Co to jest Above the Fold?

Above the Fold

Strona internetowa jest jednym z głównych kanałów komunikacji między przedsiębiorcą a konsumentem. Pierwsze wrażenie, jakie użytkownik odnosi po wejściu na stronę, ma kluczowe znaczenie dla dalszej interakcji. Warto o tym pamiętać tworząc Above The Fold, czyli obszar widoczny po załadowaniu się strony.


Above the Fold - co znaczy?

Above The Fold to termin związany z projektowaniem stron internetowych i odnosi się do obszaru strony, który jest widoczny bez konieczności przewijania ekranu. Nazwa "Above The Fold" wywodzi się z czasów druku. Artykuły w gazetach składano na dużych arkuszach, a czytelnikowi prezentowano jedynie górną część (nad fałdem) przed złożeniem. W przypadku stron internetowych, Above The Fold to obszar widoczny po załadowaniu się strony. Zazwyczaj obejmuje on:

 • logo i nazwa firmy,
 • nagłówek i podnagłówek,
 • przyciski nawigacyjne,
 • główny slider lub zdjęcie przedstawiające produkt lub usługę,
 • treść marketingowa, która przyciąga uwagę użytkowników,
 • call to action - zachęta do działania, np. przycisk "Kup teraz".

Dzięki umieszczeniu w tym obszarze najważniejszych informacji i elementów, projektanci i właściciele stron internetowych mogą przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do interakcji z zawartością strony.


Dlaczego Above the Fold jest ważne?

Pierwsze wrażenie, jakie odnosi użytkownik, decyduje o tym, czy zechce zostać na stronie dłużej czy też natychmiast ją opuści. Pod tym względem Above the Fold staje się jednym z najważniejszych obszarów na stronie internetowej. Istnieje wiele badań, które pokazują, że użytkownicy spędzają na stronie zaledwie kilka sekund, zanim podejmą decyzję o tym, czy warto zostać na niej dłużej czy też opuścić ją natychmiast. Właściciele stron mogą to bezpośrednio sprawdzić w danych Google Analytics na temat sesji na stronie. Dobrze zaprojektowane Above the Fold daje szansę na przyciągnięcie uwagi użytkownika i zachęcenie go do interakcji z naszą stroną.


Jak projektować Above the Fold?

Projektowanie Above The Fold to kluczowy element tworzenia skutecznych stron internetowych. Aby zbudować wizualnie atrakcyjną i funkcjonalną stronę, należy przede wszystkim skupić się na kilku ważnych aspektach.


Kolor i kontrast

Pierwszym kluczowym elementem jest stosowanie odpowiednich kolorów i kontrastów. Dobór kolorów powinien być spójny z ogólnym stylem witryny. Jednocześnie dzięki kolorom możemy zwracać uwagę użytkownika na istotniejsze elementy strony i zachęcić go do dalszych kroków w witrynie. Kolorystyka powinna być przemyślana i zaprojektowana tak, aby działać na wyobraźnię odbiorcy. Warto również zwrócić uwagę na kontrasty, ponieważ wpływają one na czytelność treści oraz na to, jak użytkownik odbiera stronę.


Rodzaj i rozmiar czcionek

Kolejnym ważnym elementem jest dobór czcionek i ich wielkości. Tekst na stronie powinien być czytelny, aby użytkownik mógł skutecznie przyswoić informacje. Warto postawić na czcionkę spójną z resztą witryny, która jednocześnie wyróżni się na tle konkurencji. Przede wszystkim należy zachować balans. Zbyt wyrazisty font jest przytłaczający dla użytkownika. Wielkość tekstu ułatwia użytkownikowi poruszać się po stronie i znaleźć interesujące ich informacje.również ma duże znaczenie. Zbyt mała czcionka może zniechęcić do czytania, a zbyt duża sprawić, że odbiorca poczuje się zagubiony na stronie.


Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Ważnym aspektem projektowania Above The Fold jest również dostosowanie strony do urządzeń mobilnych. Aktualnie smartfony są najczęstszym narzędziem, dzięki którym użytkownicy przeglądają internet. Dlatego ważne jest, aby strona była responsywna i dopasowana do różnych rozmiarów ekranów. Projektowanie strony z myślą o użytkownikach mobilnych to wyzwanie, ale jednocześnie konieczność.


Liczba danych na stronie

W przypadku tego elementu warto znaleźć złoty środek. Powyżej linii Above The Fold powinny znaleźć się najważniejsze elementy, które zachęcą użytkownika do dalszego przeglądania strony. Zbyt dużo treści i elementów może odwrócić uwagę użytkownika od najważniejszych informacji i zniechęcić go do dalszego przeglądania strony. Z drugiej strony zbyt mała ilość danych może nie wystarczyć, aby wzbudzić zainteresowanie użytkownika.


Above The Fold - czego unikać?

Projektując stronę internetową i dbając o jakość Above The Fold, istnieje wiele błędów, które należy unikać. Przede wszystkim należy unikać:

 • nadmiaru informacji - należy wybierać tylko najważniejsze elementy i treści, które przyciągną uwagę użytkownika.
  nieczytelnych lub zbyt małych czcionek - skutkuje one trudnościami w odczytaniu treści i zakłóca komunikację z użytkownikiem,
 • zbyt mała liczba CTA - również może wpłynąć negatywnie na konwersję strony, CTA zachęcają użytkownika do interakcji i zagłębienia się w stronę,
 • brak spójności między Above The Fold a resztą strony - utrudni użytkownikowi poruszanie się po stronie, jednocześnie może sprawić, że straci do niej zaufanie i przejdzie do konkurencji,
 • brak testów A/B, czyli porównanie dwóch wersji strony pod kątem skuteczności - może prowadzić do nieodpowiednich decyzji projektowych i braku poprawy konwersji strony.

Na etapie projektowania należy uwzględnić powyższe zasad i unikać błędów. Skutecznie przygotowane Above The Fold, przyciągnie uwagę użytkowników, zachęci ich do dalszego przeglądania strony i w efekcie poprawi konwersję strony.


Podsumowanie

Above The Fold jest kluczowym elementem budowania stron internetowych. Projektowanie go wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak kolorystyka, czcionki, liczba CTA, dostosowanie do urządzeń mobilnych. Obszar Above The Fold jest najczęściej oglądany przez użytkowników. Decyduje o pierwszym wrażeniu, ale również kolejnych krokach użytkownika na stronie. Przyczynia się do wzrostu konwersji, wic również do sukcesu biznesowego.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Above the Fold?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ