast na YouTube znajdziesz omówienie newsów w branży pozycjonowania w danym miesiącu

 

 

Słuchaj podcastów i ucz się pozycjonowania

Jak uczyć się pozycjonowania poza domem? W tym celu postaw na podcasty o SEO, dzięki którym możesz zdobywać wiedzę niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz - wystarczy Ci tylko smartfon z dostępem do internetu. Jakie podcasty polecamy do nauki pozycjonowania?

 

Search Engine Journal Show do nauki o SEO

Search Engine Journal Show to podcast przygotowany przez Search Engine Journal, którego możesz słuchać poprzez Spotify, Apple Podcast i TuneIn. Autorzy przygotowali dotychczas aż 213 odcinków, w których omawiają różnorodne zagadnienia SEO. Zazwyczaj odcinki trwają od 40 do 60 minut, co sprawia, że możesz uczyć się pozycjonowania, stojąc w korku podczas powrotu z pracy.Jeden z podczastów Search Engine Journal Show

 

 

SEO 101

Jak uczyć się pozycjonowania, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z SEO? Posłuchaj podcastów SEO 101, które wyjaśniają tajniki optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek w sposób prosty, bez zagłębiania się w techniczne szczegóły. Na platformie znajduje się 401 odcinków. Prowadzący to eksperci z ponad 20-letnim doświadczeniem, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach pozycjonowania. Ross Dunn skupia się na marketingu w wyszukiwarce dla małych i średnich firm, a John Carcutt zgłębia tajniki SEO dla dużych przedsiębiorstw.

 

Voices of Search do nauki pozycjonowania

Jak uczyć się pozycjonowania online? Postaw na podcast Voices of Search, który przedstawia strategie i taktyki pozycjonowania oraz marketingu treści. Nagrania dostępne są na platformach iTunes, Spotify, Google Podcasts oraz w chmurze na overcast.fm. W jednym z odcinków wystąpił nawet sam guru SEO, Rand Fishkin.

Ostatnie odcinki podcastu Voices of Search

 

 

Jak uczyć się pozycjonowania z The Business of Digital Podcasts?

Nauka SEO nie musi być nudna - udowadniają to twórcy The Business of Digital Podcasts, którzy w 20-minutowych odcinkach przedstawiają praktyczne aspekty pozycjonowania. Dzięki nim dowiesz się:

 • jak optymalizować CTR w Google,
 • jak ponownie wykorzystać treści na materiały oraz treści video,
 • jak rozwijać się w SEO i uczyć pozycjonowania.

Podczas The Business of Digital przeznaczony jest nie tylko dla specjalistów SEO, ale także menedżerów i szefów marketingu.

 

Marketing O’clock

Marketing O’clock to kolejna seria podcastów od Search Engine Journal, dzięki której możesz uczyć się pozycjonowania, gdziekolwiek jesteś. Każdy odcinek, ukazujący się raz w tygodniu, zawiera nie tylko nagranie, ale także krótkie notatki streszczające tematykę danego odcinka i poruszane w nim zagadnienia. Program prowadzą Partner Google Ads, Greg Finn, i ekspert Google Analytics, Jessica Budde, co gwarantuje merytoryczną wiedzą na najwyższym poziomie. Jeśli chcesz wiedzieć o emisji nowych odcinków, zapisz się do newslettera.

Każdy z odcinków dostępny jest na wielu platformach - Apple Podcasts, Google Podcasts, Overcast, Spotify i innych.

Podcast Marketing O’clock to kolejne źródło wiedzy o SEO od Search Engine Journal

 

EDGE OF THE WEB

EDGE OF THE WEB to podcast marketingowy podejmujący różnorodne zagadnienia z zakresu marketingu online, w tym między innymi tematykę SEO. Prowadząca, Erin Sparks z Site Strategics, omawia najważniejsze trendy w pozycjonowaniu i przeprowadza wywiady z osobowościami ze świata marketingu online.

Odcinki emitowane są raz w tygodniu i trwają około godziny - dotychczas nagrano aż 398 epizodów.

 

Search of the Record do nauki o SEO

Jak uczyć się pozycjonowania, to tylko od deweloperów Google! Taką możliwość daje podcast Search of the Record przygotowywany właśnie przez pracowników potentata z Mountain View. John Mueller, Martin Splitt i Gary Illyes odejmują nie tylko zagadnienia związane z nowinkami w pozycjonowaniu, ale także zdradzają kulisy pracy w Google i ciekawostki z życia codziennego firmy.

 

Authority Hacker

Podcast Authority Hacker powstał po to, by omawiać zagadnienia trudne do opisania na blogu. Prowadzący, Gael Breton i Mark Webster, rozważają zagadnienia, którymi żyje branża pozycjonowania. Zbierają także pytania od słuchaczy i na bieżąco na nie odpowiadają, rozwiewając wątpliwości pojawiające się w branży.

 

Marketing Scoop Podcast do nauki pozycjonowania

Marketing Scoop Podcast to nagrania audio prosto od twórców narzędzia SEMrush. Prowadząca, Laura Morelli, co tydzień omawia skuteczne case study w marketingu internetowym, w tym również w SEO. Wraz z zaproszonymi gośćmi wyjaśnia, jakie taktyki, narzędzia stosować w marketingu online, by znaleźć się na pierwszej pozycji w Google. Dołącz do niej i postaw na naukę SEO z ekspertami!

Marketing Scoop Podcast od SEMrush 

 

In Search SEO Podcast

In Search SEO Podcast to seria nagrań audio, w których uczysz się pozycjonowania w interesującej i zabawnej formie. O Twój dobry humor oraz merytoryczną wiedzę zadba prowadzący Mordy Oberstein. W każdy wtorek zaprosi do swojego podcastu innego gościa - znaną osobowość z branży SEO - która omówi różnorodne zagadnienia dotyczące pozycjonowania. Trendy, aktualizacje Google, nowinki, seo lokalne, marketing treści, link building - w In Search SEO Podcast możesz spodziewać się wiedzy na każdy temat istotny dla algorytmów Google!

By otrzymywać informację o nowych odcinkach, subskrybuj kanał w iTunes.

In Search SEO podcast

 

Jak uczyć się pozycjonowania z Marketing Speak?

Marketing Speak podejmuje różne zagadnienia z zakresu marketingu cyfrowego. Wśród powstałych dotychczas 280 odcinków znajdziesz kilkadziesiąt, dzięki którym możesz uczyć się pozycjonowania, gdziekolwiek jesteś. Prowadzący, Stephan Spencer, uznany ekspert SEO i mówca, zachęca uczestników do zadawania pytań, dzięki czemu podcast często przybiera charakter rozmowy, jest żywy i nieszablonowy. Do każdego odcinka przygotowane są notatki oraz lista kontrolna do wdrożenia zmian omówionych w odcinku.

 

Podcast Marketing Speak

 

Digital marketing Podcast

Digital Marketing Podcast ma już 269 odcinków, a emitowany jest od ponad 8 lat! Łączy w sobie wywiady z ekspertami z branży marketingu cyfrowego z taktykami, narzędziami i strategiami, które można wykorzystać, by odnieść sukces w marketingu online. Digital Marketing Podcast kierowany jest zarówno do specjalistów ds. pozycjonowania, jak ekspertów w zakresie marketingu czy menedżerów. Znajdziesz w nim docinki dotyczące SEO, Google Ads, e-mail marketingu i innych zagadnień z zakresu digital marketingu. Znajdziesz go na Apple Podcast, Spotify i innych platformach.

 

Search Talk Live do nauki SEO

Chcesz uczyć się pozycjonowania samodzielnie i poznać wskazówki, dzięki którym poprawisz pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania? Podcast Search Talk Live prowadzą doświadczeni eksperci SEO Robert O'Haver i Matt Weber. Dzielą się ze słuchaczami cennymi wskazówkami i taktykami z zakresu pozycjonowania, które wynikają z ich własnych doświadczeń. Przedstawiane case study mogą być dla Ciebie inspiracją do prowadzenia własnych działań SEO oraz ulepszania strategii.

Podcast Search Talk Live

 

Jak nauczyć się pozycjonowania stron w Google? Podsumowanie


Same filmy na YouTube, podcasty, blogi czy kursy nie zastąpią praktyki, dlatego jeśli chcesz uczyć się pozycjonowania i poznać sprawdzone rozwiązania stosowane w SEO, postaraj się o staż w agencji SEO. Pod okiem doświadczonych specjalistów ds. pozycjonowania będziesz mógł poznać branże, zobaczyć, w jaki sposób przebiega proces pozycjonowania i jakie taktyki stosuje się w praktyce, by osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarce na wybrane frazy.

Praca w SEO wymaga ciągłego rozwoju - dlatego też niezależnie od stażu pracy i doświadczenia musisz na bieżąco śledzić zmiany i nowinki w pozycjonowaniu, a także aktualizacje algorytmów. Nauka SEO nie musi być nudna - wystarczy, że skorzystasz z polecanych przez nas blogów, wiedzy ekspertów, kursów, podcastów i kanałów na YouTube, a rozwiniesz swoją wiedzę o pozycjonowaniu. Dopasuj poziom swoich umiejętności do treści podcastu lub kanału na YouTube. Jeśli przekazywane informacje wydają Ci się zbyt zaawansowane, włącz inny materiał.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak nauczyć się pozycjonowania stron w Google?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ